neöeRlanö in 1959 worden be-eindigd Jaar mag mei gematigd optimisme ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 No. 18693 nieuwe verkeersborden voor tunnels en ver- ^^l^KEERSPLEINEN grote droogte tskïhtf. zalig voor vee en f: ccgsteh- plahtot vestiging van nieuwe universiteiten, nnflJSiQiS /SJAH VANPERZIEEN KONING BOUOEWIJN IfcrWpRIHSES BEATRIX*] BEZOEKEN ONS LANDjP INKOOPT ORAKESTEIN /parlementsverkiezingen'- texpeoitie naar het ppfc,'^ -"sterrengebergte v -jl 4 tapijtkevers (y\ i A J kruipen 0veratv\ prinses beatrix - naar oe verenig^ j&sffoe staten-> 'ZEEUWSE BOEREN- AOOPTEREN VEE/ >UIT DRENTE - I :aovies tot stopzet ting vam bouw oer mjjnfleatrjl. SOOYv.d. EINDE WINT NET PROCES 8AARLE NASSAU 0n0erz0ek schehoing •BRIEFGEHEIM hieuw- guinea Regeringswisseling - Sociaal-economisch beleid - De grote droogte - Om het koninkrijk Mammoet - Radio en Televisie Politie en pool - Tourisme en verkeer. Het jaar 1959 is Nederland inge gaan met een gekortwiekt kabinet, namelijk een kabinet zonder socia listische ministers. „De duur der verlenging van enige tijdelijke be lastingmaatregelen is het misera bele puntje geworden, waardoor de samenwerking in eerste instantie tussen de fracties in de Kamer en pas in tweede instantie tussen de leden van het kabinet werd verbro ken". Aldus schreven wij in decem ber '58. Een tijdelijk kabinet, onder lei ding van prof. Beel, heeft de (re- gerings) honneurs waargenomen tot voorjaar 1959 vervroegde ka merverkiezingen werden gehouden. Na een uiterst felle verkiezings strijd bleek, dat met name de V.V. D. weer grote winst had geboekt. Desondanks kreeg niet prof. Oud de opdracht tot vorming van een nieuw kabinet, maar H.M. de Ko ningin verzocht prof. Beel „de mo gelijkheden na te gaan van de vor ming van een kabinet, dat zal mo gen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksvertegen woordiging". Al spoedig bleek, dat de P.v.d.A. er weinig voor voelde aan een nieuw kabinet deel te nemen, maar er de voorkeur aan gaf in oppositie te gaan. De opdracht tot formatie werd tenslotte gegeven aan prof. de Quay, die al spoedig te maken kreeg met het onrustbarende feit, dat de kabinetscrisis in een porte- feuillecrisis ontaardde. De forma teur zag zich tenslotte gedwongen de opdracht terug te geven en aan prof. Beel werd opnieuw verzocht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden. Een door prof. B-sel geconstrueerd kabinet werd aan prof. de Quay voorgelegd en deze verklaarde zich tenslotte be reid formeel de formatie op zich te nemen. Het advies van de S.E.R. Het belangrijkste knelpunt bij de vorming van de nieuwe regering lag wel in de sociaal-economische sector. Daar ook was de kabinets crisis tenslotte ontstaan. Stond1 mi nister Hofstra op een verlenging van de tijdelijke belastingmaatre gelen met twee jaar, de Kamer wenste zich voorshands te beper ken tot één jaar, om na het uit brengen van advies door de S.E.R. over de subsidies alsnog te kunnen beslissen over het tweede jaar. In mei kwam het gevraagde ad vies van de Soc. Econ. Raad los. De meest opvallende punten waren wel de voorgestelde huurverhoging met 25 pet. per 1 april 1960 en de afschaffing van het consumenten subsidie op melk. Daar zouden evenwel verschillende compense- rende maatregelen tegenover moe ten staan, ook al was de raad het niet eens over de vraag, of een loonsverhoging bedrijfstaks- of on dernemingsgewijze dan wel via een algemene loonronde zou moeten plaats vinden. De regeringsnota De regering diende bij de Twee de Kamer een nota in, die het voor stel bevatte tot een huurverhoging van 20 pet. per 1 januari 1960, tot een afschaffing vair het consumen tensubsidie op melk met ingang van dezelfde datum en tot verlaging van de woningbouwsubsidies. Tevens bevatte het voorstel enkele belas tingmaatregelen. De regering noemde als compen satiemaatregelen een bijslag op het basisloon van 2V2 pet., verhoging van de kinderbijslagen, aanpassing van pensioenen, verhoging van de invaliditeitsuitkeringen en van de toeslag voor gehuwden. Tevens achtte de regering het gewenst, dat in het georganiseerde bedrijfsleven werkgevers en werknemers het overleg zouden openen over de mo gelijkheden voor verbetering van lonen en andere arbeidsvoorwaar