Westduitse regering wil krachtig optreden tegei^.anti-semitische campagne DE ZIERIKZEESCHE COURANT .p-^f MAANDAG 4 JANUARI 1960 No. 18694 116e jaargang ZIERIKMSfflEHEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stu|(. WAARIN OPGENOMEN «797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, lel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Intussen duurt anti-joodse actie voort PARIJS, 3-1. De west-Duitse re gering heeft besloten met kracht op te treden tegen de anti-semiti- sche campagne, die sinds vorige week in de bondsrepubliek aan de gang is en die tot uiting komt door het kladden van nationaal-socialis- tische symbolen en voor het jood se volksdeel beledigende leuzen op synagogen, verzetsmonumenten en eigendommen van joodse particu lieren. Deze acties in west-Duitsland zyn Intussen gevolgd door uitingen van een dergelijk anti-semitisme in andere Europese landen en in de V.S. De regering van bondskanselier Adenauer zal haar eerste bijeen komst in het nieuwe jaar aan deze kwestie wijden. Westduitse diplo maten in het buitenland hebben al instructie gekregen om de rege ringen waarbij zij zijn geaccredi teerd, de verzekering te geven, dat de bondsregering alles in het werk zal stellen om aan de anti-joodse campagne een einde te maken. De betrokken diplomaten zullen op de hoogte worden gehouden van de maatregelen die in dit verband in west-Duitsland worden getroffen. Het west-Duitse parlement zal zich ook met de kwestie bezig hou den. Wellicht zal dan het wets- Kennedy kandidaat WASHINGTON, 2-1. Senator John Kennedy, een 42-jarige Rooms katholiek uit Massachusetts, heeft zaterdag bekend gemaakt, dat hij zal dingen naar het democratische kandidaatschap voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in november. In een verklaring gaf hij als zijn mening te kennen, dat de komende vier jaar - de ambtsperiode van de nieuwe president - „de kritiekste beslissingen van deze eeuw" door het hoofd van de uitvoerende macht van de V.S. zullen moeten worden genomen. voorstel inzake „de beteugeling van de opruiing tot rassenhaat" weer aan de orde komen. Men zou overwegen de straffen op het ver spreiden van neo-nationaalsocia- listische publikaties te verhogen. Hakenkrulsvlag Intussen duurt de anti-joodse campagne voort met name in west- Berlijn, waar de politie zaterdag avond een tiental aanhangers van de „liga van nationale studenten" heeft aangehouden, die met fak kels en een hakenkruisvlag een optocht hielden. Op een reclamezuil werd de leuze „Joden gaat weg" gekalkt. In Neurenberg werden nationaal-so- cialistische tekens aangebracht op winkels van joodse eigenaars. Dergelijke voorvallen hebben zich te Klagenfurt en Wenen voor gedaan. Elders in Europa. Ook elders in Europa werden anti-joodse leuzen en hakenkrui zen gekalkt, zoals te Stockholm m het trappenhuis van een flatge*- bouw waar een joodse bankier woont, en op de muren van het gebouw van de joodse gemeen schap in de Italiaanse stad ParmA In Engeland werden ruiten inge* gooid van het gebouw van „The Jewish Chronicle" te Londen, ter wijl de muren van de joodse raad en het joodse museum in de Britse hoofdstad op dezelfde wijze werden besmeurd. Een Engels persbureau ontving een anonieme telefonische mededeling waarin de leden van de joodse raad werden Atedreigd. v In Frankrijk komen ook derge lijke anti-joodse uitingen voor, maar zij worden al sinds geruime tijd gesignaleerd. Veelal zijn zij gericht tegen oud-premier Mendes -France. De leuzen zijn vaak on dertekend door de uiterst rechtse beweging „Jeune Nation". In New York ontdekte men zorj- dag een reusachtig hakenkruis op een synagoge aan Fifth Avenue. Congolese leiders willen op 5 januari te Brussel onderhandelen Algehele onafhankelijkheid de inzet BRUSSEL, 31-12. De leiders van het „kartel der nationalistische par tijen" in Kongo hebben koning Bou- dewijn tijdens diens bezoek aan Leopoldstad meegedeeld, dat zij 5 januari naar Brussel zullen gaan voor het bijwonen van een ronde tafelconferentie met de Belgische regering, over algehele onafhanke