Water overspoelde zuidfranse kustplaats Frejus na breking van dam DE ZIERIKZEESCHE COURANT FRANKRIJK EN WEST-DUITSLAND OP VRIENDSCHAPPELIJKE(R) VOET TOCH SPREKEN IN HET OPENBAAR... Giroesjtsjef sprak te Boedapest Eisenhower op reis KUNSTWERK BIJ HAGESTEIJN COTE D'AZUR EN ITALIAANSE RIVIERA ZWAAR GETROFFEN DOOR STORMWEER Prof. de Quay over Franse kernproeven Stookolieprobleem langs de kust opgelost VELE KAMERLEDEN WILLEN REKLAME IN DE T.V. EERST AFWACHTEN DONDERDAG 3 DECEMBER 1959 No. 18678 116e jaargang ZlummMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) ft,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 RAMP IN FRANKRIJK Van alle kanten stroomt hulp toe naar getroffen stad MARSEILLE, 3-12. De Zuidfranse kustplaats Frejus is woensdag avond laat overspoeld door een vloedgolf toen een dam in de rivier de Reyan bezweek en het water van het zeven kilometer lange stuwmeer door het gat in de dam naar buiten spoelde. Er zijn vele slachtoffers. Vanochtend om vijf uur waren reeds vijftig doden ge teld. De vloedgolf spoelde met don derend geweld door het dal van de Reyan naar Frejus. Over een breedte van enige honderden me ters werden boerderijen en huizen verpletterd, bruggen weggeslagen en spoorrails meegesleurd. Alle verbindingen met het rampgebied zijn verbroken. Van alle kanten stroomt hulp toe. Het vliegdekschip „La Fayette" is bij Frejus voor anker gegaan Het schip zal dienst doen als basis voor negen hefschroefvliegtuigen, die bij het dagworden zijn ingescha keld voor het reddingswerk. Uit Avignon zijn genietroepen naar het getroffen gebied gezonden. De vloedgolf spoelde woensdag avond gedurende een half uur door Frejus, het rustieke stadje met zijn Romaanse kathedraal uit de tiende eeuw. In de stad ontstond paniek en chaos, toen het licht uitviel. Vele inwoners zijn naar het nabij gelegen Saint Raphael gevlucht. Frsjus telt 13 500 inwoners. Afschuwelijke toestand De verbindingen met het ramp gebied worden onderhouden door radiowagens van de politie. Een patrouille meldde vanacht: „Het is afschuwelijk, alles staat onder wa ter. Er zijn alleen hier en daar flauwe lichten zichtbaar. We horen hartverscheurende kreten". Er zijn reeds duizenden militai ren, politiemannen en brandweer lieden in het rampgebied aan het werk. DEN HAAG. Volgens ten depar- temente van Maatschappelijk Werk bekende gegevens is er in het uit voerend algemeen maatschappelijk werk op korte termijn behoefte aan een 300 tot 350-tal maatschappelijk werkers(sters) meer dan daar thans reeds werkzaam is. De doorgebroken dam van Mal- passet is 61 meter hoog. Het water in het stuwmeer was woensdag tot een gevaarlijk peil gerezen als ge volg van de zware regenval van de afgelopen dagen. Enorme schade. De 50 miljoen kubieke meter water hebben over een afstand van tien kilometer enorme schade aan gericht.- Nabij Frejus is een auto- bustrein uit Nice door een vloed golf overspoeld en omgeslagen, doch alle passagiers kwamen met de schrik vrij. Voorts zijn barakken van arbei ders die werken aan een nieuwe verkeersweg nabij de dam wegge spoeld. Men vreest dat vele arbei ders om het leven zijn gekomen. De spoorlijn van Marseille naar Nice is over een afstand van an derhalve kilometer volledig ver nield. In de departementen Var, Alpes Maritimcs en Bouches Rhone zijn maatregelen afgekondigd, waar door de autoriteiten reddingsmate riaal kunnen vorderen, de marine organiseert reeds een noodravitail- lering voor 10.000 mensen. Resultaat Parijse besprekingen „Technische hoffelijkheid" tegenover Adenauer Bondskanselier Adenauer is, na twee dagen te Parijs besprekingen te hebben gevoerd, woensdag avond per vliegtuig van het Pa rijse vliegveld Orly vertrokken. Hij is inmiddels