den. Na het grote zomerdebat is de regering er toe gekomen, enkele wijzigingen aan te brengen in haar voorstellen, waardoor o m. de voor genomen huurverhoging werd uit gesteld tot 1 april 1960. Pensioen en belasting Bij het scheiden van 1958 diende de demissionaire minister van soci ale zaken en volksgezondheid nog het wetsontwerp voor een algeme ne weduwen- en wezenvoorziening bij de Tweede Kamer in. Met grote eenstemmigheid ging ds Kamer in het voorjaar met die voorstellen akkoord, hoewel met de bepaling dat de regering vóór het zomerre ces van 1961 met een nota bij de Kamer dient te komen, zodat een nieuwe gedachtenwisseling over de A.W.W. mogelijk zal zijn, wanneer er enige ervaring met de werking van de wet is opgedaan. Per 1 ok tober kon de wet reeds worden in gevoerd. De verlenging met een jaar van enkele tijdelijke belastingmaatrege len werd nog juist vóór 1959 door de Kamer aangenomen en is on langs met een wat ruimer marge ook voor 1960 weer geaccepteerd. Behoudens enige verlichting van de vrijgezellen heeft de minister ook het afgelopen jaar geen posi tieve toezeggingen van belasting verlaging in het vooruitzicht kun nen stellen. Bedrijf en werk De arbeidsvrede kon ook in het afgelopen jaar vrijwel over de hele linie worden gehandhaafd. De Europese kolencrisis leidde voor de Limburgse mijnen tot ernstige be zorgdheid. Door de kolenprijzen drastisch te verlagen wist de Ne derlandse mijnindustrie het hoofd te bieden aan de concurrentie met de olie en de (goedkope) Ameri kaanse kolen. Het voorstel van de S.E.R., over te gaan tot invoering van een ploe- genstelsel voor de bakkerijwereld, ten einde daardoor een verlaging van de broodprijs te kunnen be werkstelligen, leverde wegens de dan noodzakelijk wordende nacht arbeid en de moeilijkheden voor het kleine bedrijf een storm van protest op bij de bakkers. De zg. geregistreerde arbeidsre serve nam in het afgelopen jaar verder af. Voor de drie noordelijke provincies, evenals voor enkele kleinere gebieden in het zuiden heeft echter het probleem van de werkloosheid bepaald onrustbaren de vormen aangenomen. Landbouw en zomerzon Nederland klaagt dikwijls over zijn natte en koude zomers., maar dit maal mogen wij terugzien op een wel uitzonderlijk droge, mooie en lange zomer. De gezondheid dei- bevolking, het toerisme en de hore cabedrijven zijn er wel bij gevaren. Maar elke medaille heeft zijn keer zijde. Hier en daar ontstonden moeilijkheden met de drinkwater voorziening en de landbouwbedrij ven met name op de droge ooste lijke en zuidelijke gronden zijn zwaar getroffen. Het gras verdorde, er moest worden bijgevoerd en nog zagen vele boeren zich genoodzaakt tot het afslachten van vee over te gaan. Ontelbare bos-, heide- en veenbranden ontstonden en ten ge volge hiervan gingen vele honder den hectaren dikwijls prachtig na tuurschoon verloren. Het zuivelbeleid van de regering ondervond ook dit jaar in land- bouwkringen ernstige kritiek. Des ondanks hield de minister vol, dat de hoogte van de garantieprijs in het toekomstig zuivelbeleid niet zonder meer gekoppeld kan wor den aan de kostprijs. Dit zou een ongelimiteerde produktie in de hand werken, waardoor de prikkel om melk van zo hoog- mogelijke kwaliteit af te leveren goeddeels zou verdwijnen. Overigens lopen de belangen op landbouwgebied tussen Nederland en België nog steeds sterk uiteen. Door de grote subsidies en vele fondsen kan de Nederlandse zuivel industrie haar produkten onder de kostprijs uitvoeren naar het bui tenland. De Benelux is daarom on zerzijds opnieuw uitgesteld. Def ensiemoeily kheden Prof. de Quay had met zijn mi nister van defensie geen geluk. De heer S. J. van den Bergh zag zich al spoedig gedwongen heen te gaan. Pas na geruims tijd werd hij ver vangen door minister Visser. Ove rigens kwamen er twee staatsse cretarissen op het tapijt. De kwestie van de diensttijdver- korting bracht vele monden en pen nen in beweging. Zij is overigens nog steeds in studie en zal vooral afhankelijk zijn van de mogelijk heden tot aanwerving van beroeps- personeel, terwijl dit laatste nauw samenhangt met de salariëring. De Kamer was in het begin van het jaar zeer verontwaardigd over de levering van wapens door Ame rika en Engeland aan