Uw liefste wens voor 't nieuwe jaar kan nü worden vervuld de VOLAUTOMATISCHE .personenauto WAT ttQT 01 5ILT WESTEN WIL OOST- NOCH WEST-DUITSLAND OP TOPCONFERENTIE •LONDEN, 31-12. Het westen is van mening dat oost- noch west- Duitsland moeten deelnemen aan de topconferentie die op 16 mei in Parijs begint. Het wil de deelne mers beperkt zien tot de V.S., de Sowjet-Unie, Engeland en Frank rijk, zo is donderdagavond van ge zaghebbende zijde in Londen ver nomen. De mededeling was bedoeld als commentaar op de verklaring van de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van oost-Duits- land, Otto Winzer. Hij had gezegd dat oost-Duitsland vasthoudt aan Cees Laseur overleden DEN HAAG, 2-1. In Den Haag is in de afgelopen nacht plotseling overleden de toneelspeler Cees La seur, directeur van de Haagsche Comedie. De heer Laseur woonde na afloop van de nieuwjaarspre mière in de Koninklijke Schouw burg een bijeenkomst van zijn ge zelschap bij. Daarbij is hij aan een hartaanval bezweken. Hij was zes tig jaar. De heer Laseur was gisteravond nog op het toneel van de Haagsche Comedie, toen de nieuwjaarswens werd uitgesproken. Nadat de voor stelling van Shakespeare's „Win teravondsprookje" was afgelopen, werd nog een ontvangst gehouden in een der bovenzalen van het res taurant „Saur". Laseur sprak daar de Engelse regisseur Peter Wood nog toe, doch zonderde zich daarna, onwel geworden af, beneden. Een half uur daarna overleed hij aan de hartaanval, die o.m. door dr. J. Noordhoek werd geconstateerd. 1959 EEN RECORDJAAR DE BILT, 1-1. Het K.N.M.I. deelt mede: het afgelopen jaar moet tot de warme, zonnige en droge jaren worden gerekend. De gemiddelde temperatuur was te de Bilt 10.1 graden Celsius tegen 9.2 graden normaal. Daarmede is 1959 het op een na warmste jaar tot dusver in deze eeuw, alleen 1934 was nog iets warmer. Het aantal uren zonneschijn bedroeg te de Bilt 1986 tegen 1592 normaal, nog nooit was in deze eeuw een jaar zo zonnig geweest. Het record in dit. opzicht had tot nu toe 1947 gehouden, toen de zon te de Bilt 1881 uren scheen. De droogte van 1959 blijkt in deze eeuw alleen door 1921 te zijn overtroffen; in het afgelopen jaar is in ons land gemiddeld ongeveer 540 mm neerslag gevallen, maar in 1921 was het slechts 434 mm onder normale omstandigheden valt er in ons land gemiddeld 719 mm neerslag per jaar. Ontwikkelingsdag Zeeuwse groenteteelt DEN HAAG, 1-1. Op woensdag 6 januari zal in de afmijnzaal van de coöp. veiling „Walcheren" te Mid delburg de jaarlijkse ontwikke lingsdag voor de Zeeuwse groente teelt worden gehouden. Dit is te vens de jaarvergadering van de Zeeuwse groentetelersvereniging. In de morgenvergadering komen eerst de huishoudelijke zaken aan de orde. Verder zullen er die dag lezingen zijn over beregening in de groente teelt en de huidige mogelijkheden met zaai-, plant- en rooimachines in de groenteteelt. Ook de teelt van komkommers zal worden besproken. Aan het eind van de middag zal een nabe schouwing worden gegeven door de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik. zijn eis om vertegenwoordigd te zijn op de topconferentie, als de Duitse kwestie aan de orde wordt gesteld. Naar verluidt maken de westelij ke mogendheden echter geen be zwaar tegen „overleg achter de schermen" met oost- en west- Duitsland op de topconferentie. Chroesjtsjef's schoon zoon zeer optimistisch PARIJS, 31-12. Alexis Adzjoebei, hoofdredakteur van de „Izwestia" en schoonzoon van Chroesjtsjef, heeft in een vraaggesprek met wes telijke journalisten verklaard, dat het „ijs van de koude oorlog begint te breken". Volgens mij zal 1960 het merkwaardigste jaar worden, vergeleken