Nleuwerkerk zag middenstands-expositie in zaal van „Ons Dorpshuis" schilderzeifmet ZWANENBERG maakt wat smaakt Ingezonden mededeling DUITS ATOOMSCHIP HAMBURG, 25-11. Met Ameri kaanse hulp zal in west-Duitsland een tankschip van 16.000 bruto re gister ton worden uitgerust met een kernenergie-installatie met een vermogen van 10.000 p.k. Een nieuw type motor ULM, 24-11. De Westduitse mo- torenfabriek N.S.U. heeft bekend gemaakt een nieuw type motor te hebben ontwikkeld, die, zoals een woordvoerder der maatschappij verklaarde, waarschijnlijk van gro te invloed zal zijn op de toekom stige autoproduktie. De nieuwe mo tor verbruikt minder brandstof, le vert meer energie en weegt minder dan de conventionele zuigermotor. Zij houdt het midden tussen een zuigermotor en een turbine, die ge heel uit roterende delen bestaat. De ontwikkeling van deze motor heeft zes jaren geduurd. Volgens de woordvoerder biedt zij de voorde len van een zuigermotor en een turbine. „Te eniger tijd in de toekomst" zal de nieuwe motor in de autopro duktie worden toegepast. De woord voerder was echter niet bereid te zeggen wanneer dit het geval zal zijn. Ruim een miljoen voor „Redt een kind" HILVERSUM, 25-11. Hedenoch- tend overschreed het girosaldo ten name van de actie „Redt een kind", de door de VPRO georganiseerde vluchtelingenactie voor Algerijnse kinderen in Marokko, de miljoen gulden. Tot vandaag gaf Ncdci- volk i oin.G72,7tS, waarmee goed 10.0UU van hen deze winter kunnen worden voorzien van war me kleding en schoeisel. Vroege catechisatie DEN HAAG, 23-11. Omdat in grote steden het catechetisch onderwijs zoveel „concurren tie" ondervindt van allerlei onderwijsinstellingen, ver enigingen, vergaderingen en uitvoeringen gaat dr. C. Gil huis, predikant bij de Gere formeerde Kerk te 's-Gra- venhage-oost, voor jongens en meisjes in zijn wijk, die zowel des middags als des avonds verhinderd zijn, ca techisatie houden om zeven uur 's ochtends. Prijs roomboter zakt drastisch AMSTERDAM, 25-11. De voorlo pige afrekenprijs v. roomboter aan de producerende fabrieken is van daag met f 1,20 per kg. verlaagd. De detailprijzen zullen als gevolg daarvan met 31 cent per pakje van een kwart kilogram omlaag gaan en f 1,42 f 1,45 bedragen. Duitsland, dat de laatste tijd alle boterover- schotten uit ons land opnam, wil klaarblijkelijk orde op zaken stel len en heeft de import goeddeels gestopt. In ons land wil en gaat de han del terug naar de prijs die Dene marken in Engeland maakt, mede om zodoende de Engelse markt te kunnen bereiken. Ingezonden mededeling Verhoging kinderbijslag overheidspersoneel DEN HAAG, 25-11 De Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst heeft be sloten te bevorderen, dat ln ver band met de afschaffing van de subsidie op melk, per 1 januari 1960 voor het overheidspersoneel een soortgelijke voorziening wordt ge troffen als voor de werknemers ln het particuliere bedrijfsleven, nl een verhoging van de kindertoelage of kinderbijslag met 2 cent per kind per dag, zulks gerekend van 1 oktober 1959. Uitvoer verminderd Uienprijs blijft vrij stabiel DEN HAAG, 26-11. Hoewel de uitvoer van uien uit ons land nog altijd belangrijk beneden het peil blijft van enige weken geleden, vertoont de prijs toch een behoor lijke weerstand. In hoofdzaak komt dit door het aanbod dat nergens bijzonder groot is. Hierdoor wordt voor de middelkwaliteit nu al en kele weken achtereen rond 22 cent per kg. betaald. Groot is de vraag naar de grote maat picklers. Een maand geleden lag de prijs hiervan rond 15 cent per kg en thans wordt hiervoor 25-26 