8 leuke splitsing of eenheid Ontstaan kerk van Dreischor moet gezocht in tweede ku/artaal 14e eeuu/ GRENSV0LK De avonturen van Prélientje" door Annie M. G. Schmidt Bij elke 2 pak Pré zo'n boekje cadeau. U krijgt ze direct mee bij Uw winkelier. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW in Europa? Ka Vee Wee 22. STAD EN PROVINCIE ZDERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 No. 18674 Ingezonden mededeling St. Nicolaas komt... Overleg inzake Algerije Aan het einde van de vorige week is te Stockholm de overeen komst geparafeerd (welke de par lementen nog moeten goedkeuren), waardoor zeven landen een vrij handelszone scheppen. Het zijn Engeland, Noorwegen* Zweden, Denemarken, Zwitserland, Oosten rijk en Portugal. Een ietwat vreem de combinatie, omdat de zeven sta ten geen gesloten gebied vormen en nog al verspreid liggen. Boven dien hebben zij vaak meer handels betrekkingen met de zes landen van de Euromarkt, dan met elkaar. Doch samen en onderling willen zij nu da handel uitbreiden door ver laging en tenslotte afschaffing van douane-tarieven. Een politieke club is het niet, in tegenstelling tot de zes van het kleine Europa (Frankrijk, west- Duitsland, Italië en Benelux). Want Zweden, Oostenrijk en Zwitserland zijn neutraal. Bovendien hebben zij tezamen maar 90 miljoen inwoners, met Engeland als grootste partner (50 miljoen zielen), zodat men zou kunnen spreken van een groepje, dat zich vormt rondom Engeland. Industrieel is de club ook niet zo belangrijk als die van de Euro- markt, met ruim 150 miljoen inwo ners. Alle zeven hebben zij geweigerd, zich bij de Euromarkt aan te slui ten, omdat die een politieke inte gratie nastreeft, met op de duur zelfs een federatie De drie neutrale landen van de vrijhandelszone kun nen daar helemaal niet aan den ken. Engeland ook niet, omdat het een centrum is van het gemenebest en politiek niet kan opgaan in een andere federatie. Toch hopen zij, dat zij zo nauw kunnen samengaan met de Euromarkt-staten, dat een splitsing in Europa nog wordt voor komen, en dat de zes en zeven zich samenvoegen. Nederlands voorstel Nederland heeft zich nu, in over eenstemming met België en Lux emburg, gericht tot Fransen, Duit sers en Italianen, om de uitgesto ken hand van Engeland aan te ne men. Met het oog op dit Nederland se initiatief vertoefde minister Luns" in Londen. Ons land stelt voor, dat als in juli de zes landen van de Euromarkt onderling weer hun tarieven verlagen* zij dit ook doen ten aanzien van alle andere landen. De club zou dus niet exclu sief zijn, en die andere staten moe ten evenzeer tot tariefsverlaging overgaan. Dus: een algemene libe ralisering van de handel. Straks zullen de zes van de Euro markt een gemeenschappelijk bui tentarief krijgen, een eigen „dou anemuur". Nederland wenst nu dat die muur zo laag mogelijk wordt, twintig procent lager dan was voor zien. Het is een gezonde gedachte, en voor ons land even belangrijk als voor de hele atlantische wereld. Wij moeten zoveel grondstoffen in voeren en zulk een groot deel van onze produktie uitvoeren, dat wij slecht gediend zouden zijn met een hoge, „beschermende" douanemuur. En de hele wereld kan slechts win nen bij een vrijere handel. Vandaar ook, dat Benelux zich heeft verzet tegen een Frans voor stel. Dit hield in, dat in juli alleen voor de zes Euromarkt-landen ta- rievenverlaging van 20 pet. zou gelden, dus niet ten aanzien van andere landen En dat een versneld begin zou worden gemaakt met het omheinen van klein-Europa door een douane-muur, aanzienlijk ho ger dan die van Duitsland en Bene lux. Het is goed, dit streven naar vorming van een exclusief blok te doorkruisen. Westeuropese Unie Engeland wil daarom ook nieuw leven inblazen aan de Westeuropese Unie. Deze W.E.U. bestaat uit de zes Euromarkt-landen plus Enge land. Zij is de kern van de N.A.V.O. geweest. Juist om politieke rede nen is het hoogst gevaarlijk, de Britten uit te sluiten van het vas teland. al kunnen zij daarmee geen federatie vormen. Als bondgenoten zijn zij nog meer onmisbaar dan als handelspartners en