Wat minder' vooruitzichten voor akkoord inzake staking kernproeven DE ZIERIKZEESCHE COURANT DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 No. 18693 116e jaargang ZIERIKMSOIESNIEUV^BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTtEi: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) fl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaat©, tel. 01110-2938 Blijvende bereidheid bij V.S. om te onderhandelen AUGUSTA, 30-12. President Ei senhower heeft dinsdag, na over leg met hoge functionarissen, een verklaring uitgegeven over de op schorting van kernwapenproeven. Do volledige tekst daai^an luidt: „De onderhandelingen over het staken van kernproeven duren reeds veertien maanden. Ofschoon z{j thans zijn opgeschort, zullen zij weldra 'wqrdéri hervat. Geen enkel bevredigend akkoord Is nog in zicht. De vooruitzichten Gevangen ln oost-Duitsland Engeland waagt vrij lating van militair LONDEN, 30-12. Engeland dringt bij de Russische autoriteiten in Berlijn aan op vrijlating van een 26-jarige Engelse militair, die in mei in west-Berlijn verdween, al dus heeft een woordvoeder van het Britse ministerie van buitenlandse '.aken vandaag meegedeeld. De Russen hadden een maand geleden gezegd, dat de militair, korporaal Allen Brooks, die blijk baar door de oost-Duilse autori teiten gevangen gezet is, vrijgela ten zou worden. De Britse pers meldt vandaag, dat Brooks' moeder een brief van haar zoon ontvangen heeft, waarin hij schrijft, tot 7 jaar gevangenis straf veroordeeld te zijn voor het stelen van een taxi, waarmee hij wilde trachten zich weer bij zijn eenheid te voegen. Met Brooks verdween ook de Britse militair Derek Alaerson. Hij zou gezegd hebben, niet naar En geland terug te keren, maar in oost-Duitsland te willen blijven. Komende arbeids problemen in de V.S. NEW YORK, 30-12. Volgens „Bu- sines Week" zullen de arbeidskos ten in de V.S. in het komende paar waarschijnlijk even sterk stijgen als in 1959 en zullen stakingen ver moedelijk een probleem vormen. In een aantal belangrijke bedrijfs takken dreigen arbeidsconflicten te zullen ontstaan. Behalve in de staalindustrie en bij de spoorwegen ligt het grote gevaar in de raket ten- en vliegtuigindustrie en in de industrie van electronische appa raten. Ook zal er moeten worden onderhandeld bij de telefoononder nemingen en in de kledingindustrie Scheepje overvaren in Waalhavenmond Twee opvarenden vermist ROTTERDAM, 30-12. Vanmor gen is in de mond van de Waal haven de „Zwaluw", een perso- neelsbootje van de sleepdienst Maas, overvaren door het 884 ton metende motortank Rijnschip „Rheinpreusz". De „Zwaluw" zonk Twee van de drie opvarenden worden vermist. Het zijn de 58-ja- rige eerste machinist van het En gelse s.s. „Baron Berwick", Archi bald Borland, en een 16-jarige Chinese matroos uit Rotterdam, vermoedelijk genaamd Wong Pong Tsjang. De kapitein van de „Zwa luw", de 22-jarige L. Garthof, uit Rotterdam, kon gered worden. voor een dergelijk akkoord zijn verminderd door de slechte wil waarvan de Russische deskundi gen kort geleden, door politieke motieven geïnspireerd, hebben blijk gegeven inzake een ernstig wetenschappelijk onderzoek van de beslissende uitwerking der seismo- ^vafische techniek voor het ont dekken van ondergrondse kernont ploffingen. Onjuiste Russische bijlage In feit is de sfeer der besprekin- eng slechter geworden door de technisch onjuiste bijlage bij het rapport van de technische deskun digen. De Amerikaanse geleerden, die in de Amerikaanse delegatie zitting hebben, zullen, zich base rend op de stenografisch© tekst van de conferentie, openlijk de feiten kenbaar maken, die dit Russische document geheel zullen weerleggen. Wij zullen de onderhandelingen, steeds in hetzelfde voornemen om een akkoord te bereiken dat