Jaarwisseling Data weten in 1960 Ontspanning in Europa Nieuwe spanningen elders Opzienbarend was nei oe^.oeK van premier Cnroesjtsjef aan de Ver enigde Staten. Op de foto wordt de Russische staatsman begroet door president Eisenhower te Washington. Niemand kan weten, welke be tekenis de toekomstige historicus zal toekennen aan het jaar 1959. Doch voor voorzover een tijdgenoot in staat is, de zin van het actuele gebeuren te overzien, is hij ge neigd te zeggen, dat de pogingen tot ontspanning tussen de Atlan tische wereld en het Sowjetblok het kenmerkendste verschijnsel er van vormen. Over de oorzaken, dat staatslie den als MacMillan - die het eerst naar Moskou ging om de weg te bereiden voor verdere ontmoetin gen van westelijke staatslieden met Chroesjtsjow -als Eisenhower en tenslotte ook de Gaulle vol doende termen aanwezig achtten voor hoop op ontspanning, is al veel gezegd. Ieder van de betrok ken politici wenst gaarne zijn car rière te eindigen als vredesapostel. Want de angst voor een oorlog is toegenomen met de vernietigings kracht van de kernwapens en de middelen, die atoom- en waterstof bommen op verre afstand kunnen doen ontploffen: vliegtuig en ra ketten. De spectaculaire kunstmanen en voertuigen naar de maan hebben evenals de atoomonderzeeërs be wezen, welk een formidabele krachten de mens kan ontketenen. Kan hij ze in bedwang houden? Of zal, door een derde grote oor log, de wereld der blanken in het bizonder zo worden geteisterd, dat onvoorstelbare verwoesting er het einde van is? Bij die vrees voegt zich de behoefte aan meer wel vaart. „Inhalen van Amerika", so ciale zekerheid, plezier en genoe gen, ook in de Sowjet-Unie. Blijken van ontspanning. De bezoeken nu van MacMillan aan de Sowjet-Unie, van Chroesjt sjow aan Amerika, de voorgeno men reizen van de Sowj et-premier aan Frankrijk, van Eisenhower aan Moskou, en wat daar nog bij zal Op de oudejaarsavond moet een mens ernstig zijn, maar een klein hiklachje zo'n uur of twee voor de twaalf onherroepelijke slagen kan er nog wel af. We kunnen niet alle maal tegelijk Wim Kannetje spelen op oudejaarsavond, maar nog wel even herinneren aan de man, die altijd kwart voor twaalf naar bed pleegt te gaan. Dan zit zijn oude- jaarsavondje er wel voldoende op en t wordt ook zo laat als 't twaalf uur of later wordt (vindt hij). Een heel verstandige man overi gens, één die zeker ook de waarde van de goede voornemens kent, die opbloeien en zich vermengen met de geur van de oliebollen, waarvoor zoals ten onrechte wel wordt ge meend - niet de Engelse vertaling „oilboils" bestaat. Volgens Chroesjt- sjef is de ochtend wijzer dan de avond en al pleegt deze staatsman zich met drogredenen te bekleden, in dit opzicht heeft hij gelijk. De ochtend kijkt verstandiger tegen de zaken aan. Het (eerste) goede van de nieuwjaarsmorgen zal wel blij- ven, dat men dichtbije en verre verwanten weer eens ziet en hen een handvol goede wensen mee geeft. Neef Dirk, van wiens bestaan men normaal slechts een vage voor stelling heeft, komt zich altijd rond elf uur melden en nicht Ella in de middaguren, want ze weigert invi taties voor de oudejaarsavond, mo gelijk omdat zij een goedbedoelde zoen wil ontlopen. Ook in dit op zicht trouwens kan de ochtend wij zer zijn dan de avond Hoe dit zij, morgenochtend is het briefpapier met in het hoofd „195 lastiger geworden, want we zullen echt het vijfje telkens in een zesje moeten veranderen. De wereld krijgt een kroonjaartje misschien wel met extra veel con ferenties, met extra veel diploma ten die in vliegtuigen stappen en er weer uitstappen, met veel ronde en vierkante tafels en hopelijk ook met handenvol