OLYMPISCHE WINTERSPELENLNADEREN PLANNEN VOOR WERF IN HET ZUID-SLOE Jaarrede president directeur Kon. Maatschappij „De Schelde" VUSSINGEN, 17-12. De presi dent-directeur van de N.V. Konink lijke Maatschappij „De Schelde", de de heer J. W. Hupkes, heelt van daag zHn traditionele jaarrede ge houden. HU deelde mede dat in het afgelopen jaar drie schepen, de zo genaamde Carras-schepen, niet op- geleverd werden. Aan de motoren van deze schepen heeft zich een ge brek voorgedaan, zeide hU» maar dat technisch gesproken de moei lijkheden thans zün opgelost. Mede op advies van „De Schelde" heeft Sulzer de constructie van de mo toren gewijzigd. De bouw van deze Griekse schepenserie zal volledig worden voltooid. De heer Hupkes zeide ook, dat noch in technische, noch in finan ciële kringen de naam van „De Schelde" ook maar iets heeft ge- De machinefabriek „De Schelde heeft belangrijke orders op het ge bied van landketels, tandwielkas ten enz. Zij heeft ook zorg en aan dacht besteed aan de kernenergie, Er werd een aanbieding voor bouw van een atoomcentrale Geertruidenberg gedaan. Helaas bleven deze pogingen en ook die van andere Nederlandse en buiten landse bedrijven, tot nu toe zonder succes. De grote Nederlandse elek triciteitsbedrijven, die nauw sa menwerken, zijn tot de conclusie gekomen, dat kernenergie nog kostbaar is. Sprekende over de scheepsbouw- mogelijkheden in de toekomst, merkte de heer Hupkes op, dat de zeevrachtenmarkt laag is en dat het prijspeil voor de scheepsbouw ge zakt is. Wel zijn er vele aanvragen voer de bouw van schepen in be handeling genomen, maar alleen die werven, die onmiddellijk op drachten nodig hebben, hebben be stellingen aanvaard. De N.V. Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" heeft dit jaar geen nieuwe bouworders aangenomen. Andere sectoren Een geheel ander beeld tonen de andere sectoren van het bedrijf. Grote activiteit werd ontwikkeld op het gebied van ketels. De scheeps- reparaties waren drukker dan ooit tevoren. In dit verband noemde de heer Hukes de grote ombouw van twee kapitale schepen, waaronder de „Andes". Tot de belangrijkste activiteiten moet ook de overeen komst met de „Israël Ship Yard" te Haifa gerekend worden. Er een contract afgesloten voor de bouw van een werf in Haifa en daarnaast hoopt „De Schelde" op drachten te verkrijgen, speciaal voor haar machinefabriek te Vlis- singen. Het Zuld-Sloe Tot slot maakte de heer Hupkes enkele opmerkingen over de plan nen voor de bouw van een werf in het zuid-Sloe. Enige jaren is aan deze plannen gewerkt en nu wil „De Schelde" met de eerste uitvoe ring beginnen. De materie is echter vrij ingewikkeld, want het gaat om een terrein, dat nog uit het water gewonnen moet worden en dat bo vendien ligt op een moeilijk punt langs de Schelde-oever. Italiaans rakettenprogram ROME, 17-12. Italië zal in de ko mende zomer met Amerikaanse hulp op Sardinië zes raketten af schieten. Eerst zulen in Italië ge bouwde tweetrapsraketten tot een hoogte van ongeveer 200 km. wor den gelanceerd en later zal de Amerikaanse „Scout" extra stuw- druk geven waardoor een hoogte van ongeveer 700 km. kan worden bereikt. Dit heeft prof. Luigi Broglio, voorzitter van de nationale com missie voor ruimte-onderzoek, in een interview met het nieuws agentschap „Italia" meegedeeld. Hij verklaarde dat een groep Italiaanse geleerden reeds bestu deert hoe een mens de ruimte in kan worden geschoten en veilig naar de aarde kan terugkeren. VERKEERSONGEVAL TE UTRECHT Verpleegster gedood Echtpaar zwaar gewond UTRECHT, 17-12. Bij een ver keersongeval in Utrecht is van morgen de 60-jarige rustend zuster H. D. S. uit Utrecht, gedood en een echtpaar zwaar gewond. Het echtpaar reed in een auto op de Diamantweg en gaf geen voorrang aan een op de Briljant laan rijdende zandauto. Met een hevige klap botsten beide wagens tegen elkaar aan, waarbij een ver pleegster, die op een vluchtheuvel stond af te wachten, totdat zij kon oversteken, door de volkswagen werd gegrepen en gedood. De bestuurder van de zandauto kwam met de schrik vrij. Het echt paar, de 64-jarige C. S. en zijn vrouw, de 43-jarige D. J. S.