cent per kg. betaald Overigens zit er in de prijs weinig beweging. Verwacht wordt dat in de komende weken het aanbod wel wat zal gaan toenemen, in hoofd zaak uit de ren en put van de te lers. Hoewel er dit jaar ln totaal belangrijk minder uien zijn dan het voorgaande jaar, zijn er plaatselijk toch nog vrij grote kwantums op geslagen. De kwaliteit van de Ne derlandse uien is nog altijd zeer goed. Gunstige situatie op rundveemarkt UTRECHT, 25-11. De situatie op de rundveemarkt is, gezien de om standigheden, bevredigend te noe men. Aldus de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh de Ve^r, vanmorgen in Utrecht op de openbare vergade ring van het Produktschap. Hij zei, dat de prijzen vast blijven bij een gelijkmatig aanbod. Van de enige weken geleden in- g°stelde invriesregeling is niet zo ve^l gebruik gemaakt. Tot nu toe werden 1430 koeien ingevroren/Het bestuur besloot, de regeling per 12 december aanstaande te laten aflo pen, aangezien de grootste aanvoe ren, naar men verwacht, nu wel achter de rug zijn. Eisen van Westduitse vakbonden BONN, 25-11 Een vooraanstaand lid van de Westduitse vereniging van werkgevers, dr. Gerhard Erd- man, heeft vandaag verklaard dat de eisen van de vakbonden om ho gere lonen, kortere werktijden en langere vacantie een lawine van prijsstijgingen in het land zouden kunnen veroorzaken. In een schriftelijke samenvatting van het jaarverslag der vereniging merkte hij op, dat de eisen van de Westduitse vakbonden meer zijn dan de produktiecapaciteit van het land zou kunnen dragen. De voorzitter van de vereniging, dr. Paulssen, verklaarde, dat een verdere verkorting van de werk week onredelijk zou zijn. Met een gemiddeld? van 41,5 werkuren per week, behoort west-Duitsland tot de westerse industrielanden met de kortste werkweken. De vakvereni gingen willen een werkweek van minder dan 40 uren. Veel kleinfruitteelt op Zuid-Beveland KAPELLE, 26-11. Tijdens een rede welke hij heeft gehouden voor fruitkwekers in Kapelle heeft de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik gewezen op de grote uitbreiding van de teelt van kleinfruit in Zeeland met name in het gebied rond Kapelle-Biezelinge. In 1959 werden op de fruitveiling in deze plaats 840 ton frambozen aangevoerd, hoofdzakelijk in doos jes van 250 gram, bestemd voor verwerking in blik en op sap. Het voorgaande jaar bedroeg de aan voer van frambozen op deze veiling 470 ton. Het is nog maar enkele ja ren geleden dat er jaarlijks niet meer dan 100 ton frambozen in Ka pelle-Biezelinge werden aange voerd. Verder ondergaat ook de bramenteelt een belangrijke uit breiding. Ingezonden mededeling de verf voor het schlldersfeest s1kkens-tjallema pr0dükt De Sint, hoog op het paard gezeten, Heeft zich weer van zijn taak gekweten. Al viel de verre tocht niet mee, Toch kwam hij weer naar ZIERIKZEE. Een variant op 't jaarlijks uitje, Sint arriveerde niet bij 't Luitje. 't Geval was enig in zijn soort, Hij kwam door de Zuidhavenpoort. Zijn witte schimmel glansde prachtig, De Pietermannen gooiden krachtig Met pepernoten naar de jeugd, En schiepen in de stad veel vreugd. De heren van de middenstand, Kwamen ook uit 't Spaanse land. Deftig in een koets gezeten, Lieten zij hun aankomst weten. In de stoet was verder weer De Koninklijke „Kunst en Eef. Het leek wel weer de „Franse tijd", Zo heeft een blazer ons gezeid. De ruiters uit het Schouwse land, Stonden ook niet aan de kant. Zij draafden mee naar 't Havenplein, Hun bijdraag tot het Sint-festijn. Zo was 't in Zierikzee een dolle pret, De zorg werd aan de kant gezet, En jong