AMERIKA ZAL TROEPEN UIT EUROPA NIET VOORTIJDIG TERUGTREKKEN De Gaulle en de NAVO DRAMA IN KAMEROEN STAD EN PROVINCIE De uitgangspunten van het landbouwbeleid in Nederland KANS OP ONAFHANKELIJKHEID VAN BELGISCH KONGO IN 1960 EISENHOWER REIST VAN GRIEKENLAND NAAR FRANKRIJK STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDEBDAG 17 DECEMBER 1959 18686 De NAVO-raad PARIJS, 16-12. De eerste verga dering van de Navo-ministers in Parijs, werd beheerst door de rede voering van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Her. ter. Deze stilde de vrees van hen die de Amerikaanse troepen al uit Europa zagen vertrekken. Amerika houdt zich aan zijn ver plichtingen jegens de Navo, verze kerde Herter. Wel zou het graag zien dat de Europese landen, die nu v/eer voorspoed kennen, hun volle aandeel in de lasten voor hun re kening namen. De Amerikanen zien de Navo als één geheel en zullen het blijven doen. Behalve door Herter is het woord gevoerd door secretaris-generaal Spaak en de ministers van buiten landse zaken van België en Noor wegen, Wigny en Lange. Allen waren van mening dat de Navo niet mag uiteenvallen nu er ogenschijnlijk een toestand van ontspanning is ingetreden. De Na vo blijft noodzakelijker dan ooit. Wel moet zij zich op nieuw werk voorbereiden. In de eerste plaats op het helpen van onderontwikkel de gebieden ter verkrijging van een beter evenwicht in de wereld. PARIJS, 16-12. President de Gaulle heeft zich in een conferentie met de leiders van de politieke fracties in de Franse Nationale Vergade ring nogmaals uitgesproken tegen integratie van de nationale strijd krachten in de Navo. We moeten in de Navo een nieuwe formule vinden die het midden houdt tussen integratie en coalitie, zo verklaar de hij. Volgens president de Gaulle ver liest een nationaal leger bij inter nationale integratie een groot deel van zijn waarde en doelmatigheid. Voorts acht hij integratie niet no dig. In de twee wereldoorlogen hebben de geallieerde legers im mers ook zonder integratie de overwinning behaald. Twee missionarissen onthoofd ROME, 15-12. Twee missionaris sen werden onthoofd toen hun mis siepost in Bafanga, Frans-Kame roen, vorige maand door honderden bendeleden werd aangevallen, zo heeft „Fides" dinsdag in Rome be kend gemaakt. Het zijn pater Gilles Neberle, die aan het hoofd stond van de missie post, en broeder Valentine Saron, Een derde missionaris, pater Le- queuz, en een religieuze werden gewond. De verwachte prijsstijging in 1960 DEN HAAG, 15-12, De minister van Financiën verwacht, dat de prijsstijging in 1960, in het bijzon der door verhoging van de prijzen van huur en melk, beneden de vijf procent zal blijven. De wijziging in het loonbeleid zal in zoverre een gunstige uitwerking op het prijsverloop hebben, dat de differentiëring betere mogelijkhe den biedt van aanpassing aan de uiteenlopende produktiviteitsont- wikkeling in de verschillende be drijfstakken. Aldus minister Zijl stra in zijn memorie van antwoord voor de financiële beschouwingen in de Eerste Kamer. Voor deze keer is Eilandman een „gekochte" rubriek, ook al komen er werkelijk geen centen aan te pas. Het gaat, om maar met de deur ,in huis te vallen, om Frejus, dat er barmelijke Franse plaatsje, dat door een zeven meter hoge vloed golf van de kaart werd geveegd. Sprekend over vloedgolven, pver vernielingen door het onstuimige water, over slikbergen, over ver pulverd huisraad en over de trieste stoet achter de zwarte wagens, weet men gehoor