Minister van landbouw (bij begrotings behandeling) over garantiebeleid DE ZIERIKZEESCHE COURANT EXPLOSIE IN LEERDAM DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 No. 18674 116e jaargang ZIERIKZEEMWNIEIIVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, iel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 TWEEDE KAMER Agrarische vraagstukken uitermate gecompliceerd B\j de behandeling van de begroting van landbouw en visserij Is in de jongste zitting van de Tweede Kamer het woord gevoerd door minis ter Marynen, die opmerkte dat de problematiek van de landbouw, nationaal en internationaal, zo omvangryk en gecompliceerd is, dat een pas opgetreden minister zich voorlopig tot dc hoofdlijnen moet bepalen. De bewindsman hield een beschouwing over de betekenis van de agra rische cultuur en merkte op dat het aandeel van de agrarische produk- ten in de uitvoer nog steeds een derde van de totale exportwaarde be draagt. H\j vroeg aandacht voor de moeilijkheden van een uit vele kleine bedrijven opgebouwde bedrijfstak, als de landbouw is. De centrale doelstelling van het landbouwbeleid formuleert hij als volgt: een beleid, dat gericht dient te zijn op het scheppen van een zo danig klimaat, dat land- en tuin bouw in staat zijn een belangrijke bijdrage te leveren tot een zo groot mogelijke nationale welvaart. En vervolgens zal in het algemeen een redelijke beloning gewaarborgd moeten zijn. Het garantiebeleid, aldus de mi nister, heeft in de eerste plaats de functie, het agrarische produktie- apparaat te beschermen tegen de gevolgen van de instabiliteit van vele agrarische markten. Een twee de, niet minder belangrijke functie is, dat dit beleidsonderdeel een be langrijke bijdrage kan leveren in de zo noodzakelijke verbetering van de structuur en de uitrusting van onze landbouwbedrijven. Na drukkelijk verklaart de minister, het garantiebeleid niet te zien als een verzorgingspolitiek. Naar zijn opvatting vormt het een normaal onderdeel van de algemene sociaal- economische politiek, die erop ge richt is, een evenwichtige groei van het economische leven bij een hoog niveau van werkgelegenheid te bevorderen. In beginsel is er geen verschil tussen het voor de landbouw gebruikte instrumentari um en dat voor de andere sectoren van het bedrijfsleven. Het verminken van „bedelkinderen" in India NIEUW DELHI, 24-11. Het Indi sche Huis van Afgevaardigden heeft dinsdag met algemene stem men een wetsontwerp goedgekeurd waarin strenge straffen worden ge steld op het ontvoeren van kin deren, die vervolgens worden ver minkt, om ze beter als „bedelkin deren" te kunnen gebruiken. Op het ontvoeren zal in het ver volg een gevangenisstraf van tien jaar en een boete worden gesteld, terwijl het verminken van de kin deren met levenslange gevangenis straf zal worden bestraft. Tijdens het d^bat verklaarden enkele afgevaardigden dat er ge organiseerde benden bestaan, die kinderen ontvoeren en ze vervol gens de ledematen breken, v/aarna ze als „bedelkinderen" worden ge bruikt. Het wetsontwerp is doorgezonden naar de Senaat. Gedacht is het beginsel der ge lijkwaardigheid van beleid ook tot uitdrukking te brengen in de prak tische uitwerking van het garantie beleid, dat volgens de minister dient te bestaan uit een complex van garantieregelingen voor die Iandbouwprodukten waarvoor de marktverhoudingen ongezond zijn en die voor de inkomensvorming in de landbouw van wezenlijke bete kenis zijn. Dit complex van garan-1 tieregelingen zal in het algemeen moeten worden afgestemd op het niveau der noodzakelijke produk- tiekosten op vakkundig geleide, sociaal-economische verantwoorde bedrijven, bij een verantwoorde intensiteit van de bedrijfsvoering. Een dergelijke afstemming be hoeft niet te betekenen, dat de ga rantieregelingen voor de verschil lende produkten zonder meer moe ten worden gebaseerd op de gemid delde kostprijzen. Om allerlei rede- Z.