Adenauer vandaag in Parijs voor tweedaags bezoek DE ZIERIKZEESCHE COURANT KWESTIE-ALGERIE IN VER. NATIES Nieuw vliegrecord New York-Londen DE BEVOLKINGSAANWAS IN DE ONDERONTWIKKELDE GEBIEDEN Tsjecho-Slowakije protesteert bij west-Duitsland ZUIDPOOLVERDRAG GEREED HERFSTSTORM BRENGT SCHEPEN OP ZEE IN MOEILIJKHEDEN Samenwerking oost- en west-Nieuw Guinea Grote juwelendiefstal ARBEIDSONRUST IN FRANKRIJK Regering wil referendum in grenscorrectiegebieden vermijden DINSDAG 1 DECEMBER 1959 No. 18677 116e jaargang ZUmeSOIEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 no 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vTh. Lakenman Ochtmon, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Besprekingen met de Gaulle PARIJS, 1-12. Dr. Konrad Aden auer, de Westduitse bondskanselier wordt vandaag om kwart over tien op het Paryse vliegveld Orly ver wacht H'O brengt een bezoek van twee dagen aan Parys voor bespre kingen met president de Gaulle. De voornaamste punten van het gesprek zullen zUn de „westelijke topconferentie", die op 19 decem ber in Parys begint en de topcon ferentie tussen west en oost, waar voor nog geen datum is vastgesteld In goedingelichte kringen in Boon verwacht men dat de Gaulle en Adenauer overeenstemming zullen bereiken of principiële kwesties, zoals Berlijn en de voor bereiding van de grote topconfe rentie. Zij zijn beide gekant tegen aparte besprekingen over het Ber- lijnse vraagstuk. Zij menen dat voor een topconferentie een alge mene agenda moet worden opge steld. NEW YORK, 30-11. D commissie der Verenigde Naties heeft zich maandag bezig gehou den met de toestand in Algerië. De Franse delegatie was niet aanwezig uit protest tegen „inmenging in een binnenlandse aangelegenheid van Frankrijk". Alleen de Tunesische afgevaardigde heeft maandag het woord gevoerd. Daarna werd de bijeenkomst verdaagd tot dinsdag. Het is het vijfde jaar dat de kwestie-Algerië in de V.N. wordt hehandeld. Vorig jaar werd in de assemblee één stem te weinig uit gebracht voor de aanvaarding van een resolutie waarin „het recht op onafhankelijkheid van Algerië er kend werd" en waarvoor een meer derheid van tweederden vereist was. LONDEN, 30-11. Een vliegtuig van Pan American, de interconti nentale versie van de Boeing 707 heeft de dienst tussen New York en Londen afgelegd in 5 uur 27 mi nuten, hetgeen een nieuw vliegre cord tussen beide wereldsteden be tekent .Het oude Record stond even eens op naam van een Boeing van de Pan American met een tijd van 5 uur 35 minuten, gevestigd op 20 oktober van dit jaar In het vliegtuig zaten 116 passa giers. De gemiddelde snelheid be droeg, dank zij een staartwind van ruim 160 km. per uur, niet minder dan 1040 km. per uur. Adenauer, die op Orly zal wor den begroet door premier Debre, zal worden vergezeld door zijn mi nister van buitenlandse zaken, von Brentano. De Italiaanse premier, Segni, en zijn minister van buitenlandse za ken, Pella, worden vandaag in Londen verwacht voor besprekin gen over versterking van de west- europese politieke samenwerking. Ook zullen zij met de Britse lei ders bestuderen hoe een verdeling van West-europa in twee economi sche blokken, E.E.G. en kleine vrij handelszone, kan worden voor komen. Donderdag keren de Ita liaanse staatslieden naar Rome te rug met het oog op de komst van president Eisenhower. Geen wezenlijke verbetering in levensstandaard WASHINGTON, 30-11. - In een door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken opgesteld rapport wordt als voornaamste con clusie uitgesproken, dat de bevol kingsaanwas „zonder weerga" in de onderontwikkelde landen oorzaak is van een grote strijd in deze lan den om de economie in overeen stemming te houden met de toene mende behoefte aan voedsel. In latijns-Amerika - aldus dit rapport - stijgt het nationaal pro- dukt