President Eisenhower arriveerde maandag in feestelijk versierd Madrid Nieuwj aarswensen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 22 DECEMBER 1959 No. 18689 116e jaargang mimmwniwsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENT.Ei: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 cl. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) I 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v-/h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Het tiende land binnen kader van wereldtournee MADRID, 21-14. President Eisen-f hower is maandagmiddag in Ma drid aangekomen. De stad was feestelyk versierd, waartoe zowel van particuliere als van officiële zyde het initiatief was genomen. Het gemeentebestuur had 60.000 vlaggen van beide landen uitge deeld alsmede 20.000 portretten van Eisenhower en generaal Fran co. De Madrileense kamer van koophandel had 200.000 papieren vlaggen van beide landen laten verspreiden. Een reusachtig por tret van Eisenhower was aange bracht op de Plaza de Espana. De hotels waren vol gasten uit de provincie. Spanje is het tiende land dat Eisenhower op zijn wereldtournee bezoekt. Eisenhower is voorts het eerste staatshoofd van een voor aanstaand westelijk land dat sinds het einde van de Spaanse burger oorlog, twintig jaar geleden, Span je bezoekt. Morgen (dinsdag) ver trekt de president naar Marokko, het laatste land van zijn tournee. Op het militaire vliegveld Torre- jon, waar Eisenhowers toestel landde, heette het Spaanse staats hoofd generaal Franco de Ameri kaanse president welkom. Hij zei met grote voldoening de Ameri kaanse president voor het eerst de hand te drukken en te verwelko men op een vliegbasis dat met DE TOESTAND IN PARAGUAY ASUNCION. Het bureau van de president van Paraguay heeft maandag een bekendmaking uitge geven waarin wordt gezegd dat de bekendmaking van de vorming van een rebellenregering slechts een nieuw verzinsel is v d. opstande lingen om financiële hulp uit de Latijns-Amerikaanse landen te krijgen. Geen enkele plaats in Paraguay is thans in handen van de opstan delingen, aldus het regeringscom muniqué. DE NAV0- CONFERENTIE PARIJS, 22-12. De NAVO-raad komt dinsdagochtend te Parijs op ministerieel niveau bijeen in een geheime zitting, waarin hij op de hoogte zal worden gesteld van het besprokene op de westelijke top conferentie die maandag is ge ëindigd. De ministers in de raad zullen van de ministers van Buitenlandse Zaken horen over de besprekingen die maandag werden gesloten. Ook de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pella, zal spre ken over de jongste activiteit op het gebied van de ontwapening. Bij werkzaamheden met bull dozers bij Haifa is een begraaf plaats van de Hysksos uit het mid den-bronzen tijdoerk aan het licht gekomen. Het waren holen in de bergwand waarin ook waterkrui ken, zalfpotten, aardewerk schalen en scarabee-figuren werden ge vonden. Franse Senaat verwerpt begroting PARIJS, 21-12. De Franse senaat heeft maandag met 128 tegen 73 stemmen de begroting 1960 in tweede lezing verworpen omdat zy niet voorziet in herstel van het pensioen voor oudstryders dat een jaar geleden uit bezuiniging is in getrokken. Het wetsontwerp gaat nu ter derde lezing naar het huis van af gevaardigden, dat het vorige week in tweede lezing heeft aangeno men, nadat premier Debre had be loofd het pensioen in 1961 weer te verstrekken als de economie zich gunstig blijft ontwikkelen. Dc derde lezing van het huis is defi nitief. De regering heeft evenwel het recht de begroting bij decreet af te kondigen. Amerikaanse steun is aangelegd. Hij sprak zijn bewondering uit voor „de vredesmissie van de pre sident der Verenigde Staten" en hoopte, dat de pogingen van de Amerikaanse president de belo ning zouden krijgen die zij verdie nen. Lang gekoesterde wens De Amerikaanse president zei reeds jaren de wens te hebben ge koesterd, een bezoek aan Spanje te brengen en kennis te maken met het Spaanse volk. Hij herin nerde aan „de diepe sporen" die de Spaanse pioniers in zijn land achtergelaten hadden. „Maar ik ben hier niet gekomen om met u over het verleden te praten. Ik kom met een boodschap van het Amerikaanse volk voor het Spaan se, een boodschap