£j*«Onze puzzelrubriek»«| IjoodwiH OVERDENKING OUD en NIEUW Ka Vee Wee Voorbereidingen voor een streekplan voor Schouwen-Duiveland in volle gang tapiflex TAPIFLEX De nieuwe puzzel, waarvan de uitslag zal worden vermeld in het nummer van vrijdag 8 januari a s., luidt als volgt: Horizontaal: 1. reeds, 3. ter at tentie van (afk), 5. masker, 7. soort onderwijs (afk.), 9. beletsel, 11. schortje, 12. versiersel, 13. vaar tuig, 15. leuk, 17. narigheid, 18. stuk steen, 19. zangnoot, 20. kinder- groet, 21. Europese vulkaan, 24. tijdperk, 26. deel van een granaat, 30. gretigheid, 34. bieekbaar, 38. sterkte, 42. eerste vrouw, 43. deel van het gebit, 44. jongensnaam, 45. rondhout, 47. restaurantbediende, 48. bewustzijnsverlies, 50. bewe ging, 51. eenh. v. stroomsterkte, 53. kippeneigenschap, 54. artikel (afk.), 55. soort steen, 57. pers. voornaam woord, 58. onbep. voornaamw., 59. noodsein, 60. vogel. Verticaal: 1. wintervoertuig, 2. stremsel, 3. hoofd (Fr.), 4. het kwijt raken, 5. dag v.d. week, 6. gerucht, bericht, 7. wiskundige term (afk.), 8. voorzetsel, 10. opgewekt, 12. on belangrijk, 14. meisjesnaam, 16. meisjesnaam, 18. elasticiteit, 22. oppervlaktemaat, 23. ambtshalve (lat. afk.), 25. vogel, 27. bloeiwijze, 28. deel v.d. week, 29. aanzien, 31. meisjesnaam, 32. artikel (afk.), 33. Engels lidwoord, 34. modegek, 35. geschiktheid, 36. Engels lidwoord, 37. feest der Moslems, 38. soort zweep, 39. heilige (afk.), 40. plaats in Gelderland, 41 vod, 44. op de wijze van, 46. eenh. van druk (afk.), 48. Amerikaanse boerderij, 49. hel dendicht, 50. dwaas, 52. boom, 53. Chinese maat, 56. zoals de akten getuigen (Lat. afk.). Wij dan, gerechtvaardigd zijnde uit hef geloof, hebben vrede bij God, door onze Here Jezus Chris tus. Romeinen 5:1. Wij hebben de gewoonte om op de nieuwjaarsdag elkaar veel heil en zegen te wensen. Op oudejaars avond gaan wij allen met gebogen hoofden onze weg, wij praten een beetje somber, het enige wat wij tot elkaar zeggen is: „Een goed uiteinde en een goed begin!" Waarin dat goede uiteinde dan mag bestaan? Ik denk, dat wij al leen daarbij onze gezondheid op het oog hebben en wat daarmee samen gaat, onze betrekking, onze zaak en vult U maar in. Maar mag ik U vragen, zit daar mee het oude jaar goed en waagt U het daarmee in het nieuwe jaar? In onze tekst spreekt iemand die vrede bij God gevonden heeft, zegt U dat iets, of is God nog altijd de Grote Onbekende voor U? Voor zover ik het kan nagaan is in Uw woonplaats op z'n minst twee en vijftig keer getracht U die Onbe kende God, bekend te maken. Ik hoor al enkelen zeggen: „Ja: maar ik kom niet in de kerk, want de dominéé, die ouderling, dat ge meentelid!" Ik meen dat op z'n minst twee en vijftig keer een overdenking in de Zierikzeesche Nieuwsbode heeft gestaan, heeft dit U iets gedaan, of hebt U juist die overdenking altijd overgeslagen? Laten wij nu eens ophouden om ons te rechtvaardigen achter een braaf en burgerlijk leven. U hebt Uw centen netjes afgedragen aan Uw vrouw, U was een goede vader en een goede moeder voor Uw kin deren, U was plichtsgetrouw op Uw werk, enz enz. Maar wees eens eerlijk, hoe mooi deze lijst er ook uit mag zien, dit alles is niet een puntenlijst om op gerechtvaardigd te worden. God, onze hemelse Vader recht vaardigt, brengt mensen samen in de juiste verhouding tot Hem. U wordt het evangelie verkon digt, zelfs nog in dit oude jaar nog één keer lanags deze weg en ook nog in het Godshuis dat in Uw gemeente staat. Durft U Uw vertrouwen aan Je zus Christus te schenken? De schrijver van deze tekst wel, dat rechtvaardigt, dat schenkt hem de vrede die alle verstand te boven gaat. Vrede met God door Jezus Chris tus, wanneer U dat hebt gevonden in 1959 dan zeg ik „Gelukkig Oud Jaar". En dan gaat U ook als gerecht vaardigde kinderen, ja, kinderen van God het nieuwe jaar tegemoet. In dit vertrouwen zeggen wij dan tot elkaar: „Veel Heil en Zegen van God onze Hemelse Vader en van Jezus Christus, onze Here, in de gemeenschap van dc Heilige Geest, gewenst voor het nieuwe jaar 1960. „Gelukkig Nieuwjaar". Haamstede. M. C. MALIPAARD KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Gen. Synode als pred. voor buitengew. werkz. (voorz. Synoderaad Molukse Evang. Kerk in Nederland): W. H. Tutua- rima, Buiksloot. Aangenomen naar Vreeswijk: W. van Hennekeler, Molenaarsgraaf; naar Amsterdam als pred. voor buitengew. werkz. voor Kerk en Ziekenzorg: A. Dönszelman, Am sterdam. Ger. Kerken Beroepen te Eernewoude: kand. W. F. Koelé, 's-Gravenhage; te Bo- vensmilde: A. A. Klapwijk, Pae- sens c.a.; te Hoornsterzwaag: kand. W. F. Koelé, 's-Gravenhage; te Ottoland: kand. J. J. Tissink, Ber gen op Zoom. Bedankt voor Ferwerd: S. Gra ving, Wildervank. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen naar Armadale (W. Australië): K. Brüning, Rijnsburg. Ger. Gemeenten Beroepen te Werkendam: P. Hon- koop, Yerseke. Ingezonden mededenng BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED RECHTZAKEN Politierechter Middelburg Wegens het onder invloed bestu ren van een auto, stond voor de politierechter te Middelburg te recht, de landbouwer P. L. V. te Haamstede. Betrokkene had reeds eerder voor een soortgelijke over treding terecht gestaan. De rechter veroordeelde hem tot een boete van f 300, 1 jaar ontzegging van de rij bevoegdheid, een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De eis van de officier was drie weken voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling, f 300 boete en ontzetting voor de tijd van twee jaar, waarvan één met een proeftijd van drie jaar. Wegens verduistering van enkele kratjes biei", veroordeelde de poli tierechter C. H. v. d. K. te Zierik- zee tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden, met een proeftijd van twee jaar en f 50 boete subs. 10 d.h. De eis was we gens verduistering twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en f 150 boete subs. 30 d.h. Tenslotte werd C. II, S. te Drei- schor veroordeeld wegens het feit, dat hij zekere B. op hardhandige wijze buiten dc deur had gewerkt. Conform de eis veroordeelde de rechter hem tot een boete van f 50 subs. 10 d.h. FINANCIEN EN ECONOMIE Optimisme over economische expansie in V.S. in komend jaar NEW YORK, 30-12. De economi- sche expansie in de Verenigde Sta ten zal in geheel 1960 aanhouden en aan het einde van dat jaar zal het bruto-nationaal produkt een hoogte bereiken van 515 miljard dollar, vergeleken met thans 480 a 485 miljard dollar. Dit is voorspeld door vijftien vooraanstaande eco nomisten uit het Amerikaanse be drijfsleven, die zitting hebben in het economische forum van de Na tional Industrial Conference Board. Zij verwachten, dat het bruto na tionaal produkt medio 1960 reeds met 5 pet. zal zijn gestegen tot 505 miljard dollar. In de tweede helft van het komende jaar zal de stij ging in een langzamer tempo gaan. Deze voorspellingen zijn gebaseerd op de veronderstelling, dat de staal- voorziening niet opnieuw zal wor den onderbroken. Het forum verwacht voorts, dat de prijzen in het komende jaar be trekkelijk stabiel zullen zijn en dat het prijsindexcijfer van de kosten van levensonderhoud met ongeveer 1 pet. zal stijgen. In 1959 steeg de index tot einde november met 1,4 pet. Volgens het forum zullen de investeringen in fabrieken en uit rusting aanzienlijk toenemen en zal een toestand van volledige werk gelegenheid dichter worden bena derd. >Een van de leden van het forum, George Hitchings, directeur van de afdeling economische analyse van de Ford Motor Company, voorspel de, dat in I960 ongeveer zeven mil joen personenauto's zullen worden verkocht. Dit is ongeveer 900.000 meer dan in 1959 en ongeveer 10 pet. meer dan de normale afzet. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 29-12. Aanvoer 2266 stuks vee (weektotaal 3868), t.w,: 324 vette koeien en ossen; 550 stuks gebruiksvee; 310 vette kalve ren; 63 graskalveren; 604 nuchtere kalveren; 17 varkens; 28 lopers; 23 biggen; 50 paarden; 4 veulens; 266 schapen en lammeren; 17 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,05-3,30, f 2,90-3,05, f 2,70- 2,90; vette kalveren f 3,00-3,35, f 2,80-3,00, f 2,40-2,70; slachtpaar- den f 2,20-1,80-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-380-280; nuchtere kalveren f 72-62-50; lopers f 90-70-60; big gen f 54-44-40; schapen f 94-70-55; lammeren f 100-80-60; kalf- en melkkoeien f 1290-1090-900; vare koeien f 890-780-680; vaarzen f 925- 775-625; pinken f 580-500-400. Melkprijs met twee cent omhoog DEN HAAG, 29-12. Met ingang van 4 januari mag de melkprijs in het hele land worden verhoogd met maximaal 2 cent. De staatssecretaris van Econo mische Zaken, zo deelt zijn depar tement mee, heeft het Produkt- schap voor Zuivel doen weten, dat hij na overleg met de ministers van Financiën en van Landbouw en Visserij zich er mee kan verenigen indien de consumptiemelkprijzen (los en in flessen met inbegrip van gesteriliseerde melk, karnemelk en melprodukten) ingaande 4 januari 1960 in het gehele land zullen wor den verhoogd met ten hoogste 2 cent per liter boven de prijzen be rekend op 1 juli 1959. Het betreft hier een eerste prijs verhoging, die voortvloeit uit de opheffing van de melksubsidies, waartoe in het kader van de maat regelen van de regering tot ver mindering van de subsidielast is besloten. Ingezonden mededeling VICTORY een lichte sigaar} voorfc^ct. Provincie kan weinig doen tegen grondspeculaties VLISSINGEN, 29-12. De voorbe reidingen voor een streekplan voor Schouwen-Duiveland zün in volle gang. Het plan zal binnenkort in de commissie van de Planologische Dienst worden behandeld, aldus Gedeputeerde Staten van Zeeland. Bij de schriftelijke behandeling van de begroting voor 1960 hebben de Provinciale Staten geadviseerd een adviescommissie van de Pro vinciale Planologische Dienst voor de recreatie in te stellen. Op Schouwen-Duiveland doen zich grondspeculaties voor bij het ver krijgen van zomerterreinen voor de recreatie, waarbij soms abnormaal hoge prijzen worden betaald. De provincie, zo antwoorden G.S. hier op, kan hier weinig aan doen. De gronden zijn aan het toezicht van de Grondkamer onttrokken en al leen een wettelijke maatregel kan hier uitkomst bieden. Het college heeft voor deze zaak reeds de aan dacht van de regering gevraagd. De recreatie Gedeputeerde Staten zijn er van overtuigd, dat de recreatie meer dan tot nu toe de aandacht moet hebben van het provinciaal bestuur Daarom hebben zij een provinciale recreatiecommissie in het leven ge roepen. In de eerste vergadering van deze commisie is gesproken over een plan voor de kust-gebie- den, terwijl tevens de instelling van bovengenoemde commissie ge adviseerd werd. Ook de provinciale raad voor de volksgezondheid gaat zich met de recreatie bezig houden. K.L.M. vervoerde in '59 1.1 miljoen passagiers SCHIPHOL, 29-12. De K.L.M. heeft in 1959 op haar wereldlucht net ruim 1.1 miljoen passagiers ver voerd, een record in de geschiede nis van het veertigjarig bestaan van de maatschappij. De groei te genover 1958, in percenten uitge drukt, ligt hoger dan de gemiddelde aanwas van het wereldvervoer, dus van alle luchtvaartmaatschappijen tezamen, dat volgens de ICAO op 10 procent kan worden vastgesteld. Ook het vervoer van vracht lever de een record voor de K.L.M. op. Gedurende de afgelopen twaalf maanden werd ruim 31 miljoen kg. vracht geboekt. De door de K.L.M, in 1959 vervoerde post woog drie miljoen kg. Ingezonden mededeling BEKENDMAKING Hiermede bevestigen wij dat de Firma DEURLOO te Zie- rikzee de alléénverkoop van heeft voor Schouwen en Dui- veland. Alléénimporteur voor Nederland: Firma Schroder - Utrecht Is de nieuwste plastic vloer