w Subsidie aan sportvereniging „Kwiek lokte uitgebreide diskussies uit Douwe Egberts GRENSV0LK ...en dat tn /iet ndeatde /aa% tabalc %Z#nde% aped ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE maandag i januari mo n». isesi GEMEENTERAAD BRUINISSE Kritiek op verkoop boerderij in de Nieuwstraat I. In de vorige week gehouden ver gadering van de gemeenteraad, die door omstandigheden een dag vroe ger werd gehouden, dan men oor spronkelijk van plan was, waren alle leden aanwezig. De voorzitter deelde mee, dat een verzoek is ingekomen van de heer A. Bal, om het huisje dat door de gemeente is gekocht van de heer D. W. Bal voorlopig als poterbe waarplaats te mogen huren. Verder is aangekocht van de heer W. Rou- kema, zijn woning aan het Kerk plein, onder beding dat hij er mag blijven wonen zolang hij leeft. De raad gaat met een en ander ac- ccord. De gemeente heeft met de her verkaveling een perceel grond ge ruild in de Padjes. De volkstuin ders die daar een tuintje hadden hebben nu een ander tuintje toe gewezen gekregen in Plan-West. In plan West is nu alle beschikbare tuingrond, die in de toekomst als bouwgrond zal dienen, aan gega digden toegewezen. De heer van Popering (arb.) maakt bezwaar tegen de prijs van 7 cent per m2., die als huur voor deze tuintjes moet worden betaald. Zij die niet met hun tuin moesten verhuieen betalen ook maar 7 cent terwijl het in cultuur brengen van de nieuw verkregen grond voor de huurders extra kosten vraagt. Met 6-1 stem wordt echter besloten de prijs op 7 cent te handhaven. Even eens wordt door de raad goedge keurd de verlenging van de pacht overeenkomst met een jaar, met de heer Joh. de Jonge, van een perceel weidegrond aan de Dorpsweg, op voorwaarde dat een deel gereser veerd blijft voor de schooljeugd, om voetbal en andere spelen te be oefenen. Verschillende huurovereenkom sten van tuingrond worden daar na verlengd, waarbij blijkt dat ook de burgemeester gegadigde is voor een perceeltje van 50 m'-., dat thans geheel door onkruid is overwoe- kend. B. en w. stellen voor de Politie verordening uit te breiden met een artikel waarbij het verboden wordt in de nabijheid van de oesterput ten de vaartuigen te schrappen en te teren, op de stellingen achter de werf van de firma van Duivendijk c.q. in de nabijheid van de oester putten, van 15 juli tot 1 mei. Voorstel ingetrokken Dit voorstel kwam tot stand na een onderhoud met de heer D. van den Berg Wz., die klachten kreeg over in een oesterput verwaterde oesters. De heer Hoogerheijde is verwon derd over deze klacht, de vaartui gen worden op de bedoelde plaat sen al meer dan 100 jaar schoon gemaakt en er zijn nooit klachten geweest. Als de vloed doorkomt zijn de geteerde vaartuigen droog en alle vuil en olie wordt door de vloed meegenomen naar het noordwesten. Ook de heren D. de Koning en wethouder van den Berg zijn van mening, dat het onmogelijk is dat de oesterputten last hebben van afval van schoongemaakte schepen, waarom besloten wordt het voorstel in te trekken. Voorgesteld wordt aan de sport vereniging „Kwiek" een subsidie te verlenen van f 150 per jaar. De heer Kik zegt het nut van deze sportvereniging wel in te zien, maar hij vindt de contributie te laag. De vereniging moet proberen zonder subsidie van de gemeente haar be groting sluitend te maken. Na een jaar kan dan worden gezien of men de eindjes aan elkaar heeft kun nen knopen. De heer Jumelet wil de zaak om draaien en „Kwiek" voor dit eerste jaar subsidie toekennen, daarna zien of de subsidie kan worden ge mist. Wethouder van Gilst zegt dat het betreffende voorstel een meerder- heidsvoorstel is. Hij is zoals bij de stukken vermeld, tegenstander niet uit principe, maar omdat gezien de precaire begrotingspositie van de gemeente niet overal subsidie aan kan worden gegeven. De heer Ju melet is het daarmede wel eens, maar vindt het verkeerd, de gym nastiekvereniging nu daarvan de dupe te laten worden. Hij verwacht van b. en w. volgend jaar, indien