a Maximum-snelheden buiten bebouwde kom in studie IB .11 DE ZIERIKZEESCHE COURANT De brug over het Haringvliet omstreeks omstreeks 1968 gereed Roken en longkanker De afsluiting van de Lauwerszee De Zeeuwse veren Kolenvereniging „Eendracht maakt macht" vierde gouden jubileum VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 No. 18675 116e jaargang Z1ERIKMMSNTC0WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. t, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v^h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938 PLANNEN VOOR VEILIGER VERKEER DEN HAAG, 26-11. In beginsel staat de minister van verkeer en waterstaat niet afwijzend tegenover het invoeren van maximum snel heden op wegen buiten de be bouwde kom, variërend naar ge lang van de aard van de wegen. Deze aangelegenheid is reeds door de commissie wegverkeer bestu deerd. De minister stelt zich voor, zich aan de hand van het advies van deze commissie hierover nader te beraden, zo zegt h(j in zijn me morie van antwoord inzake de be groting 1960. De gedachte, maximum snelhe den in te voeren, welke alleen voor een bepaald gedeelte van een et maal gelden, acht de minister voor alsnog weinig aantrekkelijk. De vraag, of eventueel de bevoegdheid tot het voorschrijven van maximum snelheden voor bepaalde gevaarlij ke plekken of trajecten buiten de bebouwde kommen aan de wegbe- heerders dient te worden overgela ten dan wel in handen moet wor den gelegd van de centrale over heid, zal hij het beraad mede in beschouwing worden genomen. Bromfietsvergunning in studie De minister van verkeer en wa terstaat merkt in zijn memorie van antwoord inzake de begroting voor 1960 op dat de vraag of het wense lijk is voor bromfietsers een theo retisch en/of praktisch rij-examen in te voeren reeds meermalen is Buisleiding van Middellandse Zee naar overwogen. Tot dusver is daartoe niet overgegaan, omdat ernstig moet worden betwijfeld, of het daarvan te verwachten nut de uit gebreide organisatie, die daarvoor nodig zou zijn, wel zou rechtvaar digen, ook als men het examen tot een theoretisch deel zou beperken. De vraag of, en zo ja, in hoever re, het aanbeveling verdient op grond van een ingevulde eigen ver klaring een soort bromfietsvergun ning af te geven, die zou kunnen worden ingetrokken indien c-en bromfietser blijkt een gevaar voor het verkeer op te leveren, is thans in studie bij de commissie veilig heid wegverkeer. De minister stelt zich voor zijn standpunt ter zake te bepalen nadat hem het advies van deze commissie zal hebben be reikt de Rijn PARIJS, 26-11. De „Société du Pipe-Line Sud-Europeën", een door 8 Franse en 8 buitenlandse maat schappijen opgerichte onderneming voor de aanleg van een buisleiding van de Middellandse zee naar de boven-Rijn, zal naar zij vandaag bekend maakte dit buisleidingsplan verwezenlijken. In een buitenge wone vergadering van aandeelhou ders is toestemming gegeven voor verhoging van het kapitaal van 19 miljoen tot 6 miljard (oude) frank. De buisleiding, die een lengte van 750 km. zal hebben, zal in het begin 10 miljoen ton ruwe olie ver voeren naar de raffinaderijen, die bij Straatsburg en Karlsruhe zullen worden gebouwd. Het vervoer van ruwe olie door de leiding zal gelei delijk worden opgevoerd tot 30 mil joen ton per jaar Onder de huidige plannen zal de buisleiding op 1 januari 1963 in gebruik worden genomen. DEN HAAG, 27-11. Het ligt voor alsnog in de bedoeling, de bouw van de kostbare brug over het Ha ringvliet, waarvoor met de bouw tijd van een viertal jaren rekening moet worden gehouden, op een zo danig tijdstip ter hand te nemen, dat deze vrijwel gelijktijdig met het totstandkomen van de wegaanslui- ting via de Volkerakdam aan de Noord-Brabantse oever gereed zal zijn. Er van uitgaande, dat na het vol tooien van de dam (volgens de hui dige plannen, omstreeks 1967) nog met een fjdmarge moet worden gerekend voor afwerking van de op de totstandgebrachte vlaste oever verbinding aan te