Vervolg Scbouwen-Duiveland's Overzicht 1959 Bakker P. Duson te Zierikzee hangt de broodpaal aan de wilgen ...en zo'n grote fles koffiemelk GRENSV0LK september, waarmede een einde kwam aan het vloedplankentijd- perk. Te Westensehouwen verbandd,- een boomgaard (17). Een brok ge schiedenis werd afgesloten te Zie- rikzee op 21 september, toen de binnenvader van het Burger Wees huis afscheid nam. G.S. van Zee land namen kennis van de West hoek se bezwaren tegen nieuwe wa terleidingbronnen in het wingebied van de maatschappij. De gemeente raad van Noordgouwe nam het be sluit tot de bouw van een nieuwe o.l.-school. De Zeeuwse Gerefor meerde Vrouwenverenigingen hiel den hun provincale dag op 24 sep tember te Zierikzee. Een vergade ring van Zeeuwse technische wa terschapsambtenaren vond te Brui- nisse plaats (25). Pech voor de Zie- rikzcese haven betekende de verla ding van de suikerbietentranspor ten voor Puttershoek via de haven van Bruinisse. Veel aandacht trok een demonstratie van de Rode Kruis-kolonne te Zierikzee op 26 september. De ingediende begro ting der gemeente Zierikzee voor het dienstjaar 1960 gaf een tekort te zien van f 140.000. De landbouw kreeg het in drsze maand zeer te kwaad met de droogte. OKTOBER NOVEMBER DECEMBER Als zijnde „zeer recente historie" vliegen we met zevenmijlslaarzen door de feiten van de afgelopen drie maanden heen, hoe belangrijk deze hier en daar ook waren. Begin oktober bezocht de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" de Fran se „tweelingstad" St. Hilaire. Het gemeentebestuur van deze Franse stad deed Zierikzee toezegging voor een „jumelage"- monument. Oos- terland kreeg een diepvriesinrich ting. De V.V. „Zierikzee" vierde het 40-jarig jubileum. De hervormde vrouwen hielden hun ringvergade- ring. De Westhoek concludeerde tot een goed fruitjaar. De gemeen te Zierikzee kreeg een ideeënbus. Een zuidwesterstorm sloeg gaten in de zeedijk bij de veerhaven „De Val". Renesse likwideerde het toe- lageronds voor werklieden „De Eersteling". De Coöp. Boerenleen bank van Haamstede vierde het 40- jarig jubileum. De Zuidhavenpoort van Zierikzee werd voor zwaar verkeer gesloten verklaard. De Vrouwenbond van de P.v.d.A. te Zierikzee herdacht het tweede lus trum. Begin november hield „Zevibel" een congres te Zierikzee, welke stad de zekerheid kreeg voor de bouw van een zuiveringsinstallatie. Op eclatante wijze vierde de gymnastiekvereniging „Rust Roest" het veertigjarig jubileum. Te Zie rikzee vond men een niet-ontplofte bom uit de oorlog, et tegeHlpad in de domeinen te Haamstede werd met een kilometer verlengd. De korenmolen in de Lange No- belstraat te Zierikzee werd ernstig bedreigd, maar middelen werden gevonden voor het voortbestaan. Burghse ouders verklaarden con amore prijs te stellen op behoud van de o.l. school in de gemeente. Kerkwerve werd opgeschrikt door brand, die een kapitale boerderij vernielde. Aan een school te Zie rikzee vond een ernstig geval van kolendampvergiftiging plaats. Te Sirjansland vond de overdracht plaats van de nieuwe Ned. Herv. kerk. De hervormde vrouwenver eniging te Bruinisse vierde het ko peren jubileum. Een schip met hooi en stro van Schouwen-Duiveland vertrok naar Ameland. November-feit by uitnemendheid te Zierikzee was de officiële inge bruikstelling van het rusthuis „Irene". De eerste „logeer-pinken" uit Drenthe arriveerden op Schou wen-Duiveland. Oosterland beleefde een geslaag de landbouwvergadering en te Brouwershaven vierde de ijs ver eniging het dertigjarig bestaan. De kolenvereniging „Eendracht maakt macht" te Burgh vierde het gouden jubileum. Drie Schouwen-Duive- landse Nutsdepartementen vierden op grootse wijze het jubileum van de Maatschappij. De regionale brandweer „Weste lijk Schouwen" kreeg een nevel tank-autospuit. De vrijzinnig her vormde vrouwenvereniging te Burgh-Haamstede vierde het zilve ren jubileum. Zierikzee brak zich het hoofd over de plaats van een kampeerterrein. Op een kringver