licht, zacht en zuiver van smaak ROOKWORST ZWANENBERG maakt wat smaakt Ka Vee Wee KENT FILTERS BEST WAT UQT PE 011T Kerkwerve heeft beplantingsplan voor terrein rond Ned. Hervormde Kerk Ingezonden mededeling in luchtdicht dubbelpak >s Zware sneeuwval in Scandinavië STOCKHOLM, 6-12. In Zweden hoeft men te lijden van zware sneeuwval. Tengevolge van het slechte weer vordert het ruimings- werk slechts langzaam. De hulp van militairen is ingeroepen om ge strande automobilisten te helpen. Tussen Broemsebro en Lamra in zuid-Zweden zijn sinds zaterdag ruim honderd auto's met hun in zittenden geïsoleerd. In vrijwel geheel Denemarken sneeuwt het ook, waardoor het Weg- en spoorverkeer in ernstige mate wordt gehinderd. HOTELBRAND TE AMSTERDAM Vier doden AMSTERDAM, 7-12. Bij een hardnekkig? brand in een klein hotel aan de Leliegracht nabij de Prinsengracht in Amsterdam zijn maandagochtend vier hotelgasten om het leven gekomen. Het vuur werd maandagmorgen om half vijf ontdekt. De tweede, derde en zolderver dieping brandden geheel uit. De hoteleigenaar, zijn vrouw, zijn dochter, een dienstmeisje en een vrouwelijke gast konden zich in veiligheid stellen. Canadese Nederlanders thuis' met de feestdagen SCHIPHOL, 5-12. Zaterdagmid- dag landde op de Amsterdamse luchthaven de DC-6b „De Vriend schap" van Pan American World Airways na een chartervlucht, waarbij niet minder dan 64 vol wassenen, 11 kinderen en 13 baby's, allen Canadese Nederlanders, naar het moederland zijn gebracht Zij zullen behalve de Sint Nicolaas- avond, ook Kerstmis en Nieuwjaar bij familieleden vieren. Op Schip hol stond het zwart van de mensen, die van heinde en ver uit Neder land waren gekomen om hun zoons, dochters, broers en zusters en ook nooit geziene kleinkinderen te ver welkomen. Sommigen hadden hun familieleden in tien jaar niet ge zien, zodat het weerzien menigmaal ontroerend was en hier en daar stroomden er wel traantjes over wangen. Diefstallen in Amsterdamse haven AMSTERDAM, 6-12. De centrale recherche van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met de recherchegroep Zeehaven van de Rijkspolitie te water in de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. drie Amsterdammers gearresteerd, die ervan worden verdacht in de af gelopen vijf maanden balen cacao- en koffiebonen en suiker te hebben gestolen, voor een waarde van c.a. 40.000 gulden. Voorts werd een man terzake van heling van deze goederen aangehouden. De balen werden voornamelijk gestolen van binnenschepen en dekschuiten, maar ook van steigers en uit auto's AMSTERDAM. Zaterdagmiddag kwart voor drie is het achtjarige Amsterdamse meisje B. Payrable op de Jacob van Lennepkade te Am sterdam onder een vrachtauto te recht gekomen en aan de gevolgen hiervan overleden. Ingezonden mededeling ZWARE EXPLOSIE TE PURMEREND VERWOEST TWEE HUIZEN Twee mensen omgekomen PURMEREND, 6-12. Tengevolge van een ontploffing in een woon huis aan de Van Balenstraat te Purmerend zijn vanochtend twee personen om het leven gekomen. Omstreeks half tien deed zich in een der woningen aan de Van Ba lenstraat een explosie voor die dit huis en het er naast gelegen pand nagenoeg deed instorten. Woningen in de directe omgeving werden be schadigd. Uit elk der twee zwaar beschadigde huizen wisten een vol wassene en twee kinderen licht ge wond naar buiten te komen, in to taal dus zes personen Een der vol wassenen, een vrouw werd naar het ziekenhuis gebracht, omdat zij een gebroken been had. De twee doden werden nadat reddingsploegen enige uren puin hadden geruimd in de huizen, te voorschijn gebracht. In de ene woning vond men het stoffelijk overschot van een man, in de andere dat van een vrouw. Een dergenen die assisteerde bij Slager op zee ROTTERDAM, 5-12. Dat er aan boord van schepen veel en goed