Eisenhower werd in Afghanistan en India zeer uitbundig ontvangen Zeehelden vonden de dood DE ZIERIKZEESCHE COURANT NOG MEER ZORGEN IN ZUID-FRANKRIJK Dertig doden bij busongeluk Geen brood en geen kranten BEMANNING VAN NOORS SCHIP „ELFRIDA" WAARSCHIJNLIJK OMGEKOMEN Op het nippertje de grens over DE PALESTIJNSE VLUCHTELINGEN Militaire opleiding in oost-Indonesië verplicht DE EMIGRATIE VAN NEDERLANDERS NEEMT GESTADIG AF DONDERDAG 10 DECEMBER 1959 No. 18682 116e jaargang ZIERIKMMHNIEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Triomftocht door overdruk New Delhi tic -«■» *3 KABOEL, 9-12. In de meest af gelegen en minst bekende van de elf hoofdsteden, die president Eisenhower op zjjn wereldreis be zoekt, Kaboel, werd hem een har telijk welkom bereid. Zes Mig-straaljagers van Russi sche makelij vlogen over toen de president landde op de door Rus sen aangelegde landingsbaan van het militaire vliegveld van Bagram ca. 65 km. ten noorden van Ka boel. In de straten van Kaboel juichten tallozen Eisenhower toe en werden gekleurde slingers ge gooid over zijn open auto. Op weg van het vliegveld naar Kaboel werd de president toege juicht door dorpelingen, die, lo pend of met bussen of karren, naar de plaatsen waren gekomen, waar Eisenhower langs kwam. In vele dorpen waren er erebogen met de woorden: „welkom president Eisen hower van de V.S.". In het eerste grote dorp dat Eisenhower pas seerde, werd zijn auto met bloe men overladen. Naar India, Na een verblijf van vijf uur, tij dens welke besprekingen werden gevoerd, vloog Eisenhower naar New Delhi. Bij zijn aankomst in India ver klaarde Eisenhower, dat het enig alternatief voor vrede, oorlog is - „te verschrikkelijk om aan te den ken". Gedurende het grootste deel van de tocht van het vliegveld naar New Delhi namen president Eisen hower en premier Nehroe staande In hun auto de toejuichingen in ontvangst van de toeschouwers die tien rijen dik stonden, op balkons saamgepakt waren en boven op auto's geklommen waren. De straten waren versierd met ballons en papieren slingers, Chi nese lantaarns die in de schemer een zacht licht verspreidden, Indi ase en Amerikaanse vlaggen wap perden zowel op openbare gebou wen als op nederige woningen. Op de vruchtenmarkt reed de pre sident door een boog van appels, sinaasappels, bananen en grape fruit naar het Connaughtplein, een modern scheepvaartcentrum, dat prachtig verlicht was. Duizenden schoolkinderen be groetten hem enthousiast toen de auto van Eisenhower bij de resi dentie van president Prasad aan kwam, waar hij omringd werd door de kleinkinderen van zijn Indiase ambtgenoot. Eisenhower zal in de luxe Dwar- ka-suite dineren en waarschijnlijk vroeg naar bed gaan na een van de vermoeiendste dagen van zijn reis tot op heden. Frejus maakt trieste balans op PARIJS, 9-12. In het westen van de Franse Rivièra zijn door zware regenval verscheidene rivieren buiten hun oevers getreden, waar door velen hun huizen moeten verlaten. Het overstromingsgebied ligt tus sen. Toulon en Hyeres. Verschei dene boerderijen zyn geïsoleerd. De kelders in plaatsen aan de Mid dellandse Zeekust zyn ondergelo pen. Frejus is echter gespaard geble ven. Daar wordt nog steeds gezocht naar lijken van slachtoffers van de ramp, die een week geleden door het bezwijken van de dam van Malpasset is veroorzaakt. Het aan tal doden bedraagt nu 340. Er zijn nog ongeveer 100 vermisten. Vol gens een officiële mededeling zijn H.M. de Koningin krijgt baldakijn DEN HAAG, 9-12. De officieren van de zee-, land- en luchtmacht willen, zoals gemeld, aan H.M. de Koningin een baldakijn aanbieden, dat zij gebruiken kan bij allerlei, ook niet militaire plechtigheden. H.M. de Koningin heeft reeds een keus gemaakt uit vier ontwerpen. Het ontwerp dat zij koos zal wor den gemonteerd op een aanhang wagen, die door een legertruck naar de plaats van de plechtigheid wordt gebracht. Het koninklijke podium, dat rui me statige trappen heeft en wordt gemaakt van blank essenhout, wordt bedekt met een handge knoopt Deventer tapijt. Het tapijt en de lopers op de trappen hebben tezamen een oppervlakte van on geveer 50 vierkante meter. Tien meisjes zullen er drie maanden aan werken, want het geheel telt I.051.250 knopen. MEXICO STAD, 10-12. Een ern stig autobusongeluk in Mexico heeft woensdag aan dertig mensen het leven gekost, terwijl "r elf