te Bonn aangeko men. Voor het vertrek van Adenauer hebben de bondskanselier en de Franse premier Debre korte ver klaringen afgelegd. Debré zei tot Adenauer: „U heeft uw tijd goed gebruikt. De gewoon lijk gebruikte uitdrukking, dat de besprekingen in openhartige geest zijn gevoerd, schiet in dit geval te kort om de aard van het overleg te schetsen. Onze beraadslagingen hebben aangetoond, hoezeer wij wensen dat de toekomst van onze beide landen zal verschillen van het ver leden", aldus de Franse eerste mi nister. Adenauer begon zijn antwoord met in het Frans tot Debré te zeg gen: „ik dank U met mijn gehele hart". Hij vervolgde: „Wij hebben goed werk gedaan, dat werkelijk vruch ten heeft opgeleverd. Onze besprekingen zijn gevoerd in het kristalheldere licht van de geest van vriendschap tussen Frankrijk en Duitsland. Het werk, dat wij tezamen hebben gedaan, zal zowel de Europese zaak als de vrede dienen". Per vliegtuig. Adenauer c.s. vertrokken met een militaire „Convair" van Orly, De Portugese oppositieleider, generaal Umberto Delgado, heeft woens dagmorgen in Amsterdam een persconferentie gehouden. De perscon ferentie werd belegd, nadat de minister van Justitie de heer Delgado had laten mededelen, dat er geen bezwaren meer waren om in het openbaar te spreken. waar het grondpersoneel en de bemanning van de controletoren woensdag een 24-uursstaking hiel den, om kracht bij te zetten aan looneisen. Vijf technici onderbraken hun „sit down-staking" echter om, als gebaar van hoffelijkheid tegenover de bezoekende Westduitse bonds-; kanselier, het Duitse toestel ui staat te stellen te vertrekken. BOEDAPEST, 2-12 Op een bij eenkomst van arbeiders te Boeda pest heeft premier Chroesjtsjef van de Sowjet-unie gezegd dat de in ternationale toestand afhangt van de toestand in de communistische landen. .„Als de interne toestand in onze landen goed is, zal de internationale toestand goed zijn en onze toestand hangt samen met de manier waan- op wij werken". De premier betoogde, dat van de kant van de „imperialisten" geen gevaar meer te duchten valt. „On ze kracht is groter dan de hunne. Onze bewapening is beter dan die van de imperialisten Onze raket ten zijn op de maan, de hunne zijn in zee gevallen". Hij voegde hieraan toe: „De ver mindering van de internationale spanning is niet het gevolg van hun pogingen, maar van de onze". Klein gezelschap maakt de tocht mee WASHINGTON, 2-12. Het offici ële gezelschap van president Eisen hower op diens deze week begin nende reis langs elf hoofdsteden van Afrikaanse, Aziatische en Europese landen, is niet groot, al dus meldt de voorlichtingsdienst van de V.S. Het beslaat uit Robert Murphy, onderminister van buitenlandse za ken; James Hagerty, perssecretaris van de president; majoor-generaal Andrew Goodpaster, verbindings officier, major John Eisenhower, tweede verbindingsofficier en zijn vrouw Barbara, Thomas Stephens, particulier secretaris en Dewey Long, hoofd van de afdeling ver voer. Uit het oogpunt van de interna tionale politiek gezien is de 65-ja- rige Robert Daniel Murphy de be langrijkste man in het gezelschap. Hij zal als politiek raadgever van de president op diens aanstaande reis fungeren. Hij is sedert zijn 25e jaar in de diplomatieke dienst werkzaam. Na de oorlog diende Murphy als adviseur van de Amerikaanse hoge commissaris voor bezet Duitsland, generaal Lucius D. Clay. In die functie heeft hij mede het initiatief geopend voor de luchtbrug met Berlijn. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hoog boven het vlakke rivierlandschap langs de Lek bij Hagesteijn torenen 27 meter hoge betonnen bouwsels uit. Het zijn de heftorens, die de schuiven van de in aanbouw zijnde stuw moeten dragen. De torens zijn in de vorm van middeleeuwse vizierkleppen gegoten van honderden kubieke meters beton elk. Bovenop komt nog een machine hal van de grootte van een normale woning. Men hoopt in 1961 met de stuw en de bijbehorende schutsluizen gereed te zijn. Zware regenval in Nice (zuid-Frankrijk) PARIJS, 1-12. De herfststormen hebben dinsdag wel bijzonder zwaar huisgehouden in zuid-Europa, waar overstromingen en stortbuien in steden en te velde ernstige schade aanrichtten. Vooral de Cote d'Azur moest het ontgelden, waar men bv. in Nice sinds mensenheugenis niet zulk zwaar weer zegt te hebben meege maakt. Golven van ruim een meter sloegen over de beroemde Prome nade des Anglais en vernielden op vele plaatsen het wegdek. Honder den automobilisten konden daar door niet voor- of achteruit en ook in de binnenstad ontstonden door overstromingen verkeersopstoppin gen. In de laatste vier dagen is er in Nice reeds meer dan een kwart van de hele jaarlijkse neerslag ge vallen. Overal langs de Rivièra kwamen dinsdag storingen in het trein- en telefoonverkeer voor en ook de stroomvoorziening werd door ka belbreuken herhaaldelijk onderbro ken. De Italiaanse Rivièra kwam er niet veel beter af. Aardverschui vingen tengevolge van de hevige regenval verbraken de spoorverbin ding tussen Parijs en Ventimiglia en de grensweg tussen Menton en Italië. FRANS MINISTER EN NEDERLAND DEN HAAG, 30-11. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, zal dez*? week met zijn echtgenote en enkele ad viseurs een bezoek aan Nederland brengen. Minister Couve de Murville en zijn gezelschap komen vandaag (donderdag) aan op het station Hol lands Spoor te Den Haag, waar minister Luns aanwezig is. Minister en mevrouw Couve de Murville lo geren op de Franse ambassade. Ook Wijk aan Zee krijgt kabelbaan IJMUIDEN, 2-12. Burgemeester en wethouders zullen in de loop van deze maand een beslissing ne men over de aanleg van eer kabel baan in Wijk aan Zee. Dit heeft burgemeester J. G. S. Bruinsma meegedeeld. De vergunningen voor deze kabelbaan zijn aangevraagd door het Utrechtse ingenieursbu reau van ir. de Bas en van Steenis. De baan, die een lengte van 800 meter krijgt, zal leiden van de Rijckert Aertsweg naar het duin plateau van de Tuinberg, het hoog ste duin van Wijk aan Zee. Overstromingen in Sicilië hebben tot nu toe twaalf doden geëist. In Genua staan verschillende hoofd straten blank. In Savona, een stad met 770.000 inwoners, staan vrijwel alle straten onder water. Paling overboord NAPELS, 2-12. Een Nederlands schip (vermoedelijk de 140 ton me tende „Pieter Geertruida") heeft dinsdagavond als gevolg van de zware zeegang in de baai van Na pels een lading van circa 8.000 kg levende paling overboord moeten zetten voor het de haven van Santa Lucia kon binnenkomen. Het schip heeft drie uur nodig gehad om tussen de pieren te ko men. Honderden toeristen, die het gevecht van het schip tegen de zee hadden aanschouwd, juichtten de kapitein toe toen hij eindelijk de veilige haven kon binnenlopen. Niemand is zo arm dat hij niet voor iemand, die nog ar mer is een kracht en een le venslicht kan worden; niemand is zo rijk dat hij die beide niet nodig heeft. b De Britse eerste minister Ha rold MacMillan zal in 1960, waar schijnlijk in de laatste twee weken van maart, Italië bezoeken, aldus is woensdagavond te Londen van officiële zijde medegedeeld. DEN HAAG, 2-12. Prof. de Quay, min. van Binnenlandse Zaken a.i. is van oordeel, dat, zolang geen ontwapeningsovereenkomst, strek kende tot stopzetting zowel van de kernproeven als van de produktie van kernwapens onder doeltreffen de controle, tot stand is gekomen, aan Frankrijk met zijn eigen ver antwoordelijkheid voor de verde diging van de