tjoodwill VELPON Overdenking GRENSVOLK Schouwen-Duivelandse Sportspie^el Jantje heeft een paard getekend Nog witter... stralend wit... ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRUDAG 27 NOVEMBER 1959 No. 18S75 Dreischor neemt deel in de N.V. Brug- verbinding Goeree-Overfiakkee Gemeenterekening en -begroting vastgesteld Op de jongste vergadering be sloot d? gemeenteraad z.h s. tot deelneming in de N.V. Brugverbin- ding Goeree-Overflakkee. Door de raad werd het college v. b. en w. gemachtigd tot aanwijzing van een vertegenwoordiger uit hun midden voor de vergadering van aandeel houders alsmed? voor de aanwij zing van een commissaris dier N V. Besloten werd met de Stichtingen Dorpshuis en Sportterrein een re kening-courant-overeenkomst aan te gaan voor de belegging van de overtollige geldmiddelen dier Stich tingen en waarbij de gemeente aan die Stichtingen de benodigde kas gelden zal verstrekken. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten werd het credi\t in rekening-courant voor het jaar 1960 vastgesteld op f 100.000. Gemeenterekening 1958 De gemeenterekening van de dienst 1958 werd m.a.s. vastgesteld met de navolgend? cijfers: gewone dienst: inkomsten f 344 681,95, uit gaven f 340.113,62, alzo een batig saldo van f 4.568,33; en de kapi- taaldienst: inkomsten f 1.285 591,06 en uitgaven f 1.332.781,89, alzo met een nadelig slot van f 47.190,83. Hierna werd behandeld de be groting van inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienst jaar 1960. Door de raadscommissie ad hoe wordt bij monde van haar rapporteur, de heer J. van der Doe, het verslag uitgebracht van het on derzoek door de raad van dez? be groting. Op een vraag uit dit ver slag deelt de voorzitter mede dat de begroting voor 1959 nog niet door G.S is kunnen worden goed gekeurd, omdat in deze begroting een tekort is geraamd op de gewo ne dienst en door de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën nog geen beslissing is genomen op het door de raad gedan? verzoek om verhoging van de algemene uit kering uit het gemeente-fonds. Verder merkt deze raadscommissie op dat het weinig nut ziet in het subsidie van f 25 per jaar voor de Stichting Duiveland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk, terwijl voorts een lid geïnformeerd wenst te worden over de normen, die ge hanteerd worden voor Sociale Zorg en de toepassing daarvan. Tijdens een verdere bespreking van het eerste punt wordt op voor stel van de heer C. van der Linde (Vrijz. Kiesver.) m.a.s. besloten tot afvoering van het subsidiebedrag aan de Stichting Duiveland voor Cultureel en Maatschappelijk Werk Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED omdat de raad meent dat deze Stichting niet heeft beantwoord aan de verwachtingen die er aan moch ten worden gesteld, voor de ver enigingen ter plaatse. De normen voor de onderstand, die door de dienst voor Sociale Zorg worden toegepast, zijn gebaseerd op die van de Sociale Bijstandregeling aldus de voorzitter. De heer van der Doe brengt na mens de commissie het college van b. en w en het secretarie-perso neel dank voor de overzichtelijke begroting, die ieder lid in druk mocht ontvangen. De begroting hierna in stemming gebracht wordt met algemene stem men vastgesteld als volgt: gewone dienst inkomsten f 332 700,96, uit gaven f 332.700,96, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 545,57 en waarbij uit de saldi-re- serve een bedrag van f 13.000 bij gedragen moest