als leiders van het sterlingblok met contakten over de hele wereld. Door middel van de W.E U. kun nen ook allerlei militaire kwesties worden geregeld. In de V S. vindt men, dat de last die Amerika draagt te zwaar is geworden, en dat west- Europa wel wat meer kan doen voor zijn eigen defensie en voor hulp aan minder ontwikkelde lan den. Europese samenwerking op zo ruim mogelijke schaal is dan wel onmisbaar. Adenauer heeft in Londen steun toegezegd aan die gedachte. Maar hij zal zich tenslotte wel aansluiten bij Frankrijk, dat dus de situatie beheerst. Algerijnse verrassing Verleden week vrijdag hebben de Algerijnse rebellen verrassing ge wekt door zich bereid te verklaren, een delegatie naar Parijs te sturen om te onderhandelen over de voor waarden van het staken van het vuren. De „voorlopige Algerijnse regering" in Tunis stelde voor, dat vijf leiders, die in Frankrijk ge vangen zitten, vrij zouden worden gelaten om te spreken met door de Gaulle aangewezen vertegenwoor digers. Nu hebben de Fransen altijd ver klaard, dat zij alleen met de mili taire hoofden der rebellen willen praten over een staken van het vu ren. Het was dus onmiddellijk de vraag, of zij met deze politieke lei ders zouden wensen te praten. Bo vendien stond vast, aldus de Gaulle dat na een staken van het vuren en het beëindigen van alle gevechten in rust en vrede een referendum zou worden gehouden ov?r de toe komst van Algerije Over dit punt wil de Gaulle niet van gedachten wisselen. Maar het is logisch dat de troepen, die de wapens neerleg-, gen, zeker willen zijn dat zij als le den van een politieke partij vrije lijk propaganda mogen maken voor afscheiding van Frankrijk, een der mogelijkheden die de Franse pre sident noemde. En dat het Franse leger niet blijft overheersen om te zorgen, dat het referendum uitvalt ten gunste van „verfransing" De Gaulle hoopt, dat de meerderheid een afscheiding zal afwijzen, en dan zal kiezen voor zelfbestuur in nau we samenwerking met Frankrijk. Hij heeft gezegd het aanbod tot on derhandelingen nader te zullen be studeren en men verwachtte dat hij tegenvoorstellen zou doen, die de deur openhouden. Ingezonden mededeling victory do ct. een lichte sigaar voor GEZAMENLIJK AGRARISCH GESPREK Coöperatie tegenover vrije handel op vergadering landbouwvereniging „Oosterland's experiment" werd een succes De causerieën van de heer H. J. van de Zand© over „Coöperatie in deze tijd" en van de heer J. van den Houten uit Oosterland over ..Vrije handel" kregen de vorm van een debat, dat met uiterste cor rectheid werd gevoerd. De heer van de Zande betoogde dat de coöperatie op het laatst van de 19e eeuw uit nood was geboren. Hij ging de geschiedenis van de suikerindustrie uit beetwortelen na. Niet minder dan 72 suikerfabriek jes in het arrondissement Breda, zorgden toen voor de verwerking van de suikerbieten, maar de boe- ren waren volkomen aan de wille keur van de suikerfabrieken over geleverd, vooral toen zij zich gin gen organiseren in Qen Bond van suikerfabrikanten. De organisatie van de boeren in de Coöp. Suiker fabrieken bracht een ommekeer te weeg. De coöperatieve gedachte De coöperatieve gedachte heeft nadien zodanig wortel geschoten dat het Centraal Bureau dat dezer dagen zijn 60-jarig jubileum vierde, thans een omzet heeft van 427 miL joen gulden, iets minder dan de spoorwegen en de K.L.M. Stikstof meststoffen zijn in ons land belangrijk goedkoper dan in het buitenland. De opslagcapaciteit van de coöperaties zorgt er voor, dat niet alle granen gelijktijdig aan de markt komen; veevoer en kunst- Gothische motieven niet los van Romaanse stijl (Slot). Indien de kerk er eenmaal zou zijn en er moest aan gerepareerd worden of zij moest van ornamen ten (sieraden) of boeken worden voorzien, dan moest een omslag (settinghe) gemaakt worden over het ingedijkte land en daaruit moesten alle kosten worden be taald. Op de polder drukte dus de last van het onderhoud der kerk en niet op de kerkelijke gemeente. De kerkegrond genoemd als pa- peliker provende, bestemd voor het onderhoud van de geestelijke, nog