de vuilnisman van de wildernis op 25 december eten wij verse zomergroenten als in mei... 5 DIEPVRIES De hyena vermorzelt zelfs de beenderen van olifanten en nijlpaarden Velen van ons zullen de hyena wel kennen van een ontmoeting in de dierentuin. Het dier heeft de vorm van een flinke hond, doch krachtiger gebouwd met een meer gedrongen lichaam, een brede kop met korte snuit en een dikke hals. De voorpoten zijn langer en meer ontwikkeld dan de achterpoten, zodat het lichaam naar achteren iets afloopt. Het is ruig en borste lig behaard en beschikt over een enorm krachtig gebit met grote hoek- en snijtanden. De machtige kauw- en nekspie ren zijn op de schedel aan zware beenbogen vastgehecht en hiermee is de hyena een dier met een bui tengewoon sterke kop. Deze geeft hem weliswaar een onsympathiek voorkomen; maar hij heeft deze bouw nodig om zijn taak in de die renwereld te kunnen vervullen, want hij is namelijk de vuilnisman van de wildernis. Samen met de gieren en andere aasvogels vormt hij de reinigings dienst, waarbij de vogels de dag taak voor hun rekening nemen, ter wijl de hyena's het nachtwerk doen. Sinistere waarschuwing Overdag rusten deze aaseters in een schuilplaats, in natuurlijke holten en zelf gegraven gaten of tussen de rotsblokken en ruïnes. Het nachtelijk voedselzoeken doen ze alleen of in kleine troepjes en ze zijn berucht om het geluid dat ze dan voortbrengen en dat veel weg heeft van een gelach van een krankzinnige. Sinister en onheil spellend klinkt het door de zwoele tropennacht en waarschuwt mens en dier, dat de rovers op pad zijn. Ja, waarschuwt, want u moet niet denken dat deze aaseters zich vergenoegen met dat wat de natuur voor hen 'laat liggen. Oh neen, vooral de grote gevlekte hyena schroomt niet om andere zoogdie ren aan te vallen en laat in nood gevallen zelfs mensen niet met rust. De hyena is dus in de ware zin des woords een roofdier. Voor de mens is hij wel niet zo buiten gewoon gevaarlijk, omdat het dier wel brutaal maar bovendien zeer laf is, doch dit neemt niet weg, dat in de rimboe wel eens kleine kin deren door hyena's worden geroofd. Destructiebedrijf Er zijn twee soorten hyena's, te weten de gestreepte en de gevlek te. Degestreepte heeft zwarte dwarsstrepen over de tamelijk langharige geelachtig-grijze pels, terwijl zijn familieleden licht bruingeel-donker gevlekt zijn. De laatste zijn trouwens iets forser dan de eerste. Beide soorten beschikken over enorme kaken en tanden, zo zelfs dat ze in staat"zijn om olifanten- en nijlpaardbeenderen die er toch echt wel wezen mogen, totaal te ver morzelen. Als de hyena aan de maaltijd gaat, dan laat hij ook echt niets over en dat is juist datgene waardoor hij zo nuttig lid van de dierengemeenschap is, want hij is een zeer goed en nauwgezet vuil nisman, die echt geen afval laat slingeren. Vooral in de tropische streken waar de hyena voorkomt en waar dode dieren snel tot rotting over gaan, met als gevolg dat ze ern stige bacteriehaarden vormen, is de 'hyena een wel zeer nuttig dier. Hij zorgt met andere aaseters voor de hygiëne in het oerwoud. Leergierige jongen Zo afschrikwekkend en antipa thiek als volwassen hyena's er uit zien, zo aardig zijn de jonge dieren, die na een dracht van 11-13 weken geworpen worden, meestal in het begin van de regentijd. Ze zijn don kerbruin tot zwart. Door mensen grootgebracht zijn ze buitengewoon aanhankelijk en leergierig. Maar tenslotte behoren deze die ren niet in menselijk gezelschap en dat bemerkt men later wanneer ze groter worden. De hyena behoort in de natuur, in het oerwoud, waar dit dier de taak kan vervullen, waarvoor het geboren is. b Bij Grundkallen in het zuiden van de Botnische Golf is een vuur toren geplaatst met een nieuw soort licht, een uitvinding van de Zweed Bengt Holm, waarbij door gebruikmaking van 122 speciale schijnwerpers een zeer krachtige lichtstraal ^wordt verkregen. a Volgens een rapport van drie Israëlische dokters van het ge meentelijk ziekenhuis van Tel Aviv zou miskraam in vele ge vallen veroorzaakt worden door een bacil (Listeria), die o.a. door huisdieren kan worden overge bracht. LAND- EN TUINBOUW Na droge zomer minder mesten? Men hoort hier over spreken. Men zegt dan: de zomer is droog geweest, de opbrengsten waren hier en daar lager dan anders, fos faat en kali zijn behoorlijk in de grond bewaard gebleven. Ja, door het opstijgend grondwater (bij de sterke verdamping) zou de bouw- voor nog verrijkt zijn ook. Grond onderzoek, kort na de droge tijd verricht, toonde dit plaatselijk aan. Men kan dus op deze meststoffen bezuinigen, hoort men sommigen zeggen. Is dat zo? En is dat een goede raad? Allereerst dient te worden bedacht, dat grondonderzoek een „moment-opname" geeft. Wordt dit uitgevoerd, als er weer veel regen is gevallen (zoals nu., sinds eind ok tober), dan