lijkheid. Volgens een mededeling van de Belgische radio verklaarde Kasa- voeboe, leider van de gematigde vleugel van de Abako, te verwach ten, dat de conferentie 10 januari begint. Zoals gemeld heeft de Belgische minister voor Kongo, De Schrijver, op een persconferentie meegedeeV' het „niet erg waarschijnlijK'*" lc achten dat reeds op 5 januari een ronde-tafelconferentie overde toe komst van Kongo kan woratn ge houden. Het kartel der Kongolese partijen heeft echter op zijn jong ste congres geëist, dat de ronde tafelconferentie op die datum be gint. Om eventuele onrust in Kongo te voorkomen, is thans besloten dat de Kongolese partijen in elk geval op de vijfde januari naar Brussel vertrekken. De grote partijen zul len elk door ongeveer vijf man worden vertegenwoordigd. Velen hadden ook dit jaar behoefte het oude jaar te beëindigen met geknal en gesis. De vuurwerkwinkels hadden er volop mee gerekend, maar het „knalspul" was taboe voor jeugdigen beneden de achttien jaar. Van verlangen drukten ze de neuzen plat, maar ditmaal waren de winkeliers wérkelijk onverbiddelijk. Een Tantalluskwelling dus voor de jeugd. LEGER AAN DEM^CHT IN LAOS VIENTIANE, 3-1. In een zondag gepubliceerd communiqué zegt het Laotiaanse leger, dat het de macht in 'handen heeft genomen. Het opperbevel van de strijd krachten heeft de vorst in een schrijven van,2 januari meegedeeld dat het opperbevel, met het oog op „de ernstige roestand waarin Laos zich bevindt", het noodzakelijk acht, zich met het beheer van de lopende zaken te belasten tot de vorming van een nieuw© regering. Volgens het' opperbevel zijn de laatste dagen yap de Nationale Ver gadering nieren overeenstemming geweest met de?- behoeften van het land. Het opperbevel beschouwt ze als nul en van gener waarde. Reorganisatie Amerika's ruiinteprograftima NEW YORK, 1-1. J)e „New York Times" heeft op nieuwjaarsdag uit Washington vernomen, dat de Ame rikaanse regering een grote reorga nisatie in haar ruimteprogramma's overweegt, teneinde een centrale controle door het Witte Huis te be werkstelligen. De drie voornaamste punten hier van omvatten afschaffing van de raad voor nationale lucht- en ruimtevaart en van de burgerlijk- militaire verbindingscommissie, en aanstelling van een nieuwe, gezags drager rechtstreeks onder het Witte Huis, die de zorg krijgt voor het opstellen van een landelijk ruimte programma en voor de coördinatie tussen militaire en burgerlijke ruimte-activiteit. Het voorstel zoii vervat zijn in Eisenhower's „State of the Union" boodschap, met welke daad de re gering hoopt het Congres iets van het initiatief af te nemen in de po litieke strijd over Amerika's ruimte plannen, aldus het blad. Eisenhower wil in juni naar de Sowjet-Unie WASHINGTON, 1-1. - President Eisenhower is van plan in juni een bezoek aan de Sow jet-Unie te bren gen, aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, te Washington meegedeeld. De president overweegt reizen naar andere landen te maken in dien zRn program dat mogelijk maakt. Weer stamgevechten in Loeloeaburg LOELOEABURG, 3-1. Ruim 20 negers zijn gewond bij nieuwe ge vechten tussen leden van de Loe- loea- en de Baloebastam in Loe loeaburg en omgeving. De ongere geldheden begonnen vrijdagavond in een van de inheemse wijken van de stad. Ondanks maatregelen van de politie deden zich ook op zater dag gevechten voor. Zondag was de rust weergekeerd. De politie nam een aantal negers in hechtenis. Engelsman neergestoken in Amsterdam AMSTERDAM, 3-1. De 35-jarige -Êngelse fitter H. V. Lewis uit Lon den is zondagavond op de Zeedijk té' Amsterdam door een onbekende met "een steekwapen in de hart- 'streek getroffen. De fitter is met ernstige verwondingen naar het Binnengasthuis overgebracht. Hij was door de onbekende uit een café aan de Zeedijk naar buiten geroer' pen. Even later kwam de fitter strompelend het café weer binnen. De onbekende, die zijn wapen had meegenomen, had hem in de hart streek gestoken. Jongetje ernstig gewond door vuurwerk WEESP, 2-1. In Weesp is op oudejaarsavond het 11-jarig