gadering van de Z.L.M. werd de opheffing van de landbouwherstel- regeling voor Schouwen-Duiveland een harde slag genoemd. De West hoek vroeg zich af: „gaat „de Punt" (belangrijk parkeerterrein te Westensehouwen), in de toe komst verdwijnen?" De Schouwen-Duivelandse jeugd zette zich in voor de vriendjes en vriendinnetjes te Frejus, het Fran se dorp, dat door een zware over stroming werd getroffen. Talrijke goederen werden op scholen (met name te Zierikzee en de Westhoek) ingezameld. Zierikzee zag het ge restaureerde hotel „Van Oppen" weer in bedrijf gesteld. Het nieuw tje werd bekend, dat in 1960 weer een ZIMITO te Zierikzee zal wor den gehouden. Het eerste lustrum van de C J B.T.B. te Zierikzee werd gevierd. Een belangrijke plechtig heid was de inbreng van de eerste boom op het terrein rond de Grote Kerk te Zierikzee, door de presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. ge meente, de heer P. J. Overbeeke. December werd besloten met twee belangrijke (en zware) ver gaderingen te Zierikzee. De eerste was de algemene vergadering van het Waterschap Schouwen-Duive land, dat dit jaar volledig in de „running" kwam. De eerste begro ting (1959) van het nieuwe water schap werd goedgekeurd. De twee de vergadering betrof de woning bouwvereniging „Beter Wonen", die besloot tot de bouw van 22 midden standswoningen te Zierikzee. Een kerstconcert van de Zierikzeese Oratorium Vereniging vormde het vokale slot van het jaar. De laatste bijzonderheden stonden uiteraard in de laatste kranten, die een druk, maar in velerlei opzichten gevari eerd en voor Schouwen-Duiveland interessant jaar afsloten. Wereldbevolking en geboorteregeling LONDEN, 29-12. Op een verga dering van ambtenaren van de En gelse openbare gezondheidsdienst heeft de adviseur voor bevolkings zaken by bet Engelse ministerie van Volksgezondheid, dr. Blacker, maandag verklaard dat de wereld bevolking over veertig jaar ver dubbeld zal zyn, indien de bevol king op de huidige wyze blyft toe nemen. Sprekend over geboorteregeling deelde Blacker mee, dat India, on danks haar met zorg uitgewerkte plannen voor geboorteregeling, wei nig succes heeft geoogst in het te rugbrengen van zijn bevolkingscij fer. Op het ogenblik denkt men daar aan een vrijwillige sterilisatie bij vrouwen, die reeds drie of vier kinderen hebben. Japan is er in geslaagd het ge boortecijfer in de afgelopen tien jaar tot de helft te verminderen, maar de manier waarop dit ge schiedde heeft bij veel mensen weerzin gewekt, aldus Blacker. Volgens hem is het zeer waar schijnlijk dat men over circa vijf tien jaar anticonceptische middelen kan kopen, die door de mond inge nomen kunnen worden. Ingezonden mededeling een '/2 liter FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS „Ik begrijp het. Ga naar hen toe, maar zorg er voor, dat je jezelf niet in moeilijkheden brengt. Ik hoop, dat je ginds niet ontgoocheld zult worden, en dat je geestelijk en lichamelijk gesterkt weer naar Rotterdam terug zult komen. Ik wens je het allerbeste!" „Dank u", zei Dorus van Doren kamp en met een laatste handdruk nam hij afscheid van zijn werkge ver, innerlijk blij, dat dit nuchtere zakelijke onderhoud er weer op zat, en dat hij zich nu geheel kon over geven aan de taak, die z'n hart met hoop en spanning vervulde. Voor hij de thuisreis naar Wald- kerk begon liep hij nog eenmaal de donkere kerk binnen om er voor het beeld van de Madonna een woordeloos gebed te bidden, zoals hij vroeger had gedaan. Maar nu kwam hij met geheel andere ge voelens. Er was geen verbittering meer in z'n hart en het vooruitzicht dat hij nu zeer spoedig z'n geboor teland terug zou zien stemde hem gelukkig. Hij nam zich voor om er de tijd voor te nemen; hij ging de zelfde weg te voet terug, die hij eens op z'n vlucht genomen had. Zo wilde hij het ogenblik tegemoet gaan, dat beslissend voor de ver dere wendingen in zijn leven zou zijn. Na enige dagen had hij de Maas bereikt, op de tegenoverliggende