De Duitse aanslag op Eisenhower Fazant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 27 november 1959 No. is«75 Alle aanleiding onderzoekingen voort te zetten IJ MUIDEN, 25-11. De eendaagse op een diepte van vier tot zes me- Katwijk aan Zee in de Noordzee gelegen fundamenten van het Cas- tellum „Brittenburg", ondernomen door vijftien kikvorsmannen van de Onder Water Jagersclub te Amster dam en van het Bureau Wijsmuller te lJmuiden, twee leden van de Archeologische Werkgemeenschap voor westelijk Nederland en ir. Trimpe-Burger van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, is vanavond om half zeven in lJmuiden be ëindigd. Gedurende twee en een half uur hebben de kikvorsmannen in groe pen van drie de zeebodem onder de kust ten noorden van de uitmon ding van de Oude Rijn afgezocht in een lijn die in noordwestelijke richting loopt vanaf de Nederlandse Hervormde kerk op de boulevard te Katwijk. Daarbij werd geope reerd vanaf de zeesleepboot „Hec tor" en twee motorsloepen, die uit gerust waren met draagbare echo loden om de z?ebodem af te peilen. Eén groep kikvorsmannen is daar bij op een bult in de zeebodem ge stoten, terwijl voorts een ongeveer veertig centimeter boven de zee bodem uitstekende paal is gevon den. Zwaar cn hard werk Het werk voor de kikvorsmannen was zeer zwaar en koud, en moest op een diepte va nvier tot zes me ter worden verricht. De tempera tuur van het water was slechts elf tot dertien graden, terwijl het zicht Soldaat bereikte de vrijheid De Oostenrijkse politie heeft meegedeeld, dat een achttienjarige Tsjechoslowaakse soldaat in Oos tenrijk om politiek asiel heeft ver zocht. De soldaat zegt via een van de lange tunnels, die onder de sleutel die toegang gaf tot de van Tsjechoslowakije lopen, naar de Oostenrijkse grens te zijn ge gaan. Volgens de soldaat had hij de sleutel die toegang gaf to de gang, uit een commandopost van de grenswacht gestolen. De leden van de grenswacht maken gebruik van deze tunnels om bij de grens te komen. TULPEN UIT AMSTERDAM BIRMINGHAM, 26-11. De stad Birmingham heeft be sloten de vierhonderdste ver jaardag van het overbrengen van de tulpenbol uit Azië naar west-Europa te vieren met de aanleg van een tul penpark in de stad. De eerste 2.000 bollen - een gift van de K.L.M. - is woensdag uit Amsterdam aangekomen. In totaal zullen 160.000 bollen geplant worden. Voorts zul len feestelijkheden worden georganiseerd. Zo zullen Ne derlandse meisjes in kleder dracht dansen uitvoeren en duizenden corsages uitdelen. „Wij zullen proberen de be volking in dit gebied met iets van Nederland kennis te laten maken", aldus een van de organisatoren. werd belemmerd door een zuidwes telijke bries, die het zand op de zeebodem opwoelde ,,De verwachtingen waren niet hoog gespannen", aldus ir. Trimpe- Burger, „maar de vandaag opgeda ne ervaringen met een gecombi neerd onderzoek door kikvorsman nen en archeologen zeggen wij, dat het de moeite waard is om dit on derzoek door te zetten". Omtrent de „Brittenburg", aldus ir. Trimpe- Burger en d? leden der werkge meenschap, is nog heel weinig be kend. Er is nog steeds twijfel over de juiste ligging van het castellum en ook over het feit, of het uit de Romeinse tijd (vierde eeuw) of uit de middeleeuwen stamt. Zodra men meer vondsten doet en er in slaagt stenen boven water te bren gen, kan getracht worden antwoord te geven op deze vragen. ZIERIKZEE WINKELS LANGER GEOPEND Van de Middenstandscentrale al hier vernemen wij dat de plaatse lijke winkels op maandag 30 no vember en dinsdag 1, woensdag 2, donderdag 3 en vrijdag 4 december geopend