heden bekend als „de paapenblok" aan de noord-oostzijde buiten het dorp gelegen; de onbelaste gemeen tegrond waar het dorp en de kerk op staat en 80 pet. van de polder- grond waaruit de kerk moest ge repareerd worden enz., zijn dus drie verschillende bestemmingen. Maar daarmede blijft het nog een raadsel wanneer de kerk werd ge bouwd. Gezien alle regelingen in het privilege genoemd, mag aange nomen worden dat na de volbrachte indijking de kerk werd gebouwd of althans begonnen werd om het koor der kerk te bouwen, als het meest urgente deel voor de ere dienst Nogmaals moeten we het privilege lezen. Telkens wordt daarin gesproken over het recht van Tholen en de kerk aldaar, zodat het nodig is te onderzoeken wanneer die heerlijk heid is gekomen in het bezit van Jan van Byaumont. Met dit bezit werd Jan verleid in 1316. Of daar toen reeds een kerk was is te betwijfelen, want er wordt slechts gesproken over „die capel- \i". "Wel mag worden aangenomen dat er spoedig aan een kerk in Tho len werd gebouwd, omdat Jan van Byaumont de stad heeft ommuurd. Naar verluid van het Dreischorse privilege moet worden aangenomen dat de kerk in Tholen reeds aan wezig was en dan wellicht gebouwd zal zijn na 1316, misschien in de tijd van de ommuring van Tholen en dat zal zo ongeveer geweest zijn tussen 1330 en 1340. Het was 14 augustus 1875 toen een onzer grote Nederlanders en kenner van bouwstijlen, Jhr. mr. Victor de Stuers Dreischor bezocht en daarna in „Zeelands Monumen ten" een korte beschrijving dier kerk gaf, nl. „,de niet onbelang rijke kerk van Sinte Barbara heeft een schip m'et choor en absis, een zuidwaarts aangebouwde absisvor- mige sacristy, een noordwaarts lig gend transept, een zuidelijk zij schip en ?en toren". Maar hij geeft geen schatting van de bouwtijd. Horizontale lijnen Bevindt men zich in de kerk van Dreischor, dan moet ieder aan schouwer opvallen dat in dit go tisch bouwwerk veel meer horizon tale dan verticale lijnen gezien worden. Dat wijst op een vroege gothiek welke nog niet geheel los was van de Romaanse bouwkunst. De vrij dikke muren van de kerk doen mede denken in deze richting, aangezien in de latere gothiek de contraforten de eigenlijke dragers van het gebouw zijn en het muur werk daartussen maar tot opvul ling diende. Daarom zien we in een latere bouwstijl grotere vensters dan in de vroege gothiek. Hier dikke muren en kleine ven sters, welke doen vermoeden dat minstens het koor uit een vroege periode is. Tijdens de restauratie kwam ook in het koor een moeilijk verklaarbaar bouwfragment voor aan de noordzijde, dat wijst op een doorgang, aangezien zware duimen in het muurwerk voor de dag kwa men. De bouw van deze kerk schijnt niet onafgebroken doorgang te hebben gevonden. Dit te veronder stellen vloeit ook voort uit het ge noemde privilege. Immers Jan van Byaumont had bij de uitgifte veel geregeld. Men weet niet wat de aanleiding is geweest dat zijn kleinzoon Jan van Bloys dit nog eens herhaalde. Wellicht was de ge staakte bouw onder de laatste weer hervat. Mogelijk was ook het dorp aan het uitbreiden. Tussen de aan vang van het werk onder Jan's grootvader en het tussen gelegen beheer „der verschillende rent meesters" moet een vrij lange tijd hebben gelegen. Misschien was er oppositie tegen het onderhoud, waarom Jan stelde „zonder arglist" dus zonder enig bedrog met alles afgewerkt worden, zoals het is ge ordonneerd. Tijdens de wijding van een kerk zalfde de bisschop de mu ren met het heilig Chrisma, onder het maken van kruizen dn op de muren werden aangebracht. Het is te betreuren dat men omtrent de bijzondere vorm hiervan geen ze kerheid kan krijgen omtrent de tijd dat die vorm werd gebruikt. Alles overwegende mag toch aan genomen worden dat h'et koor der kerk gebouwd is in het tweede kwartaal van de 14e eeuw. Ingezonden mededeling Lijm en plak alles met van Ceta-Bever meststoffen zijn de „grote produk- ten" die de coöperatie goedkoop kan inkopen. Belangrijke voordelen konden worden bedongen voor brouwgerst- telers Men kan op voet van ge lijkheid contracten afsluiten met