Slecht weer in vele delen der wereld kenmerkte Kerstmis 1959 DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 28 DECEMBER 1959 No. 18691 116e jaargang ZIERIKZEESOIÜWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN t7W-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE» Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Duizenden pelgrims te Bethlehem Ook het verkeer eiste talrijke doden LONDEN, 26-12, Duizenden, pel grims hebben in Bethlehem en Je ruzalem de kerstplechtigheden bij gewoond. In Rome gaf paus Johannes op eerste kerstdag 60.000 mensen op het Sint Pietersplein zijn zegen. In een radiorede wenste hij de men sen vrede van geweten mede in het gezin en vrede tussen de landen en in de wereld, de vrucht van op recht zoeken naar de welvaart van de mens onder het schild van de vrijheid. Frankrijk begon zijn kerstfeest in traditionele stijl. Miljoenen be volkten de bistro's en restaurants. Uitgezonderd in Frejus. Daar viel evenals tijdens de damdoorbraak de elektrische stroom uit De nachtmis werd voortgezet bij kaarslicht. In sommige landen waren de weersomstandigheden slechter dan De verhouding Bagdad-Teheran NEW YORK. Volgens de New York Times wendt het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken zijn invloed in Bagdad en Te heran aan om beide partijen te be wegen tot onderhandelingen over een vreedzame regeling van het grensgeschil in het gebied van Abadan waar Irak een strook grond opeist. Het blad schrijft dat men in Was hington niet gelooft in een voor- nem envan een der partijen om het geschil met de wapens te beslech ten maar men wijst op het gevaar van een onbedoeld incident. sedert jaren. Elders in Noord-Ita- lië dreigenden na de zware regen val overstromingen. In Carrara moesten 73 mensen hun huizen verlaten toen een berg in de omgeving een enorme scheur vertoonde en de woningen gevaar liepen. In Benevento op Sicilië zijn een boer en zijn zoon en dochter na het kerstmaal overleden aan voedsel vergiftiging. In de Zwitserse Jura en Alpen blies de wind met snelheden tot 160 km. per uur. In verschillende lager gelegen wintersportcentra viel re gen. In het gebied van Steinbergko- gel in Oostenrijk kwamen een Westduitser en een Oostenrijker om toen twee groepen skiërs werden getroffen door een lawine. Storm eiste mensenlevens In Engeland eiste de storm men senlevens. In Bournemouth spoelde een golf een negenjarige jongen van de kade. Zijn vader en twee anderen sprongen hem na. De jon gen kon aan wla worden gebracht, maar overleed bij aankomst in het ziekenhuis. De vader verdronk. In St. Ives, Cornwall, verdronk een man tijdens het vissen. In Watchet, Somerset, moest het Nederlandse s.s. „Tjerk Hiddes" (479 ton) weer zee kiezen na ver- geefst gepoogd te hebben te meren. Later zou een nieuwe poging wor den ondernomen. In een deel van het zonne-eiland Californië verbraken regenbuien een lange periode van droogte ter wijl het noorden een witte kerst mis had. Het aantal slachtoffers dat het kerstweeksinde in de V.S. heeft gekost was zondagnacht tot 510 ge stegen. 412 doden vielen door het verkeer; bij brand verloren 38 men sen het leven en 60 mensen kwa men door andere ongevallen om het leven. In San Salvador in midden-Ame- rika zochten mensen die kerstaan kopen deden, een veilig heenkomen, toen na een serie ontploffingen, waarschijnlijk veroorzaakt door vuurwerk, brand ontstond. Vier za ken werden in de as gelegd. Ds schade wordt geschat op drie mil joen gulden. Een aantal mensen dat uit ramen naar buiten sprong, liep ernstige verwondingen op. In Australië heeft het in vele plaatsen zwaar geregend waardoor de vakantie van duizenden kam perenden „in het water viel", In Zuid-Afrika stierven minstens veertig mensen een gewelddadige dood en zevenhonderd personen werden gewond bij ongevallen en overvallen. De doden waren meest niet-Europeanen, die omkwamen bij steekpartijen e d. tijdens dron- kemanstwisten. