SAMSONshag pittig., zackt „Voor ik stierf, wilde ik m'n trein redden' Cake Nte meijer TIEN JAAR WERELDGESCHIEDENIS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag is december 1959 18687 Verschillen in de NAVO FRANKRIJK HOUDT VAST AAN HET EIGEN STANDPUNT PARIJS, 17-12. Volgens waar nemers, die in nauw contact met de Franse regering staan, is er, na de besprekingen in de N.A.V.O.- raad van de afgelopen dagen, nog niets veranderd aan de menings verschillen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten over de wijze van organiseren van de westelijke verdediging binnen de N.A.V.O. Ook ziet men geen aanwijzingen dat president de Gaulle bij zijn voor zaterdag aanstaande aange kondigde onderhoud onder vier ogen ihet Eisenhower iets van zijn opvattingen van de NAVO zal la ten vallen, tenzij in ruil voor we zenlijke tegemoetkoming aan zijn voornaamste verlangens. Volgens een commentaar van de onafhankelijke „Franse Soiv" zal Frankrijk pas atoomwapendepots en raketbases op zijn grondgebied toestaan wanneer het zijn aandeel krijgt in de kernwapenstrategie der geallieerden. Duitslands bijdrage Een west-Duitse woordvoerder EEN NIEUW PORTRET VAN ZIER1KZEE Boeiende tekeningententoonstelling in professor Zeemanlyceum „Zierikzee gezien door de bril van de H.B.S." is de wel zeer toe passelijke titel van een tekenin gen-tentoonstelling in het profes sor Zeemanlyceum, welke, zoals gemeld, op zaterdag 19 december a.s., van 10 tot 6 uur, voor iedere belangstellende toegankelijk zal zijn. Wij hadden het voorrecht nu reeds de ongeveer 150 kleurrijke werkstukken te mogen zien en we zagen een nieuw portret van het oude vertrouwde Zierikzee, een dikwijls heel feestelijke en frisse beleving van tal van bekende plek jes. De prachtige zomer heeft de te kenlessen van de heer A. Braat als het ware vanzelf naar buiten gevoerd en de resultaten hebben dit initiatief ruimschoots beloond. De persoonlijke weergave van de leerlingen van schilderachtige hoekjes als de vismarkt, Zuid-Ha venpoort, de haven, het Bolwerk, enz., maakt een beschouwing van de tentoonstelling tot een aparte boeiende belevenis. Wij zien de strijd met het gegeven waarbij de dapperen er in slagen de „op dracht" in een eigen vorm te dwin gen, de zachtmoedigen die in tere tinten verstild mijmeren. Heftige gevoelsontladingen zagen we en voorbeelden van rustige beheerste tekentechniek: een Zierikzee dat nog nooit werd gefotografeerd, een oude stad, gezien en bezeten door de persoonlijkheid van jonge men sen. Uiteraard zijn er verschillen in kwaliteit, de uitblinkers kregen een eigen hoekje toegewezen op deze tentoonstelling. Wij zagen hierbij werkstukken van een niet verwachte rijpheid en harmonie. Het nieuwe portret van Zierikzee is fel en bruisend. Zaterdag zal ieder zich daarvan door een be zoek van kunnen overtuigen. verklaarde later, dat de minister van financiën van de bondsrepu bliek, Franz Etzel, op de ministers bijeenkomst gezegd heeft, dat west-Duitsland zijn bijdrage aan de N.A.V.O. voor het komende jaar zal verhogen door zijn begroting voor de defensie met 1 miljard mark op te voeren. Voor dit kalenderjaar is de bij drage van de bondsrepubliek vast gesteld op ruim llVfe miljard. KORTE BERICHTEN LIT HET BINNENLAND TERNEUZEN. Op de coöperatie- ve b^etwortelsuikerfabriek te Sas van Gent is de 21-jarige gehuwde W. de Wit bij het aansluiten van een elektrische handboormachine door de elektrische stroom getrof fen en op slag gedood. VIERLINGSBEEK. Op de Over- loonsweg onder Vierlingsbeek (N. B.) is een verkeersongeval gebeurd, waarbij het 7-jarige jongetje Corrie Claassen uit Vierlingsbeek het le ven verloor. Duizenden mensen waren don derdag in de St. Pieter samenge stroomd om Paus Johannes de rode hoed te zien uitreiken aan de nieu we kardinalen. Ingezonden medeoenng Super kwaliteit halfzware shag in tr,. dubbelwandige shag-beurs, dus altijd vers en lekker, tot de laatste sigaret Spaar de voetbalclub- emblemen! 