Kerstbomen De herverkaveling in Zeeland zal in het jaar 1960 worden be-eindigd DE ZIERIKZEESCHE COURANT "l"ï ABONNEMENTEN EN ADVERTENT.Ev Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I \r per stuk. Ontstellend drama te Groningen PROFESSOR AAN DE UNIVERSITEIT STEEKT JONG MEISJE NEER Dader pleegde zelfmoord door vergiftiging DONDERDAG 24 DECEMBER 1959 No. 18690 116e jaargang mmaEESOESlHiWSBODE WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 GRONINGEN, 23-11. Hedenavond is in de ouderlijke woning aan de Oude Bleekcrstraat te Groningen de 22-jar!ge dochter van de familie Hoogcveen doodgestoken. Het ver moeden bestaat dat een jaloerse medeminnaar verantwoordelük is voor de misdaad. Met een ambu lancewagen werd het slachtoffer weggebracht Een tweede slachtoffer, dat per ambulance werd weggebracht, was de dader, die na de moord vergif innam. ïiy overleed in de ambu lancewagen. Het slachtoffer van de moord aanslag, de 22-jarige fysisch-ana- lyste Truus H., heeft indertijd een relatie onderhouden met de dader, prof. dr. H. de Vries, hoogleraar in de propaedeutische en biologische natuurkunde aan de Rijksuniversi teit te Groningen. Omgekomen op vuilnisstortplaats PARIJS, 23-12. - Ruim honderd brandweerlieden hebben woensdag avond tevergeefs getracht een vrachtautochauffeur te redden, die met zijn auto in een 25 meter diep gat was gevallen, toen hij over een vuilnisstortplaats in oost-Parijs reed. Men poogde de wanden van het gat te stutten om te voorkomen dat er aarde en stenen op dc auto vie len. Desondanks was de 32-jarige chauffeur, Etienne Lambert, over leden, toen men hem eindelijk naar boven had gebracht. De Franse expeditie in Nieuw-Guinea PARIJS, 24-12. De Franse expe ditie in Nieuw Guinea heeft aan haar hoofdkwartier in Parijs ge meld, dat zij op een hoogte van 3500 meter een pad heeft gevonden door een nog onverkende bergke ten. De expeditie heeft nog steeds met klimatologische moeilijkheden te kampen. Twee dragers zijn overleden. Het gezelschap is dood moe. Men hoopt dat er bij de bron van de prinses Marijke rivier voor raad kan worden geparachuteerd. De expeditie is van de zuidkust van Nieuw Guinea vertrokken. Men hoopt tegen het eind van ja nuari de tocht van zuid naar noord te hebben volbracht. Resten van zeer oude steden ontdekt KOPENHAGEN, 23-12. Een Deen se expeditie heeft de resten ont dekt van twee steden uit vierdui zend en drieduizend jaar voor Christus. Dit is woensdag te Ko penhagen onthuld door leden van de expeditie, die twee jaar in Syrië zijn geweest. Een van de steden is ontdekt on der een heuvel bij de rivier de Sinn en de andere onder een heuvel aan de Syrische kust. Men denkt dat de twee steden die Oesana en Sjoeksi geheten zouden hebben, in de tiende en negende eeuw voor Christus verwoest zijn, waarschijnlijk tijdens de invasie van de Assyrische koning Salma- nassar. Nadat deze relatie verbroken was verloofde het slachtoffer zich met een andere jongeman. Het is nog niet duidelijk met welk doel hij zich woensdagavond naar de Oude Bleekerstraat heeft bege ven. In ieder geval staat vast, dat er een heftige scène is ontstaan, war.rbij prof. de V. zijn vroegere vriendin neerstak. De vader rende daarop naar eeh naburig café om de politie te alar meren. Toen deze kort na negen uur verscheen, bleek de dader ver gif ingenomen te hebben, aldus de voorlopige gegevens over het se beurde. 