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's In Kopenhagen is de film „Paw" in première gegaan, waarin de Ne derlandse Jimmy Sterman de hoofdrol speelt. Ter gelegenheid van de première werd Jimmy aan koningin lngrid voorgesteld. Erelijst van gevallenen in de oorlog in entreehal van de Tweede Kamer Elke dag zal een bladzyde worden omgeslagen In Amsterdam werd vorige week van de werf van de N.D.SM, een tus senstuk voor een schip te water gelaten. Het tussenstuk, dat een lengte heeft van ruim 110 meter, vervangt een stuk van de oorlogstanker „Frixos" die daardoor bijna 19 meter langer wordt. Het draagvermogen wordt van 16.500 ton gebracht op ruim 22.000 ton terwijl de tanker als nieuwe bestemming „Balk Carrierkrijgt (d.w.z. dat het schip ingericht wordt voor het vervoer van droge stoffen). In de loop van woensdag werd het nieuwe stuk ingevaren; de aflevering zal waarschijnlijk eind februari plaats vinden. - Op de foto: boven de tewaterlating, onder het stuk op het IJ. AMSTERDAM, 24-12. Naar aan leiding van een door de Tweede Kamer genomen besluit de erelijst van gevallenen een plaats te geven in de entreehal van het gebouw, heeft een redacteur van het A.N.P. een onderhoud gehad met dr. L, de Jong, chef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, aan welk instituut de samenstelling van de lijst was toevertrouwd. De heer De Jong heeft er op ge wezen dat men met deze samenstel ling tegemoet kwam aan de wens, die H.K.H. Prinses Wilhelmina in de oorlog in haar toespraak van 31 december 1943 uitdrukte, toen zij sprak van een boek met de namen en daden van de gesneuvelde ver- zetsdeelnemers, dat een ereplaats zal krijgen in ons midden. Het Rijksinstituut voor Oorlogs- dokumentatie is onmiddellijk na de bevrijding met het verzamelen van gegevens begonnen, waarbij men wat de te vermelden personen be treft, het project enigszins heeft uitgebreid. Behalve nl. diegenen die het leven verloren doordat zij tij dens de tweede wereldoorlog aan het verzet in Nederland of in Ned. Indië deelnamen, vermeldt de ere lijst ook de gesneuvelden van de Koninklijke Luchtmacht, de Ko ninklijke Marine, het Koninklijk Nederlands Indische Leger en van de koopvaardij. Bij elkaar betreft dit bijna 18.000 personen, van wie vermeld zijn: familienaam en voor namen, plaats en datum van ge boorte, beroep of rang en, voor zo ver bekend, plaats en datum van overlijden. Gegevens over de gesneuvelden van de strijdkrachten en over de De kwestie van de straaljagers BRUSSEL, 27-12. Naar van niet- officiele zijde wordt vernomen zou de Belgische regering nog geen be slissing hebben genomen over het nieuwe type straaljager voor de Belgische luchtmacht. Na de offi ciële mededeling in Den Haag, dat de Nederlandse regering had beslo ten tot de aankoop van de Lock heed F-104-G „Starfighter", is de kwestie wel de dag voor Kerstmis nog ter sprake gekomen in de Bel gische kabinetsraad. De gezamen lijke keuze door Nederland en Bel gië van een nieuwe straaljager is meer dan een keer besproken tus sen de Nederlandse minister van Defensie, Visser, en zijn Belgische collega, Gilson, en In sommige Bel gische bladen wordt dan ook ge sproken van een „vroegtijdig door hakken van de knoop door Neder land". omgekomen opvarenden van de koopvaardij, heeft het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie ver worven van de betrokken departe menten. Bij het verzamelen van be trouwbare gegevens over de Neder landse verzetsslachtoffers is belang rijke medewerking verkregen van