bedekking met vilt: 1. Geen onderhoud 2. Mooie kleuren 3. Geluiddempend 4. Warmte-isolerend 5. Kleurecht 6. Geen naden en zomen Gratis folders bij: Firma DEURLOO Zierikzee Telefoon 2946 KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Ter gelegenheid van haar honderdjarig bestaan heeft een levensverzekeringmaatschappij aan een viertal instellingen, werk zaam op het gebied ter bestrijding van volksziekten, een belangrijke bijdrage geschonken. De Neder landse Astmastichting, het Prin ses Beatrix Poliofonds, het Natio naal Reumafonds en het Koningin Wilhelminafonds ontvingen elk een cheque van f 25.000. ALMELO. Op het terrein van de fabriek „Indië" van de textielfa briek Nijverdal ten Cate te Almelo is een olietank ontploft, waarbij de 23-jarige J. A. van Straaten uit Woudrichem om het leven is geko men. ROTTERDAM. Met het s s, „Sieg fried Lehmann" is uit Valencia een kist sinaasappelen „Blue Bird" aan gekomen, bestemd voor prinses Irene en geschonken door de Ca- balleros de la Princesa Irene. Ver wacht mag worden dat de ambas sadeur van Spanje, Duque de Baena het geschenk over enige dagen aan de prinses zal aanbieden. DEN HAAG. Het verloop van de afzet van tuinbouwprodukten, is in 1959 zeer bevredigend geweest, naar de veilingomzetten van de bij het centraal bureau van de tuin bouwveilingen aangesloten veilin gen uitwijzen. Twee mensen werden gedood en 42 gewond toen een bom, verbonden aan de starter van een auto welke in een van de hoofdstraten van Algiers geparkeerd stond, ontplofte. De auto stond voor een warenhuis en toen de eigenaar van de wagen de startknop indrukte vloog de wagen uit elkaar. - Op de foto trachten brandweerlieden en vrijwilli gers de overblijfselen van de auto te blussen KWART MILJOEN VERDUISTERD Directeur van bank (inmiddels overleden) pleegde fraude Kleine spaarders Ic Ruincrwold dc dupe MEPPEL, 29-12. Een week nadat dc directeur van de spaar- en voorschotbank „Boaz" te Ituiner- wold, de 72-jarige heer J. T. M. ten grave is gedragen, is bekend ge worden, dat gedurende verschei dene jaren in de administratie van deze bank fraude moet zijn ge pleegd. Deze malversaties belopen, voor zover tot nu toe kon worden nagegaan, een bedrag van rond f 250.000,-. Het bestuur van de bank heeft inmiddels surseance van betaling aangevraagd. De ontdekking van deze fraude heeft in de gemeente Ruincrwold grote verslagenheid veroorzaakt. Dc overleden directeur nam zowel op maatschappelijk als op kerke lijk terrein een vooraanstaande plaats in. Hij was sinds dc invoe ring van de evenredige vertegen woordiging raadslid voor de A.R.- partij en werd al spoedig tot wet houder gekozen. Ook na de bevrij ding werd hij weer raadslid en sinds 1949 was hij weer wethouder. In 1958 stelde hij zich niet meer herkiesbaar. Tot 1940 was hij ook lid van de Provinciale Staten van Drenthe. Hij was jarenlang voor zitter van de plaatselijke A.R.-kies vereniging, van de Gereformeerde Schoolvereniging, van de plaatse lijke C.B.T.B.-vereniging en ouder ling van de Gereformeerde kerk. Jarenlang was hij ook bestuurslid van het plaatselijke Groene Kruis en van tal van andere verenigingen De laatste jaren had hij zich uit verschillende functies teruggetrok ken. Van dc oprichting af was hij directeur van de Boaz-bank. Tij dens zijn ziekte ontstond bij het nagaan van de administratie het vermoeden dat er iets niet in orde jnoest zijn. Dit vermoeden is na een voorlopig onderzoek bevestigd. Het onderzoek wordt nog voortge zet. Dc mogelijkheid bestaat, dat de leden van de bank, voor hot overgrote deel kleine spaarders, op grond van dc statuten gedeeltelijk voor het tekort aansprakelijk zul len worden gesteld. :«X»X~XKK«X~XKK«XK~X~X"XK«XMXKK~X~X~X«X~X~X«X~X*<X Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Slechts beperkt aantal wedstrijden kon doorgang vinden. Verdienstelijk gelijk spel van Zierikzee tegen ODIO. Zonne- maire