Resolutie over Algerije door politieke commissie aangenomen Orkaan veroorzaakt mensenlevens en verlies van schepen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DRAMA IN DE FRANSE ALPEN Nederland en de Algerijnse kwestie FREJUS OPNIEUW BEDREIGD De Unesco en de Egyptische oudheden Sint Nicolaas in Lima Rapport over buiten landse politiek V.S. Zeventien zeelieden verdronken SOUBURGERS VIELEN WACHTMEESTER AAN DINSDAG 8 DECEMBER 1959 No. 18681 116e Jaarean* ZIRRUffllKMMfflNIKIIWMlODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Diplomatieke overwinning voor Frankrijk VER. NATIES, NEW YORK, 7-12. - De politieke commissie van de V.N.-assemblee heeft maandag de resolutie, waarin er by de twee par tijen in het Algerynse geschil op wordt aangedrongen zo spoedig moge- lyk informele besprekingen te beginnen over de voorwaarden voor zelfbeschikking en over een staking van het vuren, aangenomen met 38 tegen 26 stemmen, by 17 onthoudingen. Deze Afrikaanse-Aziatische resolutie heeft dus niet de meerderheid van tweederden gekregen, die nodig is voor een aanvaarding door de Algemene Vergadering. Tegen stemden: Australië, Oos tenrijk, België, Brazilië, Canada, Chili, China, Columbia, Denemar ken, Dominicaanse Republiek, Ecu ador, Honduras, Israël, Italië, Lu xemburg, Nederland, Nieuw-Zee- land, Nicaragua, Noorwegen, Para guay, Peru, Portugal, Spanje, Zuid- Afrika, Engeland en de Verenigde Staten. De volgende landen onthielden zich van stemming: Argentinië, Bo livia, Costa Rica, El Salvador, Fin land, Griekenland, Guatemala, Haïti, IJsland, Perzië, Ierland, Ja pan, Laos, Zweden, Thailand, Tur kije en Uruguay. Frankrijk was bij de stemming afwezig. De Perzische onthouding De Perzische vertegenwoordiger, Vakil, heeft na de stemming ge zegd, dat hij zich bij de stemming over de gehele resolutie van stem ming had onthouden, al behoorde zijn vertegenwoordiging tot de 25 die om plaatsing van deze kwestie op de agenda hadden verzocht. Volgens Vakil is er al een zekere mate van overeenstemming tussen de partijen en is daarom een reso lutie van de Algemene Vergadering niet het juiste middel om tot een oplossing te komen. Het deel van de resolutie, waar in er bij Frankrijk en de andere betrokken partij op wordt aange drongen politieke onderhandelingen en besprekingen over een staken van het staken van het vuren te Drie mensen vermoord ANNECY. 7-12. De Franse poli tie is op zoek naar iemand die za terdagavond in het bergdorpje Villard-aux-Oege in de Franse Alpen drie mensen heeft gedood. Nadat omwonenden schoten en gil len hadden gehoord, vonden zij in het huis van het gezin Mollet twee lijken, namelijk dat van de 53-ja- rige loco-burgemeester Rene Mol let en dat van zijn 84-jarige moe der en buiten het huis dat van de 48-jarige mevrouw Hotelier, een zuster van de loco-burgemeester. De dader van de moorden is zeer methodisch te werk gegaan. Tevo ren had hij de telefoondraden doorgesneden. De politie gelooft, dat de dader het huis goed kende. Volgens het gezaghebbende Caïrosche dagblad Al Ahram zijn er schermutselingen langs de Tu- nesisch Algerijnse grens voorge vallen tussen Tunesische troepen en eenheden van de Algerijnse re bellen. Er zou een acute crisis tus- beginnen, werd bij de artikelsge- wijze stemming aangenomen met 38 stemmen voor, 26 tegen en ze ventien onthoudingen. Reacties De uitslag van de stemming over de resolutie wordt te Parijs be schouwd als een diplomatieke over winning voor Frankrijk en als steun voor de plannen van presi dent De Gaulle voor Algerië. Uit het feit dat het deel van de resolutie, waarin er bij Frankrijk op wordt aangedrongen in politieke