geluk voor de men sen, die het best kunnen gebruiken. Eilandman heeft altijd veel „hoop jes", openlijke en stille, maar de voornaamste hier neergeschreven is „dat er maar weer hier en daar een grapje mag zwaaien" in 1960, want zonder dat gaat het maar stroef en omringd door wind en water kijken we toch al zo somber meestal. Dat moet maar niet in het nieuwe jaar, want daarvoor is het leven echt te mooi. Goed uiteindegelukkig nieuwjaar! EILANDMAN komen, 2ijn tekenen van grote di plomatieke activiteit om het ergste te voorkomen. In Genève maakte men vorderingen op de weg tot het staken van kernproeven, die ook sinds oktober 1953 niet meer heb ben plaats gevonden. In de Ver. Naties is drang uitge oefend op Frankrijk, om zijn eigen experiment met een atoombom uit te stellen, of het daarbij te laten en er verder van af te zien, als ook de andere mogendheden geen proe ven meer nemen. Een brede kring in de V.N. wenste, dat de bezitters van kernwapens hun kennis en materiaal niet ter beschikking zou den stellen van andere landen, op dat tenminste het bezit van die gevaarlijke wapens niet zou wor den uitgebreid. Aanvankelijk dreigde nog de in november ontketende crisis over Berlijn ernstige gevolgen te heb ben. Doch de Russen, die voorstel den de bezetting van de oude Duit se hoofdstad te beëindigen, ont kenden een ultimatum te hebben gesteld en de rechten van het wes ten te hebben willen opheffen. Zij zouden al genoegen nemen met vermindering van de spanningen rondom oost-Duitsland en met verder overleg, om het bezettings statuut te likwideren, zonder dat west-Berlijn zijn vrijheid verloor. De dood van Dulles Men zou geneigd zijn het een symbolisch feit te noemen, dat de Amerikaanse minister Dulles, die de reputatie had onverzoenlijk an ti-Russisch te zijn, in de zomer van 1959 overleed, terwijl president Eisenhower veel meer een eigen politiek ging voeren. Maar het is zeer wel mogelijk, dat ook Dulles (die minder „hard" was dan velen wel meenden) elke kans zou heb ben gebruikt, om het oorlogsgevaar te verminderen. De herkiezing in Engeland van de conservatieve regering van Mac Millan en de matiging van kanse lier Adenauer kenmerkten dit jaar evenzeer als het feit, dat tevens De Gaulle niet zo anti-Russisch bleek te zijn als men wel meende. In maart zei hij, dat de Duitsers als oostgrens de Oder-Neise-lijn blijvend moesten aanvaarden en dus voorgoed afstand moesten doen van gebieden, die zij aan Polen en de Sowjet-Unie hebben verloren. In november gaf de Franse presi dent als zijn mening te kennen dat het Kremlin niet zo sterk stond, dat het zich kon veroorloven, de koude oorlog te blijven voeren. De Gaulle zei toen, dat Moskou wel eens bang kon worden van het rode China en bij een oorlog niet zou kunnen rekenen op de oost- Europese vazalstaten. Hij dacht dus, dat Chroesjtsjow wel tot een compromis bereid zou zijn. En al is er nog niets bereikt dan deze verandering van atmosfeer, als deze zich doorzet, is zij belang rijk. De Britse historicus Taylor meent immers, dat wij binnen zes of acht jaar in een derde wereld- waarna zij binnen enkele jaren vrij zouden zijn bij referendum te kie zen tussen: afscheiding van Frank rijk, verfransing, of een grote mate van zelfbestuur in een associatie met Frankrijk. Dat laatste heeft de meeste kansen en dit initiatief be zorgde De Gaulle vriendelijke commentaren van Amerika, Enge land, Rusland en vele andere lan den, hoewel uiterst rechts hem fel begon te critiseren. In vergelijking met 1958 scheen zo dus 1959 een jaar dat met aller lei vriendelijke aspecten ten einde liep, al waren de wolken geenszins van de lucht. Het neutrale maar westerse