AUGURKJES Eerste drie bomen van groene gordel rond Grote Kerk gingen de grond in Roepen Tien jaar ontwapeningspogingen GRENSV0LK ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag is december 1959 No. 18685 Vreugdevolle maar koude plechtigheid Weer lokte niet uit tot kalmpjes-aan-spitten ZIERIKZEE, 14-12. In de strook grond ten zuiden van de Grote kerk heeft de president-kerkvoogd der Ned. Hcrv. gemeente de heer J. P. Overbeeke vanmiddag de eerste linde geplant, hetgeen het startschot betekende voor het cre- eren van een groene gordel rond de kerk. Een tweede boom werd ingebracht door wethouder II. Koevoets, een derde door de voor zitter van de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" de heer P. Heerlng. Deze bomentrilogie ging met bijna professionele vlotheid de grond in. Tot kalmpjes-aan- spittcn lokte het weer trouwens niet uit, want rond elke hoek van de kerk kwam een geniepige wind zich in de jaskragen der verzamel de autoriteiten storten, hetgeen vooral lastig was voor hen, die eventcvorcn - staande voor_ het kerkgebouw - in een speechje de bomen hun zegen voor de toe komst meegaven. De heer Overbeeke herinnerde nog eens aan het „driehoeksspel" tussen kerkvoogdij, gemeente en stichting „Nieuw Schouwen-Dui veland", waardoor de beplanting een feit worden kon. Spr. noemde het terrein rond de kerk „het vi sitekaartje van Zierikzee" en merkte op dat de mens wel plan ten kan, maar dat de wasdom op het plantsel van Boven komen moet. Spr. dankte allen die hun medewerking verleenden bij het opzetten en voorbereiden van het beplantingsplan, inzonderheid de Nationale Levensverzekeringmaat schappij. Ook noemde spr. de heer v. d. .Schelde die het ontwerp voor het plan maakte. Namens de Nationale Levensver zekeringsmaatschappij gaf de heer P. Heering uiting aan zijn voldoe ning dat het thans zover gekomen is, dat de bomen de grond in kun nen. Een groot moment Bij ontstentenis van burgemees ter mr. Dijckmeester sprak wet houder Koevoets, die van een groot moment sprak en er aan herin nerde, dat het dossier ten stad- huize - van waaruit de draden van het gemeenschapsleven lopen - verrijkt is met de dokumentatie over dit plan, tot de voorbereiding waarvan ook wijlen de heer A. Groenendijk een groot aandeel had, evenals de heer Overbeeke. Spr. gewaagde van allerlei rem mende invloeden - w.o. aanvanke lijk financiële - die de zaak ophiel den, wees op de functie van de kerk en hoopte dat de eerste plant- fase zal mogen worden gevolgd door een tweede, die aan de beurt komt als straks de torenrestaura tie zal zijn voltooid. Russen redden Nederlands schip LIBAN, 12-12. Het Russische persbureau Tass berichtte zater dag dat de Nederlandse vracht boot Frean, die voor Libau in de oostzee in nood verkeerde, door Russische zeelieden is gered. Op weg van Helsinki naar Engeland werd de Frean door een zware storm overvallen. Het schip, on bestuurbaar geworden, liep aan de grond en een zware ijsafzetting veroorzaakte een slagzij van 40 graden. Na de eerste noodseinen waren Russische sleepboten uit de Letse haven te hulp gesneld. De Russen zagen kans de Frean naar Libau te slepen waar men de Ne derlanders bij het herstellen van de schade bijstond. Bij het vertrek kort daarna betuigde kapitein T. Breider de Russen zijn dank^ De trieste balans van Frejus PARIJS, 12-12. Volgens een of ficiële woordvoerder van het Fran se ministerie van binnenlandse zaken bedraagt het aantal doden en vermisten na de ramp van Fre jus thans 386. Tot dit cijfer beho