oever waarvan het dorpje Well lag te glanzen in de zon. Op de sappige weiden dreven enige jongens de koeien op en het deed hem goed de vertrouwde klanken van het streekdialect te horen. Hier en daar zat een hengelaar z'n geluk te be proeven, het snoer drijvend op de stroom en telkens opnieuw inwer pend. Ja, zo had hij zelf vroeger ook menige dag aan de rivier geze ten. Vaak zelf het water opzoe kend om te zwemmen, als de vis niet bijten wilde. Hij verlangde er naar die jeugdervaringen nog eens te beleven, en nadat hij zich op een rustig plekje achter struikgewas van z'n kleren had ontdaan, stortte hij zich met een zucht van welbe hagen in de stroom. Aangenaam verfrist trok hij een uur later op pad naar de hei. O, die hei! Zoals ze zich voor hem uit strekte, zover het oog reikte, scherp omgrensd door de donkere denne- bossen, had hij haar wel willen omhelzen. Hij proefde weer de weemoedige eenzaamheid maar ook de intieme beslotenheid van de hei. Ja, dat was zijn land, dat hij voor de schoonste bloemenpracht van het oosten niet had kunnen verge ten. Hij snoof met diepe teugen de geur van de warme aarde in en plukte een struikje vroeg bloeiende hei af. En daar, juist uitstekend boven de bossen, was al het ranke kerktorentje van Walbeek, een eer ste groet van thuis. Een warm ge luksgevoel vulde zijn hart, maar tegelijk bonsde z'n hart van span ning en angst. Wat zou hem in Waldkerk wachten? Nu was er geen terug meer. Zijn- benen bewogen zich haast automa tisch dichter naar het doel. Dorus van Dorenkamp hield zichzelf voor, 39 dat hij zich niet behoefde te haas ten. Het was goed hier deze weg door de hei te gaan en zijn heim wee van twintig jaren te stillen aan de herinneringen, die iedere heu vel en ieder bosje van jeneverbes sen bij hem opriepen. Kijk, dat wegkruis stond er vroeger niet. Een geschikte plaats om even rust te houden en zichzelf tot kalmte te dwingen, want het werd hem haast te veel zijn dierbaren nu zo dicht bij te weten. Daar zag hij, dat het wegkruis een opschrift droeg. Hij begon te lezen, en het bloed stokte hem in de aderen. Z'n gezicht werd doods bleek. In een floers van opwellende tranen dansten hem een paar ver weerde letters voor ogen: „Hier stierf Lena van Dorenkamp, 20 sep tember 19R.I.P," Kreunend riep hij haar naam en zonk toen op z'n knieën voor het kruis neer, het gezicht op de aarde. Door wroeging en smart aangegre pen schokte z'n lichaam van z'n gepijnigde zenuwen. Was hij hier bij het graf van z'n vrouw? Hoe was zij hier gekomen? Had zij hem willen volgen? Oh he mel, laat het niet waar zijn, dat hij ook haar leven op z'n geweten had dat hij een tweevoudige moor denaar was geworden. Of was er een ongeluk gebeurd? Maar hoe dan, hier midden op de hei? Dorus van Dorenkamp beefde voor de sombere vermoedens, die bij hem oprezen. Dan besefte hij, dat hij misschien wel op heilige grond was geknield. Koortsachtig doorwoelde hij met z'n handen het zand of er mogelijk een grafheuvel onder verscholen was. Maar hij voelde niets, wat daarop kon dui den. i Jjuep Jiftiojaeq uaAe3 Burgemeester inr. G. van Hall heeft maandagmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam het internationale Bols Damtoernooi geopend. - Foto: mr. G. van Hall verricht de openingszet. Links de dammer Georg Aubier (Parijs); rechts Raoul Delhom (eveneens uit Parijs). VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee I-Hontenisse I Zondag a.s. ontmoet Zierikzee I de Hontenisse-ploeg op het sport park „Bannink". Tot dusver heb ben de rood-zwarten op eigen ter rein ruime overwinningen weten te behalen, terwijl op Zeeuws-Vlaam- se bodem steeds verloren werd. De Hontenisse-ploeg, die o.a. onlangs Steenbergen versloeg, behaalt af wisselend succes, en indien zij a.s. zondag in volledige opstelling het terrein betreedt, kan een gelijk opgaande wedstrijd verwacht wor den, waarvan de uitslag niet ver van een gelijk spel zal afliggen, waarbij de thuisclub toch de beste papieren