-B. werden in ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Ze zijn afkomstig uit Pretoria (Z.-Afrika) en waren nog maar twee dagen in ons land. Een textiel-oorlog te Schoonhoven SCHOONHOVEN, 18-12. Enkele dagen is een textieloorlog in Schoonhoven aan de gang en het blijkt, dat het aantal mantels, cos- tuums, jassen en dergelijke, dat deze week reeds de deur uitgegaan is, zeer groot is. Bij een der zaken heeft de politie voortdurend de toeloop moeten regelen en werden de klanten bij tien tegelijk binnen gelaten. Enkele andere winkeliers in dezelfde branche, die niet di rect tot de „strijdende" behoren, hebben eveneens een drukker be zoek mogen constateren. Ingekomen stukken Overtollig maagzuur hunt U blussen. In een hand-omdraaien. Met een paar Rennies. 'n Ideale remedie - en afdoende. Altijd - overal kunt U Rennies ne men. Onopvallend. Zonder water of wat ook. Gewoon laten smelten op de tong, opgelost in Uw eigen speeksel, vinden de werkzame be standdelen hun weg naar de vuur haard. En blussen die on-mid-del- lijk. 'n Wonder dat U zelf kunt on dervinden. Studenten helpen Tunesische school AMSTERDAM, 17-12. Vandaag is de volledige meubilering voor een klas van de tijdens een internatio naal studentenwerkkamp herbouw de school in de Tunesische plaats Sakhiet-Sidi-Youssef scheep ge gaan naar Tunis. De banken voor deze klas van 48 kinderen zijn voor zien van een bordje „Through the Netherlands Student Council" ten bewijze, dat de Nederlandse Stu denten Raad er in geslaagd is, met medewerking van het bedrijfsleven de beloofde inrichting voor deze klas te verzorgen. Er 2ullen binnen kort ook gymnastiekschoenen wor den verzonden. President Soekarno heeft ver klaard, dat binnenkort een nieuw regeringsbesluit uitgevaardigd zal worden waarbij „onbeduidende" politieke partijen, die „niet echt zijn" ontbonden worden. STAD F.N PROVINCIE ZIERIKZEE De verbouwing van slagerij Schel! Men gelieve in het artikel over de modernisering van slagerij Scheil, opgenomen in het nummer van donderdag, te lezen, dat het metselwerk werd verricht door de metselaar-aannemer L. J. van den Houten. DREISCHOR Schoolstraat kwam gereed De nieuwe Schoolstraat, welke geheel is uitgevoerd door de ge meente-werklieden en aansluit op de in aanbouw zijnde nieuwe la gere school, is deze week geheel gereed gekomen. Een beplanting aan deze straat zal binnenkort worden aangebracht. Vergadering landbouw- vereniging In de vergadering van de Coöp. Landbouwvereniging Dreischor, die woensdagavond j.l. werd gehouden in „De drie schapen" alhier, werd door de heer M. Scharringa te De Bilt een causerie gehouden over het werk van en de onderzoekin gen door het K.N.M.I. in het be lang van de land- en tuinbouw. Aan de hand van vertoonde dia's werden verschillende objecten door spreker nader toegelicht, waaruit naar voren kwam het hoe waarom van het uitzenden van weerberichten en de adviezen ten gerieve van land- en tuinbouw. Het geheel was een leerzame avond Geslaagde Nutsavorid Op de in het café „De Drie Scha pen" gehouden Nutsavond van dit seizoen van de vereniging „Nut en Genoegen" was als spreker uitge nodigd de Afrika-kenner, de heer K. J. Junius Ingerman. Bij afwe zigheid van de voorzitter werden de talrijke aanwezigen welkom ge heten door de heer C. van der Lin de. De heer Junius Ingerman had voor deze avond als onderwerp ge kozen „Een exploratie