ren 267 geïdentificeerde en 32 on geïdentificeerde doden en 87 ver misten. De woordvoerder verklaar, de dat het totale cijfer van 386, naar verwacht wordt, ongeveer het definitieve cijfer zal zijn. Beschutting Ds. C. Bezemer - aanwezig met zijn ambtgenoot ds. Assendorp - achtte het vooral ook belangrijk, dat de groengordel beschutting zal geven aan de kerkgangers, want het „je waait er weg" is tot nu toe op het Kerkplein nog altijd van toepassing. Spr. vond het verheu- dgend dat door deze aanplant ook de burgerlijke gemeente er een mooi stukje natuur bij krijgt. Alle aanwezigen begaven zich hierna naar de plantgaten en sloegen en thousiast - zij het kleumend - de verrichtingen van de plantende autoriteiten gade. De plechtigheid werd verder o.m. nog bijgewoond door de directeur van de Kon. „Zeelandia" N.V. (te vens kerkvoogd) de heer M. Doele- man H.Jzde heer J. Coumou, de heer J. A. Boot (eveneens kerk voogd), mede namens de Centrale Dienst en de gemeentesecretaris de heer R. van Ommeren. Minder grote voorraden wintergroenten LANGEDIJK, 14-12. Er was als gevolg van de algemeene groente- schaarste deze herfst een goede vraag naar kool. Daarbij werden 2500 wagons (25 miljoen kg.) herfst- wittekool tot zuurkool verwerkt. Med? tengevolge van de inkrim ping van het kool-areaal, die meer dan de verplichte in krimping van 20 procent bedroeg, zijn de voorra den bewaarkool weer belangrijk minder dan vorige jaren. De in ventarisatie per 12 december aan de koolveilingen te Noordschar- woude, Bro?k op Langedijk en Warmenhuizen wees een voorraad aan van 800 wagons (van 10.000 kg) rode kool (vorig jaar 1244). 320 wa gons gele kool (604) en 2600 wa gons witte kool (2610). Derhalve een totaal van 3720 wagons tegen 4458 wagons vorig jaar. Ook van andere wintergroenten als peen, uien en kroten zijn de voorraden minder. Niettemin zijn de voorraden bij een geregelde afzet toereikend om tot mei 1960 aan de vraag naar win tergroenten te kunnen voldoen. Philip Noel-Baker, het 70-jarige Britse Labour-parlementslid, zal van de Nobelprijs voor de vrede ten bedrage van 15.219 pond Ster ling 12.000 pond afstaan ten be hoeve van de ontwapeningscam pagnes. Ingezonden mededeling kruidig, knappend en... ZWANENBERG maakt wat smaakt Particulier secretaresse Prinses Beatrix DEN HAAG, 14-12. Per 1 janu- ari 1960 is als opvolgster van mevr. mr. M. Scholtens-Meurs benoemd tot part. secretaresse van H.K.H. prises Beatrix mej. M. C. C Wij nen te 's-Gravenhage Mejuffrouw Wijnen zal tevens het secretariaat van H.K.H. prinses Irene beharti gen. Mej. Wijnen, geboren te 's-Gra venhage, volgde aldaar de middel bare meisjesschool. Zij was gedu rende twee jaar werkzaam op de afdeling kabinetszaken der ge meente-secretarie te 's-Gravenhage en was gedurende bijna vier jaar als privé-secretaresse verbonden aan een der ambassades te 's-Grau venhage M?j. Wijnen verbleef ge ruime tijd in Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten. Ingenieur overleden na klap DEN HAAG, 12-12. In de Ur- sula-kliniek te Wassenaar is de 52-jarige Amerikaanse ingenieur H. J Kennedy, gewoond hebbende te Den Haag, overleden aan ver wondingen, die hij in de avond van 3 december j.l. opliep bij een twist in Den Haag. De ruzie was ontstaan doordat een Surinamer hem verweet een verkeersovertre ding te hebben begaan. De Surina mer beslechtte de twist met de Amerikaan een zeer harde slag op het hoofd te geven, aan welk let sel hij is overleden. In de afgelopen tien jaar werd vrijwel voortdurend