van samenwer king voor de edelste zaak aller zaken, die van de vrede". Eisenhower en Franco inspec teerden op het vliegveld een ere wacht van Spaanse en Ameri kaanse luchtstrijdkrachten. Ge ëscorteerd door gehelmde lansiers met wijde mantels reden president Eisenhower en generaal Franco door Madrid. De belangstelling was groot en de toejuichingen en thousiast. Graaf Mayalde, de bur gemeester van Madrid, overhan digde Eisenhower de sleutels van de stad. DE VERKIEZINGEN IN KONGO Uitslagen worden gekenmerkt door succes van de boycotactie LEOPOLDSTAD, 21-12. De uit slagen van de gemeenteraadsver kiezingen die zondag in Kongo zyn gehouden, worden voornamelijk ge kenmerkt door het succes van de boycotactie door de nationalistische Abako. Wat Leopoldstad betreft is ruim zestig procent van de kiesgerech tigde bevolking niet naar de stem bus gegaan. De stam van de Fa- kongo is vrijwel geheel thuisgeble ven. Hij bewoont een deel van de in heemse wijken van Leopoldstad en h'et gebied langs de Kongo tot aan de oceaan. In bepaalde districten in dit laatste gebied was de boycot volledig. Het aantal kandidaten was hier kleiner dan het aantal be schikbare zetels. De kandidaten die door de min derheid van het kiezerscorps zijn gekozen, vertegenwoordigen hoofd zakelijk Ethnische grospen uit bo- ven-Kongo, die vanouds de Ba- kongo vijandig gezind zijn De boy cotactie van laatstgenoemde stam was voor de groepen uit boven- Kongo juist een aansporing om wel te stemmen. De gouverneur der provincie HET PARIJSE OVERLEG PARIJS, 21-12. De conferentie van de vier westelijke mogend heden, belegd om de weg te berei den voor een topconferentie met de Russen, is maandag te Parijs geëindigd tot tevredenheid van allen. Een woordvoerder van de west- Duitse regering deelde op een oersconferentie mee dat de vier 'anden het eens zijn over de hou ding die in een conferentie met de Russen moet worden aangenomen ten aanzien van Berlijn. Een op merkelijk succes, aldus de Duitse woordvoerder, is het besluit maat regelen te nemen ter voorziening van de standpunten van de zes en de zeven. Er komt geen economi sche oorlog, zei hij. De woordvoerder ontkende dat er verschil in standpunt zou be staan tussen Engeland en west- Duitsland. Hij zei dat de Duitse regering geen bezwaar zou maken tegen een bijzondere oplossing voor Berlijn die de oorspronkelij ke rechten van de bezettende mo gendheden waarborgt. Een even tuele wijziging van het huidige regime in Berlijn zou geldig zijn tot de hereniging van Duitsland. Schadevergoeding voor Frejus PARIJS, 21-12. De inwoners van Frejus die schade hebben geleden door de breuk van de dam van Malpasset op 2 december zullen hun schade volledig vergoed krij gen. Dit heeft de Franse minister van financiën, Pinay, maandag verklaard in de Nationale Verga dering in Parijs, bij de bespreking van een speciaal wetsontwerp voor regeling van de schadevergoeding. Leopoldstad verklaarde, dat het be stuur niemand gedwongen had tot stemmen. Hij zei dat het bestuur maatregelen zal nemen, opdat de gekozenen ongehinderd hun functie :unnen aanvaarden. Intussen vervolgde koning Bou- imvijn in de provincie Kivoe, op 2 000 km. van Leopoldstad zijn rondreis. In deze provincie werd hij door de bevolking hartelijk be jegend, in tegenstelling tot de ont vangst die hem te Sfanlej'siad j deel viel. In Kivoe, waar velé Kof fieplantages voorkomen, en in de provincie Katanga, bekend door haar kop-m- en uraniummijnen, is de bevolking tot dusver het rus tigst. VLISSINGEN, 21-12. Op de al gemene vergadering van de Zeeuw se Landbouw Maatschappij, die vandaag te Middelburg gehouden is, heeft de minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marynen, co onder meer vragen beantwoord - dentenflat aan de Haagweg te over de cventuele vestiging van een Prins Bernhard opent studentenflat LEIDEN, 21-12. Op 28 januari a.s. zal Prins Bernhard de eerste Leid- Leiden officieel openen. Deze flat, die bewoond kan worden door ruim 200 studenten, is in het begin van bet lopende academische jaar on officieel in gebruik genomen, ter wijl een groot gedeelte nog afge bouwd moest worden De openingsdatum valt samen met een van de hoogtepunten van de viering van het 12de