te vinden op Schouwen-Duiveland, het eiland dat zelf door een hel van ellende is heengegaan, nu praktisch zes jaar geleden. Frejus moet worden geholpen. Niet zo verschrikkelijk overdadig als wij destijds de gelden en spul letjes kregen toegestuurd, maar toch wel geholpen ook al houden de Fransen zich wat bescheiden op de achtergrond. Juist hulp uit Schouwen-Duiveland zal een bij zondere symbolieke betekenis krij gen. Vooral de bezitters van mo torrijtuigen op Schouwen-Duive land krijgen zaterdag(middag) een juweel van een kans, aangeboden door de M.C. „Sparta", die een oriënteringsrit gaat maken, waar van de opbrengst ten goede komt aan de getroffenen te Frejus. Er moet een massale deelneming komen aan deze rit. Wie weet dat hij zich kan oriënteren is er al „so wie so" bij. Wie denkt dat hij zich niet kan oriënteren, moet vlug uit zoeken of dat nu eigenlijk wel waar is. Al het motorische op twee of vier wielen, moet zaterdag aan de start komen. De gezelligheid en de sportieve vreugde aan zo'n rit be hoeven natuurlijk niet te ontbre ken, maar ditmaal houden wij vooral ook de ernstige achtergrond in de gaten. Een vette financiële jus, door heel veel auto's voor Frejus! En scooters en motorfietsen als 't maar even kan! EILANDMAN. ONGEVAL OP „GROTE BEER" Geestelijk gestoorde viel verpleger aan DEN HAAG, 16-12. Vannacht is een der verplegers aan boord van de „Groote Beer" omgekomen na dat hij was aangevallen door een geestelijk gestoorde. De „Groote Beer", een schip van de H.A.L., dat thans in overheids- charter naar Australië onderweg is, ligt in Port Said, de haven aan de ingang van het Suez-kanaal. Op verzoek van de familie zal het stoffelijk overschot van het slacht offer naar Nederland worden ge bracht door de „Zuiderkruis". Na dere gegevens over het ongeluk ontbreken nog, zo deelde de Hol land Amerika Lijn, hedenmiddag mee. Nieuwe luidklok voor Sint Laurens toren te Rotterdam ROTTERDAM, 16-12. De directie van R. Mees en Zonen heeft de wens te kennen gegeven aan de stad Rotterdam een geschenk aan te bieden en wal een Bourdon (luid klok) voor de St. Laurenstoren. Het carillon is na de brand van mei 1940 in da gehavende toren blijven hangen; het kon worden ge demonteerd en naar de begane grond gebracht. De luidklokken zijn echter naar omlaag gestort en in scherven gevallen. Daarbij was ook de „St. Laurentius", een zware Boerdon uit 1461, een produkt van de gieters Jan en Willam Boerke van Veghel. Het was dan ook de bedoeling, dat voor de gerestaureerde toren een nieuwe luidklok van groot ver mogen vervaardigd zou worden en deze biedt de firma Mees en Zonen thans aan. ZIERIKZEE De „Friese Kring" De tien leden die toetraden tot de „Fryse Krite" (Friese Kring) die één dezer dagen werd opgericht, zijn leden die niet ter vergadering aanwezig waren, maar toezegging deden dat zij willen toetreden tot de Kring. Daarbij voegden zich de 23 op de oprichtingsvergadering aanwezige leden, zodat in eerste in stantie d? Kring van start ging met 33 leden, een aantal dat thans reeds tot 38 is aangegroeid. In ons be richt van dinsdag was verder spra ke van een mevr. Brouwer, be stuurslid. Dit berust op een vergis sing. Bedoeld was de heer Brou wer te Bruinisse. NIEUWER KERK Interkerkelijke kerstzangdienst Zondagavond 20 december, aan vangende om half acht, wordt in de Ned. Herv. Kerk alhier een in terkerkelijke Kerst-zangdienst ge houden. Voorgangers zijn ds. J. H. Becker, Geref. predikant en ds. M. G. Westerhof, Herv. predikant. Evenals