Geniet van zo'n lekkere verse cigaret van Douwe Egberts GRENSV0LK VLEESWARENWEEK „DE DAGERAAD" STAD FN PROVINCIE Van 7 december tot 12 december a.s. 250 gram CHOCOLADEKORRELS voor 49 cent met 20 „Sperwers" extra 1 blikje a 200 eram LEVERPASTEI van 58 cent voor 48 cent 1 pak KOFFIEBONEN, merk naar keuze, van f 1,62, hierbij: 250 gram BRUIN SPECULAAS voor 25 cent 1 groot blik DOPERWTEN nu voor 73 cent 250 gram KAAKJES voor39 cent met 5 „Sperwers" extra <»*XK"X*<«X,<**X"X,*X»*X"X"X"X**X"X**X"X"X"X"X~X"X"X' bij CERVELAATWORST100 gr. 39 ct ONTBIJTWORST150 gr. 45 ct GELDERSE HAM 100 gr. 49 ct SAKSISCHE LEVERWORST 150 gr. 49 ct BLOEDWORST 200 gr. 39 ct GEROOKT VET SPEK 500 gr. 89 ct Speciale aanbieding gedurende een week: LUNCHSCHOTEL, 150 gr. fijne vleeswaren 59 ct Bovendien: 5 dividend Woensdag: 500 gr. gehakt f 1,88 WEEKRECLAME: 250 gr. biefstukf 1,92 500 gr. hamlap f 2,58 150 gr. gebraden gehakt f 0,58 100 gr. ham f 0,62 De slagers van BURGH en HAAMSTEDE Adverteert In dit blad R.v.d.BUL Flanellen ruitliemden reclame f 7,50 Firma KOEVOETS St. Domusstraat Zierikzee DRUM Pittig en toch zacht, zeldzaam geurig en fijn van smaak! Bijzonder lekker! Ledikantjes commodes wiegen baby-uitzetten baby cadeaux artikelen Wat U ook zoekt voor „BABY" U vindt 't bij: Komt U maar 'ns vrijblijvend kijken op onze speciale baby afdeling! Notaris P. HEERING te Zierik zee zal op dinsdag 29 december a.s., des voormiddags 11 uur, in café „De Meebaal" te Nieuwer- kerk, publiek verkopen: Het nieuw gebouwde ruime woonhuis met erf en tuin te Nieuwerkerk, aan de Zuid straat 8, groot 2.45 aren. Het op zeer goede stand ge legen huis is onmiddellijk na betaling der koopsom geheel ontruimd te aanvaarden. Vrye vestiging. Bezichtiging in overleg met ge noemde notaris. FINANCIEN EN ECONOMIE Aandeelhoudersvergadering Rotterdamsche Tramweg Maatschappij ROTTERDAM, 4-12. In de van- daag te Rotterdam gehouden jaar lijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Rot terdamsche Tramweg Maatschap pij werden behalve de jaarstukken en het voorgestelde dividend over 1958 ook het reeds gepubliceerde concept van de statutenwijzigingen zjj het met enkele kleine verande ringen, goedgekeurd. Door deze wijziging kunnen di rectie en commissarissen de thans nog in omloop zijnde nominaal f 795.600,- inkomsten-obligaties 100 procent, verhoogd met de over de jaren 1944 en 1945, alsmede over de jaren 1958 en 1959 verschuldig de rente, in totaal 14 procent, per 2 januari a.s. aflossen. Het hiertoe benodigde geld, aldus een toelich ting van de president-commissaris W. Vrolijk uit Amsterdam, zal moeten komen uit een vijf procents lening, groot f 800.000,- a pari, waarbij een voorkeursrecht wordt toegekend aan de houders van in komstenobligaties. Hierover komt dinsdag a.s. een prospectus uit. Verder kon de vergadering ak koord gaan met het plan de hou ders van de in omloop zijnde no minaal f 637.942 restantbewijzen met ingang van 1 januari 1960 af, jaarlijks een rente van twee en een half procent te vergoeden, voor zo ver en zolang de liquiditeit van de vennootschap dit toelaat ter beoordeling van de raad van com missarissen, te voldoen op 2 janu ari, voor het eerst op deze datum in 1960, zonder verplichting tot af lossing van de hoofdsom. De rente vorderingen zullen vervallen vijf jaar, nadat ze opeisbaar zijn ge worden ten bate van de vennoot schap. Verder stelde de vergadering jaarlijks f 20.000,- beschikbaar ROTTERDAM. De afgelopen elf weken zijn op het terrein, waar het volgend jaar de internationale tuinbouwtentoonstelling „Floriade" wordt gehouden, ruim twee miljoen bloembollen geplant. Dit is aan zienlijk