per hoofd van de bevolking op het ogenblik langzamer dan in de eerste na-oorlogse jaren, terwijl in de meeste Afrikaanse en Azia tische landen zich geen wezenlijke verbetering in de levensstandaard schijnt voor te doen, ondanks het politieke 'n sornmiSe van deze lan- WrWioc den reeds meer dan tien jaar lang economische ontwikkelingsplannen in werking zijn. Terwijl de wereldbevolking jaar- jlijks met 1.7 procent toeneemt, be- draagt de bevolkingsaanwas in vele onderontwikkelde landen 3 tot 3.5 procent 's jaars. Indien het geboortecijfer zo hoog blijft, zal economische expansie PRAAG, 30-11. De Tsjechoslo- waakse regering heeft maandag bij west-Duitsland geprotesteerd tegen het „sturen van balonnen met pro pagandamateriaal" naar Tsjecho- slowaaks gebied. In de pamfletten werd de bevol king van de socialistische landen aangezet acties tegen het staatsbe stel te ondernemen. Tot 1957 werden voortdurend dergelijke ballons van west-Duits land uit naar Tsjecho-Slowakije gezonden door de Amerikaanse or ganisatie „Comité voor een vrij Europa", aldus de protestnota, waarin onmiddellijke maatreg?len tegen de gemelde actie worden ge- eist. (Een woordvoerder van de Ame rikaanse ambassade te Bonn wist niets van bovengenoemde ballon vluchtjes). Na haar openingsvoorstelling in het Theatre de l'Etoile te Parijs werd Mariene Dietrich door de begum gelukgewenst met het succes tijdens de voordrachten. moeten worden verkregen; anders zal het sterftecijfer weer omhoog worden gejaagd, aldus het rapport. Slechts indien een redelijk even wicht wordt bewaard tussen de groei der bevolking en de beschik bare hulpbronnen, kan op de lange duur een land een laag sterftecijfer bereiken. WASHINGTON, 1-12. Twaalf lan den hebben maandag het werk voor een verdrag van historische bete kenis voltooid. Op een besloten ver gadering te Washington hebben zij een verdrag opgesteld waarbij voor het Zuidpoolgebied 's werelds eer ste internationale controlestelsel te- _v.„ gen militarisering in het levqa. ge-v Xn oncte' roepen wordt. Het verdrag dat de Zuidpool voor slechts vreedzaam wetenschappelijk onderzoek be stemt zal dinsdag (vandaag) offici eel getekend worden. Onderteke naars zullen zijn Amerika, Rus land, Engeland, Frankrijk, Japan, Zuid-Afrika, Noorwegen, Australië, Nieuw-Zeeland, Argentinië, Chili en België Naar verwachting zal de bekrachtiging door de onderschei dene landen nog wel een jaar op zich laten wachten. Bedoeling van het verdrag is wetenschappelijke samenwerking, verbod op militaire bewapening en kernontploffingen, en „bevriezing" van de juridische status quo in het gebied zonder uit spraak over de gebiedseisen van zeven landen. Het aquaduct by Roelofarendsveen, waar de ringvaart Haarlemmer- meer over de nieuwe rijksweg Amsterdam-Rotterdam voert, nadert zijn voltooiing. - Op deze fotocombinatie zien we boven de waterweg de autoweg, zon1? de situatie op het ogenblik is s-GRAVENHAGE, 30-11. - De herfststorm van maandag heeft vele schepen op de Noordzee, op de At lantische Oceaan, de Middellandse Zee en in Het Kanaal moeilijkheden bezorgd. Zo seinde het Spaanse m.s. „Monte Ayala" (2955 ton) maandag avond met machinestoring op drift te zyn geraakt in de Golf van Ca diz en hulp nodig te hebben. Ook de Griekse vrachtvaarder .Stylianos Vlassopoulos (7244 ton) kampte met machineschade en vroeg bij Sicilië sleepboothulp.. De Liberiaan „Transcarib" (5949 ton) seinde ter hoogte van Portugal in moeilijkheden te verkeren, maar het in de nabijheid varende Engelse schip „Blairspey" zag door de hoge zee geen kans hulp te bieden. Te Punta Mala, aan de Spaanse kust tussen Gibraltar en Algeciras, is het Britse passagiersschip „Brae- mar Castle" aan de grond gelopen. driehonderd passagiers aan boord heeft, is op weg van Kaapstad naar DEN HAAG, 1-12. In zijn memo rie van