Bouw Grevelingendam tussen Goeree en Schouwen -Duiveland begint later DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 23 NOVEMBER 1959 No. 18672 116e jaargang mKEESCHEWIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 cl. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) M,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Uiteindelijke afsluiting in 1964 verwacht BRUINISSE. 21-11. Het zal mo gelijk z(jn, dat de eigenlijke bouw van de Grevelingendam, die krach tens de uitvoering van het Delta plan een vaste verbinding zal vor men tussen Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland, later begint dan is voorgenomen. In 19G0 zou met het eerste gedeelte, het leggen van een dam over de plaat van Oude Tongc, begonnen worden. Het is echter gewenst gebleken nog enige aanvullende hydraulische onderzoekingen te doen met be trekking tot de veranderingen van het stroomregime, optredend als ge volg van de bouw van deze dam. Dit stroomregime wordt beïnvloed door de stromingen in het Zijpe, de Krammer en de Grevelingen. Naar van de zijde van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat wordt medegedeeld, behoeven de aanvullende onderzoekingen niet van invloed te zijn op het tijdstip van de uiteindelijke afsluiting van de Grevelingendam in 1964. Algerije en Frankrijk VOORLOPIGE ALGERIJNSE REGERING WIJST ONDERHANDELAARS AAN TUNIS, 20-11. De voorlopige Al gerijnse regering heeft vrijdag vijf opstandelingenleiders, die zich in Franse gevangenschap bevinden, aangewezen om onderhandelingen met de Franse regering te openen over „de voorwaarden en garanties betreffende de toepassing van het recht van zelfbeschikking". In een te Tunis uitgegeven communiqué werd gezegd, dat er g.een staking van het vuren kan zijn zonder ak koord over een „gezonde toepas sing" van het zelfbeschikkings recht. De verklaring van de voorlopige Algerijnse regering maakt het dui delijk, dat de voornaamste hinder paal voor een bestand wordt ge vormd door onzekerheid over de wijze, waarop het aanbod van de Gaulle voor uiteindelijke zelfbe schikking zal worden gerealiseerd. In het te Tunis uitgegeven commu niqué wordt hierover het volgende gezegd: „De verklaringen van ver antwoordelijkheid dragende Fran sen, met name de eerste-minister, de minister voor de strijdkrachten en de algemeen gemachtigde voor de Franse regering in Algerië - verklaringen die door niets ver- De hulpverlening aan Palestijnse vluchtelingen WASHINGTON, 22-11. Twee Amerikaanse democratische sena toren, Albert Gore en Gale Mcgee, die een onderzoek instellen naar de uitvoering van het hulpprogramma voor Palestijnse vluchtelingen in Jordanië, zeggen, dat 150.000 rant- soenkaarten ten onrechte zijn uit gegeven op naam van mensen, die zich niet in Jordanië bevinden. Van deze kaarten zouden onbevoegden profiteren, terwijl duizenden kleine kinderen van vluchtelingen geen kaarten krijgen. De senatoren be schuldigen de Jordaanse regering en zeggen een en ander vernomen te hebben van de Verenigde Naties In Jeruzalem. De Sudetenduitsers in Tsjecho-Slowakije MUNCHEN, 22-11. Duitse vluch- telingen uit Sudetenland hebben zondag een beroep op de regering in Bonn gedaan om bij alle onder handelingen in de .toekomst vast te houden aan „hun recht op hun ge boorteland" - nu 'n deel van Tsje cho-Slowakije. Het beroep was ver vat in het slot communiqué, uitge geven door de raad van Sudeten- duitsers na afloop van een bijeen komst in München. In het communiqué wordt ook een appèl gedaan op de publieke opinie in de wereld. Men wil hiermee be reiken dat de 160.000 Duitsers, die nog steeds in Sudetenland