ALGERIJE 8 leuke ZWANENBERG De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW maakt wat smaakt GRENSV0LK ZEEREKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 No. 18678 Ingezonden mededeling y.Maas komt... in de V.N. HONGAARSE TRAGEDIE Maandag is in de assemblee der Ver. Naties het debat begonnen over Algerije. De Fransen erken nen niet het recht van de V.N. zich te mengen in deze binnenlandse aangelegenheid, maar president de Gaulle heeft wel veel ondernomen om het zijn vrienden mogelijk te maken, te stemmen voor een reso lutie, die de hoop zal uitspreken, dat Frankrijk zelf dit probleem zal oplossen. Zo verwacht men, dat de v.b. zich ditmaal niet van stemming onthouden doch zich zullen uit spreken voor een motie, die gun stig voor Frankrijk zal zijn. De afro-aziatische landen wensen het recht van Algerije erkend te zien op onafhankelijkheid, hoewel for meel dit gebied een deel is van Frankrijk. De Gaulle heeft zelf dit laatste standpunt verlaten, door in uitzicht te stellen dat de Algerijn se moslims zich over hun toekomst mogen uitspreken en zelfs afschei ding van het moederland mogen kiezen. Hij verstaat daaronder al leen een deling van het gewest in een bij Frankrijk gebleven en een onafhankelijk gebied, dus een op lossing als in Ierland of Palestina. In dat geval zou het onafhankelij ke deel van Algerije wel bij Tu nesië of Marokko moeten worden gevoegd. Dit neemt niet weg dat de Gaulle zich heeft gerealiseerd, dat de mos lims geen Fransen zijn, al hoopt hij dat zij nauwe banden met Frank rijk zullen willen bestendigen. Door deze concessie heeft hij het vele le den der V.N. mogelijk gemaakt, af te wachten wat hij bereikt. De dis cussie zal echter vinnig zijn, want een meerderheid van twee derden heeft al het Franse voornemen ver oordeeld, een atoombom te laten ontploffen in de Sahara. Zwart Afrika Daarbij komt dat het volgend jaar nog weer verscheidene Afri kaanse staten onafhankelijk zullen worden. Zo Somaliland, dat nu nog onder Italiaanse voogdij staat Dan het Britse Nigeria, dat een domi nion zal worden. Voorts Kameroen, tenminste het deel dat onder Fran se voogdij staat. De twee delen van Kameroen (voor de eerste wereld oorlog Duits) die door Engeland be heerd worden, zullen later kiezen. En dan Togoland, eveneens een „beheersgebied" van de V.N. Ten slotte verwacht men, dat de twee nu Frans-Afrikaanse republieken Senegal en Soedan, zelfbesturend binnen de Frans-Afrikaanse ge meenschap, de voorkeur zullen ge ven aan onafhankelijkheid. Alle candidaten voor het lidmaatschap van de V N. En hun lot zal dat van Algerije mee bepalen. Maar zoals gezegd hopen de Fransen op een milde verklaring van de V.N. te meer daar het mo gelijk is, dat een delegatie van lei ders der Algerijnse rebellen in Pa rijs komt praten. De Algerijnse na tionalisten hebben aangeboden, vijf nu in Frankrijk gevangen mede standers aan te wijzen om te be raadslagen. Daartegen bestaat in Parijs wel bezwaar, doch een defi nitief besluit over al of niet aan vaarden van onderhandelingen is nog niet gevallen. Het Franse kabinet, dat al een overwinning behaalde in het debat over zijn Algerijnse politiek, heeft nu van de kamer ook de zegen ge kregen voor zijn economisch beleid. Het staat - met de Gaulle achter zich - sterker dan enige vroegere regering. Het zal zich van een af keurend besluit van de V.N. wei nig aantrekken. Maar het zou toch DE NEDERLANDSE KOOPVAARDIJVLOOT LONDEN, 2-12. Uit door Lloyds ShioDina Register verstrekte sta tistische gegevens blijkt dat de Ne derlandse koopvaardijvloot per eind 1959 naar verwachting een omv;ang zal hebben van in totaal 4.743.000 bruto ton, wat voor dit jaar een toeneming zou betekenen met 143 000 ton. De omvang