Sint Nicolaas snuffelde rond in verschillende Zierikzeese zaken WENER WORST Ziekenzorg, onderwijs en evangelieverkondiging kunnen Afrika redden iiiiiiiiiüiinisr::. Zwanenberg maakt wat smaakt <™-<)-ïÈsï> Fa.Tilburg den Boer A. J. Berrevoets DE TIJD DRINGT Goedheilig man maakte definitief keus ZIERlKZEE, 28-11. Sint Nicolaas heeft rustig de tijd genomen eens rond te kijken in verschillende Zie- rikziese speciaal-zaken, want al weten wij niet precies hoe groot de voorraden zijn, die hij uit Spanje meebracht, vast staat toch wel dat hij nog belangrijke aanvullingen nodig heeft. Maar dat is nu wel voor elkaar. Mo?t ook wel; de tijd Immers dringt. Zaterdag is het zo ver. Sint komt niet zo snel meer onder de indruk, want hij heeft al zoveel gezien in zijn lange leven, maar min of meer geïmponeerd was hij toch wel over de ruime keus, die hij maken kon. Hij snuffelde - met respekt ge zegd overigens - de winkels eens door, nam belangrijke stukken in handen en gaf dan een teken aan Piet voor dit of dat. Uiterst tevreden Na afloop spraken we Sint en hij betoonde zich uiterst tevreden over de door hem gedane inkopen. „Schrijf maar, dat ik geslaagd ben" zo deelde hij ons mede. We vonden dit opwekkend nieuws en haasten ons het aan de lezers mee te delen. Er blijkt wel uit dat de zakenwe reld hier ter stede zich weer volle dig heeft ingesteld op het grote feest van 5 december en dat men - zorgvuldig kiezende - een geslaagde keus maken kan. De Jehovah's Getuigen in Zeeland Tweehonderd Zeeuwse Jehovah's Getuigen hebben zaterdag jl. in zaal „Krijger" te Goes de vertoning bij gewoond van een film, die beschik baar was gesteld door het Watch Tower Bible and Tract Society en die een beeld gaf van de massa- doop van zevenduizend mensen aan een strand in New York. De vertoning van deze film was een onderdeel van de halfjaarlijkse kringvergadering, die van 27-29 no vember te Goes was belegd. Zaterdagmorgen sprak voor de Jehova's Getuigen de heer J. v. d. Berg en zaterdagmiddag werden 15 mensen gedoopt. Zondagmiddag sprak de districts opziener, de heer R. J. Engelkamp, over het onderwerp: „Wanneer zal Gods wil op aarde geschieden?" Elf Jehovah Getuigen uit Zierik- zee woonden de bijeenkomst bij. Commissie voor fundamenteel landbouw kundig onderzoek DEN HAAG, 1-12. De minister van Landbouw en Visserij, mr V. G. M Marijnen, heeft gistermiddag ten departemente de door hem in gestelde commissie voor fundamen teel landbouwkundig onderzoek, de „Commissie Koningsberger" geïn stalleerd. De vraag is gesteld, of bij de grote vlucht, welke het landbouw kundig onderzoek in Nederland na de tweede wereldoorlog heeft ge nomen, wel voldoende aandacht is besteed aan het fundamenteel ge richte werk. dat in °erste instantie plaats vindt aan de landbouwhoge school. Voor volledige ontplooiing van het landbouwkundig onderzoek in Nederland dient te worden ge streefd naar een juist evenwicht en naar een gezonde wisselwerking tussen het fundamentele en het toe gepaste onderzoek, aldus de minis ter in zijn installatietoespraak. De economische situatie van Schouwen-Duiveland Het E.I.T. Zeeland is voornemens een rapport te doen verschijnen over de economische situatie van Schöuwen-Duiveland en van de ontwikkeling, alsmede over enkele projecten op het eiland. Dit rap port Is vrucht van de arbeid, die een aantal deskundigen op het ge bied van land- en tuinbouw, vis serij, tourisme en dergelijke beheel belangeloos presteerden. Het col lege van B. en W. van Zierikzee stelt voor een subsidie van vijf cent per inwoner te verlenen ter bestrijding van de kosten van het In druk doen verschijnen van ge noemd rapport. GEMEENTERAAD HAAMSTEDE Op de maandag gehouden verga dering van de gemeenteraad is de begroting 1960 behandeld. Algem. beschouwingen werden gehouden o.m. door de heer C. Verton (P.v.d. A-), die een pleidooi hield voor meer „planning" met betrekking tot de gemeen tepolititeke proble matiek. Verschillende punten wer den In het kader van zijn betoog door spr. aangeroerd, o.m. de ex ploitatie van het rusthuis, riole ringsplan en de recreatie. Spreker pleitte voor de stichting van een Westhoekse u.l.o.