Nederlandse regering wil nationalisaties voorleggen aan Internationale Hot Spaar geld Margrfèt is nog zo heerlijk jong, Zo echt een blad van déze GRENSV0LK ZDERJKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 DECEMBER 1959 No. 18689 NEDERLAND EN INDONESIË DEN HAAG, 21-12. De Nederlandse regering heelt Indonesië voor gesteld de kwestie van de nationalisatie van Nederlandse ondernemingen in Indonesië te onderwerpen aan het oordeel van het Internationale Gerechtshof of een andere onafhankelijke internationale gerechtelijke instantie, indien de Indonesische regering haar standpunt ten opzichte van het afwijkende Nederlandse handhaaft. Dit voorstel is vervat in een nota, die de tijdelijke zaakgelastigde der Nederlanden op 18 december in Djakarta heeft overhandigd aan de Indonesische regering. Volgens bekendmaking van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag, zegt de Nederlandse regering in de nota onder meer: „Indien de Indonesische regering ook na kennisneming van de nade re toelichtingen, in deze nota ver vat, zich niet met het Nederlandse standpunt in deze mocht kunnen verenigen en haar opvatting hand haaft, zoals deze is weergegeven in haar nota van 8 april jl-, dan moet de Nederlandse regering tot haar leedwezen constateren dat er tussen beide regeringen diepgaande ver schillen van mening bestaan om trent de met de Indonesische maat regelen tegen de Nederlandse eigendommen samenhangende vra gen van volkenrecht. Aangezien zowel Nederland als Indonesië in de te dezer zake ge wisselde nota's zich hebben beroe pen op het volkenrecht en zij als leden van de Verenigde Naties gp- houden zijn hun geschillen op vre delievende wijze op te lossen, stelt de Nederlandse regering voor de onderwerpelijke rechtsgeschillen te onderwerpen aan het oordeel van het internationale gerechtshof of van een andere onafhankelijke in ternationale rechterlijke instantie. De Nederlandse regering zal gaarne vernemen of de Indonesi sche reuring hiertoe zou willen medewerken". DAT IS PAS LOPEN In Engeland worden „monstermarsen" georganiseerd LONDEN, 19-12. In Engeland zijn dit weekeinde monstermarsen ge maakt. Vrijdag vertrokken uit Bir mingham 250 mensen die zich had den laten inschrijven voor een wandel wedstrijd met Londen als einddoel. Een afstand van 176 km. De winnaar, de 45-jarige sergeant Keith Banwell, arriveerde zater dagavond - 30 uur. 17 minuten en drie seconden na de start - in Lon den, doch hij kreeg niet de eerste prijs, omdat hij de tocht samen met een partner had moeten beëindigen en deze partner was uitgevallen. Hij kreeg echter een troostprijs. De partner kan zich troosten met de gedachte, dat er op het ogenblik dat Banwell over de eindstreep ging, nog slechts drie van de 250 wan delaars op weg waren. Banwell zei bij aankomst dat hij zich nog fit voelde, ook al had hij blaren op zijn voeten Hij ging dezelfde avond nog met zijn vrouw, zoals gewoon lijk, naar een bal. Dappere Russin De 55-jarige dr. Barbara Moore, een Russin van geboorte, is vrijdag uit Edinburg vertrokken met Lon den als einddoel. Zaterdagavond had ze 210 van de ruim 500 km. achter de rug en blaren op de voe ten. Zij hoopt dinsdag, op haar 56e verjaardag, in Londen te arriveren. Het weer zit haar niet mee. Ds eer ste twee dagen had zij met mist, ij zei en natte sneeuw te kampen. Het slechte weer, nu in de vorm van stromende regen en harde wind, was er ook de oorzaak van dat de 21-jarige student Malcolm Totten, van de universiteit van Leeds, een poging moest opgeven „Willem Rnys" terug van wereldreis ROTTERDAM, 19-12. Onvoorzie- ne omstandigheden voorbehouden wordt het m.s. „Willem Ruys" voor de laatste maal onder commando van kapitein Frits de Jonge, woens dag 23 december a s. van zijn vier de om-de-wereld-reis in Rotterdam terug verwacht. Tijdens de reis vierde kapitein de Jonge zijn 40- jarig zeemansjubileum, waarbij hij door de passagiers uitbundig werd gehuldigd. Onder het motto „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het ner gens", mocht de scheidende gezag voerder van hen een oud-Hollandse klok