SJAH VAN PERZIE TRAD IN HET HUWELIJK MET DE 21-JARIGE FARAH DIBA goed horloge MOURER TIEN JAAR WERELDGESCHIEDENIS Sint Philipsland hoopt op nieuw gemeentehuis binnen enkele maanden De Zweedse fauna STAD F.N PROVINCIE Ouders, laat uw kind er buiten ZIEKIKZEF.SCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 DECEMBER 1959 No. 18689 Na driemaal herhaalde vraag zei de bruid: „baleh" CJa") TEHERAN, 21-12. De Sjah van Perzië is maandag tijdens een een voudige plechtigheid ten paleize in het huwelijk getreden met Fa- rah Diba. De plechtigheid, die werd gehouden In een met bloe men versierd vertrek, werd door slechts een dertigtal genodigden bijgewoond. Langs d? gehele 11 km. lange route van het huis van de bruid naar het paleis werd Farah Diba toegejuicht. Het gebruik van het in acht ne men der vrouwelijke bescheiden heid gebood haar te 2wijgen toen de Islamitische priester twee maal vroeg: Farah Diba, zijt ge bereid de koning der koningen, Moham mad Reza Pahlevi, te huwen? Maar toen hij de vraag voor de derde keer stelde, fluisterde zij met neer geslagen ogen: „Baleh" (ja). De plechtigheid die door de Isla mitische kerkelijke leider van Te heran. dr. Hassan werd geleid, werd bijgewoond door familieleden van de sjah en zijn bruid, vooraan staande ministers en enkele hof- dignitarissen. In de Spiegelzaal naast het ver trek wachtten enkel? honderden in rok of uniform geklede diplo maten, kabinetsleden en hoge func tionarissen met hun echtgenoten om hun gelukwensen en geschen ken aan te bieden. De ambassadeurs van een veer- Prins Bernhard medio januari naar de West DEN HAAG, 21-12. Z.KH. Prins Bomhard zal in januari een kort bezoek aan Mexico, Aruba en Cu rasao brengen. Aldus deelt de rijks voorlichtingsdienst mede. Van 11-21 januari zal do Prins, op uitnodiging van de Mexicaanse regering, in Mexico verblijven. Op 22 januari zal de Prins in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine op Aruba aankomen om de volgende dag van daar naar Curagao door te reizen, waar hij de marinebasis zal inspec teren. Tevens zal hij daar de eer ste spade in de grond steken voor de bouw van een verffabriek en een nieuwe brouwerij openen. Op 25 januari wordt de Prins in Nederland terugverwacht. Dierenarts dodelijk verongelukt OIRSCHOT, 21-12. Vanmorgen even voor twaalf uur is de heer F. J. M. Roelvink, dierenarts te Oirschot, bij een verkeersongeluk om het leven, gekomen. De heer Roelvink, die per auto uit de rich ting Best Oirschot naderde, heeft vermoedelijk getracht een perso nenauto, die rechtsaf wilde slaan, te passeren. Op dat ogenblik na derde echter uit tegenovergestelde richting een. zware Duitse vracht auto met aanhangwagen. Een hevige botsing volgde. De auto van de heer Roelvink werd aan de rechterzijde totaal vernield en kwam op de linkerwegberm te recht. Het slachtoffer werd in een sloot langs de weg geslingerd en overleed vrijwel onmiddellijk. De Duitse vrachtwagen sloeg over de kop, doch de chauffeur bleef on gedeerd. Het ongeluk veroorzaakte veel stagnatie op de zeer drukke verkeersweg. tigtal landen haastten zich het ko ninklijk paar te feliciteren toen het aan de ingang van de zaal ver scheen. De aanwezigen hielden de adem in toen zij het prachtige met mink afgezette bruidskleed, dat voor 164 duizend gulden verzekerd is, zagen. De met juwelen bezette kroon van de bruid zou een van de kost baarste en mooiste zijn die ooit is vervaardigd. De bruidsjapon van zwarte witte satijn is rijk gebor duurd en o.a. met parols en Rijn stenen bezet. Zij weegt meer dan vijftig kg. en is ontworpen door Yves St. Laurent, de opvolger van Dior. De japon wordt gedragen over zes petticoats. Behalve de zoom, is ook de sleep afgezet met mink. De sjah en zijn bruid mengden zich ondor de gasten De bruid sprak volkomen op haar gemak met de gasten en glimlachte telkens naar de sjah. Later reed het paar door de en thousiaste menigten naar het par ticuliere paleis van de sjah, waar meer dan 1.000 gasten aan een ban ket met champagne en kaviaar deelnamen. Salarispositie van overheidsuersoneel op de korrel DEN HAAG, 21-12. De centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft vandaag, in aanwezigheid van de minister van binnenlandse zaken, opnieuw de salarispositie van het overheidspersoneel besproken. De minister deelde mede, dat de regering het voorstel van een deel der personeelsdelegatie, om een voorschotverlening aan het over heidspersoneel achterwege te laten en een beslissing omtrent de defini tieve salarisverhoging op 1 febru ari a.s. te nemen, heeft afgowezen. De minister deelde hieromtrent mede, dat de regering er namelijk niet zeker van is, dat tegen die da tum voldoende gegevens bekend zullen zijn voor het nemen van een verantwoorde definitieve beslis sing. Voorschotverlening Teneinde in de positie van het overheidspersoneel in afwachting van een dergelijke beslissing niet temin zo spoedig mogelijk verbete ring te brengen, handhaaft de re gering haar voornemen van voor schotverlening. Hiertoo zal in de maand januari .een uitkering in eens worden verleend ten bedrage van negen procent van de maand- wedde. Aan de uitkering zal voor hen, die 23 jaar of ouder zijn, een minimum worden verbonden van f 37,50 voor alle gomeenteklassen. Zo spoedig mogelijk, doch uiter lijk in maart 1960, zal het overleg over de definitieve salarisverho ging en de daaraan te verbinden datum van ingang worden voort gezet. Voorts heeft de regering er mede ingestemd, dat de middelbare amb tenaren, die geen voordeel hebben ondervonden van de salarismaatre gel van 1 april 1958, alsnog, in gaande 1 januari 1960, een perio dieke verhoging ontvangen. Aangezien twee centrales van overheidspersoneel met een voor schot bij wijze van uitkering in eens hebben ingestemd en drie centrales zich hier tegen verklaar den, is met de personeelsdelegatie in de centrale commissie geen over eenstemming bereikt. Anderhalf miljoen gulden voor dr. Albert Schweitzer - Robert Hill biedt aan dr. Schweitzer in Lambarene een pakje aan - symbool van de zending ter waarde van 1,5 min. gulden, die later door twee NATO transporttoestellen zouden worden afge leverd. Robert (13) riep enige tijd geleden de hulp in van zijn vader, die bij de NATO in Napels werkt, om een pakje me dicamenten naar Lambarene te vervoeren. Zijn vraag vond bij de Italiaanse bevolking zulk een weerklank, dat binnen korte tijd een grote som gelds bijeen was gebracht voor de aankoop van geneesmiddelen. Ingezonden mededeling voor een naar 2 jaar gratis verzekerd Vervolg Z.L.M.-vergadering Bij de boer bestaat verder de vrees dat de industrie de voor de landbouw noodzakelijke krachten zal wegtrekken, maar spr. meende dat de directe verhouding van mens tot mens, die in het land bouwbedrijf veel meer mogelijk heden behoudt dan in de onper soonlijke sfeer van de grote indu strie, op de duur een sterk punt voor die landbouw zal zijn. Pendel van de arbeiders Over de pendel van de arbeiders uit agrarische streken naar indu striecentra zei ir. Geuze, dat de pendel op korte afstand een nor maal verschijnsel betekent in onze moderne samenleving en vaak zelfs als een positief goed voor het platteland dient te worden ge waardeerd. De pendel op lange afstand echter is een maatschap pelijk kwaad, omdat gezin en ge meenschapsleven er onder te lij den hebben. Voor het evenwicht tussen de agrarische en de indu striële bedrijfsvorm, dat bij pendel nodig is, blijft de loonhoogte van belang. Spreker is daarom aller minst tevreden met de uitspraak van de regering, dat de ruimte in de landbouwlonen boven de ge middelde nationale produktivi- teitsstijging slechts gebruikt mag worden voor een verlaging der garantieprijzen. Over het beslag dat de industrie legt op goede cultuurgronden zei ir. Geuze, het te eenzijdig zou zijn om te zeggen dat de industrie de landbouw alleen maar verdringt. Wel loopt in streken met sterke industi'ieconcentratie het aandeel van de landbouw in de benutte oppervlakte terug, maar daar staan, zoals in het Ruhrgebied sprekend is bewezen, voordelen op het gebied van de afzet tegenover. In de Kanaalzone Terneuzen- Belgische grens heeft men thans met een geval van inbeslagneming van landbouwgronden op een schaal van plm. 300 ha. te maken. Daarbij zijn niet gerekend de ha.'s die als depot voor