diplomatiek centrum Onzekerheid rond terreinen aan noordzijde van de Kuijerdamseweg GRENSV0LK ...en zo'n grote fles koffiemelk 32 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 DECEMBER 1959 18686 WEKELIJKSE WERELDSCHOUW PARIJS: Maandag is in Parijs, waarheen tientallen ministers zijn gestroomd, 'n reeks van bijeenkomsten begon nen, waar allerlei belangrijke za ken besproken moeten worden. Het ving aan met een vergadering van de ministers der landen, die bij de Raad van Europa zijn aangesloten. Deze raad, die in 1949 is geschapen en waartoe ook neutrale landen be horen als Zweden en Oostenrijk, is eigenlijk een politieke aanvulling van de Organisatie voor Europese Samenwerking, die voortreffelijk werk heeft gedaan, om de handel vrijer te maken en het geldverkeer te verruimen. Van de Raad van Europa kan men alleen zeggen, dat hij iets heeft gedaan, om de individuele rechten der Europeanen te omschrijven, het personenvervoer te vergemakkelij ken, culturele uitwisseling te be vorderen en dergelijke. Verder heeft de assemblee, de raadgevende vergadering van parlementariërs, enige malen per jaar ellenlange re devoeringen over wenselijkheden van Europese integratie moeten aanhoren. Nu heeft deze assemblee, die wei nig macht heeft en alleen voorstel len aan de ministers mag doen, ge vraagd ook als „parlement" te mo gen gelden voor de O.E.E S. Maar deze uitsluitend economische instel ling zou eerder worden belemmerd door de interventies van tientallen parlementsleden, dan dat zij ratio neel kan werken. En de problemen zijn teer genoeg. Dillan en Herter In Parijs vertoeft niet alleen de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Herter maar ook zijn plaatsvervanger voor economische zaken Dillon "Die heeft al enige an dere hoofdsteden in Europa bezocht en hij is bevreesd voor uitsluiting van Amerika van de Europese markt, als er twee blokken ont staan (de zes van het vasteland en de zeven van de vrijhandelszone) die ieder voor zich aan hun leden voorkeursrechten geven bij de in voer. Er zijn onderhandelingen gaande over een akkoord tussen de ze twee, maar ook daarvoor is Amerika beducht. Dan zou het evengoed kunnen worden geweerd. Nu zijn de meeste handeldrijven de landen ook leden van de G.A.- T.T. Dit is een organisatie, waarin tientallen landen zich hebben ver bonden, de handel zo vrij mogelijk te maken, zonder discriminatie te gen een bepaald land. En straks ko men de leden van de G.A.T.T. bij een, en daar zullen de V.S. zich be- Surinaamse vlag aan H.M. <le Koningin aangeboden SOESTDIJK, 15-12 - Hedenmor- gen heeft de gevolmachtigde minis ter van Suriname mr. dr. R. H. Pos op paleis Soetsdijk aan H.M. de ko ningin de nieuwe vlag van Surina me aangeboden. De vlag bestaat uit een wit veld in de vorm van een rechthoek, waarop vijf omrande vijfpuntige sterren van gelijke vorm en grootte verbonden door een ellipsvormige ivoorzwarte band, zijn aangebracht. Drie van de vijf sterren, in wit, ivoorzwart en bruin, zijn gelegen boven de rechte lijn die het midden van de korte rechthoekzijden van het veld verbindt. De beide andere sterren, in vermiljoenrood en chro- maatgeel zijn beneden deze lijn ge legen. Minister Pos heeft tijdens deze plechtigheid een uiteenzetting gegeven over de betekenis van de vlag. klagen over Europese staten, als die de V.S slechter zouden behandelen dan elkaar. De hele kwestie kan de N.A.V.O. beïnvloeden. Daarin verlangt Ame rika, dat de Europese staten wat meer gaan betalen dan zij tot nu toe hebben gedaan. Zouden zij de Amerikanen verhinderen, op de Europese markt te verdienen, dan zouden de V.S. nog sterker aandrin gen op een grotere Europese bij drage voor de gemeenschappelijke defensie. N.A.T.O.