In vele landen worden en anti-Joodse leuzen hakenkruizen aangebracht DE ZIERIKZEESCHE COURANT ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. DINSDAG 5 JANUARI 1960 No. 18695 116e jaargang ZIER1KZEESCBEWNIEUWSB0DE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE! Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 aanvaard op congres te Jeruzalem gedrongen op een spoeddebat van het parlement teneinde tot alle volkeren een oproep te richten om het anti-semitisme uit te roeien. Men verwacht dat premier Ben Goerion dinsdag of woensdag een verklaring zal afleggen. Op het congres van de wereldor ganisatie van Zionisten, dat maan dag te Jeruzalem werd besloten, is een reeks resoluties aanvaard, waarin er o.a. bij alle landen waar zich anti-Joodse incidenten hebben voorgedaan, op wordt aangedron gen „met spoed energieke maatre gelen te nemen om deze sporen van het nationaal-socialisme uit te roeien". De voorzitter, dr. Nahum Goldmann, zag reden om te ver moeden, dat er samenwerking be staat tussen fascistische elementen in verschillende landen. Een derge. lijke organisatie zou mogelijk over veel geld beschikken, aangezien bekend was dat vóór de val van nazi-Duitsland grote sommen geld uit dit land waren gebracht. Hoewel volgens hem de inciden ten geen onmiddellijk gevaar voor de Joodse gemeenschappen beteke nen, achtte hij het vooral veront rustend dat de daders in Duitsland jeugdige personen waren. Dr. Gold mann verklaarde dat er gevaar be staat voor internationale spannin gen en wrijving .tenzij de regering van Bondskanselier Adenauer niet alleen de verantwoordelijke ele menten straft, maar ook een uitge breid program uitwerkt om de jeugd in een geest van verdraag zaamheid en internationale goede wil op te voeden. Intussen hebben twee jongelui die resp. te Kassei en in Duisburg zijn aangehouden wegens het kladden van hakenkruisen, verklaard dat zij tot hun daden waren geïnspi reerd door televisie-berichten over dergelijke incidenten Eén van hen, een vijftienjarige, zei dat hij anti- Joodse leuzen op de woning van een Jood had geklad, omdat hij zich verveelde. V.S. opgelucht EINDE VAN STAALSTAKING (116 dagen) EEN FEU GEWORDEN Prijs van staal zal zeker omboog gaan EISENHOWER EN CHR0ESJTSJEF WISSELDEN NIEUWJAARSGROETEN UIT PITTSBURG, 5-1. Geltfk maan dag reeds medegedeeld is, ls een regeling tot stand gekomen, die principieel een einde maakt aan de staalstaking in de Verenigde Sta ten. Na een vergadering van 22 uur aanvaardden beide partijen de op lossing, die de regering had voor gesteld. De massale staking had het groot ste deel van Amerika's staalindu strie voor 116 dagen stilgelegd. Het conflict zelf was reeds acht maan den oud. Op aanwijzing van Eisen hower hadden Mitchell en vice-pre sident Nixon al verscheidene weken getracht tussen beide te komen. Het akkoord zal pas na bekrach tiging door beide partijen gepubli ceerd worden. Verhoging staalprjjs Van welingelichte zijde is gezegd, dat de regeling zeker een verhoging van de staalprijs tot gevolg zal heb ben. Geen machtsovername door leger in Laos De overeenkomst geldt, volgens welingelichte kringen in Pitts burgh, voor een periode van dertig maanden, die 30 juni 1962 ver strijkt. Zij voorziet in een verho ging van ongeveer 39 cent per uur over deze periode. Het laatste aan bod van de staalindustrie kwam neer op ongeveer 30 cent per uur over een periode van 36 maanden. De netelige kwestie van de ar beidsvoorwaarden is „feitelijk op de lange baan geschoven". (van donderdagavond tot zondag avond) zijn in de Ver. Staten ten minste 485 mensen bij verkeers- en andere ongelukken om het leven gekomen. De Amerikaanse dienst voor volkstellingen schat de totale be volking van de Verenigde Staten per 1 januari 1960 op 179.300,000 zielen. Tien