heeft. VLISSINGEN. Ter bevordering van de werkgelegenheid in Zeeland moet niet alleen worden gedacht aan industrialisatie maar ook aan uitbreiding van de tuinbouw, zo menen leden van de Provinciale Staten van Zeeland, die de begro ting 1960 hebben behandeld. Op Schouwen-Duiveland en Tholen en ook in Zeeuwsch-Vlanaderen is men overgeschakeld van de land bouw naar de grove tuinbouw, waardoor aan meer arbeiders werk wordt verschaft. De democratische senator Hu- bert Humphry, die Minnesota in de senaat vertegenwoordigt, heeft onverwachts medegedeeld, dat hij woensdag een persconferentie zal houden. LAND- EN TUINBOUW WAT DE AANDACHT VRAAGT [Het is in de meeste streken op het platteland gebruikelijk om in de dagen rond kerstmis en'nieuw jaar bij buren, familie en kennis sen bezoeken af te leggen om dan zo de dingen van alledag te bepra ten en in vele zaken overleg te plegen. De drukte in de landbouw is nu weer voorbij en het werk bestaat vooral op het gemengde bedrijf uit bezigheden in de warme stal. Er is dus tijd genoeg om de ge beurtenissen van het afgelopen jaar eens te bespreken, waarbij de droge zomer wel een onderwerp van gesprek zal uitmaken. Maar ook de mechanisatie zal wel in 't middelpunt der belang stelling staan, waarbij vooral het gebruik van passende machines de boer grote voordelen kan geven. Nog steeds komen verbeteringen, waarbij speciaal de zaaimachine de aandacht vraagt. Er is nu nl. een centrifugaal zaai machine ontworpen, welke een grote vooruitgang betekent, ten op zichte van de bestaande zaaima- chines. Het meest opmerkelijke van deze nieuwe zaaimachine is wel de grote besparing welke hiermede kan worden verkregen, bij granen tot 30 pet., bij fijne zaden zelfs nog hoger. Als bijzonderheid kan nog wor den vermeld, dat deze zaaimachine volkomen leeggezaaid kan worden, hetgeen, t.o.v. de normale bekende zaaimachines een groot voordeel is, ook het verwisselen van tandwie len is bij deze machine niet meer nodig. De Stockland zaaimachine is ge normaliseerd en is gebouwd als een echte driepuntsmachine waarbij is rekening gehouden met de eisen, die hieraan moeten worden gesteld. Op mechanisatiegebied wordt er steeds meer verbeterd, en ook hier zal weer blijken, dat hiermede be langrijke voordelen zijn te behalen. Na 40, (52), (57) jaar ZIERIKZEE, 31-12. Vandaag zit het er op voor 1959, maar ook voor bakker P. Duson in de Hoofdpoortstraat, die vandaag zijn laatste brood in de oven heeft gehad en nu de broodpaal aan de wilgen gaat hangen. Als voor het laatst de oven zal zijn gedoofd, is daarmede een einde gekomen aan de enige bakkerij te Zierikzee, waarin nog met hout werd gestookt. Vele duizenden mutsaards heeft bakker Duson er in een periode van by na 40-jarig zelfstandig bakkerschap doorheen ge jaagd en daarbij is het nog niet gebleven, want even zovele duizenden kubieke meters afbraak en houtafval hebben in de loop der jaren ook de weg naar de gapende oven gevonden van de bakker, die de „oude stiel" tot het laatst heeft volgehouden, zij het de jaren na de ramp met een kneedmachine. Voorheen kwamen mechanische hulp middelen er niet aan te pas en deed de bakker het alles met eigen spierkracht. Vooral „insiders" zullen begrypen wat dat betekent. In feite staat „bakker Piet" van daag al 52 jaar en om precies te zijn 57 jaar voor de oven, want de bakkerscarrière van de heer Duson begon op 8-jarige leeftijd, toen hij al hand- en spandiensten verleen de in de bakkerij van wijlen de heer J. Flohil in de St.