worden tot het sluitend maken van d--ze begroting. De cijfers van de kapitaaldlenst be dragen: inkomsten f 1.249 187,75, en uitgaven f 1.454.645,98 met een na delig slot van f 205.458,23. Het tekort Het in de gewone dienst ontstane tekort van f 13.000 is o.m. ontstaan door de kosten verbonden aan de exploitatie van de rioolwaterzuive ringsinstallatie en rente en afschrij ving van kapitaalslasten voor d? riloolwaterzuiveringsinstailatie en de nieuwe openbare lagere school. Het bedrag per leerling voor het openbaar onderwijs werd door de raad vastgesteld op f 40,47. De begroting voor de gemeente lijke instelling voor Sociale Zorg voor het jaar 1960 werd eveneens goedgekeurd. Het gemeentelijk sub sidie werd geraamd op f 9.000. De rondvraag Bij de rondvraag maakt de heer van der Doe (P.vd.A) ernstig be zwaar tegen de wijze waarop de opheffing van deze gemeente in de pers en elders reeds als definitief wordt voorgesteld. Hij wijst er op dat dit nog slechts een wetsont werp is en het in het geheel nog niet vast staat dat Dreischor ver dwijnt. N a.v. de vorig? notulen vraagt de heer van der Linde (Vrijz. Kies- ver.) inlichtingen over een stort plaats voor huisvuil en ander afval e.d. op landbouwb?drijven, welke' niet door de reinigingsdienst Duive land worden bezocht. De mogelijk heid bestaat vuilnis en andere af- valprodukten te storten bij d? voor malige haven aan Stevensluis, zo lang de herverkavelingswerken al daar nog niet zijn uitgevoerd, en op de stortplaats van de reinigings dienst Duiveland te Ouwsrkerk. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND MAASTRICHT. In het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht is aan verwondingen overleden de 28-ja- rlge m?vr. A M. J. Mulder-Mul- lenders uit Geleen. Mevrouw Mul der stond met haar 2-jarig zoontje op de arm aan de bushalte te Berg en Terblijt te wachten toen een personenauto, die met grote snel heid reed, uit d? richting Valken burg komend naar rechts van het wegdek schoof en enkele personen van een groep op de bus wachtende mensen aanreed. Het kindje was re?ds enkele uren na het ongeval maandagavond in het ziekenhuis te Maastricht overleden. ROERMOND. Onder de gemeente Baexem is een ongeluk gebeurd, dat aan de 19-jarig? jongeman Feijen uit Nederweert het leven heeft gekost. AMSTERDAM. Bij een frontale botsing tussen een grote Ameri kaanse personenwagen uit Amster dam en een met houtmot geladen zware vrachtauto uit Wormerveer zijn om 7.15 uur de 65-jarige aan nemer in de betonbouw J. Visser te Amsterdam en zijn 40-jarige zoon J. Visser om het leven geko men. Een derde inzittende van de Amerikaanse wagen, de 26-jarige Gerard Schulk?r, werd ernstig ge wond naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam vervoerd. De chauf feur van de vrachtwagen liep geen letsel op. Zierikzee gaat zondag op bezoek b(j Zeelandia Renesse bindt de str(jd aan met De Schutters Spannend treffen venvacht tussen Brouwershaven II en SVOWK MEVO maakt b(J Y Kapelle klein kansje op verdeling van de buit. HAZ ET-FA BRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED ROERMOND. Op de rijksweg Ro?rmond-Weert is de 83-jarige W. Brentjens verongelukt toen hij per fiets het kruispunt onder de ge meente Baexem wilde oversteken. Op dat moment naderde uit de richting Weert een zware vracht auto van een bouwmaterialenfirma uit Helmond. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het slachtoffer was op slag dood. Scf<§eSc*<3eg<*<^ogcw f WIJ OUDERS „Gekke Jan! Gekke Jan!" joelt het kinderkoor. Het rumoer wordt zo luid, dat moeder snel uit de k?uken toe komt lopen, om te zien, wat er aan de hand is. „Hé, wat maken jullie toch weer een ka baal", roept ze kribbig „Kan het niet wat minder? Anders moeten de ander? kinderen weg, hoor!" „Jan doet weer zo gek, mam", jubelt het jongere zusje. En dade lijk vallen de twee buurkinderen, die te spelen zijn, in: „Gekk? Jan! Gekke Jan!" Karei, Jan's oudere broertje, zwaait een vel papier boven zijn hoofd en gilt: „Moet je kijken, mam! Hij zegt dat hij een paard getekend heeft Lijkt dat nou op een paard? Het lijkt op geen enkel beest. Het is alleen maar een gek ding!" En Jantje zelf? Ziedend van drift schopt en slaat hij om zich heen en tracht krijsend de sarren de stemmen van zijn vier b?lagers te overschreeuwen. „Geef hier, geef hier. Het Is wel een paard! Het is mijn paard! Jullie zelf zijn gek!" Kar?i is twee jaar ouder dan zijn broertje en een half hoofd groter. Hij houdt het papier zo hoog, dat de woedende Jan er onmogelijk bij kan. Dat brengt het kind steeds meer buiten zich zelf. Hij verli?st alle zelfbeheersing en met alle kracht trapt hij zijn broer zo hard tegen de schenen, dat deze in gie rend g?huil uitbarsti „Geménerd, dat je bent!" Het papier met de tekening flad dert op de grond. Maar voor Jan er zich van meester kan maken, heeft moeder het al te pakken. Ze werpt er een boz? blik op en scheurt het dan doormidden. „Is daar al die drukte om, om dat gekke ding? Moet je daar je broer tje voor schoppen? Vooruit naar buiten jullie allemaal. En laat ik jullie niet meer horen". De kinderen druipen af, de tuin in. Moeder gaat weer naar de keu ken. Alleen Jan zit doodstil in een ho?kje van de kamer weggekropen De drift is van hem afgevallen. Hij is nu alleen nog maar een heel ver drietig, heel eenzaam jong?tje. Hij begrijpt het helemaal niet me?r. Dat zijn broer en zusje en de buurkinderen hem treiteren en uit lachen, daar ls hij wel aan gewend. De dingen, die hij tekent, noemen ze altijd „g?k". Maar dat komt, om dat ze niet zien, wat hij wèl ziet. Als Jantje een mooi, wild steige rend paard voor zich op het papier ziet staan, is het ook een paard. Hij kan het niet helpen, dat de anderen er geen oog voor hebben. Maar dat moeder„ die hem anders altijd helpt en zegt, dat ze hem met rust moe ten laten, hem vandaag ook in de ste?k gelaten heeft, dat kan hij niet bevatten. Moeder heeft niet de moeite genomen, zijn „paard" goed te bekijken. Ze heeft het stuk ge scheurd en het ook een „g?k ding" genoemd. Bij wie moet Jantje nu nog steun zoeken tegen de onbarm hartige overmacht, als er op moe der ook niet meer te. rekenen valt? „Zit je daar nog?" vraagt moeder, als z? een poosje later de kamer binnen komt. In zijn benardheid vliegt Jantje op haar toe, klemt zich aan haar vast en snikt: „Het was geen gek ding. Het was een paard!" Dan dringt er toch Iets tot moe der door. „Ja hoor kind, het was een paard", zegt z? zacht „Moeder kon het zo gauw niet zien, maar het was een paard". Hij snikt nog zachtjes na. ZUn bedroefde blik glUdt naar het ver scheurde papier op de grond. „Zal ik dan een ander tekenen? Voor jou?" vraagt hij hoopvol. MARCELLE. Ingezonden mededeling Lijm en plak alles met van Ccta-Bcver HONGER EN VERZADIGING Gods Woord is vol van alles wat samenhangt met Honger en Verza diging. In deze zin dat hong?r ge worden is hongersnood en stervens nood en dood. Terwijl verzadiging