-school. De begro ting toont een nadelig slot van f 308.633,45. Ook de gemeente Haamstede treedt toe tot de N.V. Brugverblnding Goeree-Overflak- kee. Tijdens de besprekingen hier over oefende de heer C. A. van Oord (a.r.) kritiek uit op de tol heffing, die z.i. tot onbillijkheid aanleiding zal geven. Ook de heer H. van der Meij (s.g.p.) oefende in dit verband kri tiek uit. Wij komen op deze raads vergadering nog uitvoeriger terug. ZIERlKZEE Rioolzuiverings installatie aanbesteed Openbare aanbesteding voor het maken van een zuiveringsinrichting voor rioolwater en het leggen van twee persleidingen met bijbehoren de en bijkomende werken in de ge meente Zierikzee. Fa. Colijn en Ippel, Nieuwenkerk (NB) f 457,000; C. en A. van Velt- hoven, Zierikzee f 454.000; Fa. J. Roggeband en Zonen, Zierikzee f 425.200; N.V. v.h. G. van Dijk Zoon., Hardinxveld-Giesendam f 425.000; N.V. Betonindustrie VO- BI, Vinkeveen f 424,800; H. M. J. Wandel, Nieuwerkerk f 422.451; W. J. Verjaal, Scharendijke f 419,800; J. A. v. Housselt, Bergen op Zoom f 418.000; A. J. Verjaal en J. van de Velde, Dreischor f 417.500; J. van Almkerk, Zierikzee f 415.000; S. P. Wijsman, Zierikzee f 414,900; N.V. Aannemingsmij. v.h. Hillen Roo- sen, Amsterdam f 413,000; Volker Beton N.V., Sliedrecht f 412,700; C. A. Prince, Haamstede f 412,280; Ge- brs. Everaers en v.d. Berg, Steen bergen f 407,000; Aannemingsbe drijf „Zeeland" N.V., Middelburg f 406,000; Fa. A. W. Wandel, Nieu werkerk f 399,900; Fa. L. C. Bom Zonen, Burgh f 396,200; P. B. v. Velthoven, Zierikzee f 388,800; Aan nemersbedrijf H. Stouten, Brou wershaven f 370,000; J. K. T. de Oude Biervliet f 369,900; Bouwbedr. Piet Smits, Standaardb. f 386,621; M. de Oude en K. T. de Jonge, Zie rikzee f 369,940; Bouwbedrijf P. de Raat, St. Philipsland f 363,900. Ingezonden mededeling GRONDHUUR VOOR PARKEERRUIMTE Raad van Burgh besloot tot verbetering Dreef en Burghsluise weg Verhuur zomerwoning in de Kure voor twee Jaar Onder voorzitterschap van bur gemeester Jhr. A. van Citters ver gaderde de voltallige gemeenteraad van Burgh. Blijkens mededeling van de voor zitter blijkt het kleedlokaal op het sportpark f 300 meer te kosten Dit aanvullend bedrag zal alsnog wor den betaald. Een subsidie-aanvraag door het Wit-Gele Kruis werd voor kennisgeving aangenomen. Weder- inhuur van het strand vond plaats voor de tijd van vijf jaar. De pacht prijs wordt f 100. In antwoord op een vraag van de heer Duson deel de d? voorzitter mede, dat de huur van de strandtentjes niet omhoog gaat. Medewerking is verkregen van het Waterschap „Schouwen-Duive- land" voor de huur van een strook inlaag van 175 bij 30 meter, voor het scheppen van parkeerruimte De huurkosten bedragen f 50 per jaar. De heer Duson zou 'graag d? gehele inlaag willen kopen om er een kampeerterrein van te maken. Deze kwestie zal nader worden on derzocht, zo verzekerde de voor zitter. Parkeerterrein Westenschouwen De huur van het parkeerterrein te Westenschouwen wordt aange gaan voor f 50 per jaar. De toe gang tot dit terrein is moeilijk zichtbaar. Gedacht wordt aan de mogelijkheid °en uitgang te cre ëren naar de Steenweg Opvallend is de toenemende drukte door het stopverbod op de Provinciale weg. De raad besloot tot het aangaan van een kasgeldlening