Vernieuwd en verjongd rusthuisIrene' officieel in gebruik genomen DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 No. 18673 116e jaargang ZIERIKMSWBNIEQWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 „DIAKENHUISMANNETJE" VOOR GOED VERDWENEN Sprekers verbaasd over resultaten van verbouwing ZIERIKZEE, 23-11. Aanvankelijke scepsis, gevolgd door latere bewondering, zo moet men de kern van de toespraken tijdens de officiële ingebruikstelling van het vernieuwde rusthuis „Irene", tijdens- een hedenmiddag in de rekreatiezaal gehouden bijeen komst, in aanwezigheid van talrijke autoriteiten cn genodigden, wel karakteriseren ,al was er slechts een enkele spreker die het zo rond uit zei. Aanvankelijke scepsis of het wel mogelijk zou zijn iets goeds en moois te maken van een negentiende eeuws gebouw als het „ge sticht" en latere bewondering over hetgeen architect en aannemer er van bleken te hebben gemaakt. Min of meer sprakeloos hebben de vele gasten van het bestuur door de ruime gangen en zalen van het rusthuis gedwaald en zonder overdrijving.er was maar één roep: „het is magnifiek". En deze (woord)-vlag dekt de lading, want - nog een citaaat - „het diakenhuismannetje is nu wel definitief uit het huis verdreven". De muffe sfeer maakte plaats voor een fleurig en zonnig interieur, waar velen op hartverwarmende wijze hun levensavond kunnen slijten. De voorzitter van het bestuur, de heer P. J. van der Doe, riep de tal rijke aanwezigen, o.w. het college van b. en w. der gemeente, de ge meentesecretaris, de plaatselijke predikanten en doktoren, het col lege van kerkvoogden en notabelen en andere genodigden, een welkom toe. „Het doet ons bijzonder veel ge noegen dat zovelen gehoor hebben gegeven aan het verzoek tegen woordig te willen zijn bij de her denking van het 80-jarig bestaan van het rusthuis en de opening van het vernieuwde gebouw", aldus de voorzitter, die herinnerde aan de voltooiing van het gebouw in 1879, voorbereid en opgezet door mensen die hun tijd ver vooruit waren, ge let op het feit dat door een restau ratie van het gebouw te maken was wat het nu is geworden. In korte lijnen ging spreker de geschiedenis na van de restauratie. De architect, de heer L. H. A. de Jonge, kwam in 1958 met een plan, dat in de herfst van dat jaar de goedkeuring ontving van de Com missie van Voorlichting voor het bouwen van rusthuizen der Ned. Hervormde Kerk. Eerder was toe stemming gevraagd aan het kerke lijk bestuur tot een ingrijpende res tauratie te mogen overgaan. Een voorloper op de restauratie was reeds de opknapper die de bestuurs kamer onderging, uitgevoerd door de heer C. A. Bastiaanse te Zierik zee. De voorzitter deelde mede dat de restauratie vrijwel uit eigen mid delen kon worden gefinancierd. Hij bracht dank voor hetgeen architect en aannemers tot stand hebben ge bracht en betrok in zijn dankwoord ook de bewoners, die - vooral tij dens koude dagen - heel wat heb ben moeten offeren. Sprekend namens het bestuur, legde de voorzitter de nadruk op de dankbaarheid die er is dit werk te hebben mogen doen, daarbij de hoop uitsprekend dat nog vele be jaarden in de toekomst in dit huis, onder Gods zegen, een rustige le vensavond zullen mogen hebben. Spreker verklaarde hierna het rust huis voor geopend. Receptie in „Mondragon" Na bezichtiging van het gebouw begaf het gezelschap zich naar de benedenzaal van restaurant „Mon dragon", waar de sluizen der wel sprekendheid wagenwijd werden opengezet. Ds. C. Bezemer, voorzitter van de kerkeraad der ned. hervormde ge meente, noemde het 80-jarig be staan en de heropening heugelijke feiten, ook voor de burgerlijke ge meente. Spreker merkte op dat de diakenen met deze verbouwing ge handeld hebben naar de zinspreuk: „regeren is vooruitzien", met het accent op het vooruitzien en noemde de tijd van het „armenhuis" en het- brood j