ontvangen, alsmede een be drag onder couvert ten behoeve van het Prinses Margrietfonds, waar voor zowel de kapitein als mevr. de Jonge zich in en na de oorlog veel moeite hebben getroost. Ook de opvarenden van het schip heb ben hun gezagvoerder onderweg een hartelijk afscheid bereid. W a ter weg-gemeenten plegen overleg ROTTERDAM, 19-12. De be- stuursvraagstukken in het Nieuwe Waterweggebied, die sinds decem ber 1956 onderwerp van bespreking hebben uitgemaakt in een aantal vergaderingen van vertegenwoordi gers van 27 gemeenten in dit gebied maar in juni 1958 zijn vastgelopen, zullen in februari - zo ligt in de bedoeling - opnieuw in discussie komen. Basis voor deze nieuwe bij eenkomst zal een rapport zijn, dat vandaag verschenen is na de be sprekingen, die vijftien gemeente besturen hebben gevoerd naar aan leiding van het op verzoek van Rot terdam door de hoogleraren mr. W. F. Prins en dr. D. Simons opge stelde ontwerp van wet tot instel ling van een bovengemeentelijk lichaam, Rijnmond genaamd. van hard te lopen van Leeds naar Blackpool, een afstand van 120 km. Toen hij opgaf had hij al een 75 km. afgelegd. De mars Birmingham-Londen is officieel gewonnen door luitenant Hiney en korporaal Sinclair, die de afstand van 176 km. aflegden in 35 uur en 45 minuten. Zij kregen de eerste prijs, die ruim 5.000 gul den bedroeg. HEERENVEEN. In het kantoor van de N.V. Batavus rijwiel- en bromfietsfabrieken is een bedrag van plusminus f 20 000 ontvreemd. Dit bedrag was bestemd voor uit betaling van de weeklonen aan de arbeiders van de fabriek. Bij on derzoek bleek, dat de kluis, waarin het geld was opgeborgen, niet ge forceerd was. AMSTERDAM. De 85-jar'ige E. v. d. S. uit het gemeentelijk ver zorgingshuis te Amsterdam, waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het water van de Plan tage Muidergracht gevallen en ver dronken. Zijn lijk werd zondagoch tend opgehaald. De recherche stelt een onderzoek in. 100 Philippijnse onderwijzers vermist MANILLA, 21-12. Na de tyfoon die de Philippijnen dezer dagen ge troffen heeft, worden een honderd tal onderwijzers vermist. Zij waren aan boord van een motorboot ter hoogte van het eiland Samar op weg naar Catbalogan, de hoofdstad van Samar. Twaalf mensen kwa men om <en grote schade werd aan gericht. Het Rode Kruis schat het aantal daklozen op 30.000. President Eisenhower heeft ge neraal de Gaulle tijdens hun bij eenkomst van maandagochtend het eerste boek met brieven van de Amerikaanse president Benjamin Franklin: „The papers of Benjamin Franklin (january 1706-december 1734)" geschonken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND BRAKEL. De 65-jarige landbou wer B. van der Veer te Brakel werd bij het oversteken van de Iieemstraweg onder Brakel door een hem achterop komende auto aangereden. Hij werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis te Zalt- bommel vervoerd, waar hij is over leden. APELDOORN. Op het particulie re parkeerterrein van de Veluwse Autodienst te Apeldoorn is een on geluk gebeurd, dat aan het elfjari ge jongetje A. M. G. Oosterwijk het leven heeft gekost. Het ongeval ge beurde toen de buitenchef van de V.A D., de heer J. Blom een bus wilde verplaatsen. Op het moment dat hij de bus achteruit reed moet het ventje zich er achter hebben bevonden. De 'bus reed over hem heen, waardoor het knaapje werd gedood. Tot zijn grote schrik zag de heer B. het jongetje plotseling voor de wagen liggen. MUSSELKANAAL. In de Markt straat te Musselkanaal is een ver keersongeluk gebeurd, dat het le ven heeft gekost aan de 70-jarige heer A. Kleinhaneveld, oud-hoofd van de christelijke school te Mus selkanaal. De heer K. reed op zijn bromfiets in de Marktstraat en wilde van richting veranderen. Daarbij werd hij gegrepen door een autobus van de maatschappij G.A. D.O. Hij kwam voor de wielen te recht en werd op slag gedood. bij het boodschappen doen Een beetje handigheid en wat overleg van de huisvrouw kunnen haar veel geld besparen, vooral bij het samenstellen van een goede en degelijke maaltijd voor jong en oud. Omdat het leven duur is en