jaar geleden was het aantal blijkens de laatste telling nog 150,522.000. Tot 10 januari worden in geheel Pakistan gemeenteraadsverkiezingen gehouden. De stembussen zijn van bepaalde tekeningen voorzien, opdat de analfabeet de verschillende kandidaten kan onderscheiden. Men moet vaak lijden om eindelijk een beetje geluk te kennen. Reeks resoluties LONDEN, 4-1. Behalve uit west- Duitsland z(jn maandag ook uit Italië, Oostenrijk, Griekenland, Engeland, Zweden, Noorwegen, de Ver. Staten en Australië berichten over het aanbrengen van haken kruisen en anti-Joodse leuzen ont vangen. In veel van dez§,gevallen noemde men van Joodse zjjdc het gebeurde eerder een uiting van baldadigheid dan van een anti-semitlsme. De Israëlische nationalistische oppositiepartij Heroeth heeft aan- Bemande raket op komst WENEN, 4-1. De Moskouse cor respondent van radlo-Boedapest meldt, dat de Russen tegen 16 mei, wanneer de topconferentie begint, de wereld zullen verrassen met een nieuwe raketlancering. Als het vei ligheidsprobleem tijdig kan worden opgelost, aldus de correspondent, is het niet uitgesloten dat er een be mande Spoetnik zal worden afge schoten, die naar do aarde kan te rugkeren. Franse schrijver Camus omgekomen Nobelprijswinnaar ln 1957 PARIJS, 4-1. De Franse schrijver en Nobelprijswinnaar Albert Camus is maandag nabij Sens op 113 km zuidoostelijk van Parijs, bij een auto-ongeluk om het leven geko men. Camus was 46 jaar. Zijn drie mederijders (een dame, een heer en een kind) raakten ge wond en werden naar een zieken huis te Montereau, op 75 km van Parijs, overgebracht. Het ongeluk gebeurde te La Chapelle Cham- pigny, in het departement Yonne. Camus won de Nobelprijs voor literatuur in 1957. Hij is in Algerije geboren. Eisenhower naar Zuid-Amerika RIO DE JANEIRO, 3-1. President Eisenhower zal in februari een be zoek brengen aan Brazilië, zo heeft zijn Braziliaanse ambtgenoot, Ku- bitschek, donderdagavond in een radiotoespraak bekend gemaakt In Washington verwacht men dat Eisenhower ook Argentinië, Uru guay en Chili zal aandoen, vermoe delijk eind februari of begin maart. AUGUSTA, 4-1. Het Witte Huis heeft maaandag de tekst gepubli ceerd van nieuwjaarsgroeten, die president Eisenhower en premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie hebben gewisseld. Chroesjtsjef spreekt de hoop uit, dat dit jaar zal zijn van een voort gaande verbetering in de betrek kingen tussen de twee landen. Hij zegt voorts, dat de uitwisseling van bezoeken door leidende staatslie den van de twee landen een histo risch keerpunt in de betrekkingen teweeg zou kunnen brengen, „die leidt tot de verlossing van alle vol ken van de vrees voor oorlog". a Eenheden van de derde divisie van het Iraakse leger hebben maandag te Sadija aan de grens met Perzië oefeningen gehouden, waaraan straalvliegtuigen, raket wapens, artillerie en tanks deelna men en waarbij met scherp werd geschoten De stafchef van het Iraakse leger, generaal-majoor Ab_ di, die met buitenlandse militaire attaché's de manoeuvres gadesloeg, verklaarde dat Irak in staat is „iedere aanvaller te vernietigen". n Het Poolse Opper-Silezië is maandag gedurende enige uren in het schemerdonker gedompeld ge weest, doordat als gevolg van een hoog vochtigheidsg^halte van de lucht en windstilte de rook en stof van fabrieken in een laag van twee tot drie km. dikte boven de streek bleef hangen. Eisenhower zegt, dat de V.S. de hoop pp een verdere verbetering in de Russisch-Amerikaanse be trekkingen delen. „De Verenigde Staten streven naar het tot stand brengen van een rechtvaardige en duurzame vrede in een wereld waar alle kwesties alleen met vreedzame middelen worden gere geld. Ik kan u verzekeren, dat mijn regering haar uiterste best zal blij ven doen om dit doel te