Eisenhower is welkom WEKELIJKSE WERELDSCHOUW ISp rjtikmord ÉL Mhr! PITTIGE WENER WORST ^ÜUU-OïE^ Zwanenberg maakt wat smaakt. <»o™> Voor N.F.O. en „Pomona" refereerde ir. A. Groot over de Euromarkt GRENSV0LK ZTFRTKZKF.SCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 No. 18682 Betekenis van Europa Aan het einde van de vorige week is dï Amerikaanse president Eisenhower op reis gegaan om een bezoek te brengen aan een groot aantal landen. Het is de langste reis, die de Amerikaanse president overzee heeft gemaakt, en het moet ook een vermoeiende tocht zijn. De president kwam vrijdag aan in Ro me, reisde door naar de Turkse hoofdstad Ankara, toen snel naar Karatsji (Pakistan), even naar Ka boel (Afghanistan) en toen naar In dia, waar hij tenminste vier dagen bleef. Italië, Turkije en Pakistan zijn bondgenoten van de V.S. en hier ging het er vooral om, de belang stelling van de Amerikanen te to nen en te bevestigen, dat die in g?- val van gevaar deze landen zullen beschermen. In Rome werd aan de Italianen toegezegd, dat bij even tuele uitbreiding van het aantal deelnemers aan een topconferentie ook Italië van de partij zou zijn, terwijl het bij het komende top- overleg van westelijke regerings leiders in Parijs gehoord zal wor den. In de N.A.V.O. zit Italië min of meer op de wip tussen Frank rijk, dat een grotere rol wil spelen en d? Amerikaans-Britse leiding enigszins betwist (omdat het er zelf deel van wil uitmaken) en Amerika dat in het kleine Europa ook kan rekenen op west-Duitsland. Nog duidelijker is de tussenpo sitie van Italië inzake het naburige oosten, waar de Fransen op het ogenblik fel gecritiseerd worden, maar de Italianen tamelijk gezien zijn. Hier werken deze laatsten met de Amerikanen mee, om de Arabieren uit de Sowjet-sfeer te houden. Overigens vreest ook Ita lië de confrontatie met de Sowjet- unie niet, waar het de ontspanning betreft President Gronchi gaat naar Moskou, zoals MacMillan van Engeland dat heeft gedaan en Eisenhower nog moet doen. Midden-Oosten In het midden-oosten zou Eisen hower echter slechts één bondge noot bezoeken en twee neutrale landen. Die bondgenoot is Pakistan, dat zich bedreigd voelt door Afgha nistan, zijn westelijke buur. Na tuurlijk zal Eisenhower de Paki stani's gerust stellen, dat zij op verdere hulp kunnen rekenen, in dien "en Sowjetland hen zou be dreigen. Maar uiterst voorzichtig zal de president zijn, rechtstreeks partij te kiezen in de geschillen van Pakistan met Afghanistan. Dit laatste is neutraal en het krijgt fi nanciële en technische hulp van het Sowjet-blok en van Amerika. Maar de Russische invloed is er beden kelijk sterk, en Eisenhower moet voorkomen, het in de armen van Moskou te werpen. De Afghanen hebben vooral ge schillen met Pakistan. Aan de ge meenschappelijke grens leven Pa thanen, die niet gaarne bij Afgha- Ongeregeldheden in Congo BRUSSEL, 8-12 In en om de stad Loelo°aburg in Belgisch Kon go is het maandag tot ongeregeld heden gekomen, waarbij volgens de jongste berichten 15 Kongolezen zijn gedood en 25 gewond Onder de doden zijn een vrouw en twee kinderen. Noorse Kerstboom te Rotterdam ROTTERDAM, 8-12 De Noorse kerstboom, die weer voor het bor des van het stadhuis te Rotterdam komt te staan, zal op zaterdag 19 december officieel worden overge dragen door burgemeester Rudolf StrangT van Oslo. De plechtigheid zal worden opgeluisterd door koor- en samenzang met begeleiding van het muziekkorps van het Leger des Heils. Voorts zal het koperkwartet van de Marinierskapel van het bal kon van het stadhuis af koraalmu- ziek ten gehore brengen. RECHTSZAKEN Tien jaar in zaak „Magere Josje" AMSTERDAM, 8-12. De recht bank te Amsterdam