es-doorgeven-onder-'t-raam, voorbij. Wat de restauratie betreft, bood oplappen van het gebouw geen oplossing, zodat het een algehele vernieuwing werd, hetgeen een ge lukwens waard is, ook aan de di rectrice en de bewoners van het huis. Daar straks een deel der dia kenen verdwijnt, hoopte Spreker niet dat het „na ons de zondvloed" als gedachte zal worden aangehan gen. In het kader van de neo-be- jaardenzorg is in het*huis iedereen welkom. Tot slot wierp de predikant een „spierinkje" uit naar de mogelijk heid tot oprichting van een diako- naal kraamcentrum. Grote verrassing „Feitelijk was aanvankelijk mijn verwachting niet zo erg hoog ge- Een delegatie, bestaande uit de heren "prof. dr. M. D. Ozinga, hoog leraar in de beschrijvende bouwkunde aan de Rijksuniversiteit van Utrecht; M. D. Thijs, secretaris van de Sticusa, en J. W. Bennebroek Gravenhorst, bestuurslid Stichting Monumentenzorg Curasao (v.l.n.r.) heeft maandagochtend in het paleis Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix de eerste exemplaren aangeboden van het door prof. Ozinga geschreven en bij de staatsdrukkerij gedrukte boek „De monumenten van Curasao in woord en beeld". - De foto geeft een beeld van deze plechtigheid. spannen wat betreft deze verbou wing", bekende burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester eerlijk. Hij vond vroeger het gebouw aan de „muffe kant" en geloofde niet dat er van „deze oude kast" zoveel te recht zou komen. Maar de vernieu wing was voor spreker een grote verrassing geweest. Het is zo goed, dat men bij nieuwbouw ongeveer wel met een vergelijkbaar resul taat uit de bus zou zijn gekomen, aldus mr. Dijckmeester, die het te huis een aanwinst vond voor Zie rikzee-, dat - gelijk bekend - „een goede klant is van het tehuis". Ge zien in het kader van de voort schrijdende bejaardenzorg, ver heugde spreker zich bijzonder over de verbouw en bood - namens de gemeente - zijn felicitaties aan. (Vervolg op pagina 2) De Palestijnse vluchtelingen NEW YORK, 23-11. Pakistan en Indonesië hebben maandag in de speciale politieke commissie een ontwerp resolutie ingediend waarin de algemene vergadering wordt aanbevolen, het mandaat van het V.N.-bureau voor hulpverlening aan de bijna één miljoen Palestijn se vluchtelingen (U.N.W.RA.) met vijf jaar te verlengen. De UNWRA werd tien jaar geleden opgericht. In de ontwerp-resolutie wordt het zeer betreurd, dat de vorige resolutie betreffende repatriatie en compensatie van de vluchtelingen niet ten uitvoer is gelegd. Chinezen in Indonesië krijgen het moeilijk DJAKARTA, 23-11. De maatre- gelen op west-Java om Chinese kleinhandelaren van het platteland af te krijgen zijn vandaag ver scherpt, zo meldt Reuter. Volgens reizigers op west-Ja va worden grootscheepse militaire patrouilles uitgevoerd om de Chinezen uit af gelegen dorpen te halen. Volgens een vorige week her nieuwd decreet moeten de ongeveer 300 000 Chinese kleinhandelaren op het eiland tegen het eind van dit jaar hun zaken sluiten of overdoen aan Indonesiërs. In het afgelopen weekend heeft de militaire commandant van west- Java, kolonel Kosasih alle Chinese diplomatieke personen, die op be zoek zijn, bevolen binnen 24 uur het land te verlaten of anders onder worpen te worden aan militaire sanctie. Belangrijke Pool zoekt asiel in de V.S. WASHINGTON, 23-11. Het Ame- rikaanse ministerie van buitenland se zaken h'eeft bekend gemaakt dat kolonel Pawel Monat, officieus een van Polens hoogste functionarissen in de geheime dienst genoemd, naar de Verenigde Staten is gereisd en om asiel heeft verzocht. Zijn gezin had hem vergezeld. Volgens een bericht van de New York Times uit Wenen was Monat coördinerend leider over alle Pool se militaire attaché's in de wereld Zijn vlucht was een van de voor vallen waaruit de Poolse commu nistische leider, Gomulka, gecon cludeerd had dat er gebrek aan tucht heerst in Polens communis tische bewind. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De „Magdalena" die enige tijd geleden bij Italiaanse immigranten in Californië werd aangetroffen en die werd toegeschreven aan Cara^- vaggio, zou een kopie zijn van het originele doek dat zich in Napels bevindt. De twee belangrijkste politieke partijen in Belgisch Kongo hebben maandag bekend gemaakt, dat zij de verkiezingen van december voor territoriale en gemeenteraden zul len boycotten. Zij eisen „onmiddel lijke onafhankelijkheid" en „een „Verenigde Kongolese Staat". OM DE SPORTPRIJSVRAGEN Belangrijke wijziging van de Loterijwet op komst 's-GRAVENHAGE, 23-11. - Het aangekondigde wetsontwerp "tot wyziging van de Loterijwet, is thans by de Tweede Kamer inge diend en ondertekend door de mi nisters van Justitie en van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Het is voorzien van een uitvoerige toelichting. De belangrijkste wijziging van de Loterijwet, welke met het ontwerp wordt beoogd, is de invoeging van een nieuwe titel III over de sport- prijsvragen, waaronder worden ver staan prijsvragen, waarbij de deel nemers de uitslagen van bepaalde tevoren aangekondigde sportwed strijden moeten raden of voorspel len. Na de bepaling, dat de ministers van Justitie en van Onderwijs, K. en W., - met het oog op de belan gen van instellingen werkzaam te algemenen nutte, in het bijzonder op het gebied van sport en licha melijke opvoeding - aan één rechts persoonlijkheid bezittende instel ling vergunning kunnen verlenen tot het aanleggen en houden van sportprijsvragen, bevat de nieuwe titel bepalingen omtrent: a. deelnemers aan deze sport prijs vragen; b. een voor de bestrijding der onkosten van het organiseren der prijsvragen en de vorming van een reservefonds jaarlijks door de deel nemers te betalen bedrag; Wegpiraat rijdt op groep mensen in Kind gedood - Drie gewonden MAASTRICHT,, 23-11. Een jeug<- dige automobilist die met hoge snelheid reed is vanavond om streeks kwart voor zes op de pro vinciale weg van Valkenburg naar Maastricht onder de gemeente Berg en Terblijt op een groepje mensen ingereden dat aan de rechterzijde van de weg bij de halte van De Valk's Autobusonderneming op de bus naar Maastricht stond te wach ten. Twee personen werden bij dit ongeluk zwaar gewond en twee minder ernstig. De bestuurder van de auto zou volgens getuigen in de kom van Berg en Terblijt een snel heid van meer dan 100 kilometer gehad hebben. Doordat hij teveel naar rechts aanhield sleurde hij in volle vaart de 28-jarige vrouw Mulders-Mul- lenders uit Geleen die in Berg en Terblijt op familiebezoek was ge weest mee, tegelijk met. haar twee jarig zoontje dat de vrouw op de arm hield Moeder en kind werden meegesleurd en zijn beiden zwaar gewond. Het kind ia overleden. Vele mensen houden met het i werken op als ze een baan ge- 1 vonden hebben. Onderzoek naar verdronken kasteel IJMUIDEN, 23-11. Op de Neder landse kust, ter hoogte van Kat wijk aan Zee, zullen woensdag, bij zondere omstandigheden zoals slecht weer voorbehouden, voor de eerste maal onderzoekingen onder water worden ondernomen naar de resten van het oude „Castellum Brittenburg", dat eens aan een van ds mondingen van de Rijn moet hebben gestaan en daar thans on geveer 80 meter uit de kust onder water moet liggen. Tien kikvors mannen van de sleepvaartmaat- schappij Wijsmuller te IJmuiden zullen het onderzoek onder leiding van leden van ds archeologische werkgemeenschap in Nederland verrichten. Eeu autobus gestolen... DEVENTER, 23-11. Vanmorgen bleek in Deventer een autobus ver dwenen te zijn. De chauffeur van de bus had,, tegen de gewoonte in, gisteravond zijn bus op het sta tionsplein te Deventer achtergela ten, omdat hij een sleutel miste. Toen hij vanmorgen de dienst wil ds hervatten bleek de bus in het niet te zijn opgegaan. De bus is eigendom van de O.A.D., de