meer dan aanvankelijk was voorzien. Dit planten is door bekwame vaklieden geheel met de hand gebeurd. ASSEN. Het 75-jarig jubileum van het Kon. Ned. Landbouw Co mité is door de landbouwstandsor- ganisatie in Drente, „Het Drents Landbouw Genootschap" herdacht. De voorzitter van de D.L.G., de heer G. Nijenhuis te Gieten, gaf een overzicht van de groei van de or ganisatie van de boeren waarbij hij ook sprak over de crisisperioden rond de jaren 1890 en die van de dertiger Jaren. voor inkoop, resp. uitloting a pari, eveneens onder bovengenoemde voorwaarden van liquiditeit en be oordeling 'van de raad van com missarissen. Aflosbare restantbe wijzen, die dertig jaar na de af lossingsdatum niet ter betaling zijn aangeboden, zijn verjaard ten bate van de vennootschap, aldus het voorstel. VENLO. Met algemene stemmen - zelfs onder hoera-geroep van en kele raadsleden - heeft de gemeen teraad van de plattelandsgemeente Maasbree besloten tot afschaffing van de hand- en spandiensten. Om toch het nodige onderhoud aan de wegen te kunnen blijven besteden, zal de weg- en straatbelasting ver hoogd worden, terwijl voor de aan leg en verharding van wegen bui ten de bebouwde kom van de twee dorpen Maasbree en Baarlo een bootbelasting zal worden ingevoerd ten laste van degenen, wier eigen dommen langs de betrokken wegen liggen. BURGH/HAAMSTEDE Interessante causerie over het hoe en wat van de fruitteelt Een „meerjarig gesprek" met de boom Voor een behoorlijk aantal belang stellenden sprak de bekende fruit- teeltdeskundige, de heer C. van den Berge uit Tholen. Hij werd in geleid door de heer J. Visser na mens Agro Chemie. De heer van den Berge had eerst een „meerjarig gesprek" met de boom. We hebben dan te maken met cultuurmaatregelen, die veel invloed hebben op de zetting van een volgend jaar; in tegenstelling met de industrie zijn er zeer veel factoren, o.a. de weersomstandig heden, die de productie bepalen. Een snoeiproef liet zien, dat bij Cox, die in 1958 niet gesnoeid wa ren, de opbrengst in 1958 circa 50 procent hoger lag dan gesnoeide bomen. Dezelfde proef, een jaar Ia- ter gehouden, gaf een verminde ring te zien van 50 procent. Wat voor 1958 gold, was dus niet toe passelijk voor 1959. Als oorzaken noemde spreker het ideale weer in 1958 rond de bloei en de grote droogte in 1959. In 1958 hadden we te maken met rui in juni, terwijl we in 1959 de zettingsrui in mei hadden. Rond de bloei haalt de boom zijn „bouwstenen" uit zich zelf, (dus „vorig" jaar). Vooral slechte weersomstandigheden kun nen van invloed zijn (n.o. winden en ook harde bestrijdingsmiddelen) De scheutgroei kan nu meer voed sel trekken en junirui is het ge volg. Bij de snoei hebben we niet alleen te maken met belichting en scheutgroei, maar ook met het „kunnen" van de boom en van de bodem. Het optimum zal in ieder bedrijf verschillend zijn. Een proef. Een proef liet het volgende op Cox zien. 1959: opbrengst per boom gesnoeid 16 kg., ongesnoeid 9 kg, laat gesnoeid 6,5 kg, met Tuzet be spoten 19,5 kg en bespoten met Tu- zet-Ureum, 23 kg. Op Doyonné du Cornice: gesnoeid 40 vruchten per boom, ongesnoeid 15 vruchten, on beschut 46 vruchten, beschut 108 vruchten, met Tuzet 86 vruchten. Dus bij de snoei moeten we met alle factoren, ook uit de voorge schiedenis van de boom rekening houden. De heer v. d. Berge gaf tenslotte nog een aantal richtlij nen voor de snoei in 1960. Boven dien is spreker een voorstander van vroeg kunstmest strooien, als het kan de stikstof voor twee der de reeds in het najaar en de rest in het voorjaar. Het tweede gedeelte handelde over insecticides, een thema waar we zachtjesaan volkomen in gaan dolen door de grote massa ver schillende soorten van deze mid delen. Door en door kennen is wel een grote vereiste, daar anders brokken worden gemaakt. Aan het einde dankte de heer J. P. C. Boot de spreker voor zijn leerzame uiteenzetting. NIEUWERKERK Sint Nicolaas bezocht kleuterschool Donderdagmiddag 3 december werd in de kleuterschool alhier het St.