Hoe Schouwen en Duiveland reilde en zeilde in 1959 Ook vervlogen jaar brachf meer beweging" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 31 DECEMBER 1959 No. 18693 f >*Jvv*X."W<,v%,vv,X>W^vvvWvW"X,vvv<,<,%"^<,v<,W'vvv'>%,%*vvvv-X"'"'",»,",»'"'..,..*..,..v..'..v„v./ v% »*w (Van onze redacteur) Op de laatste dag van het bijna vervlogen jaar een terugblik werpen op 365 dagen Schouwen-Duivelandse geschiedenis, is een even moeizaam als dankbaar werk. Moeizaam omdat ook in het haast vervlogen jaar een wirwar van gebeurtenisssen de aandacht heeft gevraagd, dankbaar stemmend omdat juist aan die veelheid van gebeurtenissen de harteklop van het pulserend eilandelijke leven kan worden gemeten. Ook dit jaar rijgden zich die gebeurtenissen aaneen, met groter frekwentie en vaak ook van grote importantie, naar het ons wil voorkomen dan vóór de ramp. Er zij zeker niet gezegd, dat de Schouwen-Duivelandse samenleving verlost is van alle vroegere problematiek de economische paragraaf leert wel anders maar toch is er meer beweging, een wat duidelijker parallel met datgene wat zich binnen de perken van het vaderlandse grondgebied elders voordoet en de aandacht opeist. Ook 1959 legde hiervan getui- geniss af. Aan een opsomming ook aan de navolgende moet noodge dwongen de fout der onvolledigheid kleven, want men comprimeert niet feilloos een jaar vol vreugde en droefheid in een luttel aantal krantenkolommen. Het in herinnering brengen heeft echter voor namelijk ten doel een: „dat is waar, dit gebeurde ook dit jaar", uit te lokken, want juist de Oudejaarsavond dringt er toe terug te zien in een sfeer van milde bespiegeling, die verder gestempeld wordt door de overtuiging dat een jaar slechts een korte spanne tijds is, een stofje aan de weegschaal der eeuwen. De zeedijk by Burghsluis weid gedeeltelijk onderhanden genomen. Blijvende aandacht voor de buitenste weringen icas ook in het vervlo gen jaar het waterschapsparool JANUARI Een ingrijpende verandering op Schouwen-Duiveland, nl. de sa menvoeging van polders en water schappen, kreeg nog op de oude jaarsavond van 1958 een speciaal accent door de benoeming van de nieuwe dijkgraaf van het water schap „Schouwen-Duiveland" door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland. Hoezeer die concentratie noodzaak was, deed de storm van medio januari ons be seffen. Het buitenwater - (vriend) en vijand nummer 1 van een eiland - tornde op tegen de duinenrij bij de vuurtoren. Enkele meters duin gingen weer verloren. Rond dezelf de tijd deed de natuur op andere wijze van zich spreken. Wit en wol lig kwam de sneeuw omlaag, die vooral de Westhoek omtoverde in een sprookjesparadijs. Te Zierikzee speelde het jeugd orkest van de Muziekschool in de Grote Kerk; dappere donors kre gen de Landsteinerpenning op een Rode Kruis-avond en de gemeente raad gaf het fiat op de begroting voor het dienstjaar 1959. Dé plechtigheid van de maand was de installatie van de hoofdin gelanden van het waterschap „Schouwen-Duiveland" door de Commissaris der Koningin in 's Landskamer te Zierikzee op 21 januari. De gereformeerde vrou wenvereniging te Zierikzee vierde het tienjarig jubileum. De bekende firma Timmerman Verbeek nam een nieuw bedrijfspand in gebruik op het industrieterrein, dat al „aar dig vol" begint te worden. Te Dui- vendijke werden scherven gevon den, die enig licht werpen op de vroegste bewoning van deze streek. Het historische kerkje van Eiker zee werd afgebroken. In landbouw - kringen besteedde men aandacht aan de Euromarktvraagstukken en het Deltaplan. Te Zierikzee begon de bouw van een groot koelhuis, maar de restauratie van stadhuis en het zg. Tempelierenhuis moest worden stopgezet, wegens gebrek aan contanten. Overigens mocht Zierikzee niet ontevreden zijn, want een verhoogde uitkering voor de gemeente uit het Gemeentefonds tot een bedrag van f 14 per inwo ner werd toegezegd. In de West hoek