heeft vandaag d? 42-jarige G. A. J. A. Scheide. de verdachte uit de zaak „Magere Josje" wegens zware mishandeling de dood tengevolge hebbende, be gaan tegen zijn echtgenote, een ge vangenisstraf opgelegd van tien jaar met aftrek van het voorarrest. Aan dez" verdachte was in de eerste plaats moord, subsidiair doodslag ten laste gelegd. De recht bank achtte geen van beide bewe zen en sprak hem daarvan vrij. De veroordeling werd uitgesproken op grond van genoemde zware mis handeling, di" meer subsidiair ten laste was gelegd. Oost en west zijn het vrijwel eens over de vorm van samenwer king binnen de V.N. voor een vreedzaam gebruik van de ruimte, zo is dinsdag van welingelichte zij de te New York vernomen. nistan behoren, onafhankelijk wil len zijn en dan een unie met Paki stan willen aangaan. Zij trekken nog al eens over de grenzen heen en weer. De taak van de Ameri kaanse president is nu echter alleen een tegenwicht te vormen tegen de Russische invloed. Dat zal wel be tekenen, dat de Amerikanen meer economische bijstand moeten ver schaffen. India India is lid van het Britse geme*- nebest en het werkt nog altijd goed samen met de overige landen daar van. Het behoort ook tot het ster- lingblok Maar politiek weigert het j partij te kiezen voor Engeland, waar het gaat om de koude oorlog met de Sowjet-Unie. Nu heeft echter India hevige ge schillen met rood China, en dus kan het Amerikaanse ruggesteun daar bij best gebruiken Het ontvangt veel financiële hulp van Washing ton, en het is wel de enige demo cratische staat in Azië. Krijgen de V.S. een premier WASHINGTON, 9-12 President Eisenhower denkt er ov"r twee functies in het leven te roepen, waarvan de een met de rang van premier, om de taak van het staats hoofd te verlichten, zo is dinsdag van gezaghebbende zijde te Was hington vernomen. Een woordvoer der van het Witte Huis verklaarde, dat het plan nog niet is uitgekris talliseerd, maar dat men verwacht, dat er een plan tot reorganisatie van de regering aan het Congres zal worden voorgelegd. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MONNIKENDAM. Door gladheid op de weg is in Katwoude onder de gemeente Monnikendam een Naco- bus tegen een vrachtauto gebotst. Enkele buspassagiers liepen lichte verwondingen op. D? chauffeur raakte bekneld achter zijn stuur, maar bleek, nadat hij bevrijd was, niet ernstig gewond te zijn. De ma teriële schade was aanzienlijk. Het drukke verkeer van en naar Volen- dam moest geruime tijd via Edam worden geleid. ALKMAAR. Uit het water van het Noordhollandsch kanaal te Schoorldam is opgehaald het stof felijk overschot van de 32-jarig? boekhouder W. Wenneker uit Noordscharwoude, die werd ver mist. DORDRECHT In opdracht van een Dordts comité heeft de Am sterdamse beeldhouwer A. Jansma een gedenkteken vervaardigd ter nagedachtenis van de twee jaar ge leden overleden schrijfster mevr. A van Rijn- Naeff, beter bekend onder de naam Top Naeff. Het ge denkteken zal boven de voordeur van het geboortehuis van Top Naeff Ni-u we Haven 38, worden ge plaatst. Op 24 maart zal het ont huld worden. VINKEVEEN. Op de weg tussen Mijdrecht en Vinkeveen is een autobus van de firma Maarsse en Kroon te Aalsmeer geslipt en te gen een boom gereden. Dertien in zittenden liepen lichte verwondin gen op. WINSCHOTEN. Te Beerta is de 'boerderij van de famili" B. L ge deeltelijk afgebrand. Het vuur ont stond in een schuur met hooi, waar in een tractor in brand geraakte. Door de felle zuidoosten wind stond de schuur in een oogwenk in lichter laaie. De brandweer uit Beerta kon het grootste deel van het woonhuis van de boerderij be houden Er zijn vijf kalveren ver brand, zeven paarden en zes