door de oer wouden van Centraal Afrika". Hij sprak over zijn bezoek aan Lam- barene waar hij te gast was bij dokter Schweitzer en over zijn per soonlijke belevenissen in de Bel gische Kongo tussen de negers van verschillende stammen. Na de pau ze werd door spreker een en ander door middel van lichtbeelden en grammofoonplaten nader toege licht, waarbij ten slotte een kijkje werd genomen in het Koning Al- bert natuurreservaat. EEN UNIEKE KANS JONGE BOEREN KUNNEN NEGEN MAANDEN NAAR CANADA (Ingezonden). Het leven geeft voor ieder nieu we kansen en andere mogelijkhe den. Twintig jaar geleden heeft niemand durven dromen van de mogelijkheid dat er nog eens een tijd zou komen, waarin de verste afstanden zouden verdwijnen. Wie durfde toen denken aan jonge boe ren, die „even" negen maanden naar Canada gaan om daarna toe gerust met een nieuw stuk levens ervaring naar huis terug te keren? Vandaag kan dit. Het is mogelijk voor ieder, die zich daarvoor wil inspannen. Er is een unieke kans om niet alleen Canada, een land met ruimte en toekomst te Ieren kennen, maar tevens om zichzelf een groot stuk levenservaring eigen te maken. Ervaring van twee jaar Er is nu met dit plan een erva ring van twee jaar. Zowel voor ons hier in Nederland als voor hen, die de regeling in Canada helpen uit voeren. Zowel in 1957 als in 1958 zijn er een flinke groep jonge boe ren naar Canada gegaan. Zij heb ben daar negen maanden of langer op een of meer bedrijven gewerkt en in deze periode voldoende ver diend om alle onkosten te kunnen betalen en eveneens een aardig zakgeld te sparen, dat gebruikt kan worden om iets meer van land en volk te leren kennen. Inhoud van het plan Doel van het plan is, waaraan zowel de Nederlandse als Canadese regering volle medewerking ver lenen, om jonge boeren uit Neder land in nauw contact te brengen met land en volk, maar vooral ook met het plattelandsleven in Cana da. Op deze wijze komt er in ons land een betere kijk op de omstan digheden en ihogelijkheden in Ca nada. Zij die terug komen kunnen er zelf over vertellen en dat is be ter dan brieven, of verhalen in de krant. Zij die aan dit plan deelnemen gaan als bezoekers naar Canada met een vergunning om er te wer ken. Een speciale vergunning dus. In de negen maanden (kan worden verlengd tot 18 maanden) is men verplicht op een boerderij te wer ken en nadien terug te keren naar Nederland. Men verdient een be hoorlijk loon, dat ruim voldoende is om alle onkosten van reizen enz. terug te verdienen. Voor wie Dit plan is voor twee groepen van jongeren, nl.: a. voor hen, die wel eens iets meer van de Canadese landbouw, de taal en de cultuur willen weten en die daarna in Nederland wensen te blijven. •b. voor hen, die er over denken om in de toekomst te gaan emi greren. Zij kunnen door deelna me zonder enig risico eerst zelf gaan kijken en hun mening vor men. Voorwaarden van deelname Zij die wensen deel te nemen moeten aan de volgende voorwaar den voldoen: a. het boerenwerk goed verstaan en bereid en in staat om in Ca nada op een bedrijf te werken. b. Voldoende persoonlijkheid om zelfstandig op eigen benen te staan en in een Canadees gezin te worden, opgenomen. c Kennis van de Engelse taal, hoe meer kennis van de taal hoe be ter het gaat. d. Bij voorkeur ongehuwd en in de leeftijd van plm. 19 tot plm. 30 jaar. Voor militaire dienst kan uitstel worden verkregen. Plaatsing in Canada De bedrijven waarop de jongens geplaatst worden zijn vooraf uitge zocht door vertegenwoordigers van de verschillende kerkelijke organen in Canada. Daarbij wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met de wensen van de deelnemers .en hun vakbekwaamheid. Men kan dan ook vragen om plaatsing op een be paald type bedrijf en ook voor een bepaalde