onderhandelingen en besprekingen over het staken van het vuren te treden, bij de artikelsgewijze be handeling lang geen meerderheid heeft gekregen, noemde men in de Franse hoofdstad een ernstige te genslag voor de Algerijnse nationa listische leiders. De uitslag van de stemming over de resolutie zou, zo werd te Parijs gezegd, bijdragen tot de kansen op een staken van het vuren in de naaste toekomst op de door presi dent De Gaulle gestelde voorwaar den. DIRECTE GIFTEN VOOR FREJUS VAN NEDERLAND NIET NODIG Stortingen ten behoeve van het Franse Rode Kruis DEN HAAG, 7-12. Het Neder- landsche Roode Kruis heeft mede gedeeld van het Franse Rode Kruis bericht te hebben ontvangen ,dat men op dit moment noch materiële, noch financiële, noch personele hulp ten behoeve van de slachtof fers van Frejus nodig heeft. Het Franse Rode Kruis heeft te vens grote erkentelijkheid betuigd aan het Nederlandsche Roode Kruis voor de spontaan geboden hulp in de vorm van een zending van 500 dekens voor bedoelde slachtoffers. Het Nederlandsche Roode Kruis vestigt .er de aandacht op dat stor tingen op giro 22.000 onder vermel ding: „Ramp Zuid-Frankrijk" altijd mogelijk zijn en dat deze bedragen geregeld zullen worden overge maakt aan het Franse Rode Kruis. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's In de nacht van zondag op maandag is een klein Amsterdams hotel aan de Leliegracht door brand verwoest. Vier gasten kwamen hierbij om het leven. Op de foto: een beeld tijdens het blussingswerk. Eerste vorst in noord-Nederland GRONINGEN, 7-12. In het noor den van het land heeft koning Thi- alf zijn tanen laten zien. In Gro ningen vroor het vanmiddag 3 gra den; in Leeuwarden vroor het 2 graden. Een wind van- kracht zeven maakte het vinnig koud. Twee Nederlandse runners verdronken LONDEN, 7-12. De orkaan, die maandag op de At lantische Oceaan en op de Noordzee woedde, heeft het verlies van schepen en mensenlevens veroorzaakt en de reis van grote oceaanschepen vertraagd. De 111 ton metende Portugese sleepboot „Marlalva" is over tyd en men vreest dat de boot met de be manning van 17 koppen vergaan is. Het vaartuig was op v/eg van Lissabon naar Leixoes in noord- Portugal. By Leixoes zyn wrakstukken en reddings gordels aangetroffen, die naar men vermoedt van de „Marialva" afkomstig zyn. De orkaan heeft voor de En gelse oostkust twee Nederlanders het leven gekost: runners op een sleep van de „Titan", die deze IJmuidense zeesleper op weg van Liverpool naar Middlesborough ver loor. De gesleepte zuiger „Port Sun light", dreef af naar de klippen van 4UU ecu uuulc uioio het hertogdom York en dreigde te sen hen en de Tunesische president stranden. Vier mannen, drie run- Bourguiba zijn ontstaan De Alge- I en ecn E machinist, ver- rijnen betichten hem van verraad door openlijk Frankrijk te steunen hetcn de zuiger in een rubber red- In een zeer bejaarde auto - eens de reiswagen van Kemal Ataturk - doet president Eisenhower zijn intocht in de Turkse hoofdstad Ankara. dingsvlot, dat in de branding om sloeg. De IJmuidenaren Dirk de Man (54) en Cor de Back (57) ver dronken. Het Hamburgse vrachtschip „See- vogel" van 1404 ton, verkeert, vol gens de berichten, in zinkende toe stand, nadat de „Seevogel" bij het lichtschip „Oeland Norra Udde" (zuid-Zweden) op de rotsen was ge lopen. De zeventienkoppige beman ning is evenwel gered. De 360 ton metende Britse kust vaarder „Servus" heeft maandag middag noodseinen uitgezonden en gemeld, dat hij bij de vuurtoren Clylhness (Schotland) naar de kust afdrijft. Eerder op de dag had de „Servus" om onmiddellijke assis tentie verzocht na een as te hebben gebroken. Later meldde de „Ser