g<>- eerbiedigd zal worden, hervatten. Intussen loopt de termijn van vrij willige opschorting der proeven op 31 december af. Ofschoon wij ons vrij achten de kernwapenproeven te hervatten, zullen wij dit niet doen zonder tevoren ons voorne men kenbaar te hebben gemaakt. Gedurende de periode van vrij willige opschorting der kernwapen proeven zullen de Verenigde Staten voortgaan met hun actieve pro gramma van onderzoekingen, ont wikkeling en proeven in labora toria op wapengebied". Lawines maken besneeuwde Alpen gevaarlijk Sneeuwstormen in de Verenigde Staten 30-12. Naby Salzburg ln Oostenrijk zjjn twee jeugdige Oostenrijkse skiërs door een lawine om het leven gekomen, waardoor het dodental ln de afgelopen zeven dagen ln Stiermarken en Tirol tot zes Is gestegen. Door de milde temperatuur en zware sneeuwval is het lawinegevaar in de westelijke provincies groter geworden. In Zwitserland ls een waarschu wing voor lawinegevaar in het ge hele Alpengebied uitgegeven en in noord-Italië zijn verscheidene kleine lawines voorgekomen, welke geen slachtoffers eisten. MOSKOU, 30-12. Naar in gezag hebbende kringen te Moskou ver luidt, heeft de Sowjet-regcring in gestemd met het voorstel van de V.S., Engeland en Frankrijk om op 16 mei a.s. te Parijs een topconfe rentie te beginnen. Het westen en midden-westen van de Verenigde Staten hebben te lijden gehad van sneeuwstormen, waardoor ten minste tien mensen om het leven zijn gekomen. Aan de kust van Massachusetts en Con necticut zijn overstromingen voor gekomen, die voor miljoenen dollar aan schade hebben aangericht. LEIDERDORP. Op de Hoogma- deseweg te Leiderdorp is een ver keersongeluk gebeurd, waarbij de 22-jarige W. J. van Zoest uit Nieuwkoop om het leven is geko men. Z. reed met zijn motorfiets tegen de achterzijde van een on verlichte boerenwagen. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was on gehuwd. Volgens de „Hindustan Times" worden 2.000 Tibetaanse vluchte lingen, die Nepal binnenkwamen, bedreigd door honger en de win terkou. Deze vluchtelingen, van wie de meesten twee weken gele den pas arriveerden, bevinden zich in de stad Boeddha, tien kilometer van Katmandoe. Velen bivakkeren in de open lucht. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Er is niets dat zulke grote levens vormt als vertrouwen Toen kwam er een olifant met een grote snuitdie blies het kaarsje van 1959 uit I KONINKLIJK BEZOEK AAN BELGIE ERUSSEL, 30-12. De woordvoer der van het Belgische hof heeft woensdag bevestigd, dat Koningin Juliana en Prins Bemhard in mei van het volgend jaar, op uitnodi ging van koning Boudewijn, een of ficieel bezoek aan België zullen brer.gen. Het Nederlandse vorsten paar wordt op 30 mei in de Bel gische hoofdstad verwacht. De duur van het bezoek is nog niet officieel vastgesteld. Verwacht wordt dat het officiële programma een dezer dagen bekend zal worden gemaakt. Het schijnt vast te staan, dat de koningin en de prins ook enkele plaatsen buiten Brussel, w.o. Antwerpen, zullen bezoeken. Koning Boudewijn, die zaterdag 2 januari van zijn onverwachte be zoek aan Kongo in België wordt terugverwacht, bracht dit jaar een officieel bezoek aan Nederland. Ko ningin Juliana bezocht België voor de laatste maal tijdens de wereld tentoonstelling in 1958. Film „Kringloop" niet voor t.v. AMSTERDAM, 30-12, - De film „Kringloop", de voorlichtende film van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, zal niet voor de televisie worden vertoond. De V.A.R.A., die verplicht was hiertoe een verzoek in te dienen, daar het een film voor personen boven de 18 jaar betreft, heeft een afwijzend antwoord van de Staats secretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. Y. Scholten, ontvangen. Kosten levensonderhoud opnieuw gestegen AMSTERDAM, 