vorige jaren wordt me dewerking verleend door de Chr. zangvereniging „Een Naam is onze hope", onder leiding van de heer Joh. Schouls. Bovendien werken dit jaar mee de heer Hans de Oude (zang) en de heer Jan Schouls (orgel). Bij de uitgang zal een gift ge vraagd worden voor de actie „Vier maal Z. .N." Garantiebeleid voorkwam diepe crisis ZWOLLE, 16-12. De heer A. R. van Nes, directeur economische ak- kerbouw-veehouderij- en zuivel- aangelegenheden bij de directie voedselvoorziening van het mini sterie van landbouw en vissery, heeft vanmiddag voor de Overijs selse Landbouw-Maatschappij te Zwolle een rede gehouden over de uitgangspunten van het landbouw beleid. Hij heeft daain onder meer ge zegd, dat de laatste jaren het land bouwbeleid, met name het garan tiebeleid voor de landbouw, aan een zware krachtproef is onder worpen geweest. „Zonder een ac tief garantiebeleid, waarmee de grootste schokken konden worden opgevangen, zou er in do afgelo pen jaren in de landbouw een cri sis zijn ontstaan, welke herinne ringen houden hebben opgeropen aan de dertiger jaren", zo zei de heer van Nes. Hij zei voorts, dat produktiviteitsstijging in de land bouw voortaan als „ruimte" voor de verbetering van lonen of an dere arbeidsvoorwaarden beschik baar moeten komen en derhalve niet meer gebruikt mag worden voor de verlaging van de garantie prijzen. De heer van Nes begon zijn rede met uiteen te zetten, dat de land bouwpolitiek een van de samen- BRUSSEL, 15-12. De Belgische minister voor Kongo, de Schrijver, heeft dinsdagmiddag in de Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaard, dat „voor de Kongolezen in 1960 de onafhankelijkheid een verworven zaak zal kunnen zijn". De minister zei dit in een uiteen zetting over de komende Ronde Ta felconferentie, die in januari tus sen Kongolese vertegenwoordigers Belgische regeringsvertegen woordigers en parlementsleden zal worden gehouden. Minister de Schrijver, die een verklaring over het bezoek aan Brussel van de leiders van drie Kongolese partijen aflegde na een socialistische interpellatie, betoog de dat het houden van deze con ferentie vóór de thans in Kongo aan Komend weekeind topconferentie te Parijs ATHENE, 15-12. President Eisen hower is dinsdag uit Griekenland vertrokken. Hy reist met een Ame rikaanse kruiser naar Frankrijk, waar het komende weekend de westelijke topconferentie begint. De tocht van de Griekse hoofd stad naar de kruiser op de rede maakte de president met een hef- schroefvliegtuig. Een soortgelijk vervoermiddel met journalisten raakte een boom, maar kon zijn reis vervolgen, aangezien de scha de onbetekend was. Tijdens een lunch in het konink lijk paleis te Athene zei Eisenho wer, dat de grote uitdaging waar voor de vrije wereld op het ogen blik geplaatst is slechts het hoofd geboden kan worden met vastbera- Zwendel met ogen ROME, 15-12. Alberto Fe dele, de 45-jarige Italiaanse pianoleraar die verklaard heeft aan longkanker te zul len sterven en. zijn ogen aan blinde kinderen aanbood, is dinsdag te Rome gearres teerd op beschuldiging van ernstig bedrog. De politie zei dat Fedele door specialisten van een kankerinstituut was onderzocht. Er werd geen spoor van kanker ontdekt. Fedele had na zijn aanbod uit alle delen van de wereld, met inbegrip van de com munistische landen, geld ontvangen. Ook had hij on der meer een kleine auto, een koelkast en 'n televisie apparaat gekregen. Fedele, vader van elf kinderen, liet onlangs aan een door de po