f Koning Boudewijn: wilde evolutie moet Kongo bespaard Eerste deel van NAVO - conferentie ge-eindigd DE ZIER1KZEESCHE COURANT Lancering van Amerik. satelliet uitgesteld .MARTIN MARINER" OP NIEUW-GUINEA VERONGELUKT Waarschuwing van minister De Schrijver VERWARRING BI] AANKOMST VAN KONING BOUDEWIJN IN KONGO Geen gevaar meer voor „Elbe" Nederlandse schipper in Ierland beboet AbONNÊMfcNTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijn! maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) f 1,- per stuk. VRIJDAG 18 DECEMBER 1959 No. 18687 116e jaargang ZHIBEESmWNIEUWSBOM WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. i. Bij de V^ate, tel. 01110-2938 NA AANKOMST IN STANLEYSTAD Mjtie van vertrouwen voor de Schrijver BRUSSEL, 17-12. „liet is thans de zaak de wettige aankomst donderdagavond in een radiotoespraak in aanspraken van de bewoners van Kongo te begrepen Stanleystad verklaard. en in te willigen en hen de ontgoochelingen van een De koning voegde hieraan toe, dat België zonder wilde evolutie te besparen". aarzelen heeft gereageerd op deze fase. „Spontaan en edelmoedig heeft het de Kongo tot de onafhankelyk- Dit heeft koning Boudewyn enkele uren na z(jn heid geroepen". In zijn korte rede zei koning Boudewijn verheugd te zijn weer in Kongo te zijn. „Ik heb met ver langen uitgezien naar de dag, waarop ik naar deze Afrikaanse grond, die een resultaat is van on ze gemeenschappelijke inspannin gen terugkeer". „Tijdens mijn eerste reis heb ik de indruk gekregen, dat ons be schavingswerk een nieuwe weg diende op te gaan en dat het uur naderde om de betrekkingen tussen België en Kongo te baseren op d? ontvoogding van de inlandse be volking". Grondige hervormingen Koning Boudewijn vervolgde: „Loyaal komt België zijn belofte na volgens de werkwijze, ingege ven door ervaring en het belang van een ieder Het wil Kongo geen vooraf geformuleerde oplossingen opleggen, maar koestert de wens dat Kongo instellingen schept, die aangepast zijn aan de plaatselijke gewoonten en gebruiken en die be antwoorden aan de behoeften van het land. Dergelijke grondige her vormingen brengen grote proble men met zich mee Het welslagen hangt af van rust, goede trouw en het verlangen om h^cht en duur zaam wrk te verrichten. Als voortzetter van de-dynastie, die dit grote en prachtige land ge schapen heeft en dat het uwe is, streef ik eerst en vooral naar de behartiging van uw eigen belangen en uw persoonlijk geluk. Ik heb er prijs op gesteld mij ter plaatse re kenschap te geven van de verlan gens van d-1 bevolking, wier toe komst mij zo nauw aan het hart ligt". WASHINGTON, 17-12. De lance- ring van een Amerikaanse satel liet die vrijdag van Cape Canaveral zou geschieden, is uitgesteld in verband met problemen met het elektronisch systeem. Het was de bedoeling dat de satelliet in een baan tussen de aarde en Venus rondom de zon zou worden ge bracht. Volgens waarnemers is tot "uit stel besloten omdat men geen mis lukking wilde riskeren, welke een nieuwe slag zou zijn voor het Ame rikaanse prestige, in het bijzonder tegenover de bondgenoten in de Noordatlantische Verdragsorgani- sa*ïo. De waarnemers zijn van mening dat de lancering in januari zal doorgaan. Vertrouwen voor De Schryver BRUSSEL, 17-12. De Belgische Kamer van Volksvertegenwoordi gers heeft donderdag een motie van vertrouwen in het beleid van de minister voor Kongo, de heer De Schrijver, met 100 tegen 72 stem men en één onthouding aangeno men. De motie was ingediend naar aan leiding van een interpellatie door de socialistische oppositie over de uitnodiging van de minister aan de leiders van drie Kongolese partijen om voor besprekingen naar Brussel te komen. Deze besprekingen, die zonder resultaat bleven daar de minister een eis van hen afwees om de verkiezingen uit te stellen in afwachting van een ronde-tafel conferentie en politieke hevormin- gen in Kongo, eindigden in een ver klaring van Kasavoeboe c.s., dat zij alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de mislukking van het gesprek afwezen. 