gegeten wordt, is geen nieuwtje, doch het is misschien interessant om die hoeveelheid eens reëel in cijfers omgezet te zien. - Nu de eerste slager van de „Wa terman", de heer P. H. van Kasseizijn laatste reis ge maakt heeft, heeft men eens uitgerekend wat hij zo „ver werkt" heeft sinds de oor log, toen hij bij de Konink lijke Rotter damsche Lloyd in dienst kwam. Dat waren dan: 1520 koeien, 2953 var kens, 1178 kalveren, 2116 lammeren, 19.500 konijnen, 80.200 stuks gevogelte, en 197.000 kilo vis Ingezonden mededeling v'uT°,RYi^« een lichte sigaar J voor 22c ZWANENBERG maakt wat smaakt STAD EN PROVINCIE NOORDGOUWE De rattenbestrijding Evenals vorige jaren zal de ge meente Noordgouwe trachten haar steentje bij te dragen in de actie tot bestrijding van de bruine rat, waarvoor als tijdvak is vastgesteld dit seizoen de week van 14 t m. 21 december a.s. In tegenstelling tot vorige malen, zal nu de bestrijding plaats vinden middels een bestrij dingsmiddel aangemengd met het intussen vermaarde cumurat-poe- der De resultaten hierm?e - aldus de verwachting - zullen beter zijn dan met de vroegere scilla-truffels. Hopelijk wordt de verwachting niet beschaamd. Geslaagd Sint Nicolaasfeest Gewoonte getrouw bracht Sint Nicolaas, vergezeld van de zwarte knecht(en) vrijdag jl. achtereenvol gens een bezoek aan de kleuter school en aan de lagere school. Ondanks dat Pluvius zich ge ducht liet gelden, had de hoog be jaarde grijsaard de tocht naar Noordgouwe toch ondernomen. Te ongeveer half tien deed hij met zijn gevolg eerst de kleuterschool aan, alwaar juffrouw Provoost met en kele leden van de ouderkommissie en verschillende andere autoritei ten Sint verwelkomde. Intussen werd Sint en Piet toeg?zongen door de kleuters. Na deze feestelijke in haal reikte Sint presentjes uit, waaronder de nodige versnaperin gen waren vertegenwoordigd. De school was speciaal voor dit doel versierd. Na afloop van Sints be zoek werden nog versnaperingen rondgedeeld. In de middaguren werd de o.l.- school bezocht. Aldaar werd de Goede Sint begroet door het hoofd der school, de heer Roskam, en de andere leerkrachten, de onderwij zeres mej A. P. Verbost en de on derwijzer de heer Gerretsen. Voorts waren vertegenwoordigers van de ouderkommissie, van het gemeente bestuur alsmede andere autoritei ten mede aanwezig Ook in de o 1.- school werden de leerlingen op di verse versnaperingen en verver singen getrakteerd. Vooral de bei de Zwarte Pieten deden flink hun best om de aandacht van de leer lingen te trekken, hetgeen ze goed afging. Sint nodigde verschillende leerlingen uit bij hem te komen om hetzij een vermaning, hetzij een prijzen aan te horen. Noch in d? kleuterschool noch in de o.l.-school werden leerlingen met zwarte Piet meegezonden, waaruit mag worden afgeleid dat de leerlingen van beide scholen naar behoren hun b^st doen. Al met al mag met vreugde op een alles zins geslaagd Sint Nicolaasfeest worden teruggeblikt. de reddingswerkzaamheden liep een shock op. De slachtoffers van de gasont ploffing te Purmerend zijn de heer J. A. Kremer, 38 jaar en mevrouw H. L. Alberts-Weijermans, 41 jaar. Zij moeten op slag dood zijn ge weest. Mevrouw Kremer werd met een gebroken been en inwendige kneuzingen naar het ziekenhuis verva?rd. De heer Alberts moest met een shock in het ziekenhuis op genomen wórden. De kinderen Kremer, 15 en 11 jaar, en de kin deren Alberts 3 en 1 jaar, liepen geen letsel op. Zij zijn onderge bracht bij familieleden. Ovor de oorzaak van de ontploffing is nog steeds niets bekend. Eisenhower uitbundig ontvangen te Ankara ANKARA, 6-12, Dc Turken heb- ben zondag president Eisenhower een groots welkom bereid by zijn aankomst te Ankara, de tweede hoofdstad die hij aandeed op zyn rondreis door elf landen in Europa, Azië en Afrika. Naar