gezien wordt als een wegneming van de hongersnood en stervens nood en dood, om plaats te maken voor behoud en leven. Als men in de bijbel zo eens rus tig nagaat waarnaar de mens ge hongerd heeft, stoffelijk en gees telijk, dan zijn daar boekdelen over te schrijven. Men hongert en dorst naar eer en macht, rijkdom en grootheid des levens, en ook als een afgejaagd hert naar de levende God. Dezer dagen preekte ik over de eerste zes verzen van het Boek Ruth Daar is ook sprake van hon gersnood en vlucht om 's levens wil uit de ellende, maar het brood en het leven wordt niet gevonden. Integendeel, Naomi klaagt later als ze als een van alles beroofde en ge slagen vrouw in haar vaderstad te rugkeert: Noemt mij niet Naomi, de lieflijke, maar noemt mij Mara, want de Here heeft mij grote bitter heid aangedaan Vol ben ik uitge togen - met m'n man en m'n twee zonen en wat we verder bezaten - en ledig heeft mij de Here doen te rugkeren. Het boek Job en het boek Ruth hebben heel veel, dat overeen komt. Job en Naomi, beide geze gend met een gezond gezin, een zeer goed bestaan, en bovenal, bei de van God geliefd en God liefheb bend. Alles wat een mens mag wen sen en nodig heeft om verzadigd te zijn. Het teven zeker in tijd en eeuwigheid. Dan wordt hen totaal alles afge nomen, ook het waarachtig ver staan van het handelen Gods. In beider leven komen bittere woor den, maar als het laatste wat hen ov?rgelaten is, daaraan klemmen ze zich, ook al begrijpen ze Hem niet, zich met al de vezels van hun ziel vast, nl. aan de souvereine, almach tige God, Die ge?ft en die neemt, maar Die ook weer opnieuw geeft. Honger en dood zijn er beide in alle felheid,, maar daar is ook de voll? verzadiging van vreugde in de Here als Hij weer Zijn volk be zoekt, gevende hen brood, in de ruimste zin van het woord. Brood voor Zijn volk, waartoe ook Naomi behoort en waarbij Ruth zich van ganser harte aansluit met de woon den: Uw God is mijn God en uw volk is mijn volk, al gaat ze de ar- moed? tegemoet. Brood, verzadiging, leven, wel vaart, blijdschap voor Naomi. Rust voor Ruth, in 't huis van Boaz en tenslotte „nieuw leven" in de zoon, die Ruth ter wereld brengt en die Naomi als haar eigen zoon opvoedt. Alleen maar stoffelijk, of heeft d-ze Naomi, deze liefelijke, ook voor de Here, met het schoonste sieraad der vrouw versierd, nl. een zachtmoe dig? en stille geest, die aangenaam is voor God, ook deze jongen gees telijk gevormd, uit wien later, via Isai en David enz, wat het vlees aangaat, ook Jezus Christus is ge boren? Jezus Christus, hèt Brood des Levens voor een ieder mens, die sterft van honger bij het zwij- nendraf der wereld, dl? tot zich zelf komt: ik sterf van honger en bij Vader is hèt Brood des Levens, dat volkomen verzadiging geeft, redding van de dood en de gave van het Eeuwige Leven in het Vader huis met de vde woningen. Allen een razende honger ge wenst naar hèt Brood des Levens. „Zalig, die hongeren en dorsten naar gerechtigheid, want zij zullen verzadigd worden". S- v. d. GRIFT. VOETBAL K.N.V.B. Zterikzee gaat zondag in de 3e klas D te Mid delburg op bezoek bü Zeelandia. Tot de toonaangevende ploegen be. hoort Zeelandia dit seizoen zeker niet en het zou ons tegenvallen, als Zierikzee uit deze wedstrijd niet minstens een puntje mee naar huis brengt. Steenbergen dat Zeeland Sport op bezoek krijgt, zal zijn bes. te krachten moeten aanspreken om de Vlisstngers van het lijf te hou den. METO kan zich te Hooger- heide