g«<Onze puzzelrubriek»-^ Tweede „Mandragon" Luxe auto's en V W - busjes garage gebr. de Jonge Bakkerij Petappel vrouwelijke kantoorkracht NVSH Afd Schouwen-Duiveland voorlichtingsavond Kennelijk geven de lange avon den volop gelegenheid tot puzzelen, want in deze donkere weken voor Kerstmis mogen we over belang stelling voor de puzzelrubriek be slist niet klagen. Over het algemeen werd de puzzel blijkbaar niet al te moeilijk gevonden, want het aan tal goede oplossingen overtrof ver re het aantal foutieve. Ditmaal gaat de set (bedrukte) kaartjes naar: mevr. M. S. Westbroek-Maas Commandostraat 12 Anna-Jacobapolder. Het pocketboek gaat naar: mevr. A. Ringelberg-Moerland Verrenieuwstraat 35 Zierikzee. De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vondel, 6. raster, 11. reiger, 13. uk, 15. pardon, 18. ee, 20. sla, 21. au, 22. ie, 23. eremiet, 25. laffe, 27. toets, 29. te, 31. ans, 33. ge, 34 roe, 35. atlas, 37. oevers, 40. 1.1., 41. man, 42. po, 43. as, 44. til, 46. da, 47. tergen, 50. erker, 52. ram, 54. l.o55. age, 57. no, 58. alibi, 61. stoom, 63. satinet, 65. lm, 66. ai, 67. els, 68. km, 69. wijting, 71. ed, 73, bestek, 75. knevel, 76. tieren. Verticaal: 2. oor, 3. droef, 4. een, 5. li, 6. reëel, 7. ar, 8. tu, 9. ekster, 10. sparta, 12. ger, 14. ransel, 16. au, 17. diamant, 19. liter, 23. eenoog, 24. e o., 26. fa, 28. tollen, 30. etmaal, 32. se, 33. ges, 35. la, 38. vangst, 39. stroomt, 42. pro, 45. ik, 46. draver, 48. elite, 49. e a., 51. romige, 53. missen, 56. et, 59. ba, 60. enkel, 62. olijke, 64. ems, 66 .an, 69. wei, 70. ice, 72. de, 73. be, 74. t.t. DE NIEUWE PUZZEL Horizontaal: 2. groep leerlingen; 5. luizenei; 9. feestdos; 10. scherp van een zwaard; 12 toespraak; 13. jongensnaam; 14. bid (Lat.); 15. deel van Sumatra; 17. Fi'ans lid woord; 19. Chinese maat; 20. poel; 23. eens (oud); 24. organisme tot waarneming; 28. evenwichtig; 32. bijwoord; 34. reeds; 35. sportterm; 37. voorzetsel; 38. zangnoot; 39. landbouwwerktuig; 40. klaar; 41. de somma van; 42. bevestiging; 43. voorzetsel; 44. naamloze vennoot schap (Fr. afk.); 45. jongensnaam; 47. voegwoord; 49. windrichting (afk.); 51. cijferen; 54. vroeger; 57. geen keer; 58. karakter; 61. pers. voornaamw. 62. maanstand (afk.), 63. Romeins keizer; 65. vreemde munt; 67. krantenjongen; 68. uit einde der aardas; 69. limonade; 72. jongensnaam; 73. meerplaats; 74. plaats in Friesland. Verticaal: 1. edelknaap; 2. che mische stof; 3. plant; 4. te zijner plaats (Lat. afk.); 5. de onbekende (afk.); 6. zelfzuchtige; 7 schop; 8. oude literatuur 11. pers. voor- naamw.; 15. aanw. voornaamw. 16. touw; 18. dus (Lat.); 19. truc.; 21. werkschuw 22. muziekteken; 25. meisjesnaam 26. zoals de akten ge tuigen (Lat .afk.); 27. gewapende ruiter; 29. niet die; 30. uitroep; 31. herkauwer; 36. Frans lidwoord 43. meisjesnaam; 44. selenium (afk.); 45. uitheems zoogdier 46. onbe- smeurd; 48. deel van de bijbel (afk.); 50. Europese hoofdstad; 52. mandje; 53. griezel 55. dag; 56. dunne; 59. uitheemse plant; 60. wa pen 63. vrucht; 64. groot stuk steen 66. Frans pers. voornaamw.; 70. als eerder (afk.); 71. pers. voornaamw. Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 12 dec.: Quirina, d. van Hendrik van Dijke en Engelina Schot; 14 dec.: Hendrika Cornelia Maria, d. van Albrecht Klink en Maria Vos; 15 dec.: Jacqueline Cor nelia, d. van Jan Willem Manni en Lijntje Cornelia Timmer. Overleden. 