6 Zes miljoen voor Joodse dwangarbeiders ESSEN, 23-12. De firma Krupp te Essen Is bereid zes miljoen mark ter beschikking te stellen ten be hoeve van voormalige Joodse con centratiekampgevangenen, die tij dens de oorlog door de nazi's bij Krupp te werk gesteld werden, al dus heeft een woordvoerder van Krupp woensdag meegedeeld. Voorgesteld wordt, dat elk d°r in aanmerking komenden ongeveer 5.000 mark krijgt. Als 6 miljoen mark niet voldoende zou zijn, zou het bedrag tot tien miljoen ver hoogd worden, aldus de woord voerder. Pelgrims stromen Jeruzalem binnen JERUZALEM (Jordanië), 23-12. Duizenden pelgrims en toeristen stromen Jeruzalem binnen, van waar zij naar Bethlehem zullen gaan om er Christus' geboorte te vieren. o Woensdagochtend waren reeds 3.500 pelgrims gearriveerd. Deze week worden 15.000 pelgrims en toeristen in Jeruzalem verwacht. REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's JHet doel, waarnaar de ouders ten opzichte van hun kinderen hebben te streven is: zichzelve f overbodig te maken. DE MAAGD EN HET KIND, reproduktie van het bekende sch'lderij van Albreclit Dürer (1471-1528), die, als vele schilders uit die tijd, de Madonna afbeeldde in de kleding van zijn eigen tijdgenoten en in het Westeuropese landschap. Albrecht Dürer, die ook de Nederlanden bereisde, heeft ons, behalve vele wereldberoemde doeken, ook kopergravures, houtsneden, zilverstifttekeningen, zwartkrijttekeningen en altaarstukken nagelaten. In 1959: f 10,5 miljoen voor Schouwen- Daiveland ln nieuwe jaar nog f 15 miljoen krediet beschikbaar Miljoenen New Yorkers hebben zich dinsdag met grote moeite een weg door de straten gebaand waar de sneeuw op vele plaatsen 25 cm. hoog lag. Komt er een koninkrijksvlag PARAMARIBO. De regering van Suriname heeft via de gevolmach tigde minister contact opgenomen met de Nederlandse regering over het vaststellen van een konink rijksvlag. Er zijn over en weer re-'ds enkele suggesties gedaan waarover men thans de gedachten laat gaan. Uiteraard is ook de re gering van de Ned. Antiljen bij de vaststelling van een koninjcrijks- vlag betrokken. VLISSINGEN, 23-12. De provinciale directie Zeeland van de Cultuur Technische Dienst heeft vandaag tijdens een persconferentie te Goes een inzicht gegeven in de stand van de werkzaamheden tot op heden. Tevens werd een overzicht verstrekt van het werk in het afgelopen In 1959 werd een bedrag van ongeveer 26 miljoen gulden besteed aan herverkavelingswerkzaamheden in Zeeland. Dc verdeling over de ver scheidene gebieden luidt: Schouwen-Duiveland 10,5 miljoen; Tholen 12 miljoen; de Zak van Zuid-Beveland 3,6 miljoen. Van dit bedrag werd uitgegeven voor: aanbestede werken 18,5 miljoen, regiewerken 2,5 miljoen en diversen, welke omvatten de uitgaven van elektriciteit en waterleiding, de aankoop van drainagematerialen, voorbereiding der werken en toezicht op de uitvoering en schadevergoedingen voor het buiten cultuur komen van gronden, 5 miljoen gulden.. Het sinds de aanvang in 1953 in de herverkaveling Zeeland geïn vesteerde bedrag beloopt thans bij na 200 miljoen gulden, uitsluitend besteed aan cultuurtechnische werken. In dit bedrag zijn de kos ten van de herverkaveling op Wal cheren niet opgenomen. De herver kaveling op Walcheren werd tot uitvoering gebracht in de perio de van 1948 tot 1957. De totale kosten voor deze herverkaveling hebben 78 miljoen gulden bedra gen. Dank zij de gunstige