schatting waren er een half miljoen mensen op de been, toen het Amerikaanse staatshoofd, vergezeld van zijn Turkse ambtgenoot Celal Bayar zijn intocht hield. Rechtopstaand in de open auto, die eigendom is geweest van de in 1938 overleden Kemal Ataturk, de gondvester van het moderne Turkije, nam de pre sident de hulde in ontvangst van de dichte menigte die hem toe juichte en met vlaggetjes zwaaide. Eisenhower noemde zelf de ont vangst de overweldigendste die hem ooit in een stad van deze grootte ten deel was gevallen. Turken uit alle delen van het land voerden in klederdracht op straat dansen uit. Eisenhower dankte met applaus, terwijl zijn auto de groepen passeerde. Er wa ren over de straten die de stoet doorreed, talrijke erebogen opge richt. Voorts waren honderden Amerikaanse en Turkse vlaggen aangebracht, terwijl hier en daar reusachtige portretten van het Amerikaanse staatshoofd waren opgehangen. Cavaleristen begeleid den de stoet naar het gastenver blijf van de Turkse regering. Daar overhandigde een deputatie van de universiteit van Ankara president Eisenhower de bul en de versierse len behorend bij het eredoctoraat in de politieke wetenschappen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE De heren J. G. L. Simmers en H. A. Plaating, slagers te Zierikzee kochten op de Kerstveetentoonstel ling te Goes twee zware ossen en een vaars. b?kroond met drie eer ste prijzen en de kampioensprijs. BURGH - HAAMSTEDE Sint Nicolaas-bezoeken Ook de Westhoek kreeg vorige week tegen d? dag van 5 december bezoek van de Sint. Vooral zijn be zoek aan de kleuterschool was voor vele kleintjes een sensatie Enkelen zouden het bijna te kwaad gekre gen hebben, doch een opwekkend woord was voldoende om de klein tjes weer op toeren te brengen. Minder last had de Sint in het rusthuis „Duinoord", waar bleek dat de bewoners dit jaar zeer op passend waren geweest. Op de di verse onderwijsinstellingen was het een gezellig gedoe, op de o.l.-school te Burgh kwam zelfs de accordeon, bespeeld door een der leerkrachten, er aan te pas. Naar wij vernemen waren de kinderen ondanks een vermaning, oplettend geweest. In de avonduren bleek dat in beide dor pen de Sinterklaas-acitiviteit zeer verhoogd was, en d? heilige man blijkbaar assistentie had gekregen van dubbelgangers. HAAMSTEDE Onze dorpsgenoot, de heer K. M, C. Overbeke slaagde vorige we°k te Den Haag voor het theorie examen 2e automonteur, afgeno men door de V.A.M. ZONNEMAIRE Sint bezocht de kleuters Vrijdag heeft Sint Nicolaas een bezoek gebracht aan de openbare kleuterschool te Zonnemaire. De Sint en zijn knecht werden welkom geheten door de voorzitter van de oudercommissie, de heer Flohil. De kinderen zongen wat beverig van de indruk, welkomstliedjes. De heer Flohil was verheugd dat de Sint ondanks de grote drukte, naar Zonnemaire had kunnen komen en over de medewerking van het ge meentebestuur waardoor deze mid dag mogelijk was gemaakt. Een voor een werden hierna de kinderen bij de Sint geroepen, maar het was een hele opluchting voor velen dat Piet de zak had vergeten. De kleuters hadden een leuke gezellige middag. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Donderdag 10 december 's avonds om half acht: d». Mallan van Brulnissa. Ingezonden mededeling KENT de meest gerookte filtersigaret in Amerika waaraan alle zorg en vakmanschap is besteed. KENT met de lichtblauwe 15 mm „MICRONITE" filter In de KENT laboratoria is een filter ontwikkeld, die door zijn bijzondere samenstelling werkelijk filtert en de smaak van de tabak onaangetast laat. KENT met het ventilerende sigarettenpapier „MICROPORE" Langs electronische weg zijn micros copisch kleine gaatjes in het siga rettenpapier aangebracht. Hierdoor wordt bij het roken koele lucht aan gezogen en hete lucht verdreven, waardoor: gelijkmatiger verbranding lichter trekken koeling van de rook behoud van de smaak der tabak De „MICRONITE" filter, het „MICROPORE" sigarettenpapier en de kwaliteit van de met zorg gekozen tabakken maken KENT tot de beste Amerikaanse en meest gerookte filter sigaret. KENT is thans ook in Nederland verkrijgbaar. Prys 20 st. f 1.