1 De socialistische woordvoerder verklaarde donderdagmiddag in het parlement dat zijn fractie tegen de motie zou stemmen, omdat de Ka- J mer in onwetendheid is gelaten over de reis van de koning naar Kongo. Eén lid van de liberale (rege ringspartij onthield zich van stem ming. Minister De Schryver heeft aan de pers meegedeeld, dat de enige reden voor de koninklyke reis was dat de koning zich persoonlyk op de hoogte wilde stellen van het streven der Kongolese bevolking. Het plotselinge besluit tot het be zoek toelichtend, zei hy: „onver wachte gestes zyn soms noodzake lijk". De rede, die koning Boudewijn voor de radio heeft gehouden, sprak de vorst uit in het Frans en in een van de Kongolese talen. Vijf doden - Drie gewonden 's-GRAVENHAGE, 17-12. - Door nog onbekende oorzaak is vanmor gen ten noordwesten van Fak-Fak op Nieuw-Guinea een tweemotorig amfibie-vliegtuig van de Konink lijke Marine, type Martin Mariner, in zee gestort. Van de acht inzit tenden zijn er drie gered. Dit zyn de luitenant ter zee eerste klasse G. P. Slikker, sergeant-vliegtuig- maker-A G. Th. D. M. de Bruyn en korporaal-vlicgtuigmaker, mo- tormonteur E. A. Koelhuis. Zy zijn alle drie gewond, doch hun toe stand is redelyk. De overige inzittenden worden nog vermist Hun namen zijn: lui tenant t'er zee vlieger der eerste klasse J. Adriaanse, luitenant ter zee vlieger tweede klasse O C. H. K. Bertram, sergeant vliegtuigma ker telegrafist A. J. "Warns, korpo raal vliegtuigmaker constabsl A. T. G. van Baaien en vliegtuigmaker 'constabri der eerste klasse A. W. van Loon. Patrouillevlucht Het vliegtuig was op patrouille- vlucht in Nieuw-Guinea. Op de laatst bekende positie van het vliegtuig, noordwest van Fak Fak (in de Vogelkop) trof de opspo- rings- en reddingsdienst van de 1 Koninklijke Marine een olievlek aan, alsmede een drijver en een dingy Een van Hr. Ms. oorlogssche pen bevindt zich ter plaatse. Verdere bijzonderheden zijn bij de marine voorlichtingsdienst te Den Haag nog niet bskend Nader wordt vernomen omtrent j de tot nu toe drie geredden, dat lui- - tenant ter zee 1ste kl. Slikker te i Biak woont. Hij is gehuwd en I heeft 1 kind. Sergeant vliegtuigma- ker A de Bruijn woont eveneens 1 te Biak, hij is gehuwd en heeft twee kinderen. Korporaal vliegtuigma ker E. A. Koelhuis woont aan boord van een woonschip te Grouw met vrouw en twee kinderen. Dit ongeluk met een Maltin Ma riner amfibie-vliegtuig is het vier de in de loop der tijd dat de Ne derlandse marine deze toestellen gebruikt. Toestellen van dit type zijn ver ongelukt te Merauke (bij opstijgen, alle inzittenden omgekomen). Aba- dan (bij landen, g">en overleven den) en te Goa (bij landen, geen overlevenden). President de Gaulle heeft een bezoek gebracht aan Frejus. Hier loopt hij, vergezeld van zijn adjudant en burgemeester Leotard van Frejus op de begraafplaats langs het massagraf, tvaar de slachtoffers van de ramp zijn bijgezet. BRUSSEL, 17-12. „De autoritei ten zullen waken voor de handha ving van de orde tijdens de ko mende maanden, die besf\sscnd zijn voor Kongo. 7ij zullen niet dulden dat de houding van enke^n de grote meerderheid van de Kongo lese bevolking zal beletten in sa menwerking met België en in alle vriendschap met het Be'gische volk Kongo met ziiu nieuwe struc tuur op te bouwen". Dit heeft de Belgische minister voor de Kongo donderdagavond in een radio+oespraak gezegd. Minis ter de Schrijver, die de koning op zijn reis vergezelt, sprak in een uit zending van Raöio-Stanleystad na de rode van de Belgische vorst. Hij wees er op dat de koning opnieuw heeft bevestigd dat België het voornemen heeft het volk van Kongo naar de onafhankelijkheid te leiden. ..Het verwerven van de onafhankelijkheid zal rustig en met overleg dienen te geschieden", al dus voegde hij er aan toe. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het is altijd belangrijk te weten wat onbelangrijk is. Een bloemenzaak in Haarlem verzorgt de prachtige uit Aalsmeer af komstige bloemen voor het huwelijk tussen de sjah van Perzi'ê en Farah Diba, dat maandag 21 december a.s. in Teheran zal worden voltrokken. De Haarlemse bloemenmeisjes Corrie (links) en Toto (rechts) tonen hier een mand prachtige gele tulpen, welke de bruiloft luister zal bijzetten. Politie gebruikte traangas BRUSSEL, 17-12. Tienduizenden Kongolezen en Europeanen hebben donderdagmiddag koning Boude wijn van België een indrukwek kende ontvangst bereid by zyn aan komst in Stanleystad, de eerste plaats die hij op zyn reis naar de Kongo zal bezoeken. Volgens berichten van het Belgi sche persbureau „Belga" doorbrak de zich op het vliegveld verzamel de menigte na de officiële begroe ting van de vorst door de autori teiten van het Belgische bestuur de afzetting. Voorafgegaan door Kongolese kinderen omringden honderden Kongolezen en Belgen de koning, uitroepend: „Leve de koning, leve de onafhankelijkheid, leve België, leve Kongo". Er heerste op het vliegveld enige tijd een volslagen verwarring. De koning echter vervolgde onbewo gen zijn weg, links en rechts groe tend en handen drukkend. Militai ren maakten tenslotte de weg voor de koninklijke bezoeker vrij om het verdere verloop van de offi ciële ontvangst mogelijk- te ma ken. De muziekkapel van de Bel gische strijdkrachten zette hierna het Belgische volkslied in, dat door de tienduizenden werd meegezon gen. Reuter meldt, dat de politie traangas gebruikte om inheemse demonstran+en uiteen te jagen, die „onafhankelijkheid" riepen. De be toging duurde voort tot na het ver trek van de koning van het vlieg veld en er zijn verscheidene men sen aangehouden, aldus Reuter. HONOLOELOE, 17-12. Ameri- kaanse marine-autoriteiten hebben donderdag jl. te Honoloeloe mee gedeeld dat aan boord van de Ne derlandse sleepboot „ElbV' en de twee van haar losgeslagen, voor de sloop bestemde Amerikaanse vlieg dekschepen, alles wel is. De Amerikaanse torpedobootja- ger „Richard S Edwards" heeft de door de „Elbe" opgegeven positie woensdag jl. bereikt, terwijl het Amerikaanse vliegdekschep „Bon Homme Richard" donderdag ter plaatse was Beide oorlogsbodems meldden radiografisch dat geen pogingen zouden worden onderno men om de in totaal 41 zeelieden, dn zich aan boord van de drie stuurloos ronddrijvende schepen bevinden te redden, totdat de zee wat kalmer was geworden. De gol ven in dit zeegebied hebben thans een hoogte van zes tot negen meter. Inzending van koningin Elizabeth op „Floriade" ROTTERDAM, 17-12. H.M. ko- ningin Elisabeth van Engeland heeft besloten een inzending uit de kassen en kwekerijen van het Britse koninklijk huis naar de „Koningshof" op de „Floriade" te doen verzorgen. Dit bericht is bin nengekomen bij de commissie, die zich bezig houdt met de voorbe reidingen voor de „Koningshof" op de komende internationale tuin bouwtentoonstelling. De inzending van de Britse vor stin zal worden verzorgd in samen werking met Kew Gardens te Lon den. Zij wordt opgesteld bij de in zendingen van zes andere west- Europese vorsten, o.w. H M. konin gin Juliana en Z.M. koning Boude wijn, die er in hebben toegestemd dat allerlei zeldzaam bloeiend ma teriaal uit de kassen van Soestdijk en Het Loo, respectievelijk Laeken, naar Rotterdam komt. Moeilijkheden maar geen crisis m Premier Ben Goerion van Israël, die een nieuwe coaltieregerinB van vyf partijen heeft gevormd, heeft donderdag met 78 tegen 33 stem men het vertrouwen van het par lement gekregen. PARIJS, 17-12. Het eerste deel van de ministersconferentie van de NAVO te Parijs, is donderdagavond geëindigd. Dit deel, waarin volgens een communiqué de ministers van de vijftien NAVO-landen eenstem mig bevestigden vertrouwen te heb ben in het bondgenootschap en verklaarden dit in de komende ja ren onmisbaar te achten, heeft vol gens berichten die in de wandel gangen van het NAVO-gebouw zijn vernomen, heftige debatten te zien