Leden van D.E.S. en „Landbouwbelang vulden vergaderprogramma zelf Ka Vee Wee KWATTA lilO-MEX STAD EN PROVINCIE GRATIS WAT 1EGT DE BIL T Bodemvondsten geven aanwijzingen over het verdronken Klaaskinderkerke EEN GESLAAGD EXPERIMENT Ingezonden mededeling 1959 een gedenkwaardig landbouwjaar door droogte De heer H. J. van de Zande, voor zitter van de Landbouwvereniging „D.E.S. uit Oosterland, sprak in zijn openingswoord over 1959 als een jaar dat nog lang in de herinnering zal voortleven, wegens de onge kend lange periode van grote droogte, die zelfs in andere delen van ons land leidde tot een ramp, maar die ook hier schade aan richtte. Zo is de teelt van blauwmaan- zaad en witte bonen volledig mis lukt en het zjjn dikwijls juist de kleinere boeren, met geringe finan ciële weerstand, die witte bonen telen. Toch achtte hij de misluk king van de bonenteelt niet alleen een gevolg van de droogte; de teelt van gladiolen heeft daaraan zeker ook schuld. Gladiolen en witte bo nen zijn twee produkten die zich niet in eikaars nabijheid verdra gen. In het vervolg zal dan ook met deze factor rekening gehouden moeten worden. De prijzen van de schokkers, die in 1959 een zo voornaam deel van het bouwplan waren, als gevolg van de goede resultaten in 1958, stellen teleur. De bietenoogst is minder dan vorige jaren, de aard appeloogst was eveneens minder, terwijl men nog in afwachting leeft of de prijzen op een redelijk niveau zullen komen en blijven. Niettegenstaande het slechte boe- renjaar ook voor Schouwen-Duive- land, verheugde het spreker dat dit eiland goed voor de dag kwam wat de hulp voor de rampgebieden be treft (Drenthe, Overijssel, enz.). Van de f 200.000,die in Zeeland voor deze hulp beschikbaar kwam, was f 70.000,(méér dan éénderde) uit Schouwen-Duiveland. Zij die hiervoor nog niet hadden geofferd, wekte hij op dit alsnog te doen. De garantieprijzen en richtprijzen werden dit jaar tijdig bekend. Dit stemt, evenals die richtprijzen zelf, tot tevredenheid. Dat Nederland op landbouwge bied niet meer de laagste kostprijs Ingezonden mededeling heeft tegenover de omringende lan den, stemt tot zorg en voorzichtig heid, gezien onze kwetsbare ex portpositie in de agrarische sector. Spreiding van de inkomstenbe lasting behoort nog steeds tot de onvervulde wensen van de land bouwende bevolking. Op een gezamenlijk gehouden vergadering van de landbouw- verenigingen „D.E.S." te Oos terland en „Landbouwbelang" te Bruinisse, hebben de leden zelf hun visie ten beste ge geven op verschillende agra rische vraagstukken. De ver gadering werd gehouden in „De Blauwe Keet". Ditmaal deed men het dus zonder spreker van elders en dit „experiment" is uitnemend gelukt. Geen wonder ook. Verstevigde banden bestaan er tussen de agrariërs van Oosterland en Bruinisse sinds 1953, als ge volg van de periode van ge dwongen samenwoning. Kredietverlening in de landbouw De heer P. L. Krepel, voorzitter van de Landbouwvereniging „Land bouwbelang" te Bruinisse, die deze avond de leiding had, sprak over het hoe en waarom men deze avond had georganiseerd en gaf vervol gens het woord aan de heer M. J. Zeijler te Oosterland, die sprak over „Kredietverlening in de land bouw". Spreker somde eerst de ver schillende vormen van krediet op, alsmede het verschil in zekerheid, d.w.z. of men zakelijke zekerheid (hypotheek) kan stellen of dat men gebruik maakt van de mogelijkheid om geld te lenen onder borgstel ling. Krediet kan voorts langlopend zijn of kort. In al deze gevallen kan gebruik worden gemaakt van de Coöperatieve Boerenleenbank, als de voor de landbouw aangewezen financiële instelling. Hoewel zakelijke zekerheid te prefereren is boven persoonlijke zekerheid, is het voor kleine pos ten voordeliger gebruik te maken van borgen, omdat dit een goed kope vorm van lenen is. Het zgn. blanco krediet, dat als overbruggingskrediet bedoeld is, speelt een ondergeschikte rol. Uit voerig stond spreker stil bij de mo gelijkheden die geboden worden door het „Borgstellingsfonds voor de landbouw". Over deze