zullen zijn tot 9 uur des avonds. De aandacht wordt er op gevestigd dat de winkels op zater dag 5 december op de normale tijd, dus om 6 (zes) uur gesloten zullen worden. Bejaardenmiddag N.C.V.B. Woensdag j.l. organiseerde de N.C.V.B. een bejaardenmiddag, ge houden in het rusthuis „Irene". De zeer goed bezochte bijeenkomst werd geopend met het zingen van ps. 121 en het lezen van ps. 121, naar aanleiding waarvan een me ditatie werd gehouden. Zuster de Ruijter hield hierna een praatje over het bejaard wor den én het bejaard zijn, waarnaar met grote aandacht werd geluis terd. Na samenzang en pauze las mevrouw Lakké het verhaal van K. Norel „Moeilijk scheiden" en vervolgens Hans van Vloten een gedicht over spinnende poezen. De samenkomst werd gesloten met gebed en zingen. KERSTGROET VAN EEN LEGER Er gaan verhalen over de Amerikaanse soldaten d?e alleen met hun over wicht aa nmateriaal de oorlog gewonnen zouden hebben. Oe gebeurtenis sen rondom Kerstmis 1944 in de veldslag in de Ardennen leren ons wel het tegendeel. Wat in die bij uistek donkere dagen bij de intrede van het be vrijdingsjaar door de Amerikanen is geleden en gepresteerd, is helaas bij vele Nederlanders onbekend gebleven door de diepe nood waarin zij toen zelf verkeerden. Half december 1944 zette Hitier zijn beruchte Ardennen-offensief in met het doel de geallieerde verbindingswegen te verbreken en hun aanvoer af te snijden. Antwerpen was zijn voorlopig doel en mocht Von Rundstedt er niet in slagen deze stad te bereiken, dan moest hij de aanval zoveel mo gelijk rekken, om op die manier de Duitse wapenindustrie gelegenheid te. geven nieuwe projectielen te construeren, die de krijgskans nog ten gunste van het Derde Rijk zouden doen keren. Zijn opzet is mislukt en het Duitse leger moest er zwaar voor boeten: honderdtwintigduizend doden en ge wonden, 16QQ vliegtuigen, 600 pantserv/agens en een grote voorraad ben zine vielen de geallieerden in handen. De plannen der super-germanen waren goed voorbereid. Tussen Monschau en Echternach lag de vierde Amerikaanse devisie, die volkomen uitgeput uit de bossen van Hürtgen was teruggetrokken. Dagenlang haden de mannen daar Nederlandse peren doen het best op de buitenlandse markt Koelhuisprodukt hoog aan de prtfs DEN HAAG, 24-11. In de stre ken van ons land waar veel peren groeien en met name is dat het ge val in Noord-Holland en in Zee land, is op het ogenblik een toe nemende aanvoer van dit product dat is bewaard in de koelhuizen van de veilingen. Vooral het ras Conference wordt thans in grote kwantums aange boden en vindt een goed onthaal op de binnenlandse markt en op vele buitenlandse markten. De prijs van de grote maten van dit ras ligt thans op de veilingen tus sen 75 en 80 cent per kg. en voor de kleine maten wordt 65 tot 70 cent per kg. betaald. Een ander belangrijk ras dat nu in grote hoeveelheden wordt aan geboden is de Legipont. Vooral Westduitsland heeft hier voor zeer veel belangstelling en betaalt prijzen welke lopen van 80 tot 85 cent per kg. voor de goede kwaliteit. Naar vele landen Naar vele landen worden thans Nederlandse peren verzonden. Ons land kan namelijk een prima pro- dukt leveren en in alle produktie gebieden van Westeuropa was de oogst dit jaar kleiner dan het voor gaande jaar en zijn de voorraden thans reeds ver geruimd. In de tweede week van novem ber werden volgens het uitvoer- controle-bureau vanuit ons land 2327 ton peren geëxporteerd. Hier van was Westduitsland met 1321 ton de belangrijkste afnemer. Op de tweede plaats kwam Frankrijk met 548 ton. Naar België en Luxemburg gingen in de