jon getje D. H. ernstig gewond aan het gelaat bij het afsteken van vuur werk. Hij is overgebracht naar de St. Gerardus Majella Stichting in Bussum, waar men zal trachten het gezichtsvermogen van het jongetje te behouden. Het jochie had een rotje opgeraapt, waarvan hij dacht dat de lont uit was. Toen hij het stuk in de hand had, ging het af. Duur idee De Italiaanse zwerver Pie- rino Giordini wist niet goed hoe bij» de jaarwisseling moest^-poorkomen zonder een warm "verblijf en, een goede "maaltnd> '"Met zijn laatste paar lires kocht hij een fles benzine, ging naar het station van Turijn, spreidde de inhoud van de fles övqr het rode pluche van een eerste klasse coupe en stak het in brand. Op het politiebureau, waar hij zijn daad bekende, wilde men hem eerst niet geloven, maar na een bezoek aan het station stelde men de. scha de vastop circa 50.000 lire. De zy/el^er kreeg zijn on derdaken maaltijd in de gevangVnis van Turijn. GOUD OPGEGRAVEN teTZAANDAM ZAANDAM, 2-1. Op^e^algémënë begraafplaat^Me Zaanclam zijn bij graafwerkzaamheden 20 gouden 20- dollarstukken in een doosje gevon den. De- munten zijn volgens de thans geldende koersen f 140 per stuk waard. Men acht het waar schijnlijk dat deze munten bij de aanvoer van grond van elders in Zaandam jijn terecht gekomen. Het gemeentebestuur heeft het geld in bewaring genomen in afwachting van de uitslag van een onderzoek naar herkomst en eventuele recht hebbenden. Op 7 januari zal in de Notre- Dame të Parijs het huwelijk geslo ten worden van prinses Frangoise van Bourbon Parma, met prins Eduard van Lobkowicz, lid van het Boheemse vorstenhuis, die nu Ame rikaans burger is. Verwacht wordt dat vele leden van regerende en niet-regerende Europese vorsten huizen de huwelijksplechtigheden zullen bijwonen. Koning Boudewijn in Brussel teruggekeerd BRUSSEL, 2-1, Koning Boude- wRn is zaterdagochtend in Brussel teruggekeerd, zeventien dagen na zün volkomen onverwachte vertrek uit d& Belgische hoofdstad voor bezoek aan de Kongo. On®riks het^slechte weer waren vele bshde^dén* Belgen naar het vliegveld gekomen om de vorst te verwejkömep. Onder een aanhou dend „Vive.lé Jtoi" en de tonen van het Belgische;-volkslied verliet de in eenl. lichtgrijs' costuum geklede koning.; 'het militaire vliegtuig, waarmede hij - vrijdag uit Coghuil- hatstad^de la'atsfe plaats, die hij in de Kongo-bezb^ht, was vertrok ken. De aank'omstjalêchtighèid duurde maar kort en ..'na de inspectie van een erewacht en de begroeting door vrijwel alle leden van de Bel gische regering en de voorzitters van de regeringspartijen - de C.V. P. en de liberale partij - vertrok koning Boudewijn naar het palets van Laeken, nog steeds toegejuicht door de honderden belangstellen den. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Steek nooit een vuur aan dat ge niet kunt doven. 5S£S^_ Nederlandse vissersboot door Ieren aangehouden DUBLIN, 1-1. De Scheveningse treiler „Frank Vrolijk" is vrijdag voor de Ierse kust door een Iers korvet aangehouden, slechts enkele uren nadat de nieuwe regeling voor de I.erse territoriale wateren van kracht was geworden. De kapitein van de „Frank Vro lijk" de heer S. Harteveld, zal mor gen voor een Ierse rechtbank moe ten verschijnen. Hij wordt ervan beschuldigd met zijn schip gevist te hebben binnen de Ierse terri toriale wateren. Op het ogenblik van de aanhouding bevond de „Frank Vrolijk" zich buiten de driemijlszone, die vroeger door Ier land werd erkend, maar binnen de nieuwe zone van 9 -hiijir REGELING IN AMERIKAANSE STAAL- CONELICT IN ZICHT NEW YORK, 3-1. Het conflict ln de Amerikaans^ staalindustrie is by na geregeldr^o heeft zondag het blad "vaji deze industrie „Iron Age" bekendgemaakt. - Op de geheime vergaderingen die in de afgelopen_ twee weken zijn gehouden, zou rheri-tot een voor lopige regeling ,zyit gekomen, die inhoudt, dat de werkgevers in de Komende iwee'en een hak jaar eert uurloon van 41 dollarcent zullen betalen. Dit betekent een loonsver hoging van vier cent per uur of 3.5 Europese hulp voor vluchtelingen STRAATSBURG, 2-1. Het