nodig een verandering van de sub sidie-politiek over de gehele lijn. Jaarlijks komt uit de baten van de winkelweek een bedrag beschik baar voor culturele doeleinden, wellicht kunnen daaruit diverse bestaande verenigingen worden ge subsidieerd. De voorzitter deelt in antwoord hierop mede, dat dit jaar van de winkelweek geen baten voor cul turele doeleinden zijn binnengeko men. Vóór de heren Jumelet, de Koning, Hoogerheijde en van den Berg. Verkoop boerderij Verder deelt de voorzitter mede, dat het pand in de Nieuwstraat, voorheen de boerderij van H. Hoo- gerwerf per advertentie bij in schrijving te koop is aangeboden. De hoogste inschrijver was de hfeer S. J. P. Jumelet voor f 7.056,50. Hij is van plan daar onder een aantal beperkende bepalingen een nieuwe garage te bouwen, c.q. het bestaan de pand te verbouwen. Een der be perkende bepalingen is dat de ge velrooilijn ruim 4 meter naar ach ter moet worden geplaatst, waar door het mogelijk wordt een auto neer te zetten achter het thans be staande trottoir. De heer Kik vindt de prijs te laag wanneer hij let op de grootte van het perceel grond, dat mede in de koop is begrepen. Ook de heer van Popering pro testeert er tegen, dat het pand goedkoper wordt verkocht, dan waarvoor het van Hoogerwerf is gekocht. Hij vindt het geldsmijterij, als evenals in de Padjes bij Ver kamman, steeds maar oude boeren schuren worden gekocht, terwijl men overtuigd is dat men te veel betaalt. Van de zijde van b. en w. wordt hiertegen aangevoerd, dat het in het geval Hoogerwerf ging om een boerenbedrijf uit de dorpskom weg te krijgen, een streven, dat na de herverkaveling overal op Schou- wen-Duiveland is waar te nemen. Het voorstel van b. en w. om de schuren bij Verkamman, waarop de heer van Popering doelde, aan di verse personen te verhuren, wordt aangenomen, nadat is opgemerkt dat de huurder O. van Zuidland> de doorgang voor de andere huurders verspert. In de commissie voor sportzaken worden twee vertegenwoordigers van „Kwiek" opgenomen. Bij de bespreking over de rege ling en het verloop van de onder houdswerken in de gemeente vraagt de heer Kik (S G.P.) nogmaals aan dacht voor de rommel op het zg. slachtveld. Besloten wordt dat alle daar aanwezige puin en andere rommel zal worden opgeruimd, waarna getracht zal worden te voorkomen, dat men daar nog al lerlei afval deponeert. In het bestek staan 2000 muren. De heren van Popering en Jumelet dringen er op aan, dat men aller lei nuttige zaken, die bij de rond vraag naar voren worden gebracht, Amerikaanse trein ging op hol RICHMOND, 31-12. Een diesel- trein van de Atlantische kustspoor- lijn heeft woensdag HO kilometer van Richmond in Virginia zonder bestuurders gereden voordat men hem tot stilstand kon brengen. Hij snorde voort over emplace menten en spoorwegovergangen op het platteland waar de mensen nog sliepen terwijl functionarissen zich het hoofd afpijnigden hoe aan deze rit een eind kon worden gemaakt. Tenslotte vertrokken twee ma chinisten met een andere trein uit Strathmore. Toen zij langs de onbe mande trein kwamen, sprong een van hen over terwijl de andere machinist met een haak de motor tot stilstand trachtte te brengen. Men is van mening dat alleen iemand die goed op de hoogte is, de trein heeft kunnen laten starten. Spoorwegrechercheurs zoeken de dader. ook inderdaad zal laten uitvoeren. Verdediging opzichter Centrale Dienst De heer S. W. de Korte, gemeen te-opzichter, die mede ter vergade ring aanwezig is, neemt de gele genheid te baat om tegenover de raad enige verklaringen af te leg gen die hij nuttig en nodig acht. In een krantenverslag heeft hij gelezen, dat in de vorige raadszit ting ernstige kritiek werd geuit op de Centrale Dienst en op zijn werk in het bijzonder. Hij vindt het un fair dat op hem kritiek wordt uit geoefend zonder zich te kunnen verdedigen, terwijl men ook niet heeft onderzocht of het waar is, en wil dit als nu doen. Hij herinnert er aan dat hij benoemd is door de gemeenteraad