koeien konden worden gered. De eigenaar is verzekerd. Ingezonden mededeling De zee eiste haar tol TALRIJKE ZEELIEDEN VONDEN EEN GRAF IN DE GOLVEN LONDEN, 9-12. Als gevolg van de felle stormen op de Atlantische Oceaan, heeft de scheepvaart ook verder deze week ernstige hinder ondervonden. Ook op de Noordzee, de Oostzee en de Middellandse Zee heeft het zwaar gespookt. In de omgeving van de Britse kusten zijn bij elkaar 20 zeelieden om het leven gekomen, waarvan acht opvarenden van de redding boot van Broughtyferry (Schot land), die was uitgevaren om een losgeslagen lichtschip te helpen. De reddingboot kon voor de op varenden van het lichtschip niets doen en is zelf op de rotsen ge slagen. De lijken van zeven van de acht opvarenden zijn reeds gebor gen. Bij deze twintig slachtoffers aan de Britse kust komen nog de 17 opvarenden van een Portugese sleepboot en twee aken die maan dag bij Leixoes zijn vergaan en vijf Poolse vissers die zijn verdronken toen hun schip in de buurt van de Poolse haven Ustka verging. Zware sneeuwval In Denemarken kampt men voorts nog met zware sneeuwval. Drie mensen ziin door de koude omge komen: n.l. twee automobilisten die in de sneeuw waren vastgelopen en een man die aan het sneeuw- Amerikaanse gevangenen uitgebroken IVY BLUFF (Nord-Carolina), 8- 12 Twintig gevangenen van de ge vangenis te Ivy Bluff zijn uitge broken. Volgens de directeur van deze staatsgevangenis, die in een verlaten streek op enige tientallen kilometers van de grens met de staat Virginia ligt, zijn de voort- vluchtigen „onverbeterlijk? misda digers". De ontsnapten waren gewapend met geweren, revolvers en een mi trailleur, die zij in de gevangenis buitgemaakt hadden. Op het eiland Seeland is maandag avond een detachement soldaten vijf uur in de weer geweest om door de sneeuw een weg te banen voor een vroedvrouw. Zij kwam nog juist op tijd bij de vrouw die zij moest helpen. In de grote steden is de toestand vrij wel normaal, doch op het platte land zitten zeker nog een duizend auto's vast in de sneeuw. In de Po-Delta blijft overstro mingsgevaar bestaan. Als voorzorgsmaatregel heeft men dinsdag vrouwen en kinderen geëvacueerd uit de dorpen Goro en Gorino, nadat door een grondver schuiving een dijk in de buurt was beschadigd. ruimen was. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog. De toestand in Frejus President De Gaulle brengt oriënterend bezoek PARIJS, 9-12. President de Gaulle van Frankrijk zal volgende week donderdag een bezoek brengen aan de door een overstroming getrof fen stad Fréjus, om de schade in ogenschouw te nemen en de hulp verlening te inspecteren, aldus heeft de Franse minister van voor lichting, Frey, na een bijeenkomst van het kabinet, medegedeeld. Er is nog geen bedrag vastge steld voor hulp aan de getroffenen. Wel heeft het kabinet besloten hulp te verschaffen op de in der gelijke gevallen gebruikelijke wij ze. Het gevaar van nieuwe overstro mingen in het gebied van Fréjus is afgenomen doordat de regenval is opgehouden. Arbeiders hebben dinsdag hun opruimingswerkzaam heden in en om Fréjus kunnen hervatten. Er werden dinsdag lijken gevon den. waardoor het aantal geborgen lijken tot 335 is gestegen Ongeveer honderd mensen worden vermist. De genie heeft een brug over de rivier de Reyran geslagen. Kweeknoodzaak van produkt met stabiele prijs In hotel Bom werd een verga dering gehouden van de N.F.O. en „Pomona", waarop ir. A. Groot, al gemeen secretaris der N.F.O. sprak over het onderwerp „Euromarkt". Het welkomstwoord werd gespro ken door de voorzitter, de heer J. Priemis die na een half jaar ziekte thans weer aanwezig was. Naar de op 16 december a.s. te houden bui tengewone