Het nieuwingebouwde orgel in de Gereformeerde Kerk te Zierikzee Zilmeèa Een derde gat BROEDENDE KOOLMEZEN AANGETROFFEN IN TWEE HOLLE IJZEREN PIJPEN In slaagt U zeker! 'n betrouwbaar zwitsers anker horloge STAD EN PROVINCIE Toneelgroep „Theater' brengt „Mama San" UNIEKE VOGELSENSATIE TE OUWERKERK Ingezonden mededeling GËRÖ1( Z1LMETA) Ornithologische kalender in de war (Van onze redakteur) OUWERKERK. De heer A. Bron te Ouwerkerk heeft een wonder lijke ontdekking gedaan, die bewijst dat - wellicht door de droge zomer - de ornithologische kalender toch in de war is. In een tweetal ijzeren pijpen, staande achter zijn woning (Ring 3) ontdekte hij dezer dagen twee paar broedende koolmezen. Op het moment van de ontdekking schreef men eind november, zodat de uitdrukking „unieke vogelsensa tie" niet te zwaar mag worden genoemd. De pijpen zijn 5 meter hoog en van binnen hol De heer B. wilde ijzeren pennen van boven in de in de grond staande pijpen aanbren gen, om aanhechtpunten te verkrij gen voor het bevestigen van. een waslijn. Het was hem al eerder op gevallen, dat uit beide pijpen vo geltjes af en aan vlogen. Hij dacht dat het kwikstaartjes waren, maar het bleken koolmezen te zijn. Kij ken in de buis was geen gemakke lijk werk. Men moest daartoe een schuurtje beklimmen van ongeveer drie meter hoogte en een volwas sen persoon kan dan in de buis kic ken. Daarin bleken aanwezig een nest met jonge koolmezen. Ook in tweede pijp was er een af en aan vliegen van koolmezen, zodat mag worden aangenomen dat zich ook hierin een nest met jongen bevindt. Gehoord en gezien De heer Bron waarschuwde de ornitholoog de heer J. Vijverberg GASVERGIFTIGING OP DORDTSE SCHOOL DORDRECHT, 26-11. In de twee- de klas van de openbare lagere school in de Balistraat te Zwijn- dreeht werden vandaag enkele kin deren onwel. Drie zevenjarige kin deren moesten door de onderwij zeres naar buiten gebracht worden. Toen ook andere kinderen klachten bleken te hebben werd de gehele klas naar buiten gestuurd. Een in middels gewaarschuwde dokter constateerde bij de drie kinderen een begin van gasvergiftiging. Na onderzoek bleek, dat uit een onder gronds lek in een gasleiding in het schoollokaal gas was binnenge stroomd. De drie kinderen, die voor onderzoek naar een ziekenhuis in Dordrecht werden gebracht, hebben gelukkig geen nadelige gevolgen van de lichte vergiftiging opgelo pen. te Noordgouwe, die het geluid van de piepende jongen heeft gehoord en de vogels heeft zien af en aan vliegen. Het zichtbare nest was on geveer 40 cm. onder de bovenkant van de pijp aangebracht. Uiteraard heeft de heer Bron maar even ver geten, dat de pijpen bestemd zijn voor het vastmaken van waslijnen, want niet elk vogeltje legt een ei in november. Zeker ook niet elke koolmees, maar de Ouwerkerkse wel. Er is maar één woord voor: „kras Ingezonden mededeling Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor wonderen doen. Duizenden werden verlost van bun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eer der hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - onder vindt U die weldadige verlossing al gauw. In judogreep gebleven TOKIO, 27-11. Een Japanse stu dent die te diep in het glaasje had gekeken, gooide donderdag in een overmoedige bui een steen door de ruiten van het huis van de Ameri kaanse professor Charles Ellio Per ry, hoogleraar aan een universiteit te Tokio. De professor kon dit natuurlijk niet accepteren en nam de student bij wijze van straf zijn identiteits bewijs af. De jongeman wond zich hierover zo op dat hij de hoogleraar in een judogreep nam, tengevolge waarvan deze overleed. Twee cassettes en twee modellen zijn hier afgebeeld. U kunt bij Uw Gero-leverancier keuze maken uit veel meer kfcx cassette-samenstellingen ijife. in 10 couvert-modellen. Prijzen i vanaf f 72.