vindt men een andere „moment-opname" met uiteraard lagere cijfers. De nederwaartse wa terbeweging heeft deze verandering tot stand gebracht en het advies zou dan wel anders moeten luiden! Maar er is nog iets. Bezuinigt men op bemesting, dan bespaart men per ha. enkele tientallen gul dens. Maar welk risico loopt men hiermee? Gesteld het komende groeiseizoen is gunstig (en wij ho pen dit allen vurig), dan zou bij een tekort aan direct beschikbare voedingsstoffen weieens 20 pet. ver lies op de „mogelijke" oogst kun nen ontstaan. Dat risico is te groot! Het leek ons van belang op het gevaar van deze „gedachte" aan be zuiniging te wijzen. Aanvulling van kali en fosfaat - volgens de nor male normen - is altijd nodig. Het is de noodzakelijke reserve die iedere grond nodig heeft om - zo dra de overige groei-omstandighe- den gunstig zijn - de optimale oogst te kunnen leveren! Is het dan niet beter deze nood zakelijke reserve aan kali en fos faat onverminderd te geven, dan (nodeloos) een groot risico op oogst- vermindering te lopen? De Franse militairen in Algerië LONDEN, 22-12. Het Britse blad „Daily Herald' schrijft dinsdag dat er geen twijfel aan is dat zekere berichten, volgens welke het Fran se leger wordt geleerd op welke wijze het in Algerië iemand op de pijnbank moet leggen, juist zijn. Het socialistische blad verzoekt president de Gaulle er een einde aan te maken. In het kamp Jeanne d'Arc wordt de soldaten geleerd, aldus het blad, dat marteling menselijk dient te ge schieden, d.w.z. dat het moet wor den gestaakt zodra de man heeft bekend en dat de behandeling geen sporen mag nalaten. s De Algerijnse opstandelingenlei ders hebben le Tripoli in Libië be sloten een militair kabinet van vijf leden in Algerië te vor.uen, aldus heeft het Egyptische blad „Al Gom- hoeria" dinsdag gemeld. DE VAL VAN BARRANCA 24. „Bespaar me die smoesjes over een spookzwijn!" zegt Ro- dolfo koud. „Jullie bent er in geslaagd mijn soldaten de stuipen op het lijf te jagen. Maar als julliejdenken dat je mij met die leugens het kasteel uit kunt jagen, ten behoeve van jullie Heer Aram, die toch nooit meer terugkomt, dan. heb je het mis! Ik zal niet rusten voor ik weet wie hier voor spook gespeeld heeft!" Zijn doordringende blik gaat onderzoekend langs het zwijgende troepje bedienden. Dan valt zijn oog op een haak in de muur, waar onder een lichte, ovale plek flauw zichtbaar is. „Aha", zegt Ro- dolfo triomfantelijk. „Zie daar! Een lichte plek op de muür, waar stof en zonlicht blijkbaar niet konden komenWat heeft daar gehangen?" Falco, de oude jager, is opgestaan en zegt aarzelend: „Een.... een jachttrofee, messire „Juist! En wat voor één?" „Een hettenkop, meen ik". Rodolfó kijkt hem smalend aan. „Weet je zeker, dat het niet de kop was van 'een wild zwijn?", zegt hij langzaam. Dan klinkt opeens, vanuit een hoge kast, waar zij vlak bij staan, een benauwd geluid, als van iemand die onderdrukt niest. Snel rukt Rodolfo het gordijn, dat voor de kast hangt, terzijde. Met één hand zijn omvangrijke neus dichtknijpend en de zwijnskop op de knieën, zit daar niemand anders dan Agua Kwaliteitsslagerü L. BERM AN Hoofdpoortstraat 19 Zierikzee - Telef. 2063 biedt U deze week: eerste kwaliteit rund- en varkens vlees Biefstuk - Rosbief - Lende - Contrafilèt - Lappen (mager en vet) - Rollades in diverse groottes en prijzen - enz. enz. Voor de feestavonden: Blikjes varkensvlees (pork) 78 cent per stuk Potjes worstjes (8 st. inhoud) 108 cent per potje By aankoop van 300 gr. voor de boterham wordt dit op een mooi zilveren schaaltje opgemaakt Rook worstjes per stuk 89 cent Gekookte worstjes per stuk 150 gram.50 cent Levensmiddelcnbedrü f R. P. HOGERHEIJDE „Naast de Beurs" Telefoon 2848 - Zierikzee Denkt U aan onze grote WIJNRECLAME 4 fles Beaujolais voor f 10, 4 fles Graves Superieur voor f 10, 4 fles zoete witte w«n voor f 10, Héérlijke boerenmeikaas voor blokjes bij de wijn of de borrel Hors d'oeuvres kant en klaar ziet de uitstalling in de winkel Op tweede Kerstdag en Nieuwjaar: POTSPEL om wild Café VAN DER WEIJDE Noordgouwe SPECIALE AANBIEDING Heden ontvangen nog enkele nieuwe Philips bandrecorders van f 398,voor f 298, Radio Weltevreden Telefoon 2805, Zierikzee voor héél feestelijk eten Wifn p Vers! Gezond! Schoongemaakt! Het hele jaar door! O Vita, malse spinazie! Heerlijk sappig, lekker vers, lente-vers! Wat een feestelijk eten in hartje winter! En Vita heeft een keur aan jonge, smakelijke zomergroenten. (Ze zijn al voor u schoongemaakt!) In een oogwenk maakt u er fleurige, complimentjes- winnende groenteschotels mee! Vita, zonrijpe vruchten! Om uw etentje meteen verrukkelijk, zomers toetje te bekronen. Aardbeien, frambozen - u hebt maar voor 't kiezen! En ver geet ook niet Vita rabarbermoes. Heerlijk fris!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 6