Indonesië. De P.v.d.A. wilde ons enige vlieg kampschip, ds „Karei Doorman" van de hand doen. Van Amerikaan se zijde werd echter later gesugge reerd, dat aanschaffing van een tweede, soortgelijke zeebodem meer op zijn plaats zou zijn. HET NIEUWS UIT EIGEN LAND IN HET AFGELOPEN JAAR KROONGE TA LLEN 1959: 5CO OOOe TV-KIJK VERGUNNING bOO.OOOGULDEN IN VOETBALPOOL 750.000* NIEUWE WONING (sedert 1946) lOOO.OOO BROMFIETSEN IOOOOOO KLM-PASSAGIERS NEDERLANDSE MILITAIREN OEFENEN IN LA GOURTINE klm.verkeer op singapore door engeland belemmerd^ vqqrtourehoe stijging van vekeersongevallen Nederland kreeg een nieuw kabinet, met prof. de Quay als minister- president. Om aan onze NAVO-verplichtin- gen te kunnen voldoen, zal uitbrei ding van het defensiebudget tot twee miljard gulden per jaar ver moedelijk noodzakelijk zijn. Onze straaljagervloot moet nodig worden vernieuwd. Begin 1960 zal vermoe delijk worden beslist over de vraag, welk type vliegtuig^ in aanmerking komt. Rondom Nieuw-Guinea Nieuw Guinea ondervond ook dit jaar de nodige belangstelling. De heren in Indonesië hebben ver klaard, dat zij niet met geweld zullen trachten „west-Irian" in hun bezit te krijgen. De boycot van Ne derland ging echter onverminderd voort, o.m. door de nationalisatie van de meeste eerst „slechts" over genomen bedrijven. In het begin van 1960 kan Nederland nog een flinke nastroom van verdrevenen uit Indonesië verwachten. De Ka mer heeft er bij de regering op aangedrongen het spijtoptantenbe- leid zo soepel mogelijk te regelen. Aan de opvoeding tot zelfstan digheid van Nieuw-Guinea werd weer de nodige aandacht besteed, om. door het houden van proef verkiezingen. De dienstplichtwet werd zodanig gewijzigd, dat Ne derlandse dienstplichtigen thans ook zonder hun toestemming kun nen worden uitgezonden naar Nw.- Guinea. De expeditie naar het Sterrengebergte kwam halverwege in financiële moeilijkheden, maar w_rd met name door Verolme's op treden gered. De wetenschappelij ke resultaten van de expeditie zijn aanzienlijk geweest. Diverse bo demschatten werden (ook reeds eerder) aangetoond. Het zal echter de vraag zijn of de baten van even tuele exploitatie de daarvoor nood zakelijke kosten zullen -rechtvaar digen. Tot staatssecretaris voor Nieuw-Guinea, verbonden aan het ministerie van binnenlandse zaken, werd benoemd mr. Th. H. Bot De kwestie van de wettige póst- censuur op Nieuw-Guinea bracht heel wat gemoederen in beweging en, te oordelen naar het pas gepu bliceerde rapport van de parlemen taire enquêtecommissie, terecht. „De West" en „de Oost" Twee Surinaamse ministers kwa men in het begin van he jaar in Nederland klagen over gebrek aan belangstelling in Nederland voor de west. De besprekingen hebben er o.m. toe gêleid, dat een combinatie uit het Nederlandse bedrijfsleven de mogelijkheden zou onderzoeken om een „projektenpakket" aan Su riname aan te bieden. Het aan banden leggen van de invoer van olie en olieprodukten in de V.S. betekende voor de Ne derlandse Antillen en met name voor Aruba een bittere pil. Het in cident met de twee Cubaanse pilo ten, die een noodlanding maakten op Aruba en na betaling van een boete werden vrijgelaten, bracht Venezuela in het geweer en dreigde tot een nieuwe en grote strop te leiden van de Antilliaanse olie-in dustrie. Met onze oosterburen, de Duit sers bleven en rezen ook dit jaar verschillende moeilijkheden. De In donesiërs hebben in Bremen een markt voor hun tabak gevonden en hoewel een paar Nederlandse maatschappijen de zaak aanhangig maakten bij de Duitse rechter, leid de dit niet tot gunstige resultaten. De onderhandelingen tussen Neder land en Duitsland over de schade vergoeding aan Nederlandse nazi slachtoffers is nu al een paar jaar lang slepende gehouden en kon nog niet worden afgewikkeld. Ook over verschillende andere punten als de Dollart-Eemskwestie en de even-^ tuele teruggave van de door Neder land geannexeerde gebieden werd langdurig en moeizaam onderhan deld. Overeengekomen werd, de kwestie van de vrije Rijnvaart voor te leggen aan het Internationaal Gerechtshof. Ministerie-Cals Minister Cals heeft zich al ver scheidene jaren op het ministerie van onderwijs kunnen handhaven. Zijn ontwerp voor de zg. mammoet wet ter regeling van het