tenslotte herdacht in januari de S.V. „Zeemeeuwen" het tienjarig jubileum. Het populaire hoofd de heer J. M. de Nooijer nam afscheid van de school te Renesse. FEBRUARI In meer dan cén opzicht deed de winter zich gevoelen in februafi. want begin van deze maand be droeg het werkloosheidscijfer op het eiland 348, terwijl ook zeer veel „bouwvakkers" zonder werk zaten, een omstandigheid die er bij ver nieuwing aan herinnerde dat de werkvoorziening op het eiland een teer punt blijft. Een flinke zet werd gegeven aan de dslingsdijk door Schouwen. In februari werd een kolossale buisleiding aangelegd voor het opspuiten van zand. Kerk- werve herinnerde zich met dank baarheid de na de ramp ontvangen hulp van Leeuwarden en het ge meentebestuur toog naar het noor den (20) om een geschonken gevel steen te onthullen, die tolk is van deze dankbaarheid. De mosselvis sers gaven de wens te kennen voor nieuwe gronden in de Waddenzee. Te Nieuwerkerk kreeg het kerkge bouw der gereformeerde gemeente een nieuw orgel. De burgemeester van deze gemeente wees op de noodzaak van een tuinbouwschool. Te Zierikzee werd een vogelten toonstelling gehouden in 's-Gra- vensteen. De hoeveelheid nieuw te bouwen woningen voor Schouwen- Duiveland werd „van hoger hand" bepaald op 27, Het was een schrale buit. Feitelijk was het een somber nieuwtje evenals het teruglopen van de bevolking van het eiland, waarop door de burgemeester van Brouwershaven in zijn nieuwjaars rede met klem de aandacht werd gevestigd. MAART Begin maart kreeg Zierikzee het bericht dat de burgemeester van de Engelse adoptie gemeente Hatfield overleed. Bruinisse werd opge schrikt door brand, die een woning verwoestte. Een veel „leuker" nieuwtje voor deze gemeente was de komst van de drumband bij het fanfarecorps „Nu met Hope" op 7 maart. Medio maart beleefde ook Schou wen-Duiveland het avontuur van de Kamerverkiezingen. Hoewel er punten van overeenkomst waren met de landelijke gemiddelden, werden ook merkwaardige ver schillen genoteerd. De bekende bur gemeester van de „tweelingstad" St. Hilaire, dr. Cuche trad af als burgemeester. Op 14 maart vierde „Oosterlands Fanfare" het zestig jarig bestaan met een tweetal ge slaagde uitvoeringen. Scharendijke werd verblijd met een nieuw orgel, dat werd geplaatst in de nieuwe Ned hervormde kerk. Het instru ment was een geschenk van het Rampenfonds. Haamstede beleefde de droeve dood van een in de ge meente wonende straaljagerpiloot, die bij een noodlottig vliegongeval zijn leven liet. De gemeente Burgh kreeg een uitbreidingsplan en er was vreugde in de smalstad, dat de naam „Brouwershaven" blijft als in de toekomst de gemeentelijke sa menvoeging een feit zal zijn gewor den. Oosterland kreeg nog een handvol nagekomen adoptiegelden. Het in maart verschenen jaarver slag van het gemeentelijk museum, maakte melding van talrijke fraaie aanwinsten In de Schutterszaai te Zierikzee werd op 26 maart een tentoonstelling van Zeeuwse kun stenaars officieel geopend. Voor het eerst kreeg Zierikzee Franse man nequins te zien, tijdens een show, van een Frans modehuis. APRIL Begin april werd bekend dat G.S. van Zeeland plannen koesteren de veerhaven „De Val" in de toekomst geschikt te maken voor boten met koplading. De rechtbank te Mid delburg wees vonnis in een zaak tegen de waarnemend ontvanger van Oosterland. Bij Koudekerke werden de resten opgegraven van een oud kerkhof. Het Ziekenfonds Schouwen-Duiveland gaf de wens te kennen vertegenwoordigd te zijn in het bestuur van het Rode Kruis- ziekenhuis. De Beatrix-school te Zierikzee kreeg bericht, dat twee nieuwe lokalen zullen kunnen wor den aangebouwd. Een begin werd gemaakt met de omvangrijke en tijdvergende restauratie van Drei- schor's tweeschepige hallenkerk, een monument van grote histori sche betekenis. Een dringende kreet om hulp voor Algerijnse vluchtelin genkinderen werd spontaan door de Schouwen-Duivelandse