-integratie Het gaat trouwens niet om de bij dragen voor de Atlantische verde diging alleen. De V.S. willen meer rationaliseren. Als zij zich toeleg gen op de luchtmacht, raketten, de vloot en de kernwapens, willen zij dat de Europese landen op het vas teland zich concentreren op de landmacht, die het „schild" moet vormen voor het „zwaard". Dit zwaard, dat moet toeslaan als afschrikwekkende vergelding, be staat uit de strategische luchtmach ten, raketten en vloten van de Amerikanen en Britten. Maar met die verdeling van de taken zijn met name de Fransen het niet eens. Zij willen zelf een complete strijd macht hebben, zoals de Anglo- Amerikanen, en werken daarom o.a. aan hun eigen atoombom. Niet allen, dat dit extra veel geld kost. Ook de politieke saamhorigheid wordt er geringer door. De Fransen hebben voorts ge weigerd, hun vloten en luchtmacht onder N.A.V.O.-commando te plaat sen in vredestijd. Het behoeft geen betoog, dat de N.A.V.O. meer af- schrikt van agressie door het Sow- jetblok, als zij degelijk vereend is onder één opperbevel, ook in vre destijd. Maar de meningsverschil len zijn niet gemakkelijk op te los sen. UIT HET BUITENLAND KORTE BERICHTEN NIJMEGEN. In het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen is overle den mevrouw A. Mulder uit Nijme gen. Mevrouw Mulder werd zater dag zwaar gewond toen de brom fiets, waarop zij als duopassagiere meereed in botsing kwam met een personenauto op de Ubbergeseweg te Nijmegen. SWALMEN. Tijdens zijn werk op het terrein van een machinefabriek aan de rijksweg te Swalmen is de 30-jarige monteur A. J. Smits uit Swalmen getroffen door een onge veer 1800 kilogram wegende pers. Daarbij raakte hij zo ernstig ge wond, dat hij kort na aankomst in het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond is overleden. IJMUIDEN. De 55-jarige foto graaf J. Schaapman uit Den Haag is bij het fotograferen van de in aanbouw zijnde vishal aan de Vis sershaven te IJmuiden door het draadglas op het dak van de vishal gevallen. Hij maakte een val van acht meter en kwam terecht op een betonnen vloer. Met zwaar licha melijk letsel werd de heer Schaap man overgebracht naar het Anto- niusziekenhuis te IJmuiden-Oost, waar hij in de loop van de middag overleed. TILBURG. Het uiteindelijk te kort van de expositie „Hart van Brabant te Tilburg blijkt f 60.000 te bedragen. Dit is een gevolg van e enminnelijke schikking met de voornaamste crediteuren, die daar bij enkele procenten hebben moe ten laten vallen. Ingezonden mededeling een V2 liter BEGROTING 1960 VASTGESTELD B en W van Eikerzee oriënteerden zich over rekreatie-mogelijkheden De Nationale Garde van de Amerikaanse staat Minnesota heeft de vlees, verpakkingsfabriek van Wilson, en. Co. te Albert Lea in die staat bezet nadat stakers daar twee dagen lang een gewelddadige actie hadden ge voerd. De fabriek kamp te al geruime tijd met ernstige arbeidsonrust. Foto: met de bajonet op het geweer dreven de militairen de stakers uiteen. De raad van Eikerzee kwam dins dagmorgen bijeen onder voorzitter schap van wethouder C. Padmos, wnd. burgemeester. Naar aanleiding van de notulen verkrijgt de heer Lemsom inlich tingen over de bespreking, welke b. en w. gevoerd hebben met de Prov. Commissie ter beoordeling van gemeentelijke uitbreidings- Ingezonden stukken Het openbaar vervoer op en naar/van Schouwen-Duiveland Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van de reacties op mijn ingezonden stuk van 26 nov. jl. wil ik gaarne nog enige plaatsruimte, waarvoor bij voorbaat mijn dank. 1. Wachtgelegenheid te Renesse. Dat deze er komt mogen we nu wel als vaststaand aannemen. Alleen is het nog de vraag waar ze komt. Moge de gemeenteraad spoedig een beslissing nemen, in overeenstem ming met de wens, die wel alge meen in de burgerij leeft. 