uitkomende grond nodig zijn. Voor dit laatste heeft de gewestelijke raad van het landbouwschap thans zelf een voor de landbouw aanvaardbaar en beslist positief en constructief plan uitgewerkt. Spreker hoopte dat de Rijkswaterstaat dit plan alle aandacht zal schenken die het verdient. Ontvolking platteland Als een volgend aspect bij de be schouwing van de verhouding tus sen landbouw en industrie noemde hij de kwestie van de ontvolking van het platteland. De boer ziet met lede ogen aan dat de gehele levenskracht van het platteland achteruitgaat en dat de gemeen schap op zijn dorp verschraalt, en het ontgaat hem wat de regering he**ft bezield om het zover te laten komen. Spreker is daarom ver heugd dat de huidige minister blijk heeft gegeven van belangstelling voor dit vraagstuk. Hij kwam tot de conclusie dat de boerenstand de noodzaak van ge spreide industrialisatie met het verstand begrijpt, maar met het gevoel huivert. De gevaren onderkennende zien we toch allen die van goeden wille zijn, dat regering, provincie en ge meente of streek, de organisaties op maatschappelijk en cultureel ge bied, de industrie en de landbouw, de socioloog en de werkers op ker kelijk gebied de handen ineen zul len moeten slaan en zullen moeten samenwerken om de problemen die niet alleen technisch en economisch zijn, doch van veel wijd°r en fun damenteler strekking, het hoofd te bieden. Voor de industrie schuilt er zelfs een zeer bepaald eigen be lang in dit alles, nl. de wenselijk heid alles te doen, om niet zelf de bron te verschralen, waaruit zij voor een belangrijk deel dir°ct of indirect haar behoefte aan arbeids krachten bevredigt. Wraak van koppensnellers MANILLA, 21-12. De Philip- pijnse regering heeft troepen uitgezonden tegen koppen snellers die op het oorlogs pad zijn „om de hoofden van honderd christenen" te verzamelen, zo wordt in persberichten in Manilla verklaard. De koppensnel lers zijn er op uitgetrokken nadat een stamhoofd en diens 20071 door een militair waren gedood. Zij zouden in de afgelopen 45 dagen reeds twaalf slachtoffers hebben gemaakt. De Ver. Naties wisten in de loop der jaren haar prestige te vergroten. Wanneer niet door een uitgebracht veto daarin ver hinderd stellen de V.N. troepen beschikbaar om de vrede te her stellen en te handhaven, overal waar de strijd is ontbrand. Op bovenstaande foto zien wij waarnemers van de V.N. in witge schilderde jeeps met witte vlag het gebied binnenrijden waar in het Egyptisch-lsraëlisch geschil het vuren werd gestaakt. Aanleg van riolering aan de Oostdtfk Vorige week kwam de raad van St. Philipsland in openbare verga dering bijeen onder voorzitter schap van burgemeester L. J. de Jonge. Het verzoek van het be stuur van de bijzondere school in de Anna Jacobapolder om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor een bedrag van f 950 werd inge willigd. Ook zullen gelden be schikbaar gesteld worden (f 500) voor het aanbrengen van het ge meentewapen in het provinciehuis te Middelburg. Tevens werd een garantiebesluit genomen voor een bedrag van f 6237, voor de Thoolse Stichting Tehuis voor Bejaarden te Tholen. Ook zal worden aange vraagd het 7e en 8e cursusjaar voor de lagere scholen in deze ge meente te handhaven. De heer A. Neele werd als lid van de Dienst Sociale Zorg her kozen. Er zal een overeenkomst worden aangegaan met het colle ge van regenten van het Alge meen Burgergasthuis te Bergen op Zoom voor de verpleging van pa tiënten lijdende aan besmettelijke ziekte. Met de N.V. Bank van Neder landse gemeenten zal een reke ning-courant-overeenkomst wor den aangegaan van f 100.000 voor 1960. Vervolgens werd de gemeen terekening over 1957 als volgt vastgesteld: Ontvangsten gewone dienst f 470.985,57; Uitgaven zijn: f 485.204,45; batig slot gewone dienst f 12.781,12. Ontvangsten kapitaalsdienst f 980.935,86; uitga ven f 1230.590,52; nadelig slot is f 249.654,66. Bouw nieuw gemeentehuis Bij de behandeling van de be groting 1960 werd medegedeeld dat er gegronde hoop bestaat dat de bouw van het nieuwe gemeen tehuis binnen enkele maanden verwezenlijkt zal worden. Daarna werd het bedrag per leerling voor 1960 vastgesteld op f 43.43 per leerling, het aantal lesuren op 2%. In een schrijven van de heer C. M. Stouten, commandant van de brandweer, werd medegedeeld dat als ondercommandant is aange steld de heer W. M. J.