aller lei artikelen nu eens een cent dan weer twee centen hoger geprijsd worden, is het ook in dit verband nuttig ons goede geld zo verstandig mogelijk te besteden. Bezuinig niet op bepaalde levensmiddelen. Voor een goede voeding kunt u dagelijks gebruik maken van onderstaande samenstelling: 1. een halve of driekwart liter melk of melkprodukten als kar nemelk en yoghurt; 2. een portie aardappelen en groente; 3 zo mogelijk fruit; 4. H 2 plakjes kaas en een stukje vlees of een vleesvervangend gerecht zoals vis, ei of peul vruchten; 5- margarine of roomboter; 6. bruine broodsoorten of grove bindmiddelen bv. havermout, boekweit en gaar tarwe gries. U kunt wel bezuinigen op het gebruik van suiker, zoete broodbe legsels, snoepgoed, gebak, spek, olie en vet. Deze produkten zijn voor een goede gezondheid van minder belang en maken de voe ding onnodig duur. Het inkopen Met overleg kopen is noodzake lijk om het evenwicht te bewaren tussen inkomsten en uitgaven. In dit verband dient u te weten dat losse melk voordeliger is dan fiessenmelk. Koffiemelk kan de voeding onnodig duur maken en is wat voedingswaarde betreft niet te verkiezen boven de gewone melk. Een gedeelte van de melk kan door karnemelk worden vervangen. Groenten en fruit zijn in het sei zoen het goedkoopst. Primeurs, Op Z.L.M.-vergailerin« sprak ir. M. A.Geuze over huidig landbouwbeleid De verhouding tussen landbouw en industrie blik- en diepvriesgroenten kunt u het best alleen bij speciale gelegen heden gebruiken. Een rauw groen teslaatje kan af en toe de plaats van fruit innemen. Vervangingsmiddelen Vlees, vis, kaas, ei en peulvruch ten kunnen elkaar, wat voedings waarde betreft, vervangen, 50 gram kaas, 150 gram niet schoongemaak te vis, of 75 a 100 gram vis zonder graat, 1 a 2 eieren of 100 gram peul vruchten zijn al evenwaardig aan 75 gram vlees. Het maakt wat voe dingswaarde betreft geen verschil of u dure dan wel goedkope soorten kaas,, vle'es of vis kiest. Alleen de zeer vette vleessoorten hebben weinig „opbouwende" waarde voor ons lichaam. Wanneer lever en nier goedkoop zijn kunt u hiervan speciaal profiteren, want ze zijn rijk aan vitaminen en vos- aingszouten. Af en toe kunnen deze levensmiddelen vervangen worden door een melkgerecht, bv. een ste vige pap als toetje. De broodmaaltijd Of u dure dan^wel goedkope mar garine neemt, maakt voor de ge zondheid weinig verschil. Bruine broodsoorten en grove bindmiddelen zijn waardevoller en bovendien (soms) goedkoper dan het lichtere brood en sterk gezui verde graanprodukten. Bovendien is het zg. wittebrood momenteel weer in prijs gestegen en het laat zich aanzien, dat deze stijging zal aanhouden. Bij de broodmaaltijd verdienen voedzame beleggingen de voorkeur boven de zoetigheden, maar omdat de vleeswaren duur zijn, kunt u het wel eens doen met een andere soort kaas ter afwisseling, wat plakjes gehakt van een overgeble ven bal, met gebakken schol of panharing; zéér voedzaam is de vaak versmade pindakaas. Tenslotte verdient het aanbeve ling een boodschappenlijstje te ma ken en kwaliteit, voedingswaarde, smaak en prijs van levensmiddelen te vergelijken; u kunt daardoor on nodige uitgaven voorkomen. MIDDELBURG, 21-12. Al wat de laatste maanden van landbouwzijde is gezegd en geschreven over het beleid van de nieuwe minister van Landbouw doet weliswaar niet aan iets ondegelijks of onfraais denken, maar dit beleid blijkt onze land bouw toch wel te kwellen. Duide lijk is de angst dat het beleid, dat zich zal kenmerken door een losser verband tussen kostprijzen en ga rantieprijzen, in die grotere vrij heid een knellen en hinderen voor de landbouw in de beurs zal ople veren. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, merkte dit vanmiddag op in de rede, waarmee hij te Middel burg de algemene vergadering van deze organisatie opende. In onze landbouwmaatschappij, zo zei hij, over het garantiebeleid verder sprekende, heerst wel de opvatting dat de spreiding in de prijsniveaus gerust groter mag zijn in verhou ding tot de markten, mits het niet alleen een spreiding naar beneden' betreft. Een dergelijk gespreid be leid per gagarandeerd produkt zal zich om een kostprijsniveau als ge middelde af moeten spelen en de minister zal in de toekomst, als de E.E.G.