onderhandeld over ontwapening. „De regulering, beperking en vermindering van alle gewapende krachten en conventionele bewapening, het algehele verbod van aanmaak en gebruik van kernwapens en wapens voor massale vernietiging, daaraan gepaard de omzetting van de bestaande voorraden kernwapens in toepassingen voor vreedzame doeleinden en de instelling van controle-organen ter waarborging van een doeltreffende uitvoering" schenen te zullen stranden op de tenuitvoerlegging van deze laatste eis. De ontploffing in Dortmund DORTMUND, 14-12. Tot dusver zijn 15 lijken geborgen uit de puin hopen va" 1:1 bebouwen Dortmund, die zondag door een ontplofrniü v^.wv>est. Men verwacht, dat het aantal doden tot ongeveer 23 zal stijgen, maar de politie heeft niet kunnen vast stellen hoeveel mensen thuis wa ren toen de ramp zich voltrok. Drie van de 11 gewonden zijn in het ziekenhuis overleden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND GEMERT. Nadat in de parochie kerk van Handel een uitvaartmis was opgedragen door pastoor J. C. Brekelmans, zijn de vijf slachtof fertjes van de brand van vrijdag avond te Handel onder grote be langstelling ter aarde besteld. Aanwezig waren ondermeer de burgemeester van Handel, de heer A. P. H. de Bekker, de wethou ders en de gemeenteraadsleden. DEN HAAG. Van 18 tot 22 dec. zal de Engelse kustmijnenveger H. M.S. „Belton" (360 ton) een niet- officieel bezoek brengen aan Vlaardingen. Het schip staat on der bevel van luitenant comman deur luitenant ter zee der eerste klasse G. R. B. Booth. Er zijn vijf officieren en 34 schepelingen aan boord. BERGUM. In Zwaagwesteinde zijn ten huize van de familie J. K. enkele personen op heterdaad be trapt bij het clandestien uitzenden van gewijde muziek. De zender werkte niet onder een bepaalde naam. Er werden een volledige zendinstallatie met pick up, radio toestel en grammofoon-platen in beslag genomen. 's-GRAVENHAGE. De Neder landse minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft in Brussel bespre kingen gevoerd met zijn Belgische collega minister Gilson. Onderwer pen van gesprek waren de aankoop van nieuwe straaljagers voor de luchtmachten van beide landen en de voorbereiding voor de NAVO- conferentie, die de volgende week in Parijs wordt gehouden. ENSCHEDE. De 12-jarige Hein Tjeenk Willink uit Enschede is om het leven gekomen, toen hij met zijn broer op weg was naar school. Beide staken vanuit de Bosweg te Enschede de Hengelose- straat over. Hein werd daarbij door een auto gegrepen en is vrij wel op slag overleden. Zijn broer wist de overkant nog te bereiken en kreeg geen letsel. EPE. Nabij de poenbare lagere school te Zuuk (gemeente Epe) is de 40-jarige T. Bosman aangere den door een motorrijder, de 20- jarige S uit Oene (gemeente Ep?). De heer Bosman werd bij deze aanrijding dodelijk gewond. De motorrijder moest met zware ver wondingen overgebracht naar het Julianaziekenhuis in Apeldoorn. De heer Bosman laat vrouw en kind achter. Man sloeg portier neer DEN HAAG, 14-12. De 68-jarige portier van een Haagse bioscoop A. B. trof vannacht in de hal van hét theater een vreemde man aan. Toen de man zich ontdekt zag sloeg hij de portier neer en dreig de hij de portier dood te steken als hij lawaai zou maken. Onder drei ging van het mes heeft hij vervol gens de portier gedwongen hem uit te laten. Uit een onderzoek is gebleken dat de man zou hebben gepoogd een vitrine met sieraden te openen. Het is nog niet bekend of hij zich heeft laten insluiten na de laatste voorstelling of dat hij in het pand heeft ingebroken. Leerlingen o.l.