wonen, eigen scholen krijgen en hun eigen cultuur kunnen handhaven. zwakt zijn - ontnemen elke zin aan de zelfbeschikking en maken meer dan ooit waarborgen betreffende een vrije volksontplooiing noodza kelijk". President de Gaulle heeft steeds betoogd dat het overleg met de Al gerijnen over een staken van het vuren zou moeten gaan. Verloving van de Sjah van Perzië TEHERAN, 22-11. De Sjah van Perzië en Farah Diba zullen zich maandag 23 november verloven, zo is zondagavond door Perzische hof functionarissen meegedeeld. Farah Diba, die 21 jaar is, is zon dagavond uit Parijs in Teheran aangekomen. Minister van India over China BOMBAY, 22-11. „Wij houden ons kruit droog en onze verdedi ging is versterkt. Wij zijn vastbe sloten om alles op te offeren om onze vrijheid te bewaren", zo heeft de Indiase minister van Defensie, Krisjna Menon, zaterdag op een bijeenkomst in Bombay verklaard. India wil niets aan het toeval over laten om zijn onschendbaarheid te gen iedere aanval te verdedigen. De minister zei voorts dat India bereid is met China te onderhan delen op voorwaarde dat dit ge schiedt in het kader van de begin selen waarop de betrekkingen tus sen China en India gevestigd zijn. Bisschoppen over het Amerikaanse leven WASHINGTON, 21-11. De Rooms- katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten hebben zaterdag aan het einde van hun jaarlijkse bijeenkomst te Washington gezegd dat de Amerikanen teveel nadruk leggen op de materiële welstand. In een verklaring zeggen de bis schoppen: „Wij kunnen niet als ma terialisten leven en verwachten anderen tot ons stelsel van vrijheid en vrede onder God te bekeren". Het communisme is, aldus de bis schoppelijke verklaring, het groot ste gevaar voor de vrede en de vrij heid, maar omstandigheden die de morele integriteit van de Verenigde Staten aantasten, zijn eveneens een gevaar voor de zaak van de vrede en de vrijheid. De belangrijkste om standigheden zijn, aldus de ver klaring, „onrechtvaardigheden we gens rasverschillen, een te gemak kelijke houding waar het hun hui selijko leven en de discipline be treft, het zich vooral bezighouden met zinnelijke en met het egoisme in het economische leven en het buitensporige verlangen naar rijk dom en gemak". Afghaans vliegtuig verongelukt BEIROET, 21-11. Een Afghaans lijnvliegtuig is zaterdagavond nabij de luchthaven van Beiroet in Li banon, kort na het opstijgen ver ongelukt, waardoor 24 personen om het leven zijn gekomen en drie ge wond. Het toestel was op weg naar Afghanistan. Het bezoek van Eisenhower aan Madrid NEW YORK, 23-11. Een groep Amerikaanse persoonlijkheden, on der wie de directeur van het tijds schrift Iberica, Norman Thomas, en de bisschop van Californië, James A. Pike, hebben in een telegram aan president Eisenhower gezegd dat zijn bezoek aan Madrid door de Spaanse pers is opgevat als een in stemming met het regime van Franco. „Wij vragen u echter u rechtstreeks te richten tot het Spaanse volk teneinde er die na druk op te leggen dat Amerika blijft geloven in de beginselen van vrijheid en ware democratie". Het telegram was voorts ondertekend door de voorzitter van de commis sie voor Latijns-Amerikaanse za ken van de vakbond AFL-CIO, Knight. Russisch-Amerikaans cultureel akkoord getekend MOSKOU, 21-11. Te Moskou is vandaag (zaterdag) een Russisch- Amerikaanse akkoord getekend in zake samenwerking op wetenschap pelijk, technisch, cultureel en pe dagogisch gebied in de jaren 1960 en 1961. De overeenkomst betekent een uitbreiding van het twee jaar ge leden gesloten akkoord dat op 1 januari a.s. afloopt. Met name wordt het program voor weten