voortge zet onderwijs zal hier niet vreemd aan zijn. In de pers en bij de eerste schermutselingen in de Kamer zijn, met name van rechtse zijde, tal van ernstige bezwaren tegen de voor stellen van de minister aan de dag gekomen. Het radio- en televisiebeleid bleek ook in het afgelopen jaar een heet hangijzer. De regering dien de bij de Tweede Kamer een ge wijzigd wetsontwerp tot regeling van de omroep in. Het stelsel van autonome omroepverenigingen bleef daarbij gehandhaafd. De strijd tussen het weekblad ,T.V." en de omroepverenigingen leidde tot een ingrijpen van staats secretaris Scholten. De regering sprak zich in principe uit voor het toelaten van reclame in de tele visie. Een groot aantal handelaren richtte de Vrije Radio Omroep Ne derland uit en koestert het voorne men, op een buiten de Nederlandse territoriale wateren liggend schip tot uitzendingen over te gaan. Een combinatie van Nederlandse dag bladen verzocht de regering om een zendmachtiging voor de exploitatie van de reclame in de televisie. Maar al enkele jaren geleden is een licensie aangevraagd door de On- afh. Televisie Exploitatie Maat schappij (O.T.E.M.), waarin andere dagbladen belangen hebben. De zendtijd van de N.T.S. zal slechts taten in 1958 negatief waren, houdt onzs nationale luchtvaartmaat schappij het oog gericht op de toe komst en is daarom overgegaan tot de aankoop van straalverkeers- vliegtuigen. In het begin van het jaar ontstonden moeilijkheden over de landingsrechten van de K.L.M. in Singapore, terwijl dit punt voor wat de westkust van Amerika be treft nog steeds onderwerp van dis cussie uitmaakt tussen de Neder landse en de Amerikaanse regering. Tegenover de Europese combinatie bewaarde de K.L.M. haar zelfstan digheid. Toto en justitie De voetbalpool draaide lustig, maar met tijdelijke toestemming. Intussen bracht de commissie Lo- lerijwezen een rapport uit. De re gering kwam met gewijzigde voor stellen. Het wetsontwerp tot wijzi ging van de Loterij wet voorziet in een landelijke sporttoto met prij zen tot een maximum van f 25.000. Het verzet tegen dit voorstel is echter zo krachtig, dat het zeer de vraag zal zijn, of de huidige rege ring haar bestaan door een behan- Teddy Scholten won met haar liedje: „Een beetje" het Eurosong festival te Cannes. langzaam en zeer geleidelijk wor den uitgebreid, terwijl het kijkgeld wordt verhoogd. Op de weg en in de lucht Het verkeer op de weg en in de lucht blijft permanent grote zorg baren. Er werden enkele wijzigin gen aangebracht in het wegenver keersreglement. De oplossing van het parkeerprobleem wordt gezocht via parkeermeters ofparkeerschij- ven, de knipperbollen zullen ver dwijnen en er wordt gedacht aan een betere voorrangsregeling voor de voetgangers. Rotterdam heeft serieuze plannen voor het aanleg gen van een metro en Utrecht wil zijn singels dempen, de Coen- en IJ-tunnel werden door de Dam-tot- Damrace in het middelpunt der be langstelling geplaatst. De K.N.A.C. opende een wegen-informatiedienst en de rij-examens werden herzien. Hel toerisme in ons land neemt steeds toe, maar de hotel-accomo- datie houdt hier geen gelijke tred mee. De bouw van twee Hilton- hotcls in Amsterdam en Rotterdam lokte de nodige protesten uit. De K.L.M. vierde haar 40-jarig jubileum. Hoewel de bedrijfsresul deling van het ingediende wetsont werp in de Kamer in de waag schaal zal stellen. Tijdens een buitengewone alge mene vergadering van het Ned. Olympisch Comité werd te Amster dam de Nederlandse Sport Fede ratie opgericht. De N.S.F. richtte zich tot de Nederlandse regering met het verzoek tot een heroriën tering van de sociale politiek ten dienste van de sport annex het „voorlopig" investeren van een be drag van iVz miljard gulden ten dienste van deze zaak. Het optreden van de nozems heeft in 1959 hier en daar tot ex cessen geleid. Met gematigd optimisme kunnen wij het jaar 1960 tegemoet gaan. Er heerst welvaart in Nederland. Het zal echter zaak zijn, dat wij onze bestedingen aan banden (blij ven) leggen, opdat een ongewenste inflatie ons niet zou overvallen en dat wij hard (blijven) werken, ten einde onder Gods zegen, een be stendiging van de huidige gunstige situatie te kunnen verwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9