en oud was vol van vreugd, Hoe deed de komst van SINT ons deugd! VAN „BOKKENK" TOT CATHARINA VALENTE Een dorp is heus maar niet een dorp (Van onze redakteur) NIEUWERKERK. - „Bokkenk" stond vroeger op een plankje voor een minuscuul etalageraampje ergens in het oude Nieuwerkerk. Tussen de stoopflessen stond dat plankje, met de aanduiding dus dat er bokking te koop was. In het voorjaar werd het woord „koolplanten" op net zo'n plankje geschreven. Als wy nu beweren, dat daarmede alles geput was uit de vroeger gehanteerde reklame-techniek, zijn wy onvriendelijk tegenover allen die toch ook vroeger hebben geprobeerd hun waren aan de man te krygen. Hoe anders is het nu. Om precies te zijn: hoe anders was het op de jongste middenstandstentoonstelling te Nieuwerkerk, waar tussen een keur van glanzende goederen en moderne installaties, het expressieve hoofd van Catharina Valente zichtbaar was op het t.v.-scherm. Negen kwieke middenstanders hebben er wat tegenaangegooid om een prima expositie in te richten in „Ons Dorpshuis", dat vooral in de avonduren gonsde van een zake lijke en toch ook wel ontspannende bedrijvigheid. Van de „bokkenk" tot Catharina Valente in de zaal van „Ons Dorpshuis" is werkelijk niet maar één stap geweest, maar een lange weg, die echter al heel ver is afgelegd. Tegen de grens van de Balkan hebben wij wel dorpen ge zien, zeg maar net zo groot als Nieuwerkerk. Bespaar ons de be schrijving. Duisternis alom des avonds, een hoofdstraat met bulten en kuilen, petroleumverlichting en ja, misschien ook wel een plankje met „bokkenk" voor een klein snot- raampje, of wat anders, want bok kingen eten ze daar niet. „Achterïyk" exit We wilden alleen maar zeggen, dat het woord achterlijk niet meer geldt voor Zeeland, voor Schouwen -Duiveland, voor een dorp als Nieuwerkerk, waar de voortbreng selen van de eigentijdse techniek te koop zijn en gepresenteerd worden op een show, die klein maar per- fekt getuigenis aflegt van het „wij zijn er.ook". Een dorp is heus niet maar een dorp, als men begrijpen wil, wat wij bedoelen. Wie waren verantwoordelijk voor deze merkwaardige show, die wij een beetje met een schok hebben ondergaan? Negen middenstanders, die hun beste beentje hebben voor gezet. Haarden, kachels en huishoude lijke artikelen werden „geshowd" door de heer J. de Braai, terwijl de ZWANENBERG maakt wat smaakt STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Bezichtiging Rusthuis „Irene" Men verzoekt ons te willen me dedelen dat door het bestuur van het Hervormd rusthuis „Irene" aan belangstellenden gelegenheid zal worden gegeven het interieur van het vernieuwde tehuis te bezich tigen op zaterdag 28 november a.s. in de middaguren. BURGH Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Burgh komt in vergadering bijeen op maandag 30 november des avonds te 7.30 uur. Uit 19 agendapunten worden o.a. behandeld: wederin- huur strand; huur inlaaggrond voor parkeerruimte; sluiten kasgeldle- ning ad f 75.000 met de gemeente Haamstede; toetreding tot de N.V. Brugverbinding over het Haring vliet; verhuur zomerwoningen Kure; onbewoonbaarverklaring wo ningen B 63 en B 92; verkoop grond gemeentelijke boerderij en aanbie ding gemeenterekening 1957. Aid. Ned. Ver. van Huisvrouwen Thoolse L.J.G. verzorgde bonte avond Voor de afdeling Westelijk Schou wen van de Ned. Ver. van Huis firma Lievense voor Catharina ver antwoordelijk was, maar in deze stand vond men ook radio's, elek trische apparaten e.d De heer J. Moser had een fraaie knalrode „Skoda"-sportwagen opgesteld en voor het „natje en droogje" zorgden de