- Poetsen overbodig Het Gero Spaarkrediet: Een fabrikaat voor Uw gehele leven, op aantrek kelijke voorwaarden en coch cassette gratis Koopt U de complete inhoud Ineens dan ontvangt U de waardevolle cassette gratis. Ideaal voor het opbergen EEN BIJZONDER INSTRUMENT Ingezonden mededeling Wormer loopt in de gaten (Van onze correspondent) WORMER, 26 nov. - In Wor mer is men blijkbaar niet voor één gat te vangen. De afgelopen nacht is er een derde gat ontstaan. Weer so'n geheimzinnig, meters diep en vtffkantig gat en wel in bet weiland van boer K., ongeveer 800 meter verwij derd van het veelbesproken tweede gat. De Maatschappij tot Exploitatie van Wor mergaten is onmiddellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek. Een bliksem- onderzoek, want men hoopt nog vandaag het raadsel te ontsluieren. De Maatschap-, pij ziet er kennelijk nog een gat in. Wij' houden u op de hoogte. Raadpleeg dus de krant van morgen. Wellicht kunnen wij u dan meer vertellen, want wat in het gat zit verzuurt niet! Instrument met „zwevende mechanieken" ZIERIKZEE, 27-11. Zeer binnenkort krygt Zierikzee er een zeer bijzonder orgel bij. Feitelijk zeggen wij het zo fout, want het orgel is al bespeelbaar en is ingebouwd door de bekende orgelbouwers Gebrs. van Vulpen te Utrecht in de gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat. Het nieuwe instrument is aangebracht op de gaanderij, waar vroeger ook het oude stond. Het nieuwe orgel is evenwel veel groter en vormt een monumentale afsluiting van de bovenachterzyde van de kerk. Het orgel is bijzonder welluidend en wie de beneden afgedrukte dis positie van h'et instrument bestu deert, zal zulks wel willen aanne men. Het orgel bezit een hoofd werk, een rugwerk, een borstwerk en pedaal. De klavieromvang be draagt 54 toetsen en het pedaalkla vier 30 toetsen. Het orgel heeft een mechanische tractuur. Het pedaal- werk is geplaatst achter het hoofcb- werk. Een bijzonderheid van het orgel zijn de zg. zwevende mecha nieken, waardoor ontregeling van de klavieren uitgesloten is. Het tre mulant vindt men op het borst werk. De manuaaltoetsen (onder) zijn belegd met ebbenhout De bo- ventoetsen zijn van palmhout, be legd met ivoor. De orgelkassen zijn gemaakt van fijn massief eikenhout en voorzien van fraai teakhouten rasterwerk boven de frontpijpen, die van metaal met een hoog tin gehalte zijn vervaardigd. De dispositie Volledigheidshalve laten wij hier onder de dispositie van het orgel volgen: OOSTEBLAND Aardappelen voor .Kinderzorg' Door de landbouwers in deze ge meente werden ten behoeve van de stichting „Kinderzorg" te Middel burg bijeengebracht zestien zakken aardappelen en een zak kleding. De heer Matth. Bal Pz. droeg zorg voor de verzending. Hoofdwerk: Prestant Roerfluit Octaaf Spitsfluit Octaaf Mixtuur Trompet Rugwerk: Prestant 4' Holpijp 8' Roerfluit 4' Gemshoorn 2' Nasard 1W Sexquialter 2 st. Scherp 4 st. Dulciaan 16' Kromhoorn 8' Borstwerk: Gedekt Ged. fluit Prestant Siflet Regaal Scheepvaartberichten Bonita, 26 te New York. Esso Nederland (t), pass. 26 Malta naar Port Said. Kenia (t.), 26 van Berre naar Vado. Lemsterkerk, 25 te Antwerpen. OPLOSSING PUZZEL De visitekaartjes zijn deze week gewonnen door: de heer M. GOUDZWAARD, Ring 1, Ouwerkerk Het pocketboek gaat ditmaal naar de heer J. BLOEM, Balieplein 10, Zierikzee Bo vengenoemden zijn dus de prijswinnaars van onze puzzelru- briek van vrijdag 20 november. In verband met onze speciale St Nicolaas-prijsvraag komt het kruis woordraadsel van vandaag te ver vollen. Voor de St. Nicolaaspuzzel zie ons nummer van gisteren (don- De oplossing van ons vorig kruis woordraadsel zal maandag a_s. ge plaatst worden. a De overstromingen die de afge lopen twee dagen het zuiden van Italië hebben getroffen, hebben tot donderdagavond aan minstens vijf tien mensen het leven gekost Vol gens plaatselijke autoriteiten