13 dec.: Adriaan van Dienst, 60 j., echtgenoot van Ja"ko- mina Schiettekatte. Soms is er zo overstelpend veel aan het „cursieve front", dat men het met één rubriekje in de krant niet af kan. Aan allen, die zich aan een „tweede" ergeren, graag excuses. De neiging van men sen om de bruiloft van bevriende paren op te sieren met allerlei attributen, waaraan een symbolie- ke betekenis moet of mag worden toegekend is wel bekend. Zo komt er wel eens een ooievaar op het dak terecht, terwijl onze archieven ook melding maken van een wieg op de vorst van het dak. Ook op dit terrein bestaat echter een jacht naar records, gelet op de jongste initiatieven op dit gebied. Het is zeer recentelijk gebeurd op Schouwen-Duiveland, dat vrienden een complete inboedel omhoog heb ben gehesen. Inboedeluiteraard afgestemd op een futuristisch we zen. Door mankracht of met hulp middelen - zo iets weet men nooit - zijn naar hogere daksferen ver huisd, een wieg (kenden we al), een box (geheel nieuwe variant), een kinderstoel (exclusief hijsnummer), terwijl aan een lijn tussen twee schoorstenen de witte vierkantjes wapperden, die prille mensenkinde ren zo energiek laten verwisselen. Het „nieuws" zij hier zonder commentaar doorgegeven. Zo lang mensen lijden aan bruiloftse „hijs- itus" zullen zich deze verschijnse len blijven voordoen. Tussen de buurvrouw die het (wijze) hoofd heeft geschud, en de - zonder twij fel laconieke - nieuwe bewoners vah het huis ligt de grote schare neutralendie de zaak de zaak laten en alles rustig laten wapperen of staan. Verstandigde zaak maar laten wapperen! EILANDMAN. ZIERIKZEE Vergadering „Beter Wonen" De Woningbouwvereniging „Be ter Wonen" houdt een algemene vergadering op woensdag 23 de cember a.s. in de bovenzaal van „Mondragon". De agenda vermeldt o.m. een bestuursverkiezing i.v.m. aftreding van de heer D. A. de Hooge, Th. Sies en A. Stoutjesdijk en het vertrek van de heer M. C. Knuist. Mededelingen zullen wor den verstrekt over bestaande bouwplannen. Het Jeugdorkest van de Zeeuwse Muziekschool Men bericht ons dat een voor bespreking van de uitvoering van het Jeugdorkest van de Zeeuwse Muziekschool - afdeling Zierikzee, door de A.V.R.O. zal plaats vinden op maandag 21 december a.s. om 7.30 uur. De uitzending zelf vindt plaats op le kerstdag. DREISCHOR Centrale stortplaats van vuil Door uitvoering van de herverka velingswerkzaamheden aan de ha ven „Bellaert", het sluiten van de vuilnisstortplaats aldaar en het vervallen van de stortplaats aan Stevensluis, kan gebruik worden gemaakt van de centrale stortplaats van de Reinigingsdienst „Duive- land" aan de Groenweg. Zij die van deze dienst geen gebruik maken, kunnen eenmaal per week daar te recht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Toegelaten, tot de Evangeliebe diening de heer G. Boogaard, hulp prediker te Andijk. Beroepen te Elspeet (2e maal): A. J. Timmer, Huizen (N.H.). Aangenomen naar Wilhelmina- dorp: kand. H. Lindeboom, Delft. Bedankt voor Ede: T. Langerak, Vinkeveen. Ger. Kerken Beroepbaar: kand. D. de Heer, Rotterdam. Beroepen te Schildwolde en te Tholen-Poortvliet: kand. J. C. van Egmond, Rijnsburg. LAATSTE NIEUWS W unordelijkbedeii in Stanleystad BRUSSEL, 18-12. Met behulp van traangasbommen heeft de Belgische rijkspolitie in Stanleystad, waar koning Boudewijn donderdag is aangekomen voor zijn onverwachte bezoek aan Kongo, de orde kunnen herstellen toen enkele uren na aan komst van de vorst de toestand een ernstige wending dreigde te nemen. Volgens vrijdagochtend in Brus sel ontvangen berichten maakte de politie van dit wapen gebruik om een enorme menigte uiteen te drij ven, die zich voor de gevangenis in Stanleystad had verzameld in af wachting van de vrijlating van de