2 Wachtgelegenheid op de pont. Velen zullen met genoegen verno men hebben, dat de directeur van de R.T.M. zal nagaan, welke verbe teringen zijn aan te brengen. 3. Doorrijden van de bussen van de Westhoek naar Roosendaal v.v., zowel door de bussen van de R.T. M. als die van de B.B.A. Het plan van de heer Gasille is m.i. half werk. De R.T.M. en de B.B.A. moe ten (zoals ik het me denk) ieder het gehele traject rijden, heen en te rug. De noodzakelijkheid van het omkeren aan het veer vervalt dus. De heer van Zuylen acht het doorrijden uitgesloten en onverant woord en wel omdat het in de spitsuren de opstopping zou vergro ten Ik geloof niet dat dat zo'n vaart zal lopen. Het is immers de bedoe ling in de drukke tijd twee ponten in bedrijf te nemen. Elk kwartier vaart er van ieder veer een boot af, dus 8 stuks in de twee uur. Om de twee uur moet er volgens de dienstregeling een bus overgaan (behalve in de middaguren komt er eenmaal één tussen). Op acht vaar ten één bus, zal hierdoor een grote opstopping ontstaan? De R.T.M. laat touringcars met inzittenden wel van de pont ge bruik maken. Alleen aan haar eigen buspassagiers - haar eigen klanten - staat ze die gunst niet toe. Deze wil zs niet per bus overbrengen. Het zou opstopping geven. De heer van Zuylen beweert: op geen enkel veer rijden de bussen door. Ook al is dat waar, dan is dat nog geen argument. Als men ver beteringen alleen mocht invoeren, wanneer een ander daarin was voorgegaan, dan kwam er nooit een verbetering tot stand. Bovendien, ben ik juist ingelicht, dat de R.T M. wel op zondag een rechtstreekse bus liet lopen van de Westhoek via Zijpe, Anna Jacoba naar Rotter dam? Volgens de heer van Zuylen is mijn voorgestelde regeling niet in het algemeen belang. Het is duide lijk, dat algemeen belang hier iden tiek wordt beschouwd met het be lang van het autoverkeer, een men taliteit, die men meer bij verkeers regelingen aantreft. Voor de dienst op Bruinisse weet ik voorlopig geen anders oplossing, dan dat de Jijndienst Zierikzee-Zij- pe deze plaats even aandoet. Er is me verteld, dat de R.T.M. op de busdienst op Schouwen-Dui veland moet toeleggen: een reden te meer om ds verbinding met Bra bant voor het publiek zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Geldt niet algemeen: hoe meer comfort een vervoersgelegenheid geeft, hoe meer gebruik wordt ervan gemaakt. Het zou naisf zijn geen begrip te hebben voor de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden om het samen-exploiteren van de lijn Westhoek-Roosendaal tot stand te brengen, maar, als men bedenkt, wat bij het internationaal spoor wegverkeer is bereikt, zouden die bezwaren dan onoverkomelijk zijn voor de twes autobusmaatschap pijen? Renesse, 14-12 1959. C. M. HOOGENBOOM. plannen, over de aanwijzing uan terreinen voor recreatie. Uit deze bespreking resulteert, dat niet op medewerking moet worden gere kend voor de terreinen aan de noordzijde van de Kujjerdamseiueg, daar hier veel onzekerheden in het spel zijn met het oog op de aanleg