dagelijks verkiezingen! HORLOGE MOURER Ka Vee Wee Drents vee op Schouwen-Duiveiand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 No. 18675 H.M. de koningin bezocht infanterieschool te Harderwijk Belangstelling voor taak en werkwijze der school HARDERWIJK. 26-11. Het was een belangrijke gebeurtenis voor de Infanterieschool te Harderwijk, toen Koningin Juliana vanmorgen kwam kennis nemen van de oplel- dingsmethoden aldaar. In de koude zuidooster stond het fanfarekorps der Limburgse Jagers en de be kende demonstratie-compagnie van deze schooi, ongeveer 120 man sterk, opgesteld om de koningin bU haar aankomst te begroeten. Onder de tonen van het Wilhel mus trad Hare Majesteit om onge veer 10.20 uur langs deze erewacht. In de instructiezaal gaf kolonel W. D. H. Eekhout uitdrukking aan de dankbaarheid van de school voor het bezoek van Hare Majesteit en haar belangstelling voor taak en werkwijze van deze school. Hij gaf diverse bijzonderheden over de in richting en de werkwijze van deze eigen legerschool, die een centrum is voor alle soorten opleidingen. In de diverse werkgroepen wordt aan officieren en kaders een wel zeer speciaal op de praktijk gerichte instructie gegeven, die een demon- strtiecompagnie ter beschikking hebb enom hun theorie in de prak tijk te toetsen. Verschillende cursussen. In 1959 werden 43 diverse cursus sen gegeven, variërend van één week tot zes maanden tijdsduur. Hieraan namen deel 475 beroeps officieren, 1280 reserve-officieren, 1475 dienstplichtige onder-officie- ren en korporaals. De opleiding van de militairen speelt ook een belangrijke rol. Majoor J. Sjoerds is commandant van de instructie- afdeling, waarbij tactische, techni- Ingezonden mededeling NEVEDA WOL spaar de wikkels voor 6 nieuwe series s p rookj es-bord u u rkaart) es sche en verbindingsopleiding zijn ondergebracht. Majoor M. A. Panhuijzen gaf daarna een uiteenzetting over de methodische instructie in het leger, die zeer duidelijk naar voren bracht, dat zelfwerkzaamheid van de soldaat thans opzettelijk wordt bevorderd Het volledig berekend maken van de soldaat in de prak tijk eist van de instructeur een goede mentale instelling. Commissie voortgezet verkeersonderwijs UTRECHT. 26-U. Nu het ver- keersonderwijs op de lagere scho len een vast onderdeel van het leer plan is geworden, verplicht van het 3e leerjaar af, gaat de belangstel ling van het Verbond voor Veilig Verkeer zich me?r en meer óók richten op het onderwijs dat op de lagere scholen aansluit, respectie velijk eraan voorafgaat. Er is een speciale commisie in het leven ge roepen, die zich zal gaan beraden over de vraag op welke wijze het verkeersonderricht in het leerplan van de scholen voor voortgezet on derwijs zal kunnen worden geïnte greerd, hoe dit onderricht aan het karakter van de diverse categorieën van dat onderwijs zal kunnen wor den aangepast en aan welke spe ciale eisen de leerstof zal moeten beantwoorden. Deze commissie voortgezet verkeersonderwijs werd woensdag 25 november officieel te Utrecht geïnstalleerd. Een uur en 28 minuten na de lancering is officieel medegedeeld dat de lancering van de „Pionier 5" mislukt is. Het tweede gedeelte van de drietrapsraket is niet ontbrand. De raket en het ruimtevoertuig zijn waarschijnlijk in de Atlantische Oceaan terecht gekomen. RECHTSZAKEN Geknoei met fictieve examenciifers AMSTERDAM, 26-11. „Ijverig en leergierig, intellectueel begaafd, maar eigenwijs en zelfverzekerd", zo schetste het psychiatrisch rap-- port de 26-jarige tekenaar-con structeur J. C. Zwanenberg uit Am sterdam, die een gefingeerde lijst met eindexamencijfers van de ho gere technische school in de hoofd stad had gebruikt bij zijn sollicita ties. De jongeman bekende het en de politierechter veroordeelde hem vanochtend conform de eis tot drie weken gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en f 60 boete. Verdachte heeft nimmer de H.T. S. in Amsterdam afgelopen, maar hij vond dat hij met zelfstudie in de avonduren ruimschoots de kerv nis had verworven, die de geslaag den van deze school hebben. Hij had zelf een. lijst 'opgemaakt, met klinkende cijfers, waarvan hij de fotocopieën verscheidene malen bij sollicitaties had gebruikt. DEN HAAG. Blijkens de memo rie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid namen in 1951 145.000 kinderen in 22 gemeenten deel aan de schoolmelkverstrek- king In 1959 (oktober) waren het 457.000 kinderen in 270 gemeenten. PREDIKBEURTEN voor zondag 29 november 1959 Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur dr. R. Boeke, Rotterdam. Gasthuiskerk 10 uur dhr. van Pel, 7 uur ds. C. Bezemer. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 10 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 10 uur ds. Du- vekot. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. Duijven- dak. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot (bed. H.D.). Zonnemaire: 2.30 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duijvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke (bed. H.A.). Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof 6.3o uur samenkomst in „Reho- both". Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur lees dienst, 6.30 uur ds. van Dieren. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. van den Brink. St-Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse Kerk Geen dienst. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. Kam per. Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. T. van Noort te Nieuwendijk. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. K. Snoey, Wad- dinxveen. Bruinisse: 10 uur ds. Wielemaker, 5 uur dr. Becker. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. W. Haverkamp. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur prof. J. Hovius, hoogleraar te Apeldoorn. Kerkwerve: 10 en 6 uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienst oefening, 3 uur prof. J. Hovius. Geref. Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St. Philipsland: .30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur lees dienst. Renesse: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 ds. Mallan. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke Kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7. uur Lof. Haamstede: 9.45 uur H. Mis. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling U behoort toch niet tot hen die tv of radio aanzetten op ,,hun zuil" - en'dan maar af wachten wat er komt u kiest toch zélf wat u wilt zien of horen Doe dan wat meer dan 150.000 anderen uit deze kritische min derheid reeds doen raadpleeg bij de dagelijkse ver kiezing van uw radio- of tv- programma Vrije Geluiden het overzichtelijke, volledige en objectieve radio-tv-blad. Vraag een proefnummer aan en u zult begrijpen waarom zulk een hoog percentage jonge men sen Vrije Geluiden de voor keur geeft of nog beter: geef u dirakt op als lid-abonné ad f 3,25 per kwaroaal. Het adres isVPRO - postbus 11 - Hilversum. Deze telefoto uit Teheran geeft een beeld van de verlovingsreceptie van sjah Mohammed Rezah Pahlevi en Fara Diba. Op de foto zien we tevens de moeder van de sjah. DE VAL VAN BARRANCA 11. Zo snel zijn lange benen hem kunnen dragen, stuift Agua weg van het kasteel, het hellende zandpad af. Achter hem klinken woedende kreten en als hij een haastige blik over zijn schouder werpt, ziet hij de ruiters, die hij zojuist op zo verrassende wijze passeerde, de slotpoort uitstormen. Als een opgejaagd hert schiet Agua het pad af, de bossen in. Reeds klinkt achter hem het doffe getrappel der paardenhoeven. Dan, met onnavolgbare behendigheid, springt Agua tegen de brede stam van een oude beuk, grijpt in de sprong nog juist de onderste zijtak en hijst zich op. Haastig klautert hij omhoog, tot waar het dichte bladerdak hem aan de spiedende blikken van achtervolgers onttrekt. Nog juist op tijd, want reeds stormen de eerste ruiters onder hem door langs het bospad! Zoals gemeld arriveerde maandagmiddag het eerste transport „logeer-koeien" van door de droogte getroffen boeren in Drente op Schouwen-Duiveiand, waar de dieren belangeloos worden verzorgd zolang dat nodig zal zijn. Toen de actie begon was de landbouwer de heer T. A. M. Boogaart te Ouwerkerk de eerste van Schouwen-Duiveiand die zich spontaan tot hulp bereid ver klaarde. We zien hem hier met de drie Drentse pinken die op zijn bedrijf gedurende de wintermaanden zullen worden verzorgd. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). VICTORY l^ct.00 een lichte sigaar voor £ct. i KERKNIEUWS Bedankt voor Sneek en voor Z waag westeinde: W. Heerman, Veenendaal; voor Sint Janskloos ter: W. Ruiter, Baarn. Ger. Gemeenten Beroepen te Passaïc (U.S.A.): A. Vergunst, Rotterdam-centrum. DEN HAAG. Prins Bernhard heeft donderdagmorgen om half negen een .