Overzicht van de weergesteldheid te Zierikzee in het jaar 1959 |«<0nze puzzelrubriek:«| Voor een gulden Bergmans Of Uw kleding nu 4 X of A 4 v GRATIS Toch lage prijzen ..1 >E ZOOM" n.v. (I.) (Van een weerkundige medewerker). Op grond van waarnemingen, gedurende het gehele jaar te Zie rikzee, geeft een weerkundige medewerker een overzicht van de weergesteldheid in de stad onzer inwoning, gedurende 1959. De waar nemingen werden gedaan tussen huizen en beplanting. De temperatuur was dus aan de hoge kant, maar geeft een goed beeld hoe warm het binnen de stad is geweest. Was het daar al flink warm, dan was het er buiten nog goed uit te houden, omdat daar meestal een koel briesje wat ver lichting bracht. Regenval De"'regenmeter was opgesteld in een achtertuintje (niet zoals gebrui kelijk in het vrije veld). Met hoe weinig regen onze tuintjes het vo rig jaar hebben moeten doen, blijkt wel uit de uitzonderlijk lage waar den over 1959. Neerslagtabel 1959 Zierikzee Normaal Maanden Zeeland binnen de stad (vrije veld) 91 mm 56 mm jan. 6 mm 39 mm febr. 52 mm 46 mm maart 50 mm 47 mm april 8 mm 47 mm mei 23 mm 55 mm juni 48 mm 67 mm juli 45 mm 67 mm aug. 4 mm 66 mm sept. 60 mm 77 mm okt. 59 mm 70 mm nov. 62 mm 63 mm dec. 508 mm 700 mm Temperatuur Van winter is vorig jaar niet veel gekomen. Jan. bracht wat sneeuw. Alleen in de week van 7-13 febr. hebben we de ijzers nog even uit het vet kunnen halen. De laagste temperatuur werd gemeten in de nacht van 7 op 8 febr.: 4.8° C. „Koude dagen"-tabel Maand Vorstdagen Ijsdagen jan. 9 febr. 17 7 nov. 1 dec. 1 28 7 Totaal dus 28 dagen waarop het 's nachts vroor, waarvan 7 waarop het bovendien 's middags niet dooide. Na de lange mistperiode in febr. volgde een zeer zachte maart, zon der een enkele vorstdag. Raad van Kerkwerve vergaderde op oudejaarsdag Koninklijke onderscheiding uitgereikt door burgemeester Francke De raad der gemeente Kerkwerve kwam op oudejaarsdag onder voor zitterschap van burgemeester S. Francke in vergadering bijeen. De begrotingen voor de Beatrix- school, cle Centrale Werkplaats en van het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis werden na toelichting door de voorzitter, voor kennisgeving aangenomen. Door b. en w. zijn de bezwaren tegen de voorgenomen gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland ter kennis gebracht van de Vaste Commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer. Uit door b. en w. ingediende voor dracht voor benoeming van een lid van het burgerlijk armbestuur we gens periodieke aftreding, werd de heer J. J. de Vlieger herkozen. Regeling verenigingsgebouw Medewerking werd verleend aan het bestuur van de bijzondere la gere school voor het aanschaffen van twee nieuwe schoolkachels. Bij de rondvraag bepleitte wethou der Hanse eenzelfde regeling voor de consumpties in het verenigings gebouw bij gebruik door de land- bouwvereniging, als bij bruiloften. De voorzitter meende, dat hierte gen geen bezwaar bestaat. De heer van Kooten vroeg of nog een aanschrijving was uitgegaan aan de heer L. P. de Jonge, om de bomen op de hoek van de Verse- putseweg op te ruimen. De voor zitter deelde mede, dit met belang hebbende te hebben besproken, waarna deze de bomen had opge- snoeid. De heer van Kooten drong aan op het verplanten van de bomen, omdat in de zomer het zicht ter plaatse wordt belemmerd. De voor zitter deelde dez emening. Na