tweede week van november 192 ton Ne derlandse peren, naar Engeland 121 ton, naar Zweden 42 ton, Fin land 32 ton, Ierland 45 ton en Afrika 6 ton. Over het algemeen wordt dit jaar vroeger dan in andere jaren begonnen met het ruimen van de peren uit de koelhuizen. De subcommissie voor het ver voer te water van de economische commissie van de Verenigde Naties voor lEuropa heeft besloten een werkgroep in het leven te roepen die moet onderzoeken of het moge lijk is de Europese waterwegen tot één net te verenigen. Het gaat in het bijzonder om kanalen tussen de Rijn en de Donau, de Donau cn de Oder, de Oder en de Weichsel en de Adriatische Zee en het Lago Maggiore, aldus is uit Genève ge meld. bloedige gevechten geleverd en zij hoopten in het mooie landschap van de Ardennen wat op verhaal te kunnen komen. Maar vroeg m de morgen van de 16e december braakten de Duitse vuurmonden hun verderfelijk Lood uit over de vermoeide yankees, die eerst nauwelijks begrepen, wat er eigenlijk aan de hand was. De Duitse spionnagedienst had goed werk verricht. De Amerikaanse stellingen werden spoedig uiteen geschoten en weldra rolden de Duitse pantsercolonnes het Belgi sche heuvelland binnen. Dorp na dorp werd door Von Rundstedt ge nomen: Houffalize, Rochefort, Si- bret, Neufchateau. Reeds werd Bastogne met insluiting bedreigd en stonden de S S.-troepen op nog geen vijftien km. van de Maas. Als speciale attractie had Hitier 166 van zijn volgelingen in Ameri kaans uniform gestoken en achter de linies neergelaten om daar ver warring te stichten. Zij stonden onder leiding van Skorzeny, de man die Mussolini had ontvoerd. Deze speciaal daartoe opgeleide man schappen spraken perfekt Engels en hadden een bijzondere opdracht: zij moesten Eisenhower en zijn staf vermoorden en waren daartoe voor zien van Amerikaanse wapens en auto's. Wie is er kampioen Gelukkig had men die bandieten geen „slang" geleerd, zodat het grootste gedeelte van hen spoedig werd ingerekend. Bovendien ston den de Duitsers met een mond vol tanden als er vragen werden ge steld over de Amerikaanse sport helden. Daar hadden zij geen kaas van gegeten! Eisenhower werd een week lang streng bewaakt en was de gevangene van zijn eigen man nen. Psychologisch gezien is deze krijgslist stellig niet verstandig geweest. De overrompelde Ameri kanen waren duivels en alhoewel de toestand verward was en de een de ander wantrouwde, verdeelden zij zich in groepjes van 25 tot 40 man en vochten zij als leeuwen te gen de Duitse infanterie. Hun te genstand bleek zo hevig, dat de Duitse stafchef, generaal Jodl, nog dezelfde dag Hitier telegrafeerde en hem verzocht zijn plan op te geven. Had 'het handjevol Amerikanen, dat in het uitgangspunt Echternach in de kelders verschanst lag, dit geweten,, dan hadden zij stellig nog meer dan 150 Duitsers naar de an dere wereld gezonden gedurende de tijd, dat ze van hun makkers af gesneden waren. „Loop naar de pomp!" Maar de strijd werd vreselijker. De kou was hevig en rijen Ameri kanen vroren dood op de velden. Het luchtwapen kon niet gebruikt worden wegens mist en koude en steeds meer Duitse infanterie stroomde door de 90 km. brede fronbreuk België binnen. Generaal MacAuliffe, die in Bas togne zat opgesloten, zond op het Duitse capitulatieverzoek als ant woord terug: „Nutts". In goed Ne derlands betekent dit „loop naar de pomp" en zijn houding werd be loond. Montgomery, die ergens in Zuid-Nederland lag, ijlde met het 2e Engelse leger te hulp. Hét 9e en le Amerikaanse leger oefenden me de grote druk uit op het noordelij ke deel van Hitiers troepen. Op hetzelfde