-Nicolaasfeest gehouden. Door het personeel, de dames Noordhoek en Gaanderse, was het lokaal waarin Sint Nicolaas zou worden ontvangen zeer aardig ver sierd, terwijl op het bord een Sint Nicolaas was getekend, vergezeld van een knecht, dragende een zak overlopende met goede gaven. Toen de kleintjes zo goed en zo kwaad als het ging, gezeten waren en de onderwijzeres had verteld wat aanstonds zou gebeuren, arri veerde de Sint met gevolg, toege zongen met een welkomstlied, enigszins beverig door de indruk wekkende figuren van de Goedhei lig man en knecht. Beide waren keurig gekleed en hadden zeker zichzelf nieuwe ambtskleding ca deau gedaan. Toepasselijke liede ren werden gezongen en door de oudere kleuters werden enige mooie figuren uitgebeeld. Uit het gewichtige boek van de Sint wer den enige namen voorgelezen van hen die om een of andere reden na der kennis met hem mochten ma ken. Alle kinderen ontvingen een ver rassing en werden getracteerd op versnaperingen. Het was een fijne gezellige middag waarop de kinde ren veel hebben genoten en waar voor de dames onderwijzeressen, die zeer veel werk hiervoor heb ben gedaan, een woord'van lof toe komt. Filmavond Rode Kruis Evenals op vele plaatsen op ons eiland heeft alhier ook de Roode Kruis-film „Meisjes in het wit" ge draaid. Wegens verhindering van de voorzitter, opende de heer J. Buysse de bijeenkomst met een welkomstwoord tot de vele aanwe zigen en de filmoperateur. Het was hem een genoegen voor een volle zaal het nut en de vele taken van het Rode Kruis nogmaals naar vo ren te brengen. Men prijst alge meen de hulpvaardigheid van het Rode Kruis, maar onze taak is: „Helpt helpen". In de film en voor film, welke met grote aandacht door het publiek werd gezien, wa ren enige taken van het Rode Kruis verwerkt, die propaganda voor zichzelf maakten. De in de pauze gehouden verloting heeft f 51,25 opgebracht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Raamsdonksveer: J. v. 't Ende, Noordeloos. Ger. Kerken Aangenomen naar Vorden: J. D. te Winkel, Medemblik. Ger. Gemeenten Tweetal te Krabbendijke: M. Blok Rijssen en L. Rijksen, Rotterdam west, van wie eerstgenoemde is be roepen. PREDIKBEURTEN Ger. Gemeente NIEUWERKERK. Woensdag 9 december, 7.30 uur: ds. Honkoop, van Yerseke. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS De jaren kwamen en gingen. Het grensdorpje Waldkerk lag in steeds dezelfde zelfgenoegzaamheid tussen z'n dennebossen en heidevelden. Het steenuiltje serreeuwde door de nacht als altijd, en met het bijge loof was het nog precies zo gesteld als vroeger. Bijna achttien jaar lang lag Lena van Dorenkamp al begraven op het kerkhof, tot stof vergaan zoals Peter Beeren. Hun namen werden nooit meer genoemd. Een nieuwe generatie was opgegroeid, die weliswaar wel ooit van de treurige geschiedenis had gehoord, maar de daarbij be trokken personen niet of nauwe lijks had gekend. Hannes Martens en z'n vrouw Elisabeth behoorden sedert een jaar ook niet meer tot de levenden. Hun kleinkind Annemarie was opge groeid tot een flink jong meisje, dat met haar donkere ogen en brui ne haren veel op haar moeder ge leek. Ze woonde weer in het bos wachtershuis en vele jonge mannen achtten haar een aantrekkelijke partij, want ze was niet alleen knap doch stond ook