ledenvergadering te Utrecht werd benoemd als afge vaardigde de heer P. Adam. De heer W. Capelle bracht de candidatuur van de nieuw te be noemen voorzitter ir. C. Staf ter sprake en meende dat de tweede kandidaat, de heer P. J. Dekker veel betere capaciteiten heeft. Ir. Groot zei hierop, dat ir. Staf in de fruitteelt geen outsider is. Vroeger was hij o.a. voorzitter van de Ned. Pomologische vereniging. De heer K. Dambruin meende, dat een goed fruitkweker geen minister van oor log wordt. Op een vraag van de heer C. A. Hartog zei ir. Groot, dat de heer Dekker een der promotoren was voor de kandidaatstelling van ir. Staf. De afdeling besloot vervol gens haar stem op ir. Staf te zullen uitgrengen. Streven naar groter welvaart In zijn causerie over de Euro markt zette ir. Groot uiteen, dat het streven hiervan is gericht op grotere welvaart, waardoor de grensbepalingen tussen een aantal west-Europese landen zullen ver vallen, bv. afschaffing van de on derlinge invoerrechten. Voor de land- en tuinbouwprodukten mo gen de landen minimum-import- prijzen vaststellen. Frankrijk en België stelden deze prijzen reeds vast. Westduitsland maakte een andere regeling met Nederland, welke betekent, dat de export naar Westduitsland - waarmee de Ne derlandse fruitteelt staat of valt - praktisch vrij is. Een grote moeilijkheid is de ver houding met de gebieden buiten de Euromarkt, waaraan bijv. Enge land en de Scandinavische landen geen deel nemen. Met betrekking tot de fruitteelt besprak ir. Groot TRAGISCH ONGEVAL Man omgekomen door brandende pijp SCHOONHOVEN, 9-12, In Ber- kenwoude is gisteren de 81-jarjge L. Dekker door een tragisch onge val om het leven gekomen. De man was in zijn tuin aan het werk en rookte daarbij een pijp. Enige tijd later stopte hij de pijp in zijn zak. Vermoedelijk heeft hij de pijp niet voldoende uitgeklopt, want de jas van de man vloog in brand. De heer Dekker kon het kleding stuk niet snel genoeg uit trekken en geraakte door de vlammen be wusteloos. De bestuurder van een V.A.V.O.-bus uit Schoonhoven, de heer N. Verschut, die op dat mo ment juist passeerde, bracht zijn voertuig tot stilstand en liep de tuin in, waar hij met behulp van een schuimblusser (uit de autobus afkomstig) het vuur wist te doven. Vervolgens waarschuwde hij een arts. De heer Dekker bleek zeer ern stige brandwonden te hebben op gelopen. Hij werd naar het van Itterson-ziekenhuis te Gouda over gebracht, waar hij in de loop van de middag is overleden. vervolgens de verschillende aan de Euromarkt deelnemende landen België, Westduitsland (grote be hoefte aan fruit), Frankrijk, (hoge prijzen), Engeland (goede eigen produktie), Italië (toenemende pro- duktie). In Italië bedragen de pro- "iuktiekosten per kg. 10 ct., in Zuid Tirol 15 cent en in Frankrijk en Nederland rond 25 cent. De Goudreinet Ir Groot onderstreepte dat Ne derland zich zal moeten richten op de teelt van een produkt, waar van bij overproduktie de prijs niet wordt aangetast, b.v. de Goudrei net. Spr. concludeerde dat Neder land een uitstekende binnenlandse afnemer heeft, een goed klimaat en dicht gelegen is bij buitenlandse bevolkingsgebieden. Voor de Ne derlandse fruitkweker liggen er zeker mogelijkheden in de Euro markt. Een gretig gebruik werd hierna gemaakt van de gelegenheid tot 't stellen van vragen, waarna de voorzitter een dankwoord sprak. ZWARE SNEEUWSTORMEN IN ZUID-ZWEDEN EISEN MENSENLEVENS Het ergst is de toestand op Oeland STOCKHOLM, 9-12. De sneeuw stormen in zuid-Zweden hebben gisteren en vandaag drie mensen het leven gekost. In de provincie Naerke werd een 83-jarige man doodgevroren op een akker gevon den, in Smaaland verdronk een vrouw