1!WIHI Generaal De Gaulle stelt zich op de hoogte te Frejus Dam wordt „nooit meer" hersteld PARIJS, 17-12. President de Gaulle heeft, vandaag, vergezeld door twee ministers, zich naar Frejus begeven, het plaatsje aan de Franse kust, dat op 2 decem ber werd verwoest toen de na- In juni 1950 vielen de door de Soiojets bewapende Noordkore- anen Zuid-Korea aan. Later voegden zich Chinese strijdkrachten bij hen. Voor het eerst werd een strijdkracht van de Ver. Naties opgericht, die tussenbeide kwam. Later werden ook Vietnam, Quemoy, Matsoe en Tibet aangevallen. Over brandende locomotief wist gewonde machinist rem te bereiken Tien jaar geleden overhandigde de Franse militaire gouverneur van Trier, Julitte, bij een officiële plechtigheid aan de treinmachinist August Vochtel een medaille, die voor dit doel speciaal door de Pa- rijse munt geslagen is. Voor dit feit bestond alle reden. Op 22 november daaraan vooraf gaande had deze machinist met ware doodsverachting een D-trein met 700 reizigers voor een geweldi ge ramp weten te bewaren. De 54-jarige machinist August Vochtel reed op dia herfstdag de D-trein van Trier naar Koblenz. Toen de trein zich midden in de Kochemer-tunnel bevond, die met 4 km. lengte en met zijn gecompli ceerde luchttoevoer tot de interes santste bouwwerken der Duitse „Bundesbahn" behoort, vond plot seling voor op da locomotief een hevige ontploffing plaats. Steek vlammen van 1000 graden hitte schoten door de enge ruimte, waar machinist en stoker zich bevonden. Het personeel liep onmiddellijk zware brandwonden op en moest de vlammenzee ijlings verlaten. Voch tel en zijn stoker Peter Feiten klommen op de treeplank. Het galukte dc stoker om de als een fakkel brandende kleren van Vochtel te blussen. Deze zag even wel in, hoewel hij door de waan zinnige pijn bijna flauw viel,, dat de trein in de dood zou jagen als het hem niet gelukte op de een of andere manier de rem in werking te zetten. De snelheid was ongeveer 70 km. en liep elke seconde op, daar het traject in het laatste deel van de tunnel sterk daalt Onmiddellijk achter de tunnel lag weer het sta tion Kochem met talrijke wissels en kruisingen, met de perrons, waar de reizigers op de trein wachtten. Bovendien maakte het traject daar een zeer scherpe, gevaarlijke bocht. Naar voren Een grote ramp, die honderden passagiers het leven had kunnen kosten, scheen onvermijdelijk. Door het open venster probeerde Vochtel de rem te bereiken. Het ging niet. De linker arm verbrandde hem daarbij tot op het been. Niettegenstaande de onbeschrij felijke pijnen gaf de dappere ma chinist het niet op'. „Voor ik stierf wilde ik mijn trein redden!" zei hij later over zijn gedachten in deze minuten. Voetj?