Betrekkingen tussen Londen en Bonn zijn goed geworden DE ZIERIKZEESCHE COURANT Strijd tegen de koude VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 No. 18671 116e jaargang ZimiiZEIiMffiSNIKUWNBOBE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797—1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Engels-Duits gesprek Nuttige stap in richting topconferentie LONDEN, 19-11. De Westduitse Bondskanselier, dr. Konrad Ade nauer, heeft donderdag zyn bezoek van drie dagen aan Groot-Brittan- nië, waar htf besprekingen heeft gevoerd met de Britse leiders, be ëindigd. Gezagsdragers van beide partijen zijn ervan overtuigd dat de Brits-Duitse betrekkingen thans goed ztfn en dat een nuttige stap voorwaarts is gedaan in de richting van een topconferentie. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat Adenauer en MacMillan hebben ingestemd met de suggestie der Amerikaanse re gering om eind april 1960 een con ferentie op het hoogste plan met de Sowjet-leiders te houden. Er werd te Londen echter met nadxnk op gewezen, dat de Brits- Duitse besprekingen een uitwisse ling van gezichtspunten waren en dat het niet de bedoeling was tot volledige overeenstemming te ko men Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat over de vol gende onderwerpen van gedachten is gewisseld: 1. Een topconferentie. De vol gende stap zal bestaan uit gedach- tenwisselingen, in de komende we ken, tussen de westerse mogendhe den, ter voorbereiding van de agen da voor de negentien december a.s. te Parijs beginnende „Westerse top conferentie" tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en west-Duitsland. 2. De betrekkingen tussen Oost en West. Adenauer en MacMillan hebben, naar verluidt, de Sowjet- russische motieven voor de wens tot het houden van een topconfe rentie ontleed, waarbij tevens ge sproken is over de taktiek, die het Westen bij de komende besprekin gen met de Kremlinleiders het best kan volgen. Hierbij is, naar gemeld wordt, onder meer gesproken over die re cente uitlating van Chroesjtsjef, waarin hij verklaarde dat de Sow- jet-Unie bereid is alle Russische kernwapens in zee te gooien, in dien dit de zaak van de vrede kan bevorderen en het Westen op over eenkomstige wijze handelt. 3. Ontwapening. Men meent dat de Britse en Westduitse staatslieden hebben besproken welke voorstel len het Westen de Sowjet-Unie kan doen, wanneer in 1960 in de tien- landencommissie de ontwapenings besprekingen tussen Oost en V/est worden voortgezet. Het Duitse vraagstuk 4. Het Duitse vraagstuk, Berlijn inbegrepen. Bondskanselier Adenauer heeft donderdag op zijn persconferentie doen uitkomen, dat hij de mogelijk heid dat op een topconferentie tus sen Oost en West een tussentijdse regeling Qver Bex'lijn tot stand komt, niet bij voorbaat uitsluit Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt echter te Londen vernomen dat men meent dat hij vast houdt aan zijn standpunt, dat op een top conferentie in de eerste plaats over ontwapening moet worden gespro ken. 5. De rol van de Westcuropese Unie. Vernomen wordt dat Engeland, Frankrijk en west-Duitsland het er thans in grote trekken over eens zijn dat dit lichaam, waarbij zeven landen zijn aangesloten, kan wor den gebruikt voor politiek overleg van beperkte aard tussen Engeland en de zes E.E.G.-landen. 