vrijwel zeker van winst tegen Ouwerkerk-reserves. X MEVO bindt de strijd aan met Wemeïdinge X VOETBAL K.N.V.B. Vanwege de minder gunstige weersomstandig heden kon jl. zondag maar een be perkt aantal wedstrijden doorgang vinden. In de 3e klas D sloot Zie rikzee het jaar af met een verdien stelijk 1-1 gelijk spel bij ODIO. Halsteren liet tegen Hontenisse zien dat het zo maar niet zonder meer genoegen wenst te nemen met het bezetten van de laatste plaats. Met een 5-2 nederlaag konden de Zeeuws Vlamingen de thuisreis aanvaarden en de strijd om de be zetting van de laatste plaats is hiermee weer geheel open gewor den. Relatief staan RKFC en RCS er momenteel reeds slechter voor voor dan Halsteren. Steenbergen Zeeland Sport Axel Hontenisse ODIO METO Zierikzee Zeelandia Corn. Bogs RCS RKFC Halsteren 13 10 12 7 13 6 14 6 13 14 14 13 14 13 13 12 1 2 48- 2 3 37- 4 3 30- 4 4 24- 6 3 20- 6 4 21- 6 4 28- 4 5 12- 4 6 22- 2 8 19- 4 7 12- 3 7 17- 19 21 ■15 16 23 16 24 14 19 14 26 14 35 14 20 12 24 12 33 8 25 8 27 7 In de 4e klas G ging alleen de ontmoeting tussen Cluzona en Noordhoek door. De club zonder naam bleef met 4-1 in de meerder heid en voor Noordhoek begint de toekomst er nu wel een beetje don ker uit te zien. Met frisse moed gaan we direct in het nieuwe jaar met het compe titie-programma verder. In de 3e klas D speelt Zierikzee zondag op het sportpark „Bannink" tegen Hontenisse. In deze wedstrijd ge ven loij Zierikzee een goede hans revanche te nemen voor de in de uilxoedslrijd geleden 2-0 nederlaag, als men tenminste niet de fout maakt het tvat al te gemakkelijk op te nemen. Axel slaat weer voor ten zware opgaaf bij METO en het zal ons benieuwen of de Zeeuwen er in zullen slagen de winst mee uil Hoogerheidc te brengen. Zee land Sport moet thuis van Halsle ren kunnen winnen. Zeelandia maakt te Middelburg wel een kans je op de volle inzet tegen RKFC al zullen de Bergenaars- zich zeker niet gemakkelijk gewonnen geven. De positie van RCS is nog weinig rooskleurig en de Souburgers zullen zeker alles in het werk stellen om tegen ODIO althans de helft van de winst thuis te houden. Steenber gen krijgt bezoek van Corn. Boys dat ivel geen kans zal zien de Bra banders van de zege af te houden. Renesse gaat in de 4e klas G te Putte op bezoek bij Grenswachters. Als de rood-witten het niet te ge makkelijk opnemen moet een gelijk spel hier zeker in hun bereik lig gen, Na een zeer zwak begin is Cluzona de laatste weken aardig voor de dag gckoinen en Nw. Borg- vliet zal wellicht alle moeite heb ben om de puntjes mee uit Wouw naar huis ie brengen. Oude Molen is op eigen terrein al heel wat mans gebleken en SC Gastel is er nog lang niet zeker van dat het revan che kan nemen voor de op eigen grond geleden nederlaag. Noord hoek maakt een kleine kans op een puntenverdeling tegen hel bezoe kende NSV. Hansweertse Boys gaat thuis de strijd aanbinden met lei der Kaaise Boys. Dit wordt geen gemakkelijke opgaaf voor de bezoe kers en het zou ons niets verwon deren als de Zeeuwen eens voor een aangename verrassing zouden zorgen in het nieuwe jaar. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de lc klas B moet de wedstrijd tegen de reserves voor Burgh weinig moeilijkheden opleveren. Dreischor krijgt bezoek van Zierikzee II dal ook nu wel alle moeite zal hebben om zich tegen de blauw-witten staande te houden. In de 2e klas C is Zonnemaire vrijwel zeker van de winst bi? het bezoek aan de reser ves te Ouwerkerk. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. MEVO gaat in de lc klas te Wemeïdinge tegen de club nan die naam dc strijd aanbinden. De uit- wedstrijden leveren MEVO nog steeds grote moeilijkheden op en het zou ons niets verbazen als het ook deze keer weer op een neder laag uitdraait. Krabbcndijke zal cr wel voor zorgen dat het tegen Veere geen fout maakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6