ATE DE CAMPAGNE /ff mrdjt&qw en... Beplanting rond Grote Kerk ZWANENBERG maakt wat smaakt VERGADERING LANDBOUWVERENIGING OUWERKERK Causerie over: „Problemen rond de structuur en de bemesting" Op de vergadering van de Land- bouwvereniging te Ouwerkerk heeft de hoofdassistent, de heer Ru wal da van de R.L.V.D. gespro ken over „Problemen rond de structuur en de bemesting". De problemen rond de structuur staan in het brandpunt van de be langstelling. Spr. gaf een schema met verschillende groepen: 1. ge- erfde structuur; 2. op grond van scheikundige analyse; 3. mechani sche structuur; 4, beoordeling van de biologische structuur. Gewezen werd op de punten: niet diep bewerken en geen grote bouwvoor en het grote voordeel van groenbemesting: bescherming van de grond tegen weersinvloede en de vraag wat te doen om de or ganische bemesting zo goed moge lijk te doen slagen. Verschillende vragen Naar aanleiding van enige vra gen door de aanwezigen kwamen Nederland „zit goed" in de NAVO PARIJS, 16-12. De Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Vis ser, heeft woensdagavond op een persconferentie na het defensiede bat in de ministersconferentie van de Navo-raad te Parijs in antwoord op een vraag gezegd, dat de uitslag van het jaarlijkse onderzoek naar de stand van zaken op het gebied van de defensie „niet ongunstig" voor Nederland was en „uitermate goed" in vergelijking met andere landen. Minister Visser, die met nadruk wees op het geheim karakter van het overleg van woensdag, zei in een verklaring vooraf, dat het feit van de topconferentie geen aanlei ding mag zijn tot verzwaking van de Navo. De minister zei voorts, dat aspecten van de defensieinte gratie zijn behandeld. De hulp aan de droogte-gebieden DEN HAAG, 16-12. Morgen zul- len de laatste 176 militaire vracht auto's naar de droogtegebieden rij den met door de hulpactie van de drie centrale landbouworganisaties bijeengebracht veevoeder. Op het ogenblik is het aangebodene wel ongeveer opgeruimd, zodat het transportprobleem niet groot meer is. Wel is het mogelijk dat dit pro bleem zich weer zal doen voelen als in de loop van de komende maanden de bietekoppen e.d. wor den opgevolgd door andere soorten „nood-veevoer", zoals bv. stro en spruitekoppen. Wat de eventueel door de rege ring nog te nemen hulpmaatregelen voor de droogtegebieden betreft vernemen wij, dat men in kringen van het Landbouwschap het meest voelt voor een toeslag per hectare. Men zou daaraan de voorkeur ge ven boven 'het uitgeven van re ductiebonnen voor krachtvoeder. Bakkers vragen om verhoging broodprijzen AMSTERDAM, 16-12. De contact- commissie van de samenwerkende bakkerspatroons-, gezellenorgani- saties en coöperatieve bakkerijen te Amsterdam heeft vandaag aan de minister van Economische Zaken het volgende telegram gezonden: „Naar onze mening zijn de meel- en bloemprijzen reeds gedurende geruime tijd zoveel gestegen dat spoedige aanpassing van de brood prijzen, zoals dit tussen het minis terie en de Nederlandse Bakkerij - stichting in januari 1959 was over eengekomen, dringend noodzakelijk is. De contact-commissie der Am sterdamse Bakkerij verzoekt u dringend de N.B S. te willen mach tigen ons te adviseren de prijzen van het brood zoveel te verhogen tot een gelijk verschil tussen meel- en bloemkosten en de ontvangsten als in 1957 en 1958, wordt verkre gen. Wij zijn van mening dat nog langer uitstel beslist onverant woord is". Bus en bestelwagen botsten Twee doden DOETINCHEM, 16-12. Heden morgen tegen half acht is te Vars- seveld een ongeluk gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. Een bus met arbeiders die in de richting Doetinchem reed, na derde een zijweg, vanwaar een landbouwer kwam met kar en paard, vermoedelijk onverlicht. De buschauffeur trachtte door remmen en links uithalen een aanrijding te voorkomen, maar op het zelfde mo ment kwam uit de richting Doetin chem een bestelwagen, waarin het echtpaar Hendriks uit Arnhem zat. Beide voertuigen botsten op elkaar, met het gevolg dat het echtpaar op slag werd gedood. Een aantal bus passagiers liep snijwonden op en de chauffeur moest met een shock naar het ziekenhuis worden ge bracht. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. o.m. ter sprake mengstoffen en mangaangebrek, magnesiumhou- dende meststoffen, de behandeling van schuimaarde en chemische on- kruidbestrijding. Aan het slot dankte de voorzit ter de spreker voor zijn zeer in teressante en nuttige „openbare les". Bij de rondvraag kwamen nog vragen aan de orde van de heren P. H. Kuijper over vergoedingen, C. W. Romeijn over de minimale en optimale waarde, J. C. v. d. Sande over de nog nodige egalisa tie en het slikdelven. De wegbermen zullen door het waterschap, de sloten door de grondgebruikers worden behandeld Voor 2 januari moeten de sloten geschoond zijn. Tenslotte werden erg onprettige dingen gezegd over de „stuwen". De kerstviering van de koninklijke familie 'S-GRAVENHAGE, 16-12. De ko- ninklijke familie zal dit jaar het kerstfeest vieren met het personeel werkzaam te 's-Gravenhage en Wassenaar en hun gezinnen, op dinsdag 22 december. De viering vindt plaats in het koetshuis van de koninklijke stallen te den Haag. Een deel van de kerstviering zal op 22 december om 16.0Q worden uit gezonden over Hilversum II. Publiek en verkeer DORDRECHT, 17-12. De af deling verkeersplannen van de Dordtse politie heeft een verkeersjournaal ontworpen, dat in enkele tientallen ex emplaren op plaatsen in de stad waar elke dag veel mensen komen zal worden neergelegd. In deze journa len zal men kritiek kunnen uitoefenen op bepaalde ver keerssituaties en suggesties knnen doen. Dit verkeers- journaal valt te vergelijken met een ideeënbus. De Dordtse politie wil de weg gebruikers hierdoor nauwer bij de zorg voor het verkeer betrekken. Arrestaties in rosse buurt van Amsterdam AMSTERDAM, 17-12. Volkomen onverwachts heeft de Amsterdamse politie op klaarlichte dag dinsdag ochtend jl. vijf arrestaties verricht in de „donkere" buurt van de hoofdstad, de zg. „Walletjes", waar reeds jarenlang ergerlijke toestan den op zedelijk gebied heersen, die door de zaak „Magere Josje" in 'het volle licht der belangstelling zijn komen te staan. Rechercheurs van de zedenpolitie arresteerden Rinus V. met zijn vrouw, het echtpaar van 't H. en een zekere F. K. De in de rosse buurt veel opzien barende aanhou dingen geschiedden op grond van artikel 250bis van het Wetboek van Strafrecht, „Hij die van het opzet telijk teweegbrengen of bevorderen van ontucht door anderen met der den een beroep of gewoonte maakt" Hoewel dus dit „rendez-vous" ge ven bij de wet strafbaar is gesteld is de moeilijkheid in deze*' zaken altijd het bewijzen van de opzet. AMSTERDAM. Op 29 en 30 de cember wordt in het Amsterdamse bos het tiende houthakkerskamp gehouden waaraan honderd oudere padvinders zullen deelnemen. ROZENBURG. De scheepswerven van Verolms hebben vanmiddag het achtste schip van dit jaar af geleverd. Het was het 19.000 ton metende te Alblasserdam gebouw de tankschip „Belmar", dat op de werf te Rozenburg door de heer C. Verolme werd overgedragen aan de opdrachtgever, de heer G. Verfling te Tonsberg (Noorwegen). TWEEDE KAMER Minister Van Rooy over de werkloosheid Bij de behandeling van de begro- ting heeft minister mr. dr. C. J. M. A. van Rooy woensdagmiddag en kele opmerkingen gemaakt over de werkloosheid. Terwijl overal elders een tekort aan werkkrachten is, heerst er vol gens de minister in Zeeland en in het noorden een ontoelaatbare werkloosheid; in plaatsen als Stadskanaal, Buitenpost, Dokkum, Oosterwolde en Hardenberg meer dan dertien procent, in Emmen zelfs 'bijna achttien procent en in de Zeeuwse gemeenten Hulst en Oostburg rond acht procent. De overheid mag echter geen bij zondere maatregelen nemen voor dat werklozen een plaats in het be drijfsleven kunnen vinden. Regeling wachttijd Vandaar het plan om hen gedu rende de acht weken van het wachtgeld niet tot de werkver schaffing toe te laten; in de late herfst en in de winter gedurende vier weken. Bovendien zullen de kampen 's zomers dicht gaan, wat ook tot gevolg heeft