Oostenrijk trad toe tot de Donau-commissie, waarin tot dan toe slechts communistische landen waren vertegenwoordigd. Tito van Joegoslavië werd minder lastig ge vallen dan ooit. Generaal Franco van Spanje zag zijn land toegela ten tot de Organisatie van Euro pese Economische Samenwerking. Wel kwamen op economisch gebied de zes landen van de aparte Euro pese Economische Gemeenschap niet tot overeenstemming met de zeven andere, die een eigen kleine vrijhandelszone wilden vormen, maar tragisch achtte men deze splitsing toch nog niet. China, India en Laos. Tussen landen, die niet in Euro pa liggen en nog niet over kern wapens beschikken bleven „klas sieke" conflicten evenwel niet uit. burgeroorlog in het-koninkrijk La os, waar de rechtse regering zeide, dat Chinese en Vietnamese com munisten waren binnengedrongen. Dit bleek niet bewijsbaar te zijn, al hadden de rebellen wel morele en misschien materiële hulp van com munistische kant gekregen. Het scheen, dat het neutrale Laos ten slotte in elk geval voor directe in terventie van rode elementen zou worden gespaard, en dat China wat inbond jegens India. Toch kreeg men de indruk dat Azië meer een haard van oorlogsgevaren was dan Europa. Afrika In Afrika was de onrust van an dere aard: zij uitte zich in strijd tegen Europese voogden. Dit bleef zo in Algerië, dat formeel een deel is van Frankrijk, hoewel De Gaulle „zelfbeschikking" in uitzicht stel de. De Belgen werden verrast door opstanden in Kongo en in de twee vorstendommen Roeanda en Oe- roendi, welke laatste eigenlijk voogdij gebieden van de V.N. zijn, bestuurd door België. De regering in Brussel liet in Kongo gemeenteraadsverkiezingen organiseren in december van 1959, beloofde een voorlopige Kongolese regering in 1960 en onafhankelijk heid in 1964. Ten aanzien van de genoemde vorstendommen wilde België meer democratie verwerke lijken. Maar een golf van nationa- WAT IN 1959 IN HET BUITENLAND ONZE AANDACHT TROK 1 2 3 4 23456789 6 7 8 9 Keur van kalenders weer aan de marki verschenen De verschillende data weten of te weten komen in 1960, zal geen groot probleem zyn, want er is weer een keur van kalenders „aan de markt verschenen". Het laatste is juist, maar het mag ook breder worden geïnterpreteerd. Vele be drijven, instellingen en maatschap pijen immers verrassen hun rela ties in december met een kalen der. De hieronder met een enkel woord besproken kalenders zijn daar voorbeelden van. De Levensverzekeringsmaatschap pij „Nederlandsche Lloyd" gaf een kalender uit met aquarellen van Jan Korthals, uiterst verfijnde wa ter verf prentjes van Nederlandse, om precies te zijn, Amsterdamse onderwerpen, als het Centraal Sta tion, Schiphol, de Prins Hendrik kade, het Damrak, het IJ, enz. Van heel andere allure is een kalender, uitgegeven door de Pan American, de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij, die ook op Ne derland vliegt. Deze kalender is samengesteld uit kleurenfoto's, zo internationaal als maar mogelijk is. Enkele voorbeelden: Hanalei Beach op Hawaii", het Forum in Rome, een panorama van Parijs, een dorp in Devon (Engeland), een veeranch in Zuid-Californië, een tempel in Thailand, enz. De N.V. Levensverzekerings maatschappij „Noord-Braband", gaf een verjaardagskalender uit met Brabantse, getekende, moti- ven. Kleurenfoto's Alweer kleurenfoto's op een ka lender van Mobil Oil Nederland N.V. te Rotterdam. De foto's tonen de verschillende plaatsen in de we reld, waarheen de producten van de maatschappij worden vervoerd, de vervoersmiddelen, het geolo gisch opsporingswerk, boortorens, servicestations, tankschepen, e.d. .jVesta" te Arnhem kwam uit met een practische