Een frappante modernisering 1joOll\vill Water pech wat een smaakgenotl 7.IERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 No. 18611 Een kijkje in de benedengang met rechts het begin van het trappenhuis. (Foto's: J. Berrevoets). De eet- en recreatiezaal werd tot een*modern ge heel, met „aangepaste" stoffering en meubilair. De gangen De gangen zijn uitgebroken. De plafonds werden verlaagd, de mu ren behandeld met schuurwerk en de vroeger zo sombere deuren van de op de corridors uitkomende ka mers zijn vervangen door nieuwe fris geschilderde, met boven in het midden een ronde ruit, als visuele trait d'union tussen kamer en gang (en). De deuren kregen het naam plaatje van de bewoner. Een serie stijlvolle lampen zorgt voor de ver lichting, die s' avonds automatisch aanslaat op nachtverlichting. Tas ten in het duister is er dus niet meer bij. Het elektrische leiding net werd gecentraliseerd en vooral de door verlaging der plafonds vrij komende ruimten werden hiervoor gebruikt. In de tweede hall, toe gang gevend tot de achterzijde van het gebouw, werd ruimte gevonden voor een aparte rouwkamer. Haaks op de congruente gangen van le en 2e verdieping vindt men toiletten en werkkasten. De eetzaal De eetzaal (straks steeds meer te gebruiken als recreatiezaal) is aan gepast aan het totaalbeeld van het „nieuwe huis". Frisse gordijnen en een dito muur- en plafondbewer king geven de indruk van algehele vernieuwing. De vroegere typische „gestichtsscheiding" tussen mannen en vrouwen is komen te vervallen. De doorbraak in de eetzaal ver dubbelde niet alleen de ruimte, maar gaf ook de kans tot het schep pen van een doorgeefkastbatterij, die een verbinding tot stand brengt tussen keuken en eetzaal. In deze batterij zijn verwarmingselementen aangebracht, waardoor het eten tij dens het transport op temperatuur blijft. Nieuwe verlichting en meu bilair zijn bij het geheel op logische wijze aangepast. Fraaie bestuurskamer Een pronkjuweel is de bestuurs kamer, die tevens mag en kan die nen als kamer voor familierouw diensten. De wanden zijn hoog af getimmerd met parana-pine, een dure houtsoort, die een beschaafd cachet geeft aan deze prachtige ka mer, aan een zijde voorzien van een houtwand, met archief-, biblio theek- en bergkasten. Het „vader en moeder-systeem" zoals dit in de vroegere gestichts- vorm voorkwam is al geruime tfld opgeheven. Gevolg was dat de vrij komende be woningsruimte nog eens twee extra kamers oplever de. Voor de directrice werd een keurig flatje ingericht, bestaande uit zitkamer, slaapnis en keuken. Een tussenvorm omdat totale omschakeling ineens onmogelijk bleek, gezien de samenstelling van de bewoners - vormen de drie- persoonskamers, waarvan er vijf zijn ingericht Deze kamers hebben een uitrusting van het huis. De kamers - en dat geldt voor alle - kregen een uniforme voorziening van licht, vaste wastafel, schel etc. zodat er enige logica is geschapen in de opstelling van het meubilair. De modernste materialen zijn in het vernieuwde rusthuis verwerkt. De gangen zijn belegd met colovi- nyl- en plastictegels. Een gespreid eigen telefoonnet (telefoons op de gangen) en een ingenieus waar schuwingssysteem maken ook in dit opzicht het rusthuis up to da te. Ook de badkamer werd geheel gemoderniseerd. In de kamers werden de muren behandeld, vloerbedekking, ledikanten en glasgordijnen werden nieuw aan geschaft. Tenslotte is het geheel keurig in de verf gezet. Buitenom kronkelt zich als een slang een nieuwe brandtrap omlaag, die reikt tot aan de hoogste verdieping terwijl blusapparaten in het ge bouw zijn aangebracht. Aan het einde der gangen vindt men toilet ten en werkkasten. Het gebouw was reeds voorzien van een cen trale verwarming. Het rusthuis „Irene" heeft het nare stof van het verleden afge schud en het is als met een tover staf beroerd. Het glanst, het is van alle gemakken voorzien kortom het is nieuw In november 1958 werd met de restauratie begonnen, die naar een ontwerp van de architect de heer L. H. A. de Jonge te Zierlkzee werd uitgevoerd door de firma M. Berrevoet (timmerwerk), M. v. d. Male (metselwerk), S. Jumelet (elektriciteit), C. Hagesteyn (schil derwerk) en firma Steutel (smeed- en loodgieterswerk). Een