met de jaren, die wij in de afgelopen tijden hebben meege maakt. Het zal ongetwijfeld een jaar worden van belangrijke histo rische gebeurtenissen en een reeks besprekingen tussen oost en west, aldus Adzjoebei. Het vraaggesprek werd donder dagavond door radio-Luxemburg uitgezonden. Student schoot op hoogleraar WAGENINGEN, 2-1. Vanavond omstreeks acht uur heeft de 33- jarige Bulgaarse student J. Lulev een aanslag gepleegd op mevrouw prof. dr. C. A. Reinders-Gouwen- tak, hoogleraar in de plantkunde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. De Bulgaar schoot mevrouw Reinders een kogel door de schouder. De student, die in overspannen toestand verkeerde, sprak mevrouw Reinders, die zich met haar echtgenoot, een emeritus hoogleraar prof. dr. E. Reinders, naar haar woning wilde begeven, aan met de woorden, dat niets hem meer kon schelen, nu zij hem we derom voor een examen had laten zakken. Hij had de revolver in de hand. Voor hij kon schieten verde digde mevrouw Reinders zich met haar paraplu. De student moet hierna twee maal hebben geschoten. De eerste kogel trof mevrouw Reinders in de schouder en de tweede kogel trof de aanvaller in zijn been, waarshcijnlijk als gevolg van de afweer van de aangevallene. De student liep na de mislukte aanslag weg en meldde zich aan op het po litiebureau. Hij is niet zwaar ge wond, doch wel volkomen over stuur. De jaarwisseling op Schouwen-Duiveland ïn sommige gemeenten ging het luidruchtiger toe dan op andere jaren ZIERIKZEE, 1-1. De algemene indruk is, dat de jaarwisseling op Schouwen-Duiveland luidruchtiger is gevierd dan op andere jaren. Zierikzee, zo goed als enkele bui tengemeenten, waren daar voor beelden van. Er is heel veel „knal- werk" de lucht ingegaan, om de overgang te onderstrepen en hier en daar was het soms van het goe de te veel. Te Zierikzee kwam knalwerk in talrijke buurten voor. Op het Ha venplein werd een conglomeratie van „vuurwerk" tot ontploffing gebracht, hetgeen een superknal- effekt teweeg bracht. Vele tiental len kerstbomen werden reeds des middags naar de west-Havendijk gesleept en precies twaalf uur ging de brand er in, hetgeen een fantas tische aanblik bood. Rotjes in brievenbussen Ook in de buitengemeenten was het rumoerig, vooral in Duiveland, waar langdurig werd geknald. Het lawaai ging hier en daar gepaard met verkapte baldadigheid, zoals het verslepen van hekken en on beheerd staande karren e.d. In ver schillende brievenbussen werden brandende rotjes gestoken, zodat binnen aan vloermatten en gang lopers brandschade ontstond. Uiteraard poogde de politie der gelijke escapades te voorkomen, maar het was nu eenmaal overal tegelijk 12 uur en dat maakte het wel een beetje moeilijk. Premier Chroesjtsjef heeft don derdag op de nieuwjaarsreceptie in het Kremlin te verstaan gegeven, dat de Sowjet-Unie mogelijk een zijdig de omvang van haar strijd krachten zal verminderen en voor de defensie zal gaan steunen op ra ketten, als de besprekingen over in ternationale ontwapening op niets zouden uitlopen. In Yonkers (New York) is za terdag de 13-jarige Beverly Nilsson overleden. Het meisje had zeverï on een half jaar geleden bij een auto ongeluk een hersenverwonding op gelopen, waardoor zij al die jaren bewusteloos is geweest. Zij werd kunstmatig in het leven gehouden en is normaal gegroeid tot op het ogenblik van haar overlijden. Ingezonden mededeling komt thans in steeds grotere aantallen ter beschikking van het Nederlandse publiek f. 4230.- in standaarduitvoering zeer gunstige financieringsvoorwaarden 140 dealers in het gehele land VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V. - EINDHOVEN Verwachting tot dinsdagavond: ZACHT WEER Hier en daar wat motregen en plaatselijk mist; zwakke tot matige zuidelijke wind; weinig verande ring in temperatuur. 