6. De betrekkingen tussen de „zes" en de „zeven". Britse en Westduitse economische deskundigen hebben aan het Lon- dense overleg deelgenomen en het verluidt dat zij, uitsluitend op eco nomisch gebied, van gedachten ge wisseld hebben over de mogelijk heid van het slaan van een brug tussen beide landen-groepen. EEN UNIEKE ONTDEKKING Italiaanse meesterwerken gevonden in Amerika (tot waarde van tien miljoen dollar) Doeken opgerold In slaapkamer bewaard BEVERLEY HILLS (Californlë, V.S.), 19-11. Deskundigen op het gebied van schilderijen hebben medegedeeld dat in de woning van een immigrant, die het beroep van hersteller van televisietoestellen uitoefent, tien schilderijen van Ita liaanse meesters zijn aangetroffen, die een waarde vertegenwoordigen van miljoenen dollars. Een der schilderijen is de „Mag- dalena" van Michel Angelo da Ca- ravaggio (1569-1609). De waarde van dit schilderij, dat bekend stond als „het verloren gegane meester werk", bedraagt naar schatting an derhalf miljoen dollar. (Dollar is f 3,85). De televisiemonteur Alfonso Folio die twee jaar geleden uit Milaan was geëmigreerd, had de doeken opgerold in zijn slaapkamer be waard. De doeken zijn echter reeds veertien jaar geleden door Folio's zuster Maria Hataburda naar Ame rika meegenomen en waren reeds geslachten lang in het bezit van de familie. Een huisvriend van de Folio's vertelde dat Folio gelooft dat de schilderijen geëerfd zijn van zijn oud-oom kardinaal Senna An tonio, die in 1887 stierf. De kunstwerken Michel Angelo da Caravaggio is niet de beroemde Michel Angelo Een bloemenkweker in Bochum-Gerthe in west Duitsland heeft als eerste in west Duitsland de strijd tegen de koude aangebonden door middel van een Oostenrijks apparaat, dat over een oppervlakte van 200 meter in het vierkant warme lucht over de bedden blaast. Als het „kanon" in actie is, draait het doorlopend om zijn as, zodat de warme lucht repelmatip verspreid toordt. uit Florence. Deze laatste leefde van 1475 tot 1564. Tot de gevonden schilderijen be horen twee Tintoretto's, een Titi- aan, een Giordano en een Rafaël. De waarde van het laatste schilde rij wordt op een miljoen dollar ge schat. De Folio's waren zich niet be wust dat de schilderijen meester werken waren. Deskundigen schat ten de waarde van de tien schil derijen op acht tot tien miljoen dollar. Alfonso Folio verklaarde nog niet te weten of hij de stukken zal hou den of ze zal verkopen. „Wij hou den van de schilderijen", zei hij. De Folio's behoeven zich om één ding niet bezorgd te maken: de V.S. heffen geen invoerrechten voor kunstwerken Zware ontploffing in Japanse kruitfabriek TOKIO, 20-11. In een kruitfabriek in Yokohama, waar t.n.t. voor het ministerie van defensie wordt ge maakt, heeft zich vrijdagochtend een ontploffing voorgedaan. Vol gens de eerste berichten heben 1000 mensen zware verwondingen opge lopen. Tien werden gedood. Op het ogenblik van de ontplof fing waren 400 arbeiders aan het werk in de fabriek. Een der gebouwen van de fabriek werd geheel vernield en een twin tigtal woningen in de buurt wer den beschadigd. In een straal van twee kilometer braken de ruiten. Een naburige fabriek geraakte in brand. 2.000 personen, onder wie 1.200 studenten, zijn wegens het ge vaar van nieuwe ontploffingen uit het gebied geëvacueerd. Staalarbeiders weigeren 30 loonsverhoging PITTSBURGH, 19-11. De Am'eri- kaanse arbeiders in de metaalin dustrie die twaalf dagen geleden na een staking van 116 dagen weer aan het werk werden gestuurd, hebben donderdag het nieuwste aanbod van de werkgevers afgewezen. Dat aanbod was o m. dertig procent loonsverhoging per uur, gespreid over een periode van drie jaar. a Indonesische tabak in een hoe veelheid van 5110 balen is donder dag bij onderhandse bieding op de tabaksmarkt in Bremen verkocht. Het betreft hier 4000 balen Javar tabak en 1110 balen Sumatratabak. Alles ging vlot van de hand en voor goede prijzen. De aartsbisschop van Canterbu ry, Geoffrey Fisher, heeft er don derdag op een diocesane conferen tie op aangedrongen dat overspel strafbaar wordt gesteld. De A.N.W.B. heeft aan een aantal gemeenten in ons land parkeermeters gezonden voor het nemen van proeven op plaatsen waar parkeerbe- perkingen