~ Vermeulen en als bevelvoerders de heren C. J. van Schelven en M. van Duu- ren. Op verzoek van de bewoners van het vroegere Stoofhof, nu Oost- dijk, om een riolering aan te leg gen, zal worden voldaan. In ver band met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal oer 1 februari 1960 eervol ontslag worden verleend aan de heer Joh. Quist als gemeentewerkman-graf delver in de Anna Jacobapolder. Herdenking slachtoffers Martin Mariner-ramp DEN HAAG, 21-12. Ter herden- king van de vijf om het leven ge komen bemanningsleden bij de ramp van de Martin Mariner te Nederlands-Nieuw Guinea op don derdag 17 december j.l. zal woens dag 23 december 's morgens te 11.15 uur op het Marinevliegkamp Valkenburg een gezongen Heilige Mis van.requiem worden opge dragen door de vloot-aalmoezenier van het vliegveld de heer H. van der Lee. Als Schola Cantorum zal daarbij het zangkoor van de Onze Lieve Vrouw Fatimaparochie uit Den Haag fungeren. De dag daar op. donderdag 24 december des middags te drie uur, zal op het Marinevliegkamp Valkenburg een protestantse herdenkingsdienst worden gehouden, welke zal wor den geleid door de vlootpredikant van het vliegkamp, ds. C. R. H. ter Haar Romeneij. Na hierover eerst in besloten zitting te hebben vergaderd werd op haar verzoek aan de kerkeraad der Gereformeerde kerk in de Anna Jacobapolder een bijdrage verleend van 50 pet. tot een maxi mum van f 7000 voor het aan brengen van een luidklok enz. De rondvraag De heer L. Quist Azn. vroeg in lichtingen over de toe- of afwij zingen van de kolentoeslag en te vens hoe groot het aantal aanvra gen tvas. Een en ander werd door de voorzitter en de heer J. Ver wijs nader toegelicht. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De Parijse advocaat Zavrian is maandag op last van de militaire autoriteiten uit Algiers uitgewe zen. Hij heeft er de vorige week een groep mensen verdedigd die terecht stonden op beschuldiging van hulpverlening aan de rebellen. a Er zijn plannen gemaakt voor een Noorse historisch-culturele ex peditie naar Spitsbergen in de ko mende zomer onder leiding van professor H. Christiansen uit Upp sala. Deze expeditie zou voorna melijk de uitgraving moeten voort zetten van jachtposten die in de zeventiende en achtiende eeuw door Rusen werden gevestigd. STOCKHOLM, 21-12 In de af- gelopen jaren heeft er een aanhou dende trek van bewoners van afge legen bosgebieden in Zweden naar de steden plaats gevonden met als resultaat dat uitgestrekte gebieden, vooral in de provincies Vaermland, Dalecarlia en Vaestmanland in midden-Zweden, vrijwel ontvolkt zijn. Waar do mens verdween her kreeg het dier zijn kans. Eekhoorns, herten en bevers, die door de ja gende mens vrijwel waren uitge roeid. kan men thans weer in grote aantallen in hun vroegere bosdo- meinen aantreffen En ook de lynx is niet achtegebl^ven. Hij is gesig naleerd in de bossen langs de Zweeds-Noorse brens in Vaerm land. Wild-deskundigen zijn van mening dat ook de bruine beer, die alleen nog maar in het uiterste noorden van het land voorkwam, zich spoedig opnieuw in zuidelijker streken, zoals Delacarlia en Vaest- mananld, zal laten zien. ZIERIKZEE Jaarvergadering Buurt vereniging „Havenkwartier" Onder voorzitterschap van de heer A. Ribbens vond de jaarverga dering plaats van de buurtvereni ging „Havenkwartier". In het jaar verslag van de secretaris werden de verschillend-* feiten van het af gelopen verenigingsjaar gememo reerd, w.o, de opening van de keer sluis, wat vooral voor de havenbe woners van grote betekenis was. Het verslag van de penningmeester gaf een klrin batig saldo te zien, Als gevolg van een voorstel uit de vergadering werd een collekte ge houden voor de rampslachtoffers te Fréjus, die f 32,25 opbracht. Via het Rode Kruis zal het bedrag worden doorgezonden. De avond w*rd ver der op onderling feestelijke wijze doorgebracht Er heerste de beken de gezellige stemming, die tot in de kleine uurtjes