van de buitenste Deltadam. B. en w. voelen voorfopig weinig voor aanwijzing van terreinen el ders in het uitbreidingsplan, daar dan de grondgebruikers zouden worden gedupeerd. Afwijzend wordt beschikt op sub sidieverzoeken van het sanatorium Oranje Nassau's Oord, de Federatie Nazorg B.L.O., het Humanistisch Thuisfront. Eveneens afwijzend wordt be schikt op een verzoek van de Com missie voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande in de pro vincie Zeeland om een geldelijke 'bijdrage voor een cursus voor pen sionhoudsters. Verhoging presentiegelden De raad besluit G.S. voor te stel len om de presentiegelden voor het bijwonen der raadsvergaderingen te brengen op f 10 per lid per bij gewoonde vergadering. De heer J. Padmos Cz., aan de beurt van periodieke aftreding als lid van het Burgerlijk Armbestuur van Eikerzee, wordt herbenoemd. Besloten wordt aan het E.T.I. Zeeland een bijdrage van 5 ct. per inwoner toe te staan voor het druk ken van een rapport over de werk gelegenheid op Schouwen-Duive land. Op voorstel van b. en w. besluit de raad tot intrekking van de wachtgeldverordening volgens het model van het Centraal Orgaan in zake gemeenschappelijke behande ling van gemeentelijke personeels aangelegenheden. De bepalingen van het Rijkswachtgeldbesluit 1959 worden van overeenkomstige toe passing verklaard. Op uitnodiging van de minister van Binnenlandse Zaken zal ook aan het gemsentepersoneel vanaf 1 oktober 1959 een toeslag op de kindertoelage worden uitgekeerd. Toetreding tot N.V. Brugverbinding De raad besluit vervolgens tot toetreding van de gemeente tot de N.V. Brugverbinding Goeree- Overflakkee. De deelneming in het aandelenkapitaal bedraagt f 1000. Als vertegenwoordiger voor de ver gadering van aandeelhouders wordt aangewezen de burgemeester. Voor gedelegeerd commissaris zal de volgende voordracht worden inge diend: 1. C. Padmos, 2. M. A. Gaan- derse. Aan de heer Jac. v. d. Panne Jz. alhier zal voor een jaar tegelijk worden verpacht een strook grond in het wederopbouwplan aan de westzijde «van de Elkerzeeseweg, groot 32 a. 60 c.a. De heer J. F. van den Bout ver wondert zich er over dat er in de gemeente niet meer vraag is naar tuingrond. B. en w. stellen voor om inge volge artikel 101, 5e lid der L.O.- wet 1920 het bedrag per leerling voor 1960, t a.v. de Chr. Nat. school te Scharendijke vast te stellen op f 53. Het schoolbestuur had onder overlegging van een summiere be groting verzocht om een bedrag van f 56 per leerling. De heer Lem som, tevens voorzitter van het schoolbestuur dringt aan op toe kenning van het aangevraagde be drag van f 56 per leerling. De voor zitter antwoordt, dat uit de toelich ting op de begroting van het schoolbestuur niet blijkt, dat een bedrag van f 56 noodzakelijk is. Door de meeste raden wordt een lager bedrag per leerling toege kend. Besloten wordt om de vast stelling van het bedrag per leerling aan te houden tot de volgende ver gadering van de raad om het schoolbestuur gelegenheid te geven tot het geven van een gespecificeer de toelichting op de ingediende ex ploitatiebegroting voor 1960. In principe besluit de raad gel den beschikbaar te stellen aan het bestuur van de Chr. Nat. school te Scharendijke voor aanschaffing van schoolmeubelen en gymnastiek- meubelen en voor leermiddelen voor het vak muzikale vorming. Voorts besluit de raad om de oude begraafplaats in het dorp Ei kerzee in handkracht te laten ega liseren en spitten. Overeenkomstig het overgelegde ontwerp wordt de begroting 