-Italië getroffen door overstromingen COSENZA, 25-11. Door overstro mingen in de „teen" van Italië zijn tenminste vijf mensen om het leven gekomen. Er zouden vele gewonden zijn. Honderden gezinnen volgens de berichten zijn dakloos. Het ergst getroffen door de watersnood is Cosenza, aan de samenvloeiing van de Busento en de Crati. Door dijk breuken is het gehele laag gelegen deel van de plaats ondergelopen. De overstromingen zijn veroor zaakt door langdurige regen, die gepaard ging met orkaanachtige winden. Er hebben zich grondver schuivingen voorgedaan. Bruggen zijn vernield en wegen en spoorlij nen versperd. Ook op Sicilië heerst watersnood. Hongarije wordt in de assemblee besproken NEW YORK, 25-11. De algemene vergadering van de V.N. heeft woensdag besloten tot een volledig debat over de toestand in Honga rije. Er werden 51 stemmen voor plaatsing op de agenda uitgebracht en 10 tegen. Er waren 15 onthou dingen en zes leden waren afwezig. PIANIST COR DE GROOT EXCELLEERDE MET LINKSHANDIG PIANOSPEL MUZIEKKRITICI MET STOMHEID GESLAGEN DEN HAAG, 25-11. Een groot aantal muziekkritici was met stom heid geslagen, toen vandaag de nieuwste langspeelplaat van de wereldberoemde pianist Cor dc Groot werd gepresenteerd. De stuk ken op deze plaat zijn uitsluitend met de linkerhand gespeeld. De al gemene opmerking was „we kun nen er niets van horen, behalve, dat de bewerking anders is". Cor de Groot wordt in toenemen de mate aan zijn rechterhand ge hinderd door een chirurgisch moei lijk te verwijderen aandoening in zijn rechterhand. Verre van te willen afzien van zijn internatio nale concertcarrière besloot hij zich te gaan toeleggen op het concerte ren met uitsluitend de linkerhand. Aangezien slechts een pianocon cert bestaat, dat door Ravel speci aal voor de linkerhand is geschre ven. stond de pianist voor zeer gro te moeilijkheden. Twintig Neder landse componisten zullen in na volging van Ravel, die zijn links handig concert voor de eenarmige Paul Wittgenstein schreef, de ge troffen kunstenaar in zijn moeilijk heden bijstaan door het schrijven van speciaal werk. nen is het gewenst, dat binnen het raam van het garantiebeleid ruimte wordt geschapen voor een meer doelbewuste prijspolitiek, waarmee een meer verantwoorde samenstel ling en organisatie van de agrari sche produktie. De Internationale samenwerking Sprekende over de internationale samenwerking zegt de minister dat. het beleid er op gericht zal zijn, de land- en tuinbouw zo volledig mo gelijk te betrekken in de verschil lende vormen van deze samenwer king. Een dergelijke samenwerking is met name op het terrein van dc- landbouw een uiterst moeilijke zaak. Het is goed in dit verband in herinnering te roepen de woorden van Willem de Zwijger, die gezegd heeft: „Je n'ai pas besoin d'esperer pour entreprendre, ni de reussir pour perseverer". DEENS DIPLOMAAT VERMIST NEW YORK, 25-11. Povl Bang- Jensen, het voormalige Deense lid van het secretariaat van de V.N. dat ontslagen werd nadat hij secre taris-generaal Hammarskjoeld ge weigerd had de namen van getui gen inzake de Hongaarse opstand ter hand te stellen, wordt sinds maandag in New York vermist. D< 50-jarige Deen was, volgens de po^" litie, de laatste tijd gedeprimeerd als gevolg van moeilijkheden in zijn werk. Hij werkte sinds zijn ontslag bij de V N. op het New Yorkse kan toor van Care, de „Cooperative for American relief everywhere". Russische pijpleiding naar oost-Europa MOSKOU, 25-11. Volgens het Russische persbureau Tass hebben Russische deskundigen de plannen voltooid voor een trans-Europ->se oliepijpleiding, die de Sowjet-Unie, Polen, oost-Duitsland, Hongarije en Tsjecho-Slowakije met elkaar zal verbinden. De pijpleiding, die door deskun digen van do vijf landen zal wor den gebouwd, zal beginnen in het Wolga-district en in Wit-Rusland in twee delen worden gesplitst, - oen naar Polen en oost-Duitsland,, on het andere naar Hongarije en Tsjecho-Slowakije. De pijpleiding zal meer dan 3.000 kilometer lang zijn en met een aantal pompstations worden