-school te Zierikzee helpen vriendjes te Frejus Inzamelingsactie werd groot succes ZIERIKZEE, 14-12. 76 washand jes, 75 zakdoeken, 16 badhanddoe ken en 40 stuks speelgoed. Deze goederen staan - met talrijke an dere - op een lijst, waarvoor de leerlingen van de openbare lagere school alhier verantwoordelijk zijn. Dat deze goederen op de lijst staan, betekent een uitkomst voor de kinderen van het getroffen Frejus in zuid-Frankrijk. „Op de lijst staan" betekent n.l. dat deze goederen door de jeugd zijn inge zameld, tot een totaal van 398 stuks De opsomming van al deze goe deren zou een kolom vergen, want het is een heel bonte rij met wan ten, slabbetjes, jurken, broeken, slopen, theedoeken, dassen, tand pasta, kammen enz. enz., samen een bewijs dat de schooljeugd geen gras heeft laten groeien over de door het onderwijzend personeel op touw gezette actie. Extra boxen „giftenboxen" Nog voordat bekend werd dat de afdeling Zierikzee van het Ned. Rode Kruis de beschikking krijgt over 200 „giftenboxen", melde het schoolhoofd de heer Breetveld dat er reeds 398 stuks goederen kun nen worden verzonden. Extra, want de „giftenboxen" worden weer door andere gevuld. De leer lingen van het Lyceum houden een collekte; de jongsten mogen de pakjes klaarmaken. Ook andere scholen zullen nog worden bena derd, want te Frejus moet men weten dat er in de wereld een Zie rikzee is, eenmaal ook door het water getroffen, maar thans ge reed om te helpen in nood. Intussen valt er van de o.l.-school nog meer charitatief nieuws te vertellen. De jeugd verkocht voor f 1385 aan kinderpostzegels; f 19,75 werd opgezonden voor de actie „4 x Z.N." en voor f 100 wer den kaarten verkocht ten bate van de Stichting „De Opbouw", in stelling voor kinderbescherming te Utrecht. AMSTERDAM. Vanochtend is de Nederlandse schilderes Lizzy An- singh op 84-jarige leeftijd in haar woning aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden. Israëlische bladen, die Britse bronnen noemen, hebben bericht dat de V.A.R. Egyptische troepen samentrekt op het schiereiland Si nai, vlak bij de grens tussen Egyp te en Israel. Deze troepenconcen traties zouden volgens deze bladen in verband staan met de plannen van Israel om de bedding van de Jordaan te verleggen. Blijkens een (gefundeerde) sug gestie in de gemeenteraad gaat de dorpsomroeper van Oosterland een gouden toekomst tegemoet, al zal hij een flinke dosis extra spier kracht wonderwel kunnen gebrui ken. De zaak gaat er ih concreto op neerkomen, dat de kerkklok van Sirjansland - die vervangen wordt door een grotere - overgaat in handen van de dorpsomroeper, wiens omroepbel enkele weerbar stige tekenen van ouderdom ver toond. Toegegeven de sprong van kerkklok naar omroepbel is geen kleintje en daarom heeft de sug gestie daverende lachsalvo's door de stijlvolle raadszaal van de Dui- velandse gemeente doen weergal men. Eerlijk, wie zou de omroeper zo'n superbei niet gunnen. Maar mogelijk heeft de man zelf bezwa ren. Verschijnt hij straks gekerk- klokt op straat, dan weet men nooit wat de jeugd gaat roepen. Dat weet men trouwens in het algemeen nooit. Zo zag een lief klein Duive- lauds kleutertje voor het eerst het wonder van het fluoriscerende beeld in het T.V.-kijkkastje. In het kinderuurtje draafde een varken op, die een montere vlag in zijn krulstraat torsite. Het kind was er finaal van ondersteboven. De be- vlagde spekdrager maakte op haar een diepe indruk en het beeld toas zo scherp in haar brein geëtst, dat ze het nog niet vergeten was toen de volgende dag een heel andere vertoning op het scherm kwam. Er was een T.V.