Eisenhower tot Indiërs: „vrijheid zal het tenslotte in de wereld winnen" Gezin verloor alle vijf kinderen door brand in echtelijke woning DE ZIERIKZEESCHE COURANT EINDE VAN INDRUKWEKKEND BEZOEK MAANDAG 14 DECEMBER 1959 No. 186848 116e jaargang /«KZEESCHEWNIEnmiBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na, 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 VRESELIJK DRAMA TE GEMERT Oververhitting door kachelpijp de oorzaak GEMERT. 11-12. V(jl kinderen - alle meisjes - zijn vanavond in Ge- mert om het leven gekomen b(j een brand, die hun ouderlijke woning in een uur tycis totaal heeft ver woest. Omstreeks half zeven ontdekte een buurman, die op enige honder den meters afstand woont, brand in de houten woning van de heer en mevrouw J. P. Kuypers-van Cuyck. Wetende dat het echtpaar Kuyp?rs op de bromfiets naar Helmond was vertrokken om boodschappen te doen rende hij naar het huis, toen hij rook zag opkringelen. Hij vond de deur op slot, trapte deze in, maar trof binnen zo'n rook en hitte aan, dat hij geen reddingspogingen meer kon doen. De brandweer van Ge- mert was weliswaar zeer snel ter plaatse, doch kon niets uitrichten, daar tussen alarmering en verschij nen van de brandweerlieden het huis veranderd was in een laaiende fakkel. Pas toen tegen achten nog slechts de smeulende resten over waren kon men een onderzoek in stellen. Men vond in een hoek van een kamer de verkoolde resten van vier kinderen: de 7-jarige Nelly, de 5-jarige Johanna, de 4-jarige Jose- phina en de 2-jarige Petronella In de resten van een wieg lag het overschot van de baby Francisca, die in januari van dit jaar geboren was. Op zoek naar de ouders De politie was ondertussen in Helmond op zoek gegaan naar de ouders. Pas omstreeks negen uur werden zij gevonden en konden zij op de hoogte worden gesteld. Zij zijn thans tijdelijk ondergebracht in het noodziekenhuis te Hancbl, de buurtschap waarin de woning van de familie Kuypers stond. De heer Kuypers, 32 jaar is grondwer ker, in dienst bij de gemeente Ge- mert. Zijn vrouw is 29 jaar. Het echtpaar was in 1951 gehuwd. Het heeft bij deze brand al zijn kinde ren verloren. Vliegtuig verongelukt in Poolgebied REYKJAVIK, 11-12. Een vlieg tuig van de Amerikaanse marine heeft vrijdag op een ijsveld ten noordwesten van IJsland het wrak van een tweemotorig Russisch vliegtuig waargenomen. Het Rus sische toestel moet kort tevoren verongelukt zijn, want het v/as nog niet door sneeuw bedekt. Het ligt op een 250 km. ten noordwesten van IJsland. Men acht het moei lijk, zo niet onmogelijk, om het wrak in deze tijd van het jaar met een schip te bereiken. Vreemd voorbeeld van „burgerzin" RANGOEN, 11-12. „Burgerzin" noemde een Birmaanse districts bevelhebber het optreden van en kele dorpelingen die op een onge bruikelijke manier een eind wisten te maken aan de activiteit van de beruchte struikrover Ai Noe die lange tijd de Birmaanse wegen on veilig had gemaakt. Ai Noe, die zich de laatste tijd wat slapjes voelde en zich de faam van twee dorpsmasseurs in Takau herinnerde, liet zich door 'hen be handelen. Dezen herkenden hem echter en masseerden de bandiet zo heftig, dat hij aan de behandeling stierf. Voor alle zekerheid (en om de premie te incasseren) onthoofden ze de man nog en brachten het be wijsstuk naar de dichtstbijzijnde garnizoensplaats. Olifanten „weken uit" Nabij Alldays in Transvaal heeft een kudde van 250 olifanten, die wegens de droogte in Beetsjoeana- land zijn uitgeweken, in een gebied van 150 vierkante kilometer vrij wel alle bomen en struiken kaal ge geten en ernstige schade toege bracht aan te velde staand? ge wassen. Met veel moeite is men er in geslaagd vrijwel de gehele kudde weer terug te jagen naar het reser vaat waar zij vandaan kwamen. De ooizaak van de brand moet vermoedelijk worden gezocht in oververhitting van een kachelpijp. Na het vertrek van de ouders naar Helmond moet de kachel feller zijn gaan branden. De pijp van de ka chel liep onbeschermd door het hard-board, waarvan d? zolder ge maakt was, naar buiten. De pijp moet heet geworden zijn, waardoor het board is gaan smeulen en ver volgens gaan branden. In een mi nimum van tijd moet de geheel van hout opgetrokken woning in brand hebben gestaan. De oudste vier meisjes moeten nog geprobeerd hebben zich te redden, getuige het f?it, dat hun stoffelijke overschot ten tegen elkaar aan gevonden wer den in een hoek van de kamer. Waarschijnlijk waren zij reeds in de rook gestikt, toen de buurman buiten rook zag opkringelen. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het gebouw van het Wit-Gele Kruis te Handel. Zij zullen ook in Handel ter aarde be steld worden. V.P.R.O.-actie „Redt een kind" leverde reeds anderhalf miljoen gulden op Baard van cabaretier bracht f 10.000,op AMSTERDAM, 14->12. Tot zon dagavond toe loas de totale op brengst van de V.P.R.O.-actie „Redt een kind" ten bate van de vluchtelingen in Marokko, bijna f 1.500.000,-. De avond in het Concertgebouw bracht ongeveer f 100,000,- op, maar er is voor f 120,000,- toege zegd. Mocht iedereen, die opgebeld h?eft, zich aan zijn belofte houden, zodat dit laatste bedrag inderdaad wordt ontvangen, dan zal de totale opbrengst van de actie gestegen zijn tot ruim f 1 600.000,-. (De Nederlandse televisiekijkers boden in totaal telefonisch f 10.000 voor de baard van Wim lbo. Toen bovendien een kapper in Amster dam f 2.500,_ bood voor het voor recht om de baard af te mogen scheren, zwichtte de cabaretier en besloot maandag d? hartewens van de kapper in vervulling te doen gaan. Samenwerking in vrije wereld Negen jaar wereldgeschiedenis. 1950-1959. Na afloop van de Tweede Wereldoorlog werden steeds nauwer banden gelegd tussen de industrielanden en de minder ontwikkelde landen om deze laatste door technische en economische steun in hun moeilijke strijd bij te staan. Op de foto: een westelijke land bouwdeskundige bespreekt problemen inzake bodembescher ming met landbouwers in India. DEN HAAG. De ambassadeur van de Duitse Bondsrepubliek, dr. Josef Löns heeft een groepje mijnwer kers uit het Ruhrgebied ontvangen die in Nederland een serie toneel voorstellingen geeft. De mijnwer kers spelen een stuk van de morele herbewapening: „Hoffnung", in Rotterdam en Den Haag. India vroeg', niet om hulp in geval van agressie NEW DELHI, 13-12. - President Eisenhower en premier Nehroe heb ben zondag hun besprekingen be sloten en een communiqué uitge geven, waarin zij zeggen dat hun landen worden verbonden door ge meenschappelijke iealen en een ge meenschappelijk streven naar een rechtvaardige en blijvende vrede. Zij gaven uiting aan hun „grote vol doening" over het bestaan van „har telijke en vriendschappelijke be trekkingen" tussen de V.S. en India. Nehroe had de president India's vol ledige steun toegezegd voor zqn in spanning in het belang van de we reldvrede. Het bezoek van Amerikaanse pre sident heeft vijf dagen geduurd en het werd gekenmerkt door een geestdrift zonder weerga van de zijde der Indische bevolking. Eisen hower dankte hiervoor zondag avond in een radiotoespraak, waar in hij zei dat het bezoek een. van de ontroerendste ervaringen in zijn leven was geweest. Ik heb de geest van een nieuw India gevoeld, dat een grote democratie bouwt op de grondvesten van een oude bescha ving, aldus de president. De beide staatslieden spraken zondag onder meer over de toe stand aan de Chinees-Indische grens. Volgens James Hagerty, de perschef van Eisenhower, had India niet om hulp ingeval van Chinese agressie verzocht en de V.S. hadden een dergelijke garantie ook niet ge geven. Eisenhower en Nehroe hopen dat de moeilijkheden aan de grens door onderhandelingen kunnen op gelost worden, daar de conferentie tafel en niet het slagveld de plaats GASONTPLOFFING EIST DODE NIJMEGEN, 11-12. Vanavond heeft zich in een oud pakhuis in de Nijmeegse binnenstad een gasont ploffing voorgedaan, die aan een persoon het leven heeft gekost, ter wijl een tweede werd gewond. Het pakhuis was in gebruik bij de gebroeders Jansen, expediteurs te Nijmegen. De gebroeders waren in het pakhuis aan het werk, toen de explosie zich voordeed. Het pakhuis stortte in. voor regeling van geschillen is, al dus de perschef. India en Pakistan hebben beiden de president laten weten dat zij hun geschil over Kasjmier door on derhandelingen willen regelen. Rede tot miljoen Indiërs Eisenhower sprak zondagmiddag te New Delhi tot een menigte van meer dan een millioen Indiërs. Hij zei onder