een concern als Unilever en zo heeft de coöperatieve samenwer king al vele voordelen gebracht. De heer van den Houten, in het dagelijks leven vertegenwoordiger voor een gerenommeerde zaaizaad- en kunstmesthandel, stelde tegen- over het betoog van de heer van de Zande, de vrije handel. De boer een vry mens De boer is van huis uit een vrij mens en ook een vrijheidslievend mens. Coöperatie betekent gebon denheid. De kleine lettertjes in de overeenkomst worden niet gelezen, maar o wee als het verkeerd gaat. De boer is dan aansprakelijk. Spreker gaf toe, dat in vroeger tijd de coöperatie misschien nodig was, maar tegenover de pioniers van de coöperatie die de heer van de Zande naar voren bracht, zette hij de pioniers van de vrije handel. De strijd om er te komen is weg. Er is een zeker evenwicht bereikt en er is zelfs wel sprake van een coöperatiemoeheid. Tegen de co öperatie heeft de vrije handel als strijdorganisatie de Z.H.I., de Zelf standige Handels Inkoop Combi natie. Zeer interessant was het toen de beide sprekers door re- en dupliek elkanders argumenten trachtten te ontzenuwen. Geslaagd experiment De heer H. J. van de Zande uit Nieuwerkerk, vice-voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M., sprak in zijn samenvat ting met veel lof over het geslaag de experiment van het gecombi neerd vergaderen en het door de le den zelf laten verzorgen van de on derwerpen. Op verschillende pun ten gaf hij nog een toelichting, zo ver die hem bekend was uit zijn bestuursfuncties en anderszins. De heer van Iwaarden, plaats vervangend Z.L M.-secretaris, sprak nog een goed propaganda- woord voor zijn organisatie, waar bij hij wees op het belangrijke werk door de Z.L.M. in verleden en heden verricht. Burgemeester C. H. van de Linde uit Bruinisse, prees eveneens het initiatief tot het houden van deze avond, waarbij 150 mensen boei end hadden geluisterd naar de ver schillende sprekers. Hij spoorde aan dit experiment te herhalen. Ook wethouder L. Bakker uit Oos terland bracht de dank en de ge lukwensen van het gemeentebe stuur van Oosterland over voor de geslaagde bijeenkomst, waarna de heer Krepel de vergadering sloot. Na de vergadering kon met de heer van Iwaarden nog worden ge sproken over schade-aangiften en andere organisatorische zaken, waarvan nog een druk gebruik ge maakt werd. Demonstralie van kooktoestellen In hotel „Het wapen van Burgh" werd deze week een demonstratie gehouden door de fabrieken van kooktoestellen „Fluks". Een groot aantal dames was aanwezig om van de voortdurend toenemende kook- techniek, op prettige manier toe gelicht door de heer van Wester voort, kennis te nemen. Van de ge legenheid om de produkten, die op goedkope wijze gekookt worden te proeven, werd een druk gebruik gemaakt. Speciaal de ontsappings- toestellen hadden de aandacht van de dames. NIEUWERKERK De dierenartsen, de heren Scheuerman en Kalkman hebben met goed gevolg een koe van de heer A. J. v. d. Graaf alhier ver lost met de keizerssnede. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 24-11. Aanvoer 3255 stuks vee (weektotaal 5199 stuks) t.w.: 420 vette koeien en oa sen; 1019 gebruiksvee; 280 vette kalveren, 427 graskalveren; 441 nuchtere kalveren; 5 varkens; 95 lopers; 48 biggen; 67 paarden; 15 veulens; 409 schapen en lammeren; 29 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3,20, f 2,75-2,95, f 2,60- 2,70; vette kalveren f 3,00-3,40, f 2,70-3,00, f 2,40-2,70; slachtpaar- den f 2,05-1,80-1,60. Prijzen per stuk: graskalveren f 450-380-280; nuchtere kalveren f 72-62-47; lopers f 100-85-75; big gen f 58-48-40; schapen f 93-75-55; lammeren f 98-80-60; kalf- en melkkoeien f 1275-1000-900; vare koeien 880-780-680; vaarzen f 925- 775-625; pinken f 580-500-400. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS De naam Peter Beeren deed tel kens zijn haat weer opvlammen. Nu had deze schurk hem ook nog op de vlucht gedreven Als hij zich niet uit de voeten gemaakt had, zat hij nu achter slot en grendel, voor wie weet hoe lang. Neen, 2e zouden hem niet krijgen. Hij voelde zich niet schuldig. En nooit zou iemand zijn kind, zijn Annemarie, met de vinger kunnen nawijzen als de dochter van een gevangenisboef. Dan liever in de vreemde dolen en sterven. Soms pijnigde hem ook de vraag, waarom God dit alles toe gelaten had. Waarom had de hemel het leven van de-schurk Peter Bee ren gerekt om het zijne te verwoes ten? Voor de eerste maal in z'n le ven wankelde zijn geloof en vrat er twijfel steeds dieper in zijn hart. En het kwam eenmaal zo ver, dat hij als gebiologeerd naar het klot sende water beneden aan de haven kade staarde. Een sprong, en alles zou voorbij zijn. Hij drukte zijn brandend voorhoofd tegen het kou de ijzer van de scheepswand en daarna boog hij zich dieper naar het water. Hoe go->d zou men daar onder liggen. Rustig onder de wie gende golven. Dorus Dorenkamp geraakte onder de ban van het dei nend e water. Het was alsof twee armen zich naar hem uitstrekten, maar in werkelijkheid was het de krachtige greep van Leen de Vet, die hem met een stevige ruk over eind trok „Hé daar, Dorus", klonk de stem van de robuuste Rotterdammer, „heb je zo'n dorst, of wou je de vissen voeren?" Als uit een soort verdoving, een vreemde droom, keerde hij tot de werkelijkheid terug en toen zag de havenwerker aan het gezicht van de stille en teruggetrokken vreem deling, die hij in de laatste dagen tijdens het werk had leren kennen, dat hier grapjes niet op hun plaats waren. Hij kreeg het vermoeden, dat er iets niet klopte, dat die op vallende zwijgzaamheid tragische achtergronden had. En Leen de Vet, die het leven niet zo zwaar opnam, besloot om die eigenaardige vreem deling op een beproefde wijze van z'n verdriet af te helpen. „Voor de drommel, Dorus, daar heb je geluk gehad, dat wij mekaar hier gevonden hebben. Ik weet een beter plekje dan die stink-rivier, waarin krengen drijven en door de vissen opgevreten worden. Kom mee, dooie-vissies-vreter, dan zal ik je wat beters laten drinken. Een dubbele ouwe klare man, daar knap je van op. Bij Griet tappen ze je 'n prachtige bel vol tot aan de rand, en het is er zo gezellig, dat je de eerste uren onder de pannen bent". Willoos als een kind liet de bos wachter zich op sleeptouw nemen. De grote hand van Leen de Vet lag op z'n schouder alsof hij een arres tant was, die door een diender op gebracht werd. Weldra waren ze op Katendrecht, waar in de nauwe vervallen straat jes de ene zeemanskroeg naast de andere lag. Vanachter gore gordij nen klonk hier en daar tingel-tan- gelmuziek. Leen de Vet stevende doelbewust een steegje door tot hij 20 bij het laatste huis gekomen was. Hij leunde tegen de deur en duwde Dorus voor zich uit naar binnen. Een opgewonden getier van drin kende, dobbelende en kaartende zeelieden en havenwerkers sloeg de beide mannen tegemoet. Achter een wankel toogje stond Griet bedrij vig glazen te vullen, terwijl naast haar een dikke man met een onf- gunslig loensend gezicht het toe zicht op de handhaving van de orde scheen uit te oefenen. Eerst nu scheen Dorus van Do renkamp volledig te ontwaken uit zijn verdoving. Toen hij bemerkte, waar hij was aangeland, voelde hij •een instinctief verzet tegen deze omgeving Hij wilde er van door gaan, maar Leen de Vet greep hem vast en riep hem spottend toe: „Zakt de moed je in de schoenen, mannetje? Wees maar niet bang. dat ze je levend villen. Je hebt zelf toch 'n paar flinke knuisten aan je lijf? En anders: ik ben er ook nog!" Die woorden prikkelden de bos wachter en zonder verder nog iets te zeggen, zette hij zich aan een tafeltje en riep om drank. Rondom hem speelden zich voor hem onge wone taferelen af. In een mist van slechte sigarenrook zat men te drinken* te dobbelen of boertige verhalen te vertellen, die telkens een daverend gelach deden opklin ken. Sommigen zaten zich met slor dig geklede en brutaal uitziende meisjes en vrouwen uit het haven kwartier te amuseren en een lag er op een bank z'n roes uit te slapen, terwijl hij snurkte als een beer. Het stonk er naar goedkope drank en verschaalde lucht en de rook was er om te snijden. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 9