kantoorkalen der. Zeer sierlijk en kunstzinnig is een kalender van de Nationale Le vensverzekeringsbank te Rotter dam. De kalender is samengesteld uit getekende platen door Eppo Doeve, die de zekerheid op de weg in de natuur, in de lucht en op de zee als uitganspunt nam van zijn tekeningen. „Het wonder van de lijn" „Het wonder van de lijn" is het motto, waaronder een kalender verscheen van Amstleven. De ka lender bevat tekeningen van be roemde Engelse kunstenaars, als Calvert, Rowlandson, Ruskin, Brown, Turner, Constable, e.a. Esso Nederland N.V. verrast met een buitengewoon fraaie kalender van buitenlandse foto's. Beelden uit Oostenrijk, Zwitserland, Spanje Duitsland, Noorwegen, Zweden Portugal, België, Engeland, Italië, Denemarken en Frankrijk geven een bijzonder cachet aan deze fraaie kalender. Praktisch - en geheel afgestemd op kantoorgebruik - is een stan daardkalender van „De Nederlan den van 1845". Hetzelfde kan gezegd van kalen ders van de levensverzekerings maatschappijelf V.V.M. A.V.S. te Utrecht en van de Nationale Le vensverzekeringsbank te Rotter dam. De D.A.F.-kalender 1960 toont treffende beelden uit het bedrijf te Eindhoven. oorlog zullen worden gestort, als wij op de oude voet voortgaan. De Gaulle als tacticus Een groot tacticus, die de aan dacht is blijven opeisen, bleek de Franse president De Gaulle. Hij gaf te kennen, dat hij niet aan de leiband wou lopen van Amerika of Engeland en dit feit alleen reeds maakten Eisenhower en MacMillan milder jegens Frankrijk en meer tegemoetkomend. Anderzijds be zorgde zijn meer onafhankelijke houding hem vriendelijke woorden van Chroesjtsjow en zelfsvan de Franse communistische partij. Deze ontdekte plotseling, dat De Gaulle eigenlijk nogal liberaal was ten aanzien van Algerije. Wat dit betreft hield De Gaulle op 16 september een rede, waarin hij de Algerijnse opstandelingen aanbood, het vuren te staken, Het meest verontrustend was wel de onwil van rood China, troepen terug te trekken die grenzen van India hadden overschreden. Men wist wel dat de Chinese kaarten (sinds Tsjang Kai-sjek!) sterk af weken van de Indische (of eigen lijk Brits-Indische), maar dat rood China eenvoudig troepen zond, die in botsingen met Indische soldaten gevangenen maakten en Indiërs neerschoten, ontketende in India een golf van protest. De oorzaak van deze agressivi teit was wel, dat na een opstand in Tibet de opperpriester en hoog ste autoriteit, de Dalai Lama, was uitgeweken, met. honderden van zijn landgenoten, naar India; en dat de Indiërs geestdriftig te ken nen gaven, hoezeer zij meeleefden met de Tibetanen, wier opstand hard werd onderdrukt. Beroering wekte ook een kleine lisme overspoelde het zwarte we relddeel. Met slechts één vreemde uitzondering: De bevolking van noord-Kameroen, die kon toetre den tot Nigeria (dat in 1960 een dominion, dus onafhankelijk, zal worden), verkoos voorlopig nog on der Brits bestuur te blijven Latijns Amerika Nieuwjaar 1959 volgde op Cuba dictator Bastista de weg van vele voorgangers in latijns Amerika en verscheen de romantische en wat wilde Fidel Castro, die de held van de Spaans-Amerikaanse radicalen van links werd, doch in conflict raakte met de V.S. Vlak voor de deur werd Washington geconfron teerd met het roerig nationalisme, dat ook in 1959 de internationale toestand onrustig hield. dr. A. C. Man van het jaar" was generaal de Gaulle, die president werd van Frankrijk. - Op de foto wordt hem de halsketen van de Orde van het Legioen van Eer omgehangen door de vroegere president René Coty. De Gaulle werd benoemd tot grootmeester der Orde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 10