Franse communaute het recht van een zelfstandig bezit van atoomwape s niet kan worden ontzegd. Prof. de Quay zegt dit in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Lankhorst (P.S.P.). De huisvesting van gerepatrieerden DEN HAAG, 3-12. Minister Klompé heeft aan de Tweede Kamer de volgende inlichtingen verstrekt over de huisvesting van gerepatrieerden: Op 1 oktober 1959 waren er 4097 gerepatrieerde gezinnen, die aan spraak konden doen gelden op toe wijzing van een woning. Van deze gezinnen verbleven er 2311 in con tractpensions De overige gezinnen (1818 in getal) zijn in het bezit van een verklaring, dat zij wat hun de finitieve huisvesting betreft, de zelfde aanspraken kunnen doen gelden ?,ls degenen, die in contract pensions verblijven. Deze verkla ring is verstrekt aan hen, die, hoe wel zij hiervoor in aanmerking kwamen, niet in contractpensions zijn (behoefden te worden) opge vangen. Op genoemde datum bedroeg het woningtegoed nog 2625 woningen. KOPENHAGEN, 2-12. Als men de Deense maatschappij „Dansk Des- truktion" geloven kan, is het vraag stuk van de verontreiniging van het zeewater door olieprodukten opgelost. De firma heeft patent aange vraagd op een middel dat stookolie en andere olieprodukten, die aan de oppervlakte van de zee drijven, naar de diepte doet verdwijnen. Het gaat hier om een poeder, dat een mengsel is van zand en kool stof. Het wordt met behulp van sa mengeperste lucht op een olievlek gespoten, die dan verandert in een substantie die lijkt op nat zand. Binnen korte tijd verdwijnt deze substantie. De verhoging van het t.v.-kijkgeld 's-GRAVENHAGE, 2-12. Vele le den - zo zegt het voorlopig verslag van de Tweede Kamer op het wets ontwerp tot verhoging van het t.v.- kijkgeld - vinden de indiening van dit wetsontwerp voortijdig geschied. Zij baseerden deze mening op de gedachte, dat de toekomstige kosten van de televisie niet los te zien zijn van de opneming van reclame in de televisie. Zij erkenden, dat de mo gelijkheid bestaat, dat de opbrengst van de reclametelevisie ten goede komt aan particulieren en dat on afhankelijk daarvan het kijkgeld verhoogd wordt. Een andere moge lijkheid is evenwel, dat geen re clame zal kunnen worden gemaakt zonder tussenkomst van de N.T.S. of van een organisatie, waarin de N.T.S. grote invloed heeft. De grote winst, die van reclame- televisie te verwachten is, kan wor den besteed voor andere culturele doeleinden, maar ook voor televisie. In Duitsland betalen de bedrijven D.M. 30.000 per minuut. Verhou dingsgewijs komt dit neer op een I bedrag van f 6.000,per minuut voor Nederland. Wanneer besloten zou worden de opbrengst van de reclame aan de televisie ten goede te doen komen, zou deze, uitgaande van een tijd van vyf minuten per avond, de te levisie in 1960 plm. tien miljoen gulden per jaar opleveren. In dat geval zou een verhoging van het kijkgeld overbodig zijn. Zoals ook enkele, andere leden naar voren brachten, zouden de kosten van de N.T.S. zelfs dalen, omdat de berekeningen gemaakt zijn naar een maximum-zendcapa- citeit en de tijd, besteed aan recla me, niet door de N.T.S. bekostigd wordt. Deze leden achtten een glo bale schets van de financiële gevol gen, die het opnemen van reclame in de televisie zou hebben, zeer wenselijk. Vele andere leden achtten het vanzelfsprekend, dat eventuele re- calmetelevisie zich zelf dient te be kostigen. Over de wenselijkheid van reclame in de televisie wilden zij zich thans niet uitspreken. Zij wens ten zich hun oordeel voor te be houden totdat de betreffende nota is verschenen. Daarom waren zij van mening, dat het uitstellen van de behandeling van het wetsont werp niet wenselijk is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1