in een rivier. Beiden zijn blijkbaar door de sneeuwbuien de weg kwijtgeraakt. In Smaaland kwam een politieman door uitput ting om het leven. De wegen op de zuidpunt van Zweden en op het eiland Oeland zijn geheel of gedeeltelijk door de sne->uw versperd. Het ergst is de toestand op Oeland. In verschei dene winkels is men daar begon nen de levensmiddelen te rantsoe neren. Honderden bewoners van het eiland zijn zonder werk doordat de fabrieken niet meer kunnen draaien en duizenden mensen zijn in hun woningen van d? buiten wereld afgesloten Hier en daar zijn de sneeuwbergen zo hoog dat de bovengrondse telefoonleidingen er door bedekt zijn. BOTERPRIJS VERDER OMLAAG AMSTERDAM, 8-12. Met ingang van woensdag 9 december, w>rd in Amsterdam en nog enige steden in ons land de prijs van de boter met zestig cent per kg. verlaagd De winkelprijs werd daardoor f 1,25 f 1,30 per pakje van 250 gram. Geen contact meer met Franse expeditie in Ned. Nieuw-Guinea PARIJS, 8-12. Van de Franse ex peditie in Nederlands Nieuw Gui nea is niets meer gehoord sinds 25 nov?mber, toen zij meldde dat zij nog voor slechts drie dagen voor raad had, zo deelt het Parijse hoofdkwartier van de expeditie mee. De expeditie staat onder leiding van Pierre Dominique Gaisseau. Men verkent een bergketen in het centrum van het Nederlandse ge bied. In zijn laatste rapport zegt Gais seau, dat men op 4.000 meter hoog te door een droge rivierbedding trok. Bevoorrading per valscherm was niet mogelijk wegens ongun stige weersomstandigheden, zei hij. In een boerderij te Graesgaard op de zuidelijk? helft van het eiland brak vanmorgen een brand uit, die het hele dorp in gevaar bracht. Brandweerlieden moesten per helikopter worden overgevlo gen, maar het kosttte grote moeite slangen naar de plaats van de brand te krijgen en bovendien -wa ren alle brandputten in de directe omg?ving leeg. Fransen openen nieuw offensief in Algcrië ALGIERS, 9-12. De Franse troe pen hebben in oost-Algerië een nieuw offensief geopend om enige van de sterkste bolwerken der op standelingen in het land op te rui men. 12.000 parachutisten, manschap pen van het Vreemdelingenlegioen en scherpschutters worden in deze operatie gesteund door 2 000 man ïeservetroepen. Het Franse militaire commando heeft dinsdag gemeld, dat tot dus ver 560 opstandelingen buiten ge vecht gesteld zijn. Hiertoe behoren 128 gevangenen. In het gebi"d ten westen van Fhilippeville, waartegen het offen sief is gericht, bevinden zich drie duizend opstandelingen. Electriciteitskabel viel op menigte RECIFE, 9-12. In Recife (Bra zilië) heeft zich tijdens het opdra gen van een mis in de openlucht een vreselijk ongeluk voorgedaan. Door onbekende oorzaak is een hoogspanningskabel, die over het plein liep waar de gelovigen ver zameld waren, gebroken en op de menigte gestort. Een tiental men sen is om het leven gekomen, het zij geëlectrocuteerd of onder de voet gelopen in het paniek dat ont stond. Een honderdtal mensen werd gewond. De Franse expeditie, die een on bekende bergketen in het midden van Nederlands Nieuw-Guinea ver kent, zou zich in een „kritieke toe stand" bevinden, zo is woensdag door het hoofdkwartier van de ex peditie in Parijs meegedeeld. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Maar als ze in de tuin van de boswachterij zaten en zij haar me ning ten beste gaf, dat men moest leven en laten leven, dan kwam er een harde trek om de mond van Jan Kempen en antwoordde hij korzelig, dat z? zich niet met deze zaken moest bemoeien Ze moest begrijpen, dat hij het juist voor haar toekomst naast en met hem deed, zei hij vaak in vruchteloze debatten. Annemari? was altijd verheugd, als hij de nachtdienst weer achter de rug had en er een wóek van rustig bureau- of controlewerk overdag in het verschiet lag. Het was op een heldere maan- v^rlichte avond, toen zij weer eens gezelschap aan elkaar gevonden hadden, dat Jan Kempen voldaan uitriep: „Er staat geen zuchtje wind. Het lichtste gekraak van een takje zou ik horen, en het is bijna zo licht als op de dag. Als ze van nacht het lef hebben neem ik z? bij hun kladden". Annemarie drukte hem bang de hand: „Praat toch niet zo onvoor zichtig en kijk uit, doortrapte smokkelaars deinzen er niet voor terug om je neer te schieten alsof je een hond was", zei ze g-jaagd. „Maak je geen kopzorg, Anne marie, de smokkelaars bedenken zich nog wel 'n keertj", voordat ze zoiets doen. Wij kennen hen, en zij kennen ons. Ze weten, dat wij ons zo maar niet overhoop laten schie ten, en dat voor hen de gevolgen het ergst zijn. Want mochten ze het wagen, dan hoeven we ze bij ni?- mand van ons meer op pardon te rekenen. Dan gaan ze er aan, zo gauw we ze ook maar zien bewe gen". Annemarie rilde ond?r deze zelf verzekerde wóórden, maar haar verloofde vervolgde: „Als ze het erg benauwd krijgen, ja, dan schie ten ze wel ?ens in de lucht. Maar wie zich daardoor laat afschrikken deugt niet voor de dienst. Een smokkelaar gaat nooit tot de open lijke aanval over. Hij is altijd op de vlucht Voor alles is hem z'n eigen hachje lief en als het mori laat hij daarvoor graag z'n pungel in de steek". Het meisje was niet overtuigd „Toch ben ik altijd bezorgd om je, als je nachtdienst hebt. Het smok kelen is °en duister bedrijf en op de duur schrikken sommigen voor niets terug", zei ze. Jan Kempen keek op z'n horloge. „Ik moet gaan", zei hij, „tot ziens en maak je niet druk over mij. Eer we een maand verder zijn hoop ik de bende, die bij Kromme Gradus haar basis heeft, onschadelijk ges maakt te hebben, en dan kunnen we de zaken eens rustiger aanpak ken". Hij gaf haar een stevig? handdruk, schouderde z'n geweer en ging heen, nagestaard door An nemarie, die peinsde over toekomst en verleden, een verleden, dat haar weemoedig maakte met de vage herinnering aan een vader en een moeder, waarvan zij zich de ge laatstrekken niet meer voor de 28 geest kon halen, hoe veel en hoe vaak haar grootouders ook van hen hadden verteld. Ze voelde zich nog eenzamer dan gewoonlijk in haar beho?fte haar zorg omtrent Jan Kempen met iemand anders te kunnen de len. Voor ze die avond naar bed ging bad ze voor het kruisbeeld op de schoorsteen lang en vurig voor een goede uitkomst in de moeilijkheden die haar verloofde naar haar vaste overtuiging tegemoet ging. En toen ze uit een onrustige slaap werd g?- wekt door de roep van de nacht waker, die zijn middernachtelijke ronde de?d, prevelden haar lippen na het onze vader voor de arme zielen ook nog een gebed, dat God hem beschermen zou. Intussen lag Jan Kempen in het dichte onderhout bij een paadje, dat van d? hut van Kromme Grades naar de grens liep. Hij had z'n col lega Piet Houter bij zich. Ze waren in een tamelijk opgeruimde stem ming. Rondom bloeide de thijm en hulde hen in z'n kruidig? lucht. De aarde lag in opperste vrede in het zilveren maanlicht en in een zacht- te zomernacht als deze kon men de velddienst niet eens zo kwaad noe men T? meer, omdat nauwelijks iets opwindends te verwachten viel. Heldere nachten als deze moesten de smokkelaars niet hebben Men zou eigenlijk net zo goed thuis heb ben kunnen blijven, ware het niet, dat de dienst voorschre?f om elke nacht de grens te bewaken. Uur na uur verstreek en beide mannen voelden langzamerhand een verstijving van hun ledematen opkomen. (Wordt ▼•rvolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5