-overgangsfase een rol zou gaan spelen, een dergelijke vrijheid ook behoeven. De melkprijs Een grote moeilijkheid blijft de melkprijs en de grootte van de Ne derlandse melkproduktie. De in druk is dat de minister meent met enige prijsdrukking de hoeveelheid melk betekenend te kunnen terug brengen of uitbreiding te kunnen afdammen. Spreker gelooft daar echter niets van. De weidebedrijven of de bedrijven met veel onscheur- baar weiland hebben immers geen alternatief. Dit kardinale vraag stuk voor de Nederlandse veehou derij vraagt een minder orthodoxe aanpak, waarbij in de suggestie van een continu en gestimuleerd markt- prijspeil voor slachtvee een positief punt zou kunnen worden gezien. Had spreker critiek op de hoogte van de verrekenprijs voor de melk, verheugd was hij dat de minister het gedeelde marktrisico voor dit produkt heeft afgeschaft en hij deelde 's ministers opvatting inza ke een eventueel toeslagenbeleid. Een uitvoerige beschouwing wijd de ir. Geuze aan de verhouding tus sen landbouw en industrie. Gevoel van onmacht Bij de boer is een gevoel van on macht, doordat hij op het gebied van arbeidsproduktiviteit in som mige opzichten niet of zeer moeilijk kan concurreren met de industrie. Toch vertoont de landbouw daar, waar de structurele omstandighe den geen knelpunt zijn, een enor me verhoging van arbeidsproduk tiviteit, soms zelfs hoger dan de gemiddelde industrie; deze stijging heeft echter niet geleid tot een evenredige inkomensstijging van de landbouw. Zie vervolg pag. 1, 2e blad MARKTBERICHTEN Aardappelen ROTTERDAM, 21-12. Klei-aard- app.elen 35 mm. opwaarts: Eigen heimers f 17-18,50; Bintje f 15- 16,25; Meerlanders f 15,50-16,50; IJsselster f 13-14,25. Zandaardappelen 35 mm. op waarts: Noorderling f 12-13; Liber- tas f 12-13. Voeraardappelen f 5-5,75. TOPCONFERENTIE DEFINITIEF 27 APRIL PARIJS, 21-12. - De Oost-West topconferentie zal op 27 april te Parijs gehouden worden, althans volgens het voorstel dat de weste lijke grote mogendheden maandag ochtend aan Chroesjtsjef hebben doen toekomen en dat vermeld staat in de maandagmiddag te 14 uur uitgegeven slotverklaring van de westelijke „grote vier" in Pa rijs. De laatste soldaat De laatste nog in leven zijnde Amerikaan die meegevochten heeft in de Amerikaanse burgeroorlog van 1861 tot 1865, is zaterdag te Houston in Texas overleden. Het was Walter Williams, die 117 jaar geworden is. Hij heeft overigens in de burgeroorlog geen schot gelost, aangezien hij bij de ravitaillerings- troepen dienst deed. Prijzen berekend per 100 kg. en op de handelsvoorwaarden vastge steld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 21-12. (Officieuze noteringen per 100 kg.). Tarwe - franco per schip op vochtconditie - levering deze week tot f 32,45 schotvrij. Voedergranen - zeer weinig han del - alles af. Maalgerst - naar kwaliteit - tot f 25,50. Kippegerst - naar kwaliteit - tot f 26,50. Haver - ongepunte op monster - tot f 25,,75. Rogge - door snee kwaliteit - tot f 22,75. Peulvruchten franco Rotterdam Groene erwten op monster - tot f 45. Schokkers - op monster - tot f 43,50. Bruine bonen - boeren- schoon op monster - tot f 118,50. De giften voor het hulpfonds droog teschade DEN HAAG, 21-12. Zoals reeds gemeld heeft de staatssecretaris van Financiën aftrek van inkom stenbelasting toegestqpn - uiter aard binnen de door d© giftenre geling dezer belasting gestelde grenzen - voor giften gedaan aan de Stichting Hulpfonds Droogte- schade Landbouw 1959. De staatssecretaris heeft verder goedgevonden dat giften, welke reeds voor de oprichting van het hulpfonds zijn gedaan en welke alsnog gestort worden in het hulp fonds,, geacht kunnen worden ge daan te zijn aan het hulpfonds. Ingezonden mededeling MARGRIET Hold«Woperstraat 20, Amsterdam FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Zo stond hij daar,' besluiteloos door een gevoel van onmacht te genover het noodlot, dat