bereiken". Frankrijk heeft zijn nieuwe frank PARIJS, 4-1. Vandaag heeft de nieuwe frank, die een waarde heeft van honderd oude franken, in ge munte vorm zijn intrede gedaan, zij het zeer onopvallend. Enkele banken zijn begonnen met de afle vering van de nieuwe geldstukken van 1 en 5 nieuwe franken. Deze dragen de afbeelding van de beken de zaaister, die in Frankrijk het symbool blijft van de welvaart van „la belle epoque", de jaren rond 1900. Vanzelfsprekend dragen zij ook nog steeds het devies „Vrij heid, gelijkheid en broederschap". Bij de Bank van Frankrijk zegt men, dat het 2% jaar zal duren om volledig de oude Franse fran ken te vervangen door de nieuwe „zware" munt, welke Antoine Pi- nay wenste voor een betere verte genwoordiging van Frankrijk op de financiële markten. De olievergiftiging in Marokko Nederlandse medici vertrokken SCHIPHOL, 4-1. Maandagmiddag vertrokken van de Amsterdamse luchthaven drie Nederlandse me dici naar Rabat in Marokko, ten einde aldaar de revalidatie van de slachtoffers van de olievergiftiging ter hand te nemen. Het waren prof. dr. T. Reddingius, oud-hoogleraar te Djakarta, en de fysiotherapeuten mej. H. C. van der Meer en de heer J. B. van Seters. Zij zijn hiertoe in staat gesteld door de Nederlandse regering en maken de reis in het kader van de door het Internationale Rode Kruis georganiseerd? hulpverlening bij deze ramp, die meer dan 10.000 slachtoffers heeft geëist. Schilderijtje uit museum vermist HAARLEM, 4-1. Sedert zaterdag avond wordt uit het bisschoppelijk museum te Haarlem een houten paneeltje vermist, voorstellende de heilige familie Het is tussen 1525 en 1545 geschilderd door Ambrosius Benson, en is 20 centimeter lang en 15 centimeter breed. De waarde wordt op f 6 000 geschat. SAIGON, 4-1. Volgens diploma tieke kringen te Saigon, de hoofd stad van Zuid-Vietnam, is geble ken, dat de eerste alarmerende be- ikhten over de toestand in Laos niet gerechtvaardigd waren. Er zou geen sprake zijn van een volledige machtsovername door het leger, daar het aftreden van de regering- Sananikone slechts het gevolg was van een verschil van mening over de uitleg van de grondwet en de vorst het leger had verzocht, de binnenlandse veiligheid te verzeke ren in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet. Genoemde kringen hoopten dat een nieuwe re gering „de gematigde politiek van haar voorgangers zal voortzetten". Vliegtuigje op hol SPOKANE, 4-1. Een klein vliegtuigje dat met een draaiende motor op 't vlieg veld van Spokane in de Amerikaanse staat Washing ton op zijn vlieger wachtte, is zondag het wachten moe geworden. Het bevrijdde zich van de blokken voor zijn wielen en begon steeds snel ler over het vliegveld te rij den totdat het onberispelijk opsteeg. Het toestel vloog in bochten naar de stad, keerde naar het vliegveld terug en vloog daarna weer naar de stad. Een kwartier na de start kwam het einde van het wilde avontuur. Het toe stelletje vloog in een ver laten dal tegen de grond te pletter. Dronken man viel uit raam AMSTERDAM, 4-1. In de voor avond is de 30-jarige A. L. Klos uit het raam gevallen van zijn woning op de 2e etage van perceel O.Z. Voorburgwal 83 te Amsterdam Hij kwam terecht op de betonnen vloer van een binnenplaatsje en was op slag dood. De man, die onder invloed van sterke drank verkeerde, is vermoe delijk uitgegleden over een loper die op de overloop lag, waarna hij tegen een raam viel dat naar bui ten open ging. Met bijl op hoofd geslagen AMSTERDAM, 4-1. De Amster- damse politie heeft de 56-jarige N. J. S., bewoner van een perceel aan de Marco Polostraat, aangehouden nadat hij vanmiddag tegen twaalf uur zijn 26-jarige kostganger W. G. M. met een bijl op het hoofd had geslagen. De kostganger is met ern stige verwondingen naar een zie kenhuis