nationalistische leider Loemoemba, die enige maanden geleden in hech tenis is genomen. In de stad had zich op grote schaal het gerucht verspreid, dat koning Boudewijn naar de Kongo was gekomen om „Loemoemba te bevrijden" en de onmiddellijke onafhankelijkheid van Kongo af te kondigen. De me nigte antwoordde met een regen van stenen op de charge van de rijkspolitie en vernielde een groot aantal ruiten van de woningen en gebouwen in de omgeving van de gevangenis. Militaire arts verongelukt 's-GRAVENHAGE, 18-12. Tijdens een rit van Utrecht naar 's-Graven- hage is gisteravond ter hoogte van Waarder om het leven gekomen de eerste luitenant arts P. H. van der Weduwe, van het Centraal militair hospitaal in Utrecht. De 28-jarige arts is met zijn wa gen door de scheidingshaag tussen de twee rijstroken geschoten en te recht gekomen in de sloot langs de andere zijde van de weg. De oor zaak van het ongeluk is onbekend. Het slachtoffer was ongehuwd. ADVERTENTIES Heden werd plotseling van ons weggenomen, onze enig ste lieveling ANNEKE op de leeftijd van ruim vier jaar Zierikzee, 17 december 1959 Rijksweg, Salonwagen M. W. C. DE JONGE H. C. DE JONGE- DE LAAK met en zonder chauffeur ie huur All-Risk verzekerd Tel. 2044 en 2115 - Zierikzee Nog geen overeenstemming over landarbeidersionen DEN HAAG, 18-12. De hoofdaf- deling sociale zaken van het land bouwschap heeft gisteravond op nieuw de kwesie van de landar beidersionen behandeld. Zoals be kend willen de werknemers een loonsverhoging van vier procent plus opneming van de huurcom- pensatie in de C.A.O., terwijl de werkgeverss willen gaan tot twee procent plus opneming van de huurcompensatie. Er is ook. nu geen overeenstemming bereikt. Be sloten is thans, de zaak aan het bestuur van het landbouwschap voor te leggen. De C. A. O.'s in de landbouw lopen tot 1 mei. Jeugdige Zierikzeeënaar bezoekt Ann Arbor High School in Ver. Staten Het hoe en wat van het Amerikaanse onderwijs Ann Arbor is een gemeente die, met haar voorsteden, bijna 70 000 inwoners telt. De stad, die ondanks de snelle groei nog altijd meer op een uitgestrekt villapafk lijkt dan op een stad, heeft een uitstekende universiteit die tot de beste van de Verenigde Staten behoort. Gedu rende de eerste twee weken van mijn verblijf in de U.S.A. was ik te gast bij een familie in deze stad; in deze tijd heb ik de gelegenheid gehad om een bezoek te brengen aan een van de modernste middel bare scholen. Van verscehidene kanten hoorde ik de meest fantas tische verhalen over de in 1958 ge reed gekomen High School en dat maakte mij tenslotte bijzonder be nieuwd naar dit „achtste wereld wonder". De school Wanneer we over deze school spreken, moet U zich voorstellen: een serie van vijf gloednieuwe ge bouwen, omgeven door een uitge strekt grasveld; dit complex bevat 108 lokalen, negen hypermodern ingerichte natuurkunde- en schei- kundelaboratoria, een planetarium en een telescoop voor de astrono- mie-lessen en een bibliotheek waar de leerlingen een keuze kunnen ma ken uit ongeveer 18.000 boeken op allerlei gebied. De school heeft ver der de beschikking over twee over dekte zwembaden, een prachtig sportterrein en een parkeerplaats die voldoende ruimte heeft voor bijna driehonderd auto's. Dit alles maakt de Ann Arbor High School tot een van de best geoutilleerde scholen in de hele Verenigde Sta ten. De leerlingen hebben niet, zoals in Nederland, een tamelijk groot aantal verplichte vakken; in plaats daarvan kiezen zij elk jaar vijf cur sussen uit de grote verscheidenheid die voor hen open staat. De enige eissen