5 jan. Zon op 8.48, onder 16.43. Maan op 12.09, onder 0.08. Eerste kwartier: 5 jan. te 19.53. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 jan. 7.37 v,m. 20.24 n.m. BROUWERSHAVEN 5 jall>v 7.33 v.m. 19.55 n.m. DoodtijT iTjah HET WEEROVE DE BILT, 4-1. - Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen week einde is de luchtdruk boven west- Europa aanzienlijk hoger gewor den. Een groot hogedrukgebied strekt zich nu uit van Rusland via onze omgeving naar Spanje. Een diepe depressie bewoog in een snel tempo midden over de oceaan naar IJsland. Deze depressie neemt weer in betekenis af, maar zijn opvolger veroorzaakte op het westelijke deel van de oceaan alweer flinke lucht drukdalingen. Op zuidelijke breedte verplaatst een hogedrukgebied zich in de richting van de Azoren. Tussen dit hogedrukgebied en het maximum bij Spanje bevindt zich nog een kleine storing, die vermoedelijk naar het noordoosten zal bewegen. Voor het weer in Nederland is deze storing echter niet van veel bete kenis. Het zal bij ons de komende 36 uur tamelijk rustig weer zijn, met hier en daar wat motregen en plaatselijk vorming van mist. In het temperatuurniveau zijn geen belangrijke wijzigingen te ver wachten. Protest tegen gang van zaken in Oudejaarsnacht te 's-Gravenhage Begrüpelyke verontwaardiging bij brandweerkorps DEN HAAG, 2-1. In de afdeling Den Haag van de Ned. Onderwij zersvereniging (N.O.V. heeft in een verklaring haar verontrusting uit gesproken over de baldadigheden gepleegd in de oudejaarsnacht. Te meer is zij verontrust omdat hier zoveel verzet werd gepleegd tegen diensten als brandweer en politie, die dikwijls onder gevaarlijke om standigheden ieders persoon en goederen plegen te beschermen. Het bestuur spreekt dan ook zijn medeleven uit met de getroffen brandweerman en begrijpt de ver ontwaardiging van het brandweer korps. De Haagse politie heeft tezamen met de gemeenteeriniging drie da gen lang voor oudjaar kerstbomen verzameld voor een officiële ver branding, om te voorkomen dat ze gebruikt zoden worden voor balda dige vuurtjesstokerij. Ze heeft on geveer er 2500 bijeengebracht. In de oude Hoefkadebuurt zijn bijzonder veel straatlantaarns ver nield. Toen omstreeks een uur de rellen begonnen, hadden zich al vele agenten in burger onder het „feestende" publiek gemengd. Ze drukten snel alle opkomende on regelmatigheden - al dan niet krachtig met de gummiknuppel - de kop in. „ALLE HENS AAN DEK" WAS NODIG Voor P.T.T. was 1959 in zakelijk opzicht een goed jaar DEN HAAG, 4-1. „Voor P.T.T. was 1959 in zakelijk opzicht een goed jaar. „Alle hens aan dek" was nodig om de vraag naar onze dien sten te bevredigen. In de grote ste den slaagden wjj er niet in vol doende arbeidskrachten te behou den of aan te trekken". Dit verklaarde de directeur-ge neraal van P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, vanmorgen in zijn nieuw jaarsrede voor het personeel. Er werd op vele posten meer ge vergd van minder mensen dan in 1958. Wij zouden kunnen stellen, dat onze produktiviteit gestegen is. Voor zover hier niet werd over trokken, geloof ik, dat wij niet mo gen klagen, zo vervolgde prof. Bast zijn toespraak. Verschijnselen van overtrekking houden echter ernstige bezwaren in, evenals het recruteren en behoud van mensen, die het bedrijf in de komende decaden niet ontberen kan, wil het zijn taak in onze sa menleving naar behoren blijven vervullen. Van de 52.000 man personeel kun nen 1.200 niet over een woning in of nabij hun standplaats beschik