- Import: N.V. Cigarettes Import Company v/h A. J. Blok Scheveningen NOORDWELLE Sint Nicolaas bezocht o.l. school Vrijdagavond bracht Sint Nico laas zijn jaarlijks bezoek aan de openbare lagere school alhier. Ook nu bestond voor deze gebeurtenis weer grote belangstelling van ouders en belangstellenden en van de zijde van het gemeentebestuur. Namens het onderwijzend perso neel en oudercommissie heette mevr. Elenbaas-Kik allen welkom. Onder het zingen van de bekende liedjes arriveerden daarop Sint en Piet. Het was de sensatie van de avond toen twee stoute Pieten door de Sint tot de orde werden geroe pen en van het dak door het pla fond via een stevig touw naar be neden kwamen. De laagste klassen brachten, na dat nog gezongen was, het schets je „Kabouter Luilak", zeer guitig en vlot gespeeld. Na de pauze werd door de gro teren opgevoerd het sprookje „As sepoester", met kunstige, in de sfeer passende klederdrachten, om lijst door muziek. De kinderen, de meester en de juffrouw zagen hun werk met een hartelijk applaus beloond. Over het algemeen was Sint Ni colaas zeer tevreden, slechts enke len kregen een vermanend woord, zelfs de juffrouw in verband met een scooter. Na het uitreiken van de surpluses was het ogenblik van vertrek voor Sint en Pieten weer aangebreken, waarna de voorzit ster allen dankte en hoopte dat de volgende Sint Nicolaas-viering in de nieuwe school zal kunnen plaats vinden. Verwachting tot dinsdagavond: Vorstsgrens boven Nederland Veranderlijke bewolking met la ter kans op enige neerslag; krach tige tot harde, later iets afnemende wind tussen oost en zuidoost; ten noorden van de grote rivieren tem peraturen van nul tot min vijf gra den; ten zuiden van de grote rivie ren van min één tot plus vier graden. 8 dec. Zon op 8.34, onder 16.29. Maan op 14.40, onder01.14 Eerste kwartier: 7 dec. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 8 dec. 9.14 v.m. 22.05 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 dec. 9.10 v.m. 21.48 n.m. Doodtij: 9 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-12. Het afgelopen weekeinde heeft de kou boven oost Europa zich voortdurend naar het westen uitgebreid. Naast deze uit breiding nam de vorst in Polen en Rusland verder in hevigheid toe. In het noorden van Duitsland heeft het 5 tot 10 graden gevroren. De voorste begrenzing van de koude lucht bereikte vanochtend het noordoosten van Nederland. Ver wacht wordt dat de vorst zich ver der over het land zal uitbreiden, waarbij het de komende nacht in het noordoosten van het land onge veer 5 graden zal vriezen, terwijl morgen overdag de temperatuur niet boven 't vriespunt zal komen. Vermoedelijk zal d? kou de komen de 30 uur niet het zuiden en zuid westen van het land kunnen be reiken. Dit laatste hangt samen met de aanwezigheid van een die pe depressie nabij de ingang van het Kanaal Deze stuurt naar Frankrijk en Engeland zachte lucht waarin het kwik zich 5 tot 10 gra den boven het vriespunt bevindt. De depressie breidt zich nog wat in oostelijke richting uit. In verband daarmee neemt later de kans op neerslag toe. Er blijft veel wind uit lichtingen tussen oost en zuidoost. BROUWERSHAVEN Bietencampagne afgelopen Zaterdagmiddag kondigde een file vrachtwagens van het ver voersbedrijf van de heer de Vlie ger te Brouwershaven luid toete rend de laatste vracht suikerbieten aan, welke via de haven werden verscheept. De escorte werd ge opend en gesloten