Britten bezorgd over aanvallen in West-Duitsland op anti-Nazi's OE ZIERIKZEESCHE COURANT Drie Schouwen-Duivelandse Nutsdeparte- menten vierden jubileum der Maatschappij MAANDAG 30 NOVEMBER 1959 No. 18676 116e jaargang /JERIKZUFSOIEWNIFUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Londen uit bezorgdheid over gang van zaken Tonden29-11. Een groep Brit ten, cmder wie verschillende vak bondsleiders en een parlementslid, heeft zondag een brief gepubliceerd waarin een beroep wordt gedaan op de Westduitse regering om de aanvallente staken op de Duit sers, die „het voor de vrede opne men". D2 brief is gezonden naar de Westduitse ambassadeur in Londen von Herwarth. De groep zegt in de brief dat vele Britten zich bezorgd maken over de aanvallen, die in west-Duitsland worden gedaan op de vereniging van nazi-slachtoffers en de West duitse vredesbeweging. Zeven lei ders van de Westduitse vredesbe weging worden in de Bondsrepu bliek vervolgd en men heeft rech terlijke instanties verzocht de ver eniging van nazi-slachtoffers ille gaal te verklaren op grond van een artikel van de Westduitse grond wet. dat moet voorkomen dat er weer verenigingen van nazi's wolf den opgericht, aldus de brief. Hierin wordt voorts gezegd dat de vereniging van nazi-slachtoffers opgericht is met de steun van de geallieerden en de Westduitse auto riteiten. Engelse stem tegen losbandigheid LONDEN, 29-11. Kardinaal God frey, r.k. aartsbisschop van West minster, heeft er bij de Britse re gering op aangedrongen toezicht te houden op ontspanning teneinde de golf van misdaden tegen te houden. „Als de geest van de mensen ge voed wordt met verhalen over moorden en schietpartijen, met to neelspelen over huwelijksontrouw, onwettige kinderen, oneerlijkheid e.d., dan zal men gaan denken, en vooral de jeugd van vandaag, dat een dergelijk gedrag vrij normaal is", aldus de kardinaal in een her derlijk schrijven dat zondag in de r.k. kerken in Londen is voorge lezen. „Wij behoeven niet te spreken over immorele plaatjes en littera tuur die de ziel vergiftigen. Als deze dingen overvloedig voorkomen, is dit de voedingsbodem waaruit de misdadige geest voortkomt. Een sterke wetgever zou deze invloeden verwijderen". Het „disco-jockey- schandaau" in de V.S. NEW YORK, 28-11. Een jonge zanger die betrokken is in het Amerikaanse ,,Payola"-systeem en die zegt dat hij voor 5.000 dollars is afgezet door disco-jockeys, heeft aan de politie meegedeeld dat hij en zijn gezin anonieme telefoontjes heeft gehad waarbij o.a. gedreigd werd dat hij op moest passen. Het is Don Anthony die door de politie beschouwd wordt als een waarde volle getuige in een onderzoek naar een zaak waarbij disco-jockeys geheime betaling zouden ontvan gen omdat zij grammofoonplaten populair maken door deze veel te draaien. r Vrijdagavond deelde Anthony aan de pers mee dat hij aan de rechterlijke autoriteiten twee inge trokken cheques had overhandigd waarmee disco-jockeys zouden worden betaald om zijn platen be kendheid te geven. De nazi's op posten Nu wij geconstateerd hebben dat mannen en vrouwen, die zich ver zet hebben tegen de politiek van de nazi's in uw land worden aange vallen, terwijl aan de andere kant vaststaat dat vele Duitsers, die tij dens het nazi-bewind bestuursfunc ties hebben bekleed, nu weer ver antwoordelijke ambten bekleden, zult u onze bezorgdheid begrijpen, aldus deze groep. De overtredingen, die de leiders van de vredesbeweging ten laste worden gelegd, vinden hun oor sprong in de steun die deze leiders geven aan de ontwapening en de politiek van coëxistentie. Vele Brit ten, zo gaat de brief verder, hebben zich in en na de oorlogsjaren ge kant tegen de propaganda, die het Duitse volk in zijn geheel verant woordelijk wilde stellen voor de misdaden van de nazi's Maar deze Britten eisten wel een krachtige verwerping van de politiek van de nazi's door west-Duitsland. De groep zegt dan dat dit stand punt gedeeld wordt door het groot ste deel van de Britse bevolking. Nederlanders