van de tankvloot wordt gesteld op 1.248.000 ton of 62.000 meer dan een jaar ge leden. prettig zijn. als zulk een resolutie gunstig was- voor de Franse rege ring. Een kans daarop scheen te be staan. Drama Bang-Jensen De V.N. zijn overigens geschokt door het drama van een van haar vroegere employé's Deze, Bang- Jensen, heeft in de tijd van de Hon gaarse opstand en van het onder zoek daarnaar door de V.N. een aantal uitgeweken Hongaren ver hoord. Hij heeft toen geweigerd de papieren in te leveren met hun na men, daar de verhoorde vluchtelin gen vreesden, dat aldus hun fami lieleden in Hongarije last zouden ondervinden. Hoewel de namen nooit zijn uit gelekt en het geheim in de V.N. veilig bleek liep de twist met se cretaris-generaal Hammarskjoeld zo hoog, dat Bang-Jensen ontslag moest nemen. Hij kreeg een be hoorlijke betrekking bij een Ame rikaanse hulporganisatie, doch had daar blijkbaar toch allerlei moei lijkheden en was in de war. Hij be nam zich het leven of werd ver moord en hij herinnerde aldus op tragische wijze aan het Hongaarse drama, juist in de tijd dat de as semblee der V.N. besloot, de on derdrukking in Hongarije weer op de agenda te plaatsen. Waterdamp rond Venus SALINA (Kansas), 1-12. De ge leerden kunnen definitief zeggen dat er zich waterdamp rondom de planeet Venus bevindt, aldus heeft dr. John Strong van de John Hop kins universiteit in Baltimore ver klaard Dr. Strong leidde de onder neming waarbij in het afgelopen weekeinde twee ballonvaarders tot een hoogte van ruim zesentwintig kilometer stegen om waarnemin gen van de planeet Venus te doen. Dat er waterdamp om de planeet was had men met de spectroscope kunnen vaststellen. Een unieke „lift" ARNHEM, 1-12. Een merk waardig ongeval, dat voor de „hoofdpersoon" goed is afge lopen, is gisteren op de Am- sterdamseweg te Arnhem ge beurd. Een motorrijder werd hier ingehaald door een per sonenauto, waarachter een aanhangwagen was gekop peld. Deze aanhangwagen begon te slingeren en de mo tor werd gegrepen door een uitsteeksel aan de zijkant van de wagen. De motorrij der, die in een bijzonder pre caire toestand kwam te ver keren, liet zich in de aan hangwagen vallen en ver volgde zo zijn weg. Deze vreemde situatie werd opge merkt door een achterop ko mende automobilist. Deze liet de ongewonecombina tie stoppen. De motorrijder bleek er met de schrik te zijn afgekomen. De rakettenproduktie WASHINGTON, 1-12. De afge treden Amerikaanse minister van landverdediging, Neil McElroy, heeft op een persconferentie te Washington verklaard dat het aan tal intercontinentale raketten, dat de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie bezitten, „heel klein" is. „Maar in de komende drie jaar zal Rusland Amerika op het gebied van de produktie van deze raket ten voorbij streven", aldus McElroy Chroesjtsjef in Boedapest Dit alles viel trouwens ook sa men met de aankondiging, dat de Sowjet-premier Chroesjtsjef een bezoek aan Boedapest zou brengen ter bijwoning van het eerste par tijcongres, dat in Hongarije na de opstandivan 1956 weer werd gehou den. In dit land is de rust in zoverre hersteld dat nog maar weinigen enige hoop hebben op het slagen van een nieuwe rebellie. De aan wezigheid van Russische troepen verhindert dit, en ook economisch Hongarije ingekapseld in het Sowjetblok. Zijn buitenlandse han del heeft voor zeker twee derden betrekking op de communistische landen. En als productie en con sumptie daar stijgen hopen de Hon garen het wat beter te krijgen In tussen is nog maar een beperkte amnestie verleend aan vrijheids strijders en blijft het regime hard van aard. Velen hoopten, dat het bezoek van Chroesjtsjef zou leiden tot een belofte van minder dwang en van meer contakten met het westen, uit propagandistisch oogpunt, om internationale ontspanning te be vorderen. Erg veel zal er in de praktijk echter wel niet veranderen. Want in Moskou is men zeer bej- vreesd voor „nationaal communis me". Een passagierstoestel van de Amerikaanse binnenlandse lucht lijn Allegheny Airlines is dinsdag in een sneeuwstorm in de bergen van Pennsylvanië verongelukt. 