-Domus- straat. Die eerste vijf jaar gingen „spelenderwijs", maar toen hij 13 jaar was werd het menens. Dat was in 1907 in een Zierikzee, waar aan nu nog slechts de herinnering beklijft in de hoofden van de oudere generatie en waarvan de jongeren - voorzover geinteres- seerd - het moeten doen met een handvol vergeelde prentbriefkaar ten, ergens in een doos of lade ver zeild geraakt. In de donkere kast Bakken op 13-jarige leeftijd in 1907 betekende 's maandags een half uur na middernacht de bak kerij in tot 's avonds half negen en op andere dagen (nachten) niet zo heel veel latex-, de hele lieve week door, de „hoge dagen" niet uitgezonderd. Zelfs voor die tijd was dat te gek voor een 13-jarigè. De baas begreep het ook wel en als de politie op controle kwam, ging de bakkei-sknecht een donkei-e kast in, wachtend tot het ogenblik dat het „gevaar" was geweken. Zo was de „bon ton" in die tijd, zonder overigens te zeggen, dat de baas geen beste zou zijn geweest. Maar ach, wat wilde men.... het was 1907. Het hoofdstuk „vervoer" Het hoofdstuk „vervoer" in die tijd, kan bakker Duson - die nu rustig gaat leven - opsiei-en met tal van intei-essante bijzonderheden, waarvan paard en wagen er twee zijn; een gespan dat door weer en wind de buitendienst deed tot aan Stevensluis, Sirjansland, Kapelle en Ouwerkei-k, langs „ongebaende klingen", onder de felle zonnehitte van de zomer en in de snijdende koude van de wintex*, als de we gen wai-en vervormd tot modderi ge kronkelbanen, waarin de wielen tot de assen verdwenen. Dan was het lopen geblazen en ging de bak ker met twee zakken „vierponders" over rug en borst bengelend de grauwe verschieten van het Duive- Iandsc land tegemoet stappen. Uren lopen met een wijde boog door het onbeschermde polderland, tot de wagen en hit van de baas hem weer opwachtten bij het Beijers- dijkje. Zelfstandig van start Dit alles kreeg zijn gi-otc variant (Van onze redakteur) De laatste houtgestookte bakkerij verdwijnt. Bakker Duson „geen schoner vuur dan een houtvuur (Foto: Kon. „Zeelandia" N.V.). in 1920, toen bakker Duson voor zichzelf begon in het pand Hoofd poortstraat 16, waar hij vandaag de oven voor altijd zal toesluiten. Voorheen was het ook al een bak kerij geweest, maar vijf jaar lang stond het pand, met de zo typische historische gevel, leeg en het werd dus een opbouwen van de grond af aan. „Gemakkelijk is het niet geweest" zo vertrouwde Duson ons toe, maar in al zijn eenvoud die hem ken merken, heeft hij toen gezegd: „ik zal het toch maar eens proberen". Op het pi-obei-en volgde het door zetten en het slagen, want bakker Duson heeft de tanden op elkaar gezet, vanaf de tijd dat hij per- kruiwagen met daarop een mon- stermand zijn nieuw aangeworven klantenkring bediende, tot op dit ogenblik. Met hard werken heeft hij zich een bestaan verworven in de „meest menselijke" bakkei'ij, omdat een heleboel moderne snor- repijperij, die thans niet weg te denken valt in de moderne bak kerij, er niet werd gevonden, het geen niet weg nam, dat Duson's brood altijd voortreffelijk smaakte. „Dat zit 'om nu juist in het hout- stoken", zo houdt de bakker vol, die nooit is bezweken voor de ver lokkingen van wat voor soort ovenbrander ook. Lange tijd was hij samen „houtstoker" met bak ker Bil in de Schutteishofsti-aat, maar Duson kreeg het absolute houtstooki-ecord op zijn naam, met zeg rondweg 40 jaar. „Nu ik er mee ophoud zal de buurt nog aan mijn houtskool mis sen, want ze vochten er altijd om", vertrouwde de bakker ons toe, die spekulaas en zandkoekjes als zijn specialiteiten bij het publiek be mind maakte, in die lange veertig jaar, slechts onderbroken door de evakuaties tijdens de oorlog en na de ramp, die voor de eigenaar na dien een opnieuw beginnen nood zakelijk maakte. Maar die malheur heeft de bakker ook op de koop toe genomen. Hij heeft zijn oven altijd heet weten te stoken en is door wind en weer met zijn groene bak kerskar op weg gegaan naar dc klanten, die vandaag afscheid van hem nemen. „Natuurlijk wil ik hen ook nog bedanken", zegt hij sim pelweg. De winkel in kruideniers waren - waarin vooral zijn vrouw oen groot aandeel had - blijft nog open en de liefde voor de oliebol zit er zo diep in, dat hij deze ook nog blijft bakken, „want ach, ge pensioneerd moet een mens toch wat omhanden hebben", zegt hij. Een gezonde filosofie van een 65- jarige, daöht we zo!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 14