de Stichting 1940/1945 en van tal gemeentebesturen. De lijst zal op 4 mei 1960 door de regering aan de Tweede Kamer worden overgedragen. In de entree hal van het kamergebouw zal zij dan komen te rusten in een hou der, die de architect Aldo van Eyck, in opdracht van de minister van O., K. en W. heeft ontworpen. Elke dag zal een bladzijde worden om geslagen. Telkens worden dan de personalia van 24 gesneuvelden zichtbaar. Windstoten vernielden twee hijskranen Schade: één miljoen gulden SCHIEDAM, 27-12. Enkele felle windstoten waren gisteravond om streeks 9 uur oorzaak, dat bij de scheepswerf „Wilton-Feijenoord" te Schiedam twee hijskranen omsloe gen en vernield werden. Een onge veer 80 ton zware rijdende arm- kraan werd door de kracht van de wind in beweging gebracht. On danks dat de wielen geblokkeerd stonden, schoof het gevaarte zijn rijbaan af om aan het einde hier van een 40 meter hoge wipkraan te rammen. Ruim 400 ton staal en beton werd door de ontzettende klap van de wielenkast gelicht om vervolgens zijdelings tegen de grond te smak ken. De kraan viel dwars over de Admiraal de Ruyterstraat en ver nielde zowel de werfomheining als die van het terrein van de N.V. Gulf-Oil-Nederland. Op vijf meter afstand miste de top van de kraan en het anderhalve ton wegende schijvenblok een der grote olie tanks, waarin zich een miljoen liter zware gasolie bevond. De armkraan sloeg door de klap van de botsing enkele tientallen meters terug en zakte voorover. Er werd grote ravage aangericht, waarvan de totale schade op meer dan een miljoen gulden wordt ge raamd. De drie in het „kartel" verenigde politieke partijen van Belgisch Kon go, de Abako, dc Kongolese natio nale beweging en de Afrikaanse so- lidariteitsparty, hebben dc eis ge steld, dat de Belgische regering op een op 5 januari te houden confe rentie dc voorwaarden bekend maakt, waarop de soevereiniteit in Belgisch Kongo zal worden overge dragen. Schepelingen van kustvaartuig vermist DEN HAAG, 27-12. Hef Neder- landse kustvaartuig „Deo Gloria" heeft gemeld dat na een zware stortzee in de Golf van Biscaye, bij Portugal, in de omgeving van Ouessant, de eerste machinist en zijn echtgenote vermist zijn. De „Deo Gloria" meet 498 ton en vaart voor de rederij Wijne en Barends in Delfzijl. Het schip is eigendom van H. Boll, Rockefeller geen kandidaat voor presidentschap ALBANY, 26-7. De republikeinse gouverneur van New York, Nelson Rockefeller, heeft zaterdag ver klaard, dat hij zich geen kandidaat zal stellen voor het Amerikaanse presidentschap bij de verkiezingen in 1960. „Dit besluit is definitief", zei hij. Voorts „denkt hij niet aan een aanvaarding van een benoe ming voor het vice-presidentschap, ook al zou men hem de eer van een dergelijke benoeming verle nen". Nieuwe synagoge te Keulen beklad Dader (provocateur) In arrest KEULEN, 27-12. Een van de twee jongemannen, die door de po. litie z\jn gearresteerd, in verband met bekladding van een nieuwe synagoge in Keulen, lieeft bekend. De 25-jarige bakkersknecht Ar nold Strunk verklaarde tegenover de Keulse politie, dat hy op Kerst mis de muren van de synagoge had volgekalkt met hakenkruisen en anti-semitische leuzen. Dc an dere verdachte heeft ontkend. Strunk had tegen de politie ge zegd, dat hij geen jodenhater was en de misdaden van de nazi's niet goedkeurde. Maar ik ben er tegen dat joden leidende functies be machtigen, om dat ik hiervan niets verwacht voor het Duitse volk, al dus Strunk. Zoals bekend waren beide ver dachten lid van de uiterst rechtse „Deutsche Reichspartij". Het be stuur van deze partij heeft inmid dels de twee jongemannen uit de partij gestoten en de afdeling Keu len van de partij ontbonden. Voorts heeft de partij