leggen wegen, zal de brug over het Haringvliet volgens deze plannen omstreeks 1968 voor het verkeer kunnen wor den opengesteld, terwijl dan tevens zal kunnen worden beschikt over de nodige verbindingen met de on derscheiden wegennetten in de Hoeksche Waard, op Flakkee en in Noord-Brabant. Deense diplomaat dood aangetroffen NEW YORK, 25-11. De 50-jarige Povl Bang-Jensen, voormalig Deens lid van het secretariaat van de V N., die vorig jaar werd ontslagen om dat hij geweigerd had secretaris generaal Hammarskjoild de namen van Hongaarse getuigen te geven, is donderdag in een park in een voorstad van New York aangetrof fen. Het lijk vertoonde tekenen van gewelddadigheid. Bang-Jensen werd sedert maan dag vermist. D? diplomaat had een revolver in de hand De New Yorkse politie neemt voorlopig aan dat hij zelf moord heeft gepleegd. Het lijk werd gevonden nabij Lake Success, waar Bang-Jensen woonde en waar eertijds het hoofdkwartier der V.N. gevestigd was. Farah Diba, de toekomstige keizerin van Perzië, heeft haar beste wen sen gezonden aan de Catherinettes - dw.z. de ongehuwde modinettes van vijfentwintig jaar - in de Parijse modehuizen, welke zij tijdens haar bezoek aan Parijs heeft bezocht. Ter herinnering aan haar bezoek hebben drie Catherinettes van Reveillon voor het jaarlijkse feest van de Catherinettes hoofddeksels gemaakt met Oosterse inslag. - De foto loont v.l.n.r. met haar originele, hoofddeksels: Marie-Therese, Nicole en Colette. Zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord over de begroting voor 1960 mee. Er is ambtelijk overleg gaande met belanghebbenden op Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duiveland om de brug met parti culier geld eerder te bouwen en dan tijdelijk tol te heffen Nederlander in Djakarta veroordeeld DJAKARTA, 26-11. Een recht- bank in Djakarta heeft donderdag de Nederlander J. de B., gezag voerder van het Nederlandse schip „Tjiwangi" veroordeeldtc/t een boete van 1 miljoen roepia, subs, vijf maanden gevangenisstraf, zo meldt Antara. De B. werd veroordeeld voor een „economisch delict". Hij zou de In donesische autoriteiten geen lijst verstrekt hebben van goederen ter waarde van 4 miljoen roepia die hij in Indonesië had ingevoerd. Vijf Chinese bemanningsleden van de „Tjiwangi" kregen zeven jaar gevangenisstraf. WASHINGTON, 26-11. Het hoofd van de Amerikaanse dienst voor de volksgezondheid, dr. Leroy Burney, heeft in het nummer van zaterdag aanstaande van het tijdschrift van de Amerikaanse artsenvereniging gezegd dat volgens de huidige stand van de proefnemingen, roken de belangrijkste factor is bij de toe neming van het aantal gevallen van longkanker. Er is geen enkel bewijs gevonden dat een bepaalde behandeling van de tabak of het filtreren van de rook doelmatig is als het om het beperken of het uitschakelen van het gevaar van longkanker gaat. Zolang het gebruik van tabak nog niet onschadelijk gemaakt kan worden, kan het gevaar van long kanker het best worden beperkt door niet meer te roken, aldus dr. Leroy Burney. Bietenvervoer loopt ten einde DEN HAAG, 20-11. Het militaire bietenvervoer, de transporten van aanvullend veevoeder naar de droogtegebieden, loopt ten einde. Morgen rijden nog 72 vrachtauto's van laadplaatsen als Bleiswijk, Tholen, Hoofddorp, Zevenbergen, de Noordoostpolder en Flakkee naar de bestemmingen in Drente, naar Delden, Drijber bij Beilen, Groesbeek en Friezeveen. Maar dit zal het laatste transport over de weg zijn. Er zijn voorts nog een viertal binnenschepen onderweg met geschenkzendingen uit Zeeland hooi stro en lucernemeel, naar Drente. Doch ook het vervoer per schip zal geëindigd zijn als volgen de week de laatste 300 ton lucerne meel naar Meppel onderweg gaan. Op 10 december wordt dit schip er verwacht. Verplicht scliippersdiploma DEN HAAG, 26-11. Een ontwerp van wet tot het verplicht stellen van een schippersdiploma is in overweging, zo deelt de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn memorie van antwoord inzake de begroting 1960 aan de Tweede Ka mer mede. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Zo doken de amateur-kikvorsmannen die woensdag een expeditie naar een verdronken burcht ter hoogte van Katwijk hielden, de koude Noordzee in. Enerzijds wilden zij het hoe en wat van de ruïnes van de Brittenburgonderzoeken, anderzijds wilden zij aantonen, dat men hun sport het gehele jaar door nistig kan beoefenen. KWEKEN VAN OESTERS BIJ GERINGE WATERSNELHEID IS MOGELIJK DEN HAAG, 27-11. In zijn me morie van anticoord nopens de be groting voor 1960 zegt de minister van Verkeer en Waterstaat dat het vinden van een economisch aan vaardbare oplossing voor het kwe ken van oesters in min of meer af gesloten bassins voor een groot deel afhankelijk is van de vraag, of het mogelijk is oesterlarven en oesters te kweken in stroomkanalen met een geringe stroomsnelheid. De proeven in het laboratorium te Wemeldinge hebben aangetoond, dat op laboratoriumschaal het kwe ken van oesters bij geringe water snelheid inderdaad mogelijk is. Het ontwerp van de inrichting van een oesterproefbekken achter de dam in h'et Veerse Gat is zover gevorderd, dat reeds gebleken is dat de nodige werken investerin gen zullen vragen in de orde van grootte van 8 miljoen gulden, waar boven nog de lopende exploitatie kosten gedurende 4 jaar op ten minste 3 miljoen gulden mogen worden geschat. De eventuele aan leg van het bekken zal eerst kun nen geschieden na voltooiing van de afsluiting van het Veersche Gat, zodat het treffen van eventuele maatregelen niet urgent is. De minister is er zich van be wust, dat oud-minister Mansholt toegezegd heeft in het Veersche Gat proeven te nemen in een proef- bekken, zulks in de veronderstel ling dat kweekmethodes kunnen worden gevonden, die kunnen wor den toegepast op één of meer plaat sen buiten de Oosterschelde en dat de Investeringen in redelijke ven- houding zouden staan tot de bete kenis van de oestercultuur, zoals die op het ogenblik bij Yerseke uit geoefend wordt. De ingevolge bedoelde toezegging ondernomen studie is nog niet be ëindigd, doch het blijkt wel reeds, dat aan de watertoevoer en -afvoer moeilijkheden van ongunstige aard verbonden zijn. DEN HAAG, 27-11. De minister van Verkeer en Waterstaat spreekt in zijn memorie van antwoord in zake de begroting voor 1960 de hoop uit dat hij zeer binnenkort, zo mo gelijk nog voor de mondelinge be handeling van het begrotingshoofd stuk, een nota over de technische, economische, sociale en financiële problemen,, welke bij de eventuele afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee zijn betrokken aan de Kamer zal kunnen toezenden. In deze nota zullen de resultaten van de studies en adviezen van deskun dige organen, onder andere het ad vies van de Raad voor de Water staat zijn verwerkt. De minister acht het niet juist de aan hem uit gebrachte adviezen aan de Kamer over te leggen. De minister zegt verder in zijn memorie van ant woord dat zowel afsluiting als dijk versterking afdoende oplossing voor de veiligheid geven. De grootste van alle fouten Is: zich van geen fout bewust te zijn. DEN HAAG, 27-11. In zijn me morie van antwoord op de begro ting van waterstaat deelt minister Korthals mede, dat btf nadere ra ming de bijdrage aan de provincie Zeeland op de exploitatie der veren over de Westcrschelde 1960 ver hoogd zal moeten worden van drie tot drie-en-een half miljoen gulden. Nader overleg met gedeputeerden van Zeeland over de veertarieven is gaande. De opbrengst was in het jaar na de tariefsverhoging van augustus 1958 f 1,4 miljoen gulden hoger, dan bij handhaving van het oude tarief het geval zou zijn ge weest. Een teruggang in het perso nenvervoer begon in 1956, waarte genover een sedert 1957 langzamer toename van het vervoer van mo torrijtuigen staat. TWEE-VIER Met zijn tweeën per auto vertrokken en met zijn vie- ren aangekomen, dat over kwam het echtpaar Boulan- ger te Düsseldorf dat op weg was naar de kraamkliniek. Onderweg bracht mevrouw Boulanger nl. een tweeling ter wereld. Het hele gezin maakt het goed. Ernstig mijnongeluk in Hongarije WENEN, 26-11. Bij een ontplof fing in de kolenmijnen van Zsuecsi in Hongarije zijn 31 mijnwerkers om het leven gekomen, zo heeft ran dio-Boedapest donderdag bekend gemaakt. Volgens het communiqué dat afkomstig was van de Hongaar se regering, behoorden de slacht offers tot een groep van 144 mijn werkers die werden bedolven. 