jeugd be antwoord. Vooral de Zierikzeese kinderen beijverden zich met het verzamelen van blikjes melk. De actie stond onder leiding van het Jeugd Rode Kruis. Feit van de maand was de verklaring, dat Zie rikzee werd betrokken in het sti muleringsgebied Zeeland, hetgeen betekent dat speciale faciliteiten worden verleend voor de aantrek king van industrie. Brouwershaven kreeg te maken met de aanleg van de delingsdijk door Schouwen. Tij delijk ontstond hier een „Modder- rivier", omdat zand werd opgespo ten voor het dijklichaam. Het Leger der Heils kreeg hoog bezoek, in de persoon van commissioner H. Ahl- berg. Een onderzoekcommissie rap porteerde over de bestemmingsmo gelijkheid van het voormalig zie kenhuis te Noordgouwe. 18 april was voor O uwer kerk een grote en onvergetelijke dag. De directeur van het Nationaal Rampenfonds de generaal P. Alons droeg de nieuw gebouwde toren aan de gemeente over. „Stad en Lande" van Schou wen-Duiveland nam verschillende objecten ter financiering in studie op het eiland. Nieuwerkerk zag de restauratie voltooid van de Ned. hervormde kerk. Het gebouw werd overgedra gen op 22 april. Voor de aanleg van slijtlagen op een aantal wegen, kreeg Scharendijke een enorme as- falteermachine op het havenpla teau. Een milde „lintjesregen" daal de op Schouwen-Duiveland neer. Goud, zilver en brons kwam in ver schillende plaatsen terecht. MEI Begin mei werden te Noord- gouwe uitgebreide brandweerwed strijden gehouden. De combinatie Dreischor-Zonnemaire ging met de eerste prijs strijken. Het initiatief werd genomen tot oprichting van een monument voor de in de oor log omgekomen Joodse stadgeno ten, In mei - vogelmaand bij uit stek - liet ook de Vogelwacht zich horen met een pleidooi voor over leg op zo breed mogelijke schaal, met betrekking tot de natuurbe scherming op Schouwen-Duiveland De Delta-werken -belangrijk ge vorderd in 1959 - te Bruinisse, kre gen volop belangstelling van auto riteiten, publiek en vakmensen. In mei bracht een groep van dertig Duitse teohnici een bezoek aan de ze werken, die een duidelijk stem pel drukten op het leven in de Duivelandse vissersplaats. Een R.T.M.-toerbus won in deze maand - na spannende strijd - de inmiddels befaamd geworden K.N. V.T.O.-rallye door Nederland. O.m. met een treffende dienst in de Gasthuiskerk werden te Zierikzee de doden uit de wereldoorlog her dacht. De jaarvergadering van de ook dit jaar uitermate actieve Vo gelwacht „Schouwen-Duiveland" (1000 leden) werd op 16 mei te Burgh gehouden. Oosterland zag het herbouwde café-restaurant „Blauwe Keet" terug. Op tweede Pinksterdag maakten 90 vogellief hebbers een excursie naar de Hompelvoet". Op Pinkstermaan- lag werd verder een muziekcon cours gehouden te Bruinisse. De Kon. Harmonie „Kunst en Eer" werd eerste (met lof) in de eerste afdeling. Het muziekfestival werd georganiseerd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de mu ziekvereniging „Nu met Hope" te Bruinisse. Verder stonden de Pinksterdagen in het teken van de „jumelage" tussen Zierikzee en St. Hilaire. Een sportgroep uit Normandië kwam naar hier en o.m. werden pittige voetbalwedstrijden gespeeld op het sportpark „Bannink" tegen stede lijke elftallen. Het jacht „De Groene Draeck" meerde af in de haven van Burgh sluis. Nieuwerkerk zocht de koelte, blijkens de eerste steenlegging van een nieuw te bouwen diepvries- kluis. Burgh meldde de komst van een ooievaar. Het Groene Kruiswijkgebouw te Zierikzee kreeg een belangrijke uitbreiding, die op 23 mei officieel werd geopend door jhr. R. J. H. Q. Roëll, voorzitter van de provinciale vereniging „Het Groene Kruis". Op verschillende plaatsen deed de jeugd verkeersexamen. Te Zie rikzee vond de diploma-uitreiking plaats op 25 mei. Op 28 mei werd officiéél bekend gemaakt dat een radartoren zal worden opgericht op Kabbelaarsbank in het Brouwers- havense Gat, ten behoeve van on derzoekingen in het kader