sterker was dan hij. Hij overzag de tuin, waarachter hij de dichte aanplan tingen der plantages wist. Het zou zinneloos zijn hier in de nacht een achtervolging in te zetten. En langzaam terugkerend naar huis troostte hij zich met een vage hoop, dat Leila misschien toch wel terug zou schrikken als zij eenmaal voor de zee zou staan. Zij was nog jong, en dan hecht men aan het leven. Hij hoopte, dat zij alleen maar weg zou vluchten uit deze omgeving om in een geheel andere omgeving een verborgen bestaan, bevrijd van de afschuwelijke Radak, te gaan lei den. De tabaksfabrieken Emil Röters und Co. in Geldern, Krefeld en Goch waren dag en nacht in vol be drijf. Door haar concurrerende prij zen en goede kwaliteit beheerste de firma het gehele afzetgebied langs de Nederrijn. De positie van de tabakshandel in Bremen en Hamburg, eertijds sterk in dit gebied, brokkelde steeds meer af. Verschillende kleine be drijven hadden de étrijd niet kun nen volhouden en waren geliqui deerd of aan Emil Röters verkocht. Men verwonderde zich over de snelle opgang van dit bedrijf en de concurrentie was het er over eens, dat hier achter de schermen dingen gebeurden, die niet door de beugel konden. Maar wat baatten vermoe dens? Hier kwam het er op aan met feiten en bewijzen te komen, en dat was heel wat moeilijker. Terwijl z'n rivalen zich zorgen maakten, zat Emil Röters in een clubfauteuil in z'n smaakvol inge richte herenkamer en wreef zich vergenoegd in de handen. Hij had weer een goed zaakje afgesloten, dat hem in -een nacht ruim 5000 mark rijker had gemaakt. En daar kon hij trots op zijn. Haha, de grensbewakers* hadden weer eens achter het net gevist. De kranige chauffeur had een grote partij ruwe tabak veilig over de grens gekre gen, aangedreven door het aandeel in de winst, dat hem in vooruit zicht was gesteld. Geld regeert de wereld, en bij de begeerte, die Lemmen daarvoor had, liet het zich aanzien, dat nog menig vrachtje zonder invoerrechten en ongeban- derolleerd over de grens zou ko men. Met een gevoel van welbehagen blies de jonge fabrikant de rook wolkjes van een voortreffelijke si gaar de lucht in. Zijn gedachten waren zozeer door z'n zakelijke ac tiviteiten in beslag genomen, dat hij niet bemerkte, dat hij niet lan ger alleen was. „Je schijnt nogal in je sas te zijn, Emil!" zei z'n vrouw, „te horen aan de manier, waarop je in jezelf zit te praten". „Waarom zou ik niet, Charlotte? wanneer ik succes heb gehad?" De vrouw keek ernstig alsof zij zich daarover minder verheugde. „Ik weet niet of ik die vreugde wel 35 delen kan. Ik heb je al zo vaak ge zegd, dat gestolen goed niet gedijt. Waarom hou je er niet mee op? Ik heb geen plezier meer in het leven, als ik dag en nacht in zorg moet zitten, dat men je betrappen zal. En geloof niet. dat het altijd goed zal blijven gaan. Ook hier gaat de kruik zo lang te water tot ze breekt. En wat dan? Dan zijn we in één klap geruïneerd!" „Je moet de dingen niet zo som ber inzien, Charlotte, het spreek woord zegt, dat kleine deugnieten aan de galg komen, en dat men de grote boosdoeners laat lopen. De simpele drager, die moeizaam z'n donker handwerk bedrijft, is veel m'eer bloot gesteld aan het gevaar dan ik. Op Emil Röters heeft nie mand enige verdenking". „Vergeet je concurrenten niet. Ze volgen met afgunstige ogen on ze snelle opgang en liggen voort durend op de loer om je een hak te zetten. Emil, ik schaam me wer kelijk, dat onze naam niet eerlijk meer is!" „Ho, ho, kalm aan. Nu moet je niet overdrijven. Ik ben voorzich tig, reken daar maar op, ik pak niets aan als ik niet zeker ben van m'n zaak". „Maar daarom is onze naam niet beter, begrijp me goed!" Opgewonden sprong Emil Röters uit zijn fauteuil op. Hij was dat eeuwige gejammer van z'n vrouw mo?, Bijna onbeschoft schreeuwde hij haar toe: „En sedert wanneer is smokkel dan even erg als stelen om zo te spreken van een smet op onze eer?" „Het is en blijft bedrog. En dief stal ook. Diefstal ten nadele van de staat, wiens invoerrechten en belastingen ontdoken worden". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9