Rusland beschuldigt west-Duitsland van bewapeningswedloop DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eisenhower in Teheran Rusland wil honderd- procentige elektrifikatie EISENHOWER DOOR KONING PAUL IN GRIEKENLAND ONTVANGEN OVERLEG DE GAULLE- EISENHOWER „Wij zijn onschuldig aan mislukking van besprekingen" De ontploffing in Dortmund Beroep van Chessman verworpen VISSERSBOOT UIT BRESKENS GEZONKEN Lagerhuis keurt E.V.A. goed EISENHOWER EN INDIA New York-Amsterdam in zes en een half uur DINSDAG 15 DECEMBER 1959 No. 18685 116e jaargang ZBSmSmWNIEiWBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (ma*. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtmen, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. Ottl0-2938 Militaire activiteiten in de Bondsrepubliek MOSKOU, 1-1-12. De Sowjet-Unie heeft maandag de Duitse Bondsrepubliek ervan beschuldigt, dat zq Üvert voor een stimuleren van de bewapeningswed loop en hinderpalen in de weg poogt te stellen voor de „liquidering van de sporen van de oorlog, die ver oorzaakt was door Duits militairisme". De beschuldigingen werden overgebracht door de Russische zaakgelastigde, die een bezoek aan het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Bonn bracht. De Sowjet Unie stelt dat het „het besluit om de Bundeswehr met atoomwapens en raketten uit te rusten geleid heeft tot een ge vaarlijke verhoging van de span ning in Europa en de internatio nale betrekkingen verder schade berokkent, doordat het regelen van vele onopgeloste problemen, met inbegrip van de hereniging van Duitsland wordt bemoeilijkt". Voorts wordt opgemerkt, dat de regering van de bondsrepubliek Duitsland „als regel actiever op militair gebied wordt, juist op een tijdstip dat een zekere verminde ring van de internationale span ning merkbaar is en er een voor uitzicht wordt geopend op nauwere contacten tussen de oostelijke en de westelijke mogendheden". Toenemende bewapening In dit verband worden een aan tal recente gevallen opgesomd, waaruit de toenemende bewape ning van west-Duitsland zou blij ken zoals de toestemming van de Westeuropese Unie aan de bonds- TEHERAN, 14-12. President Eisenhower heeft vandaag in het Perzische parlement gezegd, dat zijn bezoek aan Perzië o.m. ten doel heeft het wederzijdse begrip te verdiepen. Zijn onderhoud met de Sjah en zijn kennis van de staat der betrekkingen tussen de twee landen waren „bemoedigende ver zekeringen, dat wij zij aan zij staan en dezelfde mening hebben wanneer het fundamentele zaken betreft". De boodschap die Eisenhower uit Amerika had meegebracht luidde: „Wij willen met u samen werken voor de vrede en de vriendschap in vrijheid". MOSKOU, 14-12. De premier van de Sowjet-Unie, Chroesjtsjef, heeft in een toespraak verklaard, dat de Sowjet-Unie in de komende 15 20 jaar de door Lenin gestelde taak van 100 pet. elektrifikatie kan worden vervuld. In deze periode zal de capaciteit voor de opwek king van elektrische stroom in de Sowjet-Unie met ongeveer 700 a 800 pet. worden uitgebreid. Volgens voorlopige ramingen zal de Sow jet-Unie in 1970 een elektriciteits- produktie van 900 miljard kwu nodig hebben. In 1975 zal deze be hoefte reeds 1.500 miljard kwu zijn en in 1970 2.300 miljard kwu. Chroesjtsjef zeidc, dat de vraag stukken van elektrifikatie en van het leggen van de materiële en technische basis van het commu nisme de kern moeten vormen van het nieuwe programma der com munistische partij, dat aan het in 1961 te houden partijcongres zal worden voorgelegd. •epubliek om zekere typen raket en te vervaardigen en een akkoord met de V.S. voor de levering van 'jernladingen en het materieel voor het lanceren van raketten. Volgens Tass zijn „passende ver togen over hetzelfde onderwerp" gericht tot de regeringen van de overige zes landen van de West europese Unie, n.l. Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Zaterdag protes teerde ambassadeur Malik bij de Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd. De Sowjet-Unie verklaart in haar protest in Bonn, dat de bondsre publiek haar lidmaatschap van de W.E.U. en de N.A.V.O. gebruikt om haar bewapening voortdurend verder op te bouwen en dat zij alle middelen te baat neemt om de be perkingen., die haar bij toetreding tot de WEU. waren opgelegd, ge leidelijk ongedaan te maken. Aziatische volken hopen op Amerikaanse hulp ATHENE, 14-12. President Eisen hower is maandag voor een kort bezoek uit Teheran in Athene aan gekomen, waar hg o.a. door koning Paul werd begroet. Langs de route van het vliegveld naar de hoofd stad stonden vele duizenden men sen. Op spandoeken stond o.m.: „welkom aan de vredeskruisvaar- der". De baan waarop het reusachtige straalvliegtuig - een boeing 707 - landde, was 50 meter langer ge maakt. Hiervoor waren nieuwe huizen door bulldozers tegen de grond gehaald. Ergens langs de route in -de Griekse hoofdstad stortte een muur in, waardoor zeven mensen gewond raakten van wie én ernstig. Eisen hower liet zich over de toestand van de slachtoffers die op de muur waren geklommen om beter uit zicht op de stoet te hebben, inlich ten. De Amerikaanse president bood koning Paul ter gelegenheid van diens verjaardag (die met Eisen howers bezoek samenviel) een gro te taart met 58 kaarsen aan. Persstem De „New York Times" schrijft naar aanleiding van het bezoek, PARIJS, 14-12. President Eisen hower en generaal de Gaulle zul len zaterdag onmiddellijk na de eerste westelijke topverga dering overleg plegen, zo is maandag uit kringen die in nauw contact met president de Gaulle staan, verno men. Deze bijeenkomst stelt de beide leiders in staat de Frans-Ameri kaanse meningsverschillen te be spreken die aan de vooravond van de Navo- en westelijke topconfe rentie aan de dag getreden zijn. KONGOLESE LEIDERS UIT BRUSSEL VERTROKKEN BRUSSEL, 14-12. „Wij wijzen elke verantwoordelijkheid voor het mislukken van de besprekingen met dc Belgische regering af en wU zullen na terugkeer in Leo- poldstad onze actie voor de onmid dellijke overdracht van de soeve reiniteit voortzetten". Dit hebben de drie Kongolese leiders maandagmiddag bij hun vertrek uit Brussel verklaard. In een communiqué, ondertekend door Kasavoeboc van de Abako, Kalonji van de Kongolese natio nale beweging en Gizenga van de Afrikaanse solidariteitspartij, Is gezegd, dat de drie Kongolese voormannen „hopen dat de Belgi sche regering alsnog het verlangde gebaar zal maken en het directe en algemene kiesrecht zal afkon digen voor gelijktijdige verkiezin gen voor de provinciale en natio nale vertegenwoordigende licha men". Voorts wordt in het communi qué verklaard, dat er thans „ern stige spanningen" in Kongo heer sen, die het gevolg zijn van het feit, dat de verkiezingen die nu in Kongo worden gehouden, slechts een eerste fase van de algemene verkiezingen zijn en dat deze wor den gehouden onder voor de Kon golezen onaanvaardbare voorwaar den. dat president Eisenhower thans aan elf landen brengt of reeds ge bracht heeft, dat het vredesinitia tief naar het westen is overgegaan. De „New York Herald Tribune" merkt naar aanleiding van de overweldigende ontvangst, die het Amerikaanse staatshoofd overal is bereid, op: „de volken van de Azi atische landen, die Eisenhower b~ zocht, hopen dat hun levensom standigheden, mede dank zij Ame rikaanse hulp, op zekere dag be ter zullen zijn. Het is aan de Ame rikanen om deze hoop, binnen de grenzen van het menselijk vermo gen, te verwezenlijken". Reeds 23 doden DORTMUND, 14-12. Het doden cijfer van de ontploffing van het afgelopen weekeinde in Dortmund is tot 23 gestegen. Duitse reddings ploegen hebben, geholpen door Britse militairen, in totaal elf lij ken geborgen. Voorts zijn drie van de elf gewonden overleden. Men vreest dat het aantal doden zal stijgen tot 34. Zes lijken waren zo verminkt dat men ze nog niet heeft kunnen identificeren. Het zoeken naar lijken duurt voort Middelerwijl is een commis sie van deskundigen een onder zoek begonnen naar de oorzaak van de ramp. Men gelooft voors hands, dat de ontploffing is ver