litie gezonden dokter een vloeistof zien die volgens hem bloed was dat hij had opgegeven. Bij analyse bleek het echter gekleurd water te zijn. In de Sowjet-Unie werkt men op het ogenblik aan een project om twee of drie passagiers met een ruimtecabine van twee verdiepin gen een reis naar de maan te laten maken. Dit blijkt uit een artikel in het Tsjechoslowaakse tijdschrift ,,Pracovnik Svazarmu", dat door het Amerikaanse ministerie van handel is gepubliceerd. denheid, geduld en eendrachtige kracht „Ons bondgenootschap is ge grondvest op een enkele wil om de menselijke waardigheid te be waren. Dit bondgenootschap is een unie van gelijkgezinde volken, die elk naar best vermogen bijdragen". Eisenhower zou in een gesprek met de Griekse premier, Karaman- lis over de topconferentie met de Sowjet-Unie gezegd hebben te ver wachten, dat deze in april zal wor den gehouden, „maar in elk geval voor juni". DEN HAAG. Naar wij van de zyde van het ministerie van bui tenlandse zaken wordt vernomen, zal prof. de Quay, minister van buitenlandse zaken a.i., zondag en maandag in Parijs besprekingen voeren over een aantal N.A.V.O- kvvesties. Maandagmiddag heeft hij een onderhoud met de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Herter. de gang zijnde verkiezingen voor gemeentelijke en gewestelijke ra den niet mogelijk was omdat vele Kongolese leiders zich op deze ver kiezingen wensten voor te bereiden. Deze verklaring had felle protesten van linkse zijde in de Kamer tot gevolg en leidde tot een heftige woordenstrijd tussen de socialisti sche oppositie en vertegenwoordi gers van de regeringspartijen. KERKNTFÏTWS Vrygemaakten hoorden synodale toelichting ZWOLLE, 15-12. In hotel van Gij- tenbe'ek te Zwolle zijn gisteren op uitnodiging van een commissie van vijf predikanten van de Gerefor meerde Kerken (vrijgemaakt) onge veer zestig predikanten, behorend *ot deze kerkformatie, bijeen ge weest. Zij luisterden naar een toe lichting, die ds. Okke Jager uit Al melo gaf op de besluiten van de in september te Utrecht gehouden vergadering van de synode der Ge reformeerde Kerken. Zoals bekend heeft de Gereformeerde synode toen de zogenaamde vervangings formule terzijde gezet, waardoor een der belangrijkste belemmerin gen voor toenadering tussen gere formeerden en vrijgemaakt gere formeerden uit de weg werd ge ruimd De bijeenkomst in Zwolle, waartegen hier en daar nogal ver zet was gerezen, duurde ze?'uur. stellende delen vormt van de alge mene actieve sociaal economische politiek, welk na de tweede we reldoorlog intrad als nieuwe fase in de ontwikkeling van het econo mische leven. ZIERIKZEE Kerstmanifestaties Leger des Heils Hieronder volgt een opgave van de Kerstmanifestaties, die worden georganiseerd door het Leger des Heils te Ziex*ikzee. De eerste getal len hebben betrekking op de aan tallen jongelui, die hierbij zijn be trokken. Aantal 200, vrijdag 18 dec. kerst feest voor scholieren, aanvang 4 uur. Aantal 40, vrijdag 18 dec. kerstfeest voor borduur-, naai- en ping- pong-club, aanvang 7.30 uur. Aantal 70, maandag 21 dec. kerst feest voor handenarbeidclubs jongens, aanvang 7 uur. Aantal 25, dinsdag 22 dec. kerst feest vrouwenbond, aanv. 2 15 u. Aantal 75, dinsdag 22 dec. kerst feest handenarbeidclubs meisjes, aanvang 7 uur. Aantal 10, woensdag 23 dec. kerst feest kleuterclub, aanv. 4.30 uur. Aantal 30, woensdag 23 dec. kerst feest verkenners en welpen, aan vang 7 uur. Vrijdag 25 dec. Kerstwijdingsdienst aanvag 6 uur v.m. Vrijdag 25 dec. Kerstjubeldienst, aanvang 4 uur n.m. Aantal 80, zaterdag 26 dec. zon dagsschoolkerstfeest, aanv. 2 uur. Zaterdag 26 dec. famillekerstfeest, aanvang 7.30 uur n.m. In de afgelopen nacht heeft zich in Florence een hevige aard schok voorgedaan, waardoor in en kele huizen scheuren zijn ontstaan Wijziging huishoudelijk reglement aan de orde op S.D.K.B,-vergadering Gelijk gemeld is op de jongste S.D.K B.