van Zierikzee, dat het hoofd van de Centrale Dienst Noord Zeeland, zijn onmiddellijke chef is. Dat wil natuurlijk niet zeg gen, dat hij niet bereid is samen te werken met b. en w. of de raad van Bruinisse, het rayon dat hem onder meer als opzichter bij de Centrale Dienst is aangewezen, maar hij staat niet rechtstreeks in dienst van Bruinisse. Wat nu de feiten zelf betreft, in tegenspraak met wat de heer van Popering in de vorige raadszitting verklaarde, dat hij niet bij de drainagewerk zaamheden in de Padjes is geweest, kan hij met getuigen bevestigen, dat hij drie maal daar is geweest en twee maal met de ploegleiders bij dat werk heeft gesproken. Het aanbrengen van een leuning aan de trap bij Padmos, aan de havendijk van Bruinisse, was hem niet schrif telijk opgedragen. Er is wel over gesproken, maar er zou nog nader bericht komen, wanneer de uitvoe ring kon beginnen. Wat het derde punt betreft waarop hij werd aan gevallen, de aansluiting van de landbouwer A. Geluk aan de riole ring, hiervan is door hem een rap port ingeleverd. Het afvalwater van de boerderij loost op een meer dan 60 meter van zijn woning gelegen sloot. Een hek van de begraafplaats dat moest worden gemaakt, was zes maanden in reparatie bij een plaatselijke smid. Natuurlijk geeft de verklaring van de heer de Korte enige deining. De heer de Koning brengt zijn kri tiek nu over op b. en w. die van de zaken een andere voorstelling ga ven. De voorzitter is van mening, dat men niet moet afgaan op een krantenverslag, maar op de offi ciële raadsnotulen, de heer van Po pering meent dat de heer de Korte niet op het drainagewerk aanwezig was op het juiste moment, namelijk toen de drainagesleuven dicht ge gooid werden, wat voor de heer de Koning aanleiding is om te zeggen, dat hij goed wei"k verwacht van mensen die als vakkundig bekend staan en die ook goed werk moeten leveren ook als er geen opzichter is. Ook de wethouders gaven hun visie op het geval en nadat alle raads leden het hunne hebben gezegd, spreekt de voorzitter de wens uit, dat de besprekingen er toe hebben geleid dat de samenwerking met de opzichter van de Centrale Dienst in het vervolg goed zal zijn en dat in het belang van de gemeente Bruinisse vruchtbaar zal kunnen worden samengewerkt. Aan de voet van de Westertoren te Amsterdam zijn enkele oude huizen gesloopt, waardoor men nu vanaf de straat het Anne Frankhuis kan zien. Het achterhuis, dat geheel gerestaureerd wordt is hier op de voor grond zichtbaar; de pannen zijn van het dak, waarvan de binten ook gecontroleerd en zo nodig gerepareerd of vervangen worden. Ingezonden mededeling <të> a® BOEIEND TELEVISIE-VRAAGGESPREK Prof. Van den Bergh acht bemande ruimtevaart onmogelijk DEN HAAG. Prof. mr. dr. C. van den Bergh acht bemande ruimte vaart nu als in de toekomst niet mogelijk. Hij heeft dit uiteengezet in een televisie-vraaggesprek met Bert Garthoff onder de titel: „Ruimtevaart of luchtkastelen". Het ruimte-onderzoek met kunst satellieten, kunstplaneten en der gelijke is in zeer korte tijd ver ge vorderd. Er zijn hoogst belangrijke resultaten bereikt. De ruimtevaart met mensen acht prof. van den Bergh niet alleen niet mogelijk maar ook volkomen onnodig. Het kernprobleem, de terugkeer op aarde, is onoplosbaar. De snelheid van de terugval naar de aarde, ver eist de opwekking van een tegen kracht door middel van een rem- raket. Professor Oort uit Leiden schat, dat het gewicht daarvan het honderdvoudige eist van het ge- y/icht van de nuttige last. In plaats van een ton moet men dus 101 ton tie ruimte in slingeren. Onmogelijk De heer Vertregt van de Neder landse vereniging voor ruimtevaart meent, dat een raket van 36 miljoen kg. van de aarde moet worden af gezonden en beschouwt dit als on mogelijk, noch met chemische krachten, noch mfet kernenergie, noch met elektriciteit. Voor het opwekken van elektri citeit in de ruimte door de directe zonnestraling zou een parabolische spiegel nodig zijn met een opper vlakte van