zwa re verwondingen opliepen. De autobus vloog bij de stad Cuena- vaca met grote snelheid uit een bocht, kantelde en vloog in brand. Het merendeel van de inzitten den kon het voertuig niet verlaten en verbrandde levend Enkele pas sagiers die uit de autobus werden gsslingerd, werden zwaar gewond. De vijftig millioen Italianen zullen vandaag (donderdag) geen brood en geen kranten kunnen ko pen. De Italiaanse bladen hebben de lezers meegedeeld, dat zij niet kunnen uitkomen wegens de sta king van 24 uur van drukkers, ter wijl 45.000 bakkersgezellen een staking van twee dagen hebben aangekondigd om een hogere ziek te-uitkering en om meer geld voor overuren af te dwingen. ongeveer honderd huizen geheel verwoest en ongeveer 900 mensen komen in aanmerking voor volle dige hulp aan getroffenen van de watersnood. In Zweden zijn volgens de be richten drie mensen in sneeuw stormen omgekomen. "Wegen zijn door sneeuw versperd en dorpen van de buitenwereld afgesloten. In Warschau is door vorst de watervoorziening gestremd. Genie troepen blazen met dynamiet het ijs in de Weichsel op, die dichtge vroren is en een zeer lage water stand heeft. De Poolse hoofdstad is voor haar watervoorziening op de Weichsel aangewezen. Geurende films NEW YORK, 9-12. Hei tijd perk van de geurende films is geopend met de wereld première op Broadway van de documentaire „Achter de grote muur", waarin de reukorganen worden ge streeld door aroma's van specerijen en andere geuren van het verre China. Een en ander geschiedt volgens wat men de „ar omar ama"-me thode noemt. „Men moet diep ademhalen om het te geloven", zo werd de aan wezigen meegedeeld. De be loofde luchtjes omvatten „lotusgeur"de „rijkdom van de oosterse keuken" en de „wierooklucht van Boed dhistische tempels". Acht redders, die met hun reddingboot „Mona" op weg waren de be manning van een losgeslagen lichtschip aan de oostkust van Schotland te redden hebben hun menslievende heldhaftigheid met de dood moeten bekopen. Kort na hun vertrek uit de haven spoelde de zwaar bescha digde reddingboot leeg op de kustVan zes man heeft men de stof felijke overschotten kunnen bergen, twee worden er nog vermist. Hier zien we de reddingboot op het strand: stomme getuige van een drama in de storm. AMSTERDAM. In de Amster damse stadsschouwburg is de 70- jarige Albert van Dalsum woens dagavond na de opvoering van Abel Herzbergs „Sauls dood", waar de acteur de titelrol in vervult, op bijzonder hartelijke wijze gehul digd ter gelegenheid van zijn vijf tigjarig toneeljubileum. Dertig jaar van deze halve eeuw heeft van Dalsum in de Amsterdamse stads schouwburg gespeeld. Het noodweer op zee Geen teken van leven van Duits kustvaartuig In het noorden en oosten van Nederland heeft koning Winter zijn komst aangekondigd door het uitrollen van een dikke sneeuwloper, zoals deze I foto uit Assen laat zien. De Nederlandse spoorwegen zijn echter niet van plan zich door dc Ijzige heerser te laten verrassen. Op verschillende emplacementen, bv. in Amsterdam (foto rechts) is reeds de wisselver warming geïnstalleerd, welke ervoor zal moeten zorgen dat het trein verkeer ook bij vorst en sneeuw met de kleinst mogelijke stagnatie kan worden voortgezet. Op de achtergrond van deze foto het nieuwe haven gebouw van Amsterdam. LONDEN, 9-12. Men vreest dat de 20 koppen tellende bemanning van het Noorse schip „Elfrida" (1.719 ton) woensdag is omgekomen voor de zuidkust van Noorwegen. De storm in de Noordzee, de Mid dellandse Zee en de Oostzee eiste nog verdere slachtoffers. Zo heeft men nog geen teken van leven van de opvarenden van het 400 ton me tende Duitse kustvaartuig „Mer- kur", dat eveneens by de Noorse kust verging. Alleen de kapitein kon worden gered, maar de zeven bemanningsleden worden vermist. Het schip dry ft nog en schepen zoeken naar overlevenden. Het drijvende wrak van de „El frida", in de buurt waarvan zes lijken warden aangetroffen, vormt een groot gevaar voor de scheep vaart en het zoeken wordt dan ook ernstig belemmerd. In een groot gebied liggen wrakstukken. Het laatste bericht van het schip kwam van de kapitein die meldde dat men aan boord van de reddingboten ging. Men heeft behalve het wrak, dat onderste boven ligt. ook twee omgeslagen reddingboten en een vlot waargenomen. De kans dat nog overlevenden worden gevonden, wordt zeer gering geacht. Kustvaartuig