laatste instelling kwamen dan ook enkele vragen los. Het proefbedrijf De heer L. bij de Vaate, bedrijfs leider van het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisses, was de inleider van het onderwerp: „Is een proefbedrijf nog noodzakelijk in deze tijd?". Spreker ging na in de historie, hoe zgn. proefvelden zijn ontstaan. In het begin van de negentiende eeuw kende men het zgn. „braak land". Een aantal jaren werd een perceel grond bebouwd, maar dan werd het een of meer jaren niet bebouwd; men liet het braak liggen om tot rust te laten komen. Het was onmogelijk er nog wat op te telen zonder deze rust periode. In 1816 was het de land bouwer C. de Wilde uit Sint Maar tensdijk, die door ruime bemesting en zorgvuldig wieden dit systeem wist te doorbreken en die zelfs een betere opbrengst kreeg dan volgens de gebruikelijke methode. Zijn voorbeeld vond echter weinig na volging en hij stond in zijn om geving bekend als „de verlichte landbouwer". Gezien de grote hoeveelheid ver werkte stof op deze avond, moeten wij op deze vergadering nog nader terug komen. Ingezonden mededeling VICTORY *1"^ nn een lichte sigaar voor'fct.ct. ZIERIKZEE CHR. FILMACTIE „Het lied van Kaprun" in Verenigingsgebouw Zaterdagavond brengt de Chr. Film Actie in het Ned. Herv. vei<- enigingsgebouw de fraaie in Oos tenrijk spelende film: „Het lied van Kaprun" in vertoning. In deze film wordt een menselijk gegeven ge plaatst tegen de achtergrond van de worsteling tussen techniek en natuur in het Oostenrijkse hoog gebergte. BROUWERSHAVEN Viering zilveren jubileum IJsvereniging ,,'t Weeltje" Op de bres voor de schaatssport in voor- en tegenspoed De ijsvereniging ,,'t Weeltje" te Brouwershaven zal t.gv. haar 30- jarig bestaan a.s. woensdag 15 no vember een ledenvergadering be leggen in hotel Ringelberg, tenein de dit jubileum met een feestelijk tintje te herdenken. De heer J. v. d. Berge uit Haamstede zal enige mooie sportfilms vertonen. De ijsvereniging, welke werd op gericht 16 februari 1929 heeft eigen lijk dit jaar een dubbel jubileum, daar de huidige voorzitter, de heer J. Dekker vanaf de oprichting nog steeds zitting in het bestuur heeft. Tijdens de oprichtingsvergadering werd een bestuur gekozen bestaan de uit elf personen. Dat er een grote behoefte aan een ijsbaan te Brou wershaven bestond, bleek op de toen gehouden vergadering, waar zich direkt 175 leden opgaven. Als baan werd verkregen de Zwarte Weel aan de Schouwse dijk. Door middel van afzetten kon het om liggende weiland onder water ge zet worden met een pomp. Menig bestuurslid offerde destijds hieraan verschillende nachtjes op. Later kon een watermolen worden aange schaft, maar toen bleek dat alleen over zout water kon worden be schikt In 1935 werd aan het ge meentebestuur gevraagd om een gedeelte van het Spui te mogen af dammen, daar dit gedeelte in ver gelijking met de Zwarte Weel goed beschut lag achter het Slingerbos. Na diverse verzoeken werd dit in gewilligd. Daar de kas niet toerei kend was, hebben de bestuursleden renteloze voorschotten uitgegeven, om het werk te laten uitvoeren. Nu had men de beschikking over een goede baan met zoet water, waar menig wintertje naar hartelust is gereden. Het ledental steeg in die tijd tot 200. Nieuwe tegenslagen Tegenslagen werden de ijsvereni ging echter niet gespaard. In 1944 staken de Duitsers de dam door en de ijsbaan stond in directe verbin ding met de zee, via de sluis De Heide Mij. herstelde de dam in 1945. Het „gemengd" water werd in 1949 uit de Spuiboezem gepompt en weer beschikte men over een „zoe te baan". Dit feit zou zich nog eens herhalen en wel met de ramp in 1953. In samenwerking met het ge meentebestuur en de Heide Mij. kon al vroeg met het herstel be gonnen worden, waarbij de dam te vens verzwaard, verbreed en ver hoogd werd. Dat het huidige bestuur de zaken stevig aanpakt blijkt wel uit het feit dat, om ook des avonds te kun nen rijden vorig jaar een nieuwe verlichtingsinstallatie met licht masten werd aangeschaft. Om de baan in goede conditie te houden