weers omstandigheden had de uitvoe ring der werkzaamheden over het algemeen een vlot verloop. Een oppervlakte van 6800 ha. kavcünrichtingswerk werd dit jaar uitgevoerd, terwijl 4350 km drai- nagebuizen werden verwerkt. Er werden 150 km landbouwwegen aangelegd. Op 230 km reeds eerder aangelegde landbouwwegen werd dit jaar een dek of slijtlaag aan gebracht. Ter verkrijging van een goede waterpeilbeheersing werden op Schouwen-Duiveland 36 vaste en 29 regelbare stuwen gebouwd. Voor 17 verplaatste en vergrote bedrijven werden boerderijen ge bouwd. Op Tholen werden twee niet-traditionele typen boerderijen gebouwd, die in Zeeland werden ontworpen. Deze boerderijen zijn aanmerkelijk goedkoper dan de traditionele bouw en van zeer mo derne inrichting. De crfbeplanting In overleg met het staatsbosbe heer werd voortgegaan met het aanbrengen van beplantingen op de erven van de boerderijen en langs de gereedgekomen wegen ter uitvoering van het landschapsplan. Dit jaar kwam voorts een lengte van 62 km aan mestbeplanting go- reed. Het staatsbosbeheer zette de beplanting voort van de terreinen om de kreken van de Schelphoek en Ouwerkerk op Schouwen-Dui- vdand, die tot een oppervlakte van 185 ha aan het ministerie van on derwijs kunsten en wetenschappen zullen worden toebedeeld. De herverkaveling Zeeland zal in 1960 beëindigd worden. Voor 1960 is nog een krediet van 15 miljoen gulden- beschikbaar. De totale kosten van de Herver kaveling Walcheren, hebben meer dan f 215 miljoen bedragen. Ge raamd was een bedrag van 195 miljoen. In deze kosten zal een rijksbijdrage worden verleend van ongeveer 80 procent, zodat 20 pro cent door de betrokken landbou wers zal moeten worden gedragen. De ontwikkeling op Schouwen- Duiveland Op Schouwen-Duiveland konden alle bedrijven, die voor bedrijfs- vergroting in aanmerking kwamen, hun vergrote bedrijf in gebruik nemen. In totaal werden 219 be drijven vergroot. Hiervoor was een oppervlakte van 1265 ha grond nodig. Deze grond werd verkregen doordat boeren vertrokken naar de Noordoostpolder, de Quarles- polder en de Braakman. Onder de 219 bedrijven op Schouwen-Duive land bevonden zich 37 fruitteelt- bedrijven. Deze werden uitgebreid van twee tot vijf ha. De resterende landbouwbedrijven werden ver groot van zeven op veertien ha. Er is nu nog een 100 ha land bouwgrond over en deze zal wor- len gebruikt om gegadigden uit de ruilverkavelingsblokken Tholen en zuid-Beveland aan een nieuw en groter bedrijf te helpen. Inmiddels hebben zich reeds een boer uit zuid-Beveland en een boer uil Tholen op Schouwen-Duiveland gevestigd. De kadastrale werkzaamheden De kadastrale werkzaamheden omvatten in 1959 voor het over grote deel definitieve toedeling van gronden. Hiertoe zijn wenszittin- |gen gehouden, waarna het kavel plan is opgemaakt in nauw over leg met de plaatselijke commissies. In Schouwen-Duiveland werd de definitieve gebruikstoedeling dit jaar reeds een feit. Op Tholen was aan het eind van dit jaar een op pervlakte van omstreeks 6300 ha. definitief in gebruik toegedeeld. De resterende 4500 ha. volgen in 1960. NIEUWE ONLUSTEN IN CONGO BRUSSEL, 23-12. Acht doden en gewonden zijn het gevolg van nieuwe onlusten in het zuiden van Belgisch Congo, waar krijgers van de Loeloea- en van de Baloebastam elkaar de afgelopen maanden grondgebied betwisten. Zondag kwam het tot gevechten tussen beide stammen in de omge- Loeebo, de