door een kraan- wagen. Er zijn dit jaar tengevolge van de mindere kwaliteit der suiker bieten via Brouwershaven pl.m. 7 miljoen kg. minder vervoerd dan verleden jaar. De fabriek Putters- hoek nam met 21.767.561 kg. (44 schepen) het leeuwenaandeel voor haar rekening. Dinteloord 4.550.488 kg (13 schepen) en Steenbergen 1.500.000 kg (8 schepen). Begroting 1960 werd goedgekeurd do or de raad Op de jongste vergadering van de gemeenteraad van Kerkwerve is het beplantingsplan rond dc Ned. Hcrv. Kerk ter sprake geko men. In het plan ztfn wyzigingen aangebracht. Bij de bespreking van dit plan vraagt men naar de grafstenen, die nog op het kerkterr?in aanwezig zijn. Getracht zal worden om deze stenen in te graven, zodat zij met de bovenzijde gelijk komen te lig gen met het in te zaaien gazon. De verwachting wordt uitgesproken, dat dit geen bezwaren zal opleve ren. De voorzitter merkt nog op, dat het beter zou zijn, als er een steen van de muur werd verwijderd zodat de aan te brengen beplanting dan beter tot zijn recht zal komen. De heer van der Linde (AR) is hier geen voorstand?r van, terwijl de heer L den Boer (AR) dit niet met de laatste spreker eens is en er ook wel iets voor kan voelen, om de muur iets lager te maken. Als na bespreking het beplantingsplan wordt aanvaard, houdt dit in, dat ook op één plaats de muur, bij wij ze van proef iets zal worden ver laagd. Dit heeft ook de instemming van de heer van der Linde. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde de behandeling van de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1960. Geen der raadsleden stelt prijs op het houden van alge mene beschouwingen, terwijl ook geen artikelsgewijze behandeling van de begroting wordt verlangd. Subsidie oudercommissic o.l. school De heer L. den Boer vraagt ech ter nog naar de hoogte van de sub sidie aan de oudercommissie van de openbare kleuterschool, welke op f 25 is geraamd. Dit bedrag vindt hij aan de lage kant, omdat als er een vergadering is van de ouder commissie met de ouders meestal het verenigingsgebouw wordt ge- huurd, hetgeen al een uitgaaf vergt van f 15. Hij zou dit bedrag gaarne zien verhoogd. De heer L W. van Kooten meent, dat toch niet alles op de gemeenschap kan worden af geschoven. De ouders mogen toch ook wel iets voor de oudercommis sie over hebben. Na bespreking stellen b. en w. voor, om de sub sidie met f 15, zijnde de huur van het verenigingsgebouw te verho gen Vervolgens wordt de begroting 1960 zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De begroting sluit met, wat de gewone dienst betreft met een post voor onvoorzien van f 1006,13 tot een totaalbedrag van f 278.169,01, en wat de kapitaal- dienst betreft met een nadelig slot van f 23.254,23 in ontvangst op f 962.035,51 en in uitgaaf op f 985.289,74. De rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer D. A. Feijtel naar de erfaf- scheidingen van d? woningwetwo ningen. Spreker heeft opgemerkt, dat diverse paaltjes zijn afgebroken en hij vraagt of deze op kosten van de bewoners moeten worden her steld De voorzitter zegt toe deze aangelegenheid te zullen bezien. Wel kan hij mededelen, dat de ge plante erfafscheidingen, van spaan- se aak aanvankelijk waren bestemd om de geplaatste erfafscheidingen van paaltjes en draad in de toe komst te vervangen. Deze geplante erfafscheiding groeit echter zo slecht, dat men wel kan zeggen dat dit is mislukt. De heer van der Linde vraagt nog naar de stand van zaken van de plaatsing van eên lichtpunt op Moriaanshoofd. De voorzitter meent dat plaatsing wacht op een vergun ning van de provincie, ómdat de lantaren moet worden geplaatst in de berm van de provinciale weg, welke eigendom is van de provincie Zeeland. Hierna volgt sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2