aangeschre ven als enigszins welgesteld, nu ze naast het erfdeel van haar ouders ook dat van haar grootouders ge kregen had. Er was slechts een jongeling, wiens attenties Annemarie niet om verschillig lieten, 'n Grensbeambte die met de bevolking minder goed kon opschieten, omdat hij geens zins z'n plicht verzaakte, wat de smokkelaars nog al eens onaange naam was, want het was in de ja ren, dat er aan de smokkel wat te verdienen viel, en er was bijna geen man in het dorp, die niet eens of meermalen voor de verleiding be zweken was. Vooral met koffie vie len zaken te doen en sommigen hadden zich zelfs in goed georga niseerde benden verenigd om op grote schaal de sluikhandel te be drijven. De overmoed, waarmee men te werk ging, verslechterde gaande weg de verstandhouding tussen de dorpsbewoners en de grensbewa kers, die zich verplicht voelden om toe te slaan. En de grensbewaker Jan Kempen kreeg daarbij de repu tatie een „felle" te zijn. Annemarie van Dorenkamp bemerkte, dat haar omgang met de grensbeambte haar dorpsgenoten onwelgevallig begon te worden. Men gedroeg zich terug houdend tegenover haar en menig maal werd een gesprek abrupt af gebroken, als zij zich toevallig in de nabijheid vertoonde. Men had haar al eens laten door schemeren, dat een Waldkerks meisje zich niet met dat ambtena- renvolk diende af te geven, en vooral niet met iemand als Jan Kempen, die de dorpelingen achter na zat als een hond het wild. Die stemming ten opzichte van Kempen in Waldkerk was niet he lemaal ongegrond. Kempen mocht in de dagelijkse omgang eenjoviaal man zijn, in de dienst ontwikkelde hij een grote eerzucht. Niet uit de grensstreek zelf afkomstig be schouwde hij smokkelen als een misdaad, als diefstal ten nadele van de staat, aan welke hij trouw gezworen had. De Waldkerkers dachten daar anders over. Zij von den het maar dwaasheid, dat de zelfde goederen ineens aanmerke lijk in prijs verschilden, als ze over de denkbeeldige streep van de grens gebracht waren, en dat de 26 staten, die verantwoordelijk voor dergelijks toestanden waren er zo streng op toezagen, dat ze in stand gehouden werden. Smokkelen be schouwden ze als een avontuur, als een gokje, waarbij men kon boffen, maar ook met tegenslagen te kam pen had. En tenslotte: de meesten hadden het niet breed en konden enige bijverdiensten goed gebrui ken Juist die laatste omstandigheid deed een vijandige gezindheid ont staan tegen de overmatige ijver van dienstkloppers. Annemarie bleef tamelijk onver schillig tegenover de gevoelens, die men J an Kempen en haar toedroeg. Zij vond, dat niemand iets op haar. levenswandel kon aanmerken, en vulde het grootste deel van de dag met naaien van kledingstukken, waarvoor ze niet te veel en aan sommigen helemaal niets vroeg. Juist 'het laatste jaar waren overal langs de grens de smokkel- hutten als paddestoelen uit de grond opgeschoten. Zij lagen uitge zaaid over het eenzame land. Daar naast waren aan de gróte grenswe- gen echter ook flinke winkels ver rezen, op de gevels daarvan de eigenaars met grote letters hun wa ren aanprezen: Koffie. Tabak en Koloniale Waren. Dergelijke zaken hadden een opvallend drukke om zet. Hier kwamen de kleine luiden uit stad en lande van over de grens om een pondje koffie, wat thee, wat boter en nog enige artikelen te ha len. Wanneer ze de helft daarvan onder hun kleren verstopten be leefden ze al een groot avontuur en als ze veilig en wel weer thuis waren, dan proefden ze nog de na smaak van het bier, de kaas en de koek, die ze dank zij hun kleine smokkel voor een koopje in Hol land genoten hadden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 4