-vergadering de wijziging van het huishoudelijk reglement aan de orde gekomen. Wat betreft dc wijziging van art. 38 sub a: „Het bestuur van de S.D K.B. heeft °en adviserende stem". (Tot nu toe had het bestuur stemrecht) was aanleiding tot uitvoerige discussie. Nadat de heer van Leeuwen de vraag had gesteld „Wat is in wezen het bestuur?" beantwoordde hij de ze vraag met vast te stellen dat het bestuur de taak krijgt de belangen van de verenigingen te behartigen waarbij de verenigingen prevale ren. De beslissingen welke worden genomen zijn alleen van belang voor de verenigingen. Het bestuur beschikt nu over 24,4 pet. van de stemmen en in sommige gevallen is het voorgekomen dat van te vo ren de beslissing al vast stond. Dr. H J. Simons (S.V. Renesse) zegt hoewel de S.V. Renesse bij de voor stellers staat vermeld, zich hiervan distancieert daar de secretaris de heer J. P Geleijnse dit geheel op zijn eigen houtje heeft gedaan zon der medeweten van de andere be stuursleden, die hieraan niet wen sen mede te werken. Van het voor stel zelf verwacht hij weinig goeds. Het bestuursbeleid Hij vraagt zich af of er op bepaal de punten verschil van mening be staat met het beleid van het be stuur. Laat men hier dan openlijk mee voor de dag komen. Verder vraagt hij of er mensen te vinden zijn die zitting zouden willen ne men in een adviserend bestuur, daar hij er zelf te allen tijde voor zou bedanken. De heer v. Leeuwen zegt dat men het niet moet zien als een aanval op het beleid van het bestuur. Naar zijn mening zou de taak van het bestuur er door vergemakkelijken. De heer P. Sla ger (Zeemeeuwen) zegt dat deze voorstellen niet vruchtbaar zijn daar ieder bestuurslid probeert iets goeds tot stand te brengen ten aan- Zeer snelle groei van motorrijtuigenpark in Nederland Thans 479.000 stuks personenauto's DEN HAAG, 15-12. In de eerste negen maanden van dit jaar is het motorrijtuigenpark in ons land sneller dan alle voorgaande jaren gegroeid, zo deelt de K.N.A.C. mede Het aantal bromfietsen nam sinds 1 januari met 120.000 toe en be draagt nu ongeveer 1 030.000 stuks. Er zijn in deze periode voorts 44.300 personenauto's bijgekomen (even veel als in het gehele voorgaande jaar), waardoor het totaal aantal 479.000 stuks is geworden, bijna het dubbele van 1954. Volgens schatting rijden er nu in Nederland 201.000 scooters, 8.300 motorrijwielen autobussen en 148.000 vracht- en bestelauto's. De Maatschappij v(#)r Nijverheid en Handel schat dat er in 1970 785 duizend personenauto's zullen zijn. Dit komt neer op een verdubbeling van het aantal van 1958. In totaal zal het gemotoriseerde verkeer vol gens deze schatting in 1970 ruim drie en een kwart miljoen voertui gen omvatten, tegen thans 1.866.300. Vermoedelijk zal echter ook dit cij fer in de practijk weer worden voorbijgestreefd, aldus de K.N.A.C. zien van de korfbalsport. .