heer J. C. van Felius, J. A. ten Hove en C. Stoutjesdijk. Mode-ar tikelen waren te vinden in de stand van de heer A. S. Flikweert en ta bak- en papierwaren in de stand van de heer L. Stoutjesdijk. Uit gaande van de gedachte: „wat weet het publiek toch nog maar weinig van de enorme mogelijkheden der moderne bouw- en bekledingsma terialen", was ook veel interessants te vinden in de stand van de heer L. Tieleman. Onderdeel van deze stand was een expositie van draad figuren, vervaardigd door de jonge lui Piet Tieleman en A. Overbeeke. SIRJANSLAND Bazar korfbalvereniging „DES" In de plaats van de jaarlijkse uitvoering van de korfbalvereni ging D.E.S., zal dit jaar een bazar worden gehouden, met de voorbe reiding waarvan men thans druk bezig is. Het begin gaat succesvol en men heeft hoopvolle verwach tingen op het eindresultaat. Daar om zal ook op de bevolking een be roep worden gedaan De korfbal sport heeft in Sirjansland een goe de belangstelling zodat dit beroep zeker niet tevergeefs zal zijn. Voordrachtsavond Culturele Vereniging. Op 27 november a.s. zal voor de Culturele Vereniging alhier optre den de heer Li Oostveen, die een voordracht met kleurenprojectie zal houden over het onderwerp „Het land van de dorst". In woord en beeld zal de heer Oostveen een indruk geven van het interessante werelddeel Afrika. Het publiek heeft ^en leerzame avond in het vooruitzicht. Verwachting tot vrijdagavond: ZACHTER Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, maar later voorname lijk in het westen van het land ook enkele opklaringen. Tot matig of zwak afnemende wind tussen zuid oost en zuidwest. Zachter. 27 nov. Zon op 8.19, onder 16.35. Maan op 4.06, onder 15.13. Nieuwe maan: 30 nov. te 9.46. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 nov. 12.20 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 27 nov. 12.10 v.m. n.m. Springtij: 2 dec. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-11 In de afgelopen nacht is nogmaals koude lucht uit het zuidoosten over ons land uitge stroomd. Aangezien deze lucht ook aanmerkelijk droger was, klaarde het op, waardoor de temperatuur flink kon dalen. In het oosten van het land werd 4 graden vorst ge meten. Intussen bleef de depressie bij IJsland vrijwel stationnair. Een storing in het bijbehorende front, die gisteren aan de ingang van het Engelse Kanaal ontstond, trok met veel regen over west-Engeland naar het noorden. Op verscheidene plaatsen viel sinds gisteravond meer dan 20 mm. Het front ver plaatst zich langzaam in oostelijke richting en zal morgen ook in ons land plaatselijk wat regen veroor zaken. In verband met de toene mende bewolking zal het in de ko mende nacht minder koud zijn dan de afgelopen nacht. Schildersstaking in Amsterdam AMSTERDAM, 25-11. In de nieuw bouw in de Amsterdamse tuinste den hebben nu ongeveer 100 van de totaal circa 400 daar werkende schilders het werk neergelegd uit protest tegen het feit, dat de pa troons hebben besloten niet meer dan de bij de CAO toegestane lo nen uit te betalen, ingaande vorige week. De ongeveer 20 patroons, die in de nieuwbouw werken, hebben vrijdag 13 november j.l. deze me dedeling, in overleg met de officier var; justitie, aan de schilders ge daan. Voor de schilders betekent dit een niet onbeduidende verla ging van inkomen. De erkende vak organisaties staan niet achter deze staking. SIRJANSLAND De hulpactie voor Drente Het blijkt wel dat de boeren van Sirjansland de hulp die in de ramp- tijd werd ondervonden nog niet vergeten zijn. Nu de gelegenheid zich hiertoe voordoet hebben de boeren een