juweeltje is de bestuurskamer, met houten wandbetimmering. Men lette ook op de fraaie stoelen rond de bestuurstafel. Zo gezellig is het in de kamer van de directrice. In de kamers der bewoners is standaard-uitrusting van het huis gecombineerd met de meubeltjes van de inwonenden. modern en efficiënt interieur gevolg van restauratie |x Negentiende eeuwse 1 jj> spinraggen y) werden weggevaagd ój uit het Rusthuis „Irene" y; ZIERIKZEE, 20-11. Het rusthuis „Irene" aan de Hoge Molenstraat heeft een zo Ingrijpende restauratie ondergaan, dat er van het oude interieur vrijwel niets Is overgebleven. Het gebouw dateert uit 1878 en - al was het rust- huls aan een grondige opknapper toe - één ding moet gezegd, onze voor ouders uit de tachtiger Jaren waren met de bouw hun tijd vooruit. Met de ruimte In het nu op moderne leest geschoeide gebouw, konden de res taurateurs nog behoorlijk uit de voeten. Dat was meer dan een prettige bijkomstigheid. Het was bepalend voor de mogelijkheid tot interne res tauratie. Nu het werk is voltooid mag gezegd worden, dat een rusthuis Is verkregen, dat aan alle te stellen eisen des tijds voldoet. De getroffen voor- zienngen doen recht aan de bejaarden, die In het huis< hun levensavond slijten. Er is ook voor deze groep stadgenoten gezorgd voor meer „privacy" en dat zit soms In simpele, maar toch waardevolle dingen. De restauratie is groots opgezet en de spinraggen uit de 19e eeuw zijn geruimd in dit nu uitzonderlijk fraaie rusthuis, dat op maandag 23 november a.s. officieel in gebruik zal worden gesteld. Een grote dag voor het bestuur, voor do be woners van het huls en zeker ook voor Zierlkzee, dat trots kan zijn op dit huis. een benepen en somber geval, met een trap die vooral voor bejaarden zijn eigen typische ongemakkelijk heden bezat. Er is nu een systeem van open trappen gecreëerd, onder broken door bordessen, waar de be woners een gezellig zitje vinden. De terrassen zijn smaakvol aange kleed en gemeubileerd. De muren boven de trappen zijn afgewerkt met suwide (een nieuw materiaal, dat op de wand geplakt wordt) met daaroverheen getimmerd evenwij- die geprojekteerd latwerk. Een ingrijpende verbetering is het opheffen van het systeem van mannen- en vrouwenzalen. Het be grip „zich thuis gevoelen" kreeg een overtuigende interpretatie door eigen kamers voor de bewoners. Door het vervallen van de zalen konden negen nieuwe kamers wor den gebouwd en ingericht. Archi tectonisch belangrijk punt vormt Het vroegere was Rechtbank in west-Frankrijk behandelt gruwelijke moordzaak PERIGUEUX, 18-11. Te Perigu-J eux, in west-Frankrijk is een pro-1 ces gaande tegen de „DuivelseJ minnaars", de 56-jarige boer Ro bert Pons en zijn 26-jarige gelief de Yvette Reysset, die beschul digd worden van moord met voor bedachte rade op de 78-jarige moeder van Pons. Het motief van de moord was dat de oude me vrouw Pons die, ondanks haar leeftijd, nog persoonlijk het beheer over de boerderij voerde en een overheersende invloed op het le ven van haar zoon uitoefende, alles deed om een huwelijk tussen Robert en Yvette, die reeds drie kinderen - zoontjes - hadden, te gen te gaan. Zij had er herhaalde lijk bij Robert op aangedrongen dat hij met Yvette zou breken. Yvette's moeder, mevrouw Ma rie Chabrol verklaarde woensdag voor de rechtbank dat zij haar dochter en Pons er acht dagen vóór de moord over had horen spreken hoe de daad te volvoeren. Zij had beiden "toen afgeraden iets derge lijks te doen. Yvette's 21-jarige broer Rene getuigde dat Robert en zijn zuster hem hadden gevraagd bij de voorgenomen moord op me vrouw Pons te helpen doch hij had dit geweigerd. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEKEN ZEVENBERGEN SCHUIMRUBBERBED DEN HAAG. De A.N.W.B. heeft aan de verkeersautoriteiten van 23 grote steden in ons land een aan tal parkeerschijven gestuurd. De ze parkeerschijven zijn, wat for maat en model betreft, identiek aan de Parijse parkeerschijf, die daar sinds twee jaar wordt toege past. De A.N.W.B. heeft echter in de uitvoering een verbetering aan gebracht, waardoor het mogelijk is de schijf reeds van een afstand van circa acht meter te controle ren. BOXTEL. Op een onbewaakte overweg tussen Boxtel en Veghel bij Liempde is een personenauto tegen een goederentrein gereden. De auto werd ongeveer 25 meter meegesleurd en werd zwaar be schadigd. De bestuurder, A. P. M. M. uit Boxtel kwam met de schrik vrij. Er is een ooggetuige van de moord namelijk het zesjarige oud ste zoontje van Robert en Yvette, Jean-Paul. Zijn vader en moeder hadden tegen hem gezegd dat hij de politie niet mocht vertellen van hetgeen hij had gezien. Toen hij ondervraagd werd had hij echter verteld hoe zijn grootmoeder die zich wanhopig verzette, uit haar bed werd getild en, met een doek over het hoofd, naar het haard vuur werd gedragen, waar zij in werd gehouden, totdat de levens geesten waren geweken. De waterpech van onlangs duur de maar eventjes. U weet wel, de kraan deed het 's morgens niet en als gevolg daarvan, de mensen mopperen en ongewassen de straat op rennen en geen thee drinken, want dat kon niet zonder HzO als essentieel bestanddeel. Maar niet alle mensen zaten klem, gelijk ge bleken. In een drogekraan-tyd is listig heid geboden en meneer was listig, wan toen hij de conclusie: „geen druppel" had getrokken, rende hij terug naar zijn bed en viste de warmwaterkruik van tussen de de kens. Een aardig plasje vrienden, zo'n kruik, maar niet geschikt voor theezetten uiteraard. Wel voor lauw poedelen, maar dat frist niet op, zij het dat een met kruikwater behan delde uitsteekt boven een ongewas sen mens. De diepzinnigste verzuchting viel op te tekenen uit de mond van een juffrouw, die zich liet ontglippen: „waarom waarschuwen ze ons niet van te voren als er iets is?" Beter nog ware te waarschuwen „als er niets is", maar we zullen ons niet in woordspelingen verliezen. Zou een (voor de juffrouw) be vredigend-antwoord te geven zijn op haar vraag, dan zag de wereld er op slag anders uit. Waarom waarchuwen „ze" niet als er onge- makkelij kheden, onredelij kheden, ongelukken, rampen en nog zo wat op komst zijn. Het is een futuris tisch geheim juffrouw. Soms bre ken er buizen en dan zit er geen mannetje met een geheim zender tje uren tevoren de wereld in te fluisteren: „pas op mensen, laat de bekkens vollopen, want de buis gaat er aan". Soms komt er een ongeluk, maar er is geen zoete fee die het tevoren verklapt. Men zal er aan moeien wennen en voor waterongemakken altijd een kruik in bed als waterig appel tje voor de dorst. Te warm? Dan koud water er in. Dat is fris! EILANDMAN. Ingezonden mededeling Hoe gebruikt men HEINZ& TOMATO KETCHUP? De fles op tafel en een flinke portie op bet bord Ingezonden mededeling Blus dat laaiend maagzuur-branden. Neem een paar Kennies. Ook voor U redding en uitkomst. U zult de dag loven, waarop U met Rennies Uw brandend maagzuur tot verleden tijd maakte. Klinkt ongelooflijk, maar is een bewezen zaak. In tienduizenden gevallen, over de gehele wereld. Haal een pakje Rennies - en ondervind van vandaag af de heerlijke uitwerking van dit wondere tabletje. Zó bij U te steken - hygiënisch verpakt! BUSJE EN AUTO BOTSTEN Tien gewonden ROTTERDAM, 19-11. Vanmor gen vroeg zijn op het kruispunt Zuiderparkweg-Oldegaarde te Rot terdam een busje en een personen auto met elkaar in botsing geko men, waardoor tien mensen zijn gewond. Acht van hen werden naar het ziekenhuis overgebracht. In het busje zaten zeven personen. De 53-jarige voorman J. Struik uit Zwijndrecht kreeg een schedelba- sisfractuur, de 25-jarige voorman A. Huismans, eveneens uit Zwijn drecht, een gebroken been. Vier andere inzittenden werden licht gewond. Deze waren afkomstig uit Rotterdam, Dordrecht en Zeven bergen. De bestuurder werd ter plaatse door de G.G.D. behandeld. Twee inzittenden van de perso nenauto, de 47-jai'ige uitvoerder J. S. van der Spek uit Rotterdam en diens 24-jarige zoon, een classifi ceerder, liepen een hoofdwond en schouderfracturen op. De derde inzittende van deze auto werd lichtgewond. 1958 was gunstig jaar voor Rotterdamsche Tramweg Maatschappij AMSTERDAM, 19-11. 