ongeveer 80.000 vier kante meter en een middellijn van driehonderd meter. Sprekende over het Amerikaan se „Mercury"-project, waarbij ze ven Amerikanen worden geoefend voor ruimtevaart, zei prof. van den Bergh, dat indien dit project zou slagen, nog niet meer bereikt zou zijn dan een minuscule verheffing in de ruimte, van millimeters in de verhouding tot de afmetingen in het heelal. Daarmee zou nog vol strekt niets bewezen zijn ten aan zien van werkelijke ruimtevaart. Prof. van den Bergh besprak ver der de gevaren van onderweg. Conservatief en ouderwets De gedachte aan bemande ruim tevaart acht professor van den Bergh conservatief en ouderwets, niet meer van deze tijd. De mens is zeer slecht geschikt voor reizen in de ruimte, want hij heeft voed sel, water, en lucht nodig. De te genwoordige elektronische automa tisch werkende machines verdie nen verre de voorkeur. De jeugd heeft illussies gebouwd op stripverhalen en films. Het is voortreffelijk, wanneer de jeugd met de geest in de ruimte is en op die wijze iets van de bouw van het heelal leert kennen. Maar het werk van de jeugd ligt hier op aarde, waar voor haar op allerlei gebied nog ontzaglijk veel groot werk te doen is. Anti's en pro's naar Assen ASSEN, 31-12. B. en w. van As sen willen personen, die volgens het gemeentebestuur van Assen in het openbaar hebben blijk gegeven deze stad onvoldoende te kennen, uitnodigen een bezoek aan Assen te brengen, om hen te tonen hoe deze stad zich in werkelijkheid ont wikkeld heeft. In de loop van dit jaar zijn zowel denigrerende meningen als loftui tingen over Assen gepleegd, aldus het gemeentebstuur, dat om niet al te eenzijdig te zijn ook een aantal personen heeft uitgenodigd, die een positieve bijdrage aan de ver betering van de publieke menings vorming" over de stad Assen leve ren. FLITSEN UIT HET BUITENLAND GROTON (V.S.). Van de Ameri kaanse marinewerven te Groton (Connecticut) is de atoomduikboot „George Washington" te water ge laten. Dit is de eerste Amerikaanse duikboot die onder water Polaris- raketten zal kunnen lanceren. Een vertegenwoordiger van president Eisenhower verklaarde bij de te waterlating, dat de „George Wash ington" zonder zelf ontdekt te wor den altijd zijn doel zal kunnen be reiken. YAOENDE. Ongeveer 30 mensen zijn gedood en velen werden ge wond bij botsingen in Doeala in Frans-Kameroen, aan de vooravond van de viering van het verkrijgen der onafhankelijkheid. BOURNEMOUTH. Bij Bourne mouth (zuid-Engeland) zijn drie jongens van elf tot dertien jaar, die op een spoordijk speelden, door een trein gegrepen en gedood. Een vierde, die er het leven afbracht, heeft verteld dat zijn vriendjes wa ren uitgeweken voor een trein, doch dat zij toen door een trein uit te genovergestelde richting waren ge grepen. CHICAGO. Ruim honderd men sen kwamen in 1959 per dag in de V.S. om bij verkeersongevallen, zo heeft de nationale veiligheidsraad meegedeeld. Tussen de 37.500 en 38.000 werden gedood en 1.400.000 werden door verwondingen inva lide. Deze cijfers zijn geen verbete ring ten opzichte van 1958. BRUSSEL. De secretaris-gene raal van het Internationale Ver bond van vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.), de Nederlander J. H. Oldenbroek, heeft een brief gericht tot de Zuidafrikaanse eerste minis ter, dr. H. Verwoerd, waarin hij de waarschuwing uit dat het I-.V.V.V. een bepaalde datum zal bepalen voer een boycot van Zuidafrikaanse goederen, indien de Zuidafrikaanse regering haar „apartheidspolitiek" niet wijzigt. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS En andermaa. las hij het op schrift op het kruis. „Hier stierf Lenna van Dorenkamp Hij was te laat gekomen. Hij be sefte het met bittere spijt, stond op en doolde als verdwaasd verder de hei in. In het westen zakte de zon als een rode bal achter de bossen weg. Een purperen schijn viel er over de rode heiklokjes. Geen vogel liet zich horen. Met onzekere stap zocht hij verder zijn weg. Wat zou hem nog verder te wachten staan? Een paar smokkelaars doemden plotseling op vanachter een paar struiken. Hij vroeg hun, wat dat kruis langs het pad in de hei te betekenen had. „O daar is jaren geleden een vrouw dood gevonden, waarvan niet veel goeds werd verteld", zei den ze nors en weinig gezind om zich nog verder met deze vreem deling in te laten. Hun antwoord sneed hem door de ziel. Sprak men zo over haar? Dorus van Dorenkamp voelde zich in opstand komen tegen het leven en de wereld. De ontdekking van het eenzame kruis midden in de hei had zijn laatste twijfel uit gebannen. Intuïtief voelde hij aan, dat Lena achter hem had gestaan, en achter hem alleen. En dat haar dood rechtstreeks in verband had gestaan met zijn vlucht. O, hoe bitter betreurde hij het nu, dat hij die laatste avond van hun samen zijn door z'n gekwetste trots zulk een hooghartig zwijgen had be waard, en dat zij van elkaar waren gegaan als vreemden, elkaar plaat send voor een pijnigend raadsel, dat geen ander tot een oplossing kon brengen. 'Het was langzamerhand donker geworden en geheel in beslag ge nomen door z'n gedachten was hij ver afgedwaald van het pad, dat naar Waldkerk leidde. Een woest getier deed hem plot seling opschrikken. Hij was bij een dennebosje gekomen en tussen de stammen van de bomen door zag hij een armzalig petroleumlichtje flakkeren. Het was de smokkelhut van Kromme Grades. Dorus van Dorenkamp besloot er op af te gaan. Misschien zou hij daar de nacht kunnen doorbrengen om de volgende morgen naar Waldkerk te gaan. Dat ruwe volk vroeg niet naar naam en afkomst en hield zich zelf ook het liefst verborgen. Wellicht zou hij van hen nog aller lei dingen te horen krijgen zonder zich zelf bekend te moeten maken. Aan een met vele kringen en vlekken overdekte tafel zaten ver schillende kerels bier of jenever te drinken. Met een korte groet schoof hij bij en bestelde bier en een si gaar, die hem door de dikke Marie met grote ijver werden gebracht. Hij voelde, dat van alle kanten ver stolen blikken naar hem geworpen werden en hij zag nog juist, dat de dikke Marie haar schouders op haalde, het antwoord op de onuit gesproken maar daarom niet min der duidelyk gestelde vraag, met wie men hier te doen had. Het was duidelijk merkbaar, dat hij de opgewekte stemming onder de aanwezigen had doorbroken. Er 40 viel een drukkend zwijgen en de sfeer, die er om hem heen heerste, was voor Dorus van Dorenkamp nu niet bepaald geruststellend. Piet van der Staaij monsterde de vreemdeling lange tijd oplettend en opende toen de aanval: „Je zult vannacht geen mazzel hebben met de smokkel vriendje, de hele grens is zwaar bewaakt". Dorus zweeg. Hij wist op het eer ste moment niet wat te zeggen, want hij had z'n oude dorpsgenoot herkend en was bang, zich door een onverstandig woord te zullen ver raden. Men hield hem dus voor een smokkelaar, overwoog hij, wel het zou misschien het beste zijn om ze in die waan te laten. Gelukkig, dat zijn door de zon verbrand gezicht, z'n grijze haren en z'n stoppelige baard hem blijkbaar onherkenbaar maakten voor z'n vroegere school vrienden. Maar hij kon niet blij vend stommetje spelen, dat voelde hij wel, en daarom besloot hij het gesprek op het wegkruis te bren gen, dat hem tot zulk een schok kende ontdekking had gebracht. Piet van der Staaij ging er grif op in. „Dat wegkruis? O, daar is vele jaren geleden een vrouw gestorven. Lena van Dorenkamp heette ze. Ze was de mooiste vrouw van het dorp, maar zo slecht als de nacht. Jarenlang heeft ze haar man bedro gen door zich met een ander af te geven. En op een avond, toen haar minnaar zo dronken als een kanon was, kwam alles aan het licht. Toen werd haar man zo woest, dat hij een bierglas greep en het op de kop van zijn rivaal aan stukken sloeg. Die overleefde het niet en stierf een paar dagen later. De man, Dorus van Dorenkamp, verdween met de noorderzon en sindsdien heeft nie mand meer iets van hem gehoord". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5