-voor-voetje ging hij, zon der zich te kunnen vasthouden, langs dc stampende machine naar voren. Het stikdonker, het gladde ijzer en de scherpe wind door de snellende trein veroorzaakt maak ten het alles zo moeilijk. Op nau welijks een meter afstand raasde hij voorbij de tunnelwand Eén misstap en Vochtel zelf, maar ook de trein, was reddeloos verloren. Een luchtkraan geopend Eindelijk - de lichtsignalen van Kochem waren al gepasseerd - ge lukte het. Voorzichtig liet hij zich op de voorste buffers glijden en klemde zich vast achter de kop lampen. Met de voet kwam hij te gen de luchtkraan van de remlei ding en opende deze langzaam, heel langzaam, om niet door een plotse ling remmen de reizigers in ver der gevaar te brengen. Zo kwam de trein kalmpjes aan tot stilstand. Het spoorwegperso neel merkte pas aan het vuur op de locomotief, dat er iets niet in orde was. Men vond de machinist, wie de verbrande kleren van het lijf gevallen waren, bewusteloos op de rails voor zijn tot stilstand ge komen machine liggen. Nadat telefonisch een dokter was gealarmeerd, werd de brand ge blust en sleepte een andere loco motief de trein het station binnen. Gered en geëerd Dagenlang zweefde Vochtel tus sen leven en dood. Terwijl zijn sto ker na een paar weken uit het zie kenhuis kon worden ontslagen, had de machinist nog een paar moeilij ke operaties voor zich om zijn vre selijk verbrand gezicht weer men selijke vormen te geven. Het kwam vast te staan, dat het locomotiefpersoneel aan het onge luk volkomen onschuldig was. De spoorwegdirectie bevorderde de dappere machinist, terwijl hem een groot bedrag in geld verstrekt werd; de minister-president zond een eigenhandig schrijven. bijgelegen dam van Malpasset be zweek. Volgens de laatste officiële opgave zijn er 303 doden en 109 vermisten. Gisteravond is op een bijeen komst van de prefect en de bur gemeesters van vier gemeenten die water betrokken van het stuwmeer van Malpasset besloten, de dam niet te herstellen. Na verscheidene uren van beraad zeiden de burge meesters: „nooit meer", hoewel de meerderheid van technici, die ook aan de vergadering deelnamen, zich voor herstel van de dam uit sprak. Er zullen nu een aantal kleine reservoirs aangelegd worden om Frejus, Saintraphaël, Puget-sur- Argens en Roquebrune van water te voorzien. De reservoirs zouden eind mei klaar moeten zijn, wan neer het toeristenseizoen begint. Voorts is besloten, dat in het Reyran-dal voorzieningen zullen worden getroffen ter voorkoming van een watersnood. Door dit dal vloeiden de vernietigende water massa's na de doorbraak van de dam van Malpasset. De akkerbouwproduktie in 1959 a.) DEN HAAG, 16-12. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de de finitieve oogstraming 1959. Onder staande gegevens, welke hieraan zijn ontleend, hebben betrekking op de oogstresultaten van het ge hele land. Het is daarom niet steeds mogelijk hieruit rechtstreeks con clusies te trekken in hoeverre de terugslag van de droogte in de af gelopen zomer zich hierop heeft doen gelden, daar deze niet in alle gebieden van gelijke betekenis is geweest. Granen De graanproduktie blijkt in haar geheel rond 10 procent beneden die van 1958 te liggen Deze teruggang betreft vrijwel alle graansoorten behalve de tarwe. De tarweproduk- tie vertoont nl. een toename van 23 procent. Dit vindt zijn oorzaak niet alleen in een uitbreiding van het beteelde areaal 8 pet.) maar ook en vooral in een aanzienlijke ver betering van de gemidelde produk- tie per ha. 13 pet.). De totale tarwe-opbrengst lag dus met bijna 494.000 ton ruim 91.000 ton boven die van verleden jaar. De rogge-opbrengst werd bepaald door een lagere ha.-opbrengst 9 pet.) De produktie van zomergerst lag, bij een normale ha.-opbrengst, doch als gevolg van het ingekrom pen areaal, met 235 500 ton bijna 49.000 ton lager dan in 1958. Voor haver en mengsels van gra nen daalde de totale produktie vooral als gevolg van een aanzien lijk lager rendement met resp. 28 en 31 procent. Peulvruchten Bij de peulvruchten kan wat de kwantitatieve opbrengst betreft over het algemeen van een gunstig jaar worden gesproken. Groene erwten leverden met een totale produktie van 75.500 ton ruim 10 duizend ton meer dan het vorig jaar 16 pet.). Voor schokkers valt, bij een ongewijzigd rendement dus als gevolg van een areaaluit breiding, een produktiestijging van 34 procent te constateren. Ook ka pucijners en grauwe erwten als ook veldbonen gaven een rende mentsstijging te zien van resp. 29 en 20 procent. Alleen de stambonen leverden per ha minder dan de helft van wat in 1958 bereikt werd, ondanks een toeneming van het be- teelde areaal bleef de totale pro duktie nog 39 procent beneden die van het vorig jaar. (Lieve) Schouwse vrouw van in Zierikzee werkende monteur, denkt „Wacht zo in de feestdagen, ik zal eens een cake bakken voor de jongens in de werkplaats". Lief en vriendelijk zo'n geduchte en dubbel lief en dubbel vriendelijk als de vrouw inderdaad aan het bakken slaat en er een prachtcake wordt geboren, die het best doen zal tus sen de moeren en de bouten, tus sen de sleutels en de potten con- sistentvet. Man van vriendelijke, cake-bak kende vrouw heeft de mannen in de werkplaats al wat voorgewarmd en iets vaags over „tracteren" ge mompeld. Het zou er dus op uit draaien, dat de feestcake gezamen lijk genuttigd ging worden. De cake werd 's morgens in zacht vloeipapier gewikkeld en daarover heen nog eens lekker ingepakt. Man en cake vertrokken naar de koekestad en toen hij zijn buit van de motor wilde halen, was het bak sel foets, hetgeen schallend hoon gelach van de collega's ten gevolge had. De man zat er lelijk mee. Een gedienstige geest stapte daarna op de motor en ging op zoek, langs de bermen kijkend en over de wegen glurend. Ergens in een sloot dreef een pakje, dat ijlings werd opge vist en naar de werkplaats overge bracht. Het bewijs van de vriende lijkheid was er, maar het was klets. De ingetoomde smulpapen poogden de cake te drogen op de kachel, maar hij was niet meer eetbaar. Wat nu volgt is „fiction", of sprookjesachtig, zo men het noe men wil. (Lieve) Schouwse vrouw enzzie bovenbakt tweede cake, die uiteindelijk veilig en compleet en droog in de werkplaats arriveert. Allen smullen heerlijk en de monteur is de populaire man. 't Zou best zo kunnen gaan, want tenslotte moet het nog kerstmis worden, ook al branden hier en daar de lichtjes al! EILANDMAN. Openbare bekendmaking Burgemeester en wethouders van Zierikzee maken bekend, dat in verband met de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag het huisvuil in de weken van 21 t/m 26 en van 28 december t/m 2 januari a.s., in de plaats van donderdag en vrijdag op woensdag en donderdag zal wor den opgehaald. Zierikzee, 18 december 1959. Burgemeester en wethouders voornoemd, F. TH. DIJCKMEESTER, burgemeester. R. VAN OMMEREN, secretaris. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 19-20 december: C. M. van Hoorn, telef. 01110-2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 19-20 december: H. Backer, Noordgouwe, telef. 01112- 480. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor zondag 20 december a.s. luidt: 3e klasse D: Zeeland Sport-Zie- rikzee; Steenbergen-Halsteren; Axel-Corn. Boys; METO-RKFC; RCS-Hontenisse; Zeelandia-ODIO. 4e klasse G: Renesse-SC Gastel (half 3); Oude Molen-Kaaise Boys; Grenswachters-Nieuw Borgvliet; Noordhoek-De Schutters; Cluzona- NSV. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel 'j* Zierikzee gaat zondag op bezoek by Zeeland Sport in Vlis- singen. Renesse speelt thuis tegen SC Gastel. Burgh I zal tegen Brouwershaven I wel niet voor de tweede maal strui- X kelen. MEVO I speelt zaterdag thuis tegen Veere I. VOETBAL K.N.V.B. Zierikzee gaat zondag in de 3e klas D te Vlis- singen op bezoek bij Zeeland Sport dat momenteel in een prima vorm verkeert. Op een overwinning van de rood-zwarten mag dan ook niet worden gerekend, al kunnen zij wel door hun huid zo duur mogelijk te verkopen met een eervolle neder laag uit de bus komen. Steenber gen kan zich herstellen van de ne derlaag tegen Hontenisse door Hal steren met lege handen naar huis terug te sturen. Hontenisse zal wel in staat zijn om de beide puntjes bij RCS in de wacht te slepen, ter wijl Zeelandia wel zijn beste krach ten zal moeten aanspreken om al thans de helft van de inzet tegen ODIO thuis te houden. METO- RKFC zal het terrein-voordeel wel de doorslag geven, terwijl Axel op eigen terrein goed is voor de ge hele inzet tegen Corn. Boys. In de 4e klas G speelt Renesse thuis te gen SC Gastel. Technisch zijn de gasten ongetwijfeld het beste elf tal uit deze afdeling. Na de teleur stellende wedstrijd tegen De Schut ters zijn de duinbewoners zich weer langzaamaan gaan herstellen en als dit herstel zich ook zondag voort zet is de thuisclub zeker niet bij voorbaat kansloos tegen no. 2 van de ranglijst. Grenswachters kon te gen Nw. Borgvliet wel eens voor een verrassing zorgen en de bezoe kers een puntje afsnoepen Noord- hoek zit momenteel lelijk in de knel en het zal in de thuiswedstrijd te gen De Schutters dan ook wel zijn uiterste best doen om de puntjes te veroveren. Kaaise Boys zal het niet gemakkelijk krijgen bij Oude Molen maar toch geloven wij wel dat de Boys er in zullen slagen uit eindelijk de winst mee naar huis te nemen. Cluzona speelt tegen NSV voor .eigen publiek en dit kon de doorslag wel eens geven in het voordeel van de club zonder naam. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B krijgt Brouwershaven be zoek van Burgh dat op zulk een verrassende wijze zich zondag jl. door Zierikzee II zag geklopt. Daar Brouwershaven niet meer thuis de kracht kan opbrengen van enige ja ren terug, geloven wij niet dat zij er in zullen slagen Burgh voor de tweede maal te doen struikelen. Burgh II staat als favoriet in eigen omgeving tegen Dreisclior terwijl Zierikzee II zo goed als zeker is van de winst tegen Renesse II. In de 2e klas C gaat Zierikzee III zon dag beslag leggen op het kampi oenschap in de wedstrijd tegen SV- OWK II die wel weinig moeilik- heden voor de rood-zwarten zal op leveren. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIE. MEVO speelt zaterdag in de le klas thuis tegen Veere. Voor de Zierikzeeënaars zit in deze ontmoe ting zeker een goede kans op de winst, waarmee zij dan practisch buiten schot zouden komen voor de bezetting van de laatste plaats. Hoek zal het thuis wel klaar spel en tegen Tem. Boys evenals Spui te gen Kapelle. Wolf aartsdijk staat voor een zware opgaaf bij Krab- bendijke en veel kans op de winst zal er voor hen wel niet in zitten. De (voorlopig) laatste wedstrijd tussen Zeemeeuwen en Duiveland in de 2e klas C zal wél winst ople veren voor de bezoekers waardoor zij in het bezit zouden komen van de 2e plaats op de ranglijst. In de 3e klas C geven wij Bruse Boys II iets betere kansen in de belangrij ke wedstrijd voor de bezetting van de laatste plaats tegen SINOTO II. Burgh IV gaat in de Westhoek met uitstekende papieren de strijd aan binden met Duiveland II.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9