oorzaakt door een lek in een gas buis. WASHINGTON, 14-12. Het Ame- rikaanse opperste gerechtshof heeft maandag het laatste beroep van Caryl Chesman, die elf-en-een-half jaar geleden ter dood veroordeeld werd wegens roof en aanrandingen verworpen. Het was het dertiende beroep dat Chessman op het Op perste Gerechtshof had gedaan. Chessman, die bekendheid kreeg door twee boeken die hij in de do dencel van de gevangenis van San Quentin schreef, had op 23 oktober j.l. terechtgesteld moeten worden, doch de executie werd opgeschort, hangende een uitspraak over zijn laatste beroep. Het was de zeven de maal dat zijn terechtstelling in de gaskamer van de gevangenis werd uitgesteld. DEN HAAG, 14-12. De minister van economische zaken heeft tegen woensdagmiddag vier uur het be stuur van de Nederlandse bakke rij-stichting bij zich ontboden. Dit onderhoud staat in verband met de verhogingen van de broodprijs, die in een aantal plaatsen zijn in gevoerd zonder dat hierover van tevoren overleg is gepleegd met het. ministerie van economische zaken. Een fleurig beeld van het bezoek dat de Franse president de Gaulle heeft gebracht aan St. Louis in Senegal: deze twee inlandsen dragen feestjurken bedekt met afbeeldingen van een glorieuze de Gaulle. Opvarenden gered BRESKENS, 14-12. Doordat de boot op een nog onbekend hard voorwerp onder water stootte, is vanmiddag te 15.00 uur het houten vaartuig Br. 50 „Johanna" uit Bres- kens in de Noordzee gezonken, op ongeveer één kilometer afstand van het baken „Callo" onder de Neder landse kust. De opvarenden, de eigenaar-schipper A. P. van der Broecke en zijn 20-jarige zoon Jan, werden net op t\jd gered door de vóór de „Johanna" uitvarende Br. 25, onder schipper Isaac Hoogstadt. Beide schepen waren uitgevaren om voor de Scheveningse kust op schardijn te gaan vissen. Even voorbij Westkapelle stootte de „Jo hanna" plotseling op het zich on der water bevindende harde voor werp Wat het is en hoe het er uit zag, he-'ft noch de schipper noch zijn zoon kunnen constateren. Een wrak kan het niet zijn, want de wrakkenlijst gaf op deze plaats in de vaartroute geen opstakel aan. Hoe het zij, het voorwerp scheur de de bodem van het scheepje on der de waterlijn over drie meter lengte open, en de „Johanna" be gon snel water te maken. De vóór de Br. 50 uitvarende Br. 25 had op dat ogenblik geen radio- LONDEN, 14-12. Het Britse La gerhuis heeft maandag met 185 te gen drie stemmen de deelneming van Engeland aan de Europese Vriihandels Associatie (E.V.A) goedgekeurd. De tegenstemmen waren afkomstig van de liberalen, die de voorkeur hadden gegeven aan aansluiting van Engeland bij de zes van de Europese economi sche gemeenschap. De Labourafge- vaardigden onthielden zich van stemming. De minister van handel, Maud- ling, verklaarde dat er, voor on derhandelingen tussen de E.E.G. en de E.V.A. kunnen beginnen, overeenstemming over het doel van die onderhandelingen moet be staan. Langs diplomatieke weg zou men ook eerst, van beide kan ten de grond voldoende moeteh voorbereiden om welslagen van de onderhandelingen waarschijnlijk te maken. contact met de „Johanna", doch schipper Hoogstadt keek toevallig om, toen het zinkende scheepje slagzij begon te maken. Hij voer ijlings terug en juist toen de beide van der Broeck^s in veiligheid wa ren, zonk de „Johanna" in vijftien meter diep water weg. Omstreeks zeven uur vanavond waren de opvarenden terug in Breskens. Ze hadden het gebeurde nogal laconiek opgenomen en zijn van plan vandaag te proberen een nieuw schip te huren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's NIEUW DELHI, 14-12. Politieke waarnemers in Nieuw Delhi menen dat president Eisenhowers bezoek aan India een groot persoonlijk succes is geweest, doch dat het po litiek gezien een mislukking schijnt te zijn. Eisenhower is er niet in geslaagd van Nehroe een verkla ring los te krijgen waaruit zou blijken dat India, tenminste moreel Amerika en de „vrije wereld" steunt in de ideologische strijd te gen het communisme, aldus deze waarnemers. Zij wijzen o.a. op Eisenhowers toespraak op de laatste avond van zijn bezoek aan Nieuw Delhi. Hij deed toen een duidelijk beroep op India om te aanvaarden dat het een deel is van de „vrije wereld", welks idealen van individuele vrij heid het deelt. Doch Nehroe herin nerde er in zijn antwoord aan, dat de zogenaamde „vrije wereld" nog steeds slavernij bevat in de vorm van kolonialisme, aldus de politie ke waarnemers. November: 17.000 t.v.