schappelijke uitwisseling uitge breid tot het gebied van het vreed zaam gebruik van kernenergie. Voorts zullen de twee landen nau wer samenwerken op het gebied van de bestrijding van kanker, kin derverlamming en hartkwalen. In het raam van de cultureLe uitwis seling zal een Amerikaans gezel schap te Moskou de muzikale ko medie „My flair lady" opvoeren, terwijl Russische gezelschappen in de V.S. zullen optreden. Ook zullen radio- en televisieprogramma's en films worden uitgewisseld. Strubbelingen bij Nederlands-Westduitse ove: rleg „DE MAN VAN LAMBARENE" SPRAK OVER ZIJN ZIEKENHUIS IN AFRIKA Nieuw medicament tegen lepra werkt uitstekend Vorige week vertoefde in ons land dr. Albert Schweitzer. In zyn gezelschap bevonden zich zyn se cretaresse, die reeds veertig jaar voor hem werkt, en de vrouw, die zich als eerste in 1924 by hem meldde om hem te helpen met de verpleging van zyn zieken in Lam- barene. De by na 85-jarige dokter lo geerde in Rotterdam en van daar uit bezocht hy zyn vrienden en kennisssen in ons land. Tevens was h(j de gast van Prinses Wilhelmina op Het Loo. f Voordat hij in ons land aankwam is hij in Denemarken, Zweden, Duitsland, waar hij o.m. enige uni versiteiten bezocht, Frankrijk en België geweest. Dr. Schweitzer heeft acht dagen uitgetrokken om inkopen te doen voor zijn zieken huis in Lambarene (Frans equato riaal Afrika). Deze worden aan boord gebracht van hetzelfde schip als waarmee dr. Schweitzer op 5 december a.s. Europa verlaat. Een persconferentie Ten huize van zijn gastvrouw, mevrouw Stakenburg-Mees, die vertelde dat dr. Schweitzer reeds bij haar ouders aan huis kwam, heeft hij, gestoken in zijn zwarte pak van ouderwetse snit met hoge witte puntboord, een aantal jour nalisten te woord gestaan. Met hel dere stem verhaalde hij nogmaals van het onstaan van zijn zieken huis in Lambarene voordat de eer ste wereldoorlog was uitgebroken Hij gewaagde van de hulp, ook uit Nederland, die hij kreeg toen hij later zijn verwoeste hospitaal weer moest opbouwen. In 1925 was er op de evangelisatiepost geen ruimte meer en besloten werd naar elders te verhuizen. De grond kreeg hij later aangeboden. Dr. Schweitzer had recht op vijfhonderd hectare, maar had er slechts 120 nodig. Hier van is tweederde gebruikt om de 52 gebouwen, die er thans staan, neer te zetten en «een plantsoen aan te leggen. De rest bleef bos. Een apart dorp is ingericht voor de be handeling van ernstige lijders aaq lepra. De lichte gevallen worden - eens per drie weken - in de dorpen zelf geholpen door vliegende colon nes. Dit is mogelijk sinds 1942, om dat er toen een nieuw medicament tegen lepra kwam. Met dit middel worden thans successen geboekt. Het gevolg was, dat de lijders aan lepra zich nu melden, terwijl zij zich vroeger-verstopten. BONN, 21-11. Naar zaterdag in welingelichte kringen te Bonn ver nomen werd, hebben zich bij het Nederlands-Westduitse overleg on voorziene moeilijkheden voorge daan. Als gevolg daarvan zou het overleg niet tegen het eind"? van dit jaar kunnen worden beëindigd, zo als men gehoopt had. De voornaamste hangende kwes ties zouden de teruggave van een gebied van 330 ha. nabij WeiLer dat nu onder Nederlands bestuur staat, en de omvang van de Westduitse compensatie aan slachtoffers van de nazi's betreffen. AUTO-ONGELUK TE SCHIPLUIDEN Twee doden DELFT, 21-11. Onder de gemeen te Schipluiden, op de weg van Delft naar De Lier heeft zich gisteravond omstreeks 10 uur een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij twee jongens werden gedood en een jongeman ernstig werd gewond. Het drietal, de 22-jarige A. van der M„ de 15- jarige