heeft men enige weken geleden kunnen zien, hoe de bestuursleden de baan hebben ontdaan van over tollig riet e d. Zo kan Brouwershaven met ge noegen terug zien op de vele acti viteiten van de ijsvereniging in het verleden en ook voor de toekomst de hoogste verwachtingen koeste ren van het actieve bestuur. „Een klein krantenbericht mis schien". In Oostenrijk is de groot ste elektriciteitscentrale van Euro pa gereed gekomen Maar weet u wat dat betekent? In het Groszglockner-bergmassief hebben 3000 arbeiders jarenlang in eenzaamheid gezwoegd. Ingenieur Peter Dahle is verantwoordelijk voor hun veiligheid en naarmate het grote werk vordert nemen de gevaren tbe. Onberekenbaar zijn de bergen. Ir. Dahle weet het. Het is hem bekend, dat de oude berggids Hans Tribusser hem zou kunnen helpen door te waarschu wen voor lawines, bergstortingen en granietbreuk. Maar deze natuurmens gruwt van het geraas van machines in „zijn" wereld. Dan komt de vrouw Barbara Fuller, eigenaresse van een groot aantal luxe hotels, leest in de krant hoe haar jeugdliefde Peter Dahle een beroemd ingenieur is geworden. Zij besluit in „zijn" wereld door te dringen en pacht eenvoudig de cantine van het Kap- runwerk. Zij weet ook Tribusser te dwingen zich in dienst van Peter Dahle te stellen. Temidden van de kei-harde ke rels, die daar hoog in het gebergte leven, ontstaan nu allerlei conflic ten. Barbara verlaat zelfs ln vertwij feling het werk, nadat de berggids is omgekomen. Maar zij keert terug Ledenvergadering P.v.d.A. Te Zierikzee werd een ledenver gadering gehouden van de P.v d.A., waarop de aandacht is gevestigd op de 28 november a.s te houden conferentie te Middelburg, onder voorzitterschap van de heer E. Vermeer. De heer A. H. Vermeulen bleek zich om gezondheidsredenen niet meer beschikbaar te stellen voor het gewestelijk bestuur. De afdeling stelt als kandidaat de heer L. van Leeuwen te Brouwershaven. Drs. M. C. Verburg te Middelburg is niet meer herkiesbaar voor de Par tijraad In zijn plaats stelt de afde ling als kandidaat mr. K. A. Keu- ning. De gewestelijke jaarvergade ring zal worden gehouden te Goes, op 19 december a.s. Tijdens de vergadering sprak ir. Elzerman over het onderwez-p: „Problemen rond het Deltagebied". Vereniging van Rechtzinnig Hervormden Voor de Vereniging van Recht zinnig Hervormden sprak ds. J. den Hoed te Tholen over het onder werp: „Jeugd waarheen?" ZIERIKZEE De koolmonoxydevergiftiging Een slecht of niet functionerende schuif aan één der kachels is oor zaak gebleken van de koolmonoxy devergiftiging, die zich deze week op de Chr. Nat. school heeft voor gedaan. De oorzaak is aan het licht gekomen door een onderzoek inge steld vanwege de Arbeidsinspectie Hoewel zulks niet wordt geëist zal het schoolbestuur de kachels toch verwijderen en vervangen door gaskachels. Over de kinderen, die direkt naar huis werden vervoerd zijn wij niet geïnformeerd, met uit zondering van één die opnieuw wat last had van de opgelopen vergif tiging. De in het ziekenhuis vertoe vende kinderen, alsmede de klasse- onderwijzer de heer van Dongen mogen zaterdag naar huis. NOORDGOUWE De Culturele Vereniging Zaterdagavond organiseert de Culturele Vereniging te Noordgou- we in het gemeentelijk verenigings gebouw aan het Oosterweegje een filmavond Vertoond zal worden de film „Het dorp aan de rivier", naar de gelijknamige roman van de schrijver Anton Coolen. De film is voor ieder toegankelijk. De dezer dagen te Noordgou- we gehouden Kloproos-kollekte 1959 t.b.v. het Ned. Oorlogsgraven- comité heeft opgebracht f 24,08. Kwatta Manoeuvre 20 ets reep voor XO Kwatta-soldaatjes bij Uw winkelier i is weer Kluizenaar tegen wil en dank AMSTERDAM, 19-11. Klul- zenaar tegen wil en dank was donderdagmiddag de kantoor employé J. de Boer, toen de deur van een kleine kluis in het kantoor van een groothandel aan de O.Z.