moment schoot generaal Harmon met het derde Amerikaan se leger vanuit het zuiden noord waarts en pakte de Duitsers met een stevig aan, om MacAuliffe in Bastogne te bevrijden Al vechten de nam hij zijn tanks bij twee of drie uit de strijd en voorzag ze van rubberonderlagen, zodat ze op be vroren terrein konden opereren. Toen hij op het toneel van de strijd arriveerde, heerste verwar ring nog alom. Elk kwartier wissel den de wachtwoorden en een van zijn eigen schildwachten onder wierp hem aan een scherp vérhoor, toen hij eens een wachtwoord niet kon noemen omdat het zijne inmid dels al weer verouderd was. Ge lukkig slaagde hij voor het examen Amerikaans dat hem werd afgeno men. Hij spoedde zich naar gene raal Collins en droeg hem op, on middellijk een tankaanval tegen Buissonville in te zetten. Collins vond het wonderlijk, want het was avond en nooit vochten de tanks in het donker. Harmon stond er op, dat zijn plan werd uitgevoerd en Hoe het Ardennen-offensief tot staan kwam op weg naar Buissonville hoorden de Amerikanen zowaar een gepant serde Duitse colonne op zich afko men. Al wat Amerikaan heette dook in de bossen aan weerszijden van de weg en enkele uren latei- werd in een moordend gevecht de gehele Duitse colonne, die in de val liep, met bepantsering en al ver nietigd. Amerikaanse tanks In Celles lag de tweede Duitse pantserdivisie. Een groep zeer ge vaarlijke rakkers, goed geoefend en tot de tanden gewapend. Ook zij gebruikten bij de aanval van Har mon een. niet toegestane krijgslist, door de Amerikanen met hun eigen buitgemaakte wagens en tanks te gemoet te gaan Ontzettend is daar toen gevochten. De Amerikanen ontstaken in een furie en beukten wild van woede op elk voertuig waaruit Duits vuur spoot. Weinige Duitsers overleefden het gevecht. •Enkele dagen later volgde de be slissende slag, waarbij de Sherman- tanks van Harmon het tegen de be faamde Tijger- en Panthertanks van Von Rundstedt moesten opne men. Harmon moest dit verliezen, want de Duitse tanks waren beter Gelukkig was er een eskader Ty phoons in de buurt met raketbom- men. Het weer liet een luchtopera- tie nu toe en daar er geen geschik te radio-installatië aanwezig was, liet men een klein onbewapend vliegtuigje als gids fungeren. Dit onbewapende gedrocht werd ge bruikt voor artillerie-observatie en de piloot kende de vijandelijke po sities op zijn duimpje. Het groepje valken, aangevoerd door een mus, veranderde de Duitse pantsercolon nes in een hoop oudroest, waarna de Shermans voor de rest zorgden. Onvermoeid trokken de Amerika nen voorwaarts en hun groot aan tal gesneuvelden wijst erop, hoe zeer zij zich hebben gegeven. In de modder en de sneeuw van de Ar dennen vond vooral d? Duitse in fanterist in de Amerikaan zijn meéster. Nog voor het jaar in krijgsrumoer ten einde liep, zonden Harmon en zijn mannen ons hun boodschap voor het komend tijds gewricht: wij komen, houdt nog even vol. De dodenzang van stenguns en mitrailleurs overstemde de kerst klokken van 1944, nu vijftien jaar geleden, toen de bevrijding gloorde in het decemberlicht. mr. A. G. Onder auspiciën van het U.V.V.