ad f 75000 met de gemeente Haamstede, tegen een rente van 2% pet. Besloten werd tot verbetering van de Dreef en de weg naar Burghsluis. Dt eerste weg gaat f 1285 kosten, de tweede f 1250 De heer J. de Feiter (WD) dankte voor de toezegging dat deze wegen worden verbeterd. Besloten werd verder tot toetreding tot de N.V. Brugverbinding Goeree-Over- flakkee. Het tolgeld wordt f 3,60 per auto Burgemeester Jhr. van Citters wordt benoemd tot verte genwoordiger der gemeente in de Tot leden van de Woonruimte commissie werden benoemd mevr. Lysen-Beerens en de heren J. C. de Feiter, W. G. Jonker, J Duson en W L. Deurloo. Tot plaatsvervan gende leden werden aangewezen de heren J. C. Boot en D. Dijkgraaf. Mevr. Lysen-Beerens werd be noemd tot lid van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg. Op voorstel van b. en w. werden de woningen B 63 en B 92 onbewoon baar verklaard. Met de N.V. Bank voor Ned. Gem?enten werd een re- vergadering van aandeelhouders en als plaatsvervangend vertegen woordiger de heer L. v. d. Klooster. De commissarissenvoordracht ziet er als volgt uit: 1. de burgemeester, 2, de heer L». v. d. Klooster. Woningen in „De Kure" Wat betreft de zomerwoningen in „De Kure", wordt weer een aantal personen ingehuurd voor de tijd van twee jaar. De mogelijkheid elektrisch te kunnen koken wordt VER. VRIJZINNIG HERVORMDEN ZIERlKZEE Boeiend filmprogramma in Ned. Hervormd Verenigingsgebouw ZIERIKZEE, 30-11. De dokumen- tare film over Afrika: „Afrika, één continent, twee werelden", werd maandagavond vertoond in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Zierikzee. De zaal was uitstekend bezet en op deze tweede gemeente-avond in het seizoen hield ds. J. B. As sendorp een gedegen causerie, als inleiding op de film, die de zen dingsgedachte als ..Leitmotiv" had en voerde tot de overtuiging dat er voor de bevolking van het Afri kaanse continent slechts één op lossing is, slechts één werkelijke bevrijdingsmogelijkheid, n.l. door het Evangelie van Christus, dat de naastenliefde in de onderlinge be trekkingen tussen de mensen als het belangrijkste stelt. Ds. Assendorp wees er op. hoe de. maatschappelijke crisis voor de Afrikaanse mens des te moeilijker is, omdat de ontwikkeling ginds schoksgewijze tot stand komt, in tegenstéeling met Europa, waarin een geleidelijke ontwikkeling aan de huidige toestand vooraf ging. De door Schweitzer omschreven taak de bevolking van Afrika op te voeden tot goede en waarachtige mensen, geeft aan de westerse taak rrinds een enorme draagwijdte. Ernst, trouw, eerlijkheid, betrouw baarheid, zelfstandigheid zijn en kele der eigenschappen, die de in boorlingen zullen moeten bezitten, terwijl zij ook aan arbeidsvreugde dienen toe te komen. De arbeidsfactor ginds Is gecom pliceerd, want. ook de Afrikaan leeft in het tiidperk van de indus trie. De machine Is hem in alles vooruit en aan een volledige vak bekwaamheid komt hij niet meer toe. Met de landbouw is het over eenkomstig gesteld. De boer ver bouwt wat de imnort toestaat en de export vergt. Op politiek gebied bestaat veel verwarring Het zelf beschikkingsrecht der volkeren, zoals het gemeengoed werd in de eerste wereldoorlog, gold niet voor de koloniale volkeren, maar In de tweede wereldoorlog kwam de ge dachte aan zelfbestuur der bevoog de volkeren tot ontwikkeling. De Afrikaanse mens echter Is niet voorbereid op de uiting van de volkswil en de onafhankeliikheid a tout prix is een onmogelijkheid. Feit is. dat de politieke activiteit een voedingsbodem geeft aan al lerlei agitators. Wat de Afrikaanse mens nodig heeft is een goede ziekenzorg, goed gericht onderwijs en de verkondi ging van het evangelie van Chris tus, dat de angst