provincie in Canada. Het is de wens van de Canadese regering, dat er een goede sprei ding over heel het land is. Er wordt in ieder geval heel veel werk ver zet om alles goed te laten verlopen. Verzorging in Nederland De administratieve verzorging in Nederland is in handen van de drie Centrale Landbouwjongeren Orga nisaties, die zo nauwgezet mogelijk aandacht aan deze belangrijke zaak wijden. Van 18-28 februari 1960 worden te Squaq Valley (California) de Olympische winterspel en gehouden. Op de foto ziet men twee Olympische kandidaten in training op de 400 meter lange ijs baan. Op de achtergrond de skihellingen. NIEUWERKERK Gecombineerde vergadering van landbouw vereniging en „Blijvend Contact" In „Ons Dorpshuis" alhier werd een gecombineerde vergadering ge houden van de Landbouwvereni ging „Eendracht Bindt" en de ver eniging „Blijvend Contact". Door de voorzitter, de heer J. A. van Nieu- wenhuijze werd deze bijeenkomst geopend met een speciaal wel komstwoord namens de beide ver enigingen aan de heren D. Eveleens en M. Scharringa te De Bilt. Het speet hem dat de zaal maar half vol was, het ongunstige weer zal daarvan wel de oorzaak zijn. Medegedeeld werd dat de ge voerde hulpactie een mooi resul taat heeft gehad en dat Schouwen- Duiveland daarbij lang geen slecht figuur heeft geslagen. Hij dankt de leden voor de spontaniteit waarop ze hebben gereageer.d Verder deelt de voorzitter mede dat de gewone jaarvergadering zal gehouden worden in de loop van de maand februari, waarop na afloop van de gewone agenda een spre ker zal optreden met als onder werp: „Wat verdienen wij ei waaraan maken wij het op". Ten slotte nog, dat op 28 februari a.s. de landbouwvereniging 75 jaar be staat. Het ligt in de bedoeling dit feit op een der volgende dagen na 28 februari op een gepaste manier te herdenken. De heer Scharringa sprak hierna over het onderwerp „Landbouw en klimaat in Nederland". Met sta tistieken toonde spreker aan, hoe perioden van droge en warme zo mers worden afgewisseld met pe rioden van natte en koude zomers. Allereerst liet hij zien hoe droog de zomer van 1959 is geweest in verschillende delen van ons land. Hij trok een vergelijking tussen BROUWERSHAVEN Vergadering P.v.d.A. De Partij van de Arbeid afdeling Brouwershaven hield haar jaar vergadering in hotel Ringelberg. De voorzitter, dhr. M. Matthijsse verwelkomde de aanwezigen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental met 4 is gestegen. Het financieel verslag liet een batig saldo horen. Tot lid van de kascontrole-com missie werd gekozen mevrouw Bos-de Vos. De aftredende bestuursleden mevr. G. Nouwen-Noorthoek en de heren J. Dekker, L. Bos en I. Eike- ma, werden met algemene stem men in hun funkties herkozen. Wethouder J. Dekker hield een jaaroverzicht ovpr de diverse acti viteiten, door de raadsfractie ver richt. Spr. belichtte enige aspec ten in de gemeente welke met me dewerking van de raadsfraktie tot stand zijn gekomen en de wensen, welke er nog bestaan. Met de gebruikelijke rondvraag waarin diverse problemen werden aangesneden, werd deze vergade ring besloten. OUWERKERK Vergadering P.v.d.A. Woensdag hield de afd. Ouwer- kerk in café Pankow een algemene ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer Doornenbal. Be sproken werd de beschrijvingsbrief voor de gewestelijke vergadering op 19 december a.s. in de „Prins van Oranje" te Goes. Waarschijn lijk zullen de voorzitter met de heer C. M. Zorg© deze vergadering als afgevaardigden bezoeken. De heer A. de Later informeerde naar de werkzaamheden van de penningmeester en vroeg, gezien het grote kasoverschot, of er wel eens subsidies worden verleend. De voorzitter deelde hierop mee dat één ingekomen subsidie-aanvrage is ingewilligd. Namens de ANAB vroeg