lustrum van de vereniging voor vrouwe lijke studenten te Leiden. In de na middag zal Prins Bernhard de ope ningsplechtigheid van de studen tenflat bijwonen en zich daarna naar het Kurhaus in Scheveningen begeven, waar de galavoorstelling plaats vindt van de lustrummusical van de vrouwelijke studentenver eniging. AMSTERDAM. Zondagmorgen vroeg is het 7.000ste schip in d? Amsterdamse haven aangekomen. Het was de 500 brt. metende ,.Am- stelstroom" van de Hollandsche In ons nummer van DONDERDAG 31 DECEMBER a.s. geven wij wederom gelegenheid tot het plaatsen van Nieuwjaarswensen tegen het bekende speciale tarief. Opgaven dienen uiterlijk donderdag 24 december in ons bezit te zijn. De administratie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Al wat goed is beveelt zich zeiven aan. Dank zij de nieuwe St. Laurens zeeweg kunnen schepen van behoorlijke grootte regelrecht doorvaren tot Chicago Hier ligt een 6000-tonner in de haven, die de reis „binnendoor" er heejt opzitten. De inwoners van Chicago verwachten dat de haven een grote ontwikkeling zal doormaken. MINISTER MARÏJNEN IN ZEELAND Vakschool voor groenten- en bollenteelt te Tholen land zich mag verheugen. Hij zeg de toe de kwestie van een vak school voor groenten- en bollen teelt op Tholen nader te zullen bestuderen. vakschool voor de groenten- bollenteelt op Tholen en over de record-import van slachtpaarden. Minister Marijnen verklaarde met genoegen kennis te hebben ge nomen van de belangstelling waar in het tuinbou'wonderwijs in Zee- Tentoonstelling „De Ijstijden" AMSTERDAM, 21-12. In het Zo- ologisch museum te Amsterdam zal met ingang van 22 december een tentoonstelling worden ge houden over „De Ijstijden". In een drietal zalen wordt iets getoond van de ingrijpende werking van de uitgestrekte gletschers, die tijdens een van de ijsperioden (men on derscheidt er gewoonlijk vier) zelfs een groot deel van ons land be dekt hebben. Op de tentoonstelling worden o.m. fossielen getoond, die I De Zeeuwse paardenfokkers voe- j len zich bedreigd door de import van slachtpaarden, omdat deze dit jaar aanzienlijk groter was dan voorgaande jaren. De minis- l Stoomboot Maatschappij. In 1958 j werden opgegraven uit de klei van kwam het 7000ste schip op 25 de- I Tegelen of opgevist uit de Zeeuw- cember binnen. 'se stromen. De topconferentie ZIJN WESTELIJKEN HET ONEENS OVER HET VRAAGSTUK-BERLIJN PARIJS, 21-12. Parijse diploma tieke waarnemers menen dat de vier westerse mogendheden, die snel overeenstemming bereikten over het zenden van een uitnodi ging aan Sowjet-prcmier Chroesj- tsjef voor een 27 april Ie Parjjs te beginnen topconferentie, het on eens zyn over een der voornaam ste onderwerpen van bespreking op dit overleg, namclyk het vraag- stuk-Berlyn. Op een persconferentie, die de voornaamste woordvoerders van de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en west-Duits la nd maandag gezamenlijk te Pa rijs hebben gehouden, bleek dat speciaal Engeland en west-Duits- land duidelijk uiteenlopende denk beelden hebben over de wijze, waarop dit probleem moet worden behandeld. De west-Duitse woordvoerder Felix von Eckardt verklaarde dat zijn regering van mening is dat op de besprekingen, die de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier" in de afgelopen zomer te Ge- nève hebben gevoerd, geen vorde ringen met betrekking tot Berlijn zijn gemaakt. De Britse mening is daarentegen dat definitieve voor uitgang is geboekt in de richting van hot. sluiten van een tijdelijke overeenkomst. Na autobotsing: één dode MONNIKENDAM, 21-12. Van- ochtend zijn op de provinciale weg Amsterdam-Edam nabij de ge meente Broek in Waterland, twee auto's met elkaar in botsing geko men. Drte inzittenden zijn met ern stige verwondingen naar het St. Li- duinaziekenhuis te Purmerend overgebracht. Een van hen, de heer J. P. van Venrooij uit Bolsward, is daar vanavond aan zijn verwon dingen bezweken. Het ongeluk gebeurde toen een. der auto's een voor hem rijdende wagen wilde inhalen. Wijkverpleegstersdag „Groene Kruis" te Vlissingen Zaterdag j.l. werd in het strand- hotel te Vlissingen een druk be zochte wijkverpleegstersdag ge organiseerd door de Provinciale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" gehouden, waarvoor, be