uitsluit en het be grip naastenliefde tot ontwikkeling brengt. Thans zijn vaak nog de verschillende stammen door on derling diepe kloven van wantrou wen van elkaar gescheiden en kun nen leden van verschillende stam men onderling geen broeders zijn. De film. Het „twee werelden" als onder deel van de filmtitel bleek feite lijk te beperkt om van Afrika een typering te geven. Het blijken vele werelden te zijn en het is de ver dienste van deze (Duitse) film, dat men het overstelpend materiaal niet tradilioneel, maar Juist zeer origineel heeft benaderd en uitge werkt. Bij het woord Afrika denkt men te snel en te vaak uitsluitend aan het oerwoud, maar er zijn enorme gebieden waar de natuur bijzonder weerbarstig is (Bassoeto- Afrika is op vele avonden te Zierikzee al aan de orde geweest. De belangstelling er voor - het is ons meer malen gebleken - is op peil, want zo ooit dan leeft er thans besef van de reusach tige krachten, die in 't Afri kaanse continent gisten en werken. De Afrika-film- avond, die maandag werd georganiseerd door de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, vormde tot het beter begrip van Afrikaanse verhoudin gen en toestanden een bij zonder welkome bijdrage. land) en agrarisch een uiterste in spanning vergt om de bevolking te voeden. In voortreffelijke con trastrijke beelden toonde de film dat het Afrika van gisteren ster- levende is", maar voor de toekom stige ontwikkeling zal het er om gaan het goede en durende in de eigen Afrikaanse cultuurwaarden te verbinden aan hetgeen de blan ke als het beste vermag te geven. Een ernstig probleem vormen de ontwortelden, die werken in de in dustriecentra (Johannisburg), waar niets overblijft van hetgeen in eigen vertrouwde dorpssfeer voor de zwarte mens belangrijk was. Door en over alle problematiek heen echter, zet het evangelie de opmars voort, de mens verlossend van angst en bedreiging en de weg wijzend naar een betere toekomst.. De filmavond werd besloten met het zingen van gezang 105. Een tussentijdse collecte voor de actie „Redt een kind" bracht f 103,32 op onderstreept, De heer W. G. Jonker (CH) vroeg zich af of het niet beter zou zijn de woningen voor een jaar te verhuren, daar er voor eigen mensen niets overschiet. De voor zitter wees er op'dat tenslotte deze woningen gegeven zijn voor de re- kreatie kening-courant-overeenkomst aan gegaan van f 75.000. Voor de bouw van huizen op grond van de ge meentelijke boerderij waren vier aanvragen binnengekomen. De prijs bedraagt f 7,50 per vierkante me ter voor een strook, die 30 meter diep is; verder voor de achterlig gende grond f 2 per vierkante me ter Als voorwaarde zal worden ge steld dat binnen °en jaar zal wor den gebouwd. De raad ging met deze opzet akkoord. De gemeente rekening 1957 wordt onderzocht door het Verifikatiebureau. Over het 4"1 kwartaal 1959 ontvangt het gemeentepersoneel een verhoogde toelage van de kinderbijslag. Een wijziging van de kinderbijslag voor het gemeentepersoneel ging onder de hamer door. Rondvraag In antwoord op een vraag van de heer W. G. Jonker deelde de voor zitter mede dat zo spoedig mogelijk tot aanbesteding van de o.l -school zal worden overgegaan. In verband met verstrekt cijfermateriaal over de aankoop van een nevelbrand spuit merkte de heer Duson op graag de bellewagen uit Renesse naar Noordwelle te zien verhuizen, omdat in laatstgenoemde plaats slechts een spuit is, maar geen trek kracht. De oude bellewagen heeft g°en zin meer. Voor de bellewagen te Renesse is na de ramp een scha^- debedrag uitbetaald, maar dat was veel te weinig. Een plan is verder gemaakt het Pasveer-systeem bij de riolerings plannen toe te passen. De achter stallige huur van de woningwetwo ningen