een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat bij onderzoek gebleken is, dat bei de verdachten verschillende keren reizen naar oost-Duitsland hebben gemaakt en „vrijwel zeker" provo cateurs zijn. De west-Duitse pers heeft het misdrijf al in krachtige bewoor dingen veroordeeld en aangedron gen op een grondig onderzoek om de achtergrond van het geval op te helderen. Veel buigen maakt krom Veel slapen maakt dom Veel kopen maakt arm Veel werken maakt warm. Het Benelux-verdrag DEN HAAG. In de gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is ten aanzien van het Benelux-ver drag medegedeeld dat de behande ling die aanvankelijk was uitgesteld tot 26 januari, later zal moeten ge schieden. De voorzitter deelde mee, dat de Benelux-ministers vermoe- delij kpas begin februari over de landbouwparagraaf zullen spreken. Jongen slachtoffer van zedendelict ROTTERDAM, 27-12. Vanmorgen hebben kinderen onder het viaduct aan ds Laanslootseweg te Rotter dam het stoffelijk overschot gevon den van de twaalfjarige jongen J. Uitenbogerd te Rotterdam. Hoewel dr. J. Zeldenrust, hoofd van het ge rechtelijk geneeskundig laboratori um van het ministerie van Justitie, nog sectie op het lijkje zal verrich ten, meent de recherche reeds te kunnen concluderen, dat het ventje het slachtoffer is geworden van een zedendelict. Nader wordt bericht, dat de Rot terdamse recherche het raadsel van het doodgevonden jongetje heeft weten op te lossen. In de buurt waar het ventje woonde, is de recherche op onder zoek uitgegaan en uit aanwijzingen die zij kreeg, is zij vanavond over gegaan tot arrestatie van de 21- jarige havenarbeider C. J. V. uit Rotterdam, die inmiddels heeft be kend het jongetje te hebben ge dood. Hij heeft toegegeven het ventje zaterdagavond te hebben meegelokt. Op de fiets nam hij het eerst mee naar een cafetaria. Ver volgens reed de havenarbeider met het ventje achterop naar de Laan slootseweg, waar hij ontucht met hem pleegde. Uit vrees voor ontdekking - zo heeft hij tegenover de politie ver klaard - heeft hij het ventje daar na gewurgd. Het lijkje heeft de man toen op de fiets weer meege nomen en bedolven onder een hoop zand onder het viaduct aan de Laanslootseweg. Druk op Poolse universiteit WARSCHAU, 27-12. De commu nistische autoriteiten in Polen hebben de R.K. universiteit van Lublin - de enige onafhankelijke universiteit in de communistische landen - een buitengewoon zware belasting opgelegd. De universiteit zal over haar inkomsten in de pe riode 1950-1954 een belasting moe ten betalen van ruim bVz ton (om gerekend op basis van de toeris- tenkoers). De autoriteiten hebben het bestuur van de universiteit me degedeeld, dat de bankrekening van de universiteit geblokkeerd is bij wijze van voorzorgsmaatregel. De overige Poolse universiteiten betalen geen belasting. Twee enorme foto-ballonnen WASHINGTON. Twee entyr- me ballonnen met fotogra fisch materiaal voor het vastleggen van zeer krachti ge kosmische stralen zullen eind januari in de Caraibi- sche zee van het vliegdek- schip „Valley Forgeworden opgelaten. Deze ballonnen hebben een diameter van 120 meter en aan elke ballon wordt een helder oranje sta len cylinder bevestigd, waar zich zonder meer een pakket fotografisch emulsie-materi aal van 360 kg. in bevindt. Men vernacht dat op een hoogte van 29 tot 35 km. zeer krachtige kosmische stralen deze pakketten zullen bin nendringen en wanneer deze stralen in botsing komen met de kernen van de emulsie deeltjes, zullen er aftakkin gen ontstaan op de punten waar nieuwe snelle deeltjes worden gevormd: op deze wijze zal er een soort ket tingreactie ontstaan die in de fotografische blokken wordt vastgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1