die aan hun studieprogram ma gesteld worden, zijn, dat ze voor het eindexamen afgelegd wordt, een half jaar les gehad hebben in staatsinrichting, drie jaar in Engels en tenminste twee jaar wiskunde, natuurkunde, scheikunde of biolo gie. Verder kunnen de scholieren geheel voor zichzelf beslissen welke vakken ze willen nemen. De 69 verschillende cursussen die deze school hen biedt, variëren van typen tot hogere wiskunde en van lessen in autorijden tot Russisch. Het merendeel van de leerlingen kiest de vakken zo, dat hun pro gramma elk jaar drie moeilijkere en twee eenvoudige cursussen om vat; een typisch lesroostser is bijv. Engels, scheikunde, aardrijkskun- rkenen en typen. Over het alge- men heeft de Amerikaanse High school-leerling het dus heel wat gemakelijker dan onze h.b.s.-ers. Alleen de High school Waar wij in Nederland een keuze mogelijk maken tusssen l.t.s., m.u. l.o., h.b.s. en gymnasium, kunnen de Amerikaanse scholieren alleen de High school volgen. Dit is de re den waarom deze scholen zo'n groot aantal verschillende vakken aan bieden cn waarom er zo'n grote ruimte is gelaten voor een per soonlijke keuze: men brengt hier leerlingen van een zeer verschil- Onze jeugdige stadgenoot, Ben van der Wolf, vertoeft voor een jaar in Amerika, waar hij is ingeschreven aan de High School te Ann Ar bor. In 'n reisbrief schrijft Ben iets over zijn ervaringen ginds en over het onderwijs in de V.S. lende begaafdheid en interesse bij een en men moet er dus ook voor zorgen dat ieder van hen iets naar zijn persoonlijke belangstelling kan vinden. Er is echter ook een min der aangename eigenschap aan dit schooltype: het feit dat het intel lectueel niveau zo sterk uiteen loopt, brengt met zich mee dat het peil van het onderwijs sterk daalt. De Amerkaanse High school is een bijzonder prettige school en dit schooltype voldoet uitstekend voor de middelmatige scholieren; het is echter absoluut onvoldoende om de meer begaafde leerlingen een ver dere stimulans te geven. Scheepvaartberichten Bonita, 15-12 van Charleston naar New York. Tegelberg, 15-12 van Hongkong naar Manilla. Wonogiri, 18 te San Francisco. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Z.H.- eilanden G.A. - afdeling Zierikzee Veiling van 16 december Andijvie f 30,00-32,00, boerenkool f 20,00-23,00, gele kool f 21,00-24,00, rode kool f 28,00-29,00, grote peen f 16,00-21,00, uien f 15,00, spruiten (ongeschoond) f 60,00-61,00; per 100 kilogram. Comtesse f 35,00, Rietpeer f 49,00, Groninger Kroon (kr.) f 13,00, No taris h.h. f 20,00, Jonathan f 41,00, Alfeston f 25,00, Golden Del. f 26,00- 75,00, Goudreinetten f 38,00-45,00; per 100 kilogram. Knolselderij f 30,00-33,00 per 100 stuks. SPORT VOETBAL MEVO I-VEERE I Zaterdagmiddag speelt het eerste elftal van MEVO thuis tegen Veere I, waarvan in de uitwedstrijd met 4-0 werd verloren. Ongetwijfeld zullen de gastheren revanche willen nemen voor deze nederlaag, waarin zij geen enkel doelpunt konden scoren, wat deze competitie nog niet is voorgekomen. Of dit geluk ken zal is nog een open, vraag, want Veere beschikt over een snelle, jonge ploeg, die in het begin van de competitie goede resultaten Wist te boeken en jl. zaterdag tegen Spui gelijk speelde. Bovendien kan ME VO niet volledig uitkomen, zodat van het begin tot het einde door alle spelers flink zal moeten wor den aangepakt om een goed resul taat te bereiken. GEZELLIGHEID KENT GEEN TIJD, maar wordt wei bepaald door de goede smaak van de gastvrouw I KOOPT daarom uw TRACTATIES voor de a.s. feestdagen bij Poststraat Zierikzee Telefoon 2601 