Over ijsselse Autobus- Diensten, geves tigd te Holten. c. de maximale inzet per deel nemer per pry svraag, te weten 1,—; d. de aanwending van de op brengst; de vaststelling van het maxi mum van de pry zen, welke in geld bestaan, op f 25.000, f. de gevallen, waarin de prys niet zal worden uitgekeerd; g. de voorwaarden, welke aan de vergunning onder meer kunnen worden verbonden. Minister acht gemeente classificatie billijk DEN HAAG, 24-11. Minister van Rooy acht een systesm van gemeen teclassificatie niet onrechtvaardig. Hij wijst daarop in verschillen in huurniveau in diverse gemeenten. Deze verschillen zijn, tegen ver wachting van de SER. uit 1952 in,, sedert 1959 eerder toe- dan afge nomen. In ds memorie van antwoord op zijn begroting zegt de minister van Sociale Zaken voorts, dat ook bij een vrijere loonpolitiek plaats is voor het systeem van gemeenteclas sificatie. De aan deze politiek ten grondslag liggende gedachten ver zetten zich zijns inziens niet tegen een differentiatie binnen een be drijfstak naar gelang van verschil len in de kosten van levensonder houd in diverse gemeenten. De agendacommissie van de Al gemene Vergadering der V.N. heeft maandag voor het vierde jaar ach tereen de Algemene Vergadering aanbevolen de kwestie-Hon&arjje op de agenda te plaatsen. Een tikkende granaat AMSTERDAM23-11. De Amsterdamse politie en de hulpverleningsdienst te Nij megen werden maandagmor gen vroeg gewaarschuwd door een koopman aan de Archïmedesweg te Amster dam. Hij had zaterdag een partij oud ijzer gekocht, waarbij zich een dichtgesol- deerde granaathuls bevond. Toen hij zondagnacht thuis kwam hoorde de koopman een regelmatig getik uit de huls komen. Uit voorzorg legde hij de granaat in de goot voor zijn woning. Een agent waagde vervolgens zijn leven en bracht het projec tiel naar een open stuk ter rein aan de Molukkenstraat, waar het onder bewaking van de politie bleef tot de mannen van de hulpverle ningsdienst arriveerden. Hun onderzoek, bracht aan- het licht, dat de granaat volko men ongevaarlijk was. Bij het solderen was water in de huls geraakt. Als die nu in een bepaalde stand kwam te staan begon het water lang zaam te druppelen en ver oorzaakte het geheimzinnig getik DE WERKLOOSHEID IN NEDERLAND DEN HAAG, 24-11. Een zeer voorlopige berekening van het Cen traal Planbureau besomt voor 1960 de gemiddelde werkloosheid voor mannen en vrouwen samen op 65 duizend. De gemiddelde structuur werkloosheid wordt op 15 000 ge schat, tegen 14.000 in 1959. Ontdaan van versluiering door seizoenarbeid js dit laatste cijfer echter 17.000, waarvan de helft in de drie noor delijke provincies, 2900 in Over ijssel en Gelderland, 1400 in Zee land en 3400 in Noord-Brabant. OMVANG VAN INRICHTINGEN VOOR ZWAKZINNIGEN IS ONVOLDOENDE Elfduizend plaatsen nodig in 1962 DEN HAAG, 23-11. Naar de me ning van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is de omvang van de inrichtingen voor zwakzinnigen onvoldoende. In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over zijn begroting merkt hij op, dat het stichten van goed geoutilleerde inrichtingen door de geneeskundige inspectie voor de geestelijke volksgezondheid reeds jaren met kracht wordt bevorderd. De uitbreiding kan nog geen gelijke tred houden met de behoeften. In 1940 waren in 7 erkende in richtingen minder dan 3.000 plaat sen beschikbaar. Op 31 december 1957 werden in 16 erkende inrich tingen 6059 patiënten verpleegd. Het aantal patiënten was ultimo 1958 gestegen tot 6338. Berekend wordt, dat ultimo 1962 ten minste 11.000 plaatsen beschikbaar zouden moeten zijn. In de periode van oktober vorig jaar tot oktober jl. hebben zich, volgens een rapport van werkge verszijde, in Denemarken een hon derdtal wilde stakingen voorge daan. In Noorwegen waren het er maar negen, in Zweden zeventien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1