halve de wijkverpleegsters van het Groene Kruis, ook de districtsver pleegsters van de verschillende diensten waren uitgenodigd. De voorz. Jhr. R. Röell wees er in zijn openingswoord op, dat een dag als deze kan worden beschouwd als een reünie, waarbij zowel de con- takten tussen de zusters onderling als met het dagelijks bestuur en het personeel van de vereniging worden versterkt. „Nu wij het Kertsfèest naderen willen wij ons bezinnen op de geestelijke waar den van ons leven, ook in verband met ons werk. Daarom staat deze dag in het teken van het komende Kerstfeest", aldus spreker. Daarna hield mevr. Dr. Lamai- son van den Berg, directrice van „Zonneveld" te Oostkapelle een boeiende en met grote aandacht gevolgde causerie over het licha melijk gehandicapte kind, waarbij zij haar betoog illustreerde met mededelingen over de diverse groepen patiëntjes van Zonneveld. Sneciaal het spastische kind werd uitvoerig besproken. TV uiteriwri- de bespreking die volgde, bewees wel, hoezeer dit onderwerp de be langstelling van de zusters had. In de middagbijeenkomst dekla- ter herinnerde aan de verordening meerde mevrouw Huisman-Griep van het produktschap voor vee en vlees, volgens welke geen paarden- vlees in conserven mag worden verwerkt. Deze maatregel houdt verband met de export naar de Angelsaksische landen, waar men paardenvlees weigert. De minister acht voldoende aanleiding aanwe zig om dit vraagstuk met het pro duktschap te bestuderen. uit Rilland-Bath. Zij droeg op voortreffelijke wijze proza en po ëzie voor, welke met het Kerst feest verband hielden. De dag werd .besloten met een gemeen schappelijke maaltijd. Ten slotte dankte zuster de Ruiter-van Nieu- -•venhuijzen uit Vlissingen namens de zusters het bestuur voor het or ganiseren van deze dag. AUTORIJSCHOOLHOUDERS PROTESTEREN Misnoegen over bemoeienis van C.B.R. met opleiding instructeurs UTRECHT, 21-12. Ruim vierhon derd autoryschoolhouders, aange sloten by de vier erkende bonden, hebben op een maandagmiddag in Utrecht gehouden protestbijeen komst er hun misnoegen over uit gesproken, dat het Centraal Bureau tot afgifte van Rijvaardigheidsbe wijzen (C.B.R.) zich gaat bemoeien met de opleiding van autorijschool- houders en instructeurs. De voorzitter van het protestco mité, de heer J. A. Hippe uit Am sterdam, vertolkte de gevoelens van de aanwezigen, toen hij zich fel kantte tegen de besturen van de vier bonden van autorijschool houders, die zich, zonder daarin de leden te kennen, hebben neerge legd hij het streven van het C.B.R., om aan een diploma van de Stich ting Vakexamens Auto- en Motor- rij schoolbedrij ven (V.A.M.O.R.) een identiteitskaart van het C.B.R. te verbinden. Het C.B.R. wil namelijk een nieuwe regeling invoeren, waar bij de autorijschoolhouders en in structeurs verplicht zijn zich aan een examen, af te nemen door de V.A.M.O.R., te onderwerpen. Heeft men dit diploma verworven, dan wordt vanwege het C.B.R. een iden titeitskaart uitgereikt, die recht geeft op een aantal faciliteiten. Ook zal het examen, dat door de C.B.R.-examinatoren wordt afgeno men aan adspirant-automobilisten, openbaar gemaakt worden, doordat de rij-instructeur tijdens 't examen achter in de auto mag zitten. De instructeur - aldus deelde de heer Hippe mede - mag evenwel niets zeggen. Mocht het tot moeilijkhe den komen tussen de instructeur en de examinator, dan loopt de in structeur de kans dat zijn identi teitskaart wordt ingetrokken. Deze intrekking geschiedt ook wanneer de examenuitslagen van dien aard zijn, dat van een bepaalde rijschool vijftig procent van de kandidaten zakt. Röntgenonderzoek voor huisdieren DEN HAAG, 22-12, In het streek- dierentehuis van de vereniging „Nationale Dierenzorg" te Wasse naar is een röntgenapparaat ge ïnstalleerd voor het onderzoek van kleine huisdieren. Dierenartsen in de kuststrook tussen Haarlem en Rotterdam kunnen hun patiënten daar laten doorlichten. Zij kunnen desgewenst ook gebruik maken van de behandelkamer en hun pa tiënten in het hospitaal ter ver pleging geven. Het dierentehuis is met het oog op deze uitbreiding van werkzaamheden verbouwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1