be spreking besloot de raad zonodig een aanschrijving te doen uitgaan. De heer Feijtel vestigde de aan dacht op een verzakking in de be strating van de Vloedstraat. De voorzitter zegde reparatie toe. Huisvesting byz. school De heer den Boer wees op de toename van het aantal leerlingen der bijzondere lagere school en de huisvestingsmoeilijkheden. In ver band daarmede vroeg hij of b. en w. een oplossing voor een derde lokaliteit konden geven. De voor zitter wees op huisvesting in het verenigingsgebouw, hetgeen echter bezwaren voor het gymnastiekon derwijs zou meebrengen. Hij achtte het overigens beter niet op een verzoek van het schoolbestuur vooruit te lopen. Aan het eind van de vergadering herinnerde de voorzitter aan de za ken die in 1959 de aandacht van het gemeentebestuur hadden ge vraag. Hij bracht dank aan de le den van de raad voor de genoten steun en het vertrouwen, inzonder heid aan de wethouders en bood zijn beste wensen aan voor het Zeer tot onze spijt - de drukte rond de jaarwisseling zal er schuld aan zijn - is er een verkeerd cliché bij de tekst van onze jongste puzzel terecht gekomen. We bieden onze lezers hiervoor onze verontschuldi ging en publiceren hieronder de complete puzzel opnieuw. Om het juiste „ritme" in de puzzels terug te krijgen, verzoeken wij inzend sters en inzenders ons de oplossin gen ultimo vrijdagmorgen te doen toekomen. nieuwe jaar. De beide wethouders dankten de voorzitter voor de ge sproken woorden en boden weder kerig hun beste wensen aan. Uitreiking Kon. onderscheiding Na afloop van de raadsvergade ring richtte de voorzitter zich tot de heer J. Matthijsse, die na 35 jaar de funktie van grafdelver te hebben vervuld, als zodanig zijn taak neerlegde. Hij prees de heer Matthijsse om de zorgvuldigheid, waarmede deze steeds zijn taak had verricht. Spreker liet zijn woorden van dank vergezeld gaan van een geschenk onder couvert. De burgemeester deelde voorts me de, dat behalve bij de gemeente raad ook waardering voor de lange staat van dienst van de heer Mat thijsse was gevonden bij hogere autoriteiten, hetgeen bleek uit de toekenning van de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in brons, welke Konink lijke onderscheiding de burgemees ter de gedecoreerde op de borst spelde. De burgemeester wees er voorts op, dat de toekenning van deze onderscheiding mede te dan ken was aan de aktiviteiten van Matthijsse in kerkelijk verband en voor het verenigingsleven. Hij fe liciteerde de gedecoreerde en diens echtgenote en hij sprak de hoop uit, dat de heer Matthijsse de on- scheiding nog vele jaren zou mo gen dragen. De heer Matthijsse dankte met enkele weigemeente woorden voor het ontvangen geschenk en in het bijzonder voor de onderscheiding, waarna hij ook de gelukwensen van de leden van de raad in ont vangst mocht nemen. Scheepvaartberichten Bengalen, 31-12 van New York naar Marseille. Esso Nederland (t.), 1-1 Cowesroads Kelletia (t.), 4-1 van Karachi naar Mena Al Ahmadii. Koratia (t.), 1-1 van New Castle naar Galadstone. Kryptos, 3-1 van Singapore naar Japan. Lelykerk, 31-12 van Amsterdam naar Londen, 31 te Londen. Musilloyd, pass. 1-1 Sabang. Vivipara (t.), 31-12 van Tripolis naar Genua. DE JAARWISSELING IN DE WERELD LONDEN, 1-1. In de gehele we reld is de jaarwisseling met gezang, feestelijkheden en lawaai gevierd. Volgens het communistische pers bureau „Nieuw China" vierden