vus" het anker uitgeworpen te heb ben. Het Zweedse motorschip „Kare" (499 ton) seinde maandag, dat het ongeveer 500 mijl ten zuidoosten van Kaap Race (New Foundland) in moeilijkheden verkeerde. Later is bericht, dat de Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" de „Kare" heeft vastgemaakt en nu op weg is naar een nog niet bekende West- europese haven. De Nederlandse sleepboot „Zee land" heeft maandag ten zuiden van Sardinië de Britse tanker „Ku wait" (17.929 ton) op sleeptouw ge nomen. De „Kuwait" had gemeld een lekke ketel te hebben. De „Zee land" zou proberen de Engelse tankboot naar Palermo te slepen. De Franse zeesleepboot „Jean Bart" uit Boulogne heeft op de Noordzee het in nood verkerende Liberiaanse schip „National Figh ter" maandagavond om half acht bereikt. De „National Fighter", die 8479 ton meet, kwam maandagmor gen ter hoogte van Lowestoft in moeilijkheden door een mankement aan de stuurmachine. Men slaagde er in de loop van de middag in de machine te repareren, maar de ka pitein moest melden dat het schip nog niet goed bestuurbaar is. Met het oog op het slechte weer en het feit, dat het schip in ballast vaart, heeft de kapitein de „Jean Bart" geaccepteerd. De Nederlandse zee slepers „Thames" en „Simson" zijn eveneens in de nabijheid van de „National Fighter". VER. NATIES (NEW YORK), 7-12 Mr. C. A. W. Schurmann, de Ne derlandse afgevaardigde, heeft in de politieke commissie van de Ver. Naties maandag gezegd, dat er naar zijn mening geen resolutie over de Algerijnse kwestie moet worden aangenomen. Als partijen tot onderhande lingen bereid zijn, zei hij, verkleint iedere poging van derden om hen 'n bepaald program voor te schrij ven, de kans van slagen. Wacht nooit van een ander man Wat door Uzelf geschieden kan FREJUS, 7-12. De Franse autori teiten hebben maandag in Frejus en omgeving met spoed voorzorgs maatregelen getroffen met het oog op het overstromingsgevaar, dat-de al zo zwaar getroffen streek op nieuw bedreigt. Tengevolge van ge stage regenval, die in de nacht van zondag op maandag was begonnen, steeg het peil van de Reyran snel. Zoals bekend heeft vorige week het water van deze rivier, dat ach ter de stuwdam bij Malpasset was verzameld, door het bezwijken van de dam grote verwoestingen Frejus aangericht. Tot dusver zijn de lijken van 323 slachtoffers ge borgen. Ongeveer 110 mensen wor den nog vermist. Volgens de weerkundige dienst zal het waarschijnlijk enige tijd blijven regenen. Het pas herstelde telefoonnet wordt al door het water gestoord. Voor de kust wordt een Liberty-schip gereed gehouden om de bevolking van de kustwijk Fre- jus-Plage geheel of gedeeltelijk weg te voeren. Het gaat om 2.500 men sen in totaal. Uit Grenoble is een aantal autobussen aangevoerd om bij een eventuele evacuatie te hel pen. PARIJS, 7-12. Het bestuur van de Unesco, de organisatie van de V.N. voor onderwijs, wetenschap en cultuur, heeft maandag zijn goedkeuring gehecht aan een plan voor het behoud van de monumen ten en kunstschatten van het oude Nubië, welke zichh bevinden in het gebied dat door de dam in de Nijl bij Assoean onder water komt. Met de uitvoering van het plan zal een bedrag van 50 miljoen dollar zijn gemoeid. In het begin van het volgende jaar zal een oproep worden gedaan voor internationale samenwerking en financiële steun. Militairen steunen slachtoffers Frejus DEN HAAG, 7-12. Enige onder officieren van het 41e en het 101e zware tankbataljon te Amersfoort van het eerste legerkorps hebben het initiatief genomen voor een in zameling onder militairen ten be hoeve van de slachtoffers van de ramp bij Frejus. De commandant van het eerste