30-12. Het lande- lijk prijsindexcijfer van het levens onderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders, zoals dat maan delijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samenge steld op basis 1951 100, vertoonde van medio oktober 1959 tot medio november 1959 een stijging met 1 punt. Het indexcijfer inclusief A O W. steeg van 125 tot 126 en het indexcijfer exclusief A.O.W. van 120 tot 121. Deze stijging speelde zich vrij wel uitsluitend af in de sector „voeding". Vooral de Indexcijfers voor aardappelen, groenten en fruit gaven een stijging te zien, terwijl voorts de prijzen voor schelvis en eieren opliepen. Het totaal index cijfer voor d© sector voeding steeg hierdoor van 124 medio oktober tot 126 medio november. Gevangene verbrak tralies en vluchtte DEN HAAG, 30-12, Gisteravond om vijf voor half tien heeft een bewaker van de strafgevangenis aan de Pompstationsweg te Sche- veningen de ontvluchting ontdekt van de 34-jarige los werkman L. van de B., die wegens een inbraak in Bloemendaal was veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien maanden. Van deze straf had hij nog vier maanden moeten uitzit ten. Vermoedelijk wegens het na derende feest V'«n oud- en nieuw jaar heeft hij de vrijheid verkozen. Hij staat niet bekend als een uit breker, maar is wel reeds meerde re malen veroordeeld. Van B. heeft zijn cel verlaten door het verbreken van de tralies. „Redt een kind" overschrijdt f 2 miljoen Alle kinderen kunnen worden geholpen HILVERSUM, 29-12. Vandaag passeerde de opbrengst van de ac tie „Redt een kind", georganiseerd onder auspiciën van de V.P.R.O., het bedrag van twee miljoen gul den. Volgens recente berichten uit Marokko kunnen nu alle door de winter bedreigde vluchtelingen kinderen van voldoende kleding, dekens en schoeisel worden voor zien. Ook kunnen extra rantsoenen gecondenseerde melk en suiker worden uitgereikt. De uitdelingen zijn inmiddels begonnen in de hoogst gelegen en dus koudste ge bieden (Tendrara, 1.500 meter). Ze komen nog juist op tijd, Alle dis tributies staan onder supervisie van gedelegeerden van het inter nationale Rode Kruis. Als gevolg van de zeer efficiënte besteding der gelden door de hoge commissie voor de vluchtelingen van de Verenigde Naties is het bo vendien mogelijk gebleken uit de opbrengst van de actie een bedrag beschikbaar te stellen voor aan koop van kleding, bestemd voor Algerijnse vluchtelingenkinderen, die kort geleden in uiterst behoef tige omstandigheden in Tunesië zijn aangekomen. De oester- en mossel cultuur in Zeeland Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de Statenleden - zulks in verband met de schriftelijke be handeling van de begroting I960 - inzake de oester- en raosselcultuur in Zeeland mededelingen verstrekt. Gedeputeerden delen mede, dat weliswaar oud-minister Mansholi technische moeilijkheden zag, doch dat dit sloeg op het kunstmatig kweken van oesters. Hiermee zjjn proeven genomen in het labora torium te Weme'dinge. Voor wat betreft het waterbouwkundig tech nisch aspect van de zaak heeft Rijkswaterstaat de zaak van een nroefbassin in het Veersc Gat nog in studie. Een sluis wordt te duur geacht. Een oplossing in de vorm van hevels blijkt niet doenlijk te zijn. G.S. stellen echter, dat er Iets gebeuren moet, nu, voor en wan neer de dijkdichting een feit is. Het wordt dan immers heel wat moei lijker achteraf een inlaatwerk in de dijk te maken. Gedeputeerde Staten blijven van mening, dat er een proef genomen dient te wor den, daar een eventueel bassin te a'Ien tjide mogelijkheden blijft bieden. Wordt een proef genomen en gelukt deze, dan nog biedt dit geen zekerheid, dat de tegenwoor- d'ge ocstercultuur in volle omvang behouden kan worden. Mede daar om is adviseren momenteel wel zeer moeilijk in verband met even- tue'c dreigende terugloop van het aantal werknemers ln de mossel cultuur, aldus G.S. Jongens in brandende kist AMSTERDAM, 2912. Vanmiddag half vier hebben twee Amsterdam se schooljongens van 10 en 12 jaar brandwonden opgelopen tengevol ge van eigen baldadigheid. Zij wa ren aan het spelen op het terrein van de Maatschappij Nederland. Daar troffen ze een met teerpapier beklede kist aan waar ze inkropen. Een der jongens stak het teerpa- oier in brand. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de jongens geen kans meer zagen uit de kist te komen. De 26-jarige magazijn bediende A. Hamersveld, die In de buurt werkte, zag gelukkig de be narde positie waarin de jongens verkeerden. Hii slaagde er in bei den uit de kist te trekken. Een van de jongens, H. Dijkstra, had echter zulke ernstige brandwonden opge- lopen, dat hij naar het Binnengast huis moest worden overgebracht. De andere jongen kwam er met licht letsel en de schrik af. ROTTERDAM. Het m.s. .Alchiba' dat door de N.V. Werf Gusto v.h. Fa. A F. Smulders te Schiedam is gebouwd, is overgedragen aan de opdrachtgeefster, Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij N.V. te Rotterdam. ROTTERDAM. De 42-jarige schil der H van der Kruit te Rotterdam is in het ketelhuis van de in aan bouw zijnde elektrische centrale aan de Waalhaven van een hoogte van vijftien meter gevallen. Hij was op slag dood. Loongrens sociale verzekering zal worden opgetrokken tot f 7.450,— Feitelijke regeline gaat ln op 1 Januari I960 DEN HAAG, 29-12. Het ls te ver wachten, dat een wetswijziging zal worden bevorderd, waarbij de voor de Ziektewet, de Werkloosheidswet en de Invaliditeitswet geldende loongrens van f 6.900,per jaar met ingang van 1 januari 1960 ver hoogd wordt tot f 7.450,per jaar. In verband hiermede zal het ma ximum dagloon voor de berekening van de premie en uitkeringen, het welk thans nog f 19,— bedraagt, per 1 januari 1960 tot f 20,— wor den verhoogd. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers op het loon van personen, wier dagloon meer dan f 19,bedraagt, een groter be drag aan premie voor de Ziektewet, de werkloosheidswet en het Zie- kenfondsenbesluit moeten inhouden dan thans het geval is. „Huisvredebreuk" Het Oostenrijkse hoog-ge rechtshof heeft een advocaat te Insbriick in het gelijk ge steld door een voorbijganger te veroordelen, die zich met sneeuw op de auto van de advocaat had verfrist. De voorbijganger heeft volgens het hof „huisvredebreuk" gepleegd. Aan het arrest is een reeks processen voor la gere rechtbanken voorafge gaan. Hoewel vorenbedoelde wetswijzi ging eerst geruime tijd na 1 januari het Staatsblad zal bereiken, heeft de Sociale Verzekeringsraad aan de uitvoeringsorganen van de sociale verzekering doen weten, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat deze organen van 1 januari 1960 af han delen alsof die wijzigingen reeds tot stand zouden zijn gekomen. Ged. Staten bezorgd over temporisatie dijkverzwaring VLISSINGEN, 29-12. De verzwa- ring van de zeedijken in Zeeland heeft bij de schriftelijke behande ling van de begroting 1960 door Provinciale Staten van Zeeland een belangrijke plaats ingenomen. Er werden vragen gesteld over het uitstel van de verzwaring van de zeedijken en men heeft geïnfor meerd naar de zwakke plaatsen in de zeeweringen. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben geantwoord, dat de temporisatie een voortdurende bron van zorgen is voor het col lege. Het college heeft aan de mi nister van verkeer en waterstaat een urgentieschema toegezonden, waarmee deze zich heeft verenigd zonder dat hieraan echter conse quenties mogen worden verbonden voor wat financiën of het tijdstip van uitvoering betreft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1