beleefden angstig rimboe-avontuur SCHIPHOL, 29-11. De leden van de Nederlandse luchtvaartdelegatie die dezer dagen in Rio de Janeiro besprekingen hebben gevoerd met een delegatie van Brazilië over de voorwaarden, waaronder de dien sten van de K.L.M. naar Zuid- Amerika worden gevlogen, hebben na afloop van de conferentie een vreemd luchtavontuur beleefd, dat echter dank zij de knappe prestatie van de Braziliaanse vlieger won derlijk goed is afgelopen. De dele gatieleden, prof. dr. D. Goedbuis, de he.er J. L. Voute en dr. H. A. Wassenbergh waren in een militai re Beechcraft gestapt, die hen van Rio de Janeiro naar Brazilia, de nieuwe hoofdstad van het land zou brengen. De drie Nederlandse dele gatieleden werden begeleid door 'n Braziliaanse autoriteit, terwijl de bemanning van het tweemotorig toestel uit drie personen bestond. Een half uur na het vertrek moest de schroef van een der motoren in vaanstand worden gezet. Het vlieg tuig bevond zich toen op 3300 me ter hoogte. Uit de aard der zaak kon de andere motor niet het ver mogen opbrengen om op die hoogte te blijven vliegen. In de buurt van Bela Horizonte dook de Braziliaan se gezagvoerder door een gat in het wolkendek omlaag. De Beechcraft bevond zich toen in een wijde kom op 1300 meter hoogte. Aangezien de temperatuur van de tweede mo tor opliep besloot de piloot een noodlanding te maken. Na 45 mi nuten cirkelen meende hij een ter- reintje ontdekt te hebben waarop zonder al te veel risico geland kon worden. Zeer knap zette de Brazi liaanse vlieger het toestel tegen de heuvel op, op de grond. Het terrein bleek in werkelijkheid nogal on effen te zijn door termiethopen en stronken van afgekapte bomen. Het gevolg was, dat het vliegtuig bij de landing zwaar beschadigd werd aan de vleugel en de staart, terwijl een der motoren verloren ging. Alle ze ven inzittenden van de cabine kwa- Protestmars in Brussel BRUSSEL, 29-11. - Een menigte van circa 30.000 mensen, aan het hoofd waarvan moeders en wedu wen van door de nazi's vermoorde Belgen, liepen, heeft zondag in Brussel een „protestmars" gehouden tegen amnestie voor collaborateurs uit de oorlogstijd. Aan de betoging werd deelgeno men door duizenden oudstrijders uit het leger en gewezen verzetsstrij ders. In de Belgische gevangenissen be vinden zich op het ogenblik 230 col laborateurs. ARCHEOLOGISCHE EXPEDITIE Op zoek naar restanten van bijbelse steden Sodom en Gomorrah AMMAN, 30-11. Amerikaanse en Jordaanse archeologen gaan de vol gende maand in het gebied van de Doode Zee op zoek naar de restan ten van de btfbelsc steden Sodom en Gomarrah, zo heeft de directeur van het departement voor vreem delingenverkeer in Amman, Taji, bekendgemaakt. De Amerikaanse professoren Al bright en Foxwell hebben onlangs reeds in het zuidoostelijke deel van het gebied der Doode Zee potscher ven gevonden, die vermoedelijk af komstig zijn uit het tijdperk van de stad Sodom, d.w.z. negentienhon derd jaar voor Christus. Bedoeienen hebben verklaard dat zij in dat zelfde gebied in het water van de Doode Zee zeer oude ruïnes hebben gezien. Ook hebben piloten van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij verklaard, dat zij vanuit de lucht ruïnes en bomen onder water heb ben gezien. De Amerikaans-Jordaanse expe ditie hoopt ook sporen van de ver dwenen steden Adama, Zobolm en Zoar in de vlakte van de Doode Zee te vinden. men er zonder een schrammetje af, wel een bewijs, dat de gezagvoer der, een der meest bekwame straal jagerpiloten van Brazilië, in moei lijke omstandigheden een meester stukje had uitgevoerd. In dit deel van Brazilië, een zeer ontoeganke lijk gebied, wonen geen mensen. De zeven inzittenden moesten twee uur lopen alvorens een boerderij te ont dekken. Daar konden paarden wor den gehuurd. Chroesjtsjef in Boedapest BOEDAPEST, 29-11. Chroesjtsief en zijn vrouw Nina Petrofna üj zondag in Boedapest aangekomen. Chroesjtsjef zal als eerste secre taris van de Sowjetrussische com munistische partij en leider van een Russische