duurde. RENESSE Kerstsamenkomst Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle e o. hield vorige week een kerstbij-*enkomst in hotel „Het wapen van Zeeland" te Renesse. Het programma werd ditmaal verzorgd door mevr. Dina de Wolff te Rotterdam, die begon met een aantal kerstgedichten, waarna door haar werd voorgedra gen „Het geschenk" van Top Naeff. In de pauzo werd getracteerd op eigen „baksels" en gecollecteerd voor de V.P R.O-actie „Redt een kind", waarvoor het mooie bedrag van f 54,15 werd ingezameld. Het programme, afgewisseld door sa menzang, werd vervolgd met de „Rei van Clarissen" uit Vondel's Gijsbr^cht van Aemstel en besloten met „De treurwilg" van Anton Coolen. Na de koffie met gebak werd deze geslaagde middag, die onder leiding stond van de voor zitster mevr. C. J. Elenbaas-Kik, met een hartelijk dankwoord aan de spreekster gesloten. WIJ OllDERS Het thuiskomen uit school is voor Vera de laatste tijd een be zoeking geworden. Hoe dichter ze bij huis komt, hoe trager haar voeten gaan. Ze ziet er als een berg tegenop, omdat ze nooit pre cies weet, wat haar te wachten staat. Zullen er weer harde woor den vallen tussen vader en moe der; zal er gesnauwd en geschol den en met deuren gesmeten wor den? Zal ze al die felle verwijten en beschuldigingen, waarmee haar ouders elkaar bekogelen, weer mee aan moeten horen Of zal ze, moeder in tranen vinden, omdat vader kwaad de deur uitgelopen is? En zal zij, Vera, het vijftien- iarige dochtertje, dan weer de uit laatklep moeten zijn, degene, op wie moeder haar bittere grieven tegen vader afreageert Dat is het vreselijkste van alles. Nóg erger dan dé eeuwige vecht partijen is het, als moeder tegen haar over vader tekeer gaat. Dan weet Vera zich geen raad; ze weet niet, hoe ze zich houden moet. Ze kent de reden van hun twisten niet; ze weet niet waarom haar ouders elkaar zijn gaan haten; toch wordt ze gedwongen, ais scheidsrechter te fungeren. Weerloos voelt ze zich tussen hen in staan, terwijl ze toch van beiden houdt. Als moeder haar wil dwingen, partij te kiezen, door al lerlei lage, gemene dingen van vader te zeggen, voelt het meisje zich als verscheurd. Ze wil moe der wel troosten, want die tranen doen haar zo'n pijn, maar wat moet ze zeggen; wat kan ze zeg gen? Vader heeft haar niets ge daan. Integendeel vader is tegen haar altijd lief en zacht. Zijn ogen staan soms ook zo treurig, dat Vera alles zou willen doen, om hem weer blij te maken. En vader praat tegen haar geen kwaad van moeder. Hij maakt het haar nooit zo moeilijk, dat hij haar partij wil laten kiezen.... Vera probeert in huis angstig, alle klippen zoveel mogelijk te omzeilen en zich buiten de ruzies tussen haar ouders te houden. Als ze maar even kan, sluipt ze onge merkt naar haar kamertje en stopt de oren toe, om de luide stemmen van beneden niet te horen. Ze zou zich wel onzichtbaar willen ma ken, als het tot een uitbarsting komt, wanneer ze met hun drieën aan tafel zitten. Weer is het moe der, die haar erbij sleurt. „Hóór je het nu! Hoor je het Vera, wat een beest je vader is!" Nee,' nee, vader is geen beest! Hij zit daar met zijn treurige ogen, die echter onherkenbaar worden, als, tot het uiterste getergd, de drift in hem opvlamt. Onbegrijpelijk, dat ouders, hoe veel misverstanden er ook tussen hen gerezen kunnen zijn, niet in zien, welk een onherstelbaar kwaad en leed zij hun kinderen aandoen, als zij zich niet weten te beheersen. Waar blijft de verant woordelijkheid tegenover het kind en de taak, die men aan het nage slacht te vervullen heeft, wan neer men zich zover vergeet, dat men het zelfs in huiselijke twisten wil betrekken en tot bondgenoot maken, tégen de ander, wiens kind het toch óók is Als Vera's ouders wisten, wat zij krenken in de naar tederheid en harmonie hunkerende ziel van hun kind, dan zouden zij toch tot inzicht moeten komen. Dan zouden zij beseffen, dat eigen geschillen en misverstanden een oplossing moeten en kunnen vinden, zonder dat erom gevochten wordt.. Ter- wille van het aan hen beiden toe vertrouwde kind. MARCELLE (Vervroegde plaatsing i.v.m. Kerstmis).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5