kan het dodencijfer nog hoger zijn, aan gezien nog vele dorpen van de bui tenwereld zijn afgesneden. Ingezonden mededeling AANDACHT VOOR DE DIEREN Afd. Zeeland Dierenbeschermingsvereniging organiseerde propaganda-avond Het paard en de hond in centrum der belangstelling Loten: maandag OOSTEBLAND Biljartclub opgericht Dezer dagen werd een vergade ring gehouden om te geraken tot oprichting van een biljartvereni ging alhier. De naam werd: B.V.O., hetgeen betekent: „Biljartvereni ging Oosterland". De heer M. Ver hoek werd als voorzitter gekozen, terwijl de heer A. Mol secretaris penningmeester is. De heer J. de Jonge zal als wedstrijdleider fun geren. Als alles goed reilt en zeilt wil men reeds begin van het vol gende Jaar deelnemen aan een com petitie van de Nederl. Biljart Bond. Men is aanvankelijk met een acht tal leden gestart. Speeltuin in oprichting Woensdagavond kwamen enige personen uit deze gemeente bijeen teneinde tot oprichting te geraken van een speeltuin voor de j^ugd. Alle aanwezigen traden tot het voorlopige comité toe. De bedoeling is een vereniging te vormen, met als leden dc ouders van kinderen, terwijl ook zal worden getracht do nateurs te winnen. Tijdens de ver gadering werd een voorlopig be stuur gevormd, bestaande uit de heren A. Bakker Wz.f voorzitter; J. Hoekman, secretaris en J. Stuij, penningmeester. Binnenkort hoopt uw winkelier I men weer een vergadering te be leggen met ouders en verdere be langstellenden, teneinde tot een de- finiti?ve oprichting te geraken. Een gedeelte van het sportveld „De Saële" zal worden ingericht tot speelplaats. Tijdens de vergadering werd door een plaatselijke vereni ging reeds een jaarlijkse bijdrage toegezegd, en het voorlopig bestuur hoopt dat er nog meer verenigingen en corporaties uit onze gemeente dit nobele voorbeeld zullen volgen. Filmavond Algemene Bouwbedrijfsbond De afdeling Oosterland van de Algemene Nederlandse Bouwbe drijfsbond belegde donderdag in het Herv. Verenigingsgebouw een filmavond. In de middaguren werd een speciale kindervoorstelling ge houden. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer M. Dorst, werd overgegaan tot afwerking van een onderhoudend filmprogramma. Na een vrolijke tekenfilm werd een zeer fraaie kleurenfilm geprojec teerd welke een schitterend beeld gaf van de fabricage en toepassing van de Nederlandse baksteen. Als hoofdfilm werd na de pauze ver toond het indrukwekkende relaas „Gestrande jeugd", met als hoofd persoon de twaalfjarige Johnny Holiday, welke (misleid) op het slechte pad wordt gestuurd. Na afloop sprak de voorzitter 'n woord van dank tot de filmopera teur en de aanwezigen. Pedaal: Bourdon 16' Prestant 8' Octaaf 4' Mixtuur 5 st. Bazuin 16' Trompet 4' Z. ZIERIKZEE, 27-11. Onder auspi ciën van de Z.V.U. brengt de To neelgroep „Theater" woensdag 2 december het prachtig beoordeelde toneelstuk „Mama San", dat elders in het land grote successen behaal de. In de rij van medespelenden treffen wij o.m. de namen aan van Enny Mols-deLeeuwe en Cruys Voorberg. Plaats van handeling van het stuk is respektievelijk New York, een oceaanstomer en Tokio, waarmede reeds de exotiek van het gegeven is getypeerd. Vele mede spelenden zijn regelmatig op de te levisie te zien. Een unieke kans voor de kijkers dus, deze medewer kenden nu eens in levende lijve aan het werk te zien. Het blijspel in drie bedrijven „Mama San" gaat onder de oorspronkelijke titel „A> majority of one" al maanden lang met groot succes op Broadway te New York, waar men de hoofdrol speler tot 1 juli 1961 heeft gecon tracteerd. Uit een toelichting op „Mama San" citeren wij nog het volgende: Koppelingen: Hoofdwerk - Pedaal Rugwerk - Pedaal Rugwerk - Hoofdwerk Borstwerk. Hoofdwerk U. „East Is East and West is West, and neverdichtte Rudyard Kip ling. Al te vaak wordt zijn uit spraak verdraaid