113 van hen brachten het er levend af. Een regeringscommissie onder leiding van vice-premier Antal Apro zal een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk instellen. Na een bijeenkomst van verte genwoordigers van niet-R.K. ker ken te Genève is -een verklaring uitgegeven waarin het van belang wordt genoemd dat het te houden oecumenisch concilie van de R.K. kerk „zich duidelijk uitspreekt overa de kwestie van de gods dienstvrijheid". EEN HALVE EEUW BRANDSTOFFEN Veel waardering voor diensten aan de gemeenschap BURGH, 26-11. In een volle zaal van hotel „Het wapen van Burgh" vierde de Coöp. Kolenvereniging „Eendracht maakt macht" heden avond het gouden jubileumfeest. De feestelijke bijeenkomst stond onder leiding van de voorzitter de heer H. J. A. Blom. In zijn openings- en welkomst woord richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de wethouders van Burgh en Haamstede, de vertegen woordiger van de Boerenleenbank de heer A. van Zuijen, de vertegen woordiger van de Verbruikersco öperatie de heer van Amstel en de afgevaardigden van de verschillen de zusterverenigingen, alsmede het oud-bestuurslld de heer C. A Har- tog. Spr. constateerde dat de ver eniging een groeiende en bloeien de is. Nog steeds is het doel zo voor delig mogelijk aan brandstoffen te komen. Een bijzonder woord van waardering richtte de voorzitter tot de heren L. v. d. Klooster en zijn zoon de heer C. v d. Klooster voor het vele werk,, dat zij in de loop der jaren voor de vereniging heb ben verricht. Talrijke gelukwensen De secretaris, de heer J. C. de F-'ijter gaf een historisch overzicht. Hierover publiceerden wij reeds uitvoerig De laatste omzet (in 1958) bedroeg 1048 ton brandstoffen. Verschillende sprekers brachten hun gelukwensen uit. Namens het gemeentebestuur van Haamstede sprak wethouder M. den Boer, die de grote prestaties van de vereni ging roemde. De voorzitter van de Varkenshou dersvereniging dhr. B. Groenleer liet zijn felicitaties vergezeld gaan van een bloemetje. Wethouder van der Zande van Burgh hoopte dat „E.M.M." steeds crescendo zal mogen gaan. Ook hij bood bloemen aan. De heer C. A. Hartog stelde dat de vereniging destijds geboren is uit de nood der tijden. De vereni ging hield zich staands door de goe de besturen die leiding gaven, on danks de moeilijke strijd. Spr. wil de vasthouden aan de coöperatieve gedachte en deze nog verder uitge dragen zien. De heer van Amstel merkte op hoe de vereniging 50 jaar in dienst heeft gestaan van de gemeenschap. Hij typeerde de vereniging als een bloeiende en financieel krachtige, die kan bogen op prachtige relaties. Spr. bood namens de Verbruikers1- coöperatie bloemen aan. De heer A. van Zuijen noemde de vereniging een onmisbare schakel in de samenleving. Ook hij bleek een „bloemrijke" spreker, ter on derstreping van het gesproken woord. Een cabaretprogramma De officiële viering was hiermee ten einde. Het woord en de daad waren hierna aan het „Drie Traps Cabaret", bestaande uit Julia van Laer;, Jip Vogel en Jan de Kleijn, die een programma fris cabaret zonder "bijsmaakjes voorschotelden. Hoogtepunten in het stijlvolle pro gramma waren „Herder laat je schaapjes gaan" en een Roemeense fantasie van de pianist Jip Vogel. Een accordeonsolo van Julia van Laer sloeg eveneens bijzonder sterk aan. De voorzitter sprak een dank woord aan het adres van de artis- ten en bood hen een klein geschenk als herinnering aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1