-kerkdienstuitzending en toen de predikant langzaam en waardig voor de ogen van kijkend Nederland de trappen van de preekstoel beklom, riep het klein tje: „daar komt het varken Geen eerbiedige opmerking en niet erg passend in de pastorale sfeer, maar snappende kinder mondjes produceren soms een vreemd soort paralellen. De omroeper kan dus nog wat beleven, als hij met zijn kerkklok op straat komt, als het zover komt, wat hoogst twijfelachtig is!. EILANDMAN. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Breukelen: L. J. Baljé, Vijfhuizen; te Elspeet: A. J. Timmer, Huizen (N.H.); te Eindho ven, als predikant voor buitenge wone werkzaamheden (studenten predikant), (toez.): dr. J. Sperna Weiland, Rotterdam. Eadankt voor Waddinxveen: J. T. Doornenbal, Oene. Geref. Kerken Examens. Aan de V.U, te Am sterdam slaagden de heren A. J. van Gorcum te Alkmaar, H. Hoek- zema te Kampen en F. Spoelstra te Groningen. Beroepen te Lekkerkerk: kand. P. S. Veldhuizen, Sliedrecht; te N.ieuwer-Amstel noord: D. van der Meulen, Eefde-Gorssel. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Kempton Park (Z. Afrika): W. Boessenkool, Capelle aan de IJssel. Ger. Gem. in Nederland Afscheid, bevestiging en intree ds. F. Mallan Ds. F. Mallan, predikant van de Geref. Gemeenten in Nederland buiten synodaal verband, zal vrij dag 8 januari 1960 afscheid nemen van zijn gemeente te Bruinisse en woensdagavond 20 januari d.a.v., na vooraf die zelfde dag te zijn be vestigd door ds. Chr. van de Woes- tijne uit Barneveld, intree doen te Veenendaal, waar hij de eerste pre dikant wordt van de omstreeks 1949 zelfstandig geïnstitueerde gemeente. De bevestiging en intree te Veenen daal vinden plaats in twee afzon derlijke diensten. Ds. Mallan werd op 18 april 1925 te Rotterdam geboren en studeerde aan de theologische school van de Geref. Gemeenten in Nederland te Rotterdam, waar hij op 18 juni 1948 zijn kandidaatsexamen deed. Nadat de heer Mallan toen ook beroep baar was verklaard bij de Geref. Gemeenten in Nederland, werd hij op 29 september van datzelfde jaar door nu wijlen ds. J. Fraanje uit Barneveld bevestigd als pred. van de Geref. Gemeente van Bruinisse. In deze zijn eerste gemeente ont trok hij zich op 3 juni 1953 aan het synodaal verband van de Geref. Gemeenten in Nederland. Van zijn hand verschenen enige losse preken en verder is ds. Mal lan medewerker aan „De Wachter Sions", het weekblad van de Geref. Gemeenten in Nederland. feuilleton door JAKOB SCHOPMANS Dan drong het beeld van Wald- kerk, de bossen en de heidevelden zich op en besefte hij smartelijk, dat ondanks al hun pracht Java's bloemen -z'n hart niet aanspraken Zijn gedachten trokken over die heide, maar ze waren niet bekend met een eenvoudig stenen v?ldkruis dat daar kort na zijn vlucht werd opgericht Hij le%d onder een knagend heim;- wee, dat zijn hart langzaam leek weg te vreten. Z'n gedachten kwa men niet los van de boswachters woning, waar zijn liefde enkele al te snel vervlogen jaren geborgen was geweest. Hij was eens bij een andere Hollandse familie, vier uur verder op, op bezoek geweest, maar het had hem niet gebracht, wat hij zich er van voorgesteld had. Daar was een vrouw, daar waren kin deren, daar was 'n vader, die op gingen in de vreugd? van hun sa menzijn. Er werd gezongen. Kin derliedjes, die hij zich uit z'n eigen jeugdjaren herinnerde In al hun eenvoud