- damescomité wordt de Sint Nico- laasviering van de Bejaardensoci- eteit gehouden op maandag 30 november a.s., in de benedenzaal van ..Concordia" (7.30 uur). Alle bejaarden zijn welkom op dit Sint Nicolaasfeest. oosterland Rode Kruis filmavond Maandag 30 november wordt in het Chr. Vereniginsgebouw een Rode Kruis-filmavond georgani seerd. Vertoond zal worden de ook reeds elders cp het eiland ver toonde film: „Meisjes in het wit". Bovendien is er een aantrek kelijk voorprogramma, zodat de afdeling Duiveland terecht grond heeft voor het verwachten van veel bezoek. ANNA-JACOBAPOLDER Nieuwe gereformeerde kerk en pastorie Te Anna Jacobapolder worden een nieuwe gereformeerde kerk en pastorie gebouwd. Het oude ge bouw verkeerde in een dusdanige slechte toestand, dat men plannen tot restauratie heeft moeten laten schieten en men tot nieuwbouw be sloot. De bouw van kerk en pasto rie werd gegund aan de aannemers firma W. Ligtendag te St. Philips- land. De pastorie is reeds enige tijd onder de kap, zodat bij slecht weer aan het interieur kan worden door gewerkt. De kerk is nog niet zover. Tz.t. zal een nieuw orgel in de kerk worden geplaatst. Over de plannen hiertoe is echter nog ver der niets bekend. Men heeft thans de beschikking over een harmo nium. EEN SLAAPLIGA In Parijs is een „Slaapliga" opgericht die lijders aan slapeloosheid zal leren hoe zij normaal kunnen slapen. De methode bestaat uit een serie spier- en ademhalings oefeningen om geest en li chaam te ontspannen, 'zo werd van de zijde der liga meegedeeld. Gezegd werd dat 25 procent van de pa tiënten die gedurende twee weken elke avond ongeveer een kwartier deze werkwijze had gevolgd, normaal kon den slapen en dat 75 procent nu beter sliep. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 28-29 november: P. W. J. Vogelaar, tel. 01110-2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 28-29 november: J. L. Braber te Dreischor, tel. 01112-280. Het dier was gekocht voor de slacht. Laten we zeggen, omdat de kersttijd toch ook naakt, ook al is Sint nog volop en route en nog niet aan zijn jaardag toe. Het dier was een fazantlaten we zeggen (voor de gezelligheid) een vetterd, wiens uiterlijk en innerlijk perspektieven bood voor de soep- en braadpot. De fazant, gekocht voor de slacht werd gedwongen de laatste nacht van zijn leven door te brengen in het schuurtje. De dag daarop zou het vonnis worden voltrokken. Het dierlijk instinct vertelde hem echter dat het nachtelijk avontuur in het schuurtje een achtergrond had en de ochtend was al flink aan het doorkrieken toen de haan met het volle gewicht van zijn slacht- lijf een ruitje versplinterde, onder het motto: „I cheese freedwn". De fazant kwam terecht in een naburige tuin, waar hij alle voor handen zijnde camouflagemogelijk- heden uitbuitte en dus het voet spoor volgde van de infanterist: „zien, zonder gezien te worden". Uiteraard werd zijn ontbreken ontdekt en zijn verblijfplaats onge veer gelocaliseerd. Gevolg was dat de eigenaresse van de fazant, die bij wijze van spreken reeds bra- densgereed stond, zenuwachtig bij buurvrouw belde en bijna zonder antwoord af te wachten, de fazan- tentuin inrende op zoek Tiaar het dier. Toevallig echter had de fazant geconcludeerd, dat hij nu weer wel net lang genoeg in de tuin had rondgescharreld. Mitsdien ging hij op de wieken. In zijn vlucht echter gaf de fa zant een portie ironie weg, die waard is aan de vergetelheid te worden ontrukt. Voordat hij namelijk zich volle dig ging storten in de heerlijke, on eindige vrijheid van de wereld, zette hij zich ten afscheid neer tus sen de twee stenen zwanen op de Lutherse kerk. Hoe happy moet hij zich ge voeld hebben, tussen deze versteen de collega's en hoe onbereikbaar voor hen, die soep willen eten. Na genoeg te hebben genoten van dit ironische grapje is hij weggevlogen de braadpot eindeloos ver achter zich latend! EILANDMAN. Kikvorsniannen doken de zee in op zoek naar STAD FN PROVINCIE resten van kasteel ZIERIKZEE St. Nicolaasviering bejaarden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5