overgebracht. OOK IN AMSTERDAM ANTISEMITISME AMSTERDAM, 4-1. In Amster dam heeft een vijftal vooraanstaan de Joodse ingezetenen, onder wie de opperrabijn van de Nederlandse Israëlietische hoofdsynagoge A. Schuster, zaterdag per post een briefje ontvangen met de getypte woorden „Joden niet gewenst". De briefjes waren omrannd met ha kenkruizen en wolfsangels. De po litie heeft de zaak in onderzoek. BERLIJN. In west-Berlijn waren zondagavond o'p huizen drie swas tika's en de woorden „Joden, ver dwijn" geschilderd. Voorts zijn in de afgelopen nacht hakenkruisen van tachtig centime ter groot geschilderd op de ruiten van zes Joodse zaken in Leeds. Ook op een hotel in Bournemouth was een swastika gekalkt. Van de zijde van het hotel vv^rd echter gezegd dat men van mening was dat dit een domme grap was. Israëlische kranten behandelen de anti-semitische acties als een ernstige aangelegenheid en dringen aan op een doelmatig optreden. DEN HAAG. Het oud-strijders legioen in Den Haag en omgeving heeft een brief aan de minister van binnenlandse zaken gezonden, waar in het legioen commentaar levert op enkele nieuwe directieven over de indeling van oud-strijders in de B.Bwelke naar de mening van het legioen onbillijk zijn. In het nieuwjaarsweekeinde De jeugdcriminaliteit in Nederland DEN HAAG, 4-1. In het voorlo pig verslag inzake de begroting I960 van justitie vragen leden van de Eerste Kamer aandacht voor het probleem van de zogenaamde no zems Zij achten dit een ernstig probleem van deze tijd. Zij zijn van mening dat dit vraagstuk niet in de eerste plaats vanuit de sfeer van het ministerie van justitie benaderd moet worden, maar dat hier in het bijzonder taken liggen voor de de partementen van maatschappelijk werk en onderwijs, kunsten en we tenschappen Verscheidene leden menen dat de toestand inzake de jeugdcriminaliteit in de toekomst in belangrijke mate zou verergeren indien niet tijdig, meer dan tot dus verre aandacht aan de preventie zou worden besteed. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND SCHIPHOL. Met het K.L.M.-toe- stel, dat via de Noordpoolroute naar Biak vliegt, is de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Plattel zaterdagavond naar zijn standplaats Hollandia vertrokken. BEILEN. Te Eursing, in de on middellijke nabijheid van Beilen, is de 64-jarige landbouwer A. Piel door een personenauto aangereden toen hij zonder op het verkeer te letten de weg overstak. P. werd zodanig gewond dat hij onmiddel lijk naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht, waar hij over leed. Een oorlogsschip van de Iraakse marine patrouilleert op de rivier, die de grens vormt tussen Iran en Irak. De laatste tijd zijn er meningsver schillen gerezen over het grensgebied. Beide landen hebben troepen- versterkingen naar de rivieroevers gezonden. HERTER WON Geen bezuiniging op Amerikaanse strijdkrachten in Europa WASHINGTON, 4-1. De Ameri- kaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, is als overwinnaar uit de stryd gekomen b(j een ge schil tussen het departement van Buitenlandse Zaken en dat van Fi nanciën over bezuiniging op de Amerikaanse strijdkrachten in Eu ropa, zo wordt van welingelichte zijde vernomen. Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Washington Post" staat Financiën op het standpunt, dat de Europese NAVO-leden, nu i hun welvaart is gestegen, een gro ter aandeel in de kosten kunnen bijdragen. Herter bestreed dit argument niet, aldus de correspondent, maar bracht naar voren dat dit de slechtst denkbare tijd is voor Amerika om op de NAVO-uitgaven te bezuini gen. Het departement van Financiën trok zijn bezuinigingsvoorstel in, nadat president Eisenhower zich aan de kant van Herter had ge schaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1