- Voorburgwal te Amsterdam achter hem in het slot viel. Groot was de ontsteltenis in het kantoor, toen bleek dat op de vraag „Wie opent de kluis?" geen antwoord kwam want niemand der aanwezi gen had een sleutel. Politie en brandweer werden geal armeerd en brandwachts hakten een vuistgroot gat in de betonnen wand van de kluis. Daardoor werd de aanvoer van frisse lucht verzekerd en contact met de heremiet gemaakt. Intussen was een in het Gooi wonen de bezitter van de sleutel van de kluis telefonisch op getrommeld en deze reed in razend tempo naar Amster dam. De politie had aan de grens der gemeente een po litiewagen in gereedheid ge houden om de man snel door de stad te loodsen, doch deze wagen behoefde niet meer in actie te komen. Toen de sleu tel in het slot werd gestoken slaakten de kuizenaar en het kantoorpersoneel een zucht van verlichting. RENESSE Toneelvereniging „Op Drift" De toneelvereniging „Op Drift" te Renesse is een bloeiende vereni ging, die jaarlijks drie toneeluit voeringen in het Dorpshuis te Re- nesse verzorgt. De eerste uitvoering zal dit seizoen op zaterdag 28 no vember a.s. plaats vinden. Er wordt dan het zeer mooie toneelstuk .Moeders en zonen" van Hanno van Wagenvoorde gespeeld, dat van de spelers een grote toewijding vraagt. Voor dit toneelstuk is het nodig dat de coulissen op een zeer aparte manier worden opgebouwd. De to neelvereniging heeft voor dit stuk een jury-rapport aangevraagd van het Zeeuwse Landjuweel Er be staat veel kans dat dit stuk door de toneelvereniging ook elders op het eiland zal worden opgevoerd. Onderhandelingen met Brouwers haven en Ouwerkerk zijn hierover gaande. Wellicht bestaat de moge- lijkheid eveneens dat er een opvoe ring gegeven wordt in januari 1960 voor de Bond van Plattelandsvrou wen. Het tweede stuk van „Op Drift" zal met de Strao worden op gevoerd, terwijl het derde en laat ste stuk van het seizoen met Ko ninginnedag op de planken gaat. BROUWERSHAVEN Afdeling Plattelandsvrouwen bond Mej. L. v. d. Leeden te Goes ver toonde op de vergadering van de afdeling der Plattelandsvrouwen bond enkele films, nl. over Konink lijk bezoek aan de West en het Prinsessebezoek aan Suriname. De vergadering stond o.l.v. de vice-presidente, mevr. Versteeg, die mededeelde dat op 25 november een vervolgcursus koken begint in de o.l.-school. De kerstavond wordt ge vierd op 17 december, verzorgd door mej. Dinja de Wolff te Rotterdam, voordrachtskunstenares. ZONNEMAIRE De Klaprooscollecte, gehouden in deze gemeente, heeft f 27,28 op gebracht. NIEUWERKERK Mees Toxopeus voor Culturele Vereniging Op donderdag 26 november a.s. zal des avonds half acht ln „Ons Dorpshuis" alhier de tweede cultu rele avond in dit seizoen worden gehouden. Als spreker zal die avond optreden de heer Mees Toxo peus, oud-schipper van de Ned. Reddingsmaatschappij, uit Schier monnikoog, met als onderwerp „Het reddingswezen langs de kust" Het gesprokene zal toegelicht wor den met een 60-tal dia's. Het belooft een hoogst Interessante lezing te worden, waarvoor zeker veel be langstelling zal zijn. Ingezonden mededeling Transparante klcurlak van Ccta-Bever Verwachting tot zaterdagavond: ZACHT Zacht weer met veranderlijke be wolking en weinig of geen regen; matige, af en toe vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuid. 21 nov. Zon op 8.08, onder 16.42. Maan op 22.12, onder 12.25. 22 nov. Zon op 8.10, onder 16.41. Maan op 23.18, onder 12.55. 23 nov. Zon op 8.12, onder 16.40. Maan op onder 13.23. Laatste kwartier: 23 nov. te 14.03. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 21 nov. 6.18 v.m. 18.37 n.m. 22 nov. 6.52 v.m. 19.21 n.m. 23 nov. 7.37 v.m. 20.15 n.m. BROUWERSHAVEN 21 nov. 6.03 v.m. 18.15 n.m. 22 nov. 6.41 v.m. 10.01 n.m. 23 nov. 7.30 v.m. 19.57 n.m. Doodtij: 25 nov. Doodtij: 25 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-11. Een oceaansto ring, die gisteren ten westen van Portugal was gelegen, trok sterk uitdiepend over Ierland naar het zeegebied ten westen van Schot land. Een afzonderlijk lage drukge- bied bleef voor de kust van Portu gal achter. Daarmede samenhan gend handhaafde zich boven Frank rijk en onze streken een zuidelijke luchtstroming waarmede zachte lucht steeds verder