meer dat de vrijheid het tenslotte in de gehele wereld zal winnen omdat zij te diep in de na tuur van de mens is verankerd om door menselijke filosofieën te wor den uitgewist. Hij haalde woorden van Gandhi aan: „Vrijheid is een gift van God en het recht van elk volk" en voegde hieraan toe: „en Amerika antwoordt hierop: zo denken wij er ook over". De president bracht nog een be zoek aan Agra voor een bezichti ging van de beroemde Taj Mahal, die Eisenhower „nog prachtiger vond" dan hij zich had voorg?steld Ook bezocht hij een instituut voor landbouwonderzoek en een typisch Indisch dorp. Eisenhower vertrekt maandag naar Perzië en vervolgens naar Griekenland. De Indische telecommunicatie dienst heeft tijdens het bezoek van de president 60.000 woorden naar het buitenland verzonden, d.w.z. evenveel als anders in een geheel jaar. Ernstige ontploffing in Dortmund Veel doden en gewonden DORTMUND, 13-12. Zondagmor gen vroeg heeft zich in Dortmund een ernstige ontploffing voorge daan. Een gebouw van vijf verdie pingen is volkomen verwoest en een nabijgelegen gebouw van drie verdiepingen, dat onmiddellijk ge heel in brand stond, is eveneens verwoest. In de twee verwoeste ge bouwen woonden 43 personen. Volgens de laatste berichten zijn dertien lijken geborgen. Elf per sonen zijn ernstig gewond uit de puinhopen gehaald. Hoewel de politie van Dortmund heeft medegedeeld, dat de oorzaak van de ontploffing nog onbekend is, zegt zij, dat het waarschijnlijk aan ontsnapt gas is te wijten. In een straal van driehonderd meter zijn daken afgerukt en ra men verbrijzeld. Auto's werden door de luchtdruk als speelgoed tegen de muren van huizen te plet ter geslagen. Tijdens de volgend jaar in Rome te houden Olympische Spe len zal er een grote tentoonstelling worden gehouden op het thema „De sport in de geschiedenis en in de kunst". Deze tentoonstelling zal een compleet overzicht geven van d? oude en de moderne Olympische Spelen. Nieuw fotografisch procédé DEN HAAG, 11-12. Een nieuw fotografische procédé, waarbij het negatiefstadium met de chemische bewerkingen wordt overgeslagen, is in Zuid-Afrika ontwikkeld. De fotograaf dr. A. D. Bensusan uit Johannesburg, wiens werk uit pu- blikaties en tentoonstellingen over de gehele wereld bekend is, maakt hierbij gebruik van lichtgevend (fosforiserend) materiaal, zoals dat allang wordt aangewend voor licht knoppen en andere voorwerpen die in 't donker zichtbaar moeten zijn. Boer strooide giftige zaden ARCEN, 12-12. Door op zijn ak ker in vergif gedrenkte zaden te strooien, heeft een boer in de ge meente Arcen en Velden (L.) de dood van vele tientallen vogels ver oorzaakt. Hij zou zulks gedaan heb ben om geen last meer te hebben van de zeer vele in het wild vlie gende duiven, die schade toebrach ten aan zijn landbouwgewassen. Er is een onderzoek tegen de be treffende boer ingesteld, om na te gaan in hoeverre hier een strafbaar feit is gepleegd. De politie waar schuwde de bevolking tegen het consumeren van deze dode vogels. Ontwapeningsresolutie door V.N. aangenomen NEW YORK, 13-12. De veertiende zitting van de Algemene Vergade ring der V.N., die zondagochtend om 10.10 uur Nederlandse tyd ge sloten werd, was voor een groot deel gewyd aan de ontwapenings- kwestie. De Assemblee nam eenstemmig een resolutie aan waarin werd aan gedrongen op het bereiken van overeenstemming over algemene en volledige ontwapening en waarin alle bestaande voorstellen voor ont wapening werden verwezen naar de onderhandelaars die bet volgend jaar te Genève een oplossing van de problemen zullen zoeken. Ook overstromingen in Zuid-Slavië BELGRADO, 13-12. Door aanhou dende regens in Zuid-Slavië z(jn verscheidene dorpen in Bosnië en Dalmatie geëvacueerd. In sommige gebieden is het wa ter der rivieren meer dan drie meter boven het normale peil. De Bosnische stad Sanski staat vrijwel geheel blank en de mensen worden geëvacueerd. Functionarissen ver klaarden dat de materiële schade zeer groot is. In het kustgebied nabij Metkovic, in midden-Dalmatië, trad de rivier de Neretva buiten haar oevers en zette ongeveer 1.500 huizen onder water. Nabij Split aan de Dalma- tische kust stroomde het water een aan de gang zijn. Regeringsstations van Paraquay hebben