„ontbijt-bezoek" ge bracht aan de Argentijnse minister van binnenlandse zaken dr Vitolo en de Argentijnse ambassadeur dr. Migone in het Haagse hotel Witte Brug. Nadien begaf de Prins zich naar een bijeenkomst in het K.L M. gebouw. DE EXPEDITIE NAAR HET STERRENGEBERGTE Ondanks onderlinge oorlogen geen last met de locale bevolking „Laat ons nog eens naar die vrouw kijken" AMSTERDAM, 25-11. In de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft dr. L. D. Brongersma, weten schappelijk leider van de expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw Guinea vanavond een voordracht met lichtbeelden over het eiland en zijn bevolking gehouden. Zijn ge hoor bestond uit leden van het Ko ninklijk Nederlands Aardrijkskun dig Genootschap en de Koninklijke Vereniging Oost en West, afdeling Amsterdam, die dr. Brongersma hadden uitgenodigd zijn voordracht te houden. zeiden: „Laat ons nog eens naar die vrouw kijken". Opvallend vond dr. Brongersma de kennis van dieren, die de locale bevolking had. Hij meende dit te kunnen verklaren met het feit, dat voor hen elk beest eetbaar is, ook een kikker, een slak of een hagedis. Hij had gezien hoe ze in de rivier tjes kikkervisjes rauw opaten. De verbindingen Ook over de verbinding met de bewoonde wereld, die radio-telefo nisch in stand werd gehouden, sprak dr. Brongersma nog. Iedere ochtend zat hij van 7 tot 9 uur aan de telefoon en sprak met Biak, Hol- landia en andere plaatsen. Van die gesprekken bleef niets geheim, want iedereen met radio kon ze af luisteren en men maakte daar gre tig gebruik van. Dikwijls waren de verbindingen bijzonder slecht. Dat was het gevolg van een of ander radiostation dat zich niet aan de regels hield en met eigen gesprek ken storingen veroorzaakte. Overi gens had spreker niets dan lof voor de prettige stemming van de men sen, die de radiostations bemannen. Zo riep hij aan het begin van een gesprek het gebruikelijke: „Hollan- dia, hoe ontvangt u mij?" Het ant woord luidde: „Met open armen". Spreker memoreerde hoe de voedselvoorraden deels door de .lucht werden aangevoerd. Wel was het Sterrengebergte nog nooit door een blanke betreden, doch de ex peditie was niettemin uitgerust met kaarten, want het gebied was van de lucht uit in kaart gebracht. Ter beveiliging van de expeditieleden was een detachement mariniers en een detachement van de politie mee gegaan. Dr. Brongersma toonde zijn gehoor aan de hand van geprojec teerde foto's en diapositieven hoe de expeditie gehuisvest was ge weest. Met de locale bevolking zijn nooit enige moeilijkheden voorgekomen, hoewel kampongs onderling to el eens oorlog voerden. Hoewel daar bij doden vielen bestonden er toch bepaalde regels van sportiviteit Zo hakte men met vereende krachten eerst een slagveld kaal van gewas sen om er daarna te gaan strijden. Als het regende werd de oorlog tijdelijk geschorst. De „Rijkdommen" der expeditie Groot ontzag hadden de Papoea's voor alle „rijkdommen" der expe ditie, zoals ijzeren bijlen, kralen en kettingen. Het verwonderde hen, aldus spreker, dat de blanke man nen met al die rijkdom geen vrou wen bezaten Ze begonnen zich op den duur ernstig ongerust te ma ken over de wijze waarop het blan ke ras in stand moest worden ge houden. Toen kwam echter de gou verneur met zijn vrouw op bezoek. De belangstelling voor mevr. Plat- teel was ongeveinsd en intens. Soms klopten de Papoea's een be stuursambtenaar op de schouder en TONEEL EN FILM „Pal Joey", een film met Frank Sinatra in Concertzaalprogramma Tweede film: „Operatie „Kajak" De film „Pal Joey" staat als eer ste op het Concertzaalprogramma. Een film van het luchtige soort, met „Frankie" (Frank Sinatra) in de hoofdrol Een nachtclub-artist haalt zich de toorn van de politie op de hals en wordt uitgewezen. G-?k weg probeert hij het ergens anders en dat lukt, want zingen kan hij veroverend Veroverend ook in andere zin, want uiteraard komt de zanger in contact met de dames, aan één van hen wijdt hij het liedje „-Chez Josy". Die song slaat dieper in, dan de maker en zanger oorspronkelijk had kunnen verwachten, want in heel bijzon dere zin „slaat het aan". Als tweede film presenteert de Concertzaal de verfilming van een oorlogswaagstuk onder de titel „Operatie Kajak", met in de hoofdh rollen Jose Ferrer en Trevor Ho ward. De film gaat over de op dracht aan het korps mariniers een gedufd plan van majoor Stringer uit te voeren: met een kleine groep kano's de Gironde opvaren en de schepen in de haven opblazen. "Wij zien in dez? film dan ook.een waar gebeurde episode uit de laatste we reldoorlog. In 1941 blokkeerde En geland met zijn marine het door de Duitsers bezette continent. Uit de haven van Bordeaux weten echter steeds vrachtschepen te ontsnap pen en voor aanvoer van gewichti ge grondstoffen te zorgen. Het is voor Engeland een levensbelang de ze schepen te vernietigen. Men schrikt er voor terug de stad met haar bevriende bevolking te bom barderen. Het korps mariniers krijgt de opdracht en onderneemt een aanval metkajaks! Een boeiende film met uitstekend ca merawerk. Bioscoop Hotel „Bom" Te Haamstede gaat de hier reeds eerder besproken film: „Hercules", een Italiaanse produkt met Steve Reeves, Sylvia Koscina en Gianna Maria Canale. Ingezonden mededeling Voor een goed 2 Jaar gr.tl. v.rzek.rd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9