„Moeten wij als het reeds 30 jaar goed heeft gegaan een wijziging aan gaan brengen omdat een andere bond dit ook doet?" vraagt de heer Sla ger. De bestuursleden, waarvan er een aantal ook nog zitting hebben in het bestuur van een vereniging zullen best de belangen van de ver enigingen in het bondsbestuur be hartigen De heer v. Leeuwen zegt dat het nog een stem meer betekent voor het bestuur, als hun leden zit ting hebben in het bestuur van een vereniging. De voorzitter zegt dat hij het verwonderlijk vindt dat de verenigingen zelden of ooit met een kandidaat naar voren komen als er een vakature is in het bestuur Dat de invloed van het bestuur met zijn 24,4 pet. zo groot is dat ieder voor stel kan worden aangenomen of af gewimpeld achtte hij geen logica. Nadat de 'heer v. Leeuwen en dr. H. J. Simons nog met elkaar in dis cussie zijn geweest, zegt de heer P. de Moor (S.V. Brouwershaven) dat deze wijziging ten grondslag ligt van de indertijd genomen be slissing tot contributieverhoging. De heer H. Geluk (Velocitas), een der voorstellers, zegt deze uitlating te betreuren daar dit in geen enkel opzicht het geval is. In stemming gebracht worden 16 voor en 12 stemmen tegen uitge bracht, zodat daar niet de vereiste 2/3 meerderheid werd bereikt ook dit voorstel werd afgewezen. Het voorstel waarbij voor één stem voor elk twaalftal (wat ge bruikelijk was) ook nog één stem mag worden uitgebracht per aan gesloten vereniging werd aangeno men met 25 voor en 3 stemmen tegen. Verschillende cursussen Het bestuur had bij alle stem mingen haar stem onthouden. Be sloten werd voor de aanvang van het seizoen 1960 nog een trainers spelers-cursus te laten plaats vin den terwijl het volgend seizoen een scheidsrechterscursus zal worden gehouden De bijdrage aan het bondsbureau van de K.N.K.B., tot maximaal f 1 per senior lid werd aan de verenigingen zelf overgela ten. Door het bestuur is besloten dat alle spelers(sters) welke aan de competitie 1960 zullen deelnemen medisch gekeurd moeten zijn. Be sloten werd niet aan het micro- korfbal-tournooi op 2 januari deel te nemen. Voor de seriewedstrijden, op 2e Paasdaag hebben de vereni gingen WIK, Zeemeeuwen en Brou wershaven om de organisatie hier van bij het bestuur een verzoek in gediend. Nadat nog uitvoerig van gedachten was gewisseld om te ko men tot de juiste wijze van samen stelling van het S.D.K.B.-twaalftaL- sloot voorzitter Brouwer deze ge animeerde vergadering. DE VAL VAN BARRANCA 21. „Jullie bent een stelletje lafhartige oude wijven!" tiert Ro- dolfo over de hoofden van de soldaten. „Kom mee, makkers, hoe verder ik van dat spookslot weg ben, hoe beter ik mij voel", schreeuwt een van de soldaten en zonder zich nog aan hun meester te storen, zetten de mannen het weer op een lopen. Verbeten zwijgend kijkt Rodolfo de deserteurs na. Dan draait hij zijn paard en drukt driftig de sporen in de flanken van het dier. Als Rodolfo even later de ridderzaal binnenkomt, is zijn rent meester bezig zichzelf wat moed in te drinken. De kroes trilt in zijn bevende handen en keer op keer werpt hij schichtige blikken om zich heen. „Ik heb het geziendat spookzegt hij schor, „ik bezweer u, dat ik het gezien hebeen afschuwelijk gedrocht.... met de kop van een zwijn „Jullie zijn allemaal gek geworden!" zegt Rodolfo nijdig. „De een of andere schelm probeert mij hier de voet dwars te zetten en heeft jullie de stuipen op het lijf gejaagdwel, mijn soldaten ben ik kwijt, ik zal dus zelf op jacht moeten gaan naar dat zoge naamde spookzwijn Hij haalt een lange dolk onder zijn kleed tevoorschijn en strijkt liefkozend met zijn slanke vingers langs het blinkende staal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5