dat de werk lozen op het platteland des te ge reder voor werk bij de boeren ter beschikking komen. De socialisten bleven zich echter verzetten tegen deze voorgenomen regeling van de wachttijd en mr. Van Lier diende gisteravond zijn aangekondigde motie in om deze regeling niet in te voeren. Hulp onderweg voor sleepboot ,Elbe' in nood HONOLOELOE, 17-12. De Neder landse sleepboot „Elbe" die op de Stille Oceaan in een zware storm ronddrijft met een sleeptros in de schroef, kan spoedig hulp verwach ten. De Amerikaanse torpedoboot- jager „Richard S. Edwards" werd woensdagavond laat plaatselijke tijd bij de „Elbe" verwacht. Voorts zijn het Amerikaanse vliegdekschip „Bonhomme Richard", de Ameri kaanse marinesleepboot „Moctobi" en de Nederlandse sleepboot „Cly de* op weg naar de plaats waar de „Elbe" ronddrijft, samen met twee Amerikaanse vliegdekschepen die het naar Japan zou slepen, doch die van de sleep zijn losgeslagen. Een van deze twee Amerikaanse schepen is reeds een elf mijl bij de „Elbe" vandaan gedreven, de an dere bevindt zich op circa vier mijl van de Nederlandse sleper. De „Elbe" was op 17 oktober met de twee Amerikaanse schepen, die in Japan gesloopt zullen worden, uit New York naar Hirao op Hoh- sjoe vertrokken. Soldaat met flodder patroon doodgeschoten 'S-GRAVENHAGE, 17-12. - Door een schot uit een met een losse pa troon geladen geweer, is gisteren avond te 23.15 uur de dienstplich tige korporaal J. C. M. van Riel om het leven gekomen, zo deelt de Le- gervoorlichtingsdienst mee. De korporaal, die diende bij de 427ste compagnie Van Heutz-Mo- biel, nam deel aan een oefening bij Doessburg. Tijdens deze oefening is hij ongewapend een „tegenstander" tegemoet gegaan bij de noordelijke oprit naar de IJsselbrug. Deze te genstander had een geweer in de aanslag, de vinger aan de trekker. Bij de botsing is het schot afge gaan. De korporaal, die afkomstig is uit Tilburg, werd in het hart ge troffen. De losse patroon, zoals deze ge bruikt wordt in het Garand M-I- geweer, bestaat slechts uit een huls met een kleine cordietlading. Er zit geen kogel op, doch slechts een lichte laksluiting. TUNIS, 17-12. President Eisen hower is vanmorgen te 8.00 uur Nederlandse tyd in Tunis aange komen. Hij werd verwelkomd door de Tunesische president, Bourgui- ba. Samen begaven zij zich naar het paleis Dar Saada. Braiiflweer/B.B.-oefening in afbraakpanden aan Havenpark te Zierikzee Blokplocg versterkt met mensen uit Noordgouwe In de afbraakpanden naast de Corneliastichting op het Haven park werd woensdagavond een ge combineerde oefening brandweer- Bescherming Bevolking Schouwen- Duiveland Kring 6 gehouden. Ais doel van deze oefening gold het be oefenen van het praktisch optre den van elk van de diensten op zich en het samenwerken met elkaar. Voorts werd deelgenomen door de reservepolitie. De blokploeg van de B.B. was versterkt met enkele mensen uit Noordgouwe, Verondersteld werd dat in een gewapend conflict dat was uitge broken de vijand op het platteland een verontrustingstaktiek toepaste door luchtaanvallen op kleine ste den en dorpen. In het kader van deze taktiek had een-overvliegende jachtbommenwerper enkele lichte brisant- en brandbommen afgewor pen boven Zierikzee en wel op het Havenpark. Na het signaal „einde oefening" verzamelden alle deelnemers zich in „Concordia" voor een kopje kof fie en een korte nabespreking. Dit was de eerste maal dat een gecombineerde oefening van brand weer en B.B. werd gehouden. De leiding berustte bij het K.H.B.B. de heer den Boer. De oefening verliep binnen het vastgestelde tijdschema-. Gemaakte foutjes die onvermijde lijk zijn bij een dergelijke praktf- sche oefening rv3 vrij lange tijd, werden op de nabespreking onder de loupe genomen. De oefening 'heeft, zo bleek wel, aan het doel beantwoord, zodat van een geslaag de avond kan worden gesproken. De president-kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente te Zierikzee, de heer J. P. Overbeeke, heeft maandagmiddag de eerste boom (een linde) ge plant, als begin van een beplantingsgordel rond de Grote Kerk. De heer Overbeeke hanteerde de schop met grote vaardigheid en als deze sym bolisch zal blijken te zijn voor de ontwikkeling van de groene gordel rond de kerk, dan kan men op dit punt gerust zijn. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). Belgisch perscommentaar op de reis van koning Boudewijn BRUSSEL, 17-12. Het plotselinge vertrek van koning Boudewijn naar Kongo vormt vandaag in alle Bel gische kranten de hoofdschotel. Verscheidene bladen zien de reis als een poging om het persoonlijk gezag van de koning te laten gel den in de gespannen situatie in Kongo. Het orgaan van de katholieke ZIERIKZEE Zierikzee heeft weer een „Hotel Van Oppen" Met de ingebruikneming van het vernieuwde hotel „Van Oppen" in de Verrenieuwstraat, is aan een voor Zierikzee ongewenste toestand een einde gekomen. De directeur van het hotel de heer C. Mens ontving dinsdagmid1- l in zijn hotel talrijke genodig den en belangstellenden, tijdens een geanimeerde receptie, waarop de aanwezigen hun voldoening uitten over de heropening van het hotel. O.m. gaf blijk van zijn belangstel ling burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester en verschillende vertegen woordigers van de plaatselijke V. V.V. en de Middenstandscentrale. Het woord werd gevoerd door een relatie van de directeur uit Breda. De heer Mens is zelf uit deze stad afkomstig. Kijkavond o.l.-school Veel ouders hebben woensdag gebruik gemaakt van de gelegen heid nader kennis te nemen van de vorderingen van hun kinderen op de druk bezochte zg. kijkavond van de openbare lagere school. Op deze geslaagde avond werden de werk stukken van de jeugd bezichtigd en bestond gelegenheid tot gesprek tussen de ouders en het onderwij zend personeel. Onze stadgenoot de heer H. Potappel heeft een aanstelling ge kregen als bakker bij de Holland Amerika Lijn. Waarschijnlijk ver trekt hij op 28 december a.s. met de „Statendam" naar de Ver. Sta ten. vakbeweging „Cité" schrijft, dat het besluit van de koning „zekere risi co's" niet uitsluit. Wel zou het een kalmerende invloed kunnen heb ben, zoals de regering hoopt. „Het is ongetwijfeld hoog spel dat Bel gië speelt en de monarch zet zijn prestige in", aldus het blad. Het katholieke Vlaamse blad „Nieuwe Gids" is van mening, dat koning Boudewijn door zijn aanwe zigheid in Kongo wil bijdragen tot vermindering van de politieke spanning. Verwacht wordt, dat hij in Leopoldstad een belangrijke ver klaring zal uitspreken. Volgens het eveneens katholieke Antwerpse blad „Metropole" wilde koning Boudewijn zelf naar Kongo gaan om de Kongolezen „in deze bijzonder moeilijke oren" van zijn grote sympathie blijk te geven. Verwachting tot vrijdagavond: Veel wind Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; krachtige tot harde, later aan de kust mogelijk stormachtige wind tussen zuidwest en west; dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 18 dec. Zon op 8.44. onder 16.29. Maan op 20.03, onder 10.28. Laatste kwartier: 23 dec. te 4.28. Hoog wa t ers tanden ZIERIKZEE: 18 dec. 4.59 v.m. 17.18 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 dec. 4.37 v.m. 16.49 n.m. Springtij: 17 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-12. Een diepe de pressie die tussen IJsland en Schot land wordt aangetroffen heeft zijn invloed op het weer in vrijwel ge heel west-Europa uitgebreid. Zij stuwt een grote hoeveelheid zachte lucht over de Golf van Biscaye en de Britse eilanden naar het oosten. Deze lucht stroomt ook over ons land wat met veel bewolking go- paard gaat en af en toe wat mot regen of lichte regen. Verwacht wordt dat de depressie juist ten noorden van Schotland naar de kust van zuid Noorwegen zal trek ken en daarna zal afzwenken naar het noordoosten. Het koufront van de depressie 2al donderdagavond en de daaropvolgende nacht Neder land passeren waarna de wind naar zuidwest tot west ruimt en later vooral in het Waddengebied tijde lijk tot stormachtig aanwakkert. Na de frontpassage krijgt 'het weer een buiig karakter. CENSUURCOMMISSIE NED. NIEUW-GUINEA LEGT VINGER OP WONDE PLEK DEN HAAG, 15-12. Het rapport over de censuur in Ned. Nicuw- Guinea is aan de regering aange boden. Zoals bekend Is by beschik king van de toenmalige minister van zaken overzee, a.i., de heer Korthals, van 12 aug. 1959 een com missie ingestseld, welke belast werd met het onderzoek inzake on wettige censuur in Nederlands-Nw. Guinea. In Ned. Nw.