dui zenden Chinese militairen en Tibe- tanen het feit op het terrein voor een elektrische centrale aan de rivier de Lhasa, In het Kremlin gaf de Sowjet- regering op oudejaarsavond haar traditionele ontvangst, waarbij pre mier Chroestjsjef alle aanwezigen een gelukkig nieuwjaar wenste. In Italiaanse steden en en dorpen 'vas het een oorverdovend lawaai door het afsteken van vuurwerk op grote schaal en door het uit de ra men gooien van oude pannen, lege flessen en andere rommel. In de Verenigde Staten duurde het acht en een half uur voordat het overal nieuwjaar was. In Alas ka vierde men het feit 23 uur later dan de Nieuwzeelanders. In Kopenhagen is het nieuwe jaar met zoveel herrie ingeleid, dat de politie sprak van een „opstand". De jeugd wierp in de straten bar ricaden op, gooide met stenen, die ze uit de straat had gehaald, tal rijke winkel- en autoruiten in en stookte op vele plaatsen flinke vuurtjes. Niet alleen in Kopenhagen, maar ook in Lissabon en Parijs zijn de nozems bij de jaarwisseling zeer actief geweest. Door het centrum van Parys dwaalden de hele nacht benden nozems, die voetzoekers tussen de benen van voorbijgangers wierpen; zij hielden auto's aan en vielen soms zelfs vrouwen lastig. Ook de politie van west-Berlijn is druk in de weer geweest in de nacht van donderdag op vrijdag. Met vijftienhonderd man op straat trachtte zij de herrie de baas te bblijven. Honderd en drie mensen moesten van de straat worden ge haald, omdat zij te diep in het glaasje hadden gekeken. SPORT District Zuid I 3e klasse D: METO-Axel 2-3; Zeeland Sport-Halsteren 3-1; RCS- ODIO 2-1 (onder prot. van ODIO). 4e klasse G: Grenswachters-Re- nesse 3-1; Cluzona-Nieuw Borg- vliet 3-1; Oude Molen-SC Gastel 4-0; Noordhoek-NSV 2-1. Afdeling Zeeland le klasse B: Burgh I-Burgh II4-1 Zaterdagmiddagcompetitie le klasse: Wemeldinge-MEVO 3-1Krabbendijke-Veere 4-2. MARKTBERICHTEN EIERPRIJZEN V.E.C.E. In de periode van 28 dec. 1959 tot en met 2 jan. 1960 werd door de Coöp. In- en Verkoop Centrale voor Eieren V.E.C.E. uitbetaald f 1,70 per kg. Voor vuilschalige en ge wassen eieren werd 1 cent per stuk minder uitbetaald. Het eerste kind dat in 1960 in Malakka werd geboren kreeg van zijn Chinese ouders de naam „Vre de op aarde", om de wens van een ieder te vertolken dat het nieuwe jaar een jaar van vrede zal zijn". BRUINISSE Gemeenteraad van Bruinisse over ligplaatsen in nieuwe gemeentehaven Kwestie blijkt moeilijk te zyn Horintontaal: 1. reeds; 3. ter at tentie van (afk.), 5. masker, 7. soort onderwijs (afk.), 9. beletsel, II. schortje, 12. versiersel, 13. vaar tuig, 15. leuk, 17. narigheid, 18. stuk steen, 19. zangnoot, 20. kinder- groet, 21. Europese vulkaan, 24. tijdperk, 26. deel van een granaat, 30. gretigheid, 34. breekbaar, 38. sterkte, 42. eerste vrouw, 43. deel van het gebit, 44. jongensnaam, 45. rondhout, 47. restaurantbediende, 48. bewustzijnsverlies, 50. bewe ging, 51. eenh. v. stroomsterkte, 53. kippeneigenschap. 