ken. De gratificatieregeling Sprekende over de nog onvolko men gratificatieregeling zeide prof. Bast, dat de directie, in goed over leg met de personeelsorganisaties, meer waarde hecht aan het bereik bare positieve, dan aan het onbe reikbare. Zij heeft gemeend verbe tering voor bepaalde groepen niet te mogen tegenhouden op grond van het feit, dat deze niet voor alle groepen tegelijk kon worden ver kregen of omdat de basis nog niet ideaal was. Bij de uitwerking van de werkclassificatie kan met de op gedane ervaring voordeel worden behaald. Prof. Bast vertelde, dat de post- mechanisatie vooruit gaat. Vijftien nieuwe of verbomvde kantoren, zo-' als de stationspostkantoren te Rot terdam en Arnhem, kwamen in 1959 in gebruik. In Amsterdam wordt het gebouwencomplex Oosterdok dezer dagen gegund. Het Nederlandse nachtpostnet geeft thans aansluiting op de mid dagbestellingen in een groot deel van Duitsland. In het binnenland nam het gebruik van motorpostrij- tuigen, onafhankelijke treineenhe- den, toe. De geldomzet van de postcheque- en girodienst nam tot 146 miljard gulden toe met 285 miljoen boekin gen voor meer dan 740.000 reke ninghouders. Gooien met stenen. Maar het publiek in de HoefkS^ debuurt begon met straatstenen, trottoirtegels en gebroken flessen te gooien en wel zo erg dat de rui ten van vele politie-auto's braken en zelfs ook die van enkele auto's van toevallig voorbijkomende bur gers. De politie haalde daarop het waterkanon van stal. Het was de eerste maal dat deze waterwerper werd gebruikt en men kon de poli tie, later het waterkanon, al van ver horen aankomen, niet zozeer door het lawaai van de motor of het spuitende water, maar wel van het doffe geroffel van ontelbare stenen, die er tegenaan werden ge gooid. Een inzittende van het ka non moest later in het ziekenhuis aan de Zuidwal worden opgeno men/ Het was de 57-jarige adju dant H. A. van Horssen. Hij liep een jukbeenfractuur op. STAD EN PROVINCIE OOSTERLAND Burgelijke stand en loop der bevolking over november en de cember 1959. Geboren: Jan Cornelis, zoon van W. P. Noordam en C. van Rhenen; Adriaan Marinus, z. van L. M. van Dijke en P. Kwaak; Maarten, z. van M. Otte en M. van Trierum; Marina, d. van J. de Bruine en J. Stouten; Neeltje Janna, d. van A. Mol en M. P. Schilperoort. Gehuwd: Thonie Adriaan Beije, 25 j. en Cornelia Klink, 23 j. Overleden: Kornelis Lems, 83 j. (te Zierikzee); Maria Cornelia Boo gaard, wed. van W. N. Pankow, 81 j. (te Zierikzee); Willemina de Roo, echtg. van P. J. Quist, 81 j.; Jacob Cornelis Bouwman, echtg. van C. Steenpoorte, 48 j.; Anthonie Kwaak 80 jaar. Ingekomen: L. van der Weèrd uit Kampen; W. D. van der Heijden uit Vlaardingen; M. Dalebout van Nieuwerkerk (Z); D. de Reus van Nieuwerkerk (Z.). Vetrokken: J. Verstraateni en echtg. naar Haskerland; G. van 't Veer naar Zierikzee; W. Goud zwaard naar Den Helder; S. de Vries en gezin naar Almelo; C. G. Koster, echtg. van T.-Harder, naar Grootegast; B. A. vên Schoonho ven en gezin naar Nieuwerkerk (Z.) A. Osinga en echtg. naar Zierik zee; J. Steenpoorte, echtg. van C. Remeeus, naar Ouwerkerk. Loop der bevolking over 1959 Het zielental van de gemeente Oosterland nam in het afgelopen jaar af met 21. Op 31 december 1958 bedroeg het aantal ingezetenen 1779 (922 m. en 857 vr.). Dit aantal vermeerderde door geboorte met 41 (14 m. en 27 vr.) en door vestiging met 41 (21 m. en 20 vr.); het ver minderde door overlijden met 19 (9 m. en 10 vr.) en door vertrek met 84 (42 m. en 42 vr.). Op 31 december 1959 bedroeg het inwonertal der halve 1758 (906 m. en 852 vr.). Er werden 17 huwelijken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschre ven. BRUINISSE Stoffelijk overschot kapitein P. Quaak ter aarde besteld Te Bruinisse had vrijdagmiddag de begrafenis plaats van de heer P. Quaak, in leven kapitein op het s.s. Minister C. Lely te Bruinisse. de veerboot di ede dienst onder houdt tussen Zijpe en Numansdorp haven. De heer Quaak was een van die mensen op Bruinisse die met de R.T.M. vergroeid zijn, omdat ook hun vader reeds in dienst was van die maatschappij en zo kwam hij reeds van de schoolbanken af bij de R.T.M., doorliep alle rangen, om per 1 april 1952 tot kapitein te worden bevorderd. Aan de groeve sprak allereerst als familielid de heer J. van den Berge uit Rotterdam, die memo reerde hoe dit zeer plotselinge sterfgeval op 53-jarige leeftijd, zeer velen had opgeschrikt; hij sprak woorden van troost en bemoedi ging die hij aan de bijbel ontleende Als oud-collega sprak de heer J. Otte-Meerman, die memoreerde hoe hij met de heer Quaak samen had gevaren en dienst had gedaan in de oorlogstijd, om tenslotte in Dinteloord geëvacueerd te zijn ge weest. De dood, die hen toen op wonderbaarlijke wijze beiden had gespaard, had nu op onbarmhar tige manier toegeslagen, nadat Quaak op dezelfde dag nog zijn twee dienstreizen had gevaren. Ook hij wees naar de bijbel als bron van troost voor de getroffen familie. Ds. H. van de^l^rink, die in het sterfhuis de rouwdienst had geleid, las bij de groeve Openbaringen 21 en bad het Onze Vader. Enige kransen, van het personeel en van de directie van de R.T.M. dekten de baar, terwijl behalve collega's en oud-collega's van an dere schepen der R.T.M., ook het volledige personeel van de Minis ter Lely en de chef van dienst van de stations Zijpe en Zierikzee aan wezig waren. Jaarvergadering afdeling Schouwen-Duiveland van „Schuttevaer" Afscheid van voorzitter de heer Jac. de Rijke Fausti Coppi overleden Fausto Coppi, de grootste wiel rijder die de wereld heeft gekend, is zaterdagochtend overleden in het ziekenhuis te Tortona aan een bloedinfectie, veroorzaakt door een tot nu toe onbekend virus. Coppi was 40 jaar. De dood werd veroorzaakt door een kwaadaar dige virus-infectie, die voortwoe kerde door het gehele lichaam en tenslotte de longen en de luchtpij pen aantastte. De „campionissimo" overleed om vijf over acht. Waarschijnlijk werd Coppi gein- fectecrd tijdens een grote jacht partij in Noord-Afrika, waaraan ook enkele andere prominente wielrenners deelnamen. Een van hen, de Fransman Raphael Gemi- niani, werd met vrijwel soortge lijke ziekteverschijnselen in het ziekenhuis van Tortana opgenomen In hotel Storm te Bruinisse hield de afd. Schouwen-Duiveland van de Kon. Ned. Ver. „Schuttevaer" voirge week haar 62e jaarvergade ring, onder leiding van de heer Jac. de Rijke uit Zonnemaere. Deze constateerde in zijn ope ningswoord, dat het jaar 1959 voor de binnenscheepvaart niet ongun stig was geweest. De enorme graan- aanvoeren te Rotterdam in de laat ste maanden zorgden er voor, dat er vracht te over was. De lage wa terstand als gevolg van de droogte deed de vrachtprijzen stijgen. In te genstelling met de zeevaart, heb ben de stormen van de laatste we ken gelukkig weinig slachtoffers geëist De visserij was voor de mos selkwekers met percelen op de Oos- terschelde beter dan voor hen wier percelen op de Grevelingen lagen. Over het algemeen was men ook hier tevreden. De opening van de nieuwe schip- persschool te Terneuzen zag spre ker als van groot belang voor de binnenvaart, ook verheugde hij zich over de binnenvaartcursus voor Schouwen-Duiveland te Brui nisse. Zonder diploma kan men in de binnenvaart eigenlijk niet meer terecht. De nieuwe haven van Bruinisse De nieuwe haven te Bruinisse