H. van O. en de 16-jarige K. van B„ allen uit Monster waren in Den Hoorn, bij Delft werkzaam ge weest bij het zogenaamde „kaskit- ten" op een tuin aldaar. In een auto, gemeenschappelijk eigendom van de drie jongelieden, waren zij op weg naar huis, toen zij op de Woudteweg, tussen Den Hoorn en De Lier door nog onbekende oor zaak in volle vaart tegen een boom botsten. De auto, die vermoedelijk door de 15-jarige jongen werd bestuurd, werd geheel vernield. Van. O. en zijn 16-jarige vriend van B. werden levenloos uit de wrakstukken ge haald. Van der M. werd ernstig ge wond overgebracht naar het St. Hippolytus ziekenhuis te Delft. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft vrydag Frankrijk verzocht zyn plannen niet uit te voeren om in de Sahara een atoombom tot ontploffing te brengen. Met 51 tegen 16 stemmen by 15 onthoudingen steunde zy de aanbeveling van de politieke com missie hierover. Zy uitte voorts „ernstige bezorgdheid over het voornemen van de Franse rege ring". VER. STATEN WILLEN DONDERDAG „ROND-DE-MAAN"-RAKET LANCEREN WASHINGTON, 22-11. De Ame rikanen zullen donderdag, „Thanks giving Day", proberen een weten schappelijke satelliet in een baan rond de maan te krygen, zo is zom dag in doorgaans welingelichte kringen in Washington vernomen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart weigerde echter te verklaren of de poging al dan niet op donderdag gedaan zal worden. Ruimtevaartdeskundigen zeiden dat het Amerikaanse prestige in de strijd met de Russen om de verove; ring van de ruimte, een flink eind hersteld zal zijn als de poging suc ces mocht hebben. f.rt De Russen hebben, zoals bekend, een raket op de maan laten landen en een raket in een baan om de maan gebracht. Deze raket heeft de eerste foto's van de achterkant van de maan naar de aarde gezon den. Dodelijk ongeluk op sportveld Keeper kreeg trap VRIEZENVEEN, 22-11. D,e 24/-ja- rige J. H. Harms uit Vriezenveen is zondagmorgen in het Diacones- senhuis te Almelo overleden tenge volge van kwetsuren, die hij opliep tijdens de zaterdag in de derde klasse B-oost gespeelde KNVB wedstrijd DETO-Enter Vooruit. Het noodlottige ongeluk gebeurde al na enkele minuten spslen. Doel- mans Harms van DETO wierp zich voor de voeten van de aanstormen de Enter-middenvoor en kreeg daarbij een harde trap in de zij. Van opzet was beslist geen sprake. Dokter Terpstra uit Vriezenveen, die de eerste medische hulp ver leende, achtte overbrenging van de ongelukkigs doelman, die een ge scheurde nier bleek te hebben op gelopen, naar het ziekenhuis te Al melo weliswaar noodzakelijk, doch de toestand van Harms leek niet verontrustend. In de loop van de avond trad .echter een verslechtering in en spoedig bleek dat medisch ingrijpen niet meer mocht baten. Het slacht offer was gehuwd doch laat geen kinderen achter. Protest van Belgische automobilisten BRUSSEL, 21-11. Negen van de tien Belgische automobilisten heb ben zaterdag gevolg gegeven aan de oproep van alle nationale orga nisaties van weggebruikers om, in protest tegen een door de regering aangekondigde verhoging van de benzineprijs, hun wagen in de ga rage of voor de deur te laten staan. In .plaats van tienduizenden, reden zaterdag slechts enkele tientallen auto's over de grote boulevards in de Belgische hoofdstad. De voet ganger was voor één dag koning in alle Belgische steden. In Hasselt hadden de melkventers zelfs weer paard en wagen van stal gehaald. Dc regering heeft aangekondigd dat zij de heffing op benzine met 5.7 cent per liter wil verhogen, waardoor de prijs per liter 57.2 cent wordt. Men heeft te Brussel al uit gerekend dat door de indrukwek kende proteststaking van de auto mobilisten voor bijna anderhalf miljoen gulden aan benzine onver kocht is gebleven. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het enige, waar men over het algemeen vrijgevig mee is, is: goede raad. Prins Bernhard in Wenen WENEN, 22-11. Prins Bernhard heeft zondag het derde congres van de Europese Stichting voor Cul tuur, die op 20 november te Wenen begon, officieel gesloten. Hij deelde mee dat de vierde jaarvergadering in 1960 in Lissabon zal worden ge houden, gecombineerd met een se minarie voor jonge mensen in han del en industrie uit Europa en Zuid- Amerika. De voorzitter van het stichtings bestuur ,de Duitser dr. Stein, deelde mee dat de stichting het volgende jaar over 750.000 mark zal kunnen beschikken, die men echter niet voor de stichting zelf maar voor hulp aan reeds bestaande Europese culturele instituten zou aanwen den. Gouden medaille voor Albert van Dalsum DEN HAAG, 22-11. Met een zeer bijzondere onderscheiding: de gou den medaille voor Kunsten en We tenschappen, verbonden aan de Huisorde van Oranje, heeft H.M. Koningin Albert van Dalsum bij zijn vijftigjarig toneeljubileum ge- eerd Zelf was hij zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg van Den Haag aanwezig toen haar Com missaris in de provincie Zuid-Hol land, mr. J. Klaasesz, de kunste naar na afloop van de jubileum- gala-voorstelling dit .eerbswijs om hing. Nederlands oudste inwoner vierde 108ste verjaardag DELFT, 22-11. Doordat de familie de toeloop zoveel mogelijk had be perkt is vandaag de 108e verjaar dag van Nederlands oudste' inwo ner, de heer W. H. Kostering, Delf- gauwseweg 76 te Delft rustig ver lopen. Maar de bewijzen van be langstelling waren niettemin over weldigend. De post had gisteren al een enorme hoeveelheid gelukwen sen gebracht, waarbij een groot aantal prentbriefkaarten, vooral van kinderen uit alle delen van het land. Uit Amerika kwam een brief van een Nederlandse familie, die in een tijdschrift over de 108-jarige had gelezen en een dollarbiljet in sloot „voor een sigaartje". Leerlin gen van de M. van der Werf-Geelen van-Alphen-school te Utrecht had den allen een gelukwens geschre ven en deze aan elkaar geplakt tot •een lange rol. De heer Kostering, die van plan is al die post op zijn gemak eens door te lezen, was ech tereet meest in zijn schik met het telegram van de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Ook was hij best te spreken over de geluk wens en een fles wijn van Delfts oud-burgemeester, mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter dam en mevrouw van Walsum. De prijsvaststelling in de landbouw DEN HAAG ,21-11. Het bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond is van oordeel, dat hoewel de landbouw prijzen, behoudens de garantieprijs voor de melk, niet onbevredigend zijn vastgesteld, tegen het systeem van garantiebeleid ernstige beden kingen zijn aan te voeren. De N C. B.T.B. heeft dit bekend gemaakt naar aanleiding van de dezer dagen gehouden bestuursvergadering over de prijsvaststelling van de minister van Landbouw. m Volgens de „New York Times" is de Zwitsers-Franse architect Le Corbusier uitgekozen om een nieuw centrum voor beeldende kunsten voor de Harvard-universiteit te bouwen. Een groep Zweedse geleerden onder leiding van professor Gustaaf Nylin van het Zuiderziekenhuis te Stockholm heeft vastgesteld dat er normaliter ongeveer een liter bloed per minuut door de hersenen cir culeert. Dit betekent dat het bloed in de hersenen vijfmaal per minuut geheel wordt ververst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1