54. artikel (afk.), 55. soort steen, 57. pers. voornaam woord, 58. onbep. voornaamw., 59. noodsein, 60. vogel. Verticaal: 1. wintervoertuig, 2. stremsel, 3. hoofd (Fr.), 4. het kwijt raken, 5. dag vd. week, 6. gerucht, bericht, 7. wiskundige term (afk.), 8. voorzetsel, 10. opgewekt, 12, on belangrijk, 14. meisjesnaam, 16. meisjesnaam, 18. elasticiteit, 22. oppervlaktemaat, 23. ambtshalve (lat. afk.), 25. vogel, 27. bloeiwijze, 28. deel v d. week, 29. aanzien, 31. meisjesnaam, 32. artikel (afk.), 33. Engels lidwoord, 34. modegek, 35. geschiktheid, 36. Engels lidwoord, 37. feest der Moslems, 38. soort zweep, 39. heilige (afk.), 40. plaats in Gelderland, 41. vod, 44. op de wijze van, 46. eenh van druk (afk.), 48. Amerikaanse boerderij, 49. hel dendicht, 50. dwaas, 52. boom, 53. Chinese maat, 56. zoals de akten getuigen (Lat. afk.). (II.) Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse is uit voerig gesproken over de ligplaat sen in de nieuwe gemeentehaven. Mede ter vergadering aanwezig waren de heren van der Weele en Pikkaart, de laatste niet in ambte lijke functie, maar als vriendschap pelijk adviseur. Er wordt aan herinnerd, dat de ligplaatsen in het begin zo waren verdeeld, dat de grote schepen aan het grote loopsteiger zouden meren, de kleinere schepen zouden dan aan het kleine steiger langs de vaste wal een plaats krijgen. Toen bleek dat de palen aan het grote loop steiger eigenlijk te laag waren, zijn de palen voor de kleinere steigers wat hoger geheid.^Dit scheelt 75 cm., daarom is nu een andere in deling voorgesteld, waarbij de gro tere schepen, met de grootste bol derhoogte aan de lange palen aan de kleine loopsteigers zijn gedacht. De heren de Koning, Hoogerheij- de en Jumelet menen dat dit niet goed mogelijk is, omdat er kleinere schepen zijn, die niet aan het gro tere steiger kunnen liggen, omdat deze schepen daar te kort voor zijn, genoemd werden schepen als Bru 20, Bru 7, Bru 40 enz. De voorzitter meent dat deze pa len dan verzet kunnen worden. De heer de Koning vraagt verder waarom de achterste palen korter zijn dan de voorste en waarom van de toch al te korte palen nog kop pen zijn afgezaagd. Dit laatste vindt ook de heer van der Weele jammer, die er verder nog eens de nadruk op legt, dat het werk in de gemeen tehaven nauwkeurig is uitgevoerd, zoals door de gemeente in het be stek is aangegeven. Talrijke klei nere verbeteringen zijn daarna op verzoek van de gemeente nog aan gebracht, zelfs een zo groot karwei als het aanbrengen van palen die als stootkussen fungeren om be schadiging van de steiger te voor komen^ Er ontstaat verder een uitgebrei de discussie over de situatie die zal ontstaan als er een stormvloed van betekenis komt. Er blijkt een misverstand te be staan over proeven met ringen aan de geleidestangen langs de palen, waarvoor de heren de Koning en Hoogerheijde een verzoek zouden indienen, terwijl deze heren juist op een tekening van de gemeente wachtten, eer zij verdere stappen konden doen. De heer de Koning spreekt zijn misnoegen hierover uit. Proef met kettingring De heer Pikkaart wijst op een proef met een kettingring in sa' menwerking met Bru 3, die goed blijkt te voldoen. De heer Jumelet wil alle geleide, stangen van de palen laten verwij deren, gezien de beschadigingen die aan de schepen zijn voorgekomen, als gevolg van het hoger aanbren gen van de stangen, terwijl ze juist hoger zijn aangebracht met het oog op hoog water. Dit voorstel vindt wel bijval, maar anderen voelen er meer voor, de geleiders van de achterpalen te verwijderen en die aan de voorpa- len zodanig langer te maken, dat geen beschadigingen meer aan de schepen kunnen voorkomen en dat het meren gemakkelijker en beter zal gaan. Er ontstaat dan een uit gebreide discussie of men de gelei ders er za lafnemen voor of na de