de sterkste tonen over RCS, terwijl Axel baas in eigen huis kan blijven tegen Hontenisse. Belang rijk voor de bezetting van de laat ste plaats is de ontmoeting tussen RKFC en Halsteren. Het krachts verschil tussen deze clubs is wel uiterst gering, zodat de uitslag wel niet ver van een gelijk spel zal lig gen. Corn. Boys maakt thuis een goede kans van ODIO te winnen. In de 4e klas G gaat Renesse op eigen terrein de strijd aanbinden met De Schutters. Wanneer de duinbewoners hun inzinking, die tegen Hansweertse Boys duidelijk aan de dag trad, weer te boven zijn moet in deze wedstrijd winst zitten. Noordhoek heeft kans een kostbaar puntje te veroveren tegen Grens wachters en zo zijn positie onder aan de ranglijst te verbeteren, aan gezien wij niet aannemen dat Hans weertse Boys er in zal slagen Oude Molen van de overwinning af te houden. Nw. Borgvliet zal zich niet gemakkelijk gewonnen geven tegen Kaaise Boys, maar toch geloven wij dat uiteindelijk de bezoekers de winst toch wel op zak zullen ste ken. SC Gastel start in eigen om geving als favoriet tegen NSV. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B zal Dreischor zeker de fraaie prestatie van jl. zondag wil len herhalen en nu Brouwershaven met lege handen naar huis sturen. Of Brouwershaven het zo ver zal laten komen dient echter nog te worden afgewacht. Zierikzee II zal op het sportpark wel gemakkelijk de baas blijven over Renesse II, terwijl Burgh er wel voor zal zor gen dat het tegen het 2e elftal geen fout maakt. De belangrijkste ont moeting in de 2e klas C is wel deze tussen Brouwershaven II en SVO WK. Daar beide elftallen nog kans maken op de titel zal het in deze ontmoeting wel niet aan spanning ontbreken, waarbij de uitslag wel niet ver van een gelijk spel zal lig gen. Het leidende Zonnemaire geeft het bezoekende Dreischor II geen kans roet in het eten te gooien, ter wijl Zierikzee III op zijn beurt de winst binnen gaat halen tegen Zon. nemaire II. ZATERDAGMIDDAGCOMPETI TIEMEVO maakt in de le klas bij Ingezonden mededeling U HEEFT HET ZO TE PAKKEN Kriobclhoest, keelpijn, opkomende ver koudheid. verdrijf ze snel met Potter's Linia. Duizenden vinden er dagelijks baat bij het bezoek aan Kapelle wel een klein kansje op een verdeling van de buit. Krabbendijke zal zich wel niet laten verrassen door Seroos- kerke, terwijl u)\j Tem. Boys de beste kansen geven tegen Wemel- dinge. Veere gaat een zekere neder, laag tegemoet bij Hoek. Leider Spui zal er goed aan doen Wolfaartsdijk op eigen terrein niet te onderschat ten daar het hen anders wel eens op puntenverlies zou kunnen ko men te staan. In de 2e klas C is de belangrijkste wedstrijd wel deze tussen Bruse Bys en Duiveland. Tioee weken geleden leek de positie van Duiveland nog onaantastbaar, maar in de laatste twee wedstrij den kregen de Oostertanders drie verliespunten te boeken, waardoor de spanning plotseling is terugge keerd. Onder de kanshebbers be hoort ook Bruse Boys en zaterdag zijn zij op eigen terrein zeker niet kansloos. MEVO II kan in de run ning blijven door thuis van WIK te winnen, terwijl ook Burgh III zijn kansen kan behouden door tegen S1NOTO niet thuis te geven. Dui veland II heeft in de 3e klas C de beste lüinstkansen tegen WIK II. De belangrijke ontmoeting voor de bezetting van de laatste plaats tus sen SINOTO II en Bruse Boys II kon wel eens in een puntenverde ling eindigen. JUNIORENCOMPETITIE. In groep B VIII kan het terreinvoor deel in de ontmoeting