zondagavond meegedeeld, dat een „misdadige dwaze poging" van Paraguayse opstandelingen uit Argentinië en Brazilië, om het land binnen te vallen, was afgeslagen en dat er thans vernietigingsoperaties aan oe gang zijn. Wie zijn medemensen acht, wordt zelf geacht. REEDS EEN TON VOOR FREJUS 's-GRAVENIIAGE, 11-12. De op girorekening 22.000 van het Neder- landsche Roode Kruis, ten bate van de slachtoffers der overstromings ramp te Frejus, gestorte bijdragen, hebben vandaag de honderdduizend gulden overschreden. De stand op de girorekening was vanmorgen: f 128.607,—. Herv. Kerkbouwactie passeert f 9 miljoen 's-GRAVENHAGE, 11-12. De op- brengst van de Hervormde Kerk- bouwactie heeft vandaag de negen miljoen gulden overschreden. Naar de organiserende commissie mede deelt is de stand vandaag gewor den: 9.000.808 gulden. Nederlandse goudschat in Noorse bodem OSLO, 11-12. In een oude kerk- fundering te Toensberg, aan de Oslofjord, zijn 34 Nederlandse gou den munten gevonden die meer dan 500 jaar oud zijn. De schat werd gevonden door twee arbeiders, die een greppel groeven tussen de res ten van de fundering der kerk, die een eeuw geleden is afgebroken. De vondst, die de rijkste is die ooit in Noorwegen is gedaan, be staat uit 30 gouden munten van het hertogdom Gelre die tijdens de re gering van Arnold van Egmond (1423-1473) zijn geslagen. Voorts zijn er drie munten uit Utrecht en een uit Holland. Op de Gelderse en Hollandse munten staat aan de ene kant een afbeelding van Johannes de Doper en aan de andere vier wa penschilden. Op de drie Utrechtse munten staan de beeldenaar van een bisschop en een wapen. De munten zullen bij de collectie van het universiteitsmuseum van Oslo worden gevoegd. Deel van V.R.O.N.- (radio)-apparatuur in beslag genomen AMSTERDAM, 11-12 In het ma- gazijn van het bedrijf van de tech nisch directeur van de N.V. „Vrije Radio Omroep Nederland" i.o., de heer H. Oswald, aan de Beursstraat te Amsterdam heeft vanmiddag dé opsporingsambtenaar van de bij zondere radiodienst van de P.T.T., D. Neuteboom, een de?l van de ra- dio-apparatuur van de V.R.O.N. in beslag genomen Volgens de tech nici van de V.RO.N. is het voe- dings- en hulp-apparatuur voor een zender, doch géén complete zender. Bij de inbeslagneming werd assis tentie verleend door de recherche van het politiebureau Warmoes- straat. TILBURG. Een korte doch he vige brand heeft gewoed in een dei- fabriekshallen van de wollen stof- fenfabriek van de firma A. Franken Zoon C.V., in de Goirkestraat te Tilburg. Er zijn kostbare machines verloren gegaan, waardoor aanzien lijke schade is ontstaan. NOODKREET UIT HET NOORDEN Toekomst van platteland komt steeds in handen van grootstedelingen Verkeerde ideeën over platteland moeten verdwynen meer GRONINGEN, 11-12. De voorzit ter van de Groninger Maatschappij van Landbouw, de heer H. J. Mun- tinga, heeft vanmiddag ter opening van de algemene vergadering van de Groninger Maatschappij van Landbouw betoogd, dat boeren, die door hun geestelijke bagage en door hun werk voldoende toegerust zijn om voor de belangen van de ge hele landbouw op te komen, agra risch Nederland zullen duidelijk hebben te maken, dat de landbouw zijn plaats in het economische vlak waard is. Zij zullen moeten zorgen, dat op valse of op oude gegevens geba seerde ideeën over platteland en plattelandssamenleving met spoed worden uitgebannen. „Wij dienen ons nu bij voortduring rekenschap to geven van hot feit, dat onzo toe komst voor een belangrijk deel in handen ligt van niet-agrariërs, van niet-plattelanders en dat het steeds meer mede in handen komt van de grootstedeling". Hij meende, dat de omstandighe den, waarin het platteland komt te verkeren, in beginsel met name be paald worden door de houding en de handelingen van de plattelander zelf. De strategie van de landbouw moet meer gericht zijn op de voor lichting, zodat de waarde van het Nederlands agrarisch produkt de haar toekomende waardering krijgt en daardoor in een zekere veilig heid wordt gesteld Om dit volledig te bereiken moet de stedeling langs de meest moderne wegen worden bereikt, moet de landbouw meer gebruik gaan maken van het vak manschap op dit gebied.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1