-toestellen DEN HAAG, 14-12. Blijkens het maandelijks overzicht van de dienst luister- en kijkgelden zijn er in november weer 17.000 tele visietoestellen bij gekomen. Het aantal steeg in die maanden van 549.556 tot 566.526 (tot en met 12 december 574.205). Op 1 december bedroeg het aan tal aangegeven radio-ontvangtoe stellen 2.600.233 tegen 2.591.897 op 1 november 1959. Op 1 december 1959 waren er 490.483 aangeslotenen op 't draad- omroepnet tegen 491.690 op 1 no vember 1959. Mensen, die weifelen, slagen nooit in hun ondernemingen. HET UTRECHTS VERKEERSPLAN Staatssecretaris van O., K. en W. heeft kritiek UTRECHT, 14-12. Vier dagen voor de behandeling door de ge meenteraad van het verkeersplan van Utrecht, dat werd ontworpen door de Duitse verkeersdeskundi- ge prof. Feuchtinger en dat on dermeer behelst het dempen van de Utrechtse singels, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. Scholten, het gemeentebestuur van Utrecht bericht, dat het ver lenen van toestemming voor het slopen van de wallen en bolwer ken en het dempen van singels bij hem op zeer ernstige bezwaren stuit. In zijn brief zegt de staatssecre taris dat de wallen en bolwerken, waartoe tevens de stadsbuiten- gracht behoort, monumenten zijn, welke worden vermeld in de voor lopige lijst der Nederlandse monu menten van geschiedenis en kunst. Ook K.A.B.-actie voor de vluchtelingen UTRECHT, 12-12. In de komende weken voor Kerstmis ontvangen de ruim 400.000 leden van de K.A.B. en hun gezinnen een speciaal ge bedsplaatje dat tevens bedoeld is als een onderlinge kerst- en nieuw jaarswens, ten behoeve van het werk voor de vluchtelingen De tekst bevat een dringende aanspo ring tot gebed en offer voor de tal loos vlen, die verdreven van huis en haard, nu al jarenlang in kam pen hun leven slijten. ZWARTE BABY De Brit Frank Beecher en zijn vrouw, die in Zuid- Afrika woonden, hadden een negerbaby, die te vondeling was gelegd, opgenomen. Krachtens een kortgeleden door het Zuidafrikaanse par lement aangenomen wet moesten zij echter weer af stand doen van het kind. Het echtpaar wilde dat niet en bewoog hemel en aarde om de kleine te kunnen be houden. Tenslotte bood de werkgever van Beecher vrije overtocht naar Engeland aan. De Zuidafrikaanse re gering stond Beecher toe met de baby het land te verlaten. En zo zijn de Beechers die zelf twee kinderen hebben, naar Engeland vertrokken. SCHIPHOL, 14-12. Een Boeing- 707 intercontinentale versie van de Pan American World Airways heeft de afstand New York-Amsterdam zonder tussenlanding afgelegd in de absolute recordtijd tussen beide steden van 6 uur 27 minuten. Het toestel was op weg van Idle- wild naar London Airport, maar kon gisteren niet in Londen landen wegens de weersomstandigheden. De gezagvoerder besloot daarom rechtstreeks naar Schiphol door te vliegen. Er bevonden zich 109 pas sagiers aan boord en een beman ning van 13 leden. In november heeft een Boeing van dezelfde maatschappij het non stop record tussen Amsterdam en New York op zijn naam gebracht met een tijd van 8 uur 7 minuten. Toen zaten er 128 passagiers in het toestel en bestond de bemanning uit 14 personen. LEEUWARDEN. Op het eiland Schiermonnikoog wil men een twee meter hoog standbeeld oprichten van een „schiere monnik" ter her innering aan de Cistercienser mon niken. Deze monniken vestigden in de middeleeuwen een uithof (een nevenvestiging van een klooster) op het eiland, en maakten daarna een begin rW de cultivering van Schiermonnikoog,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1