antwoord op de begroting van buitenlandse zaken zegt de mi nister, dat de samenwerking tussen Nederland en Australië ten aanzien van Nieuw Guinea zich in verheu gende mate heeft uitgebreid en ver diept en dat ook de Papoea's in deze samenwerking werden betrok ken. De minister voegde hier aan toe, dat tijdens de tweede, in het wo begin van volgend jaar te beleggen i Het 17.029 ton metende schip, dat Nederlands-Australische ambtelijk? conferentie de ontwikkeling zal kunnen worden bevestigd en gesti muleerd. Topconcours voor harmonie-orkesten ARNHEM, 29-11. Van de 680 bij de Koninklijke Nederlandse Fede ratie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen aangesloten verenigin gen hebben zeventien korpsen deel genomen aan het in Arnhem dit weekeinde voor d? tweede maal ge houden topconcours der federatie. In de sectie fanfare werd het kam pioenschap behaald door het fan farekorps „Onderling Genoegen" uit Krommenie, dat ond^r leiding van dirigent G. Schaar 169 punten behaalde. In de sectie harmonie werd met 170 punten het kampi oenschap toegekend aan de vereni ging „Apollo" uit Goor, dirigent de heer A. E P. Sommer. In de sectie fanfar? zowel als in de sectie har monie moest ook een verplicht werk worden uitgevoerd. Het hoog ste aantal punten dat kon worden behaald bedroeg 180. De jurie be stond uit dri? leden die bij de be oordeling het Engelse systeem volg de. De prijs bestond uit een bron zen borstbeeld van de stichter der federatie, wijlen Jonkheer mr. F. d. Pol. De belangstelling voor het ta Arnhem gehouden concours wat zeer groot. BOMBAY, 30-11. Een waardevol collier van 75.000 gulden Is dezer dagen kroonprins Asfa Wassen van Ethiopië te Bombay ontstolen. Het collier wordt beschreven als „de halsketting van de koningin van Sjeba" en bestaat uit gouden scha kels met edelstenen bezet. PARIJS, 301-11. De socialistische en communistische vakverenigingen van het Parijse vervoerswezen heb ben zich maandag tegen een voor woensdag aangekondigde 24-uurs- staklng uitgesproken di? moet sa menvallen met een staking van overheidspersoneel. Woensdag staakt ook personeel op het Parijse vliegveld Orly waar mee deze luchthaven 24 uur niet gebruikt zal kunnen worden. All? stakingen zijn bedoeld als onder steuning van looneisen. Het is nog niet bekend hoe men het vertrek van Adenauer, die thans een bezo?k aan de Franse hoofdstad brengt, zal regelen. De Westduitse bondskanselier zou te gen de avond van Orly vertrekken. Engeland. Er zijn sleepboten uitge zonden om de „Braemar Castle" te helpen. Het 317 ton metende Portugese schip „Nereida" seinde vannacht om half vier dat het vlak bij Gibraltar in zinkende positie verkeerde en onmiddellijk hulp nodig had. Apeldoorn in het donker APELDOORN, 30-11. Tengevolge van kortsluiting in een hoogspan ningskabel bij de Apeldoornse gas fabriek heeft vanavond een groot gedeelte van Apeldoorn van tien voor vijf tot bijna half zeven in het donker gezeten Niet alleen de ver lichting in huizen en bedrijven, doch ook de straatverlichting viel uit. Verschillend.? grote warenhui zen in het centrum van de stad moesten de deuren sluiten, nadat het publiek was verzocht de zaak te verlaten. In een aantal kleine bedrijven ging de verkoop door. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Er bestaat geen ware liefde zonder jaloezie. ZEEUWS GESCHENK VOOR DRENTHE 'S-GRAVENHAGE, 30-11. - Dank zij de door de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland georganiseerde hulpactie, kunnen de Zeeuwse boeren hun door de droogte gedupeerde Drentse colle ga's een geschenkzending veevoer ter waarde van f 115.290,aanbie den: 325 ton lucernemeel en 35 ton gedroogde pulp. Een militair schip is nu met de eerste dertig ton van deze zending onderweg naar Drenthe. Deze eerste lading zal donderdagmiddag a.s. in