partijdelegatie het ze vende congres van de Hongaarse communistische partij bijwonen. Hij werd op het vliegveld van Boeda pest verwelkomd door Janos Ka- dar, de leider van de Hongaarse communisten en een afvaardiging van de Hongaarse communistische partij en regering. Circa vijfhonderd mensen applau- diseerden toen Chroesjtsjef uit het vliegtuig stapte. Een procent voor onderontwikkelde gebied en De Australische econoom, sir Douglas Copland, heeft zondag in een toespraak voor de Australische radio verklaard dat de westelijke landen zijns inziens één percent van hun nationale inkomen moeten af staan om de minder ontwikkelde landen te helpen. Hij zei dat hij in Bonn met de Westduitse minister van economische zaken, Erhard, over deze kwestie had gesproken en dat deze hem gezegd had dat el ke Westduitse arbeider naar zijn mening het geldelijk equivalent van een half uur werken per week voor hulp aan de minder ontwik kelde gebieden moet geven. Internationaal vredes- monument te Mariazell DEN HAAG,, 29-11. Naar het voorbeeld van het Nederlandse na tionale monument op de Dam te Amsterdam, zal in de bedevaart plaats Mariazell (Oostenrijk), dat jaarlijks door een half miljoen be devaartgangers wordt bezocht, een internationaal monument voor de vrede worden opgericht. Alle naties en leiders van alle godsdiensten geven hun steun aan de oprichting van dit monument. Op de plaats waar het monument zal verrijzen, zijn reeds urnen op gesteld, die aarde bevatten welke afkomstig is uit Hirosjima, Dachau, Oradour en Warschau. Urnen, ge vuld met aarde afkomstig uit Sta lingrad en El Alamein zijn reeds verstuurd. Zaterdag is te Nieuw Delhi van Amerikaanse zijde vernomen, dat de Verenigde Staten bij de Indische reg-ring hebben geprotesteerd naar aanleiding van het incident, dat zich te Bombay heeft voorgedaan en waarbij een klerk van het Ameri kaanse consulaat zes uur in het con sulaat-generaal der Chinese Volks republiek ter plaatse is vastgehou den en slecht behandeld. DE JEUGDSPAARREGELING Eerste jaar inleg van f 45 miljoen verwacht s-GRAVENHAGE, 28-11 B(j de raming van de kosten van de uit te keren premies, ingevolge de jeugd- spaarregeling, werd ervan uitge gaan, dat zich in het eerste jaar rond 300.000 deelnemers zouden aan melden, die tezamen in dat jaar rond 45 miljoen zouden inleggen. Hoewel noch over het aantal deelnemers, noch over het gemid- Pseudo-zwarte Piet op pad AMSTERDAM, 28-11. Bij een school in, de Jordaan te Amsterdam vervoegde zich deze week een knaap met de mededeling, dat hij door het hoofd van een andere school was gestuurd om een pas send Zwarte Piet kostuum te lenen. Niet alleen kreeg hij het pak mee maar boven dien nog vier gulden om nieuwe kousen te kopen. Het was echter een pseudo- Zioarte Piet geweest, want het pak werd niet terugge bracht en het hoofd van de andere school bleek hem niet te hebben gestuurd. Wel was de pseudo-Piet daar geweest om geld te lenen, doch dit was hem geweigerd. De 19-jarige Chris Holland uit Melbourne in Australië, werd tij dens het baden in zee door een haai aangevallen die hem een hand en een been grotendeels afscheurde. Toch wist de jongen op eigen kracht door de sterke branding heen het strand te bereiken, vanwaar men hem naar een ziekenhuis bracht. Zijn arm en been konden gered worden. delde spaarbedrag op 1 oktober jl. exacte gegevens ter beschikking staan, kan uit de per 30 juni 1959 bekende gegevens - toen het aantal deelnemers aan de jeugdspaarrege- ling 239.000 en het totale spaarte goed 36 miljoen bedroeg alsmede uit incidentele aanwijzingen over de daaropvolgende drie maanden de conclusie worden getrokken, dat het aantal deelnemers waarschijn lijk circa tien procent op' de raming ten achter zal blijven, maar dat het gemiddelde spaarbedrag per spaar der de verwachtingen waarschijn lijk met rond tien procent zal over treffen. Het totaal gespaarde be drag in het eerste jaar zal daardoor relatief zeer weinig van de raming afwijken. Een en ander deelt de minister