gastvrij onderkomen verleend aan zes pinken van door de droogte getroffen collega's uit Drente. De dieren worden belange loos gehouden en eerst teruggege ven als er op de weiden weer vol doende voedsel aanwezig is. j b De Londense importeurs van een plastic kinderkatapult hoorden zich woensdag tot een schadevergoeding van 25.000 gulden veroordelen aan een zevenjarige, die door het spel met de katapult een oog verloor. n Kapitein S. L. de Jong en offi cieren van de Nederlandse onder zeebootjager „Overijssel" zijn gis teren door de burgemeester van Bombay, de heer P. T. Borale, in diens woning ontvangen op een vrouwen, verzorgde de afd. Tholen van de Landbouw Jongeren Ge meenschap (L.J.G.) in de grote zaal van hotel „Het wapen van Burgh" een bonte avond. Hoogtepunt van deze avond was het orkestje, be staande uit leden van de afd. Tho len van de L J.G onder leiding van mevr. Verjaal-Prince, oud inwoon ster van Haamstede. Onder de vele ouders, die met hun kinderen uit Tholen waren meegekomen, waren veel bekenden, zodat de avond een bijzonder prettig karakter had. Het orkest bracht op vlotte wijze goede amusementsmuziek ten gehore. Rond een geïmproviseerd kamp werden een aantal liedjes gezongen. De jodelende cowgirl mej. A. Buijs viel bij het talrijke publiek zeer in de smaak. Al met al een goede, ge zellige avond. De presidente, mevr. de Vlieger, dankte aan het einde van de avond de Thoolse gasten en bood de dirigente bloemen aan, ter wijl de jongste muzikant een ver snapering ontving. LID PROV. STATEN H. USSEL OVER DE GEMEENTELIJKE HERINDELING Samenwerking te verkiezen boven samenvoeging Het lid van Provinciale Staten voor de C.H.XJ., de heer H. IJssel, heeft in deze kring gesproken over het probleem der gemeentelijke herindeling, waarbij hij stelde dat de historisch gegroeide gemeente lijke indeling niet geheel voorbij gezien mag worden. De waarde van de historisch gegroeide dorpsge meenschappen is van fundamentele betekenis voor het geheel van de samenleving. Na gewezen te hebben op het standpunt der kleine gemeenten, die wat graag hun zelfstandigheid behouden zagen, stelde spr. dat sa menvoeging van kleine gemeenten de meest ingrijpende operatie is, die men zich denken kan in ons ge centraliseerd staatsbestel, een ope ratie die aanleiding geven kan tot vervlakking en uitholling van de burgerzin. Bovendien is het gevaar aanwezig dat vele van onze dorpen in hun geheel worden ingelijfd bij de grote „randstad Holland". Alleen op het terrein van de taak der gemeente tot uitvoering van wetten, zag spr. grond voor het ar gument dat samenvoeging grotere bestuurskracht der gemeenten met zich meebracht, niet echter ten aanzien van de autonome taak van de gemeente. In het algemeen trouwens is de kostenbesparende of kostenverhogende factor bij samen voeging moeilijk vast te stellen. Onderlinge belangen Na stad en dorp ln hun functio nele betekenis en werking tegen over elkaar geplaatst te hebben, merkte spr. op dat de belangen dei- gemeenten steeds meer met elkaar verweven raken. Hij onderwierp de gemeenschappelijke regelingen tus sen de gemeenten aan een beschou wing en stelde dat een doelmatige regeling tot gemeentelijke samen werking zal leiden tot een vermin dering van gemeentelijke annex aties. Spr. besloot zijn uitvoerige rede met do opmerking dat aan samen werking tussen gemeenten, waar mogelijk de voorkeur dient te wor den gegeven boven samenvoeging van gemeenten, al zal de noodzaak van grenscorrecties in bepaalde en aangewezen gevallen blijven be staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2