overdracht van de haven, maar de heer van der Weele adviseert met het oog op andere mogelijkheden in de toekomst, de geleiders er voor lopig aan te laten zitten. Maar opnieuw verzandt dan de discussie in heen en weer praten waar de kleine en waar de grote schepen moeten liggen en wat er gebeuren moet in de tijd, dat de te korte palen nog niet door langere zijn vervangen. De heer de Koning zegt te willen blijven liggen op de ligplaats die hem bij de eerste verdeling is toe gewezen, hij wil echter proeven riemen met de vaartuigen en deze eerst laten meren volgens de eerste toewijzing en daarna volgens het ontworpen nieuwe plan. Er kunnen dan correcties worden aangebracht, die in de praktijk nodig zullen blij ken te zijn. Veemarkt 1 ROTTERDAM, 4-1. Aanvoer 2014 stuk vee, t.w. 1058 vette koeien en ossen en 956 vakens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 3,12-3,38 f 2,90-3,12 f 2,80- 2,90; varkens (levend gew.) f 1,62- 1,60-1,58. Vette koeien en ossen: aanvoer groter, handel vlot, ruim prijshou dend, prima's boven notering. Var kens: aanvoer ruim, handel zeer kalm, lager in prijs, enkele prima's boven notering, de zwaardere var kens f 1,54-1,56 per kg., zware var kens f 1,48-1,50 per kg. DEN HAAG. H.K.H. Prinses Wil- helmina heeft een belangrijke gift geschonken voor de kerkbouwactie der Doopsgezinde Broederschap. Het ingezamelde bedrag bedraagt op dit ogenblik f 143.030,36, Bij de Evangelisch Lutherse Kerk is thans voor kerkbouw totaal ingezameld een bedrag van f 86.041,11. Heden overleed, na een kortstondig lijden, onze in nig geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder MARIA CORNELIA DE KEIJZER weduwe van Joh. Braber in de ouderdom van 70 jaar Dreischor: W. J. GEELHOED- BRABER M. P. GEELHOED AART en HANS New Borough (Australia): J. VAN BOVEN-BRABER J. VAN BOVEN ALAM Schuddebeurs, 1 jan. 1960 „Heesterlust" De teraardebestelling zal plaats vinden dinsdag 5 januari a.s. te Noordgouwe, n.m. 2 uur. Heden overleed, nog geheel onverwacht, onze lieve zus ter, behuwdzuster en tante MARIA CORNELIA BRABER geboren DE KEIJZER in de ouderdom van 70 jaar Schuddebeurs, 1 jan. 1960 Familie DE KEIJZER Familie BRABER kopen ziekenfonds leden een op advies van de oogarts. Volwassenen acht gulden. Dit kan door korting op de monturen en de brilleglazen kosteloos. Ziekenfondsleden ook op duurder monturen davolle korting. Vraagt vrijblijvend prijs voor nieuwste monturen. Vakopiiciën Janneweklcen Zierikzee. hhhhhbü 1 gereinigd is volgens ons lur verfijnd droogreinigingssysteem Steeds zullen COUPE en SNIT het idee geven of U n NIEUW KOCHT. Y passen wij reeds jaren onze A soepelfix-behandeling toe Appret herstellend Geeft de vezel haar oorspronkelijke veer kracht en soepelheid terug Tast de natuurlijke hoorndeeltjes, waaruit wollen garens hoofdzakelijk bestaan. tiiet aan. (inclusief soepelfix) Vest f 1,25 Mantel f 3,95 Pantalon f 1,65 Rok f 1,65 Kostuum f 3,95 Topper f 2,50 Overjas f 3,95 Mantelkost. f 3,95 Regenjas 4,25 Regenmantel 4,25 (in cl. waterdicht) (incl. waterdicht) Vraagt ook onze TRINOFIX-behandeling >f- Water- en vuilafstotend; Minder slijtage; Mot- en keverwerend; Het kost u slehts een klein bedrag boven de reinigingsprijs. Alle goederen voor reiniging 's maandags bij onze depot s dezellde week teiug. Chemische wasserij ZIERIKZEE, TEL. 2673

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3