van Algemene Zaken aan de Tweede Kamer mede. Vechtende jeugd in Amsterdam AMSTERDAM, 29-11. Zowel op het Stationsplein als op het Rem- brandtsplein in Amsterdam hébben heethoofden in de nacht van zater dag op zondag door middel van vechten hun grieven willen be slechten. Zaterdagavond tegen twaalf uur rolde een vechtende kluwen van wel twintig jongens en meisjes uit een trein op het Centraal Station. De vechtpartij werd tot buiten op het Stationsplein voortgezet. Toen twee agenten de ruziemakers uit el kaar wilden halen, sloten de par tijen zich broederlijk en zusterlijk aaneen en namen een dreigende houding aan tegen de overheidsdie naren. Dezen zagen zich genood zaakt met behulp van de gummi- wapenstok en de blanke sabel de opdringende jongelui te versprei den. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het leven is één lange les in nederigheid. Nog altijd broodstrijd in Haarlem HAARLEM, 28-11. De broodstrijd in Haarlem en Kennemerland heeft een nieuw aspect gekregen doordat de bakkers uit de gemeenten Vel- sen ten zuiden van het Noordzee kanaal, Haarlemmermeer, Zand- voort en die in de bollenstreek besloten hebben met ingang van maandag 30 november weer de oude prijzen te berekenen. De bakkers in Haarlem zelf en Heemstede blijven de verlaagde prijzen handhaven. De mobilisatie invaliden in Nederland DRACHTEN, 28-11. De Bond van mobilisatie invaliden en hun na bestaanden en de stichting „De Ne derlandse soldaat" hebben een open brief gezonden aan de raad van ministers, waarin zij pleiten voor maatregelen om de rechtspleging tegenover de. leden van de bond te te verbeteren, onder meer door rui mer samenwerking met de recht zoekende bij hét verzamelen van bewijsmateriaal. In de brief noemt de bond het een onrecht, dat de bewijslast op de schouders van de belanghebbenden is blijven rusten en dat het betref fende ministerie geen of onvoldoen de inzage geeft van de documenten. Vier mijnwerkers, die van de buitenwereld waren afgesloten door een instorting in een kolen mijn bij Genck in België, zijn vrij dagochtend uit hun netelige positie bevrijd. Geen van de vier was ern stig gewond. De instorting in de mijn heeft zich woensdagavond voorgedaan. Cilly Wang boeide met verrassend knap programma ZIERIKZEE, 27-11. De gezamenlijke Nutsdepartementen van Zierik zee, Burgh/Haamstede en Brouwershaven hebben vanavond het 175- jarig bestaan van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen op feestelijke en luisterrijke wijze gevierd. Verschillende feestelijke elementen werden tot een hartige coktail gemixt. Hoofdbestanddeel was het optreden van de parodistische danseres Cilly "Wang, die de stampvolle zaal in ver rukking bracht met een even verrassend als perfekt programma, waarin dans en mimiek als kunstig gehanteerde uitdrukkingsmedia zorg droegen voor een eclatant en harmonieus geheel. Het gesproken woord was uiteraard gericht op het unieke Nuts jubi leum, waarvan de voorzitter van het Zierikzeese departement, de heer D. C. A. Lugt, gewaagde cn de adjunct-secretaris van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de heer A. Baggelaar. Cilly Wang - haar naam moet wel vooraan blijven staan - heeft de overvolle zaal geconfronteerd met een merkwaardige kunstuiting, die 'het accent legt op de dans, maar die een. algemene bewegingsvorm en de mimiek verder als onontbeer lijke elementen bevat. Daarenboven past Cilly Wang een dosis verbluf fende trucage toe, zo sterk dat men de volmaakte illusie soms heeft dat twee personen zich op het toneel bewegen, zodat een programma van haar stijgt tot een eenzame hoogte van kunstzinnige uitbeelding, nu al vele jaren lang. In dit verband was illustratief een programma, dat de voorzitter van het Nutsdeparte- ment de heer D. C. A. Lugt ons toonde van een voorstelling een kwart eeuw geleden gebracht door het politieke cabaret „Die Pfeffer- mühle", waarin Cilly Wang haar „Lündler" danste, dat zij ook nu ten tonele voerde. Dit bewijst de onbegrijpelijke vitaliteit van