gegeven. Eén van deze kwesties was die van de integratie van de luchtverdediging, die woensdag ter sprake is gekomen. De secretaris-generaal van de Navo, Spaak, zei op een perscon- fe entM na afloop dat er ind?rdaad moeilijkheden zijn, maar dat er van een crisis - dus van een gevaar voor de toekomst van de Navo - geen sprake is. Dit was duidelijk gebleken. Alle ministers zijn van oordeel, aldus Spaak, dat de Navo ook in de toekomst en tijdens een ontspanning nog noodzakelijk is. Het hoofd van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris van bui tenlandse zaken dr. H. R van Hou ten, heeft donderdagavond aan de pers meegedeeld dat er op de laat ste dag is gesproken over ->en aan tal suggesties van de werkgroep van de vier landen die deelnemen aan het westelijke topoverleg - de Verenigde Staten, Groot-Brittan- nië, Frankrijk en west-Duitsland - dat zaterdag te Parijs begint Er is over het algemeen wel eenheid van gedachte, aldus dr. van Houten. Er zijn misschien hier en daar wel nu ance-verschillen over de hoop op een onmiddellijk succes. Een aan tal delegaties, waaronder de Ne derlandse, twijfelt er sterker aan dan andere of onmiddellijk succes wel mogelijk is. Volgens de heer van Houten zal een langere periode vereist zijn. Het Berltfnse vraagstuk De Nederlandse staatssecretaris zei dat niet ingegaan is op een mo gelijke oplossing van h'et Berlijnse vraagstuk. Dit dient te worden overgelaten aan de landen, die aan het westelijk topoverleg deelnemen De heer van Houten, die er op wees dat de bijeenkomst ook nu weer geheim was en dat hij daar om niet alles kon zeggen, deelde mee dat ook hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden is be sproken. Op dit punt zijn geen con crete beslissingen genomen. Zonder veel moeilijkheden is een geheime resolutie aangenomen, die betrekking heeft op het jaarlijks onderzoek naar de stand van de westelijke defensie in 1960. In beginsel is besloten dat vol gend jaar vóór de topconferentie met de Russen nog overlag op mi nisterieel niveau zal plaats hebben. Medio mei wordt op uitnodiging van de Turkse regering de voor jaarsvergadering van de Navo-raad te Istanboel gehouden. Gevist binnen Ierse drie-myls-zöne WATERFORD, Ierse republiek, 18-12. Schipper M. van der Harst van de 283 Ion metende Nederland se treilcr „Helena", die in Scheve- ningen staat ingeschreven, is don derdag in Waterford (Ierse repu bliek) veroordeeld tot 170 gulden boete en inbeslagneming van zyn vistuig en de gevangen vis. Hij werd veroordeeld wegens het vissen binnen de Ierse drie-mijls- zöne bij Dunmore, vorige week woensdag. Van der Harst verklaarde dat hij in de mening verkeerde dat hij buiten de drie-mijls-zöne viste en dal rijn navigatie-instrumenten een afstand van meer dan 3.5 mijl aan gaven. De dekknecht D. van Roon, ver klaarde, dat, toen de „Helena" voor de kust van Dunmore aankwam, een Russische treiler zich gevoegd had bij de vissende Poolse, Duitse, Nederlandse, Engelse, Schotse en Franse schepen. De arrondissementsrechtbank zei 1 te menen dat de kapitein een kans gewaagd had. Hij heeft misschien j gedacht dat hij buiten de zóne was, maar hij was onverstandig om dit risico te nemen. Hij wees er op dat de maximumboete 500 gulden was, maar meende dat in dit geval een kleinere straf voldoende was. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de opgelegde boete door buitenlandse vissers niet zou worden opgevat als een „internationale vergunning". In d-? Argentijnse provincie San ta Fó is een autobus bij een spoor wegovergang met een trein in bot sing gekomen, hetgeen elf der in zittenden het leven kostte, terwijl er twintig werden gewond. De Franse filmspeler Fernandel zal 26 februari as. in Estoril in Portugal, als „Prins Carnaval" op treden. Hij steld"* zijn komst van één voorwaarde afhankelijk. Instel ling van een speciale lijfwacht, om hem tegen bewonderaars te be schermen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1