districtshoofd plaats in de provincie Kasai, waar bij een honderdvijftigtal hutten in brand werd gestoken. De voornaamste wapens die bij gevechten gebruikt worden zijn pijl en boog en allerlei slag- en steek wapenen. Een lid van de Loeloea- stam, die over een geweer beschikte en daarmee het vuur opende op de Belgische militairen die de orde kwamen herstellen, werd in hech tenis genomen. Het opperbevel van de Algerijn se verzetstrijdkrachten heeft woens dag in Tunis bekendgemaakt, dat er gevechten op grote schaal gaande zijn langs de onder stroom staande linies bij de grens tussen Algerië in Tunesië. Verscheidene Franse 'anks en pantserwagens zouden ioor bazooka's en andere wapens /ernietigd zijn en in de Franse ver- iedigingslinie's in Algerië zelf zou- len grote bressen geslagen zijn. Daar staan ze weer geduldig In eindloze rij; Daar staan ze weer te wachten: Wie heeft er zin in mij? De „hogen" en de „groten", Die heel gewichtig zijn, Vlak haast hun mede-boompjes, Bescheiden, teer en klein. Daar komen ze gelopen In eindeloze rij; Daar staanze weer te zoeken: Wie heeft een boom voor mij? De „hogen" en de „groten", Die heel veel-eisend zijn, Vlak naast hun mede-mensen, Bescheiden, teer en klein. Straks staat de hóge kerstboom In schitterende tooi, Maar 't hele kleine boompje Is net precies zo mooi. Want of de boom met guldens Of centen is versierd, Kerstfeest wordt niet berekend Het wordt alléén gevierd. CLINGE DOORENBOS. SCHOOLSTRIJD IN FRANKRIJK Debat in de Nationale Vergadering over regeringsontwerp PARIJS, 23-12. In de Franse Na tionale Vergadering is woensdag het debat begonnen over het rege ringsontwerp, dat voorziet in ver hoging van de regeringssteun aan bijzondere (r.k.) scholen. Dit ont werp heeft reeds geleid tot het af treden van de socialistische minis ter van Onderwijs, Boulloche. Weer aanvraag voor T.V.-reclaine WAGENINGEN, 23-12 Enige grote uitgeversmaatschappijen, uit de groep van de zogenaamde pu- bliekbladen van de N.O.T U. (Ne derlandse Organisatie van Tijd schriften Uitgevers, dit zijn onder meer de geïllustreerde familiebla den, de vrouwenweekbladen, opi niebladen), die tezamen meer dan twee miljoen abonnees bedienen, hebben een aanvrage tot zendver gunning bij het departement van O. K. en W. ingediend om, indien het tot reclame in de televisie ko men mocht, de exploitatie van deze reclame-uitzendingen te verzorgen. Premier Debré, die thans ze» op- treedt als waarnemend minister van Onderwijs, heeft de volksvertegen woordiging in een toespraak in ge matigde bewoordingen verzocht het ontwerp in één vergadering te be handelen. Direct na de indiening, nu een week geleden, van het regerings ontwerp, is een felle strijd ontbrand tussen de voorstanders van open baar staatsonderwijs en de voor vechters der r.k. bijzondere scholen DEVENTER. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie zal op 27, 28, 29 en 30 december te De venter zijn jaarcongres houden. Dinsdag 29 december wordt een natuurbeschermingsmiddag gehou den, waarop dr. V. Westhoff en mr. H. P. Gorter zullen spreken. ROTTERDAM Tijdens het afleg gen van het rijexamen in zijn auto is de 62-jarige gepensioneerde bri gadier van politie C. Visser uit Vlaardingen op de Croosvvijkseweg plotseling onwel geworden. Hij werd naar het ziekenhuis Bergweg gebracht, waar men moest consta teren dat hij was overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1