bedreigd Het Nederlandse kustvaartuig „Frean" (496 ton) vroeg aanvanke lijk hulp omdat het op ongeveer vijf mijl van de haven Liepaja (Let land) in de Oostzee "en slagzij van 25 graden maakte, maar het is vol gens latere meldingen klaarblijke lijk buiten gevaar. Er werd radio contact gemaakt met twee Russi sche sleepboten die gereed lagen om de bemanning van negen kop- Aan de grens van de Franse sec tor van west-Berlijn herit zich woensdag een incidentje voorge daan toen "en 19-jarige Oostduit ser naar het westen wilde vluch ten. Hij werd vlak voor de grens door een Oostduitse politicman aangehouden, doch hij rukte zich los en rende, achtervolgd door de Oostduitse agent, over de grens. Daar ontstond een worsteling die eerst eindigde toen een Westber- lijnse politieman met een pistool in de vuist de vluchteling ontzette. pen over te nemen indien de toe stand dit vereiste De machines van het schip werkten nog en het was op weg naar de haven. Kapitein Vuorio van de verlaten Finse houtboot „Anna", voor de Schotse kust, die eerst had gewei gerd van boord te gaan, is later aan land gebracht en hij voegde zich daardoor bij de bemanning die al eerd"r in veiligheid was ge bracht. De kapitein zei dat hij aan boord had willen blijven. Maar ten slotte vond hij het op het droge toch maar beter Hij was zeer be droefd dat hij het schip had moeten verlaten, „want ik heb op de .An na" 24 jaar het bevel gevoerd". Men is er ten slotte in geslaagd de elf opvarenden van het licht schip „North Carr" voor de Schotse kust te redden. VER. NATIES, NEW YORK, 9-12 De algemene vergadering van de V.N. heeft woensdag zonder debat het mandaat van het V.N.-bureau voor de Palestijnse vluchtelingen voor drie jaar verlengd. Het hui dige mandaat loopt medio 1960 af. Tachtig leden stemden voor de resolutie. Israël onthield zich. Eén lid was afwezig. Tegensstemmen waren er niet. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand kan weten of geld alleen maar geleend is voor het is terug betaald. DE KOEWEIT' VEILIG Zeesleper „Zeeland" had succes IJMUIDEN, 9-12. Na een zware sleepreis van 2% dag heeft de IJmuidense zeesleepboot „Zeeland" vanavond kwart over negen in de Italiaanse haven Palermo de 17.829 ton grote onder Liberiaanse vlag varende tanker „Koeweit" veilig afgeleverd. De „Zeeland" heeft de „Koeweit", die zondag tijdens stormweer ten zuiden van Sardinië een lekke kriel opliep en in storm weer ronddreef, in ruim 50 uur over een afstand van 270 mijl naar Palermo gesleept. Maandag, toen de „Zeeland" op het schip vastmaakte met de 6 duims stalen sleepdraad, was het slecht weer in de Middel landse Zee Tijdens de sleepreis stond er een storm met windkracht 8 uit westelijke richting. DJAKARTA, 9-12. De Indonesi sche regering heeft woensdag ver plichte militaire oplriding gelast voor scholieren tussen 18 en 23 jaar, op de eilanden die grenzen aan het zeegebied rondom westelijk Nieuw- Guinea, aldus meldt Reuter. Volgens een desbetreffend mili tair decreet moeten de candidaten zich melden voor een oprosp op de Molukken en West-Irian. Van de twintig gevangenen, die in de nacht van dinsdag op woens dag uit de gevangenis te Ivy Bluff in Noord-Carolina braken, zijn er tot dusver vijf gegrepen, onder wie een man die wegens moord tot le venslang was veroordeeld. Geen grote verwachtingen voor de toekomst UTRECHT, 9-12. De emigratie vertoont nog steeds een dalende tendens, aldus zeide dc voorzitter van de Christelijke Emigratie Cen trale, de heer A. Warnaar, van morgen bij de opening van de na jaarsvergadering, de C.E.C. In Utrecht. Het aantal aanmeldingen voor emigratie was weliswaar de eerste elf maanden van dit jaar 38.262, ruim 300 meer dan van januari tot en met november 1958, maar onder deze emigranten zijn 11.000 Neder lands-Indische repatrianten, die op grond van de in 1958 in Amerika uitgevaardigde Postory Walter Act toegang tot de Verenigde Staten hebben gekregen. Voor Canada kwamen dit jaar 7519 aanmeldin gen binnen, tegen 9397 in 1958 en voor Zuid-Afrika daalde dit aan tal zelfs van 7519 tot 1381. De emi gratie naar Australië vertoonde daarentegen een geringe stijging: 14.218 aanvragen in 1959 en 13.769 in 1958. De heer Warnaar verwacht niet, dat deze cijfers in de komen de jaren een verandering ten goede te zien zullen gevea.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1