Beilen door een Zeeuwse delegatie aan de Drenthen worden overge dragen. Aan het hoofd van de Zeeuwse delegatie zal staan de voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, de heer G. J. de Jager. Bij dezelfde gelegenheid val vijf tig ton Zeeuws veevoer symbolisch worden overgedragen aan de boeren in Overijssel. Kritiek van bouwondernemers DEN HAAG, 30-11. De Neder- landse Bond van Bouwonderne mers N.BJ3. heeft vandaag In Den Haag een buitengewone bondsver gadering gehouden. De bondsvoor zitter, de heer D. J. Beuker, zei in zijn openingswoord, het een vol strekt onjuiste behandeling van za ken te achten, indien in tijden van schaarste genomen maatregelen, in normale tijden als vanzelfsprekend zouden worden aanvaard en zou den worden gecontinueerd en ge legaliseerd. Wat betreft de volks huisvesting noemde hij daarbij het continueren van een zijns inziens te 'groot aandeel van de Woning- wetbouw in de totale woningpro ductie, zoals dat ook thans nog ge schiedt met honderd procent over heidssteun en van de bevoorrech ting van deze als aanvullend be doelde Woningwetbouw boven de particuliere bouw. Hij achtte zulks in strijd met het uitgangspunt van de wet. Voorts had hij kritiek op het handhaven van de woonruim- tewet 1947, die, bedoeld als nood wet, naar zijn mening nu de basis vormt voor het in vele gevallen kunstmatig in leven houden van in menig opzicht geheel overbodige huisvestingsbureaux en mitsdien een belemmering betekent voor de woningvoorziening. Man door trein gegrepen AMSTERDAM, 30-11. Vanavond omstreeks half tien is de 33-jarige Amsterdammer G. R., die zich op het zg. westelijke eiland, een afge sloten gedeelte van het Centraal station te Amsterdam bevond, door een uit de richting Haarlem komen de trein gegrepen en op slag ge dood. De man liep tussen de rails in de richting van het C.S. Het stof felijk overschot werd naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. 's-GRAVENHAGE, 1-12. De re gering wil zo mogelyk een referen dum in de grenscorrectiegebieden vermijden. In de Memorie van Ant woord op de begroting van Buiten landse Zaken wordt hierover woor delijk gezegd: De regering heeft de vraag of vóór eventuele teruggave van grens correctiegebieden een uitspraak van de bevolking moet worden verkre gen, zorgvuldig overwogen. De er varingen die in andere gebieden met volksstemmingen zijn opge daan, leiden tot de conclusie, dat zo enigszins mogelijk referenda die nen te worden vermeden. Door het houden van volksstemmingen kan allerlei tweedracht, zelfs in de kring van familie en vrienden, ontstaan, terwijl door inmenging van buiten af sentimenten in beroering kun nen worden gebracht, welke tot ex cessen aanleiding kunnen geven". De staatssecretaris van Buiten landse Zaken heeft in een onder houd met vertegenwoordigers van de pers op de mogelijkheid gewe zen, dat Elten en Tudderen aan Duitsland zouden worden afge staan. De staatssecretaris heeft er ech* ter geen twijfel over laten bestaan, dat het totale resultaat van de on derhandelingen met Duitsland, dus inclusief een eventuele afstand van Elten en Tudderen, aan de Staten- Generaal ter goedkeuring zal die nen te worden voorgelegd. SITTARD. Op de spoorrails ten noorden van station Susteren werd maandagmorgen het zwaar ver minkte lijk gevonden van de 75- jarige heer Peters uit Susteren. Het slachtoffer was zondagavond met de trein van Geleen naar Susteren teruggekeerd en vermoedelijk de weg kwijtgeraakt, zodat hij op de spoorbaan terecht kwam. Hij moet door een van de laatste treinen ge grepen zijn. In de stadswijken van New York waar de meeste misdaden worden gepleegd, gaat een speciale groep politiemannen dienst doen. Deze elitegroep telt 75 man, die allen jonger zijn dan 30 jaar en langer dan 1.80 m.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1