gelden. De meter - in het buitenland reeds geruime tijd in gebruik - kan door de automobilist afgesteld worden op de tijd waarop hij zijn wagen neerzet; wanneer hij het apparaatje dan tegen de zij ruit plaatst kan een controlerende ambtenaar zonder moeite consta teren of de bewuste autobezitter te lang geparkeerd staat. Door een bepaalde kleurenschikking van de verschillende onderdelen van de meter is reeds op vrij grote afstand een eventuele overtreding van een wachtverbod zichtbaar. Nederlanders gebruiken I steeds meer water UTRECHT, 19-11. Het waterver- bruik in ons land neemt aanzien lek toe. In een rapport „Drinkwa tervoorziening westen des land", dat in 1940 werd uitgebracht, werd becijferd dat in het jaar 2000 ge rekend moest worden op een jaar lijks verbruik van water van 650 700 miljoen kubieke meter. De voorzitter van de Vereniging van exploitanten van waterleiding bedrijven in Nederland, de heer F. J. W. Gijzeis, heeft op een vanmid dag te Utrecht gehouden bijeen komst van deze verenging medege deeld, dat deze prognose niet meer reëel is. Na de tweede wereldoor log zijn de gebruiken, volgens hem, aanzienlijk omhoog gegaan. Zo wordt in Amsterdam 240 liter per hoofd per dag verbruikt, terwijl het gemiddelde verbruik voor ge heel het land 200 liter per hoofd per dag bedraagt. Dit zou volgens de heer Gij zeis neerkomen op een aflevering in het jaar 2000 van cir ca 950 miljoen kubieke meter. Do stijging van het waterver bruik in ons land zal zich nog voortzetten, naar de mening van de heer Gij zeis. Kersen voor een meisje Donderdag is in Parijs een mand kersen uit Zuid-Afri- ka aangekomen die bestemd is voor het kind dat nog tien dagen te leven heeft. Het tienjarige meisje dat kanker heeft ,had als laatste wens te kennen gegeven dat zij graag kersen wou eten. Kranten gaven ruchtbaar heid aan deze wens en zij kreeg kersen, die afkomstig waren van een boomgaard die door het mooie weer in de herfst nog kersen lever de. Maar een onbekende in Zuid-Afrika, tot wie ook deze laatste wens was door gedrongen, verstuurde van het vliegveld van Johannes burg een grote mand die over een afstand van 10.000 km. het meisje bereikte. Vogeltentoonstelling in Artis AMSTERDAM, 19-11. Vanavond is In de grote Koningszaal van Ar- tis te Amsterdam de zestiende na tionale tentoonstelling van vogels geopend, die georganiseerd is door de nieuwe bond van Nederlandse vogelliefhebbers, afdeling Amster dam. Er zijn ongeveer 330 kanaries, 50 bastaarden, 30 tropische vogels en ruim 100 parkieten bijeenge bracht, afkomstig van 700 inzen ders uit het gehele land. Volgens de organisatoren is de collectie nog nooit zo uitgebreid geweest. Albert Schweitzer op bezoek bij Prinses Wilhelmina APELDOORN, 19-11. Vanmiddag heert H.K.H. Prinses Wilhelmina prof. dr. Albert Schweitzer op pa leis Het Loo ontvangen. Zij heeft van drie tot vier uur een onder houd met hem gehad. Prof. dr. Schweitzer voor de radio Prof. A. Schweitzer, die momen teel in ons land vertoeft, zal heden (vrijdag) avond om 19.45 voor de V.P.R.O.-microfoon een toespraak houden. UTRECHT. Aan het slot van een te Utrecht gehouden vergadering van de vakgroep zuivelbewerkers van de Algemene Agrarische Be- drijfsbond is een resolutie aange nomen, waarin de leden van deze vakgroep als hun mening uitspre ken dat per 1 december de zuivel bewerkers in Nederland een loons verhoging van zes procent dienen te ontvangen. Dit nummer beslaat uit 10 pagina's Schreeuwers zijn hoogstzel- t den helden; helden, hoe ook in i de pijn, zullen zelden schreeu wers zijn. DE HERVORMDE KERKBOUWACTIE Op donderdag 19 november be droeg de actie ten bate van de Her vormde Kerkbouwactie f 8.319.841. Kraanvogels op Schouwen-Duiveland IiERKWERVE, 19-11. Zeer zeldzame vertegenwoordigers