aangehaald, maar hoe dan ook in „Mama San" ont moeten oost en west elkaar wél en met meer wederzijds begrip dan men gemeenlijk verwacht. Ligt dóór eigenlijk wel de kern van het spel dat u zo dadelijk onder deze problematische titel wordt gebo den? Ik geloof het niet, al wordt de ondoorgrondelijke bekoring van het Nippon der oude traditie ten tonele gevoerd. Het lijkt mij, dat de kern van dit spel veeleer te zoeken is in het feit, dat mensen, die in de laat ste grote oorlog door de noodlotti ge beslissingen van de hoge poli tiek aan weerszijden van de front lijn zijn komen te staan, elkaar bij nadere kennismaking - alle voorin genomenheid ten spijt - gaan waar deren, omdat zij tenslotte allemaal mensen zijn: weerloos tegen het zelfde verdriet, bezield door de zelfde idealen en daardoor als mens elkaar zeer nastaand". ZIERIKZEE, 26-11. De afdeling Zeeland-noord van de Ncd. Ver eniging tot Bescherming van Die ren organiseerde vandaag in de „Graanbeurs" een uitstekend ge slaagde propaganda-avond, die he laas niet druk was bezocht. De thuisblijvers kunnen spijt hebben, want een tweetal films werd ver toond, die indringend het nut van de dierenbescherming in het licht stelden en bovendien uitmuntten door natuurschoon. Als sprekers trauen op de secretaris van de af deling de heer J. van Meerendonk en de ornitholoog de heer J. Ivang. De heer van Meerendonk merkte op dat - gezien de resultaten - de belangstelling voor de dierenbe scherming op Schouwen-Dulveland toch op peil is. Spr. bracht dank aan mevr. T. van der Linden- de Wit, die zich zeer inspant voor de afdeling. Het prachtige resultaat van de jongste collekte is mede aan haar optreden te danken Met het asyl aan de Grachtweg ligt het wat moeilijk, omdat om wonenden last ondervinden. Naar een betere oplossing wordt gezocht. Op het eiland telt de afdeling 130 leden, w.o. 70 te Zierikzee. Meer geld zal nodig zijn om een nog be tere service te kunnen geven, want dierenbescherming ook in deze om geving blijft harde noodzaak. Spr. bracht hulde aan burge meester S. Frnncke van Kerkwer- ve, die onlangs bij een brand 22 koeien en 2 varkens wist te redden. De noodzaak van brandvrije stal len bepleitte spr., lettende op dit voorbeeld. In verband met het vo rig jaar gevierde 60-jarig bestaan van de vereniging, trok spr. een vergelijking met de toestanden in 1910, toen het dier „vogelvrij" was en - gelet hierop - is er toch al vteel ten goede veranderd. De dierenbe schermers echter blijven uitzien naar de Dierenwet, die er t.z.t. ko men zal. Eerst dan is het mogelijk mishandelaars behoorlijk aan te pakken. Ook op internationaal ge bied moet nog veel worden verbe terd. Reële aanpak De heer Ivang leidde de films in met een enkel woord, ponerend dat het dierenbeschermingswerk een reële aanpak vergt. De bescher mers pogen hun werk zo goed mo gelijk te doen Het opbrengen van positieve liefde voor het dier, kan ook in eigen omgeving, veel goeds tot stand brengen. Spr. keerde zich scherp tegen het verwennen van dieren; een hond mag geen koffie drinken en allerlei snoepgoed is uitermate slecht voor de huisdieren. Hierna werd de film „Op zij spoor" vertoond, waarin het paard kritisch op de korrel werd geno men. Vooral bij de paardetranspor- ten komen nog ongekende toestan den voor, die ingrijpen noodzake lijk maken. Vele paarden kunnen ook de oogkleppen missen, terwijl het couperen van staarten een schande blijft. Een andere dokumentaire was ge titeld „Wij en de hond". De hond als huisdier kwam hierin aan zijn trek. Aan de film vast zat een or nithologisch staartje. Wij zagen broedende geelgorsen en baard mannetjes, de wateral en de kuif leeuwerik. De heer Ivang demon streerde verschillende >fpgelgelui- den (fitis en tjiftjaf) en gaf op de films een deskundig commentaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2