naar het noor den doordringt. Tot midden Zwe den en de Pools-Russlsche grens is de vorst nu verdwenen. De regen- gebieden van de oceaandepressies verplaatsten zich de afgelopen 24 uur maar weinig verder naar het oosten. Verwacht wordt dat een nieuwe storing van de kust van Portugal zich in noordelijke rich ting zal verplaatsen. Deze storing zal de bewolking weer doen toene- men met later mogelijk enige re gen. Ds aanvoer van zachte lucht duurt voort. Kerstmis I zonder kalkoen Het ziet er -naar uit dat de Britten dit jaar Kerstmis zonder kalkoen zullen moe ten vieren. In Engeland heerst vogelpest, die een grote slachting onder de hoenders heeft aangericht. Er zijn al ruim lVt miljoen kippen, kalkoenen en een den bezweken en in de loop van deze week heeft men 42 nieuwe haarden van deze ziekte ontdekt. Volgens een publikatie van het Amerikaanse ministerie van handel bewoog de wereldproduktie van staal zich in de eerste 9 maanden van het lopende jaar op een jaar niveau van 317 miljoen ton, verge leken met 346 miljoen ton in de eerste helft van 1959. De daling was volgens het departement een gevolg van de staking in de Ame rikaanse staalindustrie. OP ZOEK NAAR HET „EERTIJDS" Historische en anthropologlsche studiemogelijkheden ZIERIKZEE, 19-11. Enkele des- kundigen - vertegenwoordigers van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek, de correspondent van deze dienst te Renesse: de heer J. M. de Nooijer en do heer P. van Beveren« archivaris van Zierikzee, hebben vanmiddag ten stadhuize enkele mededelingen verstrekt over en bodemvondsten (scherven) ge toond van het oude Klaaskinder- kerk, dat eenmaal door de vloed verslonden, niet meer in de rtf van Schouwse gemeenten voorkomt, In de bekende kroniek „Zeeland in de tegenwoordige staat", wordt gesproken van Clauskinderen, „een polder en parochie, gelegen heb bende bij de Zuidduine van Schou we voor Burg-Ambagt, die op den 14 van Wintermaand, in 't jaar 1511 geheel door de zee verslonden, en nooit weder bedijkt is". En dan verder: „Eertijds heeft hier ook een dorp en kerk geweest, omtrent een kwartier uurs ten Noorden van Loopers-Kapelle, niet ver van het begin van de Gleeweg, uitlopende tegen de Langendijk; doch die belden zijn lang teniet. Het kerkhof alleen „is" nog in weezen". Afgegraven vluchtberg De mysteries rond het „eertijds" heeft de R.O.B. in sterke mate ge ïnteresseerd en een kans tot ont sluiering kwam door de herverka veling van het betrokken gebied, waarbij de bakende vluchthil moest komen te verdwijnen, Recentelijk heeft men bij de afgraving bodem vondsten gedaan, in de vorm van scherven, terwijl ook skeletten zijn bloot gekomen, die nog in een rede lijke staat van gaafheid verkeerden. Deze vondsten hanterend willen de deskundigen meer zekerheid krij gen over de ouderdom van Klaas kinderkerke en de uit de historie- boeken bekende - zij het schaarse - gegevens testen aan de werkelijk heid, die men op grond van de bo demvondsten meent te kunnen vaststellen. In dit verband zijn vooral de skeletten van belang, omdat zij ant woord kunnen geven op de vraag van waar de oorspronkelijke bewo ners van Klaaskinderkerke stam men. De bekende anthropoloog dr. J. Huizinga te Leiden zal zich in het bijzonder met deze vraag bezig houden. Kerk en toren Van het in de 16e eeuw over spoelde Klaaskinderkerke zijn res ten blootgelegd in de vorm van fundamenten van de kerk, terwijl men hoopt ook het torenfundament, of wat daar verder van over is, aan het daglicht te kunnen brengen. Ten stadhuize werden tekeningen getoond, verbeeldend een doorsnede van do vlietberg, die in het ramp jaar 1953 sterk door het zeewater werd aangetast. Als gevolg hiervan kwamen resten te voorschijn, die een diepgaand onderzoek wettig den, hetgeen nadien heeft plaats gevonden en thans nog gaande is. Verwacht mag worden dat de R.O. B. t.z.t. een wetenschappelijk ver antwoorde inventarisatielijst en een essay over de interessante bodem vondsten in Schouwen zal publi ceren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 2