legerkorps, luite nant-generaal P. Gips, heeft dit ini tiatief overgenomen en in een dag order alle militairen behorende tot dit korps opgewekt bij de eerst volgende soldij- en weddebetaling een klem bedrag bij de administra teur te deponeren Generaal Gips z-'gt het op prijs te zullen stellen, ais deze geste wordt uitgebreid tot alle eenheden van het eerste leger corps, mede als bewijs van erken telijkheid jegens de Franse bevol king voor de gastvrijheid, die Ne derlandse militairen de afgelopen zomer in Frankrijk hebben geno ten. ROTTERDAM, 7-12. Honderd kinderen van de Nederlandse ko lonie te Lima (Peru) hebben zater dag op de „Willem Huys" Sinter klaas gevierd. Dit feest werd hun aangeboden door kapitein Frits de Jonge, die geheel volgens het vaar- schema zaterdagmorgen in Callao, de haven van Lima, arriveerde. On der de jeugd, waarvan de moeders waren meegekomen, bevonden zich ook de kinderen van de Nederland se ambassadeur in Peru. Nog die- zelfde avond heeft de „Willem Ruys zijn reis om de wereld ver- volgd. WASHINGTON, 7-12. De tactiek van Nikita Chroesjtsjef mag dan subtieler en ingewikkelder zijn dan die van Stalin, zy is niet minder dreigend, aldus een rapport over de Amerikaanse buitenlandse poli tiek van de „Rockefeller Founda tion". In het rapport wordt voorts met nadruk gewezen op de huidige toe stand in communistisch China. Dit land, met zijn voortdurend groei- SSfaJ3e.Yolki?S onvoldoende giondstoffen, bevindt zich zo lang zamerhand in een toestand, die - hSrttw de hist.orie bijna zeker leidt tot agressie, aldus het rap port. Hierin wordt voorts gezegd, dat a," hoewel zij zoeken naar grondslagen voor een werkelijke vrede, zich toch moeten blijven voorbereiden op een mogelijke oor- OPORTO, 7-12. Bij de ingang van rtL u,enaVan Leix°es bijn maan dagochtend een sleepboot en twee met cement geladen aken vergaan Men vreest dat de in totaal 17 omVahftn1en van- de drie schepen om het leven zyn gekomen. De sleepboot was met de twee aken op weg naar de haven, doch door een nog niet opgehelderde oorzaak sloeg de sleepboot vlak voor de haven om De aken werden door ken Sleepboot meegetrok- Politieman moest vechten voor zijn leven SCHOONHOVEN. Het water In de Lek heeft maandagmorgen een uitzonderlijk lage stand bereikt. Aan de peilschaal te Vreeswijk was VLISSINGEN, 7-12. Een wacht meester van de rijkspolitie te Oost en West Souburg heeft zondag avond meer dan tien minuten voor zijn l*»ven moeten vechten. Bij de kanaalbrug over het kanaal door Walcheren hield hij een tweetal wielrijders aan, die kennelijk onder de invloed van alcohol verkeerden. Zij hadden de hele straatbreedte nodig om te rijden, terwijl ecn hun- ner zonder licht reed Hij sommeer de stand zeven centimeter boven i de het tweetal'mee naar het bureau de laagst bekende stand. Er was te gaan. De beide mannen boden de daar zo weinig water, dat het i wachtmeester 25 gulden aan met scheepvaartverkeer enige tijd ge- het verzoek hen door te laten rij- deeltelijk moest worden stilgelegd. 1 den. De wachtmeester ging hierop niet in, waarop de beide mannen trachtten de wachtmeester over de kanaalbrug in het kanaal te wer pen. Tijdens deze vechtpartij wis ten zij te ontkomen, doch de wacht meester had een hunner herkend als afkomstig uit Middelburg. In de loop van zondagnacht werd de ze man in zijn huis gearresteerd. Terwijl de politie een inval deed zat hij met zijn vriend nog na te praten over het bij Souburg be leefde „avontuur". De mannen zijn opgesloten in het huis van bewa ring te Middelbtirg en zullen woensdag voor de officier van jus titie worden geleid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1