fonds van de Raad van Europa voor hulp bij vestiging van vluchtelingen heeft in de eerste helft van het we- reldvluchtelingenjaar 1959-1960 le ningen verstrekt tot een totaal van 11.901.950 dollar voor de bouw van vluchtelingenwoningen en centra voor vakopleiding ten behoeve van vluchtelingen in west-Duitsland, Italië, Griekenland en Turkije. Hittegolf in Australië ADELAIDE, 2-1. In midden-Au- stralië heeft een gebied van twee maal de grootte van Europa te ïyden van een hittegolf met tem peraturen van 38 tot 51 graden C. De hoogste temperatuur werd te Oodnadatta, 1.100 km ten noorden van Adelaide, gemeten. De vliegende medische dienst moest op verscheidene p'aatsen hulp verlenen. Aan de rand van Sydney woed den talrijke grote bosbranden. In Tallangatta, aan de grens tussen Nieuw-Zuid-Wales en Victoria, werden twee kinderen en een vrouw gedood door een cycloon, die vrijwel elk huis beschadigde. cent meer dan het laatste aanbod van de industrie. Tot deze gang van zaken zouden vice-president Nixon en de minis ter van Arbeid, Michell, veel heb ben bijgedragen. „Iron Age" voorziet een licLW stijging van de staalprijs. Twee meisjes bij brand omgekomen LEEUWARDEN, 1-1. Bij een felle brand die vanmiddag omstreeks half vijf heeft gewoed in een hui zenblok van vier woningen te War- ga in Friesland, zijn twee meisjes van vijf jaar om het leven geko men. De beide kinderen, Aukje Bergsma en Corrie de Jong, speel den op zolder van de woning van de familie Bergsma, toen in de keuken brand ontstond door een petroleumkacheltje, waar omheen wasgoed hing te drogen. De ben zinetank van een in de keuken staand motorrijwiel ontplofte, waar door het vertrek in een ommezien in lichter laaie stond. Hoewel daartoe, zowel door de vaders van de beide kinderen, als door omwonenden pogingen in het werk werden gesteld, kon men de op zolder spelende meisjes niet meer bereiken. Een getuige heeft zondag voor de volksrechtbank van Bagdad ge zegd dat de Britse onderdaan Marsh het hoofd is geweest van een in Irak opererende spionagegroep. Alle 37 leden van de bemanning van het Amerikaanse 10.000 ton metende vrachtschip „Valley For ge", dat op nieuwjaarsdag 50 mijl ten zuid-oosten van Singapore op de rotsen is gelopen, zijn terecht. Een werkloze arbeider uit Brits Somaliland heeft vrijdagavond in een vol café te Sheffield om onbe kende redenen drie mannen dood geschoten en twee ernstig verwond. De 30-jarige dader, Mohammed Is mail, loopt de kans ter dood te wor den veroordeeld. De hittegolf die sinds enige da gen in het zuidelijke deel van het binnenland van Australië heerst, heeft tot dusver aan zes mensen, onder wie vier kinderen, het leven gekost. Er worden temperaturen van omstreeks 50 graden Celsius gemeten. Tengevolge van de hitte is veel vee verloren gegaan. VREEMDE STERFGEVALLEN IN EINDHOVEN Onderzoek naar dood van drie zoons van pensionhoudster EINDHOVEN, 3-1. Sedert ver scheidene weken houdt de Eindho- vense recherche, sinds begin vorige week onder leiding van mr. J. J. M. Doney, officier van justitie in Den Bosch, zich bezig met de dood van de drie zoons der pensionhoudster H van Heusden-van Dijk aan het Lodewijk Napoleonplein te Eind hoven. Nadat eind augustus de 16- jarige zoon was gestorven, over leed twee maanden later de 17-ja- rige zoon in het ziekenhuis te Til burg. De behandelende artsen wilden geen definitieve doodsoorzaak op geven omdat de ziekteverschijnse len van beide jongens in de rich ting van vergiftiging wezen. In tussen werd ook de 13-jarige zoon ziek, waarbij zich dezelfde ver schijnselen (krampen en bewuste loosheid) voordeden. Deze jongen stierf enkele dagen voor Kerstmis in het Binnenziekenhuis te Eind hoven. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk geneeskundig laborato rium te Den Haag, heeft inmiddels sectie verricht op het stoffelijk overschot van de twee laatst ge storven jongens. Tot dusver heeft het onderzoek nog te weinig opge leverd om de justitie aanleiding te geven bepaalde stappen te doen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1