hadden ze hem dieper ge troffen, dan hij ooit. voor mogelijk gehouden zou hebben. En tenslotte had hij zich in hun gezelschap nog verlatener gevoeld Zelfs die troost van enige vriend schap was hem in z'n eenzaamheid niet gegund. Het leek wel alsof er een doem over z'n leven lag. Zo woelde hij die avond als zo vaak met z'n herinneringen in het ver leden, met niets ziende ogen sta rend over het vreemde door het zachte maanlicht b?schenen berg landschap, toen een geritsel in de tuinvarens hem plotseling op schrikte uit zijn gepeins. (Hij zag het maanlicht vallen op het gladde blauwzwarte haar van een Javaans meisje, dat hem met zachte stem vroeg: „Toean, bent u alleen?" Toen herkende hij haar. Het was Leila. En nieuwsgi?rig vroeg hij zich af, wat zij hem zo laat op de avond nog te vertellen had. Werd z? misschien weer lastig gevallen door die vervelende Radak? Hij kreeg geen gelegenheid het haar te vragen. Opeens stond ze voor hem en sloeg haar armen om zijn hals. Hij hoorde haar fluister stem aan zijn oor smekend verkla ren, dat ze hem lief had en niets liever wenste, dan altijd bij hem te kunnen blijven. Geschrokken en ten prooi aan een grote v?rwarring maakte hij zich uit haar armen los. Het beeld van de roodharige Doortje in de Rotterdamse havenkroeg kwam hem voor de geest, en daarna dat van de enige vrouw, waarvan, hij had gehouden. Hij voelde zich beschaamd. Had hij misschien aanleiding gegeven tot dez? ongewone gevoelsuitbar- sting bij Leila? Kon het zijn, dat hij haar z'n sympathie wat al te duidelijk had laten blijken door haar ijver te prijzen en extra te be lonen, en had zij daaruit gevolg trekkingen gemaakt, die misschien voor de Inlandse bevolking heel ge woon waren? Terwijl deze gedachten hem door het hoofd flitsten stond het meisje lachend en huilend van opwinding voor hem: „Laat me bij u blijven, Toean, en alle gevaren zal ik van u afwenden", drong ze aan. 31 Dorus kreeg z'n zelfbeheersing terug en antwoordde haar: „Wees nu verstandig Leila, zoiets kan niet, ga naar huis en tracht dit te ver geten". „Nee, Toean, nee Ik wil hier blij ven. Er is gevaar. Radak wil u ver moorden". „Nu, wat zou dat", antwoordde hij gewild onverschillig, „dat moet hij dan eerst maar eens proberen, en als hij succes heeft, wel, dan is er aan mij toch niets verloren". „Toean, u bent wreed". „Ben je dan vergeten, dat ik je van d? zweepslagen heb verlost?" ,„Nee, nee, u bent 'n goed mens, maar u hebt verdriet, niet waar?" Andermaal voelde hij zich enigs zins getroffep en beschaamd, dat hij dit meisje gelegenheid gegeven had zijn innerlijk te peilen, hoe, dat was hem °en raadsel. Hij besloot haar z'n vertrouwen te schenken. ,,Ja Leila", zei hij, „ik ben ongelukkig. Ik denk, dat het van het heimwee komt, het verlan gen naar het land, dat jij niet kent". De jonge vrouw staarde hem me- deliidend aan „Ik zal u vrolijk maken", riep ze naief uit, en tot zijn verbazing zag hij, dat ze plotseling op sierlijke wijze begon te dansen en te zin gen. Onwillekeurig werd hij er door geboeid. Het was een verrassende ervaring dit bekoorlijke wezentje om zich heen te hebben in zijn een tonig bestaan en langzaam voelde hij hoe z'n tegenstand verslapte. Waarom zou hij dit geschenk van deze vriendschap niet aanvaarden? En terwijl zij zich naast hem neerzette en voortging met het zin gen van in zijn oren wonderlijk klinkende melodieën overwoog hij op welke wijze er aan haar verlan gen zou kunnen worden voldaan. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5