uitgerust. NIEUWS IN HET KORT n De „Magdalena" die enige tijd geleden met andere werken die worden toegeschreven aan grote Italiaanse meesters, bij Italiaanse emigranten in Califomië werd ge vonden, is inderdaad een werk van Caravaggio, zo heeft prof. Porcella die met de kunstkriticus Alexander Zlatoff-Mirsky een onderzoek heeft ing-steld, woensdag op een pers conferentie verklaard. o Aan de grenspost Bettignies aan de Belgisch-Franse grens zijn, ver stopt in de zittingen van de auto van oen Nederlandse juwelier, 250 horloges gevonden, meldt AFP. Auto en horloges zijn in beslag ge nomen De naam van de smokke laar is niet bekend gemaakt. Premior Cyrankiewicz van Po len heeft woensdag in de Sejm, het Poolse parlement, verklaard dat het regeringsbesluit om het over heidstoezicht le versterken en de samenwerking tussen de ministe ries te b worderen niet gezien moet worden als een prijsgeven van de tot nu toe gevolgde politiek. o De ramp met het Amerikaanse vrachtvliegtuig bij Chicago heeft aan elf mensen het leven gekost, onder wie de drie leden van de be manning. Dertien mensen werden gewond. Mevrouw Anthina Mary Onassis heeft bij het hooggerechtshof te Manhattan een ?is tot echtschei ding ingediend tegen haar echtge noot, de Griekse reder Aristoteles Socrates Onassis. In een gasfabriek te Leerdam heeft zich een explosie voorgedaan, die aan twee employé's het leven heeft gekost. Verder zijn er 10 gewonden. De ontploffing Heeft plaats gehad in een kelder, iuaar een generator stond opgesteld, die de schakel vormt tussen de produktie en de dis tributie van het gas. De fabriek is grotendeels verwoest. 115.000 „-werkende" Nederlanders ouder dan 65 jaar Achtduizend vrouwen nog niet met pensioen UTRECHT, 24-11. Volgens de laatste gegevens werken in-Neder land 115.000 mensen van 65 jaar en ouder. Onder hen zijn 70.000 zelf standigen en 45.000 werknemers. De 8000 vrouwen van 65 jaar en ouder die nog niet met pensioen zijn, wer ken hoofdzakelijk in de huishoude lijke beroepen, de landbouw en de horecaf-bedrijven. Dit werd van middag medegedeeld door mr. dr. A. A. van Rhijn, op een kaderver gadering van de Algemene Bond van ouden van dagen in Utrecht, waar hij sprak over het onderwerp „Arbeid voor bejaarden". Mr. van Rhijn zei, dat het aantal ouden van dagen sterk toeneemt: men verwacht, dat in 1980 ander half miljoen Nederlanders (10,4 pet. van het totaal) ouder dan 65 jaar zullen zijn. Voor 1960 schat men het percentage op 8,4, in 1850 was EEN ALBERT CUYP ONTDEKT DELFT, 25-11. De Delftse kunst schilder Cor van Oei, die reeds ver scheidene maanden met zijn woon ark „Sonnevaert" in Kockengen ligt, waar hij in opdracht van het gemeentebestuur vier 'schilderijen maakt van plekjes die gedoemd zijn om te verdwijnen, heeft dezer dagen een schilderij schoongemaakt en gerestaureerd dat naar zijn me ning een werk is van de zeventien de eeuwse Dordtse meester Albert Cuyp. De signatuur en de datering 1688 zijn bij het schoonmaken te voorschijn gekomen en onder een goede belichting duidelijk leesbaar. Het is een eikenhouten paneel van 150 bij 100 cm. en het schilde rij stelt voor het vertrek van ko ning Karei II aan boord van het Engelse oorlogsschip „Royal Char les". Op het schilderij ziet men, dat de Britse vloot vaarklaar wordt gemaakt, terwijl de Hollandse schepen terugkeren. SCHIPHOL. Twee DC-7c char tertoestellen van de K.L.M. zijn woensdag op Schiphol geland met aan boord het volledige orkest, 120 man in totaal, van de Wiener Phil- harmoniker, dat in 45 dagen een concertreis om de wereld heeft ge maakt, waarbij 27 uitvoeringen zijn gegeven en in totaal 40.000 km. werd afgelegd. het slechts 4,3. Mr. van Rhijn be sprak eerst de psychologische pro blemen van het ouder worden. Hij zei, dat deze het scherpst zijn daar waar men zich niet behoorlijk kan instellen op het feit, dat men een geheel andere periode van zijn le ven ingaat. Hij wees in dit verband op het belang van bejaardensocie- teiten, hobbies en