der gevleugelden heben zich op Schouwen-Duiveland aan gediend. Het waren twintig kraanvogels, die werden ont dekt, zittend op de Turelure- weg, door de heren dokter W. Terpstra en F. v. d. Bout. Gezien vanuit de verte ge leken de vogels op schapen, maar het werd al spoedig duidelijk dat men met hier in het westen zeldzame trek vogels te doen had. Door gaans kiezen kraanvogels de oostelijke route over Neder land voor de trek. De litte ratuur vermeldt kraanvogels in 1928 (30 te Amsterdam) en een aantal te Terneuzen in 1939. Een zeldzame ontmoe ting dus! STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Afdeling Schouwen-Duiveland „Philatelica" Op dinsdag 24 november a.s. vindt in „Mondragon" een verga dering plaats van de afdeling Schouwen-Duiveland van „Phila telica" (postzegelverzamelaarsver eniging). Een veiling van postzegels zal worden gehouden. De heer J. van Urk zal een causerie houden over „Het Postmuseum". N.V.V.-ontspanningsavond In de Concertzaal vindt heden (vrijdag) een ontspannings-avond plaats voor leden van het N.V.V. op Schouwen-Duiveland. Onder het motto: „Buiten beeld" brengt een keur van artisten een cabaretpro gramma voor het voetlicht. In de middaguren wordt een programma gegeven voor de jeugd. Vergadering Coöperatieve Aankoopvereniging „Schouwen-Duiveland" G.A. Belangrijke omzetstijging in verslagjaar 1958-1959 ZIERIKZEE. In het „Huis van Nassau" vergaderde deze week de Coöp. Aankoopvereniging „Schou wen-Duiveland" G.A. te Zierikzee, onder voorzitterschap van de heer J. v. d. Stolpe. Na opening der vergadering en behandeling der ingekomen stuk ken, kwam het jaarverslag 1958- 1959 aan de orde, waaruit wij het volgende, aanstippen. In het ver slagjaar vonden diverse uitbreidin gen plaats. Zo werden twee woon huizen aangekocht, staande bij het bedrijf. In een (gehuurd) magazijn te Stevensluis werd een gladiolen- drogerij gevestigd Met de moge lijkheid van de bouw van een pak huis moet in de toekomst blijvend rekening worden gehouden. In de vakatures in het bestuur, ontstaan door aftreden van de heren P. C. Barendregt en C. Steur, werd voor zien door benoeming van de heren P. J. van Langeraad en M. J. Steur Czn. Stagende omzet Zakelijk was het verslagjaar goed te noemen. De goederenom- zet steeg tot 21.057.118 kg., terwijl de geldelijke omzet steeg tot f 5.942.795,00 Granen en meststof fen vormden 90 pet. van de totale omzet. De meststoffenafdeling gaf een omzetverhoging te zien van 17 pet. De omzet bedroeg 10.980.613 kg. tot een bedrag van f 1.061.541,00 De omzet in gips liep sterk terug. Enige interesse bestond voor com post. Het artikel schuimaarde was gewild. De omzet van voerartikelen bedroeg 263.663 kg. tot een bedrag van f 97 570,93. De omzet van gra nen, zaden en peulvruchten be droeg 9.080.149 kg. tot een bedrag van f 4.398.127,09. De omzet van consumptie-aardappelen bedroeg 4.243.084 kg. ter waarde van f 641 204,05. De droogcampagne der gladiolen verliep zonder stoornis. De brandstoffenomzet bedroeg 674.635 kg tot een bedrag van f 80.778,15. Die der bestrijdingsmid delen 58.058 kg. tot een bedrag van f 169 469,84. Aan diversen werd omgezet voor een bedrag van f 135.307,03. Bestuursverkiezing Ter vergadering werden de af tredend? bestuursleden de heren J. A. v. d. Bijl, C. Dalebout K. A. van Langeraad, C. J. van Schelven en C. J. van Westen herkozen. Tot plaatsvervangend lid van de C.v.T. werd gekozen de heer H. J. v. d. Slikke. Na het huishoudelijk gedeelte dei- vergadering refereerde drs. J. Dijk graaf, secretaris van het L.C.C. over: „De boer en de E.E.G.". Uit diens causerie bleek dat de agra^- rische ontwikkeling in E E.G.-ver- band nog niet in alle details is te voorspellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1959 | | pagina 1