de heer C. Zorg© vaststelling van een geza menlijke vergadering van de be sturen van de P.v.d.A., ANAB en VARA om een feestavond te beleg gen. Besloten werd deze vergade ring vast te stellen op dinsdagavond 22 december a.s. Tot slot werden enige films ver toond, o.a. over de Philipsfabrieken en het toerisme in Italië, ingeleid door de heer J. J. Smits. Eelde (het noorden) en de Zeeuwse eilanden en daarop aansluitend de verdamping die in beide streken heeft plaats gehad. In het noorden heeft volgens zijn statistiek veel minder verdamping plaats gehad en heeft men derhalve minder van de droogte geleden. Maar ook de kwaliteit van de grond speelt een grote rol, b.v. zandgrond en klei grond. Verder werd het gesproke ne nog toegelicht met een serie mooie kleurendia's. Hoewel geen definitieve voorspelling voor de a.s. zomer kon worden gegeven, was het toch een buitengewoon inte ressant onderwerp, dat met kennis van zaken werd behandeld. Hierna trad de heer Moermond te Dreischor als voorzitter op. Hij dankte de vereniging „Eendracht Bindt" voor de aangename ont vangst en voor de prettige samen werking tussen „Eendracht Bindt" en „Blijvend Contact". Hij dankte de spreker voor het door hem ge houden weerpraatje. ANNA-JACOBAPOLDER Concerten van „Concordia" Na eerst in de bovenzaal van ho tel „De Druiventros" te St. Philips- land een avond gegeven te hebben, kwam de muziekvereniging „Con cordia" te St. Philipsland ook naar Anna Jacobapolder- om daar een muziekuitvoering te geven in „Ons Dorpshuis". De voorzitter der vereniging, de heer F. P. Feleus, opende beide avonden met een kort openings woord. Daarna werd, onder de des kundige leiding van de heer C. Del- hez, directeur der vereniging, het muzikale gedeelte van het pro gramma afgewerkt, hetgeen uit vijf nummers bestond. Dat met elk stuk ernst wordt gemaakt bewijst wel de geregelde vooruitgang die op de concoursen geboekt wordt. Dit heeft de vereniging voorname lijk te danken aan de voortreffelij ke leiding van haar direkteur. Na de pauze, waarin een verloting ge houden werd, werd het toneelstuk .Direkteur Fanny", in drie bedrij ven, opgevoerd door de toneelver eniging „Irene". Dr. Carl Seltzer, die als anthro- poloog is verbonden aan de univer siteit van Harvard, in de V.S., schrijft in het tijdschrift „Science" dat hij, na onderzoekingen over een periode van 15 jaar van 252 gewe zen studenten van deze universiteit heeft bevonden dat „zwakke man nelijkheid" meer voorkomt bij zwa re rokers dan bij gematigde of niet- rokers. Verwachting tot zaterdagavond: Buiïg Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; aanvankelijk krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en noordwest, later geleidelijk afnemend; dezelfde tem peraturen als vandaag of iets la gere. 19 dec. Zon op 8.44, onder 16.29. Maan op 21.06, onder 11.00. 20 dec. Zon op 8.45, onder 16.30. Maan op 22.12, onder 11.29. 21 dec. Zon op 8.46, onder 16.30. Maan op 23.19, onder 11.55. Laatste kwartier: 23 dec. te 4.28. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 19 dec. 20 dec. 21 dec. 5.26 v.m. 5.56 v.m. 6.34 v.m. 17.50 n.m. 18.23 n.m. 19.01 n.m. BROUWERSHAVEN 19 dec. 5.08 v.m. 17.22 n.m. 20 dec. 5.43 v.m. 18.00 n.m. 21 dec. 6.25 v.m. 18.39 n.m. Doodtij: 25 dec. HET WEEROVERZICTT DE BILT, 18-12. - Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie die don derdag in het zeegebied tussen IJs land en Schotland aankwam, met een luchtdruk in het centrum van 1955 mb., is daarna in oostelijke richting naar de Noorse kust ge trokken en gaan opvullen. Aan zijn zuidwestflank voerde een krachtige zuidwestelijke wind zachte lucht aan uit de Golf van Biscaje. De temperaturen waren hierin 9 gra den. Het front van de depressie veroorzaakte overal enige