zag hij als een grote vooruitgang voor deze plaats. Waar de mosselkwe kers, die met hun schepen in deze haven moeten liggen nog niet alle tevreden waren, hoopte hij op een spoedig herstel van de geconsta teerde gebreken. Het ledental van de afdeling Schouwen-Duiveland bleef con stant, enkele oude leden bedankten, enkele nieuwe traden toe. Werd vorig jaar gevraagd naar langere openstellingen van de Mui- derbrug, dit verzoek kon niet in gewilligd wordèn, terwijl een bel- boei voor de Kurkenol bij de ha veningang van Zierikzee eveneens tot de vrome wensen van de Zie- rikzeese vissers zal blijven behoren. Het loodswezen adviseerde afwij zend. t Uit de rekening van de penning meester, de heer P. J. van der Doe, bleek dat de kas sloot met een voordelig saldo van f 76,74. Uitvoerig werd gesproken over de misthoorn van Marken, die niet altijd duidelijk te horen is. Op nieuw zal worden aangevraagd, dit mistsein te versterken. Vooral de mosselkwekers die de route Mar ken-Enkhuizen druk bevaren, drin gen hier op aan. Verkiezing nieuwe voorzitter Enkele schriftelijke vragen van de heer van der Klippe, die als be stuurslid van de afdeling, tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, zullen worden ingewilligd. Hetbelreft hier versterking van de rode lichtboei H.D. 22 (Hollands Diep bij Strijen) en van spotlight voorzien van de zwarte ton met topteken M.H. 1 (ingang Midden Hellegat). Een an dere vraag van de heer van der Klippe om meer meerpalen aan de fabriek Dinteloord te Stampersgat zal worden doorgezonden naar het hoofdbestuur. 'Een vraag van de heer J. de Jonge uit Scharendijke om meer tonnen op de Grevelingen van spot- ligt te voorzien kan wellicht intern worden geregeld. Spotlight is het voorzien van rode lichtgevende bandjes op de tonnen, die terug kaatsen. Schriftelijke vragen Een teleurstellende mededeling had de voorzitter de heer Jac. de Rijke, sedert 1931 voorzitter van de afdeling en 48 jaar bestuurslid. Hij wenste, gezien zijn 76 jaren, niet meer herkozen te worden, al werd aandrang op hem uitgeoefend de halve eeuw vol te maken. Bij acclamatie werd daarop de penningmeester, de heer P. J. van der Doe, als voorzitter gekozen. Als nieuw bestuurslid werd geko zen de heer J. de Jonge uit Scha rendijke. De heren W. van der Klippe en P. J. van der Doe werden gekozen als afgevaardigden naar de verga dering van de landelijke vereniging te Sneek. De heer de Rijks werd bij accla matie tot ere-voorzitter benoemd, hem werd dank gebracht door de heer W. N. Hoogerheijde uit Brui nisse, voor alles wat hij als lid en als hoofdbestuurslid van „Schutte vaer" voor de binnenschipperij had gedaan. Persoonlijk zsi de heer de Rij-ke vele aangename herinneringen aan „Schuttevaer" te bewaren, terwijl de vergaderingen altijd prettig en zonder moeite konden worden ge leid. p ZONNEMAIRE Dodelijk verkeersongeluk In het Rode Kruisziekenhuis te Zierikzee is overleden de 81-jari- ge heer F. v. d. S., die in de mid daguren van dezelfde dag slacht offer is geworden van een auto ongeluk. De heer v. d. S. arriveer de per fiets bij de smidse van de heer V., zette zijn fiets neer aan de linkerzijde van de weg en wilde toen oversteken. Hij schijnt daarbij enigszins geaarzeld te hebben, met het tragisch gevolg, dat hij werd aangereden door een auto, komen de uit de richting Brouwershaven, bestuurd door de heer v. E. te 's-Gravenhagc. Het slachtoffer kwam te vallen en kreeg een won de aan het achterhoofd, waaraan hij later in het ziekenhuis is be zweken. De politie stelde een uit gebreid onderzoek in, omdat nie mand het ongeluk heeft zien ge beuren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2