der voortgezette voorbereidingen der Deltawerken. Plechtigheid van de maand was de opening van de uitbreiding van het professor Zeeman-lyceum door dr. J. B. Drewes, namens de minis ter van onderwijs, kunsten en we tenschappen. Net op het scheiden van de meise markt werd voor het eerst de „Ronde van Zierikzee" verre den. JUNI Juni werd voor Zierikzee een topmaand. Plannen werden bekend gemaakt voor te houden zomer avondfeesten en op 6 juni opende de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot, het nieuw gebouwde zwembad aan „De Val". Sirjansland kreeg een nieuwe kerk, in gebruik werd gesteld (nou.). mzzMm die met een speciale dienst officieel Ook 1959 was voor het eiland nog het jaar van de nieuwe of gerestau reerde kerken. Op de foto de fraai herstelde kerk van Nieuwerkerk. Het werd een vochtig en zonnig feest, met demonstraties door de Rotterdamse zwemclub, die volg den op koene duiken, die het col lege van B.en W. en enkele raads leden namen in het zilte nat, vanaf de „hoge duikplank". Bliksemin slag werd gemeld in de rijksdomij- nen in de Westhoek, het gebied waar een door „Pomona" georga niseerde excursie de grote beteke nis van de aardbeiencultuur aan het daglicht bracht. Verschilende nieuwe kampeerterreinen werden aangelegd in de duinstreek, waar van de voornaamste was „bij Pim- melaar", het gebied rondom de „Duinhoeve" tussen Haamstede en Renesse. In de kerk van Dreischor wer den muurschilderingen ontdekt, die van grote cultuurhistorische waar de bleken te zijn. Jonge beeldende kunstenaars - op bezoek in de Westhoek - organiseerden een unieke expositie in de intieme raadszaal van Burgh.Duchtig deed zich de droogte gevoelen, die vrij wel de gehele zomer aanhield. Land- en tuinbouw kregen met grote moeilijkheden te kampen en de Waterleidingmaatschappij zag zich genoodzaakt het publiek op het punt van watergebruik, aan banden te leggen. Een feestelijk en sportief festijn werd de Zierikzeese Avondvier daagse, die eindigde op 18 juni met een grandioze intocht van de vele honderden tippelaarsters en tippe laars. Haamstede beleefde een felle brand in een patates friteszaak op 20 juni. JULI Op 1 juli kregen de geslaagde meisjes van de Landbouwhuis- houdschool te Zierikzee het diplo ma uitgereikt. Dat was een goede en vrolijke start van de julimaand, die alweer zeer warm was. Niet minder dan honderd zeven en twintig Schouwen-Duivelandse be drijven kregen het predikaat: „Hy giënisch melkbedrijf". De melkpro- duktie op het eiland toonde een stijgende produktie. Op 3 juli beleefde Bruinisse een groot feest. De nieuwbenoemde burgemeester, de heer C. H. v. d. Linde, werd op joviale wijze inge haald. De beëdigingsplechtigheid vond plaats tijdens een bijzondere raadszitting. Om het „klavertje vier" van vrolijke juli-zaken vol te maken, kwam daar op 5 juli het onvergetelijke hippische feest te Noordgouwe, bij gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de „Schouwse Ruiters". Noordwelle kreeg zijn uitbreidingsplan voor de duinstrook „De noordkant" en bin nen het kader van de recreatieve ontwikkeling, zag de Westhoek fraaie bungalows verrijzen. Een der schaarse inbreuken op het standvastige en fraaie zomer weer, vond plaats op 9 juli, toen een felle windhoos de stranden leeg veegde en op verschillende plaatsen de bliksem insloeg. Zie rikzee buitte zijn nieuwe zwembad uit. Reeds op 8 juli legden de eer ste groepen leerlingen der verschil lende stedelijke scholen met goed gevolg zwemproeven af. Een bij de officiële opening van het bad beschikbaar gestelde beker, ging naar de o.l.