24 inzittenden, van wie 21 passagiers, kwamen om het leven. „Thuis" feestdagen vieren Emigranten komen over uit Canada ROTTERDAM, 1-12. De heer A. M. van Dommelen uit London (On- taria), die zestig uur in de week werkt als televisiemonteur en vond dat hij aan vakantie toe was, boekte daarom op de .Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn en vertrok met vrouw en kind op 22 november jl uit Montreal. Vanmiddag kwam het schip in Rotterdam aan en korte tijd daarna was dit drietal al onderweg naar Eindhoven om bij opa en oma de komende feestdagen door te bren gen. Er waren nog meer ex-Neder landers in Canada, die meenden, dat de feestdagen nergen zo gezel lig zijn al thuis, waarmee ze ons land bedoelden. Zo kwam het, dat vijfhonderd van de ongeveer acht honderd passagiers „feestdagen- vierders" waren. Onder hen bevon den zich circa tweehonderd kinde ren, van wie velen - geboren in Canada - Sinterklaas alleen maar kenden uit moeders verhalen. Ge lukkig kwam gedurende de reis Sinterklaas enkele malen aan boord en bleken de verhalen dus waar te zijn. Landbou w-prijs index cijfers oktober 1959 DEN HAAG, 3-12. Volgens mede- deling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het alge meen landbouwindexcijfer in okto ber 125 tegen 110 in de voorafgaan de maand en 106 in oktober 1958. Voor de akkerbouwprodukten steeg het groepsindexcijfer van 119 tot 128 (oktober 1958: 106). De prijs stijging, welke tot deze ontwikke ling leidde, betrof vrijwel alle pro- dukten in deze sector, in het bij zonder echter het stro 47) en de consumptie-aardappelen 17). Het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten liep op van 108 tot 124, voornamelijk als gevolg van de hogere prijzen voor eieren 11) en melk 37). Vergeleken met oktober 1958 (106) ligt het 18 punten hoger. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren nam toe van 137 tot 139. Ten opzichte van de over eenkomstige maand van het vorig jaar (136) vertoont het een toene ming van 3 punten. OOK NOODWEER BOVEN SPANJE MADRID, 2-12. Het noodweer boven Spanje heeft in het afgelo pen etmaal 11 doden en talrijke ge wonden geëist. In Madrid kwamen twee personen om het leven door dat een gevel naar beneden kwam. Bij Valencia werd een zigeunerfa milie bedolven onder een schoor steen van een fabriek, die op haar woonwagen terecht kwam. Het slechte weer houdt nog steeds aan. Verschillende steden, zoals Bilboa en La Coruna, zijn een tijdlang van de buitenwereld afgesloten geweest De Ebro is sterk gezwollen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De staatssecretaris van Onderwijs deelt in een nota aan de Tweede Kamer mede, dat in de laatste 20 jaar het aantal jon gemannen tussen 17 en 24 jaar, dat aan het hoger technisch onderwijs deelneemt, gestegen is van 4,5 op 13 per 1000 uit deze leeftijdsgroep. SOESTDIJK. De koninklijke fa milie heeft een gift beschikbaar ge steld voor de radio-actie „Redt een kind". ZWOLLE. De 34-jarige assistent inkoper P. Smits uit Ulft (gemeen te Gendringen) is te Wythem (ge meente Zwollerkerspel) om het le ven gekomen, toen hij met zijn auto, nadat deze een paaltje had geraakt en een halve slag was om gedraaid, in volle vaart tegen een boom botste. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. LINNE. Voor de Limburgse kleinfruittelers wordt binnenkort een waarschuwingsdienst voor ziekten bij de gewassen ingevoerd. De Limburgse fruittelersorganisa tie en de tuinbouwvakbond, beide behorende tot de Limburgse Landr en Tuinbouwbond, werken hiervoor samen. Verder verlenen de rijks- tuinbouwvoorlichtingsdienst en de planteziektenkundige dienst hun medewerking. WAGENBERG. Een autobus, die arbeiders van Pernis naar hun woonplaats in Oosterhout bracht, is frontaal in botsing gekomen met een met 6 ton riet beladen vracht auto van de firma Prins uit Lek- kerkerk. Van de ruim 40 inzitten den van de autobus werden er 38 :wond, voornamelijk hoofd- en snij wonden, terwijl bovendien veel passagiers beschadigingen aan hun gebit opliepen. BUSSUM, In het Diaconessenzie- kenhuis te Naarden is overleden de 62-jarige heer A. Boerhout uit Hui zen, die op de Brediusweg te Bus- sum op zijn bromfiets door een auto werd aangereden en hierbij een bekkenfractuur opliep. De bromfietser stak linksaf de Von dellaan in toen de auto naderde. De chauffeur kon de heer B. niet meer ontwijken. SCHIPHOL. Zeven viermotorige gecharterde K.L.M.-vliegtuigen zul len in de loop van deze maand van Europa naar de Ver. Staten vliegen met aan boord 600 Amerikaanse militairen, die thuis hun kerstverlof zullen doorbrengen. Pres Eisenhower heeft dinsdag het ontslag van Neil McElroy als minister van defensie aanvaard en McElroy's plaatsvervanger Thomas S. Gates tot minister van defensie benoemd. Ingezonden mededeling STAD F.N PROVINCIE BROUWERSHAVEN - Burgerlijke stand en loop dei- bevolking over november 1959. Geboren: Neeltje Jacoba, d. van J. M. Bolkenbaas en N. Poortvliet; Cornelis Marinus Hendrik, z. van J. M. Flipse en A. P. Bijlevelt. Ingekomen: C. v. d. Sluijs uit Rotterdam; mej. J. v. d. Sluijs uit Rotterdam; A. van Dienst en gezin uit Delft. Vertrokken: K. J. van Tiggelho- ven en gezin naar Renesse; mej. P. J. Bolkenbaas naar Zierikzee; mej. J. M. Kloet naar Haamstede; J. v. d. Bos naar Zierikzee. BRUINISSE Ongelukkige val Mevrouw D. Kik-de Waal te Bruinisse kwam in de nabijheid van haar woning aan de Dorpsweg zodanig te vallen, dat zij zich onder geneeskundige behandeling van dokter van Leeuwen moest stellen. Deze achtte opname in het Zweed se Rode Kruis ziekenhuis wegens vermoedelijke inwendige kneuzin gen noodzakelijk. Burgerlijke stand en loop der bevolking over november 1959. Geboren: 7. Jan Dingeman, z. van J. de Koning en E. J. v. d. Werf; 26. Jacob»Johannes, z. van J. Ver kamman en W. den Herder; 17. Adriaan, z. van-L. Houkamp en S. Kootstra. Overleden: 17. Lourens IJzelen- berg, wedn. van E. van Veen. Gehuwd: 12. D. de Ronde, 25 j. j.m. en Marie Hoogerheijde, 24 j. j.d.; 19 Jan Verburg, 26 j. j.m. en Willsmijntje Krina de Waal, 21 j. j.d. Ingekomen: Thonia Muller uit Zierikzee; Lena Pieternella Flik- weert uit Nieuwerkerk. Vertrokken: Dingeman Leendert van 't Leven naar Amsterdam; Cor nelia Helena Jumelet naar Zierik zee; Johanna Marijt naar Bergen op Zoom. November was droog op Schouwen-Duiveland De maand november 1959 was ook in onze streken aan de droge kant. Er viel in de polder Bruinisse volgens de regenmeter op het proefbedrijf „Scheldemonden" 46.3 mm. regen tegen een gemiddelde van 70 mm. normaal Topdagen met veel neerslag waren 10 november met 14 Vi mm. en 5 november met 11 mm. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Onuitgesproken lazen zij deze mening in eikaars ogen. Doch het kind hield aan. „Waarom heeft oom Peter geen blo2men? Hij danste en speelde altijd met mij, als vader niet thuis was. Hij moet ook bloe men hebben, hij is ook in de hemel, net als moeder". Het was alsof Hannes Martens zich van kou voelde verstijven. Zijn vrouw wierp hem een verstolen blik toe, terwijl het kind haar met vragende argeloze ogen aanstaarde. Geen antwoord kwam er over hun lippen Zij voerden een zware tweestrijd. Wat deed het er toe als ze ook een bloem op het graf van Peter Beeren zetten? Was het niet beter om het kind zo argeloos te laten als het was? En luidde het goddelijk gebod niet, dat men zelfs z'n vijanden moest lief hebben? Maar dan trokken de afschuwe lijke gebeurtenissen van de laatste maanden weer flitsend hun geestes oog voorbij en voelden ze, hoe diep de wrok tegen deze man zich in hen had vastgezet. Zo stonden ze daar, besluiteloos, maar Annemarie werd ongeduldig en pakte een aster op, waarmee ze naar het graf van Peter Beeren liep. Hannes Martens schudde het hoofd toen hij haar bezig zag, met de kleine handen do aarde omwoe lend. Eindelijk, al z'n tegenzin overwinnend, nam hij een schoffel op, groef er een kuil mee midden op het graf en zette de aster er in, die het kind had meegenomen. „Hier ligt de werkelijke moorde naar", dacht Hannes Martens, „God hebbe z'n ziel Wat zou er toch met Dorus zijn gebeurd? Waarom had hij nooit meer iets van zich laten horen? Lag hij misschien ook al in een grafzonder bloemen?" De late middagzon scheen hun in het gezicht, toen ze naar huis keerden. Hannes en Elisabeth Mar tens waren het nog altijd niet met zich zelf eens., of zij er goed aan gedaan hadden het kind mee te ne men, dat zulk een zwaar te vervul len verlangen had geuit. 0 Dorus van Dorenkamp was langs de afgrond van de dood gegaan, maar toen hij zich weer om werk kwam melden bij het kantoor Ver meer, betekende dat de eerste stap tot terugkeer naar het leven. De boekhouder herkende hem nog en nam hem graag weer in dienst. Ver bitterd en zwijgzaam begaf hij zich weer tussen de havenwerkers. Het gebeurde niet meer, dat hij uit me delijden een baal op z'n schouders nam terwille van een ander. Hij meed de omgang met iedereen, na z'n ervaringen in het gezelschap van Leen de Vet. Toch zou de een zaamheid onverdragelijk voor hem geworden zijn, als hij niet nu en dan een toevlucht had kunnen vin den in de kerk, waar hij na de wil de nacht in de havenkroeg verzeild was geraakt. Hij kwam er niet om te bidden. Dat kon hij niet meer. En waarom zou hij trouwens moe- 24 ten bidden? Hij had een zware schuld op zich geladen eri die had hij uit te boeten. Eigenhandig had hij het noodlot over zich afgeroe pen, hij hoefde niet te vragen dat het van hem weg genomen zou worden, daarvoor was het te laat. Het was een andere bevrediging, die het verblijf in de kerk hem schonk. Hier was het rustig. In de gewijde stilte drong geen ander ge luid door dan het monotone getik van het uurwerk in de toren. En in het schemerdonker, dat er altijd tussen de muren en de hoge pila ren hing, verhoogden het walmend pitje in het olielampje., boven het altaar opgehangen, eri de spaarza me kaarsvlammetjes die hun gelig lichtje voor een of ander beeld ver spreidden, slechts de rust van de ogen. Hier daalde een stille vrede in zijn opgejaagd hart en kon hij z'n gedachten los maken van de vragen, die hem kwelden. De een- ste kerkbezoeken onderging hij als een soort verdoving, maar gaande weg begon deze omgeving toch invloed op hem uit te oefenen. De herinnering aan plichtmatig ge leerde lessen uit z'n jeugd deed zich gelden. De herinnering aan woor den, die hij zonder de omvang van de betekenis ervan te beseffen, in zich had opgenomen en die nu, in de ogen van de volwassen door het leven geslagen mens een geweldige diepte en inhoud kregen. „Gods barmhartigheid is oneindig. Bij Hem is er vergeving voor alle zon den. Bij de dood eindigt het leven niet, maar begint het pas voor de christen. God laat niemand in zijn nood alleen fWordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5