deze kunstenares, wier nummers stuk voor stuk frappeerden door een knappe techniek en een spitse ori ginaliteit. Enkele hoogtepunten Van elk nummer zou Iets goeds (en uitvoerigs) te zeggen zijn, maar enkele hoogtepunten worden hier gememoreerd: „De muzikale bu ren", een parodie op de „doordring- bare" muren onzer moderne flats, „Wereldtournooi?", het onheilspel lende gevecht tussen oost en west, „De schilder in zijn atelier", ven- beeldend de soms fatale strijd van de schilder met de materie. Na de pauze excelleerde Cilly Wang met „De kleine man", een gedanste cyclus van een dag ge woon leven. „Plantaardig intermez zo" bleejc een trouvaille met een flinke portie trucage; „Zazilie", een exempel van mimische perfektie. Cilly Wang eindigde met „Dans paar", een hoffelijk en gracieus nummer, waarop een onstuimig en on-Zierikzees applaus volgde, on derlijnd met een fraai boeket bloe men, dat de kunstenares ontving uit handen van de heer Lugt. Cilly Wang werd begeleid aan de vleugel door Wim de Vries, die op kundige wijze zorgde voor een klankvolle achtergrond. Bovendien zorgde hij voor een beschaafd commentaar op de verschillende nummers. Terecht mocht de pianist dan ook delen in het enthousiaste applaus aan het slot. Bijzondere bijeenkomst In zijn openingswoord typeerde de heer Lugt de jubileumbijeen komst als zeer bijzonder. In de eer ste plaats door het jubileum en door het samentreffen van de departe menten Zierikzee, Burgh-Haamste- de en Brouwershaven Spr. verwel komde de burgemeesters der vier gemeenten, de heren wethouders, de heer Baggelaar en last not least Cilly Wang. De voorzitter bood de heer Baggelaar, als stoffelijk blijk van waardering voor de goede sa menwerking met het hoofdbestuur, het rampboek „Gekwelde Grond" aan. Een tweede exemplaar was be stemd voor dr. Schroder, secretaris van het hoofdbestuur, die door ziekte verhinderd was de jubileum viering mee te maken. De heer Baggelaar herinnerde in zijn feestrede aan het initiatief van de doopsgezinde predikant ds. Jan Nieuwenhuyzen op 16 november 1784, tot oprichting van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, met het doel bij te dragen tot ver betering van de verstandelijke, ze delijke en maatschappelijke toe stand des volks., speciaal door in vloed uit te oefenen op opvoeding en onderwijs, veredeling van volks begrippen en de verheffing van de levensstandaard. Spr. herinnerde aan het heugelijke feit, dat H.M. de Koningin bij gelegenheid van de ju bileumviering op 14 november, het beschermvrouwschap van de maat schappij op zich nam. Groot is de groei geweest van het werk voort gevloeid uit het initiatief kennis en deugd aan te kweken en armoede en onwetendheid te bestrijden. Een stroom van geschriften, die dit ten doel hadden, is in de loop der jaren door het Nut uitgegeven, tot op de huidige dag. Uitvoeriger stond de heer Bagelaar stil bij het gediffe rentieerde werk van het Nut, als: zangonderwijs, gymnastiekonder wijs, bibliotheken, spaarbanken, volkstuinen, drankbestrijding, Dal- tonscholen en stelde dat het „alge meen volksgeluk" vooral wordt be vorderd door de departementen (353), die samen 47000 leden tellen. Spr. zag voor het Nut nog een grote toekomst weggelegd. Burgemeester mr. Dijckmeester bracht namens het gemeentebe stuur zijn gelukwensen uit en merkt op dat het los zijn van re>- ligieuze en politieke bindingen van het Nut, geen beginselloosheid be tekent. Mr. Dijckmeester zeide dat een „Nutsavond" in Nederland wer kelijk tot een begrip is geworden en wilde op deze feestelijke avond „het aangename aan het nuttige" verbinden. Namens het gemeentebestuur deed hij toezegging voor een bij de Nutskleuterschool op te richten zitbank, ivaar wachtende moeders een rustpunt kunnen vinden. Een bank overhandigen ging uiteraard niet en daarom schonk de burgemeester de heer Baggelaar alvast een marsepeinen model van een bank, een geste passend in het kader van de Sint Nicolaastijd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1