regen. Na de frontpassage stroomde minder zachte lucht binnen met opklarin gen en enkele verspreide buien. Door grote drukstijgingen boven de Britse eilanden komt ons land geleidelijk tussen de depressie en een rug van hoge luchtdruk in, met in kracht afnemende wind tussen west en noordwest; echter niet, dan nadat aan de kust de stormgrens is overschreden. Overigens zullen ook de komende 24 uur de opkla ringen worden afgewisseld door enkele buien. De temperaturen zul len dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets lagere. ZIERIKZEE Zierikzeese Hengelsport- vereniging „Oosterschelde" Van de zijde der Hengelsportver eniging „Oosterschelde" deelt men ons mede, dat het bestuur thans als volgt is samengesteld: P. v. d. Welle, voorzitter, D. D. J. v. d. Poel, secretaris, H. Schot, penning meester, Chr. Geurink (alg. ad junct) en de leden C. H. van Schel ven, Ouwerkerk, J. C. Schiette- katte en G. Wilbrink, Zierikzee. Dit is een geheel nieuw bestuur. Het oude trad af, omdat op een dei- jongste vergaderingen het zich niet kon verenigen met de gang van zaken. De verdiensten van het oude bestuur worden door het nieuwe ten volle erkend en be treurd wordt, dat het oude bestuur op een dergelijke wijze haar werk zaamheden zag beëindigd. Verder wordt nog medegedeeld, dat het verboden is tussen de ha ven Viane te Ouwerkerk en het elektrisch poldergemaal, over een breedte van 100 meter uit de teen van de dijk te lopen of wormen te spitten, in verband met aanwezig heid van mosselzaad. Men moet trouwens voor het spitten van wormen in het bezit zijn van een op naam gestelde persoonlijke ver- gunning. De jaar- tevens feestvergadering zal worden gehouden op vrijdag 5 februari 1960. LAND- EN TUINBOUW Nieuw in te zaaien grasland Zo op het oog is menig perceel, dat na de droogte helmaal vergaan leek, door de herfstregens weer ta melijk opgefleurd. De vraag blijft: welke grassen zijn hier opgeleefd? De goede, of die van minder soort? Do laatste zijn meestal de taaiste. In zo'n geval lijkt nieuwe, inzaai toch geboden. De boer die tot scheuren nu be sluit, staat voor het probleem: welk mengsel zaai ik voorjaar 1960 in? Dat is wel even om bij stil te staan. Er zijn twee mogelijkheden. Weer gras-weide. Of nu eens klaverrijke weide. Het eerste is geen probleem, de rassenlijst geeft ruim keus. Maai de, zuivere gras-weide heeft toch ook enkele nadelen getoond. Een zijdig weidevoeder, waardoor kans op voedingsziekten in voor- en na jaar. En meestal een verminderde zomerproduktie, speciaal op droog- tegevoelige grond. De klaverrijke weide - en met name de klaverrijke kunstweidc - heeft daarentegen voor het ge mengde zand- of zavelbedrijf en kele grote voordelen. Het uitscha kelen van de reeds genoemde risi co's: droogte-risico, ziekte-risico. Dav.z. dat de klaverrijke weide een betere zomerproduktie geeft, ook tijdens abnormale droogte, met sterk verminderd ziektegevaar door meer gevarieerd weidevoer van betere kwaliteit! Er is nog een voordeel: verho ging van de bodemvruchtbaarheid. En dat betekent: goedkoper gras. Maar ook - zodra de klaverrijke kunstweide weer opgenomen wordt in de vruchtwisseling - een hoger rendement van de akkerbouwge wassen. Drie punten dus van groot belang voor de economie van het gemeng de bedrijf. Men heeft nu de kans. Scheuren en nieuw inzaaien. Maar wat? Kiest h de klaverrijke weide, laat u dan over de mengselkeuze goed inlichten. Zaai in op goed be zakt© voor, onder een licht graan gewas als dekvrucht, begin april. Nog een kleine raad: besluit spoedig, er zal meer worden be steld. Zorg dat u het zaad. wat u ook kiest .tijdig in huis hebt. Een probleem dus, wij zeiden het reeds, om wel even bij stil te slaan!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2