1960 voor de haven Kloosternol te Scharendijke vast gesteld. Bij de behandeling van de ge meentebegroting 1960 geeft de se cretaris de nodige toelichting op de KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Delfsha- ven: J. H. J. Hofman, Koudekerke; te Harlingen: J. van der Werf, pred. voor buitengew. werkzaamh. (Kom. paswerk), Naarden; te Rotterdam- Blijdorp (vac. dr. W. S. van Leeu wen): H. Huting, Gouda. Aangenomen naar Zijpe (N.H.) (toez.): H. D. Homan, Maasbommel. Ger. Kerken Beroepen te Valthermond: J. J. Tissink, kand. te Bergen op Zoom; te Andijk (vac. J. Végh): E. Ver burg, "Winschoten; te Erica (Dr.): J. J. Tissink, kand., Bergen op Zoom; te Schermerhorn: P. S. Veldhuizen, kand., Sliedrecht. Aangenomen naar Giessenburg: kand. H. Kremer, Eén (Dr.), die be dankte voor Dirkshorn, Eernewou- de, Kootwijkerbroek, Munnekebu- ren, Rutten (N.O.P.), Schildwolde, Westeremden en voor IJlst. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: J. van Bruggen, te Assen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Aalsmeer: T. Brienen, Mussel en J. M. Visser, Dokkum; te 's-Gravenmoer: H. A. Schippers, Hillegom en C. van der Zaal, Har lingen. Bedankt voor Murmerwoude: C. van der Weele, Leiden. Ger. Gemeenten Bedankt voor Passaïc (U.S.A.): A. Vergunst, Rotterdam-centrum. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 15-12. Aanvoer 2983 stuks vee, (weektotaal 5398) t.w. 490 vette koeien en ossen, 638 gebruiksvee, 320 vette kalveren, 274 graskalveren, 525 nuchtere kal veren, 10 varkens, 32 lopers, 84 paarden, 7 veulens, 520 schapen en lammeren, 38 bokken en geiten. Prijzen per kg; vette koeien en ossen f 3,05-3,25 f 2,85-3,05 f 2,70- 2,80; vette kalveren f 3,00-3,30 f 2,75-3,00 f 2,40-2,70; slachtpaar- den f 2,10-1,80-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-380-280; nuchtere kalveren f 75-65-50; lopers f 90-70-60; big gen f 54-44-40 schapen f 90-70-55; lammeren f 95-80-60; kalf- en melkkoeien f 1290-1090-900; vare koeien f 890-780-680; vaarzen f 925 -775-625; pinken f 580-500-400. cijfers. De begroting wordt hierna als volgt vastgesteld: Inkomsten en uitgaven Gewone Dienst f 129.561,98 Kapitaaldienst: f 373.188,38 inkom sten, 'f 437.929,83 uitgaven, nadelig slot f 64 741,45. De post onvoorzie ne uitgaven op de gewone dienst bedraagt f 1.204,87. De rondvraag Wethouder Gaanderse pleit voor een schuilgelegenheid voor auto buspassagiers bij de halte Elker- zeeseweg-Kloosterweg. In de vol gende vergadering zullen b. en w. hiertoe een voorstel indienen. Besloten wordt om de stroken grond langs de nieuwe Elkerzeese weg te Scharendijke in gebruik te geven aan de bewoners L. J. de Meulmeester, A. Stoel en J. N. "Viergever tegen het bedrag van f 1 per jaar. Op zijn verzoek verkrijgt de heer Lems inlichtingen over het punt sneeuwruimen en bestrijden van gladde wegen. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Tenslotte meende hij een oplos sing gevonden te hebben. Hij zou haar aannemen als hulp in de huis houding. Leila had inmiddels een tak met bloemen afgebroken en hield die in haar handen. Zo stond ze voor hem, het glanzende haar vallend tot in de hals, haar lenige lichaam ge wonden in een fraaie gebatikte zij den doek, hem uitnodigend nu ook eens 'n lied van zijn land te zingen. Hij ging er niet op in. Hij kon zich de tijd niet" meer herinneren, dat hij gezongen had. Zoiets deed 'n man alleen als hij met 'n stel vrienden uit was en in de stemming was gekomen. Ja, dat gold voor het verleden, maar was hier