tussen Re nesse B I en Burgh B I de doorslag geven. In groep B IX staan de over winningen van Zierikzee B III en SVOWK B I tegen Brouwershaven B II en MEVO B II vrijwel vast. De nieuwe leider Dreischor B I zal het bij Bruse Boys B I niet gemak kelijk krijgen en het zal zeker goed voor de dag moeten komen om de winst binnen te halen. SINOTO B I krijgt thuis tegen Zierikzee B II zijn laatste kans om een rol te spe len bij de bezetting van de boven ste plaats. Ingezonden mededeling KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Notabelenverkiezing te Zierikzee ZIERIKZEE. Woensdag vond tej Zierikzee de verkiezing plaats van, vier notabelen i.v.m. periodieke af-; treding per 1 januari a s. van de heren: R. A, Huneman, J. M. Pad mos, A. J. Versprille en C A. de Vos. Ingeleverd werden 156 stem biljetten, waarvan 12 van onwaar de of blanco. Uitgebracht werden op de heer R. A. Huneman 89 stem men, op de heer J. M. Padmos 106 stemmen, op de heer A. J. Ver sprille 94 stemmen, op de heer C. A. de Vos 95 stemmen, op de he?r M. C. van der Schelde 17 stemmgn, op de heer M. van Gilst 28 stem men, op de heer J Verloo 9 stem men, op de heer W Berrevo?ts Jz. 4 stemmen en op de heer J. Ren tier 1 stem, zodat alle aftredenden zijn herkozen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam (als zie- kenhuispred.): A. Dönsz?lmann, Amsterdam; te Linschoten: J. C. Schuurman,, Bleskensgraaf, die be dankte voor Boven-Hardinxveld; door de Gen. Syn. als pred voor buitengew. werkzaamh (legerpred.) H. Bartlema, Vlissingen. Aangenomen naar Ammerstol: P. C. Schoonenboom, Frederiksoord naar 's-Heer Arendskerke: D. J. Baars, v.h. zendingspred., Velp, die bedankte voor Sloten (Dr.); naar Kolder- en Dinxterveen (toez): M. van der Leun, kand. te Sliedrecht, die bedankte voor Ommeren en voor de benoeming tot vicaris te Grote Lindt c.a. Bedankt voor Hoogeveen (vac. dr. J. W. Beerekamp): H. H. Tulp, Workum. Ger. Kerken Beroepbaar: P. S. Veldhuizen, kand. te Sliedrecht. Aangenomen naar Arnhem-Dja karta (voor de missionaire dienst): K W. F. le Grand, Palembang-Java (v.h. te Twijzel); naar Wollongong (New South Wales) (Ref. Church of Australia): Jac. Jonker, Amster dam-zuid; naar Domburg-Westka- pelle: kand. F. L. van der Bom, Amsterdam, die bedankte voor Dinteloord, Hoornsterzwaag, Scher- merhorn, Stad aan 't Haringvliet en voor Westeremden. Bedankt voor Soest: G. Heijer- man, Nijverdal. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Ermelo: J. Kampman, Rijnsburg en C van der Weele, Lei den; te Midwolda (Old.): H. U. Wes terterp, Wormerveer en S. van Zwoll, Kampen. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Het. duurde even voordat Dorus van Dorenkamp aan dit milieu ge wend was, maar toen werkte de grove levenslust, die men hi?r uit vierde, aanstekelijk op hem en voelde hij zich langzaam één wor den met de kring der mannen en vrouwen, die hier alle narigheden des levens achter zich gelaten had den. Een dienster kwam jen?ver brengen, het enige, wat er getapt werd. Leen de Vet gaf Dorus een por in de zij en riep: „Kop op en prosit!" De voormalige boswachter pakte z'n glas en dronk mee op hun jonge vriendschap. De drank smaakte hem niet erg Nog altijd was er innerlijk verzet in hem te gen dit afglijden in een toestand en een omgeving, die hem vroeger alleen maar afschuw ingebo?zemd zouden hebben. Maar wat had hij met vroeger en de Dorus van Do renkamp van toen te maken? Hij was nu een andere geworden, een