-school. Op 11 juli ont vingen de geslaagde (39) leerlingen van de lagere technische school het eindgetuigschrift. Spectaculair moment in de Del tageschiedenis was het vertrek van de nog uit de tijd van de dijk dich ting daterende „Phoenix"-caison uit de Zijpse haven naar het Veere- gat (14 juli). Haamstede maakte kennis met zweefvliegers uit Eindhoven. Minder prettig nieuws in juli het aan het licht komen van talrijke diefstallen doorjeugdigen. Een grote dag voor de Rooms Katholieken op Schouwen-Duive land, was de 19e, toen de bisschop van Breda plechtig de nieuw ge bouwde R.K. kerk inzegende. In de duinen deed de droogte zich ernstig gevoelen en verschil lende malen kwamen vrij ernstige branden voor, die heel wat men sen op de been en materiaal in het geweer brachten. Gestart werd met de aanleg van een kunstmatig strand bij Serooskerke. Een schil derijententoonstelling werd gehou den in het 's-Gravensteen. De ex positie werd op de 25e geopend door burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester. Op 30 juli tenslotte werd een groep Hatfieldse jongelui offi cieel ten stadhuize van Zierikzee ontvangen. AUGUSTUS Augustus gaf een. kolossale druk te te zien in het eilandelijk rekre- atiegebied. Zomer 1959 bleek alle vroegere records te gaan slaan. De Hengelsportvereniging „Ooster- de" organiseerde op 8 augustus een originele jeugd-hengelwedstrijd in het Zierikzeese havenkanaal. Brou wershaven zag een collectie 17e schelde" organiseerde op 8 aug. een eeuwse meesters en. moderne kunst in het raadhuis. Het eiland kreeg vijf solo-zweefvliegers, geslaagden van op het vliegveld „Maamstede" gehouden zewefvliegcursussen. Het slot „Moermond" kreeg be zoek van het gemeente bestuur van Rotterdam. Een zware hagelbui trof de Westhoek op 21 augustus. Verschillende boomgaarden liepen ernstige schade op. Wat ieder toen verwachte gebeurde evenwel niet. Het weer was niet in de war. Het herstelde zich en zou tot oktober warm en zonnig blijven. Bepaald een „plechtigheid in zomerse sfeer" was de opening van het dienstge bouw van de Provinciale Stoom- bootdienst annex restaurant aan de Val op 21 augustus. „Stad en Lande" congresseerde te Noord gouwe. De fraai gerestaureerde kerk in deze gemeente werd in ogenschouw genomen. Ook werd een bezoek gebracht aan het ge boortehuis van wijlen professor P. Zeeman, de grote natuurkundige en Nobelprijswinnaar. Te Zierikzee werd op 22 augus tus de tweede „Ronde van Zierik zee" met. groot succes verreden. In de avonduren van dezelfde dag vond de slotavond plaats van een serie zomeravondfeesten, die dui zenden naar Zierikzee lokte. Een taptoe werd gebracht door de Kon. Harmonie „Kunst en Eer" en een fraai vuurwerk werd afgestoken. Een graanbedrijf in de Westhoek onderging een belangrijke uitbrei ding. Ook het laatste augustus- nieuws kwam uit de Westhoek. De Schouwse vliegers kregen een eigen lier aangeboden en op 29 augustus opende jhr. A. van Cit- ters officieel het „Gemeentelijk Sportpark-Van Zuijen" te Burgh. Tenslotte lieten belanghebbenden in de duinstreek zich kritisch ho ren tegen een voorgenomen bron- nenuitbreiding in het wingebied van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Schouwen-Duiveland". SEPTEMBER Partikulieren, instellingen en bonden zagen uit naar een „lapje" grond" in de duinen voor rekreatie. Zo kocht de N.V.V.-bestuurders- bond Schouwen-Duiveland grond voor een bungalowpark in de West hoek. Een partikulier te Nieuwer- ker kschonk f 3000 voor een nieu we speeltuin. Op 4 september orga niseerde de vissersvereniging „Helpt Elkander" te Zierikzee een vrolijk mosselfeest, waarbij een optocht van versierde wagens te pas kwam. Een aantal stadgenoten werd ter receptie uitgenodigd ten paleize te Amsterdam. Een vroege pluk van fruit in de Westhoek was het gevolg van de steeds aanhou dende droogte, die het seizoen ken merkte. De bond „Heemschut" ver gaderde te Zierikzee. Haamstede beleefde het eerste weekend-be zoek per vliegtuig. Sirjansland kreeg een nieuwe gladiolendroge- rij. De gladiolencultuur op het eiland werd van grotere betekenis. Feit van de maand ivas de inge bruikstelling van de keersluis in het havenkanaal te Zierikzee op 16

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 13