niet alles anders? Na een liqhte aarzeling stond hij op en haalde een gitaar uit het huis, Hij tokkelde even op het instrument, dat hij bij z'n aan komst in Batavia had gekocht, maar sindsdien nog geen keer had aangeraakt, en zong in een streek- liedje al z'n verlangen naar z'n ge boorteland uit. De bruine Leila keek hem ver baasd aan. Ze had iets anders ver wacht, een lied waarop men dan sen en springen kon. Maar toen be greep ze, dat een vrolijke melodie bij zijn gemoedstoestand niet te verwachten viel. Zij bepaalde zich er toe langzaam haar lichaam te wiegen en toen hij de laatste woor den had gezongen keerde ze zich naar de maan en strekte haar ar men ver uit. Dorus van Dorenkamp werd er stil van. Uit heel de houding van het meisje sprak begrip voor de betekenis van zijn lied, het heim wee, dat er in besloten lag, of schoon zij de woorden ervan niet verstond. Hij voelde zich wonderlijk te moede en verlangde er naar meer van haar en haar volk te weten, dingen die in de dagelijkse arbeid voor hem verborgen bleven, maar waarvan het bestaan hem niet on bekend was. „Leila", zei hij, „ik heb wel eens gehoord van Mahadura, wat is dat eigenlijk?" De jonge vrouw zette zich aan zijn voeten neer en begon: „De Ma hadura, Toean? Die woont daar ver in de glinderende zee. Zijn stem is bstoverend en als hij zingt, dan lokt hij iedereen naar zich toe, vooral diegenen, die bedroefd zijn. Als u mij niet lief hebt Toean, dan zal ik aan zijn roepstem ook niet lan ger weigeren kunnen. Dan zal ik rust zoeken onder de zachte golven tussen de rode koraalrotsen. En de geestvogel Mahadura zal me dan voor altijd in slaap zingen". Ze keek hem met ernstige don kere ogen aan. Dorus van Dóren kamp ontweek haar blik. „Ik mag en ik kan niet, lieve Lei- la, ik hou al van iemand, en nog van iemand, en van geen andere", zei hij. „Hoe bedoelt u dat, Toean, en waarom mij dan niet?" „Ze was zo goed en knap als jij, ze was m'n vrouw, toen ik nog ge lukkig was". „Maar wie was die andere dan?" „M'n kind, Annemarie, die nu misschien wel zo groot zal zijn als jij bent". „Waar zijn ze, Toean, kan ik ze niet zien en ook van ze gaan hou den?" Het uitspreken van de naam van z'n kind en de gedachte aan zijn vrouw hadden Dorus van Doren kamp ontroerd. Hemel, deze Leila was nauwelijks meer dan een kind en in een opwelling streek hij haar over het glanzende haar. „Ze zijn niet hier, Leila, maar ver weg, achter de zee". Hij zweeg. Liever bracht hij het gesprek op een ander onderwerp, dat niet zo veel herinneringen en heimwee op riep, maar de belangstelling van Leila was gewekt nu ze dit nieuwe gezichtspunt op hem gekregen had, en ze ging door met vragen te stel len. Naieve vragen over het haar, ds ogen, de huidskleur en de stem van zijn vrouw en kind. „Hield u veel van hen? Meer dan van mij?" „Ik kan je op al die vragen geen antwoord geven, Leila", ontweek hij de moeilijkheden, „ik weet niet of zij nog wel eens aan mij denken, en ik weet niet eens of zij nog wel in lsven zijn". Het meisje keek hem verwonderd aan. „Weet u dat niet, Toean? Maar waarom tracht u er dan niet achter te komen?" Hij zuchtte. „Wist ik het zelf maar", zei hij meer tot zichzelf dan tot haar. Ach, als de mogelijkheid maar niet bestond, dat hij Peter had dood geslagen, en dat hij, noch vrouw of kind, z'n naam met scha de behoefden te dragen. Maar juist die mogelijkheid, ja de waarschijn lijkheid, deed hem telkens weer te rugvallen in zijn besluiteloosheid. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9