zwervende desperado, d? gelijke van een Leen de Vet, die hem zijn vriendschap bewees En was het verdraaid niet zo, dat die vriend schap het enige was, dat hij bezat? N?en, hij moest niet verder suf fen over het verleden. Hij moest de werkelijkheid nemen, zoals ze was. Een dakloze zwerver was hij en het was goed om te drinken, veel te drinken, om daardoor te kunnen vergeten, dat het ooit w?l eens an ders was geweest. En hU wenkte de dienster om de glazen nog eens te vullen. TerwUl zij zich langzaam lieten benevelen door do drank zaten aan de overzijde van hun tafeltje een diklijvige man en een roodharige vrouw te fluisteren en elkaar aan te halen. Zij waren juist gereed ge komen met het verzwelgen van een omvangrijke portie ingelegde pa ling, waarvan hun mond nog glom. Na enig? tijd scheen de dikke van zijn gezelschap genoeg te hebben. Hij liet de dienster komen, betaal de en laveerde tussen tafeltjes en stoeltjes door naar de deur. De vrouw bleef achter. Ze streek de weerbarstige haarslierten, die haar voor het gezicht gevallen waren, naar achteren, trok haar kreuke lige zijden blouse wat recht .neu riede een populair straatdeuntje en wendde zich toen met een lach om haar dikke geverfde lippen tot Leen de Vet, di? een oude bekende van haar bleek te zijn, want toen ze vroeg of hij haar ook een oude klare kon laten brengen, kreeg ze prompt ten antwoord: „die zal je hebben, lelijke rooi? heks!" Leen de Vet lachte en gaf met een brede armzwaai een teken aan Griet achter het buffet. „Wat zeg jo van mUn nieuws vriend?" vroeg hij haar, terwijl hij met een hoofdknik naar Dorus van Dorenkamp wees, „die wou zich in de haven verzuipen, die halve ga re. Dat is nu het laatste wat een mens moet doen, wat zsg JU er van Doortje?" De aldus aangesprokene lachte Dorus monkelend en vertrouwelijk toe. „Je moest hem maar eens wat opmonteren, want Wj piekert te veel!" vervolgde Leen de Vet. En nauwelijks had hij dit gezegd of het roodharige wijf zat al bij Dorus op de knie, sloeg haar armen om z'n hals en zoende hem midden op de mond Haar stinkend? adem sloeg hem in het gezicht. Hij voel de zich misselijk worden, stiet haar met een duw van zich af en sprong op alsof hij door 'n adder gebeten was. De vrouw gilde en terstond sprongen er 'n paar wo?st uitzien de kerels op van hun kaartspel en sloten hen in een kring, terwijl ze dreigend hun vuisten omhoog hie ven en hem uitdaagden tot een ge vecht. L?en de Vet sprong toe en wisselde snel enkele woorden met de driftige mannen. Toen ook de vrouw uitriep: „Niet vechten. Hij heeft nog wat te weinig gedron- ken, dat groentje!", deinsden ze te rug, schijnbaar wat teleurgesteld over de tamme afloop van de rel. De vrouw de?d alsof er niets ge beurd was. En Leen de Vet drong Dorus terug naar z'n stoel. „Ga zit ten", schreeuwde hij, „en laat ons nog een rondje drinken, voor ons alle drie!" „Prosit Dorus. Prosit Doortje. Je mo?t het leven niet zo sip bekij ken, man. Pluk de bloemen, die je langs je weg vindt. Doe jij het niet, dan zal een ander het wel doen!" De boswachter dronk met een schril lachje en zei: „Zo Is het, doe jij het niet, dan is er wel een an der!" Het gezicht van Peter Beeren kwam hem voor d? geest en hij ver volgde: „Voor mU heeft 'n ander het al gedaan, maar lk heb hem de hersens ingeslagen" en hij sloeg met de vuist op de tafel, zodat de borrelglaasjes omkieperden en kletterend op de grond vielen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 13