is praktisch ingehaald. De voorzitter deelde voorts mede dat op de Centrale Werkplaats nu ook vrouwen zijn toegelaten. De bouw van de nieuwe openbare lagere school is door de minister goedgekeurd. De heer Duson had enige opmerkingen over bepaalde architectonische aspecten van de bouw. Ged. Staten hebben de goedkeu ring van het uitbreidingsplan ver daagd tot 24 maart 1960. De heer Duson maakte aanmer kingen op een persoon uit Zierik zee, die een woning huurde, doch daar zelf deze zomer niet in woonde doch uitsluitend bestemde voor on derverhuur. De heer W. G. Jonker zou graag procentgeld voor onder verhuur zien ten bate van de ge meente. Wethouder v. d. Klooster was het hiermee eens. De voorzitter stelde voor: twee jaar huur met het recht om na één jaar de huur te herzien. Aldus werd door de raad besloten. De heer Duson informeerde voorts naar de begroting van het rusthuis „Duinoord". Voor het keuren van het sport park voor de aanvang der wedstrij den, zal binnenkort een persoon dienen te worden aangesteld. VUGHT. Op het terrein van het voormalige concentratiekamp Vught - thans gevangenis „Nieuw Vosse- veld" - is dezer dagen bij het ver richten van graafwerkzaamheden een gladde gouden trouwring ge vonden. De mogelijkheid bestaat dat deze ring gedurende de oorlogsjaren door een geïnterneerde in de grond is verstopt. De ring is bij de ge meentepolitie in Vught gedepo neerd. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 30—11 van Suez naar Mena. Kelletia (t.), 30-11 te Kaapstad. Kenia (t.), 30-11 te Napels. Limburg, 29-11 van Djeddah naar Suez. Musilloyd, 29-11 te Hamburg. Ziorikzce III-Zonnemairc II 8-1 Nadat Peute met een oerhard schot de thuisclub de leiding ge geven had, kon Zonnemaire tot de gelijkmaker komen, toen een der achterspelers doelman de Zeeuw met een eigen inzet passeerde. Stoutjesdijk deed de ruststand met 2-1 ingaan. Na de rust waren de rood-zwar- ten sterker, Peute en Stoutjesdijk scoorden ieder nog 3 maal. Eind stand 8-1. Het „ZWEEDSE RODE KRUIS ZIEKENHUIS" te Zierikzee vraagt: een verpleeghulp (niet beneden 21 jaar) en een meisje voor de huishoudelijke dienst (in- of uitwonend; niet beneden 18 jaar). Sollicitaties aan de adjunct-di rectrice. KEES DE WAAIJ en ELMA BOLKENBAAS geven hiermede kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 18 december a.s„ des namiddags 3 uur ten gemeentehuize te Dreischor. Dreischor, november 1959 Rotterdam, Wolphaertsbocht 46 Dreischor, Lange weg no. 9 Gelegenheid tot feliciteren van 5 tot 6 uur in café „De drie Schapen". EEN ZITTEND LEVEN? Velea leiden een onge zond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der organen, onzuiver bloed, verstopping. Daar- I door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puist|cs, oam- 1 beten enz, HERBESAN Kruidenthee bevat 14 ver- li schillende Krulden met elk een eigen heilzame 2 werking en herstelt de j natuurlijke functies van het lichaam. Bij apotheker of drogist f. 1.80 per i groot pak. Vereniging Het Groene Kruis Haamstede-Burgh Algemene ledenvergadering op vrijdag 4 december a.s., om half acht, in hotel „Bom" te Haamstede. Het bestuur Havenplein 6, Zierikzee Juwelier - Horloger sinds 1825 Kijk! zo'n tas wil ik ook graag hebben Kies tas uit dc nieuwe Virtus collectie. Elegant van lijn. Bescheiden in prijs. Ze zijn allemaal even leuk. Vraag dus een Virtus tas. U herkent hem direct aan het garantie- loodje met bet buffcltje. NIEUW KNIP-MAPMODEL in moderne Crooo skai in vele tinten 0,50 6,95 7,50 Deze en nog veel meer verkrijgbaar in: VERHAGE'S Galanterie- en Speelgoedhuls Telefoon 2123 - Zierikzee K&CQQXBaMi Lange Nobclstraat 27. tel, 2096 Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 3