dergelijke. Met betrekking tot het medisch aspect van zijn onderwerp merkte hij op, dat het gevaar bestaat, dat men ondanks lichamelijke en gees telijke verminderingen wil blijven doorwerken. Dit gebeurt volgens hem met name in de landbouwsec tor. Hij verklaarde dat de ervaring heeft geleerd, dat mensen die te lang in dienstbetrekking blijven, later, als zij uiteindelijk toch met pensioen gaan, vaak niet meer de geestelijke kracht hebben om zich nog om te schakelen. Protonsynclirotron bereikt 25 miljard elektronvolt DEN HAAG, 25-11. Het grote protonsynchrotron van de C.E.R.N. te Genève heeft gisteravond een energie bereikt van 25 miljard elektronvolt. Het is daarmee de grootste deeltjesversneller ter we reld. Op de tweede plaats komt het tot dusver grootste apparaat, dat de Sowjet-Unie nabij Moskou heeft gebouwd. Dit apparaat kan 10 mil jard elektronvolt halen. Het beva- tron van de universiteit te Califor- nië heeft een energiebereik van 6 miljard e.v. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De beste leraar is hij, die het meest van zijn leerlingen op steekt. Belastingnota in voorjaar I960 DEN HAAG, 25-11. In zijn me- morie van antwoord op de begro ting 1960 meldt de minister van Financiën, dat hij het niet nodig acht in de december 1958 door zijn voorganger ingediende belasting- ontwerpen in te trekken. De minis ter en de staatssecretaris zullen de overwegingen hiertoe in een nota aan de Tweede Kamer neerleggen en daarbij een nota van wijziging op de ingediende ontwerpen voe gen. Met betrekking tot andere belas tingen, zoals op inkomen en winst hoopt de minister ongeveer tege lijkertijd met deze nota's in het voorjaar 1960 voorstellen te doen. Nederlandse Benelux comité 's-HERTOGENBOSCH, 25-11. Het Nederlandse Benelux comité heeft vandaag in „Chalet Royal" in 's- Hertogenbosch haar algemene ver gadering gehouden. Tijdens de bij eenkomst kwam de beslissing van de tweede kamer, om de behan deling van het economische Bene- lux-verdrag uit te stellen, ter spra ke. De voorzitter van het comité, mr. C. baron van Boetzelaer van Oosterhout, gaf uiting aan de gro- j te teleurstelling en bezorgdheid die daar in deze kringen het gevolg van zijn. Het is bekend, dat bepaalde problemen ten aanzien van de landbouw er de aanleiding toe zijn geweest, doch men dient te beden ken, aldus spreker, dat er op meer terreinen, zoals het fiscale, het ver voersterrein, dat van de aanbeste dingen enz. nog problemen over wonnen moeten worden. Commissaris installeert Provinciale Zeeuwse Recreatiecommissie Adviesorgaan voor College van G.S. MIDDELBURG, 25-11. „Het afge lopen jaar hebben het toerisme en de recreatie in Zeeland een zeer grote vlucht genomen. Als gevolg hiervan is er in deze provincie bij na een „windhandel" ontstaan in de aankoop van gronden, waarvan het geenszins vaststaat, dat deze in uitbreidingsplannen worden opge nomen Het is noodzakelijk dat de recreatie in goede banen wordt ge leid, omdat de charme van Zeeland juist de rust is. Wij zullen ons een bepaalde beheersing moeten opleg gen,, een afremmen van de recrea tie. Uw taak is geen gemakkelijke, omdat u zich mo->t bemoeien met het goed en de bezittingen van an deren. Voor Zeeland is dit een bit ter© noodzaak". Met deze woorden installeerde de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A F. C. de Casembroot, woensdagmorgen in het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst te Middelburg, de Provin ciale Recreatie Commissie, die is samengesteld uit vertegenwoordi gers van provinciale diensten, ge meentebestuurders, het toerisme en het vervoerswazen. De commissie krijgt tot taak het college van Ge deputeerde Staten te adviseren in zak© de recreatie in de ruimste zin des woords. De Commissaris der Koningin sprak de hoop uit, dat de commissie eigen initiatieven zou nemen en dat men nog de komen de zomer van de wijsheid van de commissie zal kunnen profiteren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1