-Guinea heeft de commissie soms een nevelgordijn aangetroffen. Het was inderdaad niet altijd gemakkelijk, om achter de waarheid te komen. Zo was de commissie gebleken dat in een pe riode in 1947 onwettige censuur is toegepast. De commissie, zo ver volgde de heer Witsen Elias, heeft de waarheid alleen kunnen vinden langs de weg van analyse en de ductie. Na haar onderzoek in Ned. Nw. Guinea heeft de commissie in Den Haag haar werkzaamheden nog voortgezet en toen is haar nog meer materiaal in handen geko men. In het juridisch laboratorium van het ministerie van justitie is dit materiaal onderzocht en 14 da gen geleden is het laboratorium rapport ontvangen. Voor de com missie was het overigens een gro ter voldoening dat dit laboratori um-rapport de commissie zekerheid heeft gegeven over punten, waar van zij aanvankelijk slechts de waarschijnlijkheid aannam. Een misverstand Spreker wilde een misverstand rechtzetten namelijk dat er veront waardiging bestond, dat er in N N.G. censuur werd toegepast. Deze censuur is echter geheel le gaal, immers er zijn verschillende ordonnanties krachtens welke cen suur mogelijk is. De voornaamste daarvan is de diensten toezichten ordonnanatie (D.T.O.) Aanvankelijk waren de bestaan de voorschriften niet groot, doch de commissie heeft tot haar ontstel tenis geconstateerd, dat na de in voering van de D.T.O. honderden en honderden brieven onrechtma tig zijn geopend, n.l. zonder dat die toestemming was gevraagd. Dit ge schiedde in hoofdzaak door en on der leiding van het openbaar mini sterie en ook was hierbij ten nauw ste een aantal bestuursambtenaren betrokken. Ingezonden mededeling -,oWj Ook verzetsmuseum te Overloon OVERLOON, 17-12. Op een gis- teren gehouden bijeenkomst te Utrecht is besloten aan het be staande oorlogsmuseum te Over loon een afdeling toe te voegen die een 'beeld zal geven van het stre ven van de nationaal socialistische bezetter, van het verzet in al zijn vormen en schakeringen en van de geschiedenis van de concentratie kampen. Aan de verwezenlijking daarvan zullen de krijgsgeschiedkundige af deling van de generale staf en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie medewerking verlenen. Nadere plannen zullen worden uit gewerkt doorheen werkgroep onder voorzitterschap van de heer W. Ch. J. N. van Lanschot, president van de World Veterans Federation. Men hoopt het museum op 5 mei 1960 te kunnen heropenen. De oriënteringsrit vau cle m.c. „Sparta" voor Frejus Start zaterdagmiddag om half twee ZIERIKZEE, 17-12De oriënte ringsrit, voorbereid door de M.C. „Sparta", waarvan de baten zijn bestemd voor Frejus, gaat zater dagmiddag 19 december van start om half twee. De automobilisten, scooter- en motorrijders verzame len zich in de „Graanbeurs" Naar men ons mededeelt, zijn voor deze rit fraaie prijzen beschik, baar,., geschonken door de Zierik- zeese winkeliers, die met groot en thousiasme en grote gulheid een enorme hoeveelheid prijzen voor deze rit hebben vrijgegeven. Vrij wel alle winkeliers - een enkele uitzondering daargelaten - herin nerden zich de hulpverlening uit 1953 en vonden het prettig een kans te hebben iets terug te doen, dit maal voor de Franse watersnood- slachtoffers. Niet moellyk De rit is interessant, maar niet bijster moeilijk, zodat elke automo bilist en elke motor- of scooterrij der er aan kan deelnemen. De deel neemsters en deelnemers hebben een kans op één van de vele fraaie prijzen. Deze rit zo hopen de or ganisatoren - zal een succes woe den en straks gaat een flink bedrag verhuizen naar hen, die zo zwaèr zijn getroffen door het onverbiddë- lijke water, dat ook ginds toesloeg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2