1958 is voor de N.V. Rotterdamsch Tram weg Maatschappij gunstig ge weest. Het exploitatie-overschot is, vergeleken met 1957 gestegen met meer dan 31,3 procent, een gevolg van het feit dat de normale exploi tatie-uitgaven ongeveer gelijk ble ven. De enige rubriek, die een da ling te zien gaf, was die van groepsvervoer en huurreizen. De belangrijke stijging van de „bij zondere opbrengsten" is geheel een gevolg van het in exploitatie ko men van meer restauraties, aldus de directie in haar verslag over 1958. In alle delen van het net waren de resultaten van de tram- en autobusdiensten beter. Alleen de resultaten van de veerdiensten zijn sterk verminderd. Het exploi tatieresultaat vóór afschrijvingen is toegenomen met f 492.187 tot f 646.283. Voorgesteld wordt 1,4 procent dividend (onveranderd) uit te keren. Uit de resultaten over het eerste half jaar 1959 blijkt, dat de gunstige gang van zaken zich heeft voortgezet maar in hoofd zaak door een vermindering van de uitgaven. UTRECHT. Op de Utrechtse straatweg nabij de Bilt is de 42- jarige heer ten Berg uit Zeist ver ongelukt. Nabij het kruispunt naar Bilthoven passeerde juist een be grafenisstoet, die te laat werd op gemerkt door de bestuurder van een uit de richting Utrecht komen de vrachtauto. Deze week naar links uit en botste tegen een uit Zeist komende personenauto aan. De bestuurder, de heer ten Berg, werd op slag gedood. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen door de Gen. Syn. als predikante voor buitengew. werkz. (geest. verz. gerepatrieerden in Z.- Holland): mej. da. J. H. Stegeman, 's-Gravenhage, em. pred. Prot. Kerk in Indonesië; te Waddinx- veen: J. T. Doornenbal, Oene; door de Gen. Syn. tot pred. voor bijz. werkzaamh. (arbeid t.b.v. Herv. meisjes- en jongelingsverenigingen op Ger. grondslag): A. J. Jorissen, Oudshoorn; idem als pred. voor buitgew. werkz. (geest, verzo. ar beidskampen): Chr. M. ten Kate, Sèvres (Frankrijk); idem als pred. voor buitengew. werkz. (secr. van de Raad v.d. verbreiding v.h. Evan gelie en directeur van Kerk en We reld): A. Th. van Leeuwen, Knijpe; te Bodegraven: T. Langerak, Vin- keveen, die bedankte voor Houten. Aangenomen naar Oirschot en Best en de benoeming tot secr. Ned. Herv. Stichting v. Evangelisatie in het zuiden: J. L. van den Berg, Uskwerd; naar Harich (Fr.) (toez.): A. K. van der Schoot, vicaris te Drachten; naar BovenkarspelW. J. Fournier, Goutum. Bedankt voor Enkhuizen (toez.): C. J. Pak, Oldenkeppel; voor Utrecht (2e Universiteitspred.)dr. G. van Leeuwen, studentenpred. te Amsterdam. Ger. Kerken Beroepen te 's-Graveland: J. van Wattum, Midwolda (Old.) Chr. Ger. Kerken Tweetal te Huizen (N.H.): B. Bij- leveld, Noordeloos en D. Slagboom, 's-Gravenzande. Ingezonden mededeling TONEEL EN FILM In weekend-programma van de Concertzaal „Western" en marinefilm „Battle Hymn" gaat te Haamstede „De weg van het geweld" is een „Western", waarmede het filmpro gramma in de Concertzaal wordt geopend. De hoofdrollen zijn in handen van Van Heflin en Tab Hunter. Het zo vader zo zoon geldt voor Lee Hacket, een groot ran cher, die het geweld op alle moge lijke manieren heeft leren kennen en zijn zoon Ed, die echter over de schreef gaat en met de rechter in aanraking komt. Door een gelogen getuigenis komt Ed in vrijheid en de leugenaar wordt nog beloond ook met een tiental paarden. De leugen wordt echter door de waar heid achterhaald en ontketent een storm van gebeurtenissen, die ein digen met de dood van de zoon. „Marlneduivels" De film „Marineduivels" met Nancy Davis en Arthur Franz, speelt in het oorlogsjaar 1944. Een kikvorsman wordt opgeofferd, om dat de kapitein van een duikboot een plotselinge kans ziet op een aanval op een Japans convooi. Dit ware motief wordt echter verkeerd geïnterpreteerd, omdat de liefde voor eenzelfde vrouw in het leven van beide mannen, bestaat en dat geeft aanleiding tot allerlei vei<- wikkelingen. De man die beschul digde komt later voor eenzelfde situatie te staan en de inzet van zijn innerlijke strijd is het leven van de kapitein. Het verhaal is ge lardeerd met verschillende jour naalopnamen, die de film een rea listisch karakter geven. Bioscoop hotel „Bom", Haamstede Te Haamstede gaat tenslotte de film: „Strijd voor de vrijheid", het spannende verhaal van de man, die door wroeging gekweld ids de „vliegende dominee" een groot aan tal Koreaanse kinderen redt. Een film van gehalte, bijzonder rijk van montage en met een uitnemende strekking.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 5