Onze sortering Kerstkransen Speciaal Kerstgebak Kerstbrood Koekjes Weihnachtstollen Zoutjes en Palingbrood ZIET VOORAL ONZE ETALAGES I STURKA COATS Kinderen: mohair/poplin (omdraaibaar) Dames: mohair/teddy en cord Heren: mohair, poplin/duffel, mohair/poplin Firma Frans Koevoets Textiel en Sport St. Domusstraat 14 en 24 Zierikzee KONINKLIJKE ZEELANDIA H. J. DOELEMAN N,V. - ZIERIKZEE vraagt voor spoedige indiensttreding diploma typen en steno gewenst minimum opleiding ULO aanmelden kantoor Poststraat 11 Het bestuur van de afd Schouwen-Duiveland van de NVSH belegt op maandag 21 dec a.s. in café restaurant Bru" te Bruinisse een Het bestuur houdt zitting van 8 tot 9.30 uur voor het geven van inlichtingen betreffende bet werk van de Vereniging aan iedere belangstel lende. Als er voldoende belangstelling voor de NVSH blijkt te bestaan, ligt het in de be doeling binnenkort te Bruinisse een filmavond te organiseren. A VOOR UW KERSTDINER: restaurant Te koop: Alle soorten aardappelkiembakjes ook eventueel losse latten, om ze zelf te maken, geheel op maat. Fa. Gebr. VAN GAANS, hout handel, Nieuw-Vossemeer, te lefoon 26. SUCCESJES Te koop: „Sparta" motorrijwiel 250 cc, „Victoria" 1957, Prima! Garage Remeeus, tel. 01114-473, tc Ouwerkerk. Personeel aangeboden: Meisje voor vijf halve dagen in de week. Brieven onder no. 1192 aan het bureau van dit blad. Diversen: Zaterdag a.s.: verse bananen f 1,per kg. C. Fiere, groen ten- en fruithandel, Poststr. 48, telef. 2166, Zierikzee. Voor het zelfmaken van kerst versierselen hebben wij zilver, goud, rode en groene flitter, 35 cent per flesje. - Mol, Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Weer een pracht sortering pij pen in alle prijsklassen, van Sigarenmagazijn D. C. Vier gever, hoek Kraanplein. Bestelt tijdig uw kerstboom! Fa. M. van Felius Zn., naast de bioscoop, telef. 2131, Zie rikzee. Diversen: Bestelt ijdig uw kerstboom! Fa. M. van Felius Zn., naast de bioscoop, tel. 2131, Zierikzee. Nog voor de Kerst uw kamer een nieuw aanzien met het modern schoorsteenbehang. Grote sortering bij Mol, Nwe Boogerdstraat 27, Zierikzee. Overgangsleeftijd? Migraine? Ongezonde teint? Verstopping? Jeugdpuistjes? Vetzucht? Nat- termann's bloedzuiverende thee n. 8 helpt! Groot pak f 1,85, bij elke drogist. Dat zagen en piepen in uw borst verdwijnt met Bronchium Elixer. Maakt de ademhalings wegen vrij. Lost slijmvormin- gen op. Flacon f 2,bij elke drogist. Grote sortering mooie karpet ten, traplopers en. overgordij nen bij: Deurloo's Woningin richting, tel. 01110-2098, Zie rikzee. Veescharen, elektrisch, op va- cuumleiding en voor de hand. Firma J. D. de Korte Zn., telef. 227, Bruinisse. Wij leiden op voor rijbewijs B-E (personenauto), C-E/D-E (vrachtwagen en bus). Auto rijschool A. Lemsom Kerk- werve, tel. 01110-2917. Erkend en gedipl. door de F.N.O.P. Sneldienst „Koophandel". Van Rotterdam centraal Bodehuis 10 uur Leuvehaven, Zekveld 12 uur; Dordrecht, van Putte 12.30 uur. Aankomst Zierikzee plm. 4 uur. Origineel Spaans aarden drink- kruilkje, gevuld met een prima sherry Domecy Dry f 5,95. Hotel Bom, Haamstede. Petroleum- en electrische straalkachels. Grote keuze bij Fa. J. D. de Korte Zn., tel. 227, Bruinisse. „Margriet"-discotheek